Nederlanders geen goedigt boertjes op klompen meer 955 5 DINSDAG 29 MAART 1955 BUITENLAND LEERT ONS KENNEN Ver. Nederlands Fabrikaat leert het na veertig jaar anders (Van een onzer verslaggevers) F|AT DE VERENIGING „NEDERLANDS FABRIKAAT" thans jubileert omdat zij veertig jaar bestaat, doet u waarschijnlijk min of meer ver- ïassend aan. Want in de laatste jaren heeft deze vereniging zich eigenlijk pas werkelijk in de publiciteit geplaatst. Voordien wisten niet-leden er weinig of niets var of herinnert ge u nog de vooroorlogse leuzen „Koopt Nederlandse waai en helpt elkaar" en: „Koopt Nederlands Fabrikaat?" ,,'t Is waar ook", zult ge zeggen, „maar nu hoor je daar nooit meer van!" Inderdaad, die leuzen, vroeger juist door deze nu veertig jaar oude organisatie over het ge hole land verspreid, hebben zichzelf overleefd en worden niet meer ge bruikt, hoewel de vereniging tegenwoordig actiever is dan ooit en nog altijd haar naam eer wil aandoen. Hoe dat dan zit, daarvan willen w\j u by gelegenheid van dit a.s. jubileum, dat vanmiddag in Utrecht werd gevierd, eens iets vertellen. zich bekend te maken en de schroom voor het eigen product-zonder-buiten lands-cachet toch te laten varen. Aan het Nederlandse publiek geeft zij de goede raad: kijk zelf, koop en verge lijk. en ervaar dan dat Nederlandse pro ducten heus niet minderwaardig behoe ven te zijn aan die uit het buitenland. Zij doet dit o.m. ook door het oordeel van buitenlanders over Nederlandse pro ducten wereldkundig te maken. Er wordt „Nederlands Fabrikaat" is eigenlijk ge- de Nederlandse industrie op boren uit de nood der tijden. Ons land van oudsher een agrarisch land geweest en vele buitenlanders denken nog altijd dank zij eenzijdige propaganda, dat wij allemaal op klompen lopen, boertjes en vissertjes zijn en in het voorjaar tussen de tulpen rond wiekende molens dansen. Tochlangzamerhand hebben vele anderen ons land ook nog wel op ander gebied leren kennen, denk maar eens aan ae baggerwerken die „wij" over heel de wereld uitvoeren, denk maar eens aan onze bekende luchtvaartmaatschappij en onze scheepsbouw. Maar heel lang is het zó geweest, dat onze industrie niet hélemaal serieus werd genomen en, het moet ons maar van het hart. daaraan deden wij Nederlanders het hardst mee. Wij hebben het spreekwoord „wat je ver haalt smaakt lekker" niet voor niets En toch is de Nederlandse industrie heus niet van vandaag of gisteren. Maar onze fabrikanten zijn zelf ook Nederlan ders en zij hebben jarenlang, hun landge noten kennende, niet zoveel reclame dur ven maken met het Nederlandse product. Er moest maar „iet of wat „buitenlands" aan zijn, dan werd het beter verkocht. Zo stonden de zaken zeker nog, toen in de oorlog '14—"18 ons land van buiten landse handelspartners was verstoken. Het werd toen bittere noodzaak de Ne derlander er op te wijzen dat de „Engelse wollen stoffen" niet de enige ter wereld waren, dat wij hier in eigen land zeer bekwame textielindustrie bezaten. Ook diende men te weten dat niet elk apparaatje of mechaniekje bepaald uit Duitsland diende te komen en niet elke klok uit Zwitserland. Het was Jhr. LIdt de Jeude die de koe by de horens vatte en via een Ingezonden stuk in een Haags dagblad in 1915 een vergadering van Nederlandse industriëlen! samenriep. Staande deze vergadering werd toen de Vereniging Nederlands Fa brikaat opgericht en dvze stelde zich ten doel de landgenoten op te roepen tot het kopen van Nederlandse producten. Petemoei En het was deze vereniging, toen be halve in industriële en handelskringen nog weinig bekend, welke in 1916 ook de stoot gaf tot