De taal betekent een groot probleem in België BPTMsBHonet Pe bromfiets die't'm levert! Vlamtneen willen niet werken m de"ta",ri'" 't Frans-sprekend Wallonië Dit nummer Mr Kesper opende politieschool voor Zuid-Holland in Wassenaar met melk meer mans Noodtoestand in Algerië Manokwari: waar vroeger de Papoea's de zendelingen met pijlen overvielen Kijk in 6 ZATERDAG 2 APRIL 1955 NOG STEEDS300.000 WERKLOZEN I deze mijnen door Vlaamse arbeiders zi T/f V V f «I deze mijnen door X O WEL ZEVEN TALEN (Door Fran» De coster, e T1ELGIÊ zit met een groot probleem: de meeste fabrieken staan in streken ■"-* waar de minste arbeiders wonen, en omgekeerd. De meeste arbeiders moeten honderden kilometers gaan om bij hun werk te komen. In Wallonië staan de fabrieken en in Vlaanderen wonen de arbeiders. Heeft men dan nooit gedacht aan een soort emigratie binnen de Belgische grenzen? Jawel, maar tegelijk met dat idee kwam een nieuw probleem op: de taal. In Wailpnift (waar de fabrieken zijn) spreekt men Frans. Maar in Vlaanderen, waar de arbeiders wonen, spreekt men het zoete Vlaams. De Vlamingen zouden dus ;n de Frans-sprekende taaistreek moeten gaan wonen. En daar zien zij nu jui6t zo tegen op. Daarom blijven ze lie ver werkioos in hun eigen streek leven. WAT IS ER GEDAAN? Wat is er gedaan om dat probleem op te lossen? Jaren en jaren veel gepraat. Het is een onderwerp dat op peen enfceie economische conferentie onbesproken blijven mag. Alle politieke partijen heb ben de oplosrinp van het probleem in hun program geschreven. Tijdens de ver kiezing werd er in de meetinps ten-hon- derd-uit over gedebatteerd En elke nieuwe ministeriële équipe heeft er in haar regeringsverklaring een oplossing voor. maar als de regerings-éqiiipe ver sleten is en amechtlp er het bijltje neerlept, dan zit zij nop met het werk- lozenvraagstuk en geeft het ongeschonden aan haar opvolgster door. En er worden opnieuw karrevrachten woorden aan ver spil 4 Dezelfde gemeenplaatsen worden weer op het tapijt gesleept, oprichten van nieuwe fabrieken, uitvoeren van gro'e onenbare werken en wat dies meer zij. Maar niets verandert er. Het werkloos heidscijfer blijft constant vastgeroest op dr- 'honderdduizend. Er wD-den ter oplossing hier en daar allerlei Ideeër geopperd, maar over een paar wo-dt niet gerept. Ten eerste: als er niet genoeg fabrieken zijn in de streek waar de arbeiders te veel zijr. dan moeten die arbeiders gaan naar de streek waar fabrieken te veel zijn. D't geschiedt, maar lang niet ge noeg, vomits er steeds een overschot van werklozen blijft van driehonderd duizend Deze massa kan niet op en neer reizen naar de plaats der fabrieken om dat de afstanden werkelijk te groot zijn. De voor de hand liggende oplossing zou dus zün, dat de werkzoekende arbeiders verhuizen naar de streek der werkge- vende fabrieken. Tooh zou hier wel een oplossing voor te vinden zijn: 't oprichten van Vlaamse dorpen, met Vlaamse scholen en kerken in de omgeving van de werkverschaf fende fabrieken Nu onze regering zoVefel uitgeeft voor het bouwen van nieuwe arbeide>-woningen, zou het scheppen van Vlaamse dorpen beslist te bewerk stelligen zijn Over het uitwerken van zulk een plan hebben wij van de kant van onze regeer ders. noch van or.ze kiesmannen ooit horen reppen Ze schrikken misschien terug voor de tegenstand van onze Waalse broeders. Maar regeerders moe ten toen blijk geven van grote durf. en daar ze in de regel zo rad van tong zijn. zouden ze die tegenstand misschien toch kunnen overwinnen. In alle geval konden ze het proberen, maar ze hebben nog geen enkele schuchtere poging gewaagd. BERG EN MUIS Zou er op dit vlak geen oplossing mo gelijk zijn. dan is daar ten tweede de decentra'isatie