ÏUWE STOOM c/ucotèedt. Indianen-opperhoofd nu achter de draaibank Toenemende bloei en moed voor de toekomst Wereldomroep vraagt een betere huisvesting NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 7 APRIL 1955 Grote bontveiling op Walpoie Island ")ok al hadden zijn onderdanen dit jaar een bijzonder goede pelzenvangst der Chippewa's en Pottawato mie's op het Wal pole Island-reser- vaat hebben dezer dagen hun jaar lijkse bontveiling gehouden. Walpole is een klein eiland in het St. Clair- meer, tussen Sarnia en Windsor in het uiterste Zuid-Westen van de pro- Alleen de klederdracht onder scheidt deze Indianen-hoofdman nog van de nieuw-Canadezen. Overdag staat hij achter de draaibank en in zijn vrije tijd beoefent hij het golfspel. In ver trouwen: Het costuum heeft hij alleen maar voor de foto aange trokken. De meeste Indiatien dragen tegenwoordig de kleding van de „bleekgezichten". vincie Ontario (Canada). De veiling was één van de grootste, die deze winter in Zuid-Ontario gehouden zijn en voor de Indianen van Wal pole Island is het de beste veiling sinds jaren geweest. De verkoop van de pelzen van de door hen gevangen nertsen en muskusratten heeft hun vier-en-een-half duizend dollar op geleverd. Zo'n velling verloopt als volgt: de In dianen leggen hun pelzen op lange tafels in de veilingzaal. De gegadigden, bont- handelaien uit Windsor. Toronto. London en andere plaatsen in Ontario, onderzoe ken en bekijken elke pels in iedere bun del afzonderlijk, noteren de grootte en de kwaliteit en schrijven hun bod dan op een stukje papier. De papiertjes worden overhandigd aan de vertegenwoordiger van het bureau voor Indiaanse Aangele- TORONTO, 20 MAART genheden, die de leiding van de veiling heeft. A.s iedereen geboden heeft, den de pelsbundels aan de hoogste bieder gegund. Dit jaar werden er meer 4.800 pe'zen verkocht. Walpole Isiand is een paradijs vallenzetters. Het is iaag en op veel plaat sen mojrassi? en dicht begroeid met riet en biezen. Dit is het domein van de mus kusrat en hier zetten de Indianen hun vallen uit. Voor de Indianen van Walpole Island ;s het seizoen nooit gesloten. De vallen (meestal uitgezet in het begin van de maand November, omdat de pelzen dan van de beste kwaliteit zijn) worden niet van aas voorzien: de muskusrat die pech heeft, loopt of zwemt er eenvoudig in en kan er niet meer uit. De gevangen dieren worden gestroopt en de pelzen •orden op een plankje gespannen met het bont naar buiten. Er zijn overigens niet veel Indianen in Zuid-Ontario meer. die van de pelsjacht ■i. Behalve op enkele plaatsen, zoals Walpole Island, zijn de pelsdierenschaars geworden. En zelfs daar is het vallen zetten meer een bijverdienste geworden. nevenberoep, dat in de wintermaan den wordt uitgeoefend. In de Noordelijke delen van Ontario is het anders; daar zijn de pelsdieren nog overvloedig en wijden veel Indianen zich de celsjaeht. Driekwart van Ontario's pelsjage-s zijp Indianen. De tijden ver anderen snel Nog geen honderd jaar ge leden waien er in Zuid-Ontario dieren in overvloed, waarop de Indianen jaagden het vlees of de pelzen, zoals herten, ;en, beren, wezels, bevers en otters en watervogels, zoals eenden en patrijzen. Maar de geweren in handen van zowel blanken als Indianen richtten een wafe slachting onder de dieren aan, en wat hieraan ontkwam, vluchtte steeds verder naar het Noorden, de