oprichting van de Neder landse Jaarbeurs te Utrecht. Als pete moei trad zij op en nog wordt zij, zeer hoffelijk, als zodanig erkend door de Jaarbeursautoriteiten. De Jaarbeurs werd dus een zuiver na tionale demonstratie van al hetgeen Ne derland fabriceerde, zij het ook dikwijls uit buitenlandse grondstoffen en onderde len. Pas in 1921 kreeg de beurs een inter nationaal karakter en dat was toen ook zeker nodig. Intussen zette de vereniging haar actie onvermoeid voort en \ooral in de crisis jaren klonk overal die welbekende roep „Koopt Nederlandse waar en helpt el kaar". Zo kwam de tweede wereldoorlog met al zijn ellende ook op productie- en za- kengebied en toen het land weer vrij was en men opnieuw kon ademhalen, bezon de vereniging Ned. Fabrikaat zich op haar na-oorlogse taak. Al spoedig bleek dat de bekende leuzen verouderd waren by de Europese integra tie en dat men liever de Nederlander zo ver moet brengen, dat bij ziet dat de eigen industrie een vergeiyking met die van het buitenland kan doorstaan. Daarom dringt de vereniging er nu bij nu een aardig foldertje uitgegeven, waar in zulke uitspraken staan met naam en toenaam en zelfs met foto's. Daarin zegt de Deense mevrouw Ma ria Baatrup ï/if Crcena, dat zij zoveel complimenten krijgt over haar Neder landse zilveren theeservies, en de slager Arlindo Malossa. uit Portugees Oost- Af rika, dat zijn klanten bij hem graig geitenvlees kopen omdat zij zijn beste Nederlandse snelweger kennen. Swee Leng uit Sinpopore prijst de Nederlandse biscuits bij Chinese thee en de Mexicaan Luis Moron d» Nederlandse kaas zowel als de boeken over techniek, door Ne derlanders geschreven. Dit zijn maar enkele grepen, maar doen zij het Hol landse hart niet goed Toch een oplossing in het tandartsenconflict Definitieve regeling per 1 Juli a.s. voorgesteld Morgen zal in de Ziekenfondsraad, naar wij vernemen, vermoedelijk de beslissing vallen in de reeds lange tijd lopende on derhandelingen tussen ziekenfondsen en tandartsen wat betreft de honorering. De loop der besprekingen onder leiding I van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr Berger, wettigen de verwachting, dat het tot de lang ver wachte definitieve regeling komen zal. Deze zou dan per 1 Juli ingaan met te- rugwerkend^ kracht tot 1 JanUari j.l. Dit betekent, dat van een toespitsing van het conflict geen sprake zal zijn. Zoals bekend wilden de tandartsen met ingang van 1 April alle relaties met de ziekenfondsen verbreken. Het tienjarenplan voor Suriname Nederlands bijdiage is 171 millioen Met ruim 7000 leden uit industrie en handel, maar ook uit de particu liere sector, viert „Nederlands Fa brikaat" nu haar veertigjarig be staan en zij heeft het plan, in de toe komst nog veel van zich te laten horen. Nu Nederland steeds sterker indu strialiseert, wordt zijn taak steeds groter. Die taak is: fabrikant en con sument tot elkaar brengen en daar door goed vertrouwen wederzijds op bouwen. Bij zulk een streven een hartelijk „proficiat!" Mannequin en ambassadeur Nieuwe mogeh lijkhed en Nu de ratificatie-procedure van de Parijse verdragen in Frankrijk en West- Duitsland voltooid is zijn er, wat de betrekkingen met de Sowjetwereld be treft nieuwe mogelijkheden geschapen. In de eerste plaats is er thans een ge sprek met de Russen mogelijk over een vredesverdrag voor Duitsland, inhou dende de hereniging van dit land onder een bij vrije verkiezingen gekozen regering. Er bestaat nu wellicht een nieuwe kans op een vredesverdrag voor Oostenrijk, waardoor dit land eindelijk verlost zou worden van een lastige be zetting. En zo zyn er nog meer