i ïlicttwe gtihsctfe (üïmraitt In ons land werden ongeveer 400.000 huizen gebouwd Europese week in Leiden Minister Suurhoff wil geen overgangstermijn Eden wijzigde zijn kabinet i.'ni.irvij ZATERDAG 9 APRIL 1955 BUREAUX; Steens tra ar 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: j 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per miliimeteff. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoattlclj ft aheéleoea mgn hert In fegfjenspcct* Zes en dertigste jaargang No 10316 BALANS VAN TIEN JAAR BEVR11D1NG Maar nog steeds is er een tekort van 200.000 woningen (Van een onzer verslaggevers) PRECIES TE ZIJN, er werden in de jaren 1945 tot en met 1954 in ons land 379.058 woningen gebouwd. Vermenigvuldigen wij het aantal tot stand gekomen duplex-woningen, die in dit getal voor één woning zijn geteld met twee, dan zien we, dat het aantal nieuwe woonruimten in tien jaren na de bevrijding 395.527 bedraagt. Een respectabel getal in een tijd, waarin de grote steden in ons land het aantal woningzoekenden nog met tienduizenden in de registers van de bureaux voor Huisvesting hebben staan. Een verheugend bewijs van de activiteit van de Nederlandse bouw wereld die desondanks over de afgelopen tien jaren niet het totaal gemid delde kon halen van de jaren 1930-1939. In de dertiger (crisis) jaren be droeg dit totaal gemiddelde 42.028 tegen 37.905 in de jaren 1945-1954. cijfers weliswaar terug, maar in mindere mate dan verwacht werd. De toeneming van de woningbehoefte is met 45.000 in 1954 weer iets groter dan in de jaren 1952 en i953 41 000 per jaar). Tegenover ae enorme toeneming van de behoefte zonk de woningproductie aanvankelijk :n het niet. Sinds 1949 ligt de jaarlijkse woningproductie evenwel boven de ge middelde jaarproductie uit de dertiger Een vergelijking, die eigenlijk niet ge heel op gaat. omdat in de eerste drie ja ren na de bevrijding de bouwnijverheid niet of nauwelijks op gang kon komen. Er was van alles niets. Geen stenen, hout. betoniizer en noem maar andere materialen op, die onontbeerlijk zijn voor de bouw van een goede woning. De cij fers. die ons ook hier door het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting zijn verstrekt, spreken een duide lijke taal. In 1945 kwamen slechts 389 woningen tot stand, in 1946 werden er 1953 en in 1947 9243 huizen opgeleverd, terwijl In de daaropvolgende jaren de totalen in de tienduizenden beginnen te lopen. n.l. 36 391 in 1948 tot 68.487 in 1954 waarbij sinds 1949 het streefcijfer met enige duizenden werd overschreden. Natuurlijk zijn met het noemen van al deze duizendtallen de tienduizenden wo ningzoekenden niet aan een onderdak ge holpen. Een ieder weet. dat de woning nood. de nationale ramp, nog in volle omvang bestaat, maar toch is het goed om tien jaren na de herleving van onze nationale vrijheid de ciifers en feiten tot ons te laten spreken. Bij alle critiek, die veelal niet ten onrechte op het woning en huu-beleid van de regering bestaat, mogen we toch ook een tikkeltje trots zijn op ue behaalde resultaten. Of moeten we de bewondering en waardering voor hetgeen na (Je bevrijding in ons land tot stand Is gekomen, dan alleen aan de buitenlandse bezoekers overlaten? Voorraad en behoefte De cijfers van de woningbehoefte, die gedurende de oorlogsjaren waren ge daald. vertoonden na de bevrijding een enorme stijging. Een ongekend groot aan tal huwelijken en de terugkeer van vele Nederlanders naar ons land waren hier van de oorzaak. De toeneming van de woningbehoefte was In 1946 (73.000) en ln 1947 170 000) tweemaal zo hoog als de gemiddelde jaarlijkse toeneming in de vooroor:ogse jaren. Na 1947 liepen deze In