Jlicuwe geihsctieUTouranl Een nutteloze bijeenkomst in Koreaans Niemandsland Herdenking op 4 Mei Aardbeving: 200 doden Tram reed een uur, maar nu staking weer compleet Westelijken vrezen een Sowjet-„verrassing" DE ZATERDAG 2 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementeo- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang- No 10311 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpüsticfj u (Jielleseti mgn hert in fégfjcaspotl" BEZOEK AAN PANMOENDJON Demarcatielijn loopt dwars door de vergaderloods (Van onze correspondent Alfred van Sprang) PANMOENDJON (Korea), Maart 1955. ^EVENTIG KILOMETER ten Noorden van Seoel sluit een geel-zwarte slagboom de stoffige weg door het kale berglandschap af. „Controlelegt een Belgische collega uit. „Waarvoor. „Dit is de gedemilitariseerde zone...." Uit het wachthuisje naast de slag-boom komt een Amerikaanse MP op c i toe. de Militaire .Heeft u een pas „Ja...." Vluchtig laat hij zijn blikken over de rode kaart Wapenstilstands Commissie gaan. „Heeft u wapens. „Nee. En een gele vlag „Die wel. De politieman steekt de vlag in de houder voor op de jeep en duwt de slagboom omhoog. „Gaat uw gang. De weg is vrij naar de DMZ: een gedemilitariseerde strook grond gebied van vier kilometer breedte en tweehonderd-en-vijftig kilometer lengte, welke Korea in twee ontevreden helften deelt. Het is stil. geen verkeer op de smalle weg. Het terrein Er zijn zelfs geen -aan weerskanten is volkomen verlaten. Het geheel ademt de serene sfeer van een natuurreservaat. In zekere zin is het dat ook. In de DM1Z mogen geen burgers komen. Er mogen ook geen mi litaire eenheden gelegerd worden. En de weinige personen die er ambtshalve moe ten zijn mogen geen vuurwapens dra gen, Het is derhalve een dorado voor allerlei soorten wild OP DE LIJN Twee kilometer verder is weer een ■Slagboom. Het Is de laatste controle voor Panmoendjon. „Waar gaat u 'heenvraagt de schildwacht. „De vergadering van de Wapenstil stands Oommissie...." „Uw pas7" Hij kijkt er nauwelijks naar. „Okay. Op een heuvel iets verderop bevindt zich wat internationaal 'bekend is a!« Panmoendjon: de plaats waar de leden van de Gemengde Wapenstustanas Com missie van tijd tot tijd bij elkaar komen om diverse klachten en geschillen te be spreken. Het dorp Panmoendjon ligt een paar kilometer noordelijker. Toen de Verenigde Naties er achter kwamen dat het feitelijk op Noord-Koreaans grondgebied was heeft men besloten de vergaderingen voortaan op deze neutra le plek te 'houden. Beide partijen heb ben er enkele semi-permanente loodsen en wat tenten opgericht. En ze zijn zo danig geplaatst dat de demarcatielijn dwars door de vergaderloods loopt. De Noord-Koreanen en Chinezen zitten tijdens de vergaderingen derhalve op Vader vluchtte OP LONDON AIRPORT kwam de heer Richard Scdlack (38) aan met vrouw en zijn vijfjarig zoontje, dat zonder het te weten een belangrijke rol in dit drama had gespeeld. De heer Sedlack was namelijk handelsattaché van de Tsjechische legatie in Damascus. Hij pakte een paar koifcrs in zijn autootje en excuseerde zich door le zeggen, dat hij wegens een ingrijpende re paratie enkele dagen afwezig zou zijn. Toen ging het gezin per vlieg tuig naar Londen. Hij verkoos de vrijheid in een niet-communlstisch land, naar hij zeidc, ter wille van dc toekomst van zijn zoon. Hij wenste zich niet uit 'te laten over zijn eventuele fa milieleden. die in Tsjecho-SIowa- kije waren achtergebleven. hun eigen grondgebied en de vertegen' woordigers van de Verenigde Nataas eveneens. En de communisten zün op aat punt zo precies dat ze weigeren vergaderen als de stoelen een paar decimeter verschoven blijken te zijn. INTERNATIONAAL Het i Zl punt te beginnen. Militairen Van veler lei nationaliteit lopen heen en weer Aan onze zijde zijn er uiteraard Ameri kanen en Zuid-Koreanen plus enkele vertegenwoordigers van de landen, die nog troepen in Korea hebben. Aan de andere zijde zijn 'het Noord-Koreanen en Chinezen. Verder zijn er de neutral* militaire waarnemers: Zweden. Zwit sers, Tsjechen en