Exp ositie welkome actie in tijd van ordening Ex Animo" zong opnieuw de Matthaus-Passion Lekespel biedt kansen voor huidige apostolaat NIEUWE LEIDSCHE COUHANT VRIJDAG 1 APRIL 1955 TOM VAN WAV EREN OP KEUKENHOF T^EN ZEER GROTE SCHARE AUTORITEITEN was gistermiddag tegen- -*-i woordig in het restaurant van Keukenhof te Lisse, waar de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de nationale bloemen tentoonstelling opende. Gisteren gaven we van zijn rede reeds een verslag. Maar ook de voorzitter van Keukenhof, de heer Tom van Waveren, heeft klanken doen horen die het beluisteren waard waren. voelen tevens, dat zij niet tevergeefs een beroep hebben gedaan op de ro mantische aanleg en het schoon heidsgevoel van de bezoekers. Spr. wees er tenslotte op, dat twaalf V.V.V.'s de buitenlandse bezoekers In eendrachtige samenwerking bij De heer Van Waveren stond in het by zonder stil bij de rol, die Keukenhof als centrum van de bloembollenstreek ir Nederlandse leven vervult. Men vraagt zich dikwijls af, zo zei hy, of het stijgen de exportcijfer van bloembollen, dat in 1954 het waardepunt van 160 millioen gulden heeft bereikt, een gevolg is var de propaganda, die van Keukenhof uit gaat. Om die vraag te kunnen beantwoor den vertelde de voorzitter eerst iets van de organisatie van het bloembollenbe- dr\jf. De markt-ordenende maatregelen, die het bedrijfschap voor sierteeltproduc ten ontwerpt en uitvoert, het wetenschap pelijk onderzoek en de onpersoonlijke re clame. alle drie gefinancierd door het vak. zijn voortreffelijk gecoördineerd. Zij zijn wel het meest debet aan het berei ken van dit exportrecord. In deze ge compliceerde tijd vaart het vak wèl bij een evenwicht tussen verlicht dirigisme en vrijheid. De vakgenoten, die zich bezig houden met het balanceren ven beide factoren, verrichten een goede taak, al dus de heer Van Waveren. Hij hoopte, dat de P.B.O. geen verandering zal bren gen in dit practische beleid, waaronder het bloembollentoedryf zich in de na-oor- •logse Jaren zo gunstig heeft ontwikkeld. De propaganda, die van Keukenhof uit gaat, beschouwde spr. als een speentje, dat past in de gehele bloembollen-samen leving. Maar meer nog zag spr. deze tentoon stelling als uitdrukking van de levens kracht en het succes van het bloembol lenbedrijf. Evenzeer als dit succes is toe te schrijven aan het individuele initiatief en de werkkracht van zijn beoefenaars, is Keukenhof een frisse bries, geboren uit de liefhebberij van enkele free-lancers, een welkome actie in een tijd van orde ning. Een actie, die Keukenhof elk jaar een ogenblik de bloementuin van de we reld maakt, waar honderdduizenden toe risten heen trekken, een internationale trek naar een typisch bedrijf van Ne derland. De heer Van Waveren verklaarde dat in het vrij initiatief van de deel nemers hun kracht ligt. De inzenders GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicaties BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het ingevolge beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ver boden is, aardappelen te telen in de 'tui nen, welke gelegen zijn binnen de volks tuincomplexen aan de Haagweg, de Burg- gravenlaan, de Verlengde Burggraven- laan, de Tasmanstraat, de Roomburger- weg en de Timorstraat, of binnen de in de Stadspoldcr gelegen volkstuinen „Het Noorden", „De Mul", „Ons Belang" en „Onderling Belang". Het in de eerste alinea bedoelde verbod lijdt uitzondering indien de teelt van aard appelen wordt uitgeoefend op krachtens bedoelde beschikking aangewezen grond. Bedoelde beschikking, alsmede de kaar ten waarop de aangewezen gedeelten der tuinen, waarop de teelt van aardappelen is toegestaan, nader zijn aangegeven, lig gen gedurende drie maanden ter gemeen tesecretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage. Kynologisch forum De vergadering, die de kynologenver- eniging Rijnland gisteravond in Zomer- zorg hield, had een zakelijk karakter. Het was verheugend, dat de aftredende be stuursleden, de heren dr ir