proble men als de ontwapeningskwestie en de gevaarlijke situatie in de straat van Formosa die ia elk geval opnieuw be keken kunnen worden. De Westelijke Grote Drie hebben blij kens de jongste berichten al een begin gemaakt met het vooroverleg over be- 'l Verklaartfa sprekingen met de Sovjetunie en uit de nffziebf verklaring van de Russische premier Boelganin zou men eventueel kunnen opmaken, dat de Rus ten ondanks de bekrachtiging van de Parijse verdragen, thans om voor het Westen verborgen redenen ook voelen voor besprekingen op hoog niveau. Er zit dus wel iets in de lucht. Intussen blijft de Saaikwestie in Duitsland nog steeds een schaduw wer pen over het schitterend werk, dat bondskanselier Adenauer daar verricht iheeft met zijn taaie strijd voor de be krachtiging van de Parijse verdragen en het Saaraccoord. Het constitutionele Hof te Karlsruhe heeft helaas gemeend op verzoek van de socialisten het Saar accoord aan de grondwet te moeten toetsen. Er kunnen maanden voorbij gaan. voordat het resultaat van dit on derzoek bekend is Maanden waarin het gevoel, van onzekerheid in West-Europa r.og moeilijk zal verdwijnen omdat dc uitslag zo onzeker is. Heden is gelijktijdig in Den Haag en Paramaribo bekend gemaakt, dat Neder land en Suriname het volgende zijn over een gekomen ten aanzien van de finan ciering van het tienjarenplan voor Suri name: De Nederlandse regering zal be vorderen. dat Nederland voor f 171 mil lioen (Nederlands courant) daaraan deelnemen. Men gaat uit van de volgende prae- missen: Suriname is verantwoordelijk voor de richting der ontwikkeling, zal een goed financieel en geldelijk beleid blijven bevorderen: Nederland. Neder landse producten en ondernemingen zu'- len voorrang geneiten bij de uitvoering van het plan. Nederland stelt hierbij de volgende voorwaarden: Suriname zal in de wer kelijke kosten van elk project een derde bijdragen. Nederland verstrekt voor een derde der kosten leningen en voor een derde biidragen S fonds perdu Buiten landse schenkingen en leningen komen in mindering van het Nederlandse lenlngs- aandcel Als Suriname niet in staat is. zijn bijdragen in enig jaar le brengen od f8 millioen (Ned. crt.) dan kunnen de schenkingen worden gebruikt voor aan vulling der Surinaamse bijdrage. Suriname stemt In met de vestiging van een Nederlandse missie van deskun digen, die toezicht zal uitoefenen op be steding der middelen en naleving van voorwaarden. De Nederlandse leningen zullen 3 pet rente bedragen en na afloop der planperiode worden omgezet in een 25-jarlge lenine. af te lossen in 25 gelijke Britse ambassadeur jaarlijks termijnen. *»- Sir Paul Mason, Moeilijkheden in de baksteenindustrie Op een vergadering van de landelijk» Bedrijfsgroep Baksteenindustrie te Arn hem werd medgedeeld dat nog stede geen overeenstemming met de werkgever» over de voorgestelde wijzigingen in de loon- en arbeidsvoorwaarden was verkre gen, hoewel er minimumvoorstellen we ren ingediend. In de discussie kwam zeer sterk naar voren, dat de werknemers niet bereid zullen zijn, af te zien van de verwezen lijking der voorstellen. De vergadering achtte de houding der werkgevers teleurstellend en sprak do wens uit, dat alsnog op minnelijke wijze overeenstemming zal worden verkregen. Mocht dit niet gelukken, dan wenst do vergadering dat met alle ten dienste staande middelen de vervulling van do redelijke verlangens bevorderd wordt. De vergadering kwam bijeen onder le'- ding van de heer C. van Baren jr, voor zitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. Nato-weg dooi Nederland Groots wegenplan ontworpen voor de provincie