Blad IN HET INTERIEUR Inzendingen stromen reeds binnen Zo zijn er ook.... GERANIUM, Operatie Ping-Ping jmpectaeK Uw medicijnkastje —De philosophie van de schoonmaak kookschoL 55 NIEUWE LEIDSCHE COURANT •IÖfi>£>§Dg>iDSDg>PSör>i?SOt>^ kee}t ook de kleur een belangrijke junctie Kleurenexperts weten wat geschikt is voor de bewoners De directeur zat in zijn kantoor en was bezig een handelsreiziger weg te werken. Dat liet hij weliswaar niet merken, want de directeur was een beleefd mens en hij was van mening, dat men beter in welgekozen, beleefde phrasen een einde aan een gesprek kan maken, dan met een „dank u, doet u geen moeite", iemand te kennen geven dat hij van zijn diensten geen gebruik wenst te maken. De handelsreiziger probeerde de directeur er van te overtuigen, dat diens fabriek en kantoorruimten nodig verbetering behoefden. De reiziger sprak over kleuren en betoogde, dat, om maar een voorbeeld te noemen, het administratief personeel met veel meer plezier zou wer ken, wanneer de muren van de lokaliteiten in een zeer rustige of opwekkende tint zouden worden geschilderd. volijverige lieden, die er meer en meer toe over gaan, zélf voor het uiter lijk van hun woonvertrek ken te zorgen „Dat is niet zo maar een praatje", zei de reiziger. „Het is psychologisch bewezen, dat de kleur in het interieur wel degelijk een functie heeft". „Een functie?" vroeg de directeur en hij slaagde er in, in zijn stem al éven dat tikkeltje „afwijzende beslissing" te laten doorklinken. En hij dacht bij zichzelf, dat hij nog maar een paar mi nuten nodig zou hebben om de handels reiziger helemaal af te sche'pen. „Een functie", bevestigde de reiziger. „Kijkt u eens, in een zonnige kamer zal er in de kleur minder warmte en licht nodig zijn dan in een kamer waar de zon geen kans krijgt binnen te ko men! Daar zal bijv. een zonniger kleur (geel) meer moeten domineren. En als de kamer erg hoog en hol lijkt, dan laat u bijvoorbeeld het plalond uitvoeren in een kleur, die het plafond meer doet opvallen, zodat daardoor de kamer la ger lijkt. Zó'n kleur heeft nu een functie, begrijpt u? En als de zoldering erg laag lijkt, dan De huistelefoon ging. De directeur nam de hoorn van de haak, luisterde, en ze: •en glimlach: „Och ja, laat boven komen." Een order Een ogenblik later we,r,d.,,ge klopt, en een meisje van misschien zestien jaar, met een hoogrode kleur van opwinding om de ge wichtigheid van het geval, kwam de kamer binnen. Ze had een collectebus bij zich. De directeur stopte daar met een paar vrien delijke woorden iets in, en de handelsreiziger liet zich evenmin onbetuigd. Het meisje, schutterig en verlegen, prevelde: „...dank u wel meneer, meneer"en wilde maar gauw weggaan. Maar ze vergiste zich in de deur en kwam niet op de gang maar in een zijkamertje terecht. „Nee, die linkse deur moet u heb ben", zei de directeur. „Vergist men zich vaak in die deur?" vroeg de reiziger, toen het meisje ver dwenen was. „Ja, nogal," zei de directeur. „Dat komt omdat ze vlak naast elkaar lig gen. Maar ter zake..." Toen zei de reiziger met veel nadruk: „Als u de deur van dat zijkamertje nu eens in dezelfde kleur als de muren liet uitvoeren, dan zou die andere deur als vanzelf uit dat egale vlak naar vo ren komen. Begrijpt u nu wat ik be doelde met de functie van de kleur...?" De handelsreiziger kon een order boe- schilderde plafond van deze lage ka- ier suggereert ruimte. Maar iemand, die niet bekend is met deze materie, zegt: het is hier prettig, hij ondergaat de kleuren meer dan ze.ziet. „En daar moeten we heen", zeggen de kleurenexperts. In de Nederlandse interieurs is de laatste tijd gelukkig een hele verbete ring gekomen. Men leest veel over bin nenhuisarchitectuur, men overlegt met zorg hoe men de kamers, die men ang op een wachtlijst te hebben ge staan, kon bemachtigen, zal meubileren zo langzamerhand komt men er wel n terug om met kolossale meubelen werken als men slechts kleine kamers tot zijn beschikking heeft. Maar de kleuren, hoe staat het daarmee? „We houden alles heel modern, heel licht", zegt een stralend jong echtpaar, maar de kleurexpert kan er de griezels van krijgen, want meestal betekent het dat alles crème wordt. Nog te weinig wordt er reke ning mee gehouden, dat de kamer, waarin men woont, de functie heeft "e mens het gevoel te geven, dat hij thuis" is, dat dit zijn home is, en dat de kleuren, die hij voor dat home uitkiest, bij hem moeten passen. Functie Kleur heeft een functie. Net zo goed als meubels en stoffering een functie hebben. Als iemand een kamer binnen komt en zegt: hè, 't is hier gezellig dan ligt dat evengoed aan de kleur van de stoelbekleding als aan die stoel zelf. Iemand, die daar niet zozeer bij stilstaat, zou niet kunnen zeggen, waar óm het nu zo gezellig is. Als hij een kleurenexpert was. zou hij misschien redeneren: het diep-rood van dit tapijt geeft warmte. Het heel lichtblauw ge- Gehoord: dat een Nederlandse machineiabriek een nieuw type wasmachine voor industrieel gebruik op de markt heelt gebracht, waardoor het wasproces met ongeveer 40 tot 35 45 minu ten wordt verkort. Door een speciale vorm en constructie van de binnen- trommel is het niet meer nodig, dat de trommel telkens van draairich ting verandert. Gezien: een hoedje in het zg. Maria Stuart model: een kapje met een hartvor mige rand. Aan de ,.punt" van het hart. dus precies midden boven het voorhoofd, bengelde een bijou van dezelide soort als de oorbellen van de draagster. Gelezen: in het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging aldeling Rotterdam: -De kindertjes uil ■tond O.O.: Daar komt de boot aar Er is een zeil aan de mast. Het werd bij een der kleuters: Daar komt de doot aan. Er is een ziel aan de mast. Kan het poëtischer en ont- roerender? Misschien ieta voor Luce- bort c.a.?" Heïp< x>en Het is niet te verwachten, dat men- :n zoiets maar uit zichzelf aanvoelen. Daarom willen de kleurenexperts helpen bij het inrichten van hun woning. Zij redeneren, dat het de meeste men- :n wel vreemd in de oren moet klin ken, als er gezegd wordt, dat door mid- kleuren wanden „uit elkaar ge haald" en „naar elkaar toe getrok ken" kunnen worden. Daarom stellen zij zich op het Standpunt dat men eerst met de mensen moet praten, alvorens hen te raden in welke kleur zij hun •oon- en werkvertrekken zullen uitvoe- Zullen uitvoeren want meer en meer gaat men er toe over dit zelf te doen. Dat is ook niet zo'n ver schrikkelijke kunst met de huidige uitstekende materialen en de rol- borstel. U kent waarschijnlijk wel de plaatjes uit Amerikaanse tijd schriften, in de geest van „do it yourself" (doe het zelf) waarbij volijverige lieden zelf hun huis bou wen, metselen, timmeren enz. Maar het praten met de klanten, dat hoort er bij. Het kan immers voorko men, dat het beslist niet gewenst is, een bepaalde kleur, die het „wel doet", maar waar de klant een uitgesproken afkeer van heeft, al dan niet bewust toch in een kamer door te voeren. Dan is er in de grote schakering van kleu rt en