wildernis in. Tegenwoordig is Zuidwest-Ontario een van de meest geïndustrialiseerde gebie den ter wereld en heel veel Indianen wer ken nu in fabrieken en werkplaatsen. Zelfs het opperhoofd van de Indianen op Walpole Island heeft weinig tyd i om te jagen of vallen uit te zetten, dat zjjn werk aan de draaibank teveel van zjjn tijd in beslag neemt Het panacee voor Europa De Organisatie voor de Europese Eco nomische Samenwerking dringt er In haar zesde jaarverslag op aan voor West-Europa een betere economie op te bouwen dan voor de oorlog. Het verslag noemt de vooruitgang van 1952 tot einde 1954 treffend. Het inwendige financiële evenwicht is gehandhaafd, rantsoen*- rings- en andere maatregelen zijn afge schaft, de vrijmaking van de handel Is uitgebreid, de goud- en dollarreserves zijn met 3.9 milliard dollar gestegen mede dank zij 2.5 milliard dollar hulp. De Europese uitvoer is 70 pet groter dan in 1938. de invoer 12 pet, de industriële productie meer dan 50 pet en de land- bouwvoortbrenging 30 pet. De stijging van het bruto-nationale product is ech ter 15 a 20 pet. tegen het dubbele ln Amerika. Ook de stijging van de levens standaard is slechts 12 pet tegen 45 pet In de Verenigde Staten. De verdere vooruitgang zal in 1955 moeilijker gaan, aldus het verslag. Het is niet onmogelijk, dat de ruilvoet ver der zal achteruitgaan. Het verslag dringt aan op een combinatie van duurzame inwisselbaarheid, uitbreiding van voort brenging en een vast peil van werkgele genheid. De O.E-E.S. verlangt, dat wan neer een land door moeilijkheden in zijn betalingsbalans beperkingen moet aan brengen, dat dan de andere landen daar tegenover generlei tegenmaatregelen zul len nemen. Vrees voor een ernstige economische achteruitgang is volgens het verslag tel kens ongegrond gebleken en het herin nert aan de ingrijpende psychologische veranderingen, ontwikkeling van aller lei nieuwe techniek, verbetering van levensomstandigheden en ontwikkeling van achtergebleven streken. Waarom Zwitserse trams in Rotterdam? Grote bedrijven protesteren Naar aanleiding van het feit. dat B. en W. van Rotterdam de raad hebben voor gesteld een belangrijke order voor de levering van trammateriaal bij een Zwit sers bedrijf te plaatsen, heeft een vijftal Nederlandse bedrijven bij de raad gepro testeerd. Het zijn de N.V. Allan te Rotter dam. de N.V. Beijnes te Beverwijk, de N.V. Rademakers te Rotterdam, de N.V. v.h. Willem Smit te Slikkerveer en de N.V. Werkspoor te Amsterdam, 1-Iet materieel van de RET dat door de N.V. Allan werd grieverd heeft nimmer aanleiding gegeven tot klachten. Het is volgens de vijf bedrijven volkomen nodig deze bestelling in Zwitserland te plaatsen, daar de Nederlandse fabrieken in staat zijn. binnen een redelijke termijn een aan het Zwitserse fabrikaat zeker ge lijkwaardig product te leveren tegen belangrijk lagere prijs. Het negeren van de Nederlandse industrie is een slag in het gezich' van deze industrie, die toen belangrijke exportorders in Neder land heeft gebracht. Ook de vereniging Nederlands fabrikaat heeft zich tot de gemeenteraad gewend. ZAAK NOTTEBOHM Internationaal Hofniet ontvankelijk Het Internationale Gerechtshof heeft in de zaak-Nottebohm, de eis van Liechten stein tegen Guatemala niet ontvankelijk verklaard. Hei oordeel van het hof werd gegeven met elf tegen drie stemmen. De rechten; Klaestad en Read, alsmede de rechter ad hoe' Guggenheim, hebben an het oordeel van het hof verklaringen an hun afwijkend oordeel toegevoegd. De KLM heeft twee DC-4's en twee C-3's verkocht aan de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij. Tevens zal de KLM een deel van het vliegend en grond personeel van de SAM opleiden, zowel op Schiphol als in Columbia, waartoe enige instructeurs zich daarheen zullen begeven. Russen werken aan een gevaarlijk projectiel Ge.