Blad i/ 3 on Eenn oorn Het sterke kind van de angst?- vertelt bezoeksters wat zij zien Maandag kunt u inzenden Risotto eeuwen vrouwen Onze eigen tnin eieRRecepten NIEUWE LEIDSCHE COUBANT T I l&öy-spe&keR tRekt &è,n touwtjes van moöeshow De mannequin beweegt gracieus terwijl de lady speaker annonceert. Het is goed gegaan met die première. Nee. het is niet goed gegaan, zegt Ton zelf, dat en dat en dat mankeerde er aan. Maar daar let ik vanavond wel op, vanavond loopt het wel goed alle maal. Ze lacht even. als verontschuldi gend. We moeten even „inschieten", zegt Ton Eenhoorn is lady-speaker. Een vreemd woord eigenlijk, waarover ze even pret hebben („in welke plaatsen spcakt u nu lady?") cn dat toch niet helemaal weergeeft wat het eigenlijk in houdt. Want het is niet zo, dat mevrouw Eenhoorn kort voor de show begint, maar even komt aanwippen, achter de microfoon plaats neemt en braaf de ge gevens opleest van de kaartjes, die de mannequins haar overhandigen als ze de kleedkamer uitkomen en haar rond jes gaan maken. Dat mag dan hetgeen zijn dat de bezoeksters aan zo'n show van de lady-speaker merken, maar haar eigenlijke werk speelt zich achter de schermen af. De lady-speaker is zij, die de touw tjes in handen heeft van een modeshow. Zij is het, die weken overleg pleegt met in kopers over de samen stelling van de collectie en die tegen hun kei harde zakelijkheid moet oproeien door af en toe een schuchter protest te laten horen als: zoiets hebben we toch al eens laten zien op Adviserende stem Een adviserende uitbrengen, heet dat. Wanneer dan het besluit genomen is wat er ge toond zal worden en hoeveel, is het de taak van de lady-speaker uit wat zal dragen. Die taak kelijk, want ook al is „Voor de première begint, heb i k al tien modeshows gehad", zegt Ton Eenhoorn. Ze is vermoeid, maar men ziet het haar niet aan. Ze heeft een expressief gezichtje, met grote, sprekende ogen. Haar handen maken af en toe een gebaar, wan neer ze een paar woorden kracht wil bijzetten. Ze heeft al een paar weken van drukke, meer dan drukke voorbe reidingen cahter de rug, vóór de reeks modeshows begon van de firma, waarvoor zij werkt. De pre mière is net afgelopen, vanavond en morgén en overmorgen en zo, met tussenpozen, ruim vijf weken achter elkaar, volgen de andere shows elkaar op, in verschillende zalen, in verschillende steden. woon berucht te worden, want ik ben een lastige op dat gebied en wil alles zo correct en netjes mogelijk hebben En wanneer ze dan tegen me zeggen: och. dat ziet toch niemand houd ik voet bij stuk, want ik wil niet dat een japon opvalt door de kreukels. Behalve met de mannequins heeft de lady-speaker dus te maken met nog le anderen, die ieder voor zich een derdeel van de organisatie verzorgi Maar het werk met de mannequins het belangrijkste. Wanneer men beseft dat onder de schijnbare achteloosheid, waarmee deze jonge vrouwen de ver schillende modellen tonen, een heleboel opgekropte zenuwen schuil gaan, men begrijpen dat het achter de scher men wel eens tot (gelukkig meestal mi niatuur-) uitbarstingen k-mt. Dan kan zo'n mannequin zich ontzettend opwin den over kleedster of collega („zij heeft mijn oorbellen!!!") en die ruzietjes moe ten gesust worden en er moet bemid deld worden. En dat is vaak helemaal niet gemakkelijk, waar zoveel vrot bijeen zijn. ONZE LINNEN tl EUSTRIJl) Steekje voor steekje heeft ze er aan geborduurd, dat Zeeuw se bruidje uit den jare 1774, dat bezig was voor haar uitzet. Zware linnen hemden voorzag ze aan kragen en mouwen van stukjes kant en keurige, symmetrische figuurtjes: blokjes en lijntjes, die samen sterretjes en driehoekjes vormden. Lakens en slopen kregen ook borduursel. Met eindeloos geduld prie gelde zij