Jlictinie £dhsrl|c (Courant Brussel in rep en roer De schoolstrijd begon reeds bij de Belgische grens Parijs bekrachtigt en „Heb je bommen bij je - de eerste vraag die ons gesteld werd Kremlin is toch bereid tot conferentie Reacties MAANDAG 28 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatvattlcft It fhttlroro tnun hert to legljeospoet" i dertigste Jaargang No 10306 Sport wedstrijden ZIE PAG. i. S EN 6 Jammerlijke tweespalt Ondanks verbod tienduizenden (vreedzame) demonstranten (Van onze schoolnieuwsredacteur) /""VNDANKS HET DOOR DE gouverneur van Brabant uitgevaardigde ver- bod, hebben 100.000 Roomsen Zaterdagmiddag in de Belgische hoofd stad gedemonstreerd. De straffe maatregelen hebben niet kunnen voor komen, dat op menig punt massa-spreekkoren uren achtereen zich de keel rauw geschreeuwd hebben met het roepen van: Weg met Collard (de soc. onderwijsminister). De leus van socialistische tegen-demonstranten: A bas Ia calotte (weg met de calotjes van de r.k. geestelijken) werd door de r.k. demonstranten, die reeds Vrijdag naar Brussel waren gekomen, overstemd. Gelukkig is de vrees dat het tot een bloedig treffen zou komen beschaamd. Met „waterkanonnen" kon men de hier daar verspreide groepen arrestanten in bedwang houden. Slechts enige per sonen werden licht gewond, een paar honderd werden opgepakt en vastgehou den tot de rust was weergekeerd Toen we Zaterdagmiddag om één uur op een terrasje een kop koffie dronken, waren we in een druk gesprek gewik keld met de heer Henri van Donk. de burgemees'er van Oudenaarde, die met velen uit zijn gemeente naar de hoofd stad was gekomen om te demonstreren. Plots klonk van de overkant van het plein een schril fluitje. De burgemees ter en zijn gemeentenaren lieten hun nog half gevulde bierglazen ln de steek, om weldra met duizenden anderen, die uit de zijstraten kwamen aanmarcheren, een machtige :toet te formeren. Toen gingen de zaken dicht en de winkeliers lieten de luiken zakken. Bezorgd vroeg men zich af. wat er zou gaan gebeuren. Uit restaurant Metropole kwamen de Veel geschreeuw, maar weinig wol ÏÏ^EN LAND kan met een school- strijd in de maag zitten, me diteerden wij, toen wij Zaterdag middag in Brussel waren. Een re gering moet zich maar eens ver plicht voelen de hele politiemacht in alarmtoestand te brengen, alle militaire verloven in te trekken, op alle vitale punten overvalwa gens, radio-jeeps en brandspuiten te stationneren, en de hoofdstad hermetisch af te sluiten, ln ons land zou men in zo'n geval van een burgeroorlog spreken, van een re volutie, die de gemoederen der in gezetenen verteert en die het nor- mele leven totaal ontwricht. Maar in België blijkt men er an dere opvattingen op na te houden Daar treft men maatregelen, welke aan de voorbereidingen van een oorlog doen denken, wegens het operette-achtige optreden van een comité, dat zich met de weidse naam „voor Vrijheid en Democra tie" heeft getooid. Daar consig neert men gendarmes en troepen naar „bedreigde" punten wegens het lawaai van enkele duizenden jongelieden, die voor 't merendeel studenten zijn, doch die eerder at» kwajongens en zelfs vandalen ge kenschetst kunnen worden. WH hadden de verontwaardiging der Belgische Roomsen beter be grepen, als hun protest-acties met meer begrip voor de democratische verhoudingen waren gevoerd Maar door de volkssentimenten te bespelen, hebben oud-minister en C.V.P.