P. C. Llnden- bergh en W. Mastenbroek, zich weer be schikbaar hadden gesteld. De vereniging wil nog graag van hun diensten gebruik De secretaris, de heer G. Smits, kon in zijn jaarverslag een optimistisch geluid laten horen; het ledenaantal was met sprongen omhoog gegaan. Ook de pen ningmeester, de heer C. Barning, was Voorts werd een kynologisch forum gehouden. Onder leiding van dr ir Lin- denbergh beantwoordden mevrouw D. Gondrexon Ives-Browne en de heren J. van Os, F. AJofs. en F. Vies verschillende actuele vragen. Onder meer kwamen aan de orde het bij de nieuwe dierenwet in te voeren coupeerverbod en maatregelen ten aanzien van het opfokken van hon- De heer Berkemeier nam afscheid van P.T.T. De heer D. Berkemeier nam gisteren na ruim 40 jaar in functie geweest te zijn afscheid van het PTT-bedrijf. In de direc tiekamer. waar een groot deel van het personeel aanwezig was, richtte de di recteur, de heer J. Habermehl, zeer waar derende woorden tot de scheidende amb tenaar en wenste hem en zijn eveneens aanwezige echtgenote een zonnige levens avond. De heer Hüter sprak namens het jubiieumfonds en overhandigde de ge bruikelijke afscheids-gratificatie aan de heer Berkemeier. Voor mevrouw Berke meier was er een fraaie ruiker. De heer Berkemeier dankte directie en personeel met een kort woord voor de hartelijke woorden en de ondervonden prettige sa menwerking. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter, z v N Keijzer en C Bar ten; Henk, z v J P G E Milané en C de Costa; Cornelis H, z v C H de Veer en A M Barnhoorn; Johanna M, d v A Schlagwein en A H H Beurze; Robert, z v L Schild en C Boekkooi; Pietje, d v C Hartog en J J Zeilemaker; Gerrit, z v G Slootweg en C M v d Berg; Anna M J J, d v J D Verkleij en A M M de Jong. OVERLEDEN: C J Kroon, wednr, 68 jr; K Schuling. man, 72 jr; F de Munnik. 1 dg; G de Groot, wednr, 69 jr; O Koets, man, 79 jr; H A M v d Capellen, zn, RDvd Burg, zn, 1 dg. het binnenkomen van het land weg wijs maken in de vele attracties, die Nederland naast de bollenvelden nog biedt. Omdat mr Kesper al drager is van de gouden Keukenhofspeld, bood de heer Van Waveren namens het bestuur Keukenhof aan mevrouw Kesper een doos van grote omvang aan. Naar w(' hebben laten vertellen zat hier een groot chocolade-paasei in, versierd met het bleem van de expositie. De genodigden maakten onder rondgang In de kassen van Keukenhof bloeien de tulpen. In gezelschap van vier lieftallige boekjesverkoopsters, gekleed in de dracht uit de tijd van Jacoba van Beieren, maakten de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper (midden) en de voorzitter van Keukenhof, de heer Tvan Wa veren, een rondgang door deze overdekte lusthof. Foto N. van der Horst Diploma's vakavondschool te Leiden uitgereikt Ruim tweehonderd leerlingen hadden gelukkige avond In de Leidse ambachtsschool werd gisteravond een diploma uitgereikt aan 136 geslaagden van het eindexamen en 71 geslaagden van het examen, dat na een driejarige studie wordt afgelegd. De namen van deze leerlin gen van de vakavondschool vindt men hieronder. Uitreiking Bouwkundig tekenen: Y. van Akker, C. Bakker, M. Binnendijk, A. J. Boon, H. Chrispijn, W. G. Griffioen, W. G. P. de Haas, J. M. Haasnoot. S. Huizer, A, F. J. Jansen, K. Jansen, W. J. Jongeneel, L. S. A. Kooistra, W. Kramer, I. van Leeuwen, W. D. v. d. Meer. B. Mieloo. P. Ravens- b?rgen, J. Rijsbergen, D. Schoneveld, S. C. Slingerland. G. Spruit. J. van Stave- J. L. v. d. Veer, J. F. Verhoogt, A. Vermond, J. J. Verplancke, S. Versteegen, J. Visser. J. de Wit, Th. v. d. Zijde. Meubcltekenen: A. van Huizum, C. Kor- pershoek, C. S. Laarman, C. v. d. Splinter, P. J. v. d. Wetering. Stofferen: E. F. Bergman, A. J. Koele- jj wijn, N. H. v. d. Meel. Tekenen cn Decoratieschilderen: J. Bouwman, H. M. Duwêl, C. Heynekamp, P. H. J. v. d. Kerkhof, J. Scheurwater, J. J. Uijlenbroek, J. N. Wesselman, D. Zemel. Machinebankwerker H. J. M. van Bak- kum, N. de Bes, P. C. Boekei, J. Th. de Boer. W. de