Noord-Brabant I Moderne snelwegen naar grote steden, België en Roergebied Een belangrijk plan is ontworpen voor de aanleg van hoofdverkeerswegen door Noordbrabant, die deze provincie een aanzienlijk betere verbinding met de grote steden in het Westen en Oosten des lands en het Roergebied zullen geven. In de eerste plaats is er een weg ontworpen van Antwerpen naar het Roergebied, die Zuidelijk langs Eindhoven en Helmond komt te lopen. De militaire autoriteiten van de NAVO hebben om de aanleg hiervan dringend verzocht. Ten zuidoosten van Micrlo kruist deze Navo-weg de ontworpen verbinding tus sen het zuiden en noordoosten van Ne derland. Deze noord-zuid-verbinding be gint ten zuiden van Helmond als voort- in Nederland (twee de van links), be zocht gisteren de Utrechtse Voor jaar sbeurs. Hij had grote belangstelling voor de kwaliteit van de fraaie japon die een mannequin toonde tijdens eet modeshow van Ne derlandse producten Feest werd vanmiddag gevierd Regering juicht het streven van Ned. Fabrikaat toe Te weinig geld voor modern speurwerk Jarige vereniging de laatste tyd heeft ontplooid, leggen duidelyke getuigenis an de vitaliteit en levenskracht, over zij beschikt. De regering juicht deze activiteit, waarmede gij sinds ruim jaar een nieuwe koers vaart, van harte toe". Aldus complimenteerde mi nister Zljlstra de jubilerende vereniging Nederlands Fabrikaat, die vanmiddag in Utrecht een drukbezochte herden kingssamenkomst hield. Minister Zijlstra concludeerde dat de verbruiker helaas nog een ongemoti- rde voorkeur heeft voor het buiten landse product. In het internationale handelsverkeer bezitten wij een geluk kig zelfbewustzijn maar op industrieel gebied mankeert daar nog wel wat En dat is schadeiijk voor onze eco nomie. Gebrek aan voorkeur voor het eigen product leidt tot onnodig kleine afzetgebieden. Het streven der regering vrijmaking van de internationale handel is geenszins in strijd met het doel van Nederlands Fabrikaat. Deze vereniging bevordert evenals de rege ring een gezonde internationale arbeids- eling en wil de bestaande ongemo tiveerde voorkeur voor het'buitenlandse product wegnemen, zonder echter een nieuwe ongemotiveerde voorkeur voor het binnenlandse product te kt.eken. Na een 'herdenkingsrede van dr ir M. H. Dam me. oud-voorzitter van de V N.F., hield prof ir D Dresden, voor zitter van de Nijverheidsorganisatie T.N.O., do feestrede over het Neder lands product var. morgen. Prof. Dres den noemde o.a. de volgende producten denkbaar, hoewel hij ze niet voorspelde: stoffen die sterker zijn dan staal en lichter dan hout: stoffen die licht of warmte slechts in één richting door laten; stoffen die temperaturen van tienduizenden graden verdragen. De richting wordt gewezen door het toegepast-natuurwetenschappelijk onder zoek op de grondslag van de basiswe tenschappen. En daarin hebben Neder landse onderzoekers gelukkig een on- Chaos in Zuid-Vieinam; Blokkade van Saigon De legers van de drie opstandige sectcn in Zuid-Vietnam zyn vanmorgen begon nen. de toegangswegen tot Saigon af te 6nijden. De regering hoopt, dat het leger van de Cao Dai secte. enkele rijstlranspor- ten naar de stad. die 1'4 millioen zielen telt. zal doorlaten. De leiders van de eecten zullen eerst onderling overleg plegen, alvorens op het verzoek van premier Dlem om zitting te nemen in het kabinet, te antwoorden. De Cao Dai heeft volgens een recente uitlating van de premier een verzoenings gezind standpunt ingenomen. De premier heeft het hoofdbureau van de politie in Saigon door regeringstroepen laten bezet ten. Het gehele politie-apparaat ln deze