van de fabrieken. Als de muis mei tot de berg wil komen, waar om gaa: dan de berg niet tot de muis? Vele Waalse fabrieken zouden toch een gedeelte van hun werkplaatsen naar de Vlaams? streken kunnen overbrengen. Maar is Wallonië voor de Vlaamse arbei der min of meer het buitenland. Vlaan deren is dit In zekere mate ook Wallonië En buiten enige alleenstaande gevallen decentraliseren de Waalse fa brieken niet. Onze regeerders zetten hen er niet toe aan en bieden hen hiervoor geen grootscheepse steun. En zo gebeurt er ook op dit terrein niets en betalen wQ jaarlijks bU de ze milliard francs aan werklozensteun goedkope arbeiderstreinen. En nochtans roepen onze Waalse broeders zo goed als wij om belastingverlaging. WU moeten dus aannemen, dat ze liever bun deel aan zeven milliard betalen dan te decen- trallser*Ji. Door gebrek aan arbeiders worden ze er niet toe gedwongen, mits ze zonder moeite kunnen putten uit de vierhonderd duizend arbeidskrachten. Onze regeerders spreken niet over de decentra'isatie, ook onze Achiel van Acker niet. wel spreekt hij over het ver beteren van de werkmanstreinen. Nu is daa*- tenslotte het gebied der koolmijnen. Daar werken honderd-vier- en-vijftig-duizend man. onder wie vijf- en-zestig- duizend vreemdelingen. Ook daar hebben onze regeerders niet veel activiteit getoond. Wel beloven zij per radio een premie aan elke nieuwe Bel gische arbeider, die in de mijnen gaat werken. Doch die paar minuten radio uitzendingen nu en dan. zijn niet bij machte vijf-en-zestig-duizend Belgische arbeiders uit de groep van driehonderd duizend werklozen naar de mijnen te krijgen Om dit doel te bereiken zou men een élite van Vlaamse mijnarbeiders moeten kweken en op school zou men daarmee moeten beginr.en. Onze industriëlen trek ken met prachtige rijdende tentoonstel lingen stad en land af om hun product bekend te maken. Waarom doen a regeerders hetzelfde niet om de werk gelegenheid ir de mijnen aan de m< brengen? Maar van dit alles is niets te bespeuren. Integendeel, we hebben iets anders gezien Sedert een dertigtal jaren is er in Belgisch-Limburg een pracht een mijnontginning ontstaan. En Belgisch Limburg is een Vlaamse streek. Nu zijn onze Vlaamse voormannen er seffensby- geweest om te eisen, dat deze mijnen in het Vlaams zouden bestuurd worden. Maar ze hebben er niet voor gezorgd dat Nu wordt het bestuur er in het Vlaams gevoerd. Maar in de mijnen en de Vlaamse dorpen daar spreekt men nu wel zeven vreemde talen, Pools, Duits, Tsjechisch, Italiaans, Hongaars, Bulgaars, Baltisch en wat weet ik al. Het is het huis met be zemen gekeerd, waar zeven andere boze geesten zich genesteld hebben. onze Waalse mijnen treft men het zelfde verschijnsel aan. Daar zijn de vreemdelingen, die er werken overwe gend Italianen En onze Waalse broeders, die in hun midden geen Vlaamse dorpen zouden •villen, dulden er wel Italiaanse nederzettingen, want de Italianen w meestal in gesloten verband. Daar voert de taal van Fausto Coppi de boventoon in de krantenstalletjes zijn de Itali- :se gazetten in grote verscheidenheid koop en hangen de Italiaanse week bladen met bloedrode illustraties uit- Inderdaad: de werkloosheid is bij ons •n verward probleem. Duitser klaagt over Ind. gruwelen De Duitser C. Lengen heeft een nota in het Indonesische parlement gezon- ;n. waarin hij ernstige klachten doet horen over de mishandeling van arrestan ten door de Indonesische politie. Men had hem namelijk voor een Nederlander aangezien en gearresteerd, waarna men trachtte hem door mishandelingen te be wegen tot het afleggen van verklaringen inzake Schmidt en Jungschlager. Lengen wist echter een briefje naar buiten te smokkelen naar de Duitse ambassadeur, die