Polen. Zij zijn de eni gen, die normaal contact met elkaar hebben. De anderen negeren elkaar vol komen. En sommigen (ii*. het bijzonder de Noord, en de Zuid-Koreanen) bekij ken elkaar zelfs met 'beslist vijandige blikken. Na alle vergaderingen is er nog bitter weinig sprake van toenadering. Men staat nog steeds als vijs ten tegen- óver elkaar. Er is nog niets anders dar. een wapenstilstand gesloten. En het ziet er naar uit dat het nog heel lang kan duren voor men tot een vredesverdr komt. Als men ooit zover zal komen Nederland-Koiea Van 60.000 eieren één gebroken ln Seoel zfjn gigteren meer dan 60 000 eendeneieren uit Nederland aange komen. Slechts één er van was gebroken, meldt Ass. Press. De eieren, die door de oecumenische raad aan het Koreaanse volik zijn strekt, zulllen worden uitgebroed. Klein en groot verlof Bepaald is dat de dienstplichtigen die in het jaar 1954 voor eerste oefening op gekomen zijn, als volgt met klein en groot verlof zullen gaan: Klein verlof Groot verlof Opkomst je oefening Febr. 1954 April Augustus September Novèmber 31 Juli 1955 25 Sept. 20 Nov. 29 Jan. '56 30 Maart 25 Mei Voor hen die bij de opleiding betrok ken zijn of die een bijzondere taak heb ben, zijn de data als volgt: Opkomst Klein verlof Groot verlof le oefening Februari '54 4 Nov. '55 April 1 Jan. 195 Juni 10 Maart Augustus 5 Mei September 30 Juni November 25 Aug. 25 Sept. 1955 20 Nov. 29 Jan. 1956 30 Maart 25 Mei 22 Juli 1 Jan. 1956 1 Maart 5 Mei 30 Juni 25 Aug. 25 October TWEE DEUREN THvee minuten voor tien. De deur van een klein, grijs gebouw tje op Noord-Koreaans gebied gaat open. Het is de zetel van de communis- «ten en het is het 'best-geoutilleerde ge bouw met tule gordijnen voor de ven sters en centrale verwarming. Een groep militairen daalt de houten trap af. Ver reweg de meesten zijn Noordkoreaanse officieren in uniformen van Russische stijl: rijlaarzen, wijd-uitstaande rijbroe ken en tunieken met brede epauletten De anderen zijn Chinezen in eenvoudige donkerbruine uniformen zonder enig onderscheidingsteken. Zij betreden de vergaderloods met strakke gezichten. En door een deur op Noordkoreaans gebied Twee Noordkoreaanse schildwachten in vuile, gestikte, dekenachtige winter- uniformen en hoge gymnastiekschoenen, salueren. Tegelijkertijd 'betreedt de de legatie van de Ver. Naties de loods door een tegenoverliggende deur langs twee stramstaande Amerikaanse MP's. De besprekingen zijn geheim en de pers heeft dan ook geen toegang. De houten ioods is echter zo vervallen dat de stem- (Zie vervolg op pag. 2) MANILLA, 1 APRIL Mindanao, op één na het grootste eiland der Philippijnen, is door een hevige aardbeving geteisterd. Vol gens de laatste berichten zijn er min stens 200 doden en 1500 gewonden. De beving duurde slechts één mi nuut. De schade loopt in de mil- lioenen guldens. Gisteravond werd de noodtoestand afgekondigd. De Amerikaanse senaat bekrachtigde „Parijs" WASHINGTON. 1 APRIL De Amerikaanse senaat heeft he denavond de Parijse accoorden goed gekeurd met 76 tegen twee stemmen. Hiermee is de procedure voltooid: in de Ver. Staten behoeft alleen de se naat zich over verdragen met andere landen uit te spreken. Reuter: Het Luxemburgse parle ment (één kamer) begint Dinsdag het ratificatie-debat. Bom tussen rails bij Culemborg Treinen passeerden er op sukkeldrafje Een arbeider, die bezig was langs het perron van het station Culemborg betonnen taldu te maken, heeft daar projectiel aangetroffen- Een kleine bom. van naar schatting zestig kilo. De sta tionschef stelde onmiddellijk de mijnoD- huimiisgsdienst in kennis en trof maat regelen om de personentreinen over enkel spoor te Leiden. Met een snelheid van vjjf kilometer- passeerden deze treinen de bom. Het goe derenvervoer werd gestaakt, totdat de mijn-opruimingsdienst het projectiel ver wijderd had. Het spoorwegverkeer, dat gedurende zes uur vertraging had onder vonden, was spoedig daarna weer maal. De bom was, zo vernemen wi. de stationschef, een blindganger uit de oorlog. Men is bezig de perrons van het station Cuilemborg