stad was door de fanatieke Binh Xuyen secte geïnfiltreerd. evenredig groot aandeel van de voor uitgang op hun credit. Men behoeft daarbij zich niet te beperken tot de Leidse fles en de Hollandse verrekijker, maar mag ook met bewondering denken aan onze Nobelprijswinnaars. Het komt op modem speurwerk aan. Het gevaar dreigt, dat het Nederlandse bedrijfsleven daarvoor niet voldoende over heeft. In het buitenland besteedt de nijverheid procenten van zijn omzet speurwerk. In ons land is men veel- log niet aan de promüles toe. Walter Reuther, voorzitter van mp«-iVqr.rise vakorganisatie Clo. he gewaarschuwd, dat zich tekenen v het gevaar ener nieuwe depressie vo !oen. daar in 1953 en 1954 evenals vi 929 productie. werkgelegenheid, arhei nnen en boereninkomen afnemen, t i-ii' dc "-"nsten met bijna 25 procent v Drie-en-zesug walvissen geraakten dezer dagen uit de koers en kwa men terecht in ondiep water bij de rotsen van het eiland Westray van de Britse Orkney-groep). De dieren stierven in de storm van de laatste dagen die hen in deze hoek had gedreven. Door die storm was het ook niet mogelijk, de cadavers van deze enorme dieren op te ruimen en de bewoners ondervinden thans grote hinder van de doordringende geur die de walvissen verspreiden. door Voormalig Verzet? Beschuldiging van de heer K. R. van Staal en Stichting 1940-1945 geschaad Slichting 1940'45 blijft voortbestaan Om misverstanden van de zijde van de contribuanten te voorkomen, deelt de Stichting 19401945 mede dat het feit dat de stionting haar laatste openbare in zamelingsactie organiseert, niet bete kent dat de stichting haar werkzaam heden gaat beëindigen Integendeel, de stichting schat de tijd waarover zij nog werkzaim zal moeten blijven, op ten minste 13 tot 20 Jaar. Het feit dat thans nog plm. 6000 gezinnen van verzet sslacht- offers de zorg van de Stichting behoeven, Is hiervoor de beste aanwijzing In dit verband worden de p.m. 120.000 vaste c mtribuanten er opmerkzaam op gemaakt dat het hoofdbestuur van de stichting er op rekent dat zij ook né 1955 trouw zullen blijven als contribuant. het verweer van mr B. W. Stomps (Van een onzer redacteuren) Onder het opschrift: „De Stichting 19401945 geschaad" heeft de voorzitter van het Comité belast met de laatste inzameling voor de Stichting 1940—1945. de heer K. R. Staal, zich tot de bladen gewend met een uiteenzetting over de acties die het Voormalig Verzet met het oog op de komende viering van 10 jaar bevrijding heeft ondernomen. De heer Van Staal vreest n.l„ dat deze acties, >.m. gericht zijn op inzameling van gelden voor 'het Landelijk Sociaal Fonds het Voormalig Verzet de gelijktij dige inzameling voor de Stichting '40'45 zouden kunnen schaden. Ook heeft het Voormalig Verzei een „5 Mei Comité" opgericht, maar de hper Van Staal wyst erop., dat dit niet het offi ciële bevrijdingscomité is. dat onder lei ding staa_t van de heer M. A. Reinalda. Van het Landelijk Sociaal Fonds brengt de heer Van Staal naar voren, dat dit men ondersteunt, die in moeilijk heden zijn geraakt zonder enig recht hebben verband met het verzet uit de jaren '40—'45. Hij vreest, dat het publiek de acties van het Voormalig Verzet zal verwarren met die voor de laatste in zameling van de Stidhting '40—'45. B W. Stomps van het Voormalig Toch is het zo Ongepaste opmerkingen 307) Reinigen zullen er zich rek schap van geven dat de term „lef de lamp lopen" ontleend is aan I bargoens, in welke groepstaal agent van politie o.a. als „lamp" boek stond. Iedei gen, maar hoogst onwelluidend klank. Op soortgelijke wyze kunnet den' lattaal vele ander r deze be de