kleurtinten zeker een aanpas sing van woning en bewoners te vinden. Ofhet is mogelijk de oorzaak van afkeer voor een bepaalde kleur te vin den en wellicht door het „weten", cok die kleur weer acceptabel te maken. Er is een geval bekend van een jonge vrouw, die als kind tijdens een logeer partij in een bedstee had moeten sla pen, die groen geschilderd was. Ze is verschrikkelijk bang geweest in nachten, en heeft er, wat de volksmond noemt, m dat opzicht „iets van overge houden". De kleur groen verafschuwde Kleur in het interieur dat betekent breken met traditie („de keuken blauw schilderen, want dat houdt de vliegen uit de keu ken", zei en zegt men, maar moet men voor die paar zomermaanden in het jaar steeds tegen zo'n hard-blauw aankijken?), maar ook: er voor waken dat de een niet de ander na-aapt, want dan ontstaat een fantasieloos alle gaartje, waarbij de permanente bewoner zich op den duur onbe haaglijk gaat voelen en de be zoeker het interieur als onprettig ongezellig „ondergaat". Textiel als materiaal voor (zomer) schoen en begint meer en meer veld te loinnen. De fabrikanten van leren schoenen zien dat wel degelijk en daar om zijn sommigen er toe over gegaan het leer, net als textiel, te bedrukken in verschillende dessins. Strepen zijn voor japonnen favoriet, welnu, de schoenen blijven niet achter. Dit is een paar uit de collectie van Jac. Bergmans, in de zg. candy-stripede zuurstokken- streep. Wit met roze of licht blauw is zeer gewild. Onze linnenwedstrijd Toen wij twee maanden geleden begonnen, u aan te sporen om mee te doen aan onze linnenwedstrijd, deden wij dat eigenlijk onder het motto: er wordt tegenwoordig zo weinig moois meer gemaakt van linnen, dat echt Nederlandse product. Toe, laat u eens zien wat u kunt! Deze week zij tl de inzendingen bij ons binnen gekomen en de volgende week zal de jury ze gaan beoordelen. Wij zullen echt geen invloed op de leden van de jury uitoefenen maar we denken wel dat ze het moeilijk zullen krijgen. Er z\jn nl. zoveel werkelijk kunstzinnige werkstukken binnengekomen, dat het ons wel een hele toer lijkt, uit te maken wie nu wel het beste hand werk geleverd heeft. Dat beste handwerk wordt beloond met, zoals u weet, een zuiver linnen tafellaken met zes bij passende servetten, in een prachtig chrysanten motief. De tweede en derde prijs bestaan resp. uit zes droogdoeken en zes glazendoeken, eveneens van linnen natuurlijk- Gelukkig hebben de meesten er wel om ge dacht naam en adres op hun werkstuk te naaien. Dat maakt het voor ons gemakkelijkerde stuk ken weer terug te zenden naar de eigenaressen. U weet het, zij die in de stad wonen, kunnen haar eigendom weer aan ons bureau afhalen. Te Parijs is onder de naam „Institut d'Esthétique Masculine" in het Ritzhotel een soort schoonheidssalon voor heren geopend, ofschoon de exploitanten die naam er niet aan willen geven. Men kan hier een gezichtsmassage krijgen, zijn voeten laten verzorgen, zich door een hoogtezon bruin laten stralen of een vermageringsbehande ling ondergaan. De prijzen variëren van 450 francs voor het manicuren tot 2900 francs voor een ,,reflexogene massage met een vermageringsvloeistof op een triltafel". Voor scheren, knippen of permanenten kan men nog niet terecht, maar als de zaak goed gaat. zal wellicht een kap per in dienst genomen worden. De zaak telt zes salons, in rustige pasteltinten uitgevoerd, met geel en grijs gestreepte gordijnen om de cabi nes van elkaar te scheiden. Door de aanwezigheid van indrukwekkende in strumenten van chroom en email, be zaaid met wijzerplaten, heeft het ge il wel iets weg van Het is met de benaming van de srhoenrnhakken de laatste tyd zo'n in gewikkelde boel geworden, dat de schoenenhandelarrn er zelf ook niet meer uit konden komen en besloten, een lyetje op te stellen van de verschillende liakhoogten en hun benamingen. Dat hoorden wy tjjden* een schoenenhow, waarbij producten getoond werden van vele Neder landse fabrikanten. Dat lijstje ziet u hierbij afgedrukt en u zult moeten toegeven dat het heel wat verwarring kan voorkomen, als iedere fabrikant en iedere win kelier zich aan deze afspraak houdt. Hel gaat hlykhaar niet zozeer om bet uiterlijk (want eerlijk gezegd vinden wy. dat de op dit plaatje voorkomen de Watteau-hak erg veel lijkt op de hakken van de zg. Qucenie's!). als wel om de hoogte. Hoe hoog loopt U? U kunt hel nu allemaal prachtig vergelijken. Natuur- lyk zijn er nok nog variaties mogelyk op deze haktypen. om nog maar niet te spreken van de schoentjes met ingebouwde hak, die er uitzien alsof er helemaal geen hak onder zit* een plant met een valse naam De naam Geranium voor de bekende tuin- en kamerplant zit er zó bij de mensen ingeroest, dat alle moeite, die door som migen gedaan is, er de echte naam Pelargonium voor in de plaats te krijgen, geheel is mislukt. Maar toch blijft Geranium een valse naam voor deze plant. Ze is niet eens familie van de echte Geranium! voedzame potaarde. In de zomer moet men matig en in de winter maar weinig gieten. En heel dankbaar zal de Geranium zijn. als ze m de zomer een poos buiten komt te staan; hoe langer, hoe liever. .g. Hoewel de Geranium een bij uitstek dankbare en fraaie tuin- plznt is, doet ze het toch ook heel goed in de kamer, al kan de ouderwetse soort daar wel eens wat te ijl opschieten. De donker-bladige en kleiner blij vende soort. Black Vesuvius, past dan ook beter in dc kamer thuis. jf. Het is nu de tijd om de Gera nium nieuwe aarde te geven. De oude. meestal droge aarde moet men goed van de wortels kloppen en vervangen tandarts- De directrice, een zakelijke dame van even veertig, beweert dat het alle- e situatie tijdens een ontvangst van 500 vrouwen van senatoren, diploma- andere voorname ingezetenen in New York. Mevrouw Eisenhower stond tussen een aantal hooggeplaatste personen en drukte de gasten, die in een lange rij langzaam voorbij schui felden, de hand. Toen gebeurde het. Daar naderde mevrouw Durries Crane, de tengere, blonde echtgenote van een Washing- tons financier. Zij droeg, net als de vrouw van de president, een japon van groen en blauw bedrukte taf zij de, met wijde rok. Zij keken naar elkaar, de de president naat, en met een enkelt "sten zij, dat Het Gezinsbegrotingsinstituut heeft een paar bijzonder over zichtelijke foldertjes het licht doen zien. Mevrouw E. J. Wilzen- Bruins is de samenstelster van deze geschriftjes, die ten doel hebben de huisvrouw, maar in feite het hele gezin, te laten pro fiteren van de voordelen die een huishoudelijke begroting met zich meebrengen. Doelmatige inkomstenbesteding is niet maar alleen een leus, ze moet practisch toegepast worden ook. Dit te doen kost velen hoofdbrekens, maar cr ernst mee maakt om met oude gewoonien^te breken en serieus een plan gaai opzetten voor de hele w$ek of maand, zal ervaren hoeveel pret tiger het is op deze wijze het huishou den financieel te beheren. Operatie Ping-Ping" heten deze folders. Daarnaast zijn herdrukken versche en. „Het Huishoudboekje" beleefde »n 19de, „Annxe en Jan gaan trouwen" een 7de druk. „Geef zakgeld", een goede raad in twee woorden, blijkt eveneens in een behoefte te voorzien: 6de druk! De uitgaven van het gezins begrotingsinstituut kantoren, spaar- en verkrijgbaar. Stekken kan men nu ook; de beste tijd is echter Augustus, zodat men het volgend jaar flinke planten heeft. Maar nu is de Geranium waarschijn lijk wat ijl opgeschoten en het mes moet er in om weer een goed bossige plant te krijgen. Welnu, van de afge sneden delen kan men enkele (de best ontwikkelde) stukjes van ca. 8 cm nemen en deze. na ze eerst een poosje te hebben laten drogen in de zon (een uurtje is goed) in zandige aarde zetten om te wortelen. bladgroei en houdt dc bloei tegen. Zet de Geranium nooit, ook 's winters niet, donker. Licht, veel licht voor komt spichtige groei. Kag-eitnatig. gen, beiden van Mollie Paruis, ontwerpster uit New York. Mevrouw Crane trok haar minkjasje strak om de geldmag- zich heen, maar mevrouw Eisenhower le oogopslag ;duwde het bont terug en zei lachend: dezelfde japon droe- verberg Uw japon toch niet, ik vind ihaar 2 pillen, drankjes, smeerseltjes en zalfjes, kortom alles wat ze zelf bij apotheek of drogist halen, of wat ze krijgen voorgeschreven door hun arts, zuinig bewaren. „Je kan nooit weten hoe het nog eens te pas komt", is hun oor deel over de restjes medicijnen, die zij (in het gunstigste geval in een apotheekkastje, maar vaak genoeg tussen allerlei rommel in de keukeninventaris) als het ware hebben „opgeslagen". Afgezien van het feit, dat er op die manier een onappetijtelijk allegaartje ontstaat, moet men er toch ook reke ning mee houden, dat de geneeskracht van medicijnen niet onbeperkt is. Licht, lucht en vocht leiden spoedig tot bederf, zo lezen wij in de Consumentengids, het orgaan van de Ned. Consumentenbond. Het medicijnkastje in de badkamer is het oog op het vocht zeker af te kunnen wij, mensen, toch scheef tegen de dingen aankijken. Daar heb dat je die baby-kleertjes, die je tóch nooit meer nodig hebt, voor de dag haalt e je r z beruchte schoon- weer opbergt? Getroost je je maak. Wie beschouwt dit voorjaarsbedrijf der vrou wen niet als een brok zwaar te verteren proza? Dat heb ben wij er veelal van ge maakt, geliefde zusteren! We rennen en vliegen, ge wapend met onze attribu ten: ragebol, boenwas, spons en zeem door 't huw, want„vóór Pasen moe ten we klaar!" Wie zó dwaas werkt, zo dat de gezinsleden ternau wernood een gezellig hol letje voor hun voet vinden, loopt aan de poëzie, die cr uit deze interieur-verfris sing en -vernieuwing toen zéker te peuren is, voorbij. Die is echter óók doof voor de wijze lessen, die de schoonmaak ons te geven heeft. We beginnen by de der. Zó hebben onze 1 ders het ons geleerd. Wijs is zij, die zich althans in dit jaar niet star aan deze regel gehouden heeft, als zij in Februari b.v. al be gon. Want dan doe je op zo'n zolder in de ijzige koude toch minstens een verkoudheid op. y OLANG de winter nog niet voorbij is, kunnen we beter met de kasten enz. beginnen, alle regels van groot- en betovergrootmoe ders ten spyt. Maar nu de wispelturige Lente dan in 't land is, moet die zolder z'n beurt hebben. We zuchten eens diep, eer dit vreselijkste zelfs de inspanning niet, een vrouw op te zoeken, die je er vreugde mee bereiden kan? Dat ledikant met ma tras, waar nooit meer iemand in slaapt, kan je dat niet aan de diaconie kwijt? O, dwaas mens, wat doe je toch met al die monsterachtige oude schilderijen, teksten en