-bestuurders van de hele schoolstrijd een klucht gemaakt Ze hebben alleen maar bereikt, dat er mensen aan hun betogingen deelnamen, die vóór alles op een rel uit waren. Het was, zoals men vaak bij twistpunten als deze ziet, veel geschreeuw en weinig wol. topfiguren van de Chr. Volkspartij, met Lefèvre, de voorzitter, aan het hoofd. Hy werd door de menigte op d< schouders genomen en het plein rond gedragen. Verder zagen we bekende r.k. oud ministers. Daar waren de oud-minister van onderwijs, Harmei, die in het vorige kabinet het rJc. onderwijs tal van voor delen wist te bezorgen, Pholien, Van Zeeland, De Schrijver, Seghers, Detaye, De Quae en de populaire 75-janige oud burgemeester van Antwerpen, VanCau- welaert. Ook hij werd op de schouders gehesen. Op het Brouckèreplein De tot de tanden bewapende gendar merie, die met overvalwagens en leger- vrachtwagens op het plein stonden. He ten rustig toe dat de demonstranten een ovatde brachten aan de oud-ministers. Zy beperkten er zich toe de menigte via de Anspachlaan te leiden. Op de Anspachlaan raakten we, voor we er op bedacht waren, tussen hon derden demonstranten. De oud-minister van justitie Ludovic Moycrsoen, werd door een brandspuit omvergespoten. Hy liep geen verwon dingen op. Wel werden de oud-premiers Pholien en Duvieusart licht gewond. ln het begin van de middag gebruikte de politie enkele traangasbommen, dooh er kwam order van het hoofdbureau daar direct mee op te houden. Op de Avenue Adolphe Max galop peerde de bereden gendarmerie, de sabels getrokken. Verscheidene groepen flemon- otranten trachtten van verschillende punten van de stad op te trekiken het oentrum. Dit lukte voor een deel omdat de achtduizend gendarmen blijk baar instructies hadden gekregen soepel op te treden en slechts in uiterste n zaak van de wapens gebruik te mi Onder de betogers bevonden zich gebruinde Vlamingen in hun Zondagse pak, textiel-arbeiders met Zondags-1 hoeden, beter gesitueerde jonge studen ten. meisjes van katholieke jeugaorga nisaties in voorjaarskledlj en zwartge- kleae boerenvrouwen, die grote lasser et boterhammen bij zich hadden. Even na twee uur maande Lefèvre. in het hoofd van de optocht, zijn vol gelingen aan rustig naar huis te gaan Gij hebt op waardige wijze gedemon streerd, zo zei hy, de strijd zal ir, het parlement verder worden voortgezet, gaat nu rustig naar huis. En onmiddellijk werd dat advies op gevolgd. Tegen vier uur werd het rus tiger in de stad. Omstreeks middernacht verlieten de laatste afdelingen van de rijkswacht het mtrum van Brussel. De gouverneur van Brabant had toen het verbod op samenscholingen van meer dan vijf personen in Brussel opgeheven, 24 uur voor 'het verstrijken van de oor spronkelijk vastgestelde duur van het erbod. Alles was rustig. Ondanks de drie verdedigings gordels waren er Zaterdag nog duizenden demonstranten in Brus sel doorgedrongen. De Place Brouckère bij de Boulevard Adol phe Max was eivol, (foto boven) Het viel niet mee vanuit Neder land Brussel te bereiken; omge hakte bomen versperden de weo (foto midden). „Hebt U bommen bij U?", was Zaterdag de stereotiepe vraag der Belgische gendarmes. Menig een moest zich een fouillerina laten welgevallen, (foto onder). - te herwin- Jammerlijke tweespalt -Als toeschouwer, tot objectief oorde len bevoegd, hebben'wij dit alles eens aangezien. Een jammerlijke tweespalt dreigt het Belgische volk te verscheuren. De diep ste achtergrond? De verhouding kerk en staat is zeer subtiel, vooral in uu iiu i België. Anders dan in de Noordelijke gewes loren politieke invloed ten. waar het Calvinisme zijn stempel nen. drukte op deze verhouding, is