Bres, E. J. v. d. Brink, A. H. Buitendijk, P. H. Cambier, S. Collé, L. H. Floor. R. de Graaf. H. A. M. de Gunst. J. B. v. d. Heemst. J. P. v. d. Hoek. A. L. Hoekstra, Th. J. H. Jansen, J. G. Klaver veld. D. M. Kloosterman. G. van Laar, P. W. v. d. Mark, G. W. Martens. A. Oosterom. M. Optendrees, W. van Os, P. F. Otte. H. L. G. Overdevest. A. Pell, P. Philippo, I. Piket, M. Pison, G. Pulleman, G. C. Roest. C. Segaar, P. C. Slootweg, P. Spaanderman, W. B. Swets, J. P. van Veen, A. J. M. v. d. Velden, P. Verhoeven, H. Verwoerdt, L. H. v. d. Vos, D. Welling, P Zaal, H. Zandvliet, E. v. d. Zeeuw, F. v. d. Zeeuw, J. v. d. Zwart Aulo- en Motorherstellen: H. A. de Boer. H. A. Buitendijk. P. J. v. d. Burg, L. van Dijk. W. den Hertog, W. L. Pas- schier, F. Pettinga, H. P. Redegeld, H. G. C. Rol. C. A. v. d. Voort, J. Wiehnga, L, W. G. v. d. Zon. De diploma's werden uitgereikt door ir J. J. G. van Hoek, voorzitter van het schoolbestuur. Hij prees dc grote vol harding van de geslaagden; het vereist veel doorzettingsvermogen, na een zware dagtaak nog te gaan leren. Ir Van Hoek bracht ook dank aan de gemeente voor ÏÏÏmlur HOOGENBOSCH de ZUmtur specialist HAARLEMMERSTRAAT 131 Agenda van Leiden Vrijdag Cantlne koksschool, 8 uur: Amstelto- neel met „Ninotchka". Voorschoten, 8 uur: gemeen- Zaterdag Lakenhal, 3 uur: opening tentoonstel ling Ars Aemula Naturae door de bur gemeester. Rapenburg 61, 3 uur: Statenkring Lel den der C. H. Unie. jaarvergadering. S. Reyers uit Kamerik over politieke perspectieven. Jacobazaal Burcht, 8 uur: accordeonver eniging „Con Brio". Oegstgeest. Oud-Poelgeest. Paas weekeinde „Meditatie over ons beroep". Zondag Zuiderkerk, 8 u.: De Kerk spreekt naar buiten, ds G. N. Lammens over: De Maandag Lutherse kerk. 8.13 uur: gemeente avond. School Hoogl. Kerkgracht 20a. 8 uur: installatie L. Noorduin als hoofd. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel 20406, en de Zuider-apotheek. Lammen- ■tohansweg 4, tel. 23553. Leidse notarissen eervol ontslagen Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1956 op grond van de nieu we notariswet, die de leeftijdsgrens op zeventig jaar stelt, eervol ontslag ver leend uit het ambt van notaris aan de heren A. A. van Haaften en B H Stumpel, beiden te Leiden. Het kantoor van notaris Van Haaften is gevestigd aan de Scheep- makerssteeg, dat van notaris Stumpel aan de Hooigracht. Studentenconferentie te Wassenaar Evenals in vorige Jaren houden studen ten in overleg met ds G. Toornvliet een voorjaarsconferentie, op 2 en 3 April in „De Haven'' te Wassenaar. Deze is be doeld als ontmoetingspunt van studenten van verschillende levensovertuiging. Za terdagavond zal prof. mr W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar te Amsterdam, spre ken over: „Het geheim van het recht", 's Zondags hoopt dr C. Sanders, psycho loog te Oegstgeest, te spreken over: „Con flictsituaties in het menselijk leven". het beschikbaar stellen van leslokalen van gemeentescholen. De directeur, de heer C. Brilman, sprak de scheidende leerlingen toe. Hij hoopte, .dat zij met hun meerdere ken- ie maatschappij van veel waarde zouden zijn. De heer J. P. Zwanenburg, voorzitter van de oud-leerlingenveren. (V.O.L.A.), drong er op aan, dat men na de school tijd in deze vereniging de onderlinge band zal bewaren. Leids oudheidkundige werkte in Sakkara (Egypte) Groot koningsgraf uit eerste dynastie gaf geheimen prijs Dr A. Klasens, conservator aan het rijksmuseum van Oudheden te Leiden, heeft, mede door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek, wederom deelgenomen aan een opgravings campagne in Sakkara (Egypte) onder leidirtg van prof. W. B. Emery uit Londen. Bij deze campagne, die van begin December tot eind Februari duurde, werd een groot koningsgraf uit het midden der eerste dynastie (2800 voor Christus) ontdekt, waarvan de buitenmuren een weergave zijn van het koninklijk paleis uit die tijd met vele poorti Hoewel dit graf in de oudheid reeds vele malen was geplunderd werd er een rijkdom