Debat over grondaankoop in Vlietwijk Chr. school hield een goede ouderavond Diploma's avondcursus Chr, technische school NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 19S5 RAAD VAN VOORSCHOTEN Oplever in gsdcitum voor nieuwe scholen nog onzeker De (voltallige) raad had gisteravond een grote agenda af te werken. En niet alleen een grote agenda, maar er waren enkele zeer belangrijke punten bij. Over verschillende daarvan schreven we reeds, doch de stukken be treffende een belangrijke grondaankoop in de Vlietwijk ontvingen we niet tijdig genoeg om daar vooraf iets over te kunnen vermelden. Vooral dit punt bleek een heet hangijzer te zijn. De heer Pels meende uiteindelijk tegen het voorstel te moeten stemmen omdat hij de prijs te hoog vond en zich niet kon verenigen met de door het col- Vóórdat tot afwerking van de agenda werd overgegaan, werd op verzoek van de heer Eysink-Smeets een punt aan de agenda toegevoegd ter behandeling in •beöloten zitting, dit betrof de herclassi ficatie van de gemeente Voorschoten in verband met de Noodwet Ouderdoms voorziening. De heer Pels verzette zich aanvanke lijk nogal tegen een onderdeel de Kindentoelageverordening van het voorstel van B. en W. tot invoering van de rechtspositieregelingen naar het ont werp van het centraal orgaan inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenhe den. Hij merkte op dit punt een afwij king op van het prae-advies. dat inder tijd door B, en W was gggeven en meende, dat de coördinatie-wet hier mede werd doorkruist. Met de opmer king van de heer Van Oos'en. dat de regeling op dit punt een aflopend karak ter had, kon de heer Pels genoegen Ter tafel kwam de wijziging van de subsidiëringsverordening, waarin mede rekening was gehouden met in de vorige Raadsvergadering gemaakte opmerkin gen van de heren Van Oosten en Pels Deze wijziging werd zonder tegena'and goedgekeurd. In verband met dit onder werp deed de heer Van Eist aan B. en W. de suggestie om een bedrag be schikbaar te stellen voor de stichting 1940'45. De heer Van Oosten meende, dat subsidiëring van overheidswege van deze stichting niet juist is, en zag dit 6ls een taak van de burgerij. Het col lége zegde toe zich over beide menin gen te beraden. Aan het bestuur van de R.K. scholen zal (medewerking worden verleend voor de stichting van een RK. Jongens- en Meisjesschool. Wat de opleveringsdatum voor verschillende te bouwen scholen be treft was de wethouder van Open bare Werken minder optimistisch dan de voorzitter. De bouw van de openbare school, die eigenlijk 1 Sep tember klaar zou moeten zijn, worilt 18 April openbaar aanbesteed. In dit verband kwam de heer Pels met een advertentie op de proppen, waarin onderwijzend personeel werd ge vraagd voor de openbare school en sollicitanten aangeboden Dit ontgaan .hetgeen Het aangaan 5 het colleee ruiterlijk er- ngevallenVcf- zékering voor functionarissen had aller instemming. De heer Pels zou deze ver zekering ook willen sluiten voor a'ie gemeente-ambtenaren en werklieden die buitendienst verrichten. Het college zal dit nader bezien Voor de inrichting van het tweede ge meentelijke gymnastieklokaal werd een crediet groot f 14406 beschikbaar gesteld. Besloten werd van het RK. Armbestuur een perceel grond gelegen in het park en achter de R.K. school te kopen. Wet houder Dekker zegde toe, te bezien, of of dit stukje grond beschikbaar kan worden gesteld voor volkstuintjes, dit op verzoent van de heer Pels. Na stem ming werden tot lid van de commissie georganiseerd overleg benoemd de heren J. R. Eysin'k-Smeels, E. Griffioen. G. Mol en J. H. van Eist en lot plaatsver vangend lid de heren N. C. Lamboo, J. van Dodoweerd. C. van der Werf en H. A. Korthals. gevolgde procedure. De heer v. d. Hulst lag het voorstel bijzonder zwaar, maar terwille van de noodzaak om door te gaan. zou hij vóór Na hoofdelijke stemming werd het voorstel met 13 stemmen vóór en 2 tegen (van de heren Pels en Van dér Werf) aangenomen. De aankoop van grond van het R.K. Armbestuur, eveneens in de Vlietwijk. werd zonder discu&ie, goedgekeurd. Ook (het inmiddels aan de agenda toe gevoegde punt, het beschikbaarstelle.1 van een crediet van f 2500 ter voorbe reiding van het rioleringsplan en andere bodeinwerkzaamheden in ae Vlietwijk. werd z.h.st aangenomen. Nóg een aan de agenda toegevoegd voorstel werd z.h.st. aangenomen. Dit betrof het bouwen van 6 mid denstandswoningen op een terrein aan de Prinses Irenelaan. Hiervoor zal premie worden aan gevraagd krachtens de premie- en bijdrageregeling Woningbouw 1953. De kostprijs van de benodigde grond (gemeente-eigendom) be draagt f 14.460. Voor de bouw wordt een crediet groot f 118746,90 beschik baar gesteld (met inbegrip van de grondkosten. Het