de hls- Dat men echter zo ver durft te gaan tonische ontwikkeling van het roomse om het volk op de rand van de burger- Zuiden. Naast de wereldlijke overheid oorlog te brengen gaat toch te ver. Laat spreekt de kerk in vele zaken en vooral men in het parlement de stryd beslecn- op het gebied van de school, een hartig ten met de daartoe geëigende middelen, woordje mee. - Het schoolconflict wordt di rooms-katholieken gebruikt om OP WEG NAAR BETOGEND BRUSSEL (Van onze speciale verslaggever) T~\E KEMPEN, ZATERDAG „Heb je bommen bij je?" vroeg een blo- zende gendarme, die onze wagen vlak voor een smalle noodbrug bij Turnhout aanhield. Hij keek ons daarbij zo vredig aan, dat we nauwelijks in de oprechtheid van zijn vraag konden geloven. We meesmuilden cynisch, toen hij met een enkel routine-gebaar de „kaartenkamer" van onze auto doorzocht en het antwoord schuldig bleef op de vraag, of hij wel eens een echte bom had gezien. „Rij maar door," zei de Belg toen, verlegen, bijna schuldig. En we reden door, over die noodbrug bij Turnhout, de wijde Kem pen in. We hadden het aangename gevoel ein delijk vrij en onbelemmerd te zijn. We drukten het gaspedaal diep naar beneden en raasden in snelle vaart naar het Zui den. Op de weg onder ons en op muren en borden lar.gs ons waren kernachtige leuzen gekalkt. „Spaak aan den Haak", lazen we. „Weg met Collard", „Christen kinderen niet naar school", „Het volk zegt Neen" en „Onze kinderen. Onze centen Handen af!" In de buurt van Kasterlee zagen we een levensgrote pop aan een boomtak bengelen Een groepje mensen stond er onder en de woorden: ..Ezel! Hang hem op!" weien op de straatstenen geschil derd. Ook deze kreten waren bestemd Collard, de Belgische minister van Onderwijs, die onder de roomsen in zijn land een weinig benijdenswaardige repu tatie bezit. t was echter niet het eerste, dat wij de schoolstrijd in België merkten. In feite waren we al danig door de wol ge verfd, want bij de Belgische grenspost Weelde zijn we zeker anderhalf uur op gehouden. Even hebben we zelfs het ge voel gehad, oat de schoolstrijd een zaak tussen België cn Nederland was en dat de grote slag op de BelgischNederlands» grens moest worden uitgevochten. Wat was er gebeurd? De Nederlandse douanier achter Baarle- Nassau had ons al gewaarschuwd. „U kunt er niet door. meneer," had hij ge zegd. „want er liggen bomen op de weg Het lijkt wel of men daar bang is voor een tweede Tiendaagse Veldtocht En zijn Belgische collega in Weelde had soortgelijke woorden gesproken. Gemoe delijk, maar toch wel pessimistisch, had de laatste er nog aan toegevoegd, dat we beter in Holland konden blijven. „Brussel is toch onbereikbaar," zei hij, „waar U de grens ook over wilt." Met een overmoed, die alleen Hollan ders in bepaalde gevallen kunnen op brengen, hadden we al deze goede raad gevingen in de wind geslagen. Maar we waren nog geen driehonderd meter op Belgisch grondgebied, of de eerste boom versperde ons de weg. Het was een reus achtige iep, die onder by de voet was afgezaagd en die de weg volledig blok- Een paar Belgen stonden er met de handen in de zakken bij. .Ja, ja. er zijn zo'n veertig bomen omgehakt, allemaal op 'n afstand van twintig meter Wie dat gedaan heeft? Wat een vraag! Men sen uit Turnhout natuurlijk! Vanmor gen om zes uur zijn ze met vijftienhon derd man hierheen getrokken. Binnen een uur lagen er tien bomen op de weg en de straat hebben ze ook al opengebro ken Politie? Laat me niet lachen. Alle gendarmes zitten in Brussel en de boel zal hier