>eraal Twining, de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren in Washington verklaard dat de Russen werken aan een geleid projectiel dat roet een snelheid van 16.000 km per uur (O van het ene continent naar het andere kan worden geschoten. ,.He is moeilijk. I tegen dit soort wapenen een verdediging* systeem op te bouwen", aldus generaal Twining. „De enige doeltreffende tegen- Het jaarverslag zet is, dat wjj zelf ook over zo'n projee- lampenfabriek over tiel beschikken. En daaraan wordt op hei De wereldomz Jaarverslag Philips Nederland is welvarend, doch zeer kwetsbaar 1954 ogenlbMk koortsachtig gewerkt Beijnes heeit orders tot Oct. 1956 De Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V, te Beverwijk declareert over 1954 9 dividend op preferente aandelen A. 7 (7) op idem B en 9 i7ls) op gewone aan delen benevens 42.80 per oprichten bewijs. Na de aandeelhoudersvergadering van 23 April as. zal in een bmtengewom vergadering een statutenwijziging wor den voji gesteld in verband met ce over plaatsing van het bedrijf. De winst i: f 376.94-1 (388.554). waarvan 165.000 (GOO.OOO) wordt toegevoegd aan de re serve, die dan f 1 millioen bedraagt. Wa gens zijn geleverd aan Indonesië, Argen tinië er. Nederland. Tot October 1956 is de fabriek bezet met orders der Neder landse Spoorwegen. Honderd jaar ge leden werd het eerste rijtuig besteld door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmij, De buitenlandse concurrenten worden door hun regeringen gesteund, terwijl de Ne derlandse industrie de kostprijs belast ziet door kosten van exportfinanciering en exportverzekering. In Februari 2650 huizen In Februari zijn 2657 woningen vol tooid. Het vorig jaar kwamen in die maand slechts 1990 woningen gereed, doch dit aantal was veel hoger in de Februarimaanden van 1948, 1949, 1950, Philips' Gloei- s zeer tevreden, derden is ge- 1951 i i 1952. degen van 1601 millioen tot 1936 min. Oc winst der N.V. steeg van f 67,5 min tot f 95,7 min na afschrijvingen f 22.,6 21,2) min, interest f 8.9 (8,7) min, bijdrage pensioenen Nederland f 21,7 (17,9) min, belastingen ln Nederland f 44 (32.7) min. Aan de reserve ingehouden winst wordt f 48 (30) min toegevoegd, aandeelhouders krijgen f 40.7 (30.6) min. tantièmisten f 3,5 (2,8) min, personeel f 3.5 (3.1) min. j waarna f 1.1 m'.n un'-erdeeld resteert. De winsten der Amerikaanse en Engelse trusts ad f 23.5 (19.9) worden in het bedrijf gehouden. De concernwinst voor aftrek van belastingen steeg tot f 231 (172) min of 11,9 (10,7) pet van de omzet, na be lastingen f 119 (88) min of 6.2 (5.5) pet. De uitgekeerde winst is f 48 (37) min, de in bedrijf gehouden winst f 71 (51) min. de aanschaffing van duurzame productie middelen f 14* (82) min, afschrijving idem f 74 (64) min, vast kapitaal t 654 (567) min, vlottend kapitaal f 1481 (1378) min op korte termijn f 713 (618) min schul den op lange termijn f 393 (378) min, eigen vermogen