te verlengen. Bij de graafwerkzaamheden daarvoor kwam de bom bloot. Helft militairen met Pasen naar huis Minister Staf heeft bepaald, dat voor Paasdagen op Donderdag 7 April, na uur 's middag 50 pet dèr militairen met verlof kan gaan. Dinsdag 12 April moeten zij, per ste gelegenheid, terugkeren. De winternacht is dit jaar wel erg lang geweest. Wij, in onze altijd waakzame bezorgdheid, meenden al, dat het seizoen de prille jeugd van de lente dit keer zou overslaan en dat we, uit de barre witheid van de win ter, zó over zouden gaan in de uitbun digheid van de zomer. Maar Qok nu gaat het als in andere jaren: eerst de crocus, dan de tulp en de hyacint en vervolgens al die an dere glorie van het voorjaar. Hei begin is er: op de bollenvelden Remise uit, remise in Burgemeester sprak met comité, doch kon niets beloven AMSTERDAM, 2 April (Van onze speciale verslaggever) VAN ZES UUR TOT KWART OVER ZEVEN gisteravond hebben de trams in Amsterdam op volle sterkte gereden. Toen gingen ze de re mises weer in en het leek er niet op, dat ze er vandaag nog uit zouden komen. De stakers waren gisteravond en vannacht nog eensgezind. Twintig minuten lang sprak burgemeester d'Ailly op het stadhuis met de stakers, maar hij kon niets beloven. Dat wa9 voldoende voor het comité, opr^igi^w net „bevel" te geven, de trams naar de remises te rijden. Ook het personeel andere Gemeentebedrijven staakt weer. Het onderhoud duurde twintig minuten. De burgemeester kon niet anders beloven dan de ene eis der stakers herclassifi catie over te brengen aan de wethou der. Zijn bevoegdheid ging immers niet verder. Het antwoord van de stakers: „Dan leggen wij opnieuw het werk neer" En weer staken En inderdaad werd om zeven uur het parool.opnieuw staken" gegeven, zodat alle uitgereden trams nauwe lijks een uur op straat geweest zijn. Dat was het sein voor andere groe pen: het personeel van de stadsrei- Een van de Noord-Koreaanse officieren verlaat de vergadering van de Gemengde Wapenstilstandscommissie in Panmoenjon. Een Noord- Koreaanse M.P. salueert. In een stad zonder trams, waar taxi': er rijen voor het Centraal Station sta aar huisvrouwen met boodschappentas- •n en bouwvakarbeiders met een schop rer de nek, van die taxi's gebruik ma in, waar Zondag wellicht vele duizen den zich te voet naar het stadion zullen begeven voor de voetbalwedstrijd Hol land—België, zijn de stakers nog vastbe sloten. Om half negen gisteravond reed r zelfs helemaal geen enkele tram meer. Aan het werk... Het léék gistermiddag zo gunstig. De stakende tram-mannen waren opgeroepen belangrijke spoedvergadering in „Kras". Het werd een uiterst verwarde samenkomst, waarin de sentimenten een grote rol speelden. De overgrote meerder heid van de stakers aanvaardde na 1)4 ur discussiëren om 5 uur het voorstel an de stakingscommissie, weer aan het Terwijl dus de trambestuurders en con ducteurs, het technisch personeel en dat de ponten zich naar de remises i IJ-veren begaven, trok een delegatie kort half zes naar het stadhuis. „Eerst rijden, dan zal ik uw delegatie ontvangen aanhoren", had burgemeester d'Ailly trampersoneel laten weten. Een sst de delegatie echter nog wachten want de burgemeester wilde aanvankelijk pas Zaterdag, in tegenwoordigheid de wethouders, met de stakers praten. De delegatie dreigde, toen ze dat hoorde, opnieuw met staking. Ten slotte kwam mr d'Ailly de wachtkamer binnen. Lufthansa is begonnen Gisteren is de Duitse Lufthansa haar werkzaamheden begonnen. Het eerste vliegtuig vertrok te Hamburg. De K.L.M. liet haar gelukwensen overbrengen. Tien lang is de Lufthansa niet in de lucht geweest. De laatste vlucht was op 21 April 1945 van Tempelhof te Berlijn naar Madrid, maar vluchten naar Berlijn zijn thans nog niet mogelijk, omdat de Rua- dit verbieden. Westelijke landen hebben gis teren uit Moskou de waarschuwing laten horen, dat de Russen met een .diplomatieke verrassing" voor de dag zullen komen. De Sowjets zullen vermoedelijk wel instemmen met een conferentie van de Grote Vier maar weigeren over de toekomst van