foto's van Abraham Kuyper, de oude Rutgers enz. in bre de zwarte lijsten, op je zol der? Wat 'n energieverspil- je opzij en neemt er eens een avond voor, om die door te lezen. Wellicht vindt je er één tussen, die als een parel van grote waarde voor je is. Dié bewaar je en de rest is voor het vuur." of verhangen de dingen weer eens en beleven onze stille vreugde aan ons uit winter stof en as herrezen „home". ruim drie maanden in 't nieuwe jaar en over een week is het Pasen! Oudejaar: Memento Mo- Pasen: Hij leeft! MARGARITHA. time" zit u verdiept en leeft, Mhr. C. te R'dam. Jaren- tig jaar met stijve boorden, altijd weer struikelt. De klok P IËTEITSGEVOELENS zeg je? Hou jezelf niet voor de mal! 't Hele jaar lig gen die grote mannen van vroeger op hun neus in een hoek van je zolder, je stoft ze af en wéér liggen ze voor jaar. Noem je dat pië- vergeeld met uw huishoudschort vóór iang zejf in 't bestuur j 'dMMiplat op de grond gezeten, een andere wereld. Dit is stelletje mede-studenten het punt op het schoonmaak- geen fantasie, "maar zuivere „pronkt". Jongens van twin- pad, waarop een leesgierige waarheid. Vanzelfsprekend tolereren de onderwijzeres sen dit niet en zijn ook in het door mij gesignaleerde geval bestraffend opgetre den. U bent toch niet zo'n vreemde in Jeruzalem, dat u niet weet, dat er tegenwoor- dig helaas op de Chr. scholen waarschuw! met hateUjke door somm, (misschien slag, dat de tijd vóórtgaat en met een zucht wordt het teit? Hm! Weet je niet, dat jjen waren alle vlees is als gras? Heb je hoog toegeknoopte jasjes met omhoogkrullende punten! Je lacht er smakelijk om. De één heeft z'n hand gelegd op de schouder van de ander, alsof hij hem van één of an dere verleiding terug wil houden, één heeft z'n han den als lapjes spek over z'n over elkaar geslagen knieën gelegd, vouwen in de broe- boek opzij gelegd, maar volgend die kast moet toch schoon! is al even in teressant Wéér verheft Vrouwe Schoonmaak haar stem: ont- hou nu, welke boeken je nog eens herlezen wilt; onder de gaat. „ouwetjes" zitten nog de bésten, die nog vele jaren, wel vele) leerlingen gevloekt wordt? Natuurlijk wordt daar altijd streng tegen in ge gaan, maar het is een feit. dat deze erge zonde ook in onze gelederen is doorge drongen en dat de vocabu laire van de jeugd op ont stellende wijze achteruit nooit gezongen: „Men kent verwaand en wat trekt dié misschien wel altijd, hun vindt hun standplaats zelfs niet meer"? En die foei-lelijke schilderijen en platen! Gooi toch weg, radi caal wèg, wat lelijk is. Knap werkster niet me je dan soms mee aan de betering van de collectieve smaak van je volk?" ernstiger vervolgt stinkend eigenwijs ge zicht! Dat is later dominee X geworden en dié werd do- Z. Ja, philosofeert itgesproken Vrouwe Schoonmaak waarde behouden. Neem boek weer eens ter hand, op een avond, als je wèl tijd hebt. En dan haalt de schoon- °°w dacht *e.'.dat het toen allf" maak een kostelij'.e grap uit. op. Werk maal heiligen Mevr. P. V—G. Zodra ik er toe in de gelegenheid ben, hoop ik uw brief persoonlijk te beantwoorden. Nemo. Zó mag je niet on dertekenen. Zie je niet heel alle zegeningen, die je wel, hoe sprekend de over wie je 't meeste in zit, op je vader, die toch zo'n innig-vrome man was, lijkt? En zie Je trekt de lege boekenkast je naast je verdriet toch óók vindt tussen geniet, voorbij? Er zijn nog avond! Je denkt terug.. alle schoonmaakkarweitjes Vrouwe Schoonmaak: „denk Vertrouw op de God des Hóé komt die oliebol hier? dat je je