aan materiaal aangetroffen, die onze kennis aangaande deze duistere pe riode in de vroege Egyptische geschiede nis in aanzienlijk mate heeft vermeer derd. Het graf meet ongeveer 50 bij 20 meter en verhief zioh oorspronkelijk tot een hoogte van ongeveer 8 meter. De grafkamer is diep in de rots uitge hakt en daarin werden, op de prachtig intact gebleven houten vloer, resten van In Holland-Festival-vreek Belgische en Franse smaliilmavond Voor de leden van de Leidse Smal film-Liga draaide de heer J. Pieëte gis teravond in Het Gulden Vlies enkele films, beschikbaar gesteld door de Phi- lips-fabrieken. Met twee films uit de serie ..De geschiedenis der electronen" werd het programma geopend. „Het ge heimschrift der electronen" gaf een beeld van het opvangen der geluidsgol ven en het registreren hiervan, terwijl ..Electronen-microscoop" de vele moge lijkheden liet zien bij het wetenschap pelijk en industrieel onderzoek. De film „European Rhapsodie", naar een idee van Leonard Huizinga over de indus triële en economische integratie van Europa, deed duidelijk naar voren komen ,wat op dit terrein reeds door radio en televisie wordt bereikt, zonder conferenties op hoog of laag niveau. We veronderstellen echter, dat de meesto leden waren gekomen voor de nieuwste film uit Joop Geesink's pro ductie „Light en mankind". Deze kleu renfilm geeft op verrukkelijke wijze weer het zoeken van de mens naar een lichtbron buiten de zon. Wanneer men bedenkt, dat dit allemaal in een betrek kelijk kleine studio wordt opgenomen, kan men niet ander» dan bewondering krijgen voor dit knappe werk. In de pauze werd van gedachten ge wisseld over 'het bezoek van de Ovaki uit Gent. Deze jaarlijkse uitwisseling met de Belgische smalfilmers wilde men in de bloembollentijd laten vaüen. Als gevolg van deze uitwisseling komt er als primeur in Leitfen een Belgische en Franse smaliilmavond in de Hol land-Fes tivaNw eek. Ook over de deelneming aan de Teca '55 werden nog enkele mededelingen gedaan. Het bestuur stelde voor een kort propagandafilmpje door de leden te laten vervaardigen, dat op humoris- titsche wijze 'het doel en streven van de Leidse Smalfilm-Liga laat zien. Ten slotte vroeg de voorzitter, de heer H. Kleïbrink, of het de goedkeuring van de leden kon wegdragen, dat. een Leidse smalfilmer, de heer E. Timan, voor een functie in het hoofdbestuur van de lan delijke organisatie, de N.O.V.A., zou worden voorgedragen op de jaarverga dering. Een warm applausje was het Electrisch lassen: Th. J. M, Berg, M. Daalmeyer, J. J. van Dorst. D. de Gunst, H. Keyzer, J. Th. v. d. Klugt, L. C. van Kreuningen, P. H. J. Kruit, R. Lolkes de Beer. J. van Rosse, W. Sloos, S. M. M. Vermolen. Autogenisch lassen: R. Bavelaar. J. B. van Dorst. G. F. Douma. L. L ter Laak, J. Ooms, J. J. Overvliet. W. Th. van Schie, H. Schouten, J. Slootweg, Th. D. J. Welling. Textielavondschool: F. H. Franken. J. A. Mallo. H. Mulder, N. Smit, P. A. A. Spijkers. Driejarige cursus Bouwknndig tekenen: J. D. de Booy, Th. Dobbe, E. Habraken, W. Honders, G. C. Koppers, J. van Leeuwen, G. P. C. Slobbe. W. M. Verhage, J. de Wagt, J. v. d. Zwet. Meubeltekenen: A. J. A. van Haastrecht. P. van Hecke. C. H. v. d. Reyden, C. Zaal berg. Th. J. de Ruyter. Stofferen: J. Bentveld. J. J. van Giezen, C. J. Noordemeer. H. C. Rol, W. P. Sleg- tenhorst. B. Smits. Schilderen: J. Klink, D. Breedijk, A. Kerpershoek. Machinebankwerken: C. Bavelaar. R. Bavelaar. D. Bey, H. H. Blöte, J. Brouwer. P. C. Donker. F. H. Gaastra. J. C. van Hameren. C. Hartevelt. A. Hillebrand, D. den Hollander, G. F. Kohier. J P. Las- schuit. I. v. d. Linden. W. F. Nieuwen- burg, P. J. F. Overdijk. G. P. M. Post. C. A. Valentijn. C K. van Weeren, J. W v. d. Wijngaard. H. v. d. Zeeuw. Anto- en Motorherstellen: P. J. G. van Bers. C. P. Besuyen. W. Th. Cambier, N. Dool. J. den Dopper. W. Dubbelaar. A. D. van Leeuwen, J. J. v. d. Reyden, F. Teu- nissen, J. W. Verhage. J. A. Versteeg. J. N. M. van Vliet. L. H. van