aan het ajourwerk en de stikseltjes en ze kon met recht trots zijn toen ze klaar was. Trots is ook de huidige bezitster van al dat moois, mejuffrouw Burger. Dorpsstraat 18 in Wcmeldinge „Ik kan wel niet meer mee doen aan de linnen- wedstrijd," schreef ze ons, „want dat laten mijn ogen niet toe, We hebben bij mejuffrfouw Burger een paar foto's laten maken van dat kostbare, antieke linnengoed, dat meer da n honderdtachtig jaar oud is denkt u zich dat eens in! Op de ene foto ziet u dan het detail van de kraag en de manchetten van het he- renhemd, helemaal met de hand be werkt; de andere toont u o.m. een vrouwenhemd met grappige, vierkante borduursels in gekleurd draad langs de hals. en op het laken, dat daar bo ven ligt, ziet u, als u goed kijkt, het jaartal 1774 geborduurd. Dat Zeeuwse bruidje zou. als ze nu had kunnen meedoen, waarschijnlijk een heel goede kans maken in onze linnenwedstrijdl We zijn wel benieuwd, hoe de huidige generatie zich zal we ren. U weet hel: Maandag 28 Maart kunt u inzenden, de hele week door lol en met Zaterdag 2 April. Hier volgt nog even ons adres: Nieuwe Leidsche Crt.. Steenstraat 37, Leiden. TON EENHOORN voor de première al tien modeshows gehad heeft rondgelopen, opgewekt haar eigen oude pakje weer kunnen aantrekken. Ze moet geen imitatie willen zijn van gro tere collega's. Als dc beroemde manne quin Bettina met grote passen door de zaal loopt of haar voeten scheef zet, betekent dat niet, dat andere nequins dat ook maar kunnen doen. Bij Bettina gaat het evenzeer om haar per soonlijkheid. maar zodra iemand dat mrloosd dc stukje van hen. die wél z irlük. tuinieren vr gelukkig lagt tijd r t altijd 7.i krijgt, in er gezegd: Ze i collectie nóg zo goed verdeeld over het aantal man nequins. er is altijd wel een bij, die mokt en van mening is dat haar col lega's veel betere „dingen" mogen Dan moet er bepaald worden, welke bijoux, handschoenen enz. bij de toi- leten passen en welke zaak in de stad waar dc show „loopt" deze accessoires zal leveren. Daartoe gaat de lady-spea ker van te voren al verschillende fir ma's bezoeken en vraagt ze om tijdig hun collectie te bezorgen aan de zaal, waar de show gehouden wordt. Zij sor teert alles, keurt wat ze wél en niet kan gebruiken en heeft daarbij vanzelfspre kend rekening te houden met de per soonlijke smaak van de mannequins. Op de eerste dag van zo'n show zijn er altijd nog wel zaken die op het laatste moment geregeld moeten wor den. Dat zijn zo die uren. waarin iemands hoofd schijnt om te lopen: deugt de microfoon-installatie wel? Is alles behoorlijk gesorteerd en jijn de japonnen keurig gestreken? - Wat dat Touwtjes los „Een keer heeft iemand het zo bont gemaakt", vertelt Ton. „dat ik achter de microfoon ben weggelopen en in de kleedkamer haar tot de-orde heb moe- 'ten roepen. Natuurlijk mag het publiek van zo iets niets merken stel je voor. En dan moet je maar weer gewoon door gaan net of er niets ge beurd is. Het is een feit: als ik achter de micro foon sta. moet ik alle touwtjes, die ik eerst in handen had. loslaten; nu moet het maar gaan". Ton Eenhoorn weet. •hoe mannequins zijn. Zij kent het vak uit eigen, jarenlange ervaring. Zij weet hoe enerverend dit I beroep is en ook: hoe moeilijk Het is niet al- aar dat rondjes lopen, het is -oren passen, uren en uren lang. het vermoeiende poseren voor fotografen In tegenstelling tot het buitenland denkt men in Nederland nogal laatdun kend over het beroep van mannequin, alhoewel dat gelukkig begint af te ne men. Dat het hardwerkende, vaak zelfs getrouwde vrouwen zijn, wil men maar nauwelijks geloven. Jaren geleden heeft iemand eens een grappig stukje geschre ven in de geest van „vrouwen die op bruin brood en spinazie leven(om