onmiddellijk tussenbeiden kwam. De arrestat'e heette toen een ..misverstand". Hij vertelt van ernstige mishandelingen, die hij zelf onderging evenals mr Michael, die door inspecteur Endoeg. Van Hulst en Manoch tegen de grond geworpen en getrapt werd Barkey was door Enoeg bewusteloos geslagen. Kolk en Wolfe zijn afgeranseld. Kolk is lange tijd zo vrese lijk mishandeld, dat hij een bekentenis aflegde, aldus meldt de heer Lengen volgens Het Parool. Van Zaterdag brengt u In het Zondagsblad weer zeer aantrekkelijke lectuur op allerlei gebied. Deze laatste editie voor Pasen opent met een reproductie van het schilderij van Paulus Bot: ..De afneming van het kruis". De meditatie daarbij werd geschreven door ds Jac. Verboom, Vrij-Evan gelisch predikant te Dordrecht. Dr A. van Deursen schrijft over een havenstad voor koning Salomo, die ook voor de nieuwe staat Israël weer een waardevolle toegangs poort is. Twee jongens in Londen (de gebroeders Foyle) zakten voor hun examen en begonnen toen een tweedehands boekhandel. Nu zijn de broers millionnairs en hun zaak is over heel de wereld beroemd. Annie Vreeland geeft een treffende herinnering aan het voorjaar van 1945, toen duizenden landgenoten honger leden. Het Salk vaccin blijkt van grote betekenis te zijn in de strijd tegen kinderverlam- Op Blad Zij vertelt onze redac trice wat kleur aan een Interieur kan doen. Margaritha neemt in haar rubriek weer een belangwek kend probleem in bespreking en Hoe hoog loopt u?" is een ver haaltje over hoge hakken. Ook de plantenrubriek is deze week weer opgenomen. Drie minuten stilte op Goede Vrijdag Wij lezen in de Bata-koerier. het per soneelsblad van een sdhoentfabriek in Best (NJ.): Op Goede Vrydag zal In de namiddag om 3 uur in ons gehele bedrijf het werk gedurende drie minuten worden onder broken ter hrdeniking van de kruisdood van onze Heer Jezus Christus. De fabriekssirene zal om 3 uur het be gin van de herdenking aangeven. Om drie minuten na drie volgt nogmaals een sig naal met de sirene ter aanduiding van het einde der herdenking. Voorts zal gedurende deze drie minuten de electri- sohe stroom in het gehele bedrijf zyn uitgeschakeld. Wij verozeken U volkomen stilte in acht te wiïlen nemen. De Ver. voor Chr. Mulo en de Bond van dhr. Mulo-scholen hebben een prys- vraag uitgeschreven voor een leerplan en een leerboek voor de Kerk- en Zen dingsgeschiedenis op de Chr. Mulo* scholen- Kiem voor landelijk net De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, heeft vanmor gen te Wassenaar de politie-opleidings- school voor Zuid-Holland geopend, In zijn openingstoespraak herinerde mr Kes per er aan, dat deze school is voortge komen uit de cursus van enige jaren ge leden in gebouw „De Haven". In deze „haven" is de kiem gelegd voor een pei manent instituut waar de opleiding va de gemeentepoütie in Zuidholland ui: gezonderd de grootste twee gemeenten di in dit opzicht voor zichzelf zorgen op afdoende wijze zou kunnen geschiedt Ondanks vele tegenslagen is uit de kiem de permanente Zuidhollandse po litieschool met alleszins aanvaardbaar programma geboren, aldus spr. Een speciaal woord van waardering richtte de commissaris tot de besturen der deelnemende gemeenten, die. in af wachting van een nadere regeling, voor lopig de financiële risico's van deze on derneming op zich hebben genomen en daarenboven de salarissen van de adspl- ranten boven de sterkte die aan deze school hun opleiding zullen krijgen voor eigen rekening hebben willen nemen. Hoezeer wij in de totstandkoming van deze school een bijzonder heuglijk feit Noodtoestand in Middelburg B. en W. vragen meer bouwvolume B. en W. van Middelburg hebben de raad voorgesteld om bij het departement van wederopbouw en volkshuisvesting een extra bouwvolume voor arbeiderswo ningen aan te vragen. Door het uiterst geringe bouwvolume, dat de gemeente was toegestaan, is in de Zeeuwse hoofdstad een noodtoestand ont staan. in het bijzonder rond de industrie. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN De moeilijkheden van de F.-J Algerië 2ijn van bijzondere aard. Dit ge bied in Noord-Afrika is een verleng stuk" van Frankrijk, ingedeeld in depar tementen In levensstijl en sociaal-econo mische structuur vertoont de Franse bo venlaag rauwelijks verschil met de be volking van het moederland. Het meren deel der Franse Algerynen is in Algerië geboren. De inheemse bevolking denkt en voelt evenwel niet Frans. Vele in heemsen zijn de Franse taal machtig, maar Franse staatsburgers voelen zU zich niet. al was het slechts omdat hun nog steeds net stemrecht wordt onthouden. Theoretisch gelden de inheemsen als vrije burgers van de Franse republiek. In de praktijk zijn hun democratische vrijheden en rech- hiervan is dat de inheemse leiders er weinig moeite mee hebben, de volks massa's tegen het Franse bestuur op te zetten. Deze explosieve situatie plaatst Frankrijk voor het dilemma, dat ener- zyds de voortzetting van de huidige poli tiek steeds moeilijker wordt, terwijl an- derzyds een uitbreiding van het stem recht dc grondslagen van de Franse hegemonie in Algerië zou aantasten. In het laatste geval zou zelfs de mogelijk heid bestaan dat een sterke Algerijnse vertegenwoordiging in de Assemblée het lot van het moederland zou gaan be palen Het is de vraag, of de Fransen me', het afkondigen van de noodtoestand voor Al gerië veel zullen bereiken. De Frank furter Aügemeine schreef dat Frankrijk de dreigende toestand in Algerië in geen geval meester zal kunnen blijven met een po!it:e-regiem. Iedere politie-actie is een voorbode van de volgende explosie En daar geheel Noord-Afrika voor het Westen een strategische zone is. mag de toestand in Algerië ons niet onverschillig laten. De blokkade Bonn eist gesprek met O.-Duitsland De Westduitse regering heeft na een bijzondere kabinetszitting een communiqué uitgegeven, waarin zij naar aanleiding van de verhoogde wegenbelasting een onmiddellijk ge sprek eist met de Oostduitse auto riteiten. Wordt aan deze eis niet voldaan, dan zal de regering te Bonn een einde maken aan alle handel tussen Oost en West-Duitsland, aldus het com muniqué. Prawda had interview met premier Faure De Prawda. het orgaan van de Rus sische communistische party, publiceer de gisteren een interview met premier Faure van Frankrijk. Volgens het blad is de premier voorstander van een confe rentie der Grote Vier, mits alle deel nemers werkeiyk van plan riin. rekening te houden met eikaars gerechtvaardigde eisen ten aanzien van hun veiligheid. De bekrachtiging der Parüse accoorden noemde Faure niet in strijd met Frank- rijks contractuele verplichtingen ten op zichte van Moskou. De Prawda is het niet eens met dit standpunt, zo biykt uit een commentaar op het interview. Communistisch cijfergegoochel Op een communistische vergadering in het kleine plaatsje TJimahi heeft de lei der Anwar beweerd, dat de Nederlanders in 1951 vier en een haif milliard roepiah winst uit Indonesië hadden gehaald, al dus meldt het A. I. D. Anwar wist nog verder te vertellen. dat volgens een be richt van het persbureau Antara Neder land in 1954 700 millioen gulden winst ontvangen had. Voor elke gulden 15 roe piah rekenende beweerde Anwar, dat Nederland by iedere ademhaling 353 roe piah winst maakte. De Ned. Organisatie voor Z WO heeft prof. dr J. H. Brouwer, hoogleraar in het Fries en 't Gothisch aan de rijks universiteit te Groningen aldaar voor