Vliet. C. J. H. Vogelaar. Tj. Hiemstra. Electrotechniek: J. G. M. v. d. Born, P. W. Dekker. D. van Duyn. P. J. den Hoed, J. Jagel. N. de Jong. W. H. v. d. Mey. N. J. Oudshoorn. J. B. Vreeswijk. J. Verhorst, G. v. d. Linden. Gemengd koor heeft gebrek aan mannelijke krachten thaus-Passion van J. S. Bach uit te voeren. Deze Passiemuziek werd voor het eerst in 1729 uitgevoerd, maar na Bachs dood in 1750 volkomen vergeten. Dat wij de Matthaus-Passion toch kennen, is te danken aan Men delssohn, die, precies honderd jaar na de eerste uitvoering er van, met Zelters Singakademie het werk ten gehore bracht. Het succes was toen zo groot, dat men sindsdien deze muziek geregeld in studie heeft genomen. Gisteravond woonden wij de uitvoering in de Stadsgehoorzaal bij. Het is jammer, dat de uitvoering in een van onze kerken op al te veel bezwaren stuit; de oplossing, die men voor het ontbreken van een echt orgel ge vonden had, was niet bijzonder gelukkig te noemen. Naast het koor en het Roterdams Phil- harmonisch Orkest werkten de volgende solisten mee: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan, Annie Woud, alt, Jan Waayer, tenor (evangelist), Gerard Honig, tenor (aria's), Anton Eldering, bas (Christus- partij), en Meine Pot, bas. We kunnen over deze uitvoering niet onverdeeld gunstig oordelen. Het orkest maakte herhaaldelijk een slordige in druk; inzetten waren niet gelijk, soms men plotseling uit de maat. zodat het geheel rommelig werd. Ook het op treden van de fluitisten Wim Clemens en Henk van de Velde en van de hoboïsten Simon Houttuin, Piet Schenkels en Lou Oostdam was eerder prijzenswaardig van wege het enthousiasme, dat zij aan de dag legden, dan om het resultaat, dat bereikten. Zo was het b.v. bijzonder jammer dat de inzet bij het duet „So ist mein Jesus nun gefangen" zo onge lijk was. Een goede steun hadden koor en so listen echter aan de continuobegeleiding Johan van Loo. terwjjl Hans Schouw- zich een uitstekend clavecinist be toonde. Van het „orgel" was helaas niet veel te horen, het werd meestentijds over stemd: wjj wensen de heer Zonneheld dan ook toe. dat hij een volgende maal een echt orgel zal kunnen beschik ken. Salvatore Tomasso en Lies Göbel, viool, kweten zich goed van hun taak. Over de manier, waarop sommige ko ralen uitgevoerd moeten worden, kan het oneens zijn. Het gemengd koor „Ex Animo" is zeker tot goede prestaties in staat, zoals bleek in de koralen „Ich will hier bei Dir stehen", „O, Mensoh, bewein' dein Sünde gross", „Wer hat Dioh so geschlagen" en „Wie wunder- barlich", evenals in het koor „Wozu dienet dieser Unrat", het koor b'U de tenoraria „Ich will bei meinem Jesu wachen", de koren bü de antwoorden aan de evangelist en de hogepriester en dat bij het slotrecitatief Bij de inzet cn het slotkoor aan het einde van het eerste deel onderscheidde het jongenskoor zich, niet alleen door het zuiver zingen, doch ook door zijn strenge discipline. Het ge mengde koor heeft wel een ernstig ge brek aan mannelijke krachten; door het grote aantal sopranen en alten vallen de tenor- en baspartijen soms ten dele weg. Dirigent Hermann de Wolf had klaar blijkelijk een grote zorg aan de inzetten besteed; deze waren steeds mooi gelijk. Met de tempi konden we ons niet steeds verenigen; in het algemeen hadden die in de koralen iets sneller gewenst, evenals in het koor „Sind Blitze, sind Donner". Maar hierin is verschil var vatting mogelijk, daar Bach zelf geen aanwijzingen omtrent de uitvoering ge geven heeft. Solisten Van de solisten verraste ons Jan Waayer met een uitstekende voordracht, warme intonatie en een groot begrip de tekst. Hetzelfde kunnen wc zeg- van de bas Anton Eldering. Van de evangelisten party releveren wy als bij zonder mooie momenten „Und sie wur- den sehr betrlibt", „Da verliessen ihn alle Jiinger", „Sie hielten aber eincn en de herhaling, In het Duits, van de laatste woorden van Christus. Het enige bezwaar, dat we zouden kunnen hebben, is, dat het stembercik van Jan Waayer niet zo groot is, zodat hoge noten