voorlopig wel blijven liggen." Nou, de Kempenaren hebben zich be hoorlijk van hun zelf gezochte taak ge kweten. Als we niet naar Brussel kunnen Protestanten niet eens met de Roomsen De Federatie van Protestantse Kerken in België, waarin de Ger. Kerk. de Baptisten de Methodis ten. dc Belgische Zendingskerk en een liberale groep zijn verenigd, beraadt zich over het uitgeven van ccn verklaring over de school strijd, waaruit zal moeten blyken, dat men zich distanciccrt van het door dc Rooms-Katholieken in genomen standpunt. Dn R.K. stellen het voor alsof alle Christenen zich te weer stel len tegen de regering in zake het schoolconflict. Het merendeel der Protestanten is echter gekant te gen deze zienswyze »n vindt het niet oirbaar, dat de indruk wordt gewekt alsof de Christenheid ln haar geheel zou protesteren. Men is ook in Protestantse kringen van oordeel, dat het gaat o»n een machtsstrijd van de RH. Kerk. gaan. hebben ze waarschijnlijk gedacht, zijn we we wel verplicht in eigen „kot" de beest uit te hangen Een vuurtje brand de midden op de weg; verkeersborden waren u:t de grond gerukt en met klet terend eeweld op de rijbaan gesmeten. Een hijskraan met stukgesneden banden en vernielde ruiten was dwars over de straat gezet Van grote klinkers waren barricaden gemaakt, gaten waren in het plaveisel gehakt en zelfs bouwketen wa ren georuikt om het wegverkeer te stremmen „Dit is nog maar het begin van onze schoolstrijd," zei een jonge rebel, die kennelijk nooit veel van het schoolinteri- eur hart gezien En een andere jongeman, die met een grote spanzaag de 4!ste boom poogde :e vellen, hield ons voor, dat wij de Nederlanders maar eens goed over de socialistische schandalen moesten inlich ten. Hoeveel wist hij er zelf eigenlijk Spoedig stonden we temidden van een groepje laconiek koutende Belgen. „Hoe komen we verder?" was onze steeds weer herhaalde vraag. Er was niemand, die er een gat in zag. Tussen Turnhout en Antwerpen waren alle wegen geblok keerd. \erwjjl hier en daar ook de tram rails waren opgebroken.'Bij de grensover gang Poppel h$d men liefts alle, langs de we? staande bomen geveld en bij Reuzel zat ook alles dicht Ja toch. er was nog één kans. We konden onze wa gen over de vier banen spoorrails achter Weelde ijden en dan op een weg komen, die onbelemmerd was. Welnu, als rasechte optimisten hebben we dit onmiddellijk geprobeerd. We zijn een kolenpad langs de spoorbaan afge reden en hebben de situatie onder de loupe genomen. Maar wie zich ooit van de hoogte '^ön op biels liggende rails be wust is geweest, kan begrijpen, dat we onverrichterzake moesten terugkeren Een Belg, die rondfietste om te kijken, of er ergens een gaatje was om zijn ze ventonner naar Turnhout te rijden, ried ons tenslotte een weg. die waarschijnlijk nooit door een auto is geprobeerd. „Rij bij Sjef het erf op," zei hij. „en volg dat pad tussen de lofvelden. Je komt dan op een vliegveld uit en via het bos kun je waarschijnlijk wel op de weg naar Turn hout komen Het duurde niet lang. of onze wagen ploegde zich moeizaam door het modder pad. dat onze vindingrijke Belg had aan gewezen En weldra stonden we voor een volkomen verlaten vliegveld, dat „streng verboden militair domein" heette te zijn. In de ganse omtrek was echter niemand te zien en spoedig snelden we over een oneindig lijkende, betonnen startbaan met het gevoel, alsof we elk ogenblik op konden stijgen Een bospad, zo mogelijk nog eenzamer dan het vliegveld, lokte links en al hob belend ging het verder. Maar