f 1020 (949) mlo. De verhouding vlottend kapitaal schulden op korte ter mijn ls 2.1 (2.2). eigen vermogen en vreemd vermogen 0,9 (1). Het aantal werknemers is 123.000 (106.000), waarvan 51.000 (44.500) ln Nederland. Voorgesteld wordt 14 (14) pet dividend op gewone en 7.6 (7,6) op pre ferente aandelen. De toeneming der be drijvigheid is de belangrijkste oorzaak der winststijging en van de daling der liquide middelen tot f 211 (315,1) min. doch er wordt niet nu reeds aan een lieuwe emissie gedacht. Wegens de in- esteringsplannen en uitbreiding van het bedrijf zullen in de toekomst ongetwij feld nieuwe middelen worden gevonden. doch vorm en tijdstip zijn nog niet be kend. De voorraden stegen tot f 659,9 (575,7) min. doch daalden in verhouding tot de omzet. In verschillende landen zul len grotere voorraden moeten worden aangehouden. Verwacht wordt, dat de in vesteringen zich in de komende jarer minstens op het peil van 1954 zullen be wegen. De uitbreiding der bedrijvigheid en investeringen geschieden grotendeels in het buitenland, waar het grootste deel van de omzet is. Tot dusverre is men er geslaagd de nodige arbeidskrachten tr ijgen. Het aantal werknemers steeg minder dan de bedrijvigheid. De bijdrage tot de industrialisatie in Nederland wordt geremd door het tekort aan woningen Technisch wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling blijven in het middelpunt der belangstelling. Het hoge tempo van de technische vooruitgang noopt tot grote werkzaamheid. De toepassingen van kern energie worden op de voet gevolgd en krachtig wordt medegewerkt aan de op richting van het Nederlandse reactor centrum. De ontwikkeling van meet- en regelapparatuur zal voor een belangrijk deel berusten op hen, die de electfonen- technlek van de wieg af hebben gediend. De grootste moeilijkheid bij het speur werk ls het zoeken van kundige meie werkers, aan wie op de gehele wereld een nijpend tekort bestaat. Philips vond tengevolge van handelspolitieke belem meringen in verscheidene landen nog moeilijkheden, soms van zeer ernstige aard. De duurzame steun der regering blijft geboden. Het is tijd voor de Ne derlandse uitvoer om internationale po sities op te bouwen als basis voor de continuïteit van onze welvaart, aldus het verslag. Alle hoofdindustriegroepen in nagenoeg alle landen droegen bij tot de stijging van de omzet, de nieuwe en In ons land 12 a 14 duizend vluchtelingen ,.In Nederland leven op het ogenblik tussen de twaalf- en veertienduizend v -uchteiingen. Tienduizend van hen vor men gelukkig geen probleem meer. om- da) zij zich in ons land een bestaan heb ben kunnen verwerven en in de bevol king zijn opgegaan. Maar voor tweedui- I zend hunner moet nog worden gezorgd. Er zijn bovendien nog velen van wie men officieel niet weet dat zij hier zijn. Zij verblijven dus Illegaal in ons land. Hun aantal wordt ruw geschat op om en na bij tweeduizend", aldus de heer H. W. Pirang, adjunct-directeur .van het on langs opgerichte centra-Ie bureau der Ne derlandse federatie voor vluchtelingen hulp. Hij voegde er aan loe: „Het hel pen van do tweeduizend zorgenkindjes gebeurt in alle stilte. Maar hiermede zijn jaarlijks honderdduizenden guldens ge moeid". De federatie is vorig jaar opgericht als overkoepelend orgaan van elf organisa ties. In Den Haag is nu een centraal bu reau gevestigd. nieuwste artikelen vooral, de verkoop van televisietoestellen steeg 50 pet, de omzet der telecommunicatie-afdeling 47. van Philips Roxane 63. De gunstige ontwik keling van de omzet heeft zich in 1955 voortgezet en men verwacht over 1955 een stijging, die relatief minder groot zal zijn. De uitvoer uit Nederland nam 33 pet toe, die naar Europa met 28 pet, naar over zee 41 pet. Men verwacht een verder.