Duitsland te spreken, nu de West- duitse bondsrepubliek opnieuw wordt bewapend. Deze Russische houding zou de Weste lijke plannen voor een conferentie van de Grote Vier ernstig in gevaar kunnen brengen. De Russen zouden op het punt staan, >or eens en voor altijd een eind te ma in aan het Duitse verlangen naar her bewapening. Die actie zal volgens de kanselier Raab deze maand in Moskou Moskou hoopt dat de Duitsers er van weerhouden kunnen worden zich op nieuw te bewapenen, als zij evenals Oos tenrijk volledige onafhankelijkheid krij gen en alle bezettingstroepen terugge trokken zullen worden. De Westelijke Grote Drie wensen geen neutraal Oostenrijk als de Russische voorwaarde voor een Ootenrljks vredes verdrag, zo verneemt Reuter. SindS f769 Beschaving trok de Andes binnen \j<WALITEITSKOFFlE EN THEE-LEIDEN; In samenwerking met de regeringen van Boli via, Ecuador en Peru voeren de Ver. Naties en de grote gespecialiseer de organisaties sinds 1952 een gezamenlijk project uit om de leuena- omstandigheden van de 6.600.000 Indianen die de „Alt i plano" bewonen, te verbeteren. De An- des-hoogvlakten zijn overbevolkt, de grond is door eenzijdige cultures uitgeput. Kunstwerken voor irrigatie en bodem- conservering zijn fn uer- val geraakt en de be volking leeft onder zeer achterlijke omstandighe- Eerst wil men door kolonisatie-projecten een gedeelte van de overbe volking van de „AH Iplano" overbrengen naar lager gelegen ge bieden die vruchtbaar en nog slechts dun bevolkt zijn. Hiervoor zijn ver- bindingsroutes nodig. Een weg werd aange legd over een afstand van 300 mijl; de verbin ding tussen de hoog in de Andes gelegen Cocha- bamba-vallei en het laagland van Santa-Cruz. In het laatstgenoemde district worden voorbe reidingen getroffen voor de eerste groep koloms ten In Peru is door de V.N. een verblndmgsweo ontworpen tussen de hoogvlakte van Puno en het vruchtbare Tamou- pata dal. Met arbeids krachten uit Puno kun nen de koffiecultures in het Tambopata dal tot ontwikkeling worden ge bracht. Binnen betrekke lijk korte tijd zal zo een jaar-opbrengst van vier- en-een-half-millioen kilo worden verkregen. Maar de hoogvlakte wordt niet vergeten Reeds is een radio-zender gebouwd en worden fondsen bijeengebracht om 500 ontvangtoestellen verdeling onder de in diaanse dorpen. In Ecuador zoekt men een oplossing door het to* ontwikkeling brengen van de huls-nijverheid Onder leiding van een Nederlander, de heer J Schreuder, uitgezonden Joor de internationale arbeidsorganisatie I.L.O worden te Quito 12 In- derne methoden gein- houd van de traditionele kleuren en patronen. Ook van Bolivia uit zullen wevers naar Quito wor den gezonden om een cursus te volgen. Een medisch centrum werd opgericht. waar thans meer dan 300 pa tiënten per maand wor den behandeld. Op grote schaal wordt er ingeënt tegen pokken en kink hoest, De Indianen blij ken niet afkerig te zijn van moderne mediscne verzorging. De Unesco heeft een expert gezon den ter bevordering van het basisonderwijs. Kin deren en volwassenen helpen bü de bóuw van een schooltje. Avondcur sussen voor volwassenen worden druk bezocht. De I.L.O. heeft moderne landbotiw-werktu'.gen, vrachtwagens en gereed schap ter beschikking gesteld om de bevolkina te leren met machines om te gaan. Zwitserse koelen zijn geïmporteerd om de kern te vormen van een gezonde veesta pel onder contróle van Boliviaanse vee-artsen Tenslotte ligt het in de bedoeling in Pillapi cur- agntal jonge Indiaanse mannen en vrouwen, die bestemd zün in de klei ne dorpsgemeenschapp"n leidende functies te gaan vervullen. Militairen op de bussen Inplaats van dc trams die door de staking in Amsterdam zUn uit gevallen, zijn vandaag bussen, be stuurd door militaire chauffeurs, ingeschakeld. Tweehonderd chauf feurs van de Aan- en Afvoertroe- pen zijn daartoe op verzoek van burgemeester d'Ailly naar Amster dam gedirigeerd. Vandaag nemen z(j slechts „les" op de gemeente lijke bussen. Morgen zullen z(J op deze bussen daadwerkelijk als be stuurder optreden. Afgevaardigden van de drie er kende vakbonden hadden vanmor gen op uitnodiging van het ge meentebestuur een bespreking ten stadhuize. Vanmorgen zijn nog enige kleine en grotere groepen in staking gegaan, n-1. bij de gemeen telijke Wesiergasfabriek (300 man), de gemeentelijke wasserijen (100 man) en bij de dienst der beplan tingen. Het werK werd echter hervat door hei personeel van de water leiding, Verschure's Scheepswerf, de Oranjewerf en de Electro zuur- en waterstoffabriefc. staan de eerste voorjaarsbloemen. Het veelkleurig tapijt tussen Den Haag t Haarlem wordt opnieuw door een oi zichtbare hand uitgerold. Het is ee verrukking voor het tog en een troost voor het land. Is Cao Dai niet pro Diem? SAIGON, 1 APRIL De „paus" van de grote Cao Dai secte in Zuid-Vietnam heeft ontkend, opdracht te hebben gegeven dat zijn troepen zich bij het nationale leger van premier Diem moesten voegen. De bevelhebber van het leger der secte zou een bevel tot onderhande len verkeerd hebben begrepen. Volgens Franse radio-stations neemt het leger van de Cao Dai weer deel aan de blokkade van Saigon. Wind naar het Zuiden: 't wordt lente! JJET WEER HEEFT deze week -* maar weinig op de lente geleken. De meeste nachten kwam nog lichte vorst voor en overdag beletten noor delijke winden een stijging van de temperatuur tot aangename hoogte. Gisteren begon het hogedrukgebied. over Schotland zich te verplaatsen, met het gevolg dat de wind uit de noordhoek is verdwenen en uit zuide lijke richting is gaan waaien. Dc tem peraturen komen hierdoor op een hoger niveau, dat meer overeenkomt met de tijd van het jaar. HET WEER IN EUROPA Jij I I S s H r- t? s; Dublin windstil zzo 1( ozo zw windstil o ono windstil wnw i Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nu en dan opklarin gen maar ook plaatselijk wat lichte regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Zacht weer. (Op gemaakt te 10 uur.) niging (dat Vrijdag wèl gewerkt had) de ruim 750 stakers van dienst der publieke werken, dekpex- soneel van de ponten, het 300 man tellende personeel van de gemeente lijke haven- en handelsinrichtingen, allen legden hun werk neer. Ze werden hlerm nog gevolgd door ïige geestverwanten in par'iculiere bedrijven, o.a. door 350 van de 500 arbei ders van de Electro zuur- en waterstof- fabriek. De stakers van Publieke Werken besloten posters te plaatsen voor dt tale gemeentebedrijven (GEB, abattoir, aterleiding, e.d.) om het personeel daar. an te bewegen zich bij de actie aan te sluiten. Een groep Amsterdamse automobilisten besloot gisteren, iets te doen aan de ver- voerschaos. Langs de halteplaatsen van de trams op de tramrails stop'en zij van daag hun wapens om passagiers gelegen heid te geven, te liften. De burgemeester keurde dit plan goed en de politie trad - niet tegen op. CNV-voorzitter M. Ruppert en de hear C. Baatenburg de Jong, secretaris van d® afd. Amsterdam van de Chr. bond van overheidspersoneel, spraken vanmiddag In Bellevue over de staking, die immers door de bonafide vakbonden scherp wordt afgekeurd en alleen door de Bond van VERHUIZINGEN Kort- Galge- |AN VAN DUUREN i Tel. I 25468 I M J Rotterdam geen kans De Rotterdamse RET-mannen hebben vannacht op de EVC-lnvitatlc om ook te gaan staken, in alle rust het enig Juiste antwoord gegeven: „niet op reageren, Lena!". Ze zijn „en masse" weggebleven van de vergadering, die de EVC voor haar onderafdeling, de Bond van Ned. Overheidspersoneel, had bijeengeroepen In een zaal van Odeon. (De EVC had dl® zaal kunnen huren door te zeggen dat de zaal voor het NVV bestemd was Terwijl een Amsterdamse tram-man na mens het stakingscomité zei dat hij een stampvolle zaai verwacht had, waren er zeventig mensen, onder wie zes trammen- in uniform. Verder: EVC-ers, OVB-ers, communisten, nieuwsgierigen 1 verlate kroegbezoekers die hier nog •n verzetje dachten te vinden. Maar ook dal viel tegen. Na een uurtj® hadden tien bezoekers er genoeg van. i later weer vijf. Applaus kwam van twintigtal mensen van het „clubje", r werd niets besloten

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1