dit nummer ZONDAGSBLAD een meditatie bij het albast-relief van Willem van den Broeke „Ver rijzenis van Christus"; op Paset van het jaar 1722 ontdekte de Ne derlandse zeevaarder Roggeveen het zonnige eiland Rapa Nui, dat een klein paradijs genoemd kan worden. Ons Zondagsblad beval voorts een aardig artikel over de kievit, die uit Noord-Afrika in ons land is teruggekeerd. De schels „Riekelik Genog" geeft een scherp beeld van de sociale toestand van 50 jaar geleden. In verband met Pasen publiceren wij voorts enkele gedichten. BLAD ZIJ laat dsr Horst-Boekhoud vertellen over het leven in de Califormsche stad Sm Francisco. Bovendien wordt de lang verwachte uitslag van onze linnenwedstrijd bekend gemaakt Margaritha behandelt een nieuxo probleem en ook andere artikelen zijn weer op deze speciale pagina voor de dames opgenomen. In het CULTUREEL VENSTER beschrijft de literator Gerrit Kamphuis een vertaling in hel Frans van het Nederlandse Wil helmus. Aan de tachtigste ver jaardag van Ina Boudier-Bakker wordt door C. Rijnsdorp aandacht gewijd. Ook in de kerkrubriek op dezelfde pagina worden enkele in teressante problemen aangesneden jaren en sinds 1931 is zij hoger dan in enig voo.oorlogs jaar. Door de bouw van noodwoningen en duplexwoningen, die in de woningvoorraad worden meegeteld, alsmede door splitsing van bestaande panden was het aantal eenheden, waar mede de woningvoorraad toenam, aan vankelijk beduidend groter dan het aan tal nieuw gebouwde woningen. Het jaarlijks verlies aan woningen door onbewoonbaarverklaring, afbraak, etc., liep eerst enigszins terug om later weer Onderzoek atoomstraling WASHINGTON, 8 April. Een commissie van vooraan staande Amerikaanse geleerden zal een studie gaan maken van de gevaren der atoomstraling voor men' sen, dieren en planten. Dit is offici eel bekendgemaakt door de Nationale Academie voor Wetenschappen. De Rockefeller Foundation heeft een groot bedrag ter beschikking gesteld. De commissie voor atoomenergie heeft haar medewerking toegezegd. Tot dit diepgaande onderzoek is beslo- sloten naar aanleiding van de tegenstrij dige opvattingen over de gevolgen van atomische explosies. Bonn: Hof mag het Saar- accoord niet toetsen Het Saar-accoord kan niet worden be schouwd als federaal recht in de zin van de grondwet en daarom mag het Consti- tuionele Hof te Karlsruhe het accoord niet aan de grondwet toetsen. Dit is het officiële standpunt van de Westdudtse re gering. zoals het aan het Hof is bekend gemaakt. toe te nemen In 1954 zijn ruim 9500 wo ningen aan de voorraad onttrokken, het grootste aantal in één jaar sinds de be vrijding. De ontwikkeling van de wo ningvoorraad en die van de woningbe hoefte hebben uiteraard hun consequen ties voor het verloop van het woning tekort. Konden van de 43.000 in 1949 ge bouwde woningen nog 5000 dienen voor het inhaien van het woningtekort; van de 68.500 in 1954 gebouwde huizen restten daarvoor niet minder dan 16.000. Na het vorengaande is het duidelijk, dat zowel de cijfers van de totale Neder landse woningbehoefte, als die van de totale woningvoorraad zich in een stij gende lijn bewegen, maar gelukkig zo. dat het woningtekort zij het langzaam Voor de jaren 1952, 1953 en 1954 be droeg de totale woningbehoefte resp. 2.605.000, 2.646.000 en 2.691.000; de totale woningvoorraad was in dezelfde jaren resp. 2.376.000 2.430.000 en 2 491.000. zodat het woningtekort resp. 229.000, 216.000 en 200.000 was. (Zie vervolg op pagina 2) Oudeidomsveizekeiing in zicht Uitkeringsbedragen aangepast aan loonpeil: gehuwden f 1338, ongehuwden f 804 (Van Parlementsredacteur) de pensioenen kunnen worden betaald. Gelijk bekend, is minister Suurhoff an plan. vóór 1 Juli a.s. het wetsontwerp aor een definitieve ouderdomsvoorzie ning aanhangig te maken. Ruim een jaar geleden bracht de Sociaal Economische Raad herover een advies uit. Op 't ogen- is de zaak zover, dat minister Suur hoff bepaalde beslissingen heeft geno- zoclat het wetsontwerp thans i ministeraart kan worden besproken. Dit bevindt zich dus nog in het stadium het interne beraad, zodat het nog niet bekend is, hoe het voorstel, dat aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden, er uiteindelijk zal uitzien. In dit stadium van het interne beraad heeft Da Volkskrant gemeend te moeten publice-en, wat minister Suurhoff aar het kab.net zal voorstellen. Uit deze publicatie blijkt, dat de be windsman zich gelijk trouwens te ver wachten wa<= in grote lijnen aange sloten heeft bij het advies van de Sociaal Economische Raad. Er zal dus komen volksveizekering, die een ieder, die 65 jaar is geworden of wordt, een ouder- domsuitkerine garandeert, terwijl in be ginsel door ieder tussen 15 en 65 jaar premie moet worden betaald. Uiteraard is in het ministeriële stel ten aanzien van de uitkeringsbedra gen reeds rekening gehouden met de 6 pets loonsverhoging, die onlangs heeft plaats gehad De SER kwam een jaar geleden met het advies tot uitkering een pensioen van f 1260 per jaar gehuwden er. van f 756 voor ongehuwden. Volgens genoemd blad heeft de bewinds man in zijn voorstel deze bedragen op getrokken tot f1338 voor gehuwden f804 voor ongehuwden. Daar de pensioe nen per/ maand zullen worden betaald, zullen gehuwden f 111.50 per maand cn de ongehuwden f67 per maand ontvan gen. Deze bedragen ifggen. ook overeen komstig het advies van de SER. niet vast: zij kunnen worden aangepast aan wijzigingen in de koopkracht, wanneei binnen oe tijd van zes maanden 't index cijfer van de lonen een gemiddelde wijzi ging van 2 pet of meer te zien geeft. :t advies van de SER liet ruimte voor overgangsperiode bij de invoering vUf jaar De minister heeft gemeend zoniiei een overgangsperiode te moe ten stel'en: de wet zal na Inwerkingtre ding dadelijk volledig voor allen gelden Gekozen is voor het omslagstelsel, het geen meebrengt, dat de te betalen premie ieder jaar kan wisselen. De premie wordt o hoog gesteld, dat per jaar daaruit 't Christendom en de Marsmensen veel verhaaltjes verteld wor den eens werkelijk ble ken te bestaan? Waarschijnlijk zou het zijn missionarissen en zendelingen naar hen uitsturen om hen in de schaapstal van Christus te brengen. Dit althans mag worden afgeleid u't de antwoorden die gees telijken van verschillend» godsdiensten op een des betreffende vraaa meen den te moeten geven. „Zij mogen dwergen of reuzen zijn, het vraag stuk der zielen heelt niets te maken met de lichamelijke gestalte of andere lichamelijke eigenschappen", zeide pa ter William T. Wood, directeur van het bureau voor buitenlandse mis siën van de Jezuïeten. geleden opgeworpen door de Lutherse bisschop Gerhard Jacobi uit Ol denburg in Duitsland. Hij schreef in een kerke lijke publicatie, dat in dien er bezoekers uit de ruimte zouden komen, zoals is gesuggeree-d door berichten omtrent zien, geen oor heeft ge hoord en in peen men senhart zijn opgekomen, de dingen welke God hen heeft bereid" De i rde het David Romig Presbyteriaanse Kerk ie Riverdale (V.S.) zeide: ..Wü zouden dezelfde verplichtingen hebben toe wij gekomen zijn. mede te delen, als wij zouden hebben tegenover een Australische Bosjes- Het i ekkingen van het Chris tendom tot bewoners van buitenaardse gebieden als deze zouden worden ontdekt is niet lang vliegende schotels. Chris tus hun heer is. „De Christenen hebben altijd een kosmische