twee jaar een subsidie toegekend voor de opzet van een Middel-Fries woordenboek BI] HET GRAF VAN PIONIER OTTOW (Van onze redacteur mr J. J. Wentink) M ANOKWARI is een gezellig aandoend plaatsje, aan en boven een diepblauwe baai gelegen. Het heeft, zoals geheel Nieuw-Guipea, zijn vele problemen. Er is veel oude wrok der Indische Neder landers. die hals over kop uit hun land hebben moe ten vluchten, die hulpe loos en vergeefs een be staan zochten en door de geldzuivering zestig pro cent van hun spaargeld verloren. Er is ook een vliegveld in aanleg, dat half April ge opend wordt. Er wordt hard gewerkt aan een sleephel- ling voor schepen van 3500 ton. Huizen verrijzen om de krotten uit de Japanse tijd te vervangen, die alleen in stand blijven omdat de ijzer houten planken rottende pa len bijeenhouden. Door deze bedrijvigheid zijn vele Indische Neder landers er in geslaagd, werk te vinden. Zolang de lan dingsplaats niet klaar is. kan men Manokwari per Catallna bereiken, genoeg lijke, niet snelle toestellen van de Koninklijke Marine, welke lege bierkisten bren gen cn die weer vol met groente terugnemen. De vliegtuigen doen veel ander nuttig werk. Manschappen en onderdelen worden vlug naar hun bestemming ge bracht. Gezonde en zieke burgers worden meege nomen. De toestellen zijn nauw en er wordt menige verzuch ting geslaakt, als enige tien tallen mensen op en onder elkander een plaatsje moe ten zoeken. Op zo'n moment kan een marineman er w«l eens aan herinneren, hoe hij in oorlogstijd met meer dan tachtig man in een Catallna van Soerabaja naar Austra lië moest vluchten. Ieder heeft trouwens dankbaar te zijn voor het werk, dat de marine hier doet. Na een korte tijd over groene eilanden en diepe vio lette koraalriffen te hebben gevlogen, daalt het toestel. Het water spat in het rond en spoedig ziet men uit een bootje in de baai de stad in het rond langs de oever liggen. De gouvememento- logeerplaat6 is een ruïne, een oude Indische woning met hoge vertrekken en een weids uitzicht Historische grond Niet ver vandaar staat het kleine kerkje en daarnaast het huis van de zendeling. Het is historische grond. Op deze plaats vestigde zich in de vorige eeuw zendeling Van Hasselt. Hier hebben zich rumoerige tonelen af gespeeld, toen de Papoea's met een regen van pijlen zendelingen overvielen. Ach ter op het terrein ligt het graf van zendeling Ottow. die honderd jaar geleden voet aan wal zette op Nieuw-Guinea. Er omheen ziet men een aantal andere graven, de meeste van kin deren. Er waren in die eerste moeilijke jaren meer graven dan bekeerlingen. De tijden zijn wel ver anderd. Op Pinksteren, het grote feest der Christen- Papoea's. komen duizenden hier bijeen. Op de voorgalerij is een kleine bijeenkomst, een oude grijze goeroe en enige jon gemannen zitten met de zen delingen te praten. Morgen trekken de jongemensen van nauwelijks twintig jaar het Arfak-gebergte in, waar men hellingen van 80 graden moet beklimmen en dagen lang moet lopen om enkele kampongs te bezoeken. Enkele jaren geleden was deze plek een woestenij, doorsneden door Japanse loopgraven. Thans is alles volledig herbouwd en over de graven klinkt het kerk gezang. Manokwari telt meer her inneringen aan gebrachte offers. Op 9 Maart heeft de vertrekkende Landmacht een monument onthuld op het graf van kapitein J. B. H. Willemsz-Geeroms, die met de kleine troep van tachtig man, welke spoedig tot enkele tientallen in kromp, stand gehouden heeft tegen de Japanners. Door verraad is hU gewond in handen van de vijand ge vallen en werd in Juni 1944 gefusilleerd. Thans rust hU daar samen met zijn dochter tje, dat in 1939 overleed. Nederlanders en Papoea's stonden aan zijn graf. Ook Kokkeling. drager