onderwereld iü doorgedrongen, al hebben slechts en kele termen zieh in de normale spreek- goens voor allerlei woorden bestaan, om de eenvoudige reden dat de „1 in schept, terwyl alles kracht heeft in het vergeetboekje ri en weer verdwynt. J. G. M. Moormi die bargoense woordenlijsten heeft mengesteld, geeft alleen al voor poli agent 46 termen, maar het aantal wi den waarmee „stelen" kan worden gedrukt, is nog veel uitgebreider. aangeduid, evenals de kennisgeving dat men met iemand hardhandig wil afre kenen, waarvoor een vaste formule be staat (op z'n slaan) die door invul- dit gebied óók aantirnlyk gr we gewoonlyk willen doen vo Ik zal op deze plaats voorleggen, op hoeve je mond" kan worder aantal synoniemen kunnen gebruiken is bepaald indruk- rekkend Het teleurstellende is daarbij. inand de v segd, want dat lond" door de „nette" termen «na ater. hoofd, waffel, wafel, klep I geklep uit de diensttijd l enz.. bied tgehreide studie •roorloofd heeft, vi ok, dat hy bij geen enl an het bargoens méér d peeiale woorden heeft Fanneer hier dan nog de liemen voor agent, steler desondanks woordei sok al spreken t onberispelijk, uitdrukkingen 'olgende kec (Nadruk Verzet .naar aanleiding van deze waar schuwingen van de heer Van Staal naar zij mening gevraagd, deelde ons mede. dat het Voormalig Verzet leder jaar tegen de vijfde Mei acties onderneemt voor het Landelijk Sociaal Fonds. Uit dit fonds worden uitkeringen gedaan ten behoeve van verzetstrijders, die in moeilijkheden zyn geraakt, ook ais deze niet direct voortvloeien uit hun ver zetswerk van '40—'45 en in geval de Stichting hen niet ondersteunt. Het Voormalig Verzet wil altijd dolgraag samenwerken met de Stichting, maar ais deze niet kan helpen, acht het zich tot een pLicht oude strijdmakkers niet in de steek te laten. Wat de verkoop van tegels betreft deelde ir.r Stomps ons mede, dat de fabrikant het Voorma lig Verzet een deel van de opbrengst heeft toegezegd. Dit is uiteraard aan vaard. Voorts is het de gewoonte van Voormalig Verzet leder jaar een spé ciaal bevrijdingsnummer uit te geven. Tot nu toe was dit altijd voorzien van een voorwoord van het Koninklijk Huis. Ook geeft het Voormalig Verzet ieder jaar sluitaegels uit ten behoeve van het Sociaal Fonds. Men wil geenszins de acties van de Stichting '40—'45 door kruisen, maar ziet ook niet in, waarom juist de acties voor het Voormalig Ver zet juist dit Jaar verwarring zouden stichten, waar het nier jaarlijks weer kerende activiteiten betreft. Het lande lijk Voormalig Verzet geeft geen ge denkboek uit. Wel doet dit het district 's Gravenhage, dat speciaal voor Den Haag de 10-jarige bevrijding met een boekwerk wil herdenken. Ook streeft dit district naar de oprichting van een Centraal Monument voor allen, die uit Gravenhage in de strijd tegen de be zetter het leven hebben gegeven. Het gedenkboek kost fl.75. Intekening en bijdrage van een extra-gift voor het jment kan geschieden door storting op gironummer 104.590 t.n.v. de' secre taris. de heer J. J. Maas, Moerweg 570. Den Haag. of door overschrijving op de rekening: Gedenkboek en Monument Voormalig Verzet 's Gravenhage. bij de Graven'haagsche Middenstandsbank. Parkstraat 36. Den Haag zetting a een in het zuiden ontworpen Luik en Maastricht. De weg Helmond heen en regelrecht jpunt ten noorden van Raven- stein. waar een nieuwe brug over de Maas moet komen. Ten westen van Arn hem en Nijmegen kan deze noord-zuld- verbindirig dan aansluiten op de wegen naar noordoost Nederland en op die in de richting Amersfoort, Het Gooi en Am- Voor de Langstraat ls een hoofdweg aangegeven, die Den Bosch