hem soms wat moeite kosten. Voor de prestatie van Anton Eldering, die de gehele partij uit het hoofd zong, niets dan lof. Wy hopen hem vaker te horen. Dora van Doorn-Lindeman bezit wel de routine, die voor het zingen van party als de hare vereist is, maar haar stem heeft niet de bijna instrumen tale beweegiykhcid. die Bach van zyn vocale vertolkers eist. De sopraanpartij ligt buitengewoon hoog en hiermee had de zangeres dan ook wel te kampen. Toch stond de uitvoering van de aria „Aus Liebe will mein Heiland ster ben" op een hoog peil. Annie Woud. een van de weiflige wer kelijke alten van ons land, had vooral ln de tweede helft van het werk prachtige momenten. Waarlijk ontroerend was haar interpretatie van het recitatief „Erbarm Gott!" Over de tenor Gerard Honig kunnen we kort zijn; het lykt ons toe, dat hy zich niet erg thuis gevoelde in de aria's van Bach; misschien ligt een ander genre hem beter? Meine Pot zag zich voor de opgave gesteld, de rol van Petrus en die van Pilatus te vertolken; daarnaast waren ook de basaria's aan hem toebedeeld. Het grote bezwaar, dat wy tegen Meine Pot hebben is, dat hy steeds tegen de toon inzet. Zijn uitspraak is duidelyk, zyn volume groot genoeg, maar dit alles baat niets, indien men niet in staat is. zuiver te intoneren. Aan begrip voor zyn tekst ontbrak het zeker niet; toch dient Meine Pot zich wel te bedenken, dat al deze goede kwaliteiten niet toereikend zyn ->or een groot zanger. Ondanks onze bezwaren deed het ons goed, de Matthaus-Passion hier weer te horen uitvoeren; we hopen, dat ook deze uitvoering tot de traditie zal blyven be horen. A. van der Yeen-Wierama een geraamte aangetroffen het mu mificeren is pas van latere datum voorts een menigte voorwerpen van ivi (bijvoorbeeld pijlspitsen met roodgeverf de punten), koper en vuursteen, stenen vaatwerk en aardewerk. De grote kruiken waren met kleistoppen afgeslo ten cn in de klei waren zegels afgedrukt met de namen van de koning en zyn hoge ambtenaren. Veel import-aardewerk uit Syrië duidt op levendige handelsbetrek kingen met dit gebied, evenals de twee reusachtige ceders, die het dak van de grafkamer torsten. Een monumentale wit-gepleisterde trap. die naar de bodem van de graf kamer leidt, werd volikomen gaaf aange troffen. Een aantal magazijnen rondom de grafkamer bevatte voorraden, die aan de dode werden meegegeven Dienaren vergezelden hun heer in het hiernamaa Zij kregen kleine graven rondom het hoofdgraf. Bij het graf toehoorde ook eer houten boot. die in een zogenaamd boot' graf was bijgezet. Dit dodenschip is noj 5 eeuwen ouder dan de boot, die het vorige jaar by de pyramide van Gizen werd ontdekt. Zie de luisterrijke collectie in Bata's SCHOENEN PALEIS larlemmerstraat 96-100 Muurschilderingen in het Gravensteen Momenteel worden onderhandelingen gevoerd tussen Rijksmonumentenzorg de Haagse kunstschilder B. F. Gerhard Jansen over de restauratie van de langs ln de kerkers van het Gravensteen gevonden muurschilderingen. Het ligt niet in de bedoeling van Monumentenzorg de schilderingen zoveel mogelijk in hun spronkelUke vorm te herstellen. Men wil alleen trachten de op een weinig houd bare kalklaag aangebrachte schilderingen Aldus de Leidse Crt. De heer Huigsloot jubileerde In de ontspanningszaal van het P.T.T.- kantoor werd hedenochtend het 40-jarig jubileum gevierd van de heer J. F. Huig- sloot. hoofdbesteller van de P.T.T. De dl. recteur. de heer J. Habermehl sprak de jubilaris op waarderende wijze toe. Na mens het jubileumfonds overhandigde de heer Hüter de gebruikelijke enveloppe Een groot aantal personeelsleden felici teerde de jubilaris en duidelijk bleek, dat de heer Huigsloot een geziene figuur is by chefs en personeelsleden. Aid. Leiden bijeen Ned. reisvereniging boekte ledenwinst In de Turk is gisteravond de jaarv gadering gehouden van de afd. Lelden der Ned. reisvereniging. Met een ogen blik stilte herdachten de leden de dezer dagen overleden heer A. Pielers te Wa- geningen, één der orichters van de N.R.V. Uit het jaarverslag van de secretarl» bleek, dat de afdeling ln 1954 met leden vooruit is gegaan en dat het totaal per 1 Januari 2391 bedroeg. De financiële basis van de afdeling bleek gezond te zijn. Op voorstel van de kascommissie werd do penningmeester voor zijn goed en zuinig beheer gedechargeerd. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden de heren J. A. A. v. d. Horst en H. Th. Starre herkozen. Als lid van de raad afgevaardigden van de N.R.V. werden ge kozen de heren J. A. A. v. d. Horst M. Blitz, terwyl als afgevaardigden n de algemene vergadering werden aange wezen de heren M. Mennes en v. d. Horst. Op deze avond werden Interes: films gedraaid van de regeringsvoorlich tingsdienst. De heer T. P. H. van Maastrigt. adj.* directcur van de Haagse dienst vooi ciale Zaken, heeft, na een halve afscheid genomen en is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Verslag 1954 Bijzonder Kerkewerk Leidse Hervormde Gemeente Verschenen Ls het jaarverslag 1954 van het h(jzondere Kerkewerk van de Her- ormde Gemeente te Leiden. Het over zicht bevat vier groepen, de verspreiding het blad de „Open Deur", algemene activiteiten, groepswerk en individuele contacten. Het aantal verspreide bladen steeg tot ongeveer 1900 per 14 dagen. De inscha keling van de wykcomimissies voor bU- zonder Kerkewerk, vooral ten opzichte de Open-Deurverspreiding, werd systematisch voortgezet. Voor het eerst werd bereikt, dat in alle wjjken met het blad wordt gewerkt. Tegen Pasen wordt op dc markt met het Paasnummer ge colporteerd. Onder algemene activiteiten verstaat en de maandeiykse bijzondere kerk diensten, de lekespelen, de Luxor-samen- komsten on de Bybelverkoop op de markt. „Wy hebben de indruk, dat een groot aantal zogenaamde „randkerke- ïyken" door dit werk wordt bereikt. Om buitenkerkeiyken voor deze diensten te interesseren zal steeds weer naar nieuwe vormen moeten worden gezocht", zo schryft men. In lekespelen in het alge meen liggen mogelijkheden voor het hui dige apostolaat. Het aantal aanwezigen in Luxor bleef constant, ongeveer vyftig. Sommigen ziet men regelmatig terug. Overigens ver toont de groep een sterke wisseling. „In dit werk, dat wy met grote schroom heb ben aangevat, zlin^i) bijzonder gezegend. Wy danken God. Die on« op deze wijze tot getuige van Jezus Christus wilde ma ken. Met grote blijdschap cn vrijmoedig heid zetten wy dit werk voort", aldus het verslag. Over het algemeen wordt het systeem gevolgd, dat catechisanten, dopelingen, en mensen, die geesteiyke of sociale steun nodig hebben, zoveel mogeiyk aan dc desbetreffende wyken ter verzorging worden overgedragen. De werkgroep voor het bijzondere Kerkewerk bepaalt zich tot de buitenkerkeiyken. De wyken worden zich steeds meer bewust van hun taak tegenover randkerkeiyken en leden der Gemeente, d dreigen af te dwalen. Omgekeerd verwacht men. dat de wyken de stnkt buitenkerkeiyken van hun res sort aan de werkgroep doorgeven, mede met het oog op adressenmateriaal voor de Luxorgesprekken en het vormen van kringen voor niet-kerkelyken Rijnland wijzigt omslag nog niet De Verenigde vergadering van Ryn- land heeft kennis genomen van een voorstel tot wijziging van het reglement met betrekking tot dc omslag. De be lasting van Rynland op de ongebouwde eigendommen wordt tot dusver alleen naar de maatstaf van de oppervlakte geheven. Het voorstel is nu. een be perkte classificatie in te voeren, zodanig, dat de gronden die zonder bemaling op Rijnlands boezem lozen ofwel daarmee gemeen liggen hoger zullen kunnen worden aangeslagen dan de gronden, die door polderkadcn beschermd en door eigen opvoerwerktuigen bemalen wor den. Dit voorstel is aangehouden. Een wijziging van dc keur of politie verordening is vastgesteld ter betere bescherming van dc werken op het strand te Katwijk alsmede voor een aparte onderhoudsregeling der boezem wateren in de Zandsloot onder Voor hout en omgeving. De vergadering heeft goedgevonden, dat een technoloog speciaal met het oog op