om lijsting voor ogen gehad voor de machtige oog merken van God", zeide dr Jesse R. Wilson, een functionaris van de Amerikaanse Baptistische zending in het buiten land. Hij haalde in dit ver- band de volgende bijbel- Geen oog heeft ge- de New York. r effen van of sloppen va i Het aa leven eldei herziening van het Christelijk dogma ver oorzaken. Het voornaam ste vraagstuk in dit op zicht zou misschien zijn de leer, dat alle aardbe woners van Adam af stammen en een gevallen ras vormen, doordat zij z(jn zondigheid hebben aeërfd en dat Christy is gekomen ken. dat hi :rd geschonken." oiffem Om al te grote schommelingen te komen, zal een kleine reserve in het leven moeten worden geroepen in de vorm van een schommelfonds Voor de eerste jaren, waarbij de ver zekering nog van de grond aan moet worden opgebouwd, is gedacht aan een premie van 7 pet. De premies zullen, ge lijk ook dei SER had geadviseerd, worden geïnd via de belastingdienst, dwz loontrekkenden tegelijk met de loonbe lasting en voor de niet-loontrekkenden via voo-lopige en definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting. De uitvoering van de wet wordt op- eedragen aar, een in het leven te roepen Sociale Verzekeringsbank. Ook de SER had geadviseerd tot een centrale uitvoe ring van de wet, inplaats van tot bedrijfs- taksgewijze. Deze Raad was van oordeel, dat in het centrale orgaan de apparatuur van de Rijksverzekeringsbank diende te worden opgenomen. Minister Suurhoff heeft reeds ir. de Kamer aangekondigd, dat tegelijk met de indiening van t wets ontwerp ouderdomsverzekerir.g stel tot ombouw van de Rijksverzeke ringsbank zou worden ingediend. De minister is ook accoord gegaan met de bepaling, dat geen premies zullen den geheven van de inkomens deze f6000 te boven gaan. In hei wetsontwerp is voorts een rege ling opgenomen voor hen, die gemoeds bezwaren tegen verzekering hebben. De Stichting van de Arbeid heeft het bedrijfsleven reeds geadviseerd, de be staande pensioenregelingen straks aan het nieuwe bodempensioen aan te passen, in deze zin, dat. hoe beter de eigen pen sioenregeling is, hierop een groter bedrag wegens door de overheid gegarandeerd pensioen wordt afgetrokken. Ook de over heid zelve staat voor deze vraag, want het is de bedoeling, dat alle Nederlan ders. dus ook de ambtenaren, die onder de pensioenwetten vallen, van het bodem- pensioe i zullen genieten. Op 25 km afstand van elkaar, in ed Oostenrijkse en Zwitserse alpen, brengen de leden van ons Koninklijk gezin hun Paasvaeantie door. Dc Prins skiet met zijn twee oudste dochters, de Koningin doet het, met Margriet en Marijke in haar gezelschap, wat kalmer aan. Groot was de vreugde van Beatrix en Irene, toen zij gistermorgen door een sneeuwlandschap, dat evenwel aange tast werd door regen, van hun vrblijf in Galtur de bergen ingingen. Dat ge schiedde op rendiersleeën en U ziet die tn op de bovenste foto trekken. Toen zij eenmaal boven waren maakten', de touristen van de eerste zonneperiode gebruik, om de ski's onder te binden. I enDe Koningin kwam aan in stromende regen. Hans Gulig. de hoteleigenaar, I begeleidde haar, onder de parapluie naar haar tijdelijk verblijf. Vacanlie in Zwitserse Alpen Prinses Margriet bracht haar moeder naar de kerk H.M. de Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke zijn Donderdag voor de Paasvaeantie in Klosters (Zwitser land) aangekomen. Zij arriveerden Ir stromende regen, per trein uit Zürich waarheen zij per vliegtuig wi reisd. Op het station was alleen de eigenaar van het hotel waar het gezel schap logeert, de heer Hans Gulig, aan wezig. Hij had een aantal parapluies meegenomen. De Koningin had op