van d* Militaire Willemsorde, die tot het einde van de oorlog in de Vogelkop heeft stand gehouden. Nu wappert weer de Ne derlandse vlag aan de baai. Lange matrozen met witte petten op het hoofd lopen langs de wegen. Catalina- vliegtuigen vliegen af en aan Grote Nederlandse aannemingmaatschappijen zijn hard aan het werk. De resultaten mogen in cijfers uitgedrukt pover afsteken tegen wat in Nederland ge schiedt, maar de moeilijk heden zijn veel groter en onverwachter dan in Neder land. Geen wildernis Wie gedacht had, in Ma nokwari in de wildernis beland te zijn, komt bedro gen uit. Het is een vredig plaatsje, waar alleen da naakte met pijl en boog be wapende Arfaks er aan her inneren, dat men in het wil de Nieuw-Guinea is. De Arfakkers en het nabije bijna ontoegankelijke Ar- fakgebergte. In werkelijk heid zijn het rustige gasten, die werk komen zoeken en Inkopen komen doen. Velen zijn thans christen gewor den. Pas onlangs is de ommekeer gekomen, toen er plotseling meer dan zes honderd de wens te kennen gaven, gedoopt te worden- Op Koninginnedag kan men de Papoea's wel in vol le wildheid aanschouwen, maar ook dat is slechts schijn. Bij duizenden komen zij feestvieren. Zij dansen hun woeste dansen, zwaaien met de kapmessen, die al leen maar dienen om zich in de wildernis een pad te banen en de familieleden in het verre Holland, die dit alles op de film aanschou wen, rillen en beven voor het lot van hun geliefden. Zij weten niet, dat dit alles toneelspel is. De Papoea weet, wat er van hem ver wacht wordt en speelt het De Papoea komt hier om te werken en om in de toko sigaretten, chocoladerepen en andere begeerlijke zaken te kopen. Wie met hem weet om te gaan, krügt al les van hem gedaan. Jammer genoeg is er de laatste tijd wrijving ontstaan tussen hem en de Indische Nederlanders. Het kwam zelfs tot een vechtpartij naar aanleiding van een voetbalwedstrijd, waarbij een der voormannen der Indische Jongens, de z.g.n. Jungle Prince, zo met stenen werd bewerkt, dat hij zwaar gewond naar het hos pitaal moest. De wedstrijd was tussen de mariniers en de Indische jongens, waarbij de Papoea's de partij van de mariniers kozen. Deze moeilijkheden zijn pas in de laatste tijd ont staan met de overkomst van enige onrustige elementen en dreigen helaas de verhou ding met de Indische Ne derlanders te bederven. Dat dit niet nodig is. bewijst een figuur als Kokkeling. die grote invloed onder de Papoea's heeft. De moeilijkheden der In dische Nederlanders zijn al groot genoeg. De weinigen, die hier nog ais landbou wers werken, moeten zich handhaven op terreintjes van enkele hectaren, want de vruchtbare stukken grond zijn slechts klein. Maar er is hoop gekomen, want de cacao-aanplant belooft te slagen en de cacaopr(Jzen zijn hoog. zien van provinciaal karakter, wy moeten ons ook realiseren, aldus mr Kesper. dat zij, zoals zij is voortgekomen uit de klem. gelegd in „De Haven", op haar beuri de kiem kan zijn, en naar spr. hoopt ook zal blijken te zijn, van een opzet van wijdere strekking, namelijk van hel stand komen van een. uiteraard beperkt, net van instellingen van deze aard dat het gehele land zal bestrijken. Met zijn ambtgenoten van Noordbrabant en Overijssel heeft mr Kesper een onder zoek doen instellen omtrent de wenselijk heden en mogelijkheden in dit opzicht Binnen afzienbare tijd zal een rapport hierover worden Ingediend by de be trokken minister. Drieling in Schiedam was Aprilgrap Kraamverzorgster nam krant er tussen Een drieling, van wie de geboorte giste ren uit Schiedam gemeld werd, blykt helemaal geen drieling te zyn, maar de Aprilgrap van een kraamverpleegster. Deze had 's morgens geassisteerd by de geboorte van een baby en