ls de bedoeling, deze .woningen beschikbaar t« stel len voor huisvesting van verschil lende leden van het onderwijzend personeel in het algemeen, Dus niet Hierna ging de raad over in beslo ten zitting ter behandeling van het door de Calitex ingestelde beroep tegen de afwijzende beschikking van B. cn W. op een bouwaanvraag. De beslissing over deze zaak werd dertig dagen verdaagd en zal op 18 April wederom in openbare zitting worden behandeld. De in de aanvang genoemde behan deling in besloten zitting van de her classificatie van de gemeente Voorscho ten had tot resultaat, dat voorgesteld zal worden, de gemeente te brengen van de derde in de tweede klasse. Ingebroken Gisternacht ls ingebroken in de Nefa- bollne-lakfabriek aan de Rouwkooplaan Met kennis van zaken werd een brand kast geforceerd, waaruit ruim f5000 werd ontvreemd. De rijkspolitie stelt een on derzoek in. evenals naar een inbraak tn de aiuminiumfabriek Koco in de Pauwen straat, enkele nachten geleden gepleegd. Daar werd uit een bureau ongeveer f140 gestolen. Aanrijding Donderdagmiddag omstreeks tien ovei vijf is de 14-jarige R. van Aken op de Leidseweg ter hoogte van de R.K. kerk onverwacht op zijn fiets de straat over gestoken en tegen een auto aangereden E.H BO. en dokter Thies waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te ver lenen. Dokter Thies achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. Daar werd geconsta teerd. dat het slachtoffer een schedel- fcasiafractuur. een hersenschudding, een gebroken neusbeen en enkele gebroken ribben had opgelopen. Gisteren was de toestand nog ernstig. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Th. J Thies. Leidseweg 51, telef 2520. Voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. Collecte voor kinderhuis Elders in dit nummer treft men een oproep aan om me-t gulle hand te geven voor de collecte, georganiseerd ten bate van het kinderhuis Prinses Beatrix. In onze gemeente kunnen collectanten zich melden bij de heer J. Faber, Hyacinth- straat 1. tel. 2178. VALKENBURG In de verenigingszaal van de Herv. Kerk hield de Chr. school een ouder avond, waarvoor veel belangsteling be stond. De voorzitter, ds D. Lékkerkerkei, kon in zijn openingswoord burgemeester Van der Harst welkom heten. Het hoofd der school- de heer Anth. van den Berg, hield een rondblik door schoolland. Vele onderwerpen, werdén daarin aangeroerd, o.a. het d-reigende tekort aan onderwij zend personeel, het groeiend aantal leer- NOORDWIIKERHOUT Ouderavond Hervormde school De ouderavond van de Hervormde school werd gisteravond ln hotel Van der Geest gehouden. De heer P. J. Arends. hoofd van de school, opende de avond. Hij hield een korte inleiding over een fragment yit Mattheus. In het bijzonder heette hij het echtpaar Musegaas wel kom, dat binnenkort 50 jaar getrouwd is. Voor de vervulling van zijn taak als pen ningmeester kreeg de heer Musegaas woorden van lof te horen. Deze dankte voor de lof. Hij vond het fijn, dat hij de bouw van een nieuwe school nog kon Grondaankoop meemaken. Hierna kwamen de tw betreffende grondaankoop in de Vliet wijk aan de orde. In de eerste plaats de aankoop van mevr. Boom-Geel van een complex ter grootte van ruim 19 H A. met opstallen voor de prijs van f240.000 Verscheidene sprekers hebben hierover nogal krachtige bewoordingen geuit en bepaald gelukkig met deze transactie was niemand. Allereerst verklaarde de heer Korthals, dat hij het koopmanschap van B. en W. niet kon bewonderen Ook de -heer V d. Hulst vond de prijs zeer hoog vooral met het oog op de minder goede kwaliteit van de grond. De heer Pels had geen bewondering voor de door het college in deze transactie ge volgde procedure en vroeg opheldering over het zo grote verschil tussen de prijs van de gror.d en de feitelijke agrarische waarde. Aangezien de pachter voorlo pig oo deze grond blijft wonen, voorzag de heer Pels weer de noodzaak om met deze in relatie te komen, en hij meende, dat dit financiële consequenties zou kun nen hebben. In een breed opgezet betoog ant woordde de wethouder van Openbare Werken ,de heer Dekker, de sprekers. Bij het beoordelen van deze aangelegen- beid, aldus de wethouder, moest rexe- r.ing worden gehouden met de ligging van deze gronden ten opzichte van de bebouwing en met de hoedanigheid van de grond Wat het eerste betreft toonde bij aan, dat de bewuste terreinen bij zonder gunstig zyn gelegen, hetgeen wel een zeer belangrijke, ja de belangrijkste factor is Wat betreft de hoedanigheid van de grond: deze leek aanvanxeiijk niet best, doch deskundig onderzoek heeft uitgewezen dat de grond voor be bouwing zeer zeker geschikt is. He: on derzoek naar de kosten van fundering van de te bouwen woningen had een zeer geruststellend resultaat Wa: betreft de lage ligging van de grond merkte de wethouder op, dat het terrein 30 em opgehoogd zou moeten worden. En ten aanzien van de koop prijs van de grond, dat de taxatirprijs van f40 000 voor de boerderij redelijk te noemen was. De prijs van 40 cent per m2 voor de gronden langs de Vliet was eveneens niet te hoog. Ook de prijs van de overige percelen achtte spr. niet on gunstig. Een dringend beroep deed de heer Dekker op de Raad om de moge lijkheid tot realisatie van de woning bouwplannen te scheppen Tweede insfanfie De heer Korthals, in tweede instantie het woord voerend, zou het liefst „neen' zeggen op het voorstel van B en W daar hy er van overtuigd was. dat de grond te duur is, doch hij zou vóór s men. door de omstandigheden ged Leerlingen voerden enkele toneelstuk jes op, die bij de ouders bijzonder in de smaak vielen. Aan het eind van de avond dankte de heer Arends in het bijzonder de heer Visser, onderwijzer van de derde en vierde klas, en mej. De Bruin, onder wijzeres van de eerste en de tweede klas voor hun medewerking. Een verloting, die ln de pauze werd gehouden, bracht f 156 op. Gouden bruidspaar De heer en mevrouw G. Musegaas en h. MusegaasBouwmeester, Dorps raat 6. hopen Woensdag hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruid is in Noordwijkerhout geboren, maar de brui degom kwam als 22-jarlge jongeman naar Noordwijkerhout om te gaan werken bij de heer Bouwmeester. Hij was hier niet lang voor hij met de dochter van zijn baas trouwde. Hij ging in de groenten- handel, nam er later een kruidenierswin keltje bij en begon In 1928 ook, in het klein in kolen te handelen. Met de kolen handel ging het goed en deze groeide uit tot de grote brandstoffenhandel van tegenwoordig. Vele jaren was de heer Musegaas ouderling van -ie Hervormde Gemeente. Vanaf de oprichting van de Chr. school is hij bestuurslid-penning- geweest. Bruid en bruidegom zijn beiden 73 jaar, zijn goed gezond en ver heugen zich in het bezit van 4 kinderen 9 kleinkinderen. Feest op 30 April en 5 Mei Het feestprogramma voor de jeugd op 30 Apr 1 vermeldt voor 's morgens om voor de meisjes sport. Er zal wor den gehandbald en bovendien wordt een estafette van 4 x 60 meter gelopen. M'.doags om 2 uur begint het feest dc jongens. Zij gaan voetballen en ook estafette lopen, maar dan 4 X 80 meter. Voor de middag van 5 Mei wordt ielerwedstrljd voor jongens en ven 16 Jaar en ouder georgani seerd. Het wordt een ploegenwedstryd. De plocfeen worden bij loting samenge steld. Wie wil deelnemen kan zich op geven PU rijwielhandel Van Dam. Zuster De Potter in het zilver Gisteren was het 25 jaar geleden, dat zuster De Potter verpleegster, werd. Ze werkt a bijna 4 jaar als wijkverpleeg ster in Noordwijkerhout. Op 5 Mei 1933 haalde ze het diploma A In Nijmegen kreeg ze een opleiding voor wijkver pleegster. Toen zij in 1947 de aantekening haalde, was ze al sedert 25 Juli 1942 i verpleegster in Appeltern. Vandaar ging ze in 1948 naar Verghem en op 16 April 1951 kwam ze naar Noordwijkerhout. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de hulsartsen wordt waargenomen door dokter WÖsten. lingen van de school in Valkenburg (thans 235), de kans in de toekomst ook te komen tot de stichting van een kleu terschool. Spr uitte zijn dankbaarheid K5r de steun van de ouders door hun ijwillige bijdragen, waardoor mede schoolreizen konden worden georgani seerd. Hij wees op het feit. dat de school in Valkenburg ook de gelegenheid biedt kinderen op te leiden voor Mulo. HBS enz. Tenslotte raakte hij het punt „Vrijheid en gezag" aan. een vraagstuk. mee men én in het gezin èn i school te maken heeft Na de pauze hield ds A. Langeler een luserie over de vraag: „Behoort de schoolstrijd tot het verleden?' Hij herin nerde aan een uitspraak van één der pannen van het Christelijk onder wijs- die in 1920 bij de gelijkstelling had gezegd, dat de stijdbijl zeker niet begra ven kan worden. Allerlei gevaren be dreigen de bijzondere school, nu het bij- vanzelfsprekend is. dat we in ons land volkomen vrijheid de school mogen kiezen, die we willen. Er is het gevaar de vervlakking, zowel van dc zijde het personeel, als van de ouders. Spr herinnerde aan de dagen van weleer, toen het een daad van geloofsmoed was, nen koos voor de school met de Bijbel. Ook thans zijn er nog streken ons vaderland, waar een strijd gestreden wordt Hij riep op tot grote waakzaam heid. opdat we het pand. dat ons is ;rtrouwd, zullen bewaren. Bibliotheek De bibliotheek zal volgende week niet op Vrijdagavond- maar op Donderdag avond geopend zijn; 15 April volgt de sluiting en moeten alle boeken ingele verd worden. Deense koning eert Andersen „Zijn sprookjes helpen ons van de splinters ai" Vandaag, op de 150ste verjaardag van de geboorte van Hans Christian Andersen heeft de Koning van Denemarken ln hei geboortehuts van de sprookjesdichter in Odense een rede gehouden. ,De hulde, die de wereld vandaag de Deense schrijver brengt, toont r dan iets anders, hoe universeel het van Andersen is. In tal van zijn sprookjes zijn er passages, die een glimp van D marken geven en lets van de geest ons land bekend maken", aldus de Ko ning. Hij herinnerde aan het sprookje van de Sneeuwkoning en de spiegel de duivel ln dat sprookje. „In de wereld van vandaag zijn splinters en stukjes van de spiegel va duivel, vrees Ik. nog aanwezig. Voor mij is een van de grootste kwaliteiten van di sprookjes van Andersen, dat zij de boos heid van die splinters laten zien en óm helpen er vanaf te komen". De Koning zei ten slotte, dat hij en zijr landgenoten dankbaar zijn. dat de gehele beschaafde wereld vandaag met de Denen hulde brengt aan deze grote zoon vai Denemarken. Nederlandse kunstenaars bekroond Aan drie Ned. kunstenaars zijn de groti prijzen van de internationale Italiaanse architectenprijsvraag „Carrara toegekend. De hoofdprijs een millloen lire is toegekend voor een hall-vloer ln het huis van een zakenman aa Ingenieur de Vassyboulevard te Egmond aan Zee. aan de architect Bart van teel te Amsterdam, die heeft samenge werkt met de Amsterdamse wandschllder Harry op de Laak. De prijs van honderdduizend lire ls toegekend aan de architect J. Penraat. eveneens te Amsterdam, voor een schooi steen die hij in zijn eigen huls (aan d Stadhouderskade) heeft gebouwd. Mooi gebaar Sport ten bate van de kankerbestri j ding "CEN NAVOLGINGSWAARDIG voor- beeld heeft de Nederlandse Amateur Judo Associatie gesteld. Deze bond heeft besloten de netto-opbrengst van de Woensdag a.s. in Emporium te Rotterdam te houden revanches van de clubkam pioenschappen af te staan voor de kan kerbestrijding. In de komende Jaren zal de gehele opbreng*! in het Wllhelmina- fonds worden gestort. Een edel gebaar an de Judobond. Wie volgtT Ritmeesler-toumooi Eu we en Donner deelden het punt De uitslagen van de partijen gespeeld oor de vierde ronde van het Ritmeester schaaktournooi luiden: Van den Berg— De Jong 10; Van Scheltlnga—mr Span jaard 1—0; Donnerdr Euwe li. De partij EuweDe Jong voor de vijfde 1 laatste ronde is Dinsdag j.l. reeds ge speeld. Euwe komt dus niet meer aan bod. De Jong moet nog een afgebroken partij uitspelen. De stand luidt thans: 1. Euwe uit 5; 2. Van den Berg 3 uit 4; 3. Donner ïVz uit 4; 4. Van Scheltinga lVfe uit 4 1 afgebr. partij; 5. Spanjaard 1 uit 4; 6. De Jong 1 afgebr. partij. Pers. kampioenschappen L. D. D. B. I. Laterveer steviger aan de kop I. Laterveer ls uitstekend ln vorm. De wijze, waarop hij nu weer van J. W Huisman won wettigen de veronderstel ling, dat hy een ernstige gooi naar de titel zal coen Laterveer nestelde zich in elk geval nog steviger aan de kop. Kammoen 1954, W Heemskerk, trachtte J. H. van Leeuwen door allerlei tactische grapjes uit de klassieke banen te krijgen. Doch V&p Leeuwen liet zich niet intimi deren en kwam zelfs beter te staan. In hevige tijdnood werden minder sterke zetten gedaan en verzuimde Van Leeu- een doorbraak naar dam, die hem remise zou hebben opgeleverd. De af gebroken partij werd door Heemskerk gewonnen. J. J. H. Merkens verdreef A. Turk in en Hollandse partij uit het centrum. De Noordwijker kwam slecht te staan en toen hij op een lokzetje inging, kon hy direct daarop de strijd staken. I. Laterveer speelde ook nog tegen J. Slingerland Bij het afbreken van de partij stor.d hij iets beter. De stand is thans: 1. I. Laterveer 6 uit en een afgebr. partij: 2. en 3. W. Heems kerk 4 uit 3; 4. J. H. van Leeuwen 2 uit 3; 5. A. Turk 2 uit 3; 6. J. Slingerland 0 uit 2 en een afgebr. partij; 7. J. W. Huisman 0 uit 2. Tafeltennis Rosalind Rowe won damestitel De finale dames enkelspel van de inter nationale tafeltenniskampioenschappen is gewonnen dodr de Engelse Rosalind Rowe. die haar landgenote Ann Haydon •ersloeg met 21—15, 21—10. 21—16. indstrijd In het heren dubbelspel leverde en overwinning op voor de Tsjechen Andreadts en Stipek. die Leach en Berg- i (Eng.) met 2l—9. 21—10. 20—22. 2116 terugwezen. In de kwart finales heren enkelspel luidden de uitslagen: Miles V.S.) sl. Lowe G.B.): 22—20, 21—14, 13—21. 13—B (tijdover'sdhrijding); Dolinar (Z. Sl.) sl. Stipek (Tsj. Slow): 14—21, 21—16, 21—16 21—18; Leach (G.B.) sl. Tereba (Tsj. Slow.)' 19—21. 24—22, 21—13, 16—21, 21—14. In het gemengd dubbelspel bereikten Andreadis (Tsj. Slow.) en mej. Frank: (G.B.) de halve finale door een overwin ng op Somael en mej. Robinson (V.S.): 21—6, 21—14, 21—17. Voor de halV' nales gemengd dubbelspel hebben zich erder geplaatst: Kennedy en mej. Rost nd Rowe (G.B.), Simons en mej. Ellii (G.B.), Leach en mej. Diana Rowe (G.B. De finale herendifbbelspel werd ge ronnen door Andaladis en Stipek, die Leach en Bergmann versloegen met 21—9, 21—10, 20—22, 21—16. Studenten roeiwedfctrijd Woensdag 6 April aj. zullen de acht' an de universiteiten van Amsterdam, Brussel. Londen en Parijs op de Amstel tegen elkaar uitkomen voor de Brus6ela Treaty Rowing Cup, een wtsaelbeker dli elk jaar verroeld wordt, telkene tn eer andere «tad. De wedstrijd van Woensdag de vierde van de reeks. De acht van Nereus is voor deze wed strijd, die over 1750 a 1800 meter gaat, als volgt samengesteld: Steking (boeg), Keeman, Tulp, Geerlink, De Sauvage Noltlng, Verhoeff. Van Slooten en IJscel- steln (slag). Stuurman: Vanier. Zwaardere straf tegen KLM- employé geëist In hoger beroep heeft gisteren de ge detineerde 41-jarige vroegere magazijn bediende van de afdeling boord uitrusting civiele dienst der KLM, K. F. H. S. Amsterdam voor het gerechtshof te sterdam terecht gestaan. Als een der verdachten van de dlet- stallen op Schiphol was hij in eerste leg door de rechtbank te Haarlem wegens verduistering ln dienstbetrekking tot 4 maanden met aftrek veroordeeld. De procureur-generaal eiste giste ren een zwaardere straf: 10 maanden met aftrek van het voorarrest en m bepaling, dat van het resterende gedeel te 4 maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd var jaar He> hof zal uitspraak doen 15 April s ALPHEN AAN DEN Rl]N Leerling M. Koopman ontving boek voor ijver en trouw grote De eerste avondcursus van de Chr. technische school is gisteravond gesloten. Men kwam daarvoor bijeen in de fraaie cantine Namens de raad van advies opende ce heer Jac. Boot de bijeenkomst, die namens het gemeentebestuur werd bijgewoond door de heer W. Geerlof. De heer Boot zei in zijn openingswoord, dat deze dag wel een belangrijke was de jongelui, maar wyzende op het gelezen gedeelte uit Matth 6. sprak hij: Zoekt eerst God. want Hem heb je nodig je leven. let is de eerste cursus geweest; er zullen ongetwijfeld fouten gemaakt zijn. daarvan kan geleerd worden. Dank werd gebracht aan de directeur en de leraren De jongens wekte spr. op zich het jonge leven voor 100 procent in te zetten. Bedenkt het wel, het gaat om jullie toekomst, fn het alaemeen konden de resultaten •er bevredigend genoemd worden, hoe- el ook hier de klacht was, door de recteur. de heer H. v. d. B{jl. die ds jongens 20 heel poed dóór heeft, peuit: reel verzuim, te laat komen, vaak te einij energie. Wat de volgende cursus betreft, werd medegedeeld, dat men dan een lascursus hoopt te geven voor gevorderden en een machinale houtbewerkingscursus voor olwassenenalles echter «n overleg met het departement. De heer Boot heeft de diploma's uit gereikt. alle met een toepasselijk woord. Voor zeer grote ijver en trouw ontving de leerling M. Koopman een boek. De heer H Hart secretaris van de Chr. be sturenbond, sprak nog een kort woord tot de jongeiui. waarin hij wees op het rijke bezit van dit avondonderwijs. Men werd nog enige tijd aangenaam beziggehouden door de heer Laros, die de films „Staal", „Veiligheid bU de ar- beid" en „Boodschappen doen" ver toonde. De lijst Afd. werktuigbouwkunde: Klasse 2 be vorderd: C. Oostcrom. G Walraven, W. sn Wilgen. G. van Burik. Koudekerk. Klasse 3 bevorderd (voorlopig diplo ma) C. Staring. Klasse 4 bevorderd: W. Boon, P. van Deuren, J. Hesseling, M. Koopman, P v. d. Linden, M. Meeuwis, Ter Aar, J. Ravensberg, Boskoop, D. Schellingerhout. Koudekerk, R. van Veg- ten. Koudekerk. J. de Vries. Koudekerk. H. de Vries; 4 leerlingen werden niet be vorderd. Klasse 5 gediplomeerd: J. Doe- and, J. Dijs C Mooij, G. Verkade, J. Wijbenga: 1 leerling werd niet gediplo- Afd. automontage: Klasse 1 bevorderd: Boere. G v d. Zee. Rijnsaterwoude. Klasse 2 bevorderd: A. Dekker. Klasse 3 bevorderd (voorlopig diploma): A. Ro denburg, N. de Vries. Klasse 4 bevorderd: T %nge Koudekerk, C. P. Muider. Klasse gediplomeerd: J. Boot, P. van eijningen. N Spruijt; 4 leerlingen wer- »n niet gediplomeerd. Afd. bouwkunde: Klasse 1 bevorderd: E P'.ar.tfebcr Klasse 2 bevorderd: H. van Egmond Woubrugge. J. van Kessel. F de Leeuw, A Vreugdenhil. Hazerswoude. Klasse 4 bevorderd: D Blanksma. D. Boele, Bodegraven, R. Duiker. G. Hoge- Woubrugge. P v. d. Lee A van Leeuwen. Nieuwveen, L. van Leeuwen, WOUBRUGGE Verbreding rijwielpad Wesizijde Herenweg De vergadering van de gemeenteraad, die gisteravond werd gehouden, heeft maar kort geduurd. De voorzitter deelde mee, dat binnenkort twee banken aan d« Wetering zullen worden geplaatst, éér ter hoogte van het huis van bakker Oud»- hoorn en één bij de Chr. nat. school. Van de