een Informele ontvangst aangedrongen. In haar gezel schap bevond zich ook freule Röell. In de hotelkamer vond H.M. vijftig rode i als welkomstgeschenk va Zwitserse bondsraad. Het uitzicht op de bergen, dat anders van de hotelkamer uit, buitengewoon fraai Is. werd verhuld door de laaghangende wolken. De sneeuw boven Is evenwel uitstekend, de skilift is nog in werking ;n er zijn nog winter- sportgaslen. Naar de kerk Goede-Vrijdagmorgen zijn H.M. de Ko ningin en jnkvr. Röell in de dorpskerk Klosters geweest, waar ds Seller het Woord verkondigde. Prinses Margriet had haar moeder naar de kerk gebracht. Zij was er ook weer, de kerk uitging. Toen' heeft de föto- graaf Kampeer een foto gemaakt van Koningin en Prinses, bestemd voor het abonnement op de skilift. In het atelier ontmoette de Koningin een landgenote, want mevrouw Kampeer heette vroeger mejuffrouw Van Giessel en woonde tn Den Haag. Per lift ging men vervolgen» de top van de 2200 meter hoge Gotschna. vanwaar, onder leiding van ski- raar Christiaan Gillen, de afdaling naar dal werd ondernomen. Van het hotel wappert sinds gisteren de Nederlandse vlag. Zoals bekend gaat, na de Paasdagen, prinses Marijke naar een kindertehuis in Villars. Gisteren hebben de- Prins en de Prin sessen Beatrix en Irene ski gelopen rond de Jamtalhuette in de Oostenrijkse Alpen Zij waren daar. zoals wij Donderdag J.l. reeds meldden, per rendierslee heenge gaan. Gistermiddag begon het rond de hut te sneeuwen. Er ligt daar thans ander halve meter sneeuw. De Prins en zijn gezelschap oefenen er voor een ..grand Silvretta tour", een ski tocht die gewoonlijk twee dagen duurt en die de ski'ers langs bergen en gletschers als de Dreilanderspltz. de Sil- vrettahorn en de Taelihorn. naar Zwitser land voert. De tocht is niet gevaarlijk, daar de touristen geleid worden door er- Fietsen en bromfietsen niet duurder Fietsen, bromfietsen, scooters en mo torrijwielen zullen het komende seizoen niet in prijs worden verhoogd, zo heb ben fabrikanten, importeurs en groot handelaren, georganiseerd in de Ned vereniging Dp Rijwiel- en Automobiel industrie, (R.A.I.) besloten. Deze vrijwil lig tot stand gekomen afspraak heeft de instemming van de minister van Econo mische Zaken In het begin van dit jaar hebben en kelen van genoemde fabrikanten, enz., reeds prijsverlagingen bekend gemaakt, al voor de goedkopere merken rij- Van 1319 April wordt in Eelde een Nedersaksische symposion gehouden prof. dr K. H. Heeroma. „Staak de handel..." Zwitserland publiceert brief van Roosevelt De Zwitserse regering heeft een in 1943 geschreven brief van wijten president Roosevelt gepubliceerd, waarin deze aan drong op beëindiging van de handel met Duitsland. Zwitserland besloot de brief te publiceren, nadat een dagblad had ver klaard dat Roosevelt hierin tegemoet zou komen aan de Russische eis. een door tocht door Zwitserland te forceren. (Duitsland had weinig werx gemaakt van verdedigingswerken langs de Zwitserse grensj. Dc brief toont begrip voor de moeilijk* positie van Zwitserland, vooral In de 'te Jaren van de oonog, toen het land geheel door landen onder nazi- of fas- istisch bewind was ingesloten. In 1945 vroeg Roosevelt echter, de oorlog niet nodeloos te verlengen en geen handel te drijven met Duitsland. Ook hoopte Roosevïlt, dat Zwitserland na dc oorlog behulpzaam wilde zijn bU het opsporen teruggeven van vijandelijk bezit, resident Von Steiger antwoordde des tijds dat zijn land sympathie had voor de itrUd der vrUe volkeren, maar dat dr 'ulralltciUpolitiek niet toestond dat zjjn October-verkiezingen LONDEN. 