slank te blijven, begrijpt u?) Ton Een hoorn is daar furieus over geworden en ze heeft niet nagelaten er op te reage ert is volslagen onzin tc beweren, dat mannequins de gekste dingen doen om alsjeblieft maar slank te blijven en een goed figuur te behouden," zegt ze. „Het is juist zo, dat je in ons vak heel goed moet eten. wil je niet in elkaar klappen. En de restaurateurs weten dat, want als we ergens gaan eten zor gen ze altijd voor extra grote porties Een mannequin moet een persoónlijk- heid zijn. Ze moet. als ze een hele mid- loopt op vijf Natuurlijk, een mannequin dacht besteden aan haar uiterlijk. Wist u dat je tijdens een show van een paar dagen zo'n twee lippestiften „opeet"" Maar buiten haar werk zijn de mai quins alleen maar heei gewone jonge vrouwen, aantrekkelijk gekleed welis waar, want ze weten zo langzamerhand heus wel wat haar het beste staat, verder ook niets Ik houd er van o m'n man en m'n zoon door de bossen van Hilversum te dwalen, zegt Ton Een hoorn. Een ander heeft weer haar eigen liefhebberijen! Losjes, rechtop staat Ton achter de microfoon. Haar stem, helder en toch iets gevoileerd, dringt via de luidspre kers tot de bezoeksters door. die kij ker), luisteren en kijken. Mantels, japon gaan in een flits voorbij, n glimp van de nieuwe mode. wel zonder explicaties van het figuurtje achter de microfoon ;en inhoudloos begrip zou worden voor dc Kon. kwekcry Jl/JEER dan vijftig recepten komen voor in het boekje, dat de pro- pagandacommissie van het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren heeft uitgegeven onder de titel „Met eierer eet it er goed van". Het voorlichtings bureau van de Voedingsraad heeft voor de samenstelling van de recepten gezorgd. f-IET is een smaakvol verzorgd fleurig geïllustreerd boekje ge worden. waarin vooral de kleurenfoto's het goed doen. Men heeft de recepten in vijf „afdelingen" gerangschiktnl. koude, warme en zoete eiergerechten, eiersausen en gebak met eieren. ER worden bovendien waardevolle gegevens verstrekt over de ["Tga dingswaarde van eieren en ovei juiste wijze van koken. De boekjes zijn bij iedere eierhandelaar verkrijg- Een bronzen plaquette siert thans het huis Breestraat 1 in Delft. De beeltenis van een vrou wengelaat, getooid door een fijn kanten doekje. Het is het portret van Anna Maria Margaretha Storm-Van der Chijs, vervaardigd door de beeldhouwster Marian Gobius naar een schilderij, dat in 1876 vervaardigd werd. Wie was deze vrouw, waarom wordt zij geëerd, dat zal menig voorbijganger zich thans afvragen. Het antwoord is een lang verhaal, een verhaal, waarin zoals in de geschiedenis van ieder mens, menig vraagteken moet staan, maar waaruit een positieve conclusie toch alles overheersend oprijst. Anna Maria Margaretha Storm-van der Chijs is de vrouw ge weest, die door haar leven en werken de Nederlandse vrouw de weg geopend heeft tot grotere maatschappelijke ontplooiing. re jonge dochters uit die tijd. moet hui ze Van der Chijs toch een vooruitstre vende geest geademd hebben, want toen zij negentien jaar was. liet haar vader haar naar Zuid Afrika gaan; een reis die wel zeer uitzonderlijk mocht heten. Dat zelfde jaar stierf haar vader en Mienette keerde naar Delft terug. Zij bleef daar wonen tot haar huwelijk in 1845 met de predikant Willem Storm. Slechts enkele weken mocht zij haar echtgenoot bezitten, na een kort ziekbed stierf hij. Weer keerde Mienette in het ouderlijk huls terug. Een rijke energieke jonge vrouw, die vanuit het statige huis aan de Breedsteeg het leven van honderden andere jonge vrouwen aanzag en er geen vrede mee kon hebben. In 1846 gaf zij de stoot tot de op richting van een „Leer- en werk- school voor behoeftige meisjes". Een klei»*- stap in vