Leiden herdenkt op 4 Mei de gevallenen .ISnvr Weer dienst in Pieterskerk en stille tocht naar kruis aan Steenstraat is weer aan de wissende Verdere daling van aanbod is te verwachten 355 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 APRIL 1955 Requiem en Te Deum Laudamus "f^AN DE ZIJDE van het bestuur der stichting Dodenherdenking ver- namen wij bijzonderheden omtrent de wijze waarop Woensdag 4 Mei de tijdens de tweede wereldoorlog gevallenen zullen worden herdacht. Zoals men ook reeds heeft kunnen lezen uit de door de burgemeester in de laatste raadszitting gemaakte opmerkingen, is het helaas niet mogelijk gebleken de plannen voor de stichting van een definitief monument ter vervanging van het kruis aan de Steenstraat vóór de komende herdenking tot uitvoering te brengen. Waar de huidige plaats als punt van definitieve vestiging niet beschikbaar was de grond behoort aan het Rijk en is be stemd voor uitbreiding van het museum voor Volkenkunde is daarvoor door het gemeentebestuur aangewezen het terrein aan de Binnenvestgracht achter de sociëteit „Amicitia" tegenover molen „De Valk". Hoewel de uiteindelijke vormgeving nog de goedkeuring van het gemeente bestuur behoeft en dus nog geenszins vaststaat, mag toch wel worden aange nomen dat het hoofdmotief wederom een eenvoudig kruis zal zijn, uitgevoerd in een meer duurzaam materiaal, geflan- keerd door een tweetal tegenstelling met z.i. gerechtvaardigde verwachtingen moest het stichtingsbe stuur noodgedwongen er toe besluiten de onthulling naar een later tijdstip schuiven, hetgeen temeer betreurd werd, daar ook in deze kring terdege werd be seft hoe juist de tiende verjaardag van onze bevrijding een bij uitstek gunstige gelegenheid zou zijn geweest voor een dergelijke daad. Schooljeugd Voorzover de herdenking in de open lucht plaats vindt, zal deze zich ook dit jaar weer voornamelijk concentreren rond het kruis aan de Steenstraat, de plaats dus waar Leiden in de jaren 1940- 1945 het zwaarst werd getroffen. In de morgenuren zullen alle leerlingen der zesde klassen van alle openbare en bij zondere lagere scholen zich naar deze plek begeven, waar zy van 10.55 tot 11 uur het slot van een radiotoespraak van de Koningin kunnen horen, waarin H.M. zich speciaal richt tot de jeugd van Ne derland. Haar toespraak wordt gevolgd door het Wilhelmus, waarna enkele ogen blikken stilte in acht genomen zullen worden. Als gebruikeiyk zullen op het gazon voor het kruis door de kinderen enkele bloemen worden neergelegd. Kerkdienst De avondherdenking wordt ingeleid door het luiden van alle klokken van a" kerken, zomede de Bourdon van h stadhuis van kwart voor tot kwart ov zeven. Op laatstgenoemd tydstip vangt de daartoe door de kerkvoogdij der Her vormde Gemeente welwillend beschik baar gestelde Pieterskerk de eigeniyke herdenkingsdienst aan, waarin ds G. Toornvliet, Geref. studentenpredikant, de herdenkingsrede zdl uitspreken Na inleidend orgelspel, een kort ope ningswoord van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer C. Zandber gen, en gemeenschappeiyk zingen, voert een koor van ongeveer1 180 zangers en zangeressen met begeleiding van het Ne derlands Symphonie-orkest en onder lei ding van Willem Mizéc, een gedeelte uit van het Requiem van Mozart met solis tische medewerking van Erna Spooren- berg (sopraan-, Annie Woud (alt), Han Lefèvre (tenor) en een nog nader aan te zoeken bas. Het koor is voor deze ge legenheid samengesteld uit leden van de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore", het Ned. Madrigaalkoor, de Chr. Zang vereniging „Ex Animo", het R.K. Alma Materkoor, en de Arbeiderszangvereni ging „De Stem des Volks". De rede van ds Toornvliet wordt te klokke 8 uur enige ogenblikken onder broken voor de 2 minuten stilte, welke op datzelfde moment over het gehele Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Van Alpben. Gaasbeek, Lahr, Makkink. Schaefer en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 2 April 13 uur tot Zaterdag 9 April 8 uut waargenomen door: apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe RUn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. land in acht worden genomen, Ingeleid door het gemeenschappeiyk zingen van het eerste en beëindigd door het zesde couplet van het Wilhelmus. De plechtigheid wordt besloten met het „Te Deum Laudamus" van Alphons Die- penbrock, wederom uit te voeren door solisten, dubbel koor en orkest. Dit programma is in hoofdzaak het zelfde als 10 jaar geleden, toen de be vrijding voor het eerst werd gevierd. Na afloop van de dienst in de Pieters kerk, waarvoor ditmaal by'zonder grote belangstelling wordt verwacht en ir band waarmede ook speciale maatregelen worden genomen om allen een behoor lijke zitplaats te verzekeren, volgt de stille tocht en kranslegging. Stille tocht In overeenstemming met de gewoonte van de laatste jaren wordt de deelne mers. zowel leden van corpora en enigingen als particulieren, dringend zocht zich langs het Noordeinde. Haag- weg. Rynzichtbrug te begeven naai opstellingsterrein, de Morsweg nabü de Morepoort. Vandaar vertrekt de stoet, met voorop de nabestaanden der slacht offers, die samenkomen op het plein van de Doelenkazerne, in volgorde van aan komst va de tuin van het Rijksmuseum voor Volkenkunde naar de Steenstraat, die als steeds door de politie voor verkeer is afgesloten. Er bestaat vanzelfsprekend gelegenheid om aan de voet van het kruis bloemen of kransen neer te leggen. De aanvang de stille tocht is omstreeks 9 uur. Bij het kruis staat een erewacht opgesteld, ge vormd door militairen van Land- er Zeemacht en de oud-B.S. Mogen ook nu weer duizenden stad genoten zich geroepen voelen door hun aanwezigheid in de Pieterskerk en/of hun deelneming aan de stille tocht getuigen van hun blyvende dankbaarheid jegens hen. die ónze vryheid met hun hartebloed betaalden! Stand van de werkloosheid Over de periode van 21 tot en met 26 Maart viel een belangrijke daling van het aanbod te constateren en wel van 800 tot 585, te weten 485 als ge heel werkloos ingeschrevenen en 100 bij objecten voor aanvullende werken geplaatste personen. Een afneming derhalve van 235. De gunstige wending, die in ,de weersgesteldheid optrad, is wel als belangrijkste oorzaak van deze daling te noemen. De activiteit in de bouwsector en in de landbouw nam in aanzienlijke mate toe. Verwacht mag worden, dat zich in de ko mende weken een verdere daling van het aanbod zal voordoen. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 en 1954 toont aan. dat het aanbod thans belangrijk lager ligt. De voordelige verschillen bedra gen, namelijk respectievelijk 1320 en 565. De vraag bleef zich op gelijk niveau be wegen en heeft nog steeds voor een groot deel betrekking op jeugdigen (15 t/m 18 jaar). Overigens is de krappe arbeidsmarkt het geringe aanbod dus in vrijwel alle sectoren van het be drijfsleven merkbaar. Het aanbod van jeugdigen bleef zeer miniem, terwijl de vraag nog iets toe nam. Het tekort aan jeugdige krachten 15 t/m 18 jaar betekent voor vrij wel alle 'bedryfstakken een handicap. Er wordt dan ook alles wat mogelijk is gedaan, om het tekort te doen vermin deren. Het zal echter een verre van een voudige taak zyn. ■Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 26 Maart 107. De vraag steeg van 340 tot 350 en heeft in hoofdzaak betrekking op huis houdelijk personeel, terwijl voorts be hoefte bestaat aan administratieve krachten (typistes en steno-typistes). Voor jeugdigen (15 t/m 18 jaar) bestaat grote belangstelling in vrijwel alle sec toren van het bedrijfsleven Merkwaardige val Toen een 52-jarige mevrouw gistermor gen de Korevaarstraat bij het Levendaal overstak, zag zij verscheidene auto's op haar afkomen. Zij wilde snel naar het trottoir terugkeren, maar bleef met een hak in een tramrail haken. Ze viel en brak haar llnkeronderbeen. De E.H.D. bracht haar naar het academisch zieken- Unieke expositie naar de Sleutelstad Italiaanse kunstnijverheid in Mei in de Lakenhal Naar de directie van de Lakenhal ons meedeelde, zal op 30 April in de Lakenhal een tentoonstelling worden geopend van Italiaanse kunstnijver- heidsproducten. De tentoonstelling, die Ziirich en Düsseldorf reeds heeft bezocht en thans naar Londen gaat, zal wat Nederland betreft al leen te zien z(jn in de Lcidse Laken hal. De titel van de tentoonstelling is „Nuove forme in Italia" en zU wordt georganiseerd door de Compagnia Nazionale Artigiana. Men zal er ar tistiek verantwoorde potterie, tex tiel. lampen, meubels, gebruiksvoor werpen. glaswerk enz. kunnen be wonderen. alles in de nieuwste vor- J. Laman ter aarde besteld Gistermiddag had onder grote belang stelling op Rnijnhof de teraardebestelling plaats van de heer J. Laman, die dan veertig jaar voorzitter van de Leidse vereniging van kleinhandelaren in aard appelen. groenten en fruit is geweest. Ten sterfhuize leidde dr K. Dronkert, Geref. predikant, een rouwdienst. Op de begraafplaats waren onder ande- •n de heren G. A. Sassen, waarnemend voorzitter van de contactcommissie van groentehandelaren afdeling Leiden en omstreken, G. C. Mank. secretarie van de R K. bond van handelaren in groenten. K. Cebol, betaalmeester van de Leidse veiling, C. van Vliet, erevoorzitter, B. van Vliet, voorzitter, en C. Meijer allen van de veiling, Tj. Reltsma, tweede voorzitter de Ned. bond van groentehandelaren, verscheidene leden van de bond en ver der tal van vrienen en kennissen. Gesproken werd eerst door de heer Reitsma. Spr. schetste de heer Laman als rustig werker, die wars was van uiterlijk vertoon. Zijn werk in het orga- nisatieleven is niet tevergeefs geweest. Tweede spreker was de heer H. Siere, grossier. Dr Dronkert las enkele verzen van Joh. 22. Aan het graf ging hij voor in gebed. Een neef van de overledene, de heer N. Laman, sprak namens de familie woor- ~en van dank. Collecte voor kinderhuis Prinses Beatrix" Van 4 tot en met 9 April wordt een grote collecte gehouden voor het kinder huis „Prinses Beatrix" te Groesbeek, één de tien tehuizen daar van de Ned. centrale voor practische hulp aan alleen staanden van iedere leeftijd en gezindte, kortweg De Centrale P.H. In het ge noemde tehuis worden kinderen verzorgd, die hun ouders, door welke oorzaak dan ook, hebben verloren. Zuster J. v. d. Broek in het zilver In de Annakliniek werd zuster Jo v. d. Broek, hoofd van de operatie-afdeling, ge huldigd ter gelegenheid van haar zilveren jubileum. De waarnemend voorzitter van de vereniging voor misvormden gewaagde zijn grote waardering voor het werk zuster Jo. Aangeboden werd een en veloppe met inhoud. Voorts spraken dr K. de Snoo, directeur in de kliniek, dr J. D. Mulder namens de operatie-afdeling, de heer P. van Mey- gaarden, voorzitter van de personeelsver eniging, cn zuster J. Gillissen namens het personeel. De Jubilaresse dankte met een kort woord voor deze huldiging, die haar had getroffen. Agenda van Leiden Zaterdag Jacobazaal Burcht, 8 uur: accordeonver eniging „Con Brio". Oegstgeest, Oud-Poelgeest. Paas weekeinde ..Meditatie over ons beroep' Zondag Zuiderkerk, 8 u.: De Kerk spreekt naa buiten, ds G. N- Lammens over: D Lutherse kerk. 8.13 uur: gemeente- School Hoogl. Kerkgracht 20a. 8 installatie L. Noorduin als hoofd. Dinsdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging huisvrouwen. E. M. Bunders over Lap land. met kleurendia's. Chr. militair tehuis, half 8: Paasavond voor de militairen. Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloe- mistenveieniging Door Eendracht Ver bonden. Gymnasium, half 9: interscolair sport- tournooi. Rijnsburg, Grote Kerk. 7 45 uur: Christen-vrouwenbond. Paaswjjdingssa- menkomst m m.v. Wim Berkhemer (de clamatie) en Rosa Spier (harp). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rün 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek. Doeza straat 31. tel. 21313. Na een halve eeuw Pierrot s geschenkenhuis aan de Maars- manssteeg bestaat dezer dagen vijftig jaar. Gisteren werd de zaak opnieuw ge opend, maar nu geheel aan de eisen van de huidige tijd aangepast. Ars presenteert zich weer in de Lakenhal IN DE LAKENHAL wordt hedenmiddag door de burgemeester de jaar lijkse tentoonstelling geopend van het Leidse schildergenootschap Ars Aemula Naturae. Na een jaar van hard werken, waarbij vooral het winterseizoen belangrijk pleegt te zijn voor de studie, vormt deze tentoon- selling niet alleen een traditionele en prettige afsluiting, maar is ook voor de Leidse burger één van die byna zekere tekenendat de zomer „aan komt kruien". "Wij hadden deze keer het gevoel, er sinds de vorige tentoonstelling van véél tijd verloren was. Een jaar is ook lang, al voelt men dat in het moderne gejachte leven niet zo sterk meer als vroeger. Een kunstenaar kan in een Jaar tijds héél wat doorleven, héél wat rijper worden en veel veranderen. Dat is bijvoorbeeld bij Will Tweehuy- sen zo. Er hangen van hem twee doeken, één portret (mevr. v. W.) en één naakt Vooral in het naakt ziet men zijn worste len om een nieuwe lijn. een nieuwe vorm geving. En voor wie Tweehuysens vroege re werk kent. is deze ontwikkeling nóg duidelijker. Het joyeuse is totaal verdwe nen; alles is ernstiger en krachtiger ge worden. De heer Herfst is weer op het appèl, beter dan ooit. Wij voor ons hebben ten minste genoten van zijn portret van de directeur van een bank te Leiden; een groot stuk, dat echter door zijn afmetin gen niets aan kracht heeft ingeboet, een rake typering met buitengewoon veel talent neergezet, ook voor wat het zuiver picturale betreft. En dan zijn portret van de heer Verkorenl Lakenhal exposeert nieuwe aanwinst Bewonderd hebben wij ook de Zuid- Afrikaanse olieverfjes van Pasman. Prachtig van atmosfeer. En de Italiaans* reisschetsen van mevrouw M. Trapman- Brouwer. die eveneens zo uitstekend de atmosfeer weergeven. In dit opzicht zijn de reisnotities van mej. Filippo uit Italië minder krachtig, maar ook deze zijn de moeite van het bekijken waard. De heer Volkers blijkt zijn tijd ook niet met niets-doen verdaan te hebben. Er De Lakenhal toont met trots een nieuwe aanwinst, door de directeur van dit museum, drs N. van Wessem, in Parijs gekocht. Het ts een zogenaamd vanitas-schilderij, een stilleven met doodskop, geschil derd door de Leidse fijnschilder Gerard Dou. Ook het onderwerp is typisch Leids en hangt samen met het werk van de theologische fa culteit in de zeventiende eeuw. Het prachtige doek is gedateerd 1667. Bijzonder mooi is de kleurstelling van de diverse onderdelen. Een extra bezoek aan de Lakenhal overwaardJ Leonard Roggeveen geen zijn Roggeveen te laan 17). Wie kan dat beter weten dan de schrijver van de boeiende series: Jan- Jaap, Okkie, Daantje en van de avon tuurlijke boeken voor grote jongens: Bram Vingerling, Het Geheim van het oude Horloge. Het Zonderlinge Tes tament en nog zo veel meer? Onge veer 120 boeken publiceerde deze oud onderwijzer. Op het ogenblik ls het tweede vier tal sterreboekjes ter perse, ieder exemplaar bevat een leerzaam en on- Beetje wUsgeer... derhoudend verhaal van: Grietje Grab bel, Piet Jan Knor, Ventje Vijfhaar en De Sneeuwman. Gedurende 36 jaar is de heer Roggeveen onderwijzer ge weest, ook te Leiden. Dat wa9 aan de openbare school Korte Mare (nu het G.G. en G.D.-gebouw), waar toen de heer F. W. Zeelenberg hoofd was. De onderwijzerstijd (de heer Rog geveen was ook hoofd in Den Haag) werden tot een onuitputtelijke bron van schrijfstof. Want al lijken de ge beurtenissen van Okkie en de ande ren nog zo fantastisch (natuurlijk niet voor de kinderen), alle verhalen zijn voor minstens vijftig procent waar gebeurd en alleen maar door de bril van de fantasie bekeken. „Een groot deel berust op jeugdherinne ringen", bekent de schrijver. Leonard Roggeveen leest onnoe melijk veel kinderboeken, ook van Vlaamse schrijvers. „Die worden ui ons land veel te veel veronacht zaamd", zegt hij beslist. Als jochie van een jaar of zeven maakte Leonard al korte verhaaltjes met tekeningen, vooral op medeleer lingen. Hij illustreerde verschillende van zijn boeken zelf. Pas toen hij 27 was verscheen zijn eerste boek. „Men moet nooit te vroeg publiceren", is zijn mening. Daarvóór had hij echter talrijke verhalen in week- en maandbladen geplaatst en waren reeds veel van zijn toneelstukjes opgevoerd. Enige van zijn papieren kinderen zijn zelfs vertaald. Okkie en Daantje allebei xn het Engels, en verschillende van zijn jongensboeken in het Duits, Noors en Tsjechisch. Zelf heeft de schrijver twee kinde ren. Een dochter, die op het gymna sium zit en een zoon, die in Leiden studeert. Leonard Roggeveen, thans 57 jaar oud, is ridder in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de Kroonorde van België. Zonder naamkaartje TJET VERSLAG van de Leidse brandweer over 1954, waarover we al eerder schreven, onthult ook wat er tijdens het feest van 3 October gebeurd is in een Leids ziekenhuis. Terwijl velen door de feestende stad trokken, kwam een bezoeker onpe- merkt met een brandende siparet het ziekenhuis binnen. Hy was bang, be trapt te worden en wierp het nop niet gedoofde eindje in een sfort- fcoker voor het wasgoed. Deze koker liep door alle verdiepingen en werk te als een blaasbalg op de smeulende vuurhaard. Al heel spoedig kwam dan ook op alle verdiepingen een dikke rookkolom uit de sfortpaten. Gelukkig kon het vuur met enkele emmers wa*er worden geblust, maar het personeel moest al zijn tact ge bruiken om een onrustige stemming bij de patiënten te voorkomen. De brandstichter verdween in het feest gewoel, zonder een naamkaartje achter te laten. Mr J. Bool TTET IS dezer dagen 25 jaar geleden, dat mr J. Bool. gemeentesecre taris van Leiden, werd benoemd tot commies-redacteur ter gemeente secretarie van Lelden. Van een zil veren jubileum U echter geen sprake, want er ontbreken tien jaar aan deze periode, omdat fle heer Bool van 1936 tot 1946 secretaris van Enschede is geweest. Op 15 April '46 riep de Leid se raad hem terug en geen raadslid zal dit besluit betreuren, want de heer Bool geniet algemene waarde ring. Reeds daarom willen w(j zijn benoeming niet onvermeld laten. Of het de heer Bool In Leiden bevalt? In een interview heeft bij eens gezegd, dat h|j zich in Leiden heel goed heeft kunnen aanpassen en dat het werk hem zeer boeit. We hopen, dat mr Bool dat kan blijven zeggen, tot het ogenblik, dat voor hem de periode van rust mag aanbreken. ANTEMUS dat betekent: laten we zingen), zo heet zoals men wel weet het vrouwenkoortje van mevrouw Tilly Stenz—Leening. Dit koor heeft deze week weer eens mee gewerkt aan een van die Haagse volkszangavonden. waarop wij in Lel den zo Jaloers rijn. Ze staan onder leiding van de heer Herman Stenz. en ze worden steeds beaeleid door mevrouw Betsy de RidderSpaan. Mevrouw De Ridder is onlnnps ze- ventia Jaar geworden, maar een ent housiasme voor die volkszangavon den dat ze nog heeftHerman Stenz heeft haar torn. mft vele anderen, hartelijk oehuldigd. Hij deed dit met een lied! Een lied. dat hij voor Betsu componeerde. Alle nanwezlnen (en dat z(in er heel wat. op die volks- zangavonden in Den Haag), hebben ..het lied aan Betsy" uit volle borst Een poosje geleden Is een van de leden van Cantemus getreden. De andere vrouwenkoor hebben bruid en brul- deaom toen toegezongen. Onder le•- dfna van Tilly StenzLeenivo En onder meer met een lied. gecompo neerd door Herman Stenz. Een kunstzinnig echtpaar, daar aan de Nieuwe Rffn. Kleuterkeuken T)E NIEUWE kinderkeuken In de Chr. kleuterschool aan de Heren straat heeft bewezen, dat de meisjes èn ds Jongen* actieve belangstelling hebber voor de hnUhnudeliike zaken Toch Is de lntere«*e van de Jongens anders gericht. ZU sullen zich nlèl het huweliik melden voor het schoonmaken van de gootsteen en het wassen van de vaat, maar als er gekookt en gebakken wordt, is de bezetting van de keuken evenredig gemengd. Met dat keukentje heeft de school eer ingelegd. Het is voor de kleuters een bron van plezier; ze gebruiken het cn houden het rein. Als er wat lekkers is klaargemaakt, worden de tafeltjes gedekt cn gaan ze smullen. Grote dingen z(jn het niet, want je kunt de kinderen niet te lang laten werken aan hun eigen eten. Met dc werkjes, waarbU géén eten te pas komt, gaat het ook goed. Poet sen doen dc meisjes graag. En als de jongens van de huishouding genoeg hebben, kruipen z|J in hun knutsel hoekje. waar de meisjes lekker nóóit komen. Op de foto mag Tonnie Heemskerk keukenpiet wezen en Lyde Wendt (links) en Ria Zitman helpen met flensjes bakken. Film spoorwegwerken J~iE LEIDSE spoorwegen. Hoeveel is er al niet over geschreven en hoeveel plaatjes hebben fotografen al niet gemaakt van dit boeiende on derwerp. Boeiend? Inderdaad. Uit voering van een millioenenplan moet Iedereen belanp inboezemen omdat, vooral in dit geval, vele mensen er mee te maken hebben. Maar men kan zich terecht afvra gen of de Lei denaars nu wel zoveel nebben gezien van deze bouwerij Talrijke terreinen waren tijdens de bouw immers afgesloten voor het publiek. Hoge schuttingen legden het oog nog meer beperkingen op en bo vendien hebben maar heel weinig mensen gelegenheid, van tijd tot tijd zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Dat bezwaar heeft de Leidse ama teur-cineast Herman Kieibrink ook gevoeld. Van de eerite spade af aan heeft hij dus met zpn camera klaar- pesraan om de voortschrijdende bouw op het celluloid vast te leggen. Deze zomer hoopt hij de film, die een speeiduur heeft van anderhalf uur. te voltooien. En dan krijgen de stad genoten de gelegenheid nog eens »n het verleden terug te gaan, naar de wachtende rijen bij de spoorweg overgang Rijnsburgerweg, tot de door viaducten stromende fietsen «n auto's. In het najtar hoopt de heer auto's. In het najaar hoopt de heer bij uitstek Leidse film te brengen. Jaar lang T> AADSLEDEN, die over een be paald voorstel „in eerste instan tie" het woord voeren, hebben vaak hun speech op het papier staan. Als ze zelf niet over een schrijfmachine beschikken, vragen ze een goede vriend wel eens, het geschrevene voor hen over te tikken. In de Al- phense raad is het deze week gebeurd, dat een raadslid attendeerde op een krantenartikel, dat enkele weken ge leden geplaatst werd: op 4 Februari J.l. Dat heeft de voorlezer par ten gespeeld, zo bericht men ons uit het centrum van de Rijnstreek. Want niet „Jongstleden" kwam er nit de mond van de spreker. maar „Jaar lang". Vier Februari jaar lang. Loon lK KLAAG NIET', zei een duizendpoot, ,fiat niet, maar heus: ik heb wel nood; Want wil ik al mijn voeten vegen, Dan duurt dat wel een uur of negen. Maar daarna zegt mijn vrouw (als loon): Mijn man is nét een duizend schoon". Portret door Will Tweehuysen hangen van hem twee zeer goede model studies en een portret, dat heel goed