Fotu was een schrijven binnengeko- dat de ingezetenen in September Of October zullen worden doorgelicht. Een verzoek van de Vereniging voor veilig verkeer om de geslaagde verkeer»- examencandidaten een uitstapje naar Am sterdam te laten maken op kosten van de gemeente, werd voor nader advies naar n W. verwezen. De voorzitter wees er op. dat ln het rijwielpadenplan de ver breding van het rijwielpad aan de West zijde van de Herenweg is opgenomen, terwijl daarbij een verbetering van het beruchte kruispunt bij de Kruisweg aan sluit. Voor dat plan zal weer cultuurgrond en worden onteigend. Met algemene stemmen werd het ver- 1 van 55 cent per dag en per kind goedgekeurd ten behoeve van kinderen, moeten worden opgenomen in kinderherstellingsoord of die naar vacantiekolonie gaan. Deze subsidie geldt kinderen uit gezinnen van alle ge zindten. De Stichting 1940-'45 kreeg 150, 5 cent per inwoner. Vervolgens kwam het voorstel ter tafel ti B. en W. machtiging te verlenen een kasgeldlening van 100.000 aan te gaan, teneinde de bouw der 6 woningen te Hoogmade te kunnen financieren, per 1 Mei tegen de dan geldende gunstige oorwaarden. De heer Venhuizen maakte bezwaar tegen de overdracht van be- oegdheid van de raad aan B. en W. om zelfstandig een kasgeldlening aan te gaan De voorzitter achtte deze methode niet ongebruikelijk, maar trok het voorstel Opnieuw werd gesproken over de kos ten verbonden aan de verlenging van de Van Poelgeestlaan te Hoogmade. De heer Van Keekem beantwoordde vragen de heer Venhuizen over deze kwestie. De raad ging daarna accoord met de kosten berekening van 13222 voor grondaan- vulling. straataanleg. riolering en arbeids loon. Omdat de grond niet bewerkelijk is, zal de raming misschien ongunstig worden beïnvloed. Ouderavond volksonderwijs In de bovenzaBl van hotel Swama werd de jaarlijkse ouderavond van Volkson derwijs. afdeling Wouibrugge gdhouden De burgemeester reikte do diploma's uil aan de leerMngen, die de o.l. school laten. Daarna voerden de kl-euters kele spelletjes uit. De oudste leerlingen voerden het toneelstuk „De ganzenhoed ster" op. Benoeming De heer J. Disseldorp, werkzaam bij de dienst van gemeentewerken te Was senaar. is per 1 Mei benoemd tot opzich ter-tekenaar bij de gecomlbineerde dienst van gemeentewerken en bouiw- en wo ningtoezicht van Koudekerk aan den Rijn cn Wou/brugge- In Maart werd bij de rijkspostspaar bank f 6*90 ingelegd en f 4607 terug betaald. Er werd één nieuw boekje uit gereikt. Boskoop. H Spelt. J. Verkaik; 1 leerling werd niet bevorderd. Klasse 5 gediplo meerd: T Boerefyn, Bodegraven. K. van Heusden. J. Rijvers, L. Stoter. Zwammer- dam, K. v. d Steeg, Aarlanderveen, J Timmer, C. van Vliet, Haierswoude, J Zwaneveld. Afd. (assen (éénjarige cursus) gediplo meerd: J Borst, Langeraar, F. van Doorn, den Hartog, C. den Hartog. B. van Laar, Bodegraven. T. var. Leeuwen Zwammc-rdam G v. d. Meent. G. Paling. R. de Ruiter, J. Winkel. J v d Zw 1 leerling werd niet gediplomeerd. De leerlingen, achter wier naam geen woonplaats staat vermeld, wonen in A' phen aan den Rijn, Afscheid ds Lambour Naar wij vernemen, is ds C. J. Lam- our, die, zoals bekend, naar Groningen zal vertrekken, voornemens op Zondag 5 Juni afscheid te nemen van de Herv Gemeente van Alphen. Dat is de Zondag Pinksteren. Ds Lambour. die zich ge durende zijn verblijf in Alphen zeer be ijverd heeft voor een wijk- en jeugdcen trum aan de Lage Zijde (zijn wijk), hoopt dat het bouwplan nog voor zijn vertrek definitief zal zijn. Agenda voor Alphen Dinsdag 5 April: Gem. Nijverheidschool. demonstratie en tentoonstelling van werk stukken gezinsvoorlichting. Woensdag 6 April: Hotel Centraal, jr jaarvergadering Wilhelminaverenl- ging. Donderdag 7 April: Hotel Foor, 8 ur jaarvergadering Alphense Zwemclub. Zondagsdienst De dienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter A. J. Zwarten dijk, Stationstraat 5, telef. 2472. Brede auto op smalle rijweg Op de Ziendeweg mogen slechts wagens iet een maximumbreedte van rijden. Gisteren trof de politie ager. aan. die wel 2.20 m breed was. D* chauffeur had zich blijkbaar het grote verschil niet gerealiseerd, maar de politie beter bij de tijd en deelde de nadenkende autobestuurder ter herinne ring een pro es-verbaal uit. Vrachtwagen kantelde Om half negen gistermorgen wilde de bestuurder van een vrachtwagen op het parkeerterrein van de spanbetonfabrii 1 wijk Hoorn zijn wagen keren. Dc aan hangwagen was gedeeltelijk, aan de lin kerkant, beladen en helde over. De be stuurder nam de draai te kort en dt wagen kantelde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Door auto gegrepen De 10-Jarlge M Overes werd gistermid- ag om ongeveer half zes op de Kort- steekterwet: door een