middenin bleven we steken en slechts met de groot ste moeite gelukte het ons los te komen om de ontmoedigende weg terug te aan vaarden Met een bemodderde broek en soppend in onze schoenen, vonden we tenslotte een tweede pad. dat iets beter berijdbaar bleek En na een kwartier hotsen, be reikten we inderdaad de weg, die ons naar Turnhout en Brussel zou leiden Zo begon voor ons. arme Nederlandse journal'sten, de Belgische schoolstrijd Om eer'yk te zijn. hadden we er de buik al vol van, voordat we vijf kilometer Delftse studen-ten brachten trein tot stilstand Tijdens de „Poolexpeditie", het water festijn van de Del-ftee studenten ter ge legenheid van de 107e dies van het Delfts studentencorps, hebben zij ap de spoor baan Den Haag—Delft zelfgemaakte knai- sejnen gelegd, waardoor de trein naar Den Haag stopte en met drie minuten vertraging in Den Haag arriveerde De Ned Spoorwegen hebben de Delftse po litie om een onderzoek gevraagd. Koningin en Prins kochten souvenirs Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdag de ruïnes van Nora be zocht, een Phoenicisch, later Romeins landgoed op 30 km van Cagliarl. Het Koninklijke paar bezichtigde o.tn. de tauratiewerkzaamheden. Na haar terugkeer baadde de Koningin in zee en lag enkele uren te zonnen. De Koningin en de Prins deden in win kels inkopen van typische Sardyme kunstvoorwerpen en kunstnijverheidpro- ducten. MOSKOU. PARIJS. 27 MAART TWEE GEBEURTENISSEN heb ben het jongste weekeinde zowel de positie van het vrije Westen als de hoop op een duurzame wereld vrede aanzienlijk versterkt: 1. De Franse Senaat keurde in laat ste lezing de verdragen van Parijs goed. President Coty behoeft er alleen nog maar zijn handtekening onder te zetten. 2. Premier Boelganin van de Sow- jetunie verklaarde in te stemmen met Eisenhowers denkbeeld van een conferentie der Grote Vier na bekrachtiging van „Parijs", Westelijke waarnemers conclu deerden onmiddellijk, dat Boel ganin zijn verzet tegen de Parijse verdragen heeft laten varen en ze als „bittere waarheid" aan vaardt. De Franse Senaat moest over ieder der vier onderdelen van het verdragen-com plex stemmen. De onderdelen en de stem- verihoudimzen waren: 1 Toelating van West->Du its land en Italië tot de West- ouiropese Unie: 184 stemmen vóór en 110 tegen: 2 Het beëindigen van de bezetting van Duitsland: 234 stemmen vóór en 75 tegen: 3 Toelating van West-Du its", and tot de Atlantische verdragsorganisatie: 200 stemmen vóór en 114 tegen: 4 Het Fraras-Duitse accoord over de Europea ntisering van Saarland: 217 tegen 92 stemmen. Verwenping van een dezer onderdelen zou verwerping van het geheel hebben betekend; nieuwe debatten zouden dan ernstige vertraging hebben gebracht. Na afloop van de Senmatszltting ver klaarde premier Faure tegenover ver slaggevers, dat hU in nauw contact zal blyven met Engeland en Amerika ter voorbereiding van besprekingen der Gro- Mr Hofstee secretaris van curatoren Leiden Naar wy vernemen, ts de benoe ming te verwachten van mr N. F. Hof stee te Voorburg tot secretaris van het college van curatoren der rijks universiteit te Lelden In de plaats van mr K. Wlersma, die, zoals men weet, hoogleraar te Groningen wordt. Mr Hofstee is Groninger van ge boorte en bekleedt thans een functie op het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Als waarnemend chef afdeling hoger onderwijs. Hij is 41 jaar oud. Atoomwapen voor luchtafweer WASHINGTON. 