*, doch mindere stijging. De productiestij ging in Nederland was 38 pet. Het bestuur ziet de toekomst der N.V. met vertrouwen tegemoet. De huidige toestand in Nederland is aunstlg met kwestbare plekken; een da ling van uitvoer zou ernstige gevolgen hebben, de toenemende bevolking maakt ndustriaiisatie en meer uitvoer noodza kelijk. De grootste aandacht moet worden gegeven aan ve-h»-'-- "-"ductivi- en laag kostenpeil. Een revaluatie fnuikend zijn. ue Sn.- e technische ontwikkeling eist omvangrijke diepte-in vesteringen. Een ver. aging van de be lastingdruk is noodzakelijk. Aether-ambassade doet verslag In 1954: 18.124 programma's, 89 landen (Van een onzer verslaggevers) Radio Nederland Wereldomroep heeft het jaarverslag doen verschijnen. Een in een olijfkleurige omslag gestoken boek werk. dat in een negental hoofdstukken een fors overzicht geeft van het werk der organisatie. Men komt onder de indruk van het belangrijke werk, dat hier in het belang van Nederland wordt verzet. De directie, die nog steeds gevoerd wordt door de heer H. J. van de Broek, tien jaar geleden onder ons bekend en geliefd sis „de Rotterdammer" van Radio Oranje betreurt het evenwel dat de huis vesting van de Wereldomroep haar ver hindert die taak voor Nederland naar behoren uit te oefenen. Er is te weinig studioruimte en wat er is. staat op hetzelfde peil als de behuizing van de binnen.andse omroep, een kwart eeuw geleden En dat terwijl de programma's voor de emigranten en de Nederlandse exportbevordering jaarlijks meer gaan vragen. Gehoopt wordt dan ook dat. naast de uitvoering van het nieuwe zender- project ithans onderhanden) de stichting van eon nieuw gebouw voor Radio- Nederland niet te lang op zich zal laten wachten. Het werk Na de klacht over het gereedschap volgt een enthousiast verhaal over „the job", de uitvoering van de taak in h afgelopen jaar Iedere werkdag waren 17 uitzeud'ngen <6 Nederlands. 4 Enge! 3 Spaans. 2 Arabisch. 1 Indonesisch 1 Afrikaans). Des Zondags heeft m« 9 uitzenoingen. In totaal waren er 1954, 6090 zenduren. In 21 talen en voor 89 landen werden 18.124 programma's gemaakt die daar erden uitgezonden. Zij betroffen Ne derlandse muziek in elk genre, reporta ges. causerieën e.d. en werden zeer ge- aardend. De nieuwsdienst zond iedere werkdag 21 bulletins uit. Op Zondag gaan er 7 de aether in. Persoverzichten waren er op 227 dagen. Luiste.aars zonden 19.774 brieven, vrij wel alle getuigend van warme waarde ring. Er werden op de le, 3e en 5e Zondag ;n elke maand 29 Protestantse kerk diensten uitgezonden. Afscheidswoord van mr Soesanto De Indonesische waarnemend Hoge Commissaris in Nederland, mr Soesanto Tirtoprodjo. die ambassadeur in Parijs wordt, heeft op Backershagen, waarvan de naam veranderd is in W-isma Duta te Wassenaar, verklaard, dat de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië he laas slechter geworden zijn Voor ver betering is nodig, dat Nederland berust in het onvermijdelijke, namelijk de vol ledige souvereiniteitsoverdracht