auto gegrepen, toen hij per rijwiel de weg wilde over steken. De jor.gen werd een eind weg geslingerd. Tot zijn geluk misschien, wan: zijn fiets werd door de wielen van de auto platgereden. Dokter Pilon consta teerde een hersenschudding. Verder had de jongen schaafwonden aan gezicht, men en benen. De bestuurder van vrachtauto treft geen schuld. Volleybal P.S.V.A. I verfoor gisteravond in Leiden van H.V.L. met 13. De uitslagen games waren: 15—9, 16—14, 15—13, 15—11 Ouderavond Chr. technische school Donderdag Is een druk bezochte ouder avond gehouden in de cantine van de Chr. technische school. Voorzitter J. B Samsom heette ongeveer 200 mensen wel kom. in het bijzonder de wethouder van onderwijs, de heer A. J. Dekker. Hij stelde dankbaar vast. dat de nieuwe school de bijeenkomst had mogelijk ge maakt. Hij deelde mee, dat de school een moderne 16-mm-geluidafilmprojector krijgt. De directeur van de school, de heer H. v. d. Bijl, hield een causerie over het onderwerp „Wat kan uw zoon worden?" Aan de hand van een schema vertelde hij, welke mogelijkheden een goede technische opleiding biedt. In de pauze spraken de leraren met de ouders over de vorderin gen van hun kinderen. De vertoning van enige geluidsfilms schonk de aanwezigen zeer veel voldoening. Duurder passage naar Indonesië De Far Eastern Passenger Conference, waarin bijna alle op het Verre Oosten varende Nederlandse en buitenlandse scheepvaartlijnen zijn verenigd, zal op 1 Mei a.s. de passageprijzen verhogen. Een reis met de Oranje en de Willem Ruys tussen Nederland en Djakarta zal bijvoor beeld voor de eerste klasse f 160. voor de tweede f 120 en voor de derde f 90 duurder worden. Gestopo-chef veroordeeld Een Frans militair gerechtshof heeft de vroegere chef van de Gestapo in Msr- seille, Rudolf Mukler. tot 20 Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zijn rechterhand, de 58-jarige Theodore Shorer, werd tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Vijf andere Gestapo-agenten kregen gevangenisstraffen variërend van 15 tot 8 jaar. De 14-jarige dekknecht G. J. Eggink uit de Steinwegstraat te Rotterdam, Ls Donderdagavond in de Waalhaven ver dronken. Toen hij van he'. s.s. Effie op een langszij liggend schip wou springen, werd het schip door schroefwater van een sleepboot weggedrukt, waardoor de Jon- te water geraakte. Op 5 April wordt J. Anton E. Ver kade. lid van de directie van de Verkade- fabrieken te Zaandam. 80 Jaar. Engelse vliegtuigen zullen 00 29 April massale droppings boven Den Haag ver richten; er zullen bloemen en pamfletten worden afgeworpen. Lady Clementine Churchill, de echt genote van de Britse premier, ls gisteren 70 Jaar geworden. De Russen deden beste zaken op onze Jaarbeurs: de gehele bontcollectie is verkocht en over twee millloen Russische sigaretten wordt onderhandeld. Canadese geleerden hebben een soort verf ontdekt, die radarstralen niet weer kaatst; hierdoor zou het onmogelijk wor den, de aanwezigheid van vijandelijke vliegtuigen vast te stellen. Een Russische officier heeft met vrouw en twee kinderen ln Wenen ssyl gevraagd. Ds J. Ph. Eggink te Oegst» geest overleden Op 72-jarige leeftijd is te Oegstgeest verleden ds J. Ph. Eggink. emeritus predikant van de Hervormde Kerk. Ds Eggink werd in 1883 geboren en op 1 December 1907 bevestigd te Made. Achtereenvolgens stond hij te Velsen (1911), Rotterdam-Delfshaven (1923). Op 1 Mei 1948 ging hij met emeritaat a werd in hetzelfde jaar hulpprediker te Voorhout. Sinds 1950 werkte de over ledene ala hulpprediker te Wassenaar. Bouwvakarbeiders vrij op 30 April en 5 Mei Voer bevrijdingsdag vacanitiebons Evenals vorig jaar heeft de BcdriJfs- raad voor het Bouwbedrijf besloten. Ko ninginnedag gelijk te stellen met een al gemene christelijke feestdag. De bevrij dingsdag is aangewezen als verplichte erlofdag; arbeid is derhalve niet geoor loofd. tcnzU met toestemming ven de raad. Het loonverlet wordt bestreden door verzilvering van vacantiebone. Zoete inval in R.A.I.-gebouw Suikertentoonfftellirjg begint' 15 Apiil (Van een onzer verslaggevers) Van 15 tot 26 April a.s. zal in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de jaarlijkse In- Suikertentoonsteliing worden gehouden. Tien landen zullen er tonen, welke bewerking suikerbiet en suikerriet moetén ondergaan, vöór de suiker er uit ontstaat. De entree van de tentoonstelling wordt gevormd door een rand van «ulker- bietengroen. speciaal voor deze gelegen heid „getrokken" ln de kassen van een aantal grote zaadhandelaren. De Nederlandse fabrieken zullen het hele winningsproces, alsmede de vervaar diging van glucose uit aardappelmeel ge- monstreren. In totaal zullen er 140 in zendingen zijn. De tentoongestelde macht- nes nemen 40*/« van