27 MAART De Ver. Staten zullen op korte ter mijn de beschikking krijgen over atoomwapens voor de luchtverdedi ging. Dit is bekendgemaakt in een gezamenlijk communiqué van de Amerikaanse commissie voor atoom energie en het ministerie van defensie. Gedurende de reeks atoomexplosies die op het ogenblik in Nevada plaats heeft wordt ook een atoomwapen op grote hoogte beproefd, de hoogte waarop vijan delijke bommenwerpers ongeveer zouden Hoewel het wapen, wanneer het op gTote hoogte tot ontploffing komt, vlieg tuigen tot op een aanzienlijke afstand kan vernietigen, ligt enig schadelijk ge volg voor mens en goed als gevolg van hitte, ontploffing of radio-actieve straling niet in de verwachting, aldus de ver te Vier. Hy is van oordeel dat een werk groep van Amerikaanse,. Britse en Franse vertegenwoordigers zal worden gevormd. Engeland heeft reeds met deze gedachte ingestemd De verrassende verfdarlng van Boel ganin werd voorgelezen op een perscon ferentie in Moskou, waarvoor alle bui tenlandse correspondenten waren uitge nodigd. De verklaring werd algemeen gezien als de reactie op de rede van Eisenhower <23 Maart), waarin de pre sident voorstelde alvast beraadslagingen te beginnen ter inleiding van een con ferentie der Grote Vier. Eisenhower stel de als voorwaarden: 1. ratificatie der Pa- ryse verdragen en 2. Een blijk van goede wil der Russen. Boelganin wees in zijn verklaring (zfj het niet met zoveel woorden) op een blijk van goede wil: de Russische uit nodiging aan kanselier Raab van Oosten rijk, ter bespreking van een vredes verdrag. Intussen zijn de Westduitse socialisten er in geslaagd, nog drie handtekeningen te bemachtigen voor de petitie welke zij bij het constitutionele Hof te Karlsruhe hebben ingediend inzake het Saaraccoord. De handtekeningen zijn van enkele libe ralen en een lid van de vluchtelingen- partij. BONN: De verklaring van Boel ganin. ziet men als een bevestiging van de Adenauers stelling, dat de Russische dreigementen (zoals: „na ratificatie geen eenheid meer") zuiver bluf waren. Het thema van de Duitse hereniging ls nu ln West- Duitsland weer geheel op de voor grond geraakt. WASHINGTON: Minister Dullea noemde de ratificatie een gebeur tenis van grote betekenis voor do vrije wereld. „Het besluit verschaft een hechte basis voor de ontwik keling van de Frans-Duitse betrek kingen en voor de vorderingen op weg naar Europese eenheid in At lantisch verband," aldus de minis ter. LONDEN: Ook Engeland juicht de ratificatie van harte toe cn ver klaart te begrijpen hoe moeilijk het besluit voor Frankrijk is geweest. MOSKOU: Volgens de Russlêcho regering vertegenwoordigt het be sluit van de Franse Senaat niet ds werkelijke wil van het Franss volk. Het zou slechts het resultaat zijn van verscheidene manoeuvres en druk op de parlementsleden door het buitenland. OOST-DUITSLAND: Hier gelooft men dat de Russen nu nog slechts onderhandelingen willen voeren over vermindering van de span ning in Europa op basis van twes afzonderlijke Duitse staten. Do plannen voor een „Oosteuropeso N.A.V.O." zullen nu worden uit gevoerd. Onderzeebootjager te water gelaten Bij de N.D.S.M. te Amsterdam ls Za terdag de onderzeebootjager Drenthe to water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw E. E. Slot-Stok, echtgenote van de vlagofficier personeel, vice-admiraal Ch. W. Slot. De Drenthe ls de derde onderzeeboot jager die bij de N.D.S.M. wordt gebouwd. De Friesland en de Groningen liggen reeds aan de afboüwsteiger. Vermoede lijk zal de Friesland in Juli de tcchnlscho proefvaart kunnen maken en in 1935 nog in dienst worden gesteld. HET WEER IN EUROPA