innerlijk ook Verbonds n. Maar luister goed, want nü begint Vrouwe op deze wijze reinigt van al- Schoonmaak te doceren: „De les wat lelijk en dus waar- hoeveelste keer is dit nu al, deloos is! Ja kijk, nü doe je Dat blijft een vraag, maar de Dat oude portret bewaar klok roept in opdracht van Dat mogen jóuw kinde- de Schoonmaak: „Schiet óp n of kleinkinderen later alsjeblieft! Je leeft alweer 't Hoofd omhoog en 't oog voor alle onverdiende zegen, door Hem, Wiens dood wij nu gedenken, ook voor Jóu cijnen is nodig, slechts die medicijnen moeten worden aangehouden, waarvan men zeker weet, dat ze nog goed en bruikbaar zijn. Veel medicijnen zijn slechts beperkt houdbaar. Let u maar eens op de volgende opsomming: Penicillinezalf: slechts zeven dagen houéBpaar. Penicillinetabletten, mits in koelkast bewaard: twee a drie maanden. Boorzuur cn andere oplossingen ver dampen, waardoor de concentratie te hoog wordt: na een maand uit Uw kastje verwijderen. Belladonna,digitalis en cascara worden slechter door warmte of licht: hoogstens vier a vijf weken bewaren. Zo ook neus- en oor druppels niet langer dan een maand bewaren. Waterstofperoxyde gaat na •ijf weken over in water, is dus nadien waardeloos. Jodium kan hoog stens drie maanden bewaard worden. Alle voor een speciaal geval voor geschreven medicijnen kunnen al leen daarvoor worden gebruikt. U dient re daarna uit uw medicijn kastje te verwijderen. Bij hoestdran- ken komen, nadat ze enige tijd zijn bewaard, chemische reacties voor. Tonics bevatten dikwijls alkaloïden, welke zich op de bodem van dc fles afzetten, waardoor de laatste resten gevaarlijk kunnen worden. Verpulverde aspirinetabletten mo gen niet meer worden gebruikt; In het algemeen dienen tabletten, wel ke gaan verkruimelen te worden vcggegoold. Een juiste dosering Is niet i te bepalen. Medicijnen, welke ook na schud den een bezinksel nalaten, van kleur veranderd zijn of de kurk hebben aangetast, zijn onbruikbaar gewor den. Over het algemeen is het niet ver standig medicijnen in grote hoeveel heden te kopen; is dit echter nood zakelijk, dan vrage men aan apothe ker of drogist, hoe ze het best kun nen worden bewaard. I Vis is een uitstekend voedini Wilt u er echter ten vuile van dsn moet u aan de bereiding zeer veel aandacht lesleden. Ala 11 er bijvoor beeld van houdt, de via te koken, zout hem dan kort van te voren in. Om het vastplakken aan de pan ie voorkomen, kunt u de panbodem invetten vóór u de via met kokend water opiel, óf ren treef met hengsels óf een taartrooater op de bodem van de pan leggen. Dit maakt hel ook gemakkelijker de via uit de pan te halen. Voor kookaehol heeft u nodig: 1 grote of 2 kleine aehollen, zout, asjjn. een uitje, 10 mogelyk een stukje geel van een citroenschil, boter of margarine. De vi* vjn binnen >-ii van buiten wasa*n en op enkele plaatsen de huid insnij den, daarna zouten. De ui srhoonmakrn en in schijven snijn'. n. De pan invetten in-l boter of margarine. De vis en de ui er in leggen en Ingie ten met een paar lepel. azyn. Zoveel kokend water over de via schenken, dat hy net onder staat. Het water weer aan de knok brengen, de warmtebron tem peren en de vis zarhtjes gaar koken in 10 a 1> minuten. De vis van de graat In een vuurvaste schotel een stuk boter of margarine smelten. De onlgrate via er in leggen (zo nodig met wat aout be- strooien) en het geheel door en door warm laten worden, desgewenst in een bloem een gebonden 1 kookrn

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9