de tentoonstellings ruimte in. Minister Mansholt zal de ex positie ópenen. Geen mededelingen in zaak-Peleisen Aangezien de Amerikaanse regering prijs stelt op geheimhouding ln de zaak- Petersen. kunnen de ministers Luns en Beyen hierover nog geen mededelingen doen. zo schrijven zij in de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken voor 1955. Ds regering was al voor de arresta tie van Petersen op de hoogte van het vruchtbare contact tussen Nederlandse functionarissen en Amerikaanse ambte naren van de „National Security Agency" te Washington. Vóór oe arrestatie van Petersen be stond er aan Nederlandse zijde geen en kele aanwijzing dat hij de bevoegdheid had venoren dan wel miste. »m inlich tingen te ontvangen. Aangezien er aan Nederlandse tijde geen strafbare hande lingen zijn gepleegd, kan er ook geen sprake zyn van gerechtelijke vervolging van schuldigen. Hoofdredacteur Nieuwsbrief spoedig voor rechtbank De Haagse rechtbank heeft het be zwaarschrift. dat de raadsRedén van dé heer J. Fabius, hoofdredacteur van De Nieuwsbrief' hebben ingediend tegen de dagvaarding, afgewezen. De rechtbank besliste, dat F., die zich schuldig gemaakt zou hebben aan ma jesteitsschennis, niet buiten vervolging zal worden gesteld. De zaak is nu naar de zitting verwezen. Binnenkort deze maand nog of in Mei zal de zaak voor de Haagse recht bank dienen. Bij de Spaarbank voor de stad Ara- sterdam is in Maart 5,4 millloen inge legd en 3.1 min. terugbetaald, waardoor het tegoed gestegen ls tot 118,3 mla., verdeeld over 244.800 boekjes. Markt- en vis»erijberichteni LEIDEN, 1 April Groenteveiling Prei 58—70 uien 8—17 peen 21—35 spruiten 15—58 - J'. - 'oofsla 46—72 appelen 1" ïo spin"~'~ "j J 6.70—25.3 4655 KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenteveiling Waspeen A* kool 54—56 kre 1 April ffltfl B 51 ■■■■VlMIgaii 23-34 knolselderij 12-25 I 80—07 spruiten onge- of A 6268 B 53—65 pre4 :ulpen 1.30—1.90 t schoond 47—57 witlof A 6 31—62 spinazie 31—62. ROELOFAREND SVEEN, 1 April Bloe menveiling Lathyrus 901.30 per bos van 20 stuks: Freesla's «0—1.12 Anemonen 42—63 BI. Druifjes 21—35 Prunua 76—92 E. Eddy 69 —91 Cordel Hull R6-1.03 Krelagc 64—88 v. d. Eerden 89-1.15 Sonja 69-85 White Sail 67— 82 Golden Brilliant 69—82 White Vlrglne 92 —1.13 Crown Imperial 55—67 Rose Copland 801-24 Snowdon 82—1 00 Carara 91—1.10 Campflre 81—99 Golden Harvest 90—125 Pink Perfrr" V -l dilly 811.06 Aristocrate Queen 66—82 Pink Gem 68—77 —1.31 W. Pitt 83—98 Salet Saxle Zenober olade 71—82 Par.HM|L. - tulpen 49—77 Narcissen: Actea 39—68 fire - 47—49 Tortuna 64—79 Whrestler 49—79 lock 71— «6 Cheerfulm -1.13 per bos; Am. anjers 17—29 Hyacinten 10—12 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 2 April Groen teveiling - Witlof I Sl—55 II 31—42. RIJNSBURG. 1 April Velling Bloemen- lust Dc aanvoer nam ook deze week toe en de prijzen bleven stabiel. Voor de straat handel zijn deze prijzen nog wel wat aan de «tyve kant, wat mede door de export wordt veroorzaakt. Bartigon was iets lager dan vorige week, 100—120. Van der Eerde ging van 90-110, Carrara van 85—100, Snowdon 90—110, Peace Bloeeom 05—100, Van der Hoe ve 80—100. Elmuth 100-130. Copland 90—150 William Pitt 100—140. Golden Harvest 90— 120, White Sail 90—115, Hyacinten per boa van 4060, per honderd 8 00—12.00. Anemo nen van 6 no10 00 per honderd. RIJNSBURG. 1 April Groenteveiling Waspeen A 13.5—48 B 41-80 knolaeldery l— 20 spruiten 37 uien 18 5 bosprel 617. RIJNSBURG. 1 April Overzicht flora De maand April u voor bloemen-RlJnaburg allerrooekleurlgst begonnen. De trlbuna van Flora was ditmaal een plek. waar alleen maar optimisten hadden plaats genomen en dat kon men aan de prijzen uitstekend zien. Goe- f 1 per boa. Beste Hello» verkreeg tot 80 cent King Alfred ruim 90 cent. Laurens Km. ter tot 60 rent en Fortune 80 tot 90 cent. Beste kwaliteit Hyacinten zag men vrijwel niet. Per hos deden de hyacinten van 65 tot 75 een' Anemone de Caen werd ln flinke hoeveelheden aangeboden en werd betaald met f 6 tot f 7.60 per 10 Oetuks. Blauwe Drulf- TER AAR, 1 April Groenteveiling WlUof I 58-84 II 39—64 stek 6—36 spinazie 39—55 spruiten 36—44 waspeen 21—22 broel- vet 25 rode kool 37 prei 56 alles per kg; stoofsla 90—2 00 per kist; sla A 20—24 B 11 17 C 7—10 per stuk; peterselie 4 selderij 3 per bos IJMUIDEN. 2 April Besommingen YM 74—6300 YM 75—8200 VL 166—8240 Sch 36—10 800 KW 167260 KW 140—767.1 KW 59- 7100 KW 38—9720 KW 125—6850 KW 167—8040 KW 26-7080 KW 26-3440 KW 65—,61c' KW 155—3140 HD 67 -6270 AM 18-3381- kot'»-,: WR 7—2640 WR «7—1990 WR .13—8240 WR 2980 WR 11—2550 KW 58—2758 KM 30- 2680 KW 68- 2460 KW 128 KW 35—730 KW 34-373 TX 14—2650.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5