ook over Nieuw Guinea, onthouding van steun aan de republiek Zuid-Molukken en aan. vaarding door de gehele Nederlandse samenleving van het standpunt der Ned. regering, dat het hier gaat om een op stand Van Indonesische zijde dient men hei normaal functionneren van het Ned. oedrijf6leven in Indonesië te accepteren als een onvermijdelijke overgangstoe stand, doch dit bedrijfsleven moet zich aanpassen aan de wensen van Indonesië. Zijn contacten met dc Nederlandse auto riteiten waren zeer vriendschappelijk, die met minister mr J. M. A H. Luns en mr N. S Blom zcifs familiair. Enorm is de keuze, ook voor de heren i ANKLETS Mouste nylon Effen en fan tasie - dessins - onverslijtbaar Deze rekbare sokkc -assen altijd II 3.50 Dassen Zeer fraaie dessins "f effen 4 90 3.95 2 95 1.95 Colbert - woUen tweed. Italiaans dessin 39.75 Pantalon wollen kamgaren Pastel tinten 29.75 2 KUC COSTUUM... 69.50 c/ucótèeat c/ütten de verrassende kteureo-cirkel „Populair** Uw3 nylon-wensen vervuld'naTlII'iir- e extra lang, dank S'/*".ge.'. 30 d' de juiste lengte van kous en boord extra aterk, dank 7.ij de hoogget wijnde garens e extra elastiaeh, dankzij devolmaak- te verhouding van gauge en denier „tryifel". Si ceuge. 16 denier S.fS „tjctrv-Sellde- 45 Saus*. 70 denier 4.f S enter 4.99 enler «.f» enter S.SO 66 caücêr 30 denter 61 cause, „Selllsalm «Oceuce. „Oredese W eau re. „Preclete** Zie Uw bae zoals andoren hot zion Fobrieten te Best (N.B.) I KOO TI IMCI I STIA MM Onze bekende serie overhemden Club 7.90 Duke 9.75 Prioce 12.75 Emperor 15.75 Best of all 19.75 VOOR DE PASEN PANTALONS 12 50 De Broekenspecialis! HAARLEMMERSTRAAT 19' In de nieuwste Italiaanse dessins. Grote keuze in Har- ris. Tweed en Homespun. Keuze uit honderden vanaf 29 50 De Broekenspecialist HAARLEMMERSTRAAT 197 Vergelijk Lodaline met alles wat U wilt, en U zult zeggen: geel mij maar Lodaline! Uw vaatwas is sneller aan kant. Uw deuren, tegels en ramen zijn vlugger schoon dan ooit.Lodaline is Uw beste hulp Oók bij het wassen van wol, zijde en nylon. LODAlltNTJi OtlFT ItAAD: Uw vitrage en overgordijnen heb» ben ook wel eens een beurt nodig. Lodaline is daarvoor het veiligste en goedkoopste middel. Neem zo nodig eerst de proef of de kleuren niet afgeven en verwijder ook haken en ringen. Hebt U een vraag over Je fijne was of over het ver wijderen van vlekken, dan geeft Lodahentje U gaarne raad. Stuur Uw wagen naar Lodalientje. Postbus 269. Eet nu PAASROLLADE ra nest' f. 1.30 RECLAME LAPPEN f 1,86 R1BLAPPEN f 1.86— f 1,46 ROSBIEF f 146—f 1.60 PALING ROOKWORST 80 et. Per 500 gram. Volop gekookte Lever, Hart en Tong. PAARDENSLAGERIJ B. ERADES 2e Groenesteeq 36. Tel. 23519 Gevraagd een jongste kantoorbediende GEBR. KRUYT IJZERHANDEL Nieuwe Rijn 61 ilRHAUNG u DE TOVERKRACHT I VAN DE RECLAME Handelsonderneming „DE SLOOP' IN- EN VERKOOP CEBRUIKT HOUT! Terrein Noordeinde Kabel 9 Waddinxveen Heeft aan te bieden: PLANKHOUT - BINTEN - PALEN RAMEN - DEUREN GOLF- PLATEN, enz. tegen voordelige prijzen. Fa C. Huurman, Waddinxveen-Zoetermeer ■4ZZ VLEES VLEES MAAK ER MET PASEN EEN FEESTMAALTIJD VAN PAASROLLADES vanaf 1.20 p. 500 gram RECLAMELAPPEN vanaf 1451351.65 p. 500 gram met 250 gram rundvet. ROSBIEF 140—1.60 p. 500 gram PALINGROOKWORST 80 ct. per 500 gram HARD RUNDVET60 ct. per 500 gram N. ZWETSLOOT MORSSTRAAT 26 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 15