en Moerdijk verbinden. Deze weg zal doorgetrokken worden naar Roosendaal. Aansluitend op de ringbaan rond Til burg (verbinding Turnhout) Is een weg ontworpen die via Loon op Zand. Waal wijk en over de Bergsche Maas vervol gens door het Land van Altena loopt. Deze weg. die de ontworpen verkeersbaan door de Langstraat kruist, valt tenslotte samen met de reeds eerder ontworpen provinciale weg van Heusden naar de brug bij Gorinchem. Ook van de Bel gische grens (verbinding Antwerpen Brussel) langs Breda komt een weg te lopen naar Gorinchem. Dan zijn er nog nieuwe wegen gepro jecteerd tussen Breda en Tilburg. Tussen Tilburg en Eindhoven, tussen Eindhoven en Helmond en tussen Den Bosch en Eindhoven (aansluitend od de Navo-weg). De uitvoering van de nieuwe rijksweg Tilburg—Eindhoven kan reeds de komen de jaren ter hand genomen worden. Twee personen deden dodelijke val Gisteren is de 79-jarige mevrouw A. de Klerk uit Roosendaal na een val van het balkon van haar woning, in het zieken huis overleden. De leuning van het bal kon begaf het plotsel.ng. De 22-jarige schilder J. Waanders uit Amsterdam is gisteren ten gevolge van een val van een hoogte van ongeveer vier en een halve meter in het windtunnelge bouw van de technische hogeschool te Delft, overleden. Gisteren is bij het weghalen van een heistelling aan De Tweede Westewagenhof te Rotterdam een der draden geknapt, waardoor het gevaarte omlaag kwam. Twee arbeiders, de 43-jarige metaalbe werker en de 47-jarige kraan machinist J. A. J. Grobecker. beiden uit Rotterdam, werden ernstig gewond. Wet cadeaustelsel pa9 in 1956 in werking Het zal nog wel negen of tien maanden duren vóór de wet op de beperking van het cadeaustelsel in werking zal treden. Niet alleen zal het ontwerp nog door uc Eerste Kamer behandeld moeten worden, doch na de afkondiging zal het nog zes maanden duren, voor de we* van kracht zal worden, opdat het bedrijfsleven ge legenheid heeft de lopende cadeauleve ring af te wikkelen. Dit heeft mr J. J. WaHhecr van het ministerie van Economische Zaken gister middag medegedeeld ln een bijeenkomst van middenstanders. ACHTHONDERD MENSEN DERTIG HOTELS N.C.R(eis)V. ontwierp massale reis voor N.C.R(adio)V. Reis naar Heilige Landdirect voltekend, nu al inschrijvingen voor 1956 DE NEDERLANDSE Christelijke Reisvereniging heeft dit jaar haar voor oorlogse ledental (14.000) weer bereikt. De vereniging heeft deze ge stegen belangstelling van de zijde van haar leden niet onbeantwoord ge laten: het aantal reizen is sterk uitgebreid, gisteren is het nieuwe, tot nu toe grootste, programmaboekje verschenen (104 pagina's) en er zijn enkele plannen tot werkelijkheid geworden. Nieuw is bijvoorbeeld de massale reis naar Merano voor zes- tot achthonderd leden van de Nederlandse Chris telijke Radio Vereniging, er is zelfs een speciale trein voor ingelegd, er is plaats gereserveerd in ongeveer dertig hotels en een der „bonte avonden" zal door de N. C. Radio V. worden uitgezonden. Nieuw in het na-oorlogse bestaan de vereniging is ook de 26-daagse reis het Heilige Land. In tegenstelling tot soortgelijke réizen, die door andere relsbureaux werden uitgeschreven, was deze al direct voltekend. Er zijn zelfs al mensen geboekt voor het volgend jaar zullen er twee reizen worden ge maakt: een per vliegtuig en een per boot en trein. Het feit dat deze reis zal worden gemaakt onder leiding van de Ne derlandse Palestinakenner bij uit nemendheid, dr A. van Deurscn, die ook de voorzitter van de NederL CONCLUSIE VOOR HOGE RAAD Cassatieberoep Berkelse arts dient verworpen (Van een onzer verslaggevers) T~\E