bedacht dat het goed zou zijn een, om haar Aprilgrappen bekende Schiedamse krant, eens een poets te bakken. Zy legde, natuurlijk met instemming van de betrokken kraamheren en 'kraam- ie andere babies (de oudste s vijf maanden) by de pasgeborene belde de krant. Fotograaf en redacteur, die kwamen op draven, konden niet anders doen dan foto's nemen en het bericht doorgeven. De grap zou natuurlijk nog grootser zijn geweest, als de kraamverzorgster in plaats van twee vier extra babies had weten te produceren. Dan had Schie dam een April vijfllng gehad! Trekkersreizen naar Ver. Stalen? De heer L. Meilink, voorzitter van de Intern. Jeugdherbergen Federatie, is een reis van zes weken uit de Ver. Staten in ons land teruggekeerd. Hij vertelde de Amerikaanse organisa ties van advies te hebben gediend over de vorming van een jeugdherbergennet. Bovendien voerde hij besprekingen, die het mogelyk kunnen maken per jaar aan duizendtal trekkers gelegenheid te geven de oceaan over te steken en te gaan trekken in Amerika. Vooral ln Nieuw-Engeland, tussen New York en Boston en zuidelijker naar Washington, zag de heer Meilink goede mogelijkheden jor het maken van trektochten. Im 2 weken van Alkmaar naar Bagdad v.v. De heren Bos Ey6sen (Alkmaar) en De Mooy (Wassenaar) zullen op Zaterdag 9 April van het Waagplein te Alkmaar vertrekken voor een tocht naar Bagdad, welke zij in veertien dagen hopen te volbrengen. De rit zal worden gemaakt met een in 1951 gebouwde Re nault 4. die er reeds 130.000 kilometer heeft opzitten. Er zal dag en nacht wor den doorgereden en daarom is de wagen bed uitgerust. Bovendien heeft ;n benzinetank van ruim 80 liter alsmede een tank voor drinkwater in aan gebracht. De afstand AlkmaarBagdad bedraagt 100 kilometer, welke men in vijf dagen zal trachten te rijden. In Bagdad zullen beide automobilisten drie dagen rusten, waarna zy de terugreis, waarvoor even eens vijf dagen zijn uitgetrokken, aan vaarden. De route ziet er in grote lijnen als volgt uit: Alkmaar Amsterdam München Belgrado Thessaloniki Istanboul Ankara Aleppo Damas cus Bagdad. Pensioenregeling personeel Artillerie-Inrichtingen De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, da: beoogt het personeel in vaste dienst van de N.V. Nederlandse Machinefabriek „Ar* tillerie-Inridhtingen" onder de werking m de Pensioenwet 1922 te brengen. Dit wetsvoorstel is gelicht uit het kort geleden ingetrokken ontwerp van wet. waarin evens de rechtsvorm van de ar tillerie-inrichtingen was geregeld en dat bij de Tweede Kamer reeds vier jaar geleden geen genade kon vinden. Er wordt blijkbaar nog steeds naar de juis te rechtsvorm gezocht, want de pensioen regeling is ingediend „in afwachting van de nog te nemen beslissing inzake de rechtsvorm der Artillerie-Inrichtingen" larvan de Staten-Generaai nog nadere voorstellen zullen bereiken. De regering meende echter nu al vast met die pensioenregeling te moeten ko- Een teken, dat. ondanks de optimis tische klanken, die staatssecretaris mr Kranen-burg In de Kamer deed horen -by de behandeling van de begroting van Oorlog, een maand of vier geleden, het met die rechtsvorm nog wel even zal Klein grensverkeer met België Aan beide kamers der Staten-Generaai is, ter al of niet stitowljgende goedkeu ring, overgelegd de tekst van de kortgele den tussen de Nederlandse en de Belgi sche regering gewisselde nota's tot na- deze regehng van het klein grensverkeer Krachtens de nieuwe afspraak is het ge oorloofd. gedurende het gehele etmaal de grens buiten de grensposten om te over schrijden. Tot nu toe mochten de bewo- de grensstreek alleen maar buiten de grensposten om van het ene land in het andere stappen tussen zons opgang en zonsondergang By