8 April. PREMIER EDEN van Groot-Brit- tannië heeft heden de samen stelling van zijn kabinet dermate ge wijzigd, dat politieke waarnemers er door verrast zijn. De verwachting was, dat Eden in de loop van Mei algemene verkiezingen zou laten hou den. Maar gezien de omvang en de belangrijkheid van de kabinetswijzi ging lijkt dit nu zeer onwaarschijn lijk. De mogelijkheid dat Eden eerst in October algemene verkiezingen zal uitschrijven is aanzienlijk groter ge worden. Premier Eden heeft zijn kabinet als volgt gewijzigd: De 61-jarige Harold MacMillan is be noemd tot minister van buitenlandse za ken. MacMillan was minister van defensie en hij wordt als zodanig opgevolgd door Selwyn Lloyd (50 jaar). Lloyd wa<$ tot op heden minister van bevoorrading. Eden benoemde de 51-jarige graaf van Home tot minister voor Gemenebest-be trekkingen. In de plaats van de 70-jang® burggraaf Swinton, die niet in de nieuwe regering is opgenomen. Reginald Maudllng (38 jaar) volgt Selwyn Lloyd op als minis ter van bevoorrading. Hij was economisch secretaris van financiën en als zodanig wordt hij opgevolgd door de 31-jarige Sir Edward Boyle. Dr Charles Hill (50 jaar) volgt de graaf de la Warr op al>> minister van P T.T. De la Warr heeft geen nieuwe ministerfunc tie gekregen. Hill was parlementair secre taris van het ministerie van voedselvoor ziening en hij verwierf zich grote bekend heid door zijn optreden als ..radiodokter" oor de B.B.C. De 63-jarige Thomas Galbraith volgt de graaf van Home op als minister van staat van het Schotse departement. Hij zelf wordt in zijn oude functie van onderse cretaris van dit departement opgevolgd door de 50-jarige Jack Nixon Browne. Harmar Nicholls wordt parlementair secretaris van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening. Parlementair secretaris van het mi nisterie van handel wordt Donald Kaberry als opvolger van Henry Strauss. Hij is 47 jaar. De 40-jarige Frederick James Erroll wordt parlemen tair secretaris van het ministerie van be voorrading. Dc door Eden aangebrachte wijzigingen hebben ln het kabinet de gemiddelde leeftijd van 58 jaar en zes maanden ver laagd tot 55 jaar cn acht maanden. We? wat regen Redelijk weer op de Paasdagen uit de grote verschillen in het Paaz- weer van de afgelopen jaren. Bracht Pasen 1949 rccordwarmte. in 1950 jaagden regen en tvind de wegen schoon. 1953 zorgde voor Paasdagen met bijna zomerse temperaturen, maar in dc twee daaropvolgende jaren bleef het kwik ver beneden dat niveau. Voor de Paasdagen van dit jaar ziet het er niet naar vit, dat er uiter sten, naar dc ene noch naar de andere zijde, uit de bus zullen komen. Westelijke winden voeren zachte lucht naar ons land. De temperaturen bleven in het grootste deel van het land dientengevolge gematigd. Veel wind is er niet tc verwachten. Wel kunnen Oceaanfronten betrekkelijk gemakkelijk tot ons land doordringen, zodat er nu en dan wat regen zal val' len. Maar vooral voor de eerste Paa'- dag z(/n ook opklaringen in zicht, met name in hef zuiden en westen van het land. In hef noordoosten staat het er met de opklaringen iets minder De 82-jarige generaal-majoor der artillerie b.d., J. C. J. Kempees, zal mo:- gen het feit herdenken, dat hem vijftig jaar geleden de Militaire Willemsorde werd verleend voor moedig gedrag In de Atjeh-oorlog. HET WEER IN EUROPA «I I* ■52 fa, ïMf*. WEERBERICHT Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en hier cn daar mist, mor gen overdag echter weer veel bewolking met later plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Weinig verandering 'imperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Wel wgde Voi werk <SWs f769 ftWAUTEITSKOFFlE EK THEE-LEIDEN-,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1