van kleur en compositie is en de geportret teerde uitstekend typeert. De heer N. Spijker verfijnt zijn teken- en aquarel techniek steeds meer. Zie het gevoelige landschapje bijvoorbeeld. Aan de andere kant kan hij zeer krachtig de dingen neerzetten, met een vaart en frisheid, die vooral opvalt naast het meer naturalisti sche werk van bijvoorbeeld Ernestine Lechner-Oosterman Er zit iets sympa thieks in dit geduldig observeren van de natuur, maar het gebrek aan „beleven" van die natuur valt op bij het bloemstil- leven van Spijker, dat naast één van Er nestine Lechners doeken hangt. Dat nauwkeurige observeren heeft ook mevrouw M. Oosterholt-Versteeg. WIJ kunnen daarbij mevrouw Lechners kleur stelling meer bewonderen dan de hare. Maar het is knap werk, dat zeker velen zal imponeren. Verder moeten wU nog noemen Rein Dool, die twee zeer verschillende werken inzond, twee meisjesportretten, waarvan het ene krachtig in de kleur is gecom poneerd, het andere daarentegen zeer teer is gehouden, op het vage af. Berg man zond mooie stillevens ln, Han Werz is er met twee kleine werkjes en Rie de Kaat toont haar kunde in het getekende portret. Opvallend is ook de Inzending van de Noordwijkse beeldhouwer Lo Mo lenaar, wiens belde naakten wel zeer ln kwaliteit verschillen. Een klasse apart ls het werk van Sierk Schroder, vlot, met zeer grote composi torische en schilderkunstige kwaliteiten, maar echt society-werk. dat diepte mist Natuurlijk hebben wij hiermede niet alle Inzenders behandeld. Onze bedoeling een -Indruk te geven van het belang deze tentoonstelling voor het kunst leven van Leiden en voor de kunst in het algemeen. En het Is wel duidelijk, dat Ars op dit gebied Iets zeer waardevols te bieden heeft. Dat blijkt ook uit de af deling adspirant-leden, die zeer evident hard werken en onder wie zeer zeker ta lenten schuilen. Op de openingsplechtigheid van heden middag komen wij Maandag nog terug. C. Th. R. f/ARBMGCH. 9 verloren dagen Oie pijnen op gezette tijden...verdrijf z. mode mevrouw blijft ook in die dagen monter en fitzij neemt een AKKERTJE!/V AKKERTJES 1 hc/pert dtreet f Spoedcursus voor onderwijzers Gistermiddag is in de dhr. kweek kweekschool te Leiden de spoedcursu voor onderwyzers begonnen. Er ware. 39 gegadigden. Dc lessen worden hoofd zakelijk in de middaguren gegeven ex de groep is in tweeën gesplitst Dertig jaar in de kolen De heer J. van Vliet herdacht giste ren .dat hij 30 jaar geleden in dienst trad bij de N V. brandstoffenhandel voorheen E. G. Wijntjes, 's Middags werd hy met echtgenote en twee dochter* ontvangen in het kantoor, waar de heer Wijntjes Sr hartelyke woorden sprak cn hem namens de Ned. maat schappij voor Nijverheid en Handel het orerend getuigschrift en ae erepenning overhandigde Mevr. Van Vliet ontving bloemen. Voorts ontving de heer Van Vliet een enveloppe met inhoud. Vervolgens spraken do heren E. J. Wyntjes Jr en de heer Chr. Hillebrar.d, waarna de heer Van Vliet een dank- oord sprak. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhrl Snetihlagc te Leiden zyn geveild: Hul* met afzonderiyke bovenwoning, pak huis met winkelruimte en zolders. Nwe Rijn 107 en Langcstraat 1 en 3, ln bod: 110 000, kopen: J. van Iterson q.q te Lelden voor: f 11.500. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden zyn geveild: Heren huis met schuur on tuin. Cobctstraat 29, in bod: f 19 200; koper: P. de Jongh q.q. te Leiden voor: f20.100; Herenhuis met tuin. Hoge Ryndijk 83. in bod: f23.000: is niet gegund. Herenhuis met tuin Jan van Goyenkade 25. is uit de hand ver kocht. PUZZLE- PROMINENTEN 1 Gerda Marseille. Von Bönning- h8u*enlaan 10. Llsse; 2 D. Verkade. Hortensiastraat 22. Alphen san den Rijn; 3 C. W. de Rijk. Korevaar straat 21, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3