PROCUREUR-GENERAAL bij de Hoge Raad, jhr. mr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, concludeerde vanmorgen tot verwerping van het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die door het Haagse gerechtshof wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Evenals voor de andere zittingen ii deze zaak bestond er ook voor de behan deling van heden van de zyde van het publiek grolo belangstelling. De zaal was geheel gevuld, toen de raadsheren om precies elf uur hun plaatsen innamen. Ook mr. Huygens, de verdediger van de Berkelse arts voor de rechtbank en het aanwezie Staande nabij de les- n de g-riffier. hoorde hy de con clusie van de procureur-generaal aan Deze meende, dat het eerste van de drie door mr S. van Oven Ingediende cas satiemiddelen. faalde. Hierin wordt ge steld. dat het arrest van het hof onvol doende met redenen ls omkleed en dat de beslissing, als zou verdachte zijn vrouw cyaankali hebben toegediend, op tegenstrijdige gronden rust De procu reur-generaal constateert echter, dat in het middel niet wordt toegelicht waarin tegenstrlldlgheid bestaat, waarom h|j het v werpt. Het tweede middel, waarin schending- dan wel verkeerde toepassing van ver schillende wetsartikelen wordt aange voerd omdat O. veroordeeld Is hoewel niet gebleken zou z(jn, dat hij niet op zettelijk te werk gegaan zou zijn vond de procureur onduidelük en niet steek houdend. In het derde middel stelde mr Van Oven, dat het arrest van het hof ls ge wezen na een nietig onderzoek, in strijd met artikel 319 wetboek van Strafrecht. Pleiter baseerde dit op de afwezigheid van een der getulge-deskundlgen. prof. Grevenstuk. die op verschillende punten een afwykend oordeel had en op 15 No vember niet weer werd opgeroepen, hoe wel de andere deskundigen toen wél ver schenen. De procureur-generaal weerlegde een eventuele schending van artikel 319 Chr Reisver. is. zal aan de grote be langstelling ook wel niet vreemd zijn geweest Op het programma staat ook een rel* naar Griekenland, in het najaar. Met voldoening heeft het bestuur op een rlsteren gehouden persconferentie gewag gemaakt van hel slagen van haar pogingen, om behalve de goedkope trein, die op Vrijdagavonden naar Zwitserland ,cn Oostenrijk vertrekt, ook voortaan een dee Dinsdags te laten vertrekken: daar mee Is de Zondag als reisdag namelUk niet gemoeid. Een reis naar Rome is reeds twee maal geheel voltekend. Reizen naar Spanje, die voor het programma van zeer veol relsbureaux onmisbaar waren, verwe4rten bij de ledenkring van de N.C.R.V. natuurlijk niet zoveel geest drift. Maar wel 'heeft men voldaan aan veler vragen door weer een reis voor autobezitters naar Spanje te organiseren. Aan de andere kant is er ook een reis brommers: de grote belangstelling deed ook weer een aantal reizen per boot over de Rijn ontstaan. Is er dus, wat de vervoermiddelen en de reisdoelen aangaat, keus ge noeg, datzelfde kan worden gezegd van de duur van de reizen (vier tot 26 dagen) en de prijzen (van f 35 tot t 1700). En voor de leden, die het reizen alleen prefereren, is er op het kan toor van de N.C.R.V. de afdeling Privéreizen. evenwel met te wijzen op enkele geval- '•n van jurisprudentie. In zijn conclusie bracht h(J een com pliment aan de pers die de zaak. op een enkele uitzondering na, op Juridisch ver antwoorde wijze heeft verslaeen 3 M^3 Wefd de UiLspraalt bePaald op De hoofdpersoon ln deze raak, de Ber kelse arts zelf, gedroeg zich als tijdens de andere zittingen: zich nu en dan verschuivend, hoorde h(J het gesprokene uiterlijk vr(jwel onbewogen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5