Dat is het: gedachtenverwarder Duitse uitvinders heb ben het bureau-Blank, dat de voorbereiding van de Westduitse her bewa pening regelt, een plan aan de hand gedaan om tegenover het IJzeren Gordijn een el ectrisch gordijn op te richten. Zulk een gordijn zou niet alleen ondoordring baar zijn. maar de uit vinders prijzen nog een ander belangrijk voor deel boven het „ouder- geconstrueerd en er bo vendien nog een alle eigenschappen omvatten de benaming voor ge zonden. Deze bunker zal, aldus de uitvinder, atoombommen zo zacht opvangen, dat z|j met tot ontploffing komen. En nog meer: h\i zal de bommen weer terugslin- ijze, Het electrische zou namelijk ten hemel kunnen reiken en ook alle vliegtuigen kunnen tegenhouden, die het zouden wagen, naar Westelijke windstreken te vliegen. Dit is nog maar één van de stoute toekomst mogelijkheden. waarmee amateur-uitvinders het in Koblenz gevestigde aankoopbureau voor het toekomstige leger heb ben overstroomd. Dage lijks komen daar nu minstens tien uan zulke uitvindingen binnen, die. wanneer zij inderdaad konden worden ver wezenlijkt. de Bonds republiek in een omme zien weer tot de sterkste militaire mogendheid ter wereld zouden maken. Eén der uitvinders heeft een „tegen atoom bommen bestand zijnde terugverende bunker" En de wereld draait Van de verzameling aanbiedingen was slechts drie procent van alle in zendingen waard, nader bezien te worden, en Dat wil echter niet zeggen, dat het bureau- Blank geleidelijk de hoop gaat opgeven, dat Duitse uitvinders nog aanzienlijke bijdragen aan de kracht der Duit se divisies zullen leveren, men gelooft veeleer, dat de ernstige uitvinders zich eerst later zullen aanmelden, namelijk pas het nog geren in het luchtruim. waar zij dan „rustig en zonder schade 'aan te richten" kunnen explo- Een apparaat om de „gedachten van de vijand te verwarren" heeft men ook al. Er z\jn overigens ook uitvinders, die zich meer cp de conventionele wa penen richten. Zo heeft iemand aan het bureau een verwisselbare schoenzool opgezonden met de opmerking, dat deze de infanterist, na een mars van duizend kilometer, in staat stelt ln de kortst mogelijke tijd nieuwe zolen onder zijn schoenen te bevesti- bestaande geallieerde veiligheidsbureau in Ko blenz zal z(jn opgeheven. Tot dusverre kijken de geallieerde officieren nog in alle Duitse militaire Naar verluidt, zijn er ook uitvinders geweest die de heer Blank onder een zekere druk hebben willen zetten. Zij schre ven, dat zij hun offerten aan de Sowjetunie zou den zenden, wanneer Blank niet snel genoeg kon beslissen. Een in zender uit Finland had klaarblijkelijk zoveel ja-1 ren al zijn aandacht aan zijn uitvinding besteed,, dat hij politiek een beet je achterop was geraakt. Hij eindigde zijn offerte namelijk met dc eens gebruikelijke groet „heil Hitler!" I1! i i i! li Si sa 8 is. 'i 5" |>-Jj Helsinki NNW 5 osio*01 half hcw. windstil -11 0 onbew. W 6 -2 0 Dublin licht bew. ONO 1 2 0 A'dam licht bew. N 2 -2 0 Parus half bew. NO 6 1 6 Grenoble zw.'bew! windstil 8 S F^nkf rt licht bew. N 5 -1 3 regen NNW :i 3 3 Genève zw. bew. ZZW 4 9 Wenen regen NNW 4 3 4 Rome zw. bew. windstil 12 0 De Bilt verwacht tot mor genavond: Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. Mr,rgen droog en over het *^rj 1%. algemeen zonnig weer. Wei- M rL^L, n'S wind en dezelfde tem- peraturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). Zon en Maan Dinsdag: zon 6.26—19M\ maan 9.10— 1.23. Op 30 Maart E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1