afvalwaterzuivering in dienst wordt genomen. Voorts is een studietoelagen- verordening voor het personeel van Rynland vastgesteld. De vergadering heeft zich ten slotte nog bezig gehouden met de voorboezem van Rijnlands gemaal bij Gouda, waar verzakkingen zijn geconstateerd. Voor het herstel hiervan is nu deze voorboe- zem geheel drooggezet; men hoopt dat dit werk niet te lang zal duren, zodat binnenkort weer ten volle van de Goudse werken, voor uitmaling en voor inlating van water, zal kunnen worden geprofiteerd. Griekse kinderen waren op Schiphol Op weg naar hun ouders in Canada Zeven Griekse jongens en acht Griekse meisjes, die er allen welgekleed, goed ge voed en. wat hun tanden betreft, uit stekend verzorgd uitzagen, zijn Woensdag even op Schiphol geweest. Zij worden, door de zorgen van het Internationale Rode Kruis, naar Canada gebracht, waar hun ouders reeds verbiyven. Ruim zeven Jaar geleden behoorden zij tot de Griekse kinderen, die, tijdens de burgeroorlog naar communistische landen werden ont voerd. Nadat in 1952, tijdens ccn Rode Kruis-conferentie in Toronto, een Griekse vader was opgestaan, die vroeg met zyn in Roemenië verblUvende kinderen her enigd te worden, kwam de zaak aan het rollen. De zeer vele Grieken, die naar Ca nada waren geëmigreerd, vroegen allen hun kinderen terug. In vrij veel gevallen gelukt het om de wensen van de ouders te verwezenlijken. Thans zijn in totaal zestig kinderen uit Europa naar Canada Twee vonnissen inzake goudroof K.L.M. In de zaak van de acht staven goud ter waarde van ruim 400.000 gulden, die in September J.l. uit een vrachtauto voor het Londense vrachtkantoor van de KLM werden gestolen, zyn Woensdag 2 mannen tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld op grond van hun bekentenis dat zij bewijsstukken hadden verborgen gehouden. Tegen wichelroedeloper 3 maanden geëist Beschuldigt zichzelf van zwendel Dc officier van justitie by de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren een gevan genisstraf van drie maanden voorwaarde lijk geëist tegen de 30-jarige wichelroede loper S. K. uit Leens. Deze had aan ver schillende boeren zgn. anti-aardstraal- kastjes verkocht tegen prijzen, die varieerden van f 360 tot f 600. Voor de rechtbank verklaarde hy goede zaken te hebben gedaan, maar slechts 20 pet van de winst te hebben genoten- Hy schroom de thans niet van zwendel te spreken. De officier verheugde zich over deze „beke ring" en kwam in verband met de om standigheden, tot de genoemde eis. Bo vendien vroeg hij dc verdachte te ver bieden. zich met het colporteren van der- gelyke kastjes onledig te houden. Samenstelling kamers College van Beroep Nadat minister Donker dc Sociaal-Eco nomische Raad advies had gevraagd be treffende de samenstelling van de ka mers van het College van beroep voor het bedrijfsleven, heeft de SER geant woord, dat hij, gezien het streven in de Wet administratieve rechtspraak bedrijfs organisatie, verwacht, dat een paritaire aanwijzing van werkgevers en werkne mers ook voor deze kamers tot stand komt. De mogelijkheid is echter ook niet uitgesloten, dat In het belang van een deskundige berechting deze pariteit wordt losgelaten. De SER acht het nog niet gewenst, hierover bindende voor schriften te geven, aangezien het de voor keur aeniet op dit punt eerst dc prak tijk af te wachten. Nieuwe Belg. ambassadeur officieel benoemd Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren officieel de benoeming bekend gemaakt van baron Francois Xavier Vanderstraeten Waillet tot Belgisch ambassadeur in Nederland. Woensdag i8 te Zaandam in de leeftyd .an 71 jaar overleden de heer Maarten de Wit, gedurende een lange reekg van jaren de stuwende kracht van het kruide- nierrf>edryf SLmon de Wit N.V. Hij was een^zoon van de grondlegger van dit b«- Benoemd tot ridder ln de orde van de Ned. Leeuw mr J. H Groen te Am. sterdam, die met pensioen ls gegaan *jj directeur van de Rijkspostspaarbank,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3