het „Institute of Social Studies" te '-Gravenhage, dat uitgaat van de Stich ting voor Internationale Samenwerking der Nederlandse Universiteiten en Ho gescholen, zal op 1 October een nieuwe cursus in sociale wetenschappen wor den geopend. We hebben het druk... We hebben het druk met projecten en We hebben het druk met gesprek en geschrijf. We hebben het druk om promotie te maken. We hebben het druk met krakeel en gekijf. We hebben het druk met het huiswerk, het eten. We hebben het druk met de club en de We hebben het druk en we jagen verbeten, en schrikken wanneer er ona haast iets ontging. We hebben het druk in de jacht op We hebben het druk, zo verbijsterend druk, dat niemand zich afvraagt waartoe wij straks komen aan 't eind van dit ijlend dramatische stuk. We hebben 't slechts druk en de werk tuigen gieren. Te traag! Voort, en schep 't electro- nische brein. Wat heeft nu de mensheid nog voor op de dieren? We hebben 't te druk zelfs om mensen Draai om eens de knop, want ik wil u wat vragen. Stap eens uit de rol van dit duizelend spel, en staak een moment het onmenselijk jagen: U neemt toch de tijd voor uw Bijbel nog wel? D. I. O'GENES Instemming met wijziging rechterlijke organisatie De Vaste Commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer heeft in haar voor lopig verslag instemming betuigd met het wetsontwerp van minister Donker tot wyziging van de rechterlijke organisatie. Wel konden enkele leden niet het nut inzien van de invoering van de rang van geredhtssecretaris en van secretaris ten parkette. Ook zyn er leden, die oordelen, dat de opleiding van de toekomstige le den van de zittende cn staande magistra tuur zo belangrijk is, dat deze niet geheel In een algemene maatregel van bestuur mag worden geregeld, maar in hoofdiy- nen in de wet dient te worden vastge legd. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het langzamerhand tijd wordt, de gehele Wet op de Rechterlijke Organisatie en het Beleid der Justitie voor een grondige revisie op de heLlang te zetten, opdat er eindelyk eens een moderner gewaad aan gegeven kan worden. De wet is reeds niet minder dan 49 keer gewijzigd! In opdracht van de regeringscom missie voor-de opvoering der producti viteit zal het sociologisch instituut der Ned. Herv. Kerk een onderzoek instellen naar de sociale gevolgen van de ploegen- arbeid en de hierbij optredende ver moeidheidsfactor. NEDERLANDS FRAAISTE GEÏLLUSTREERDE WEEKBLAD In de nacht van 5 op 6 April 1945, klokslag één uur, kropen de Georgische krijgsgevange nen op Texel uit hun dekens en stort- de bevrijdingsgolf overspoelde alle geleden ellende. De Spiegel-verslag- gevers hebben de juiste toedracht nagegaan, zelfs in het geheim met een box gemaakte foto's opgediept. Lees hun „oorlogsreportage die boeit als Waar een wil is, Is een weg. Een Deen en een Duitser, begaan met bet lot der invalide jeugd, hebben elkaar gevonden ln een eendrachtig streven deze kinderen hernieuwde Ze Is Rusland (VI) koren arbeiders der Sovjet-Unie om er herstel van krachten en gezondheid te vinden. De grote, bijzonder belangwek kende foto-reportage van De Spiegel, die reeds zozeer de aandacht heeft getrokken, gunt U een zeldzame blik op en om dit historische plekje. een sprookjesdichter Nachtwerk bij de Nachtwacht Print en Burger meisje - Carl Johan treedt «n de voetsporen van Prins 8igvard Uit- Kljk Iedere week In De Spiegel! BU ruim 210.000 gezinnen is De Spiegel reeds ..kind aan huis". Terecht, want dit fraaiste der Nederlandse geïllu streerde weekbladen richt zich tot het hel* gezin. Ken bron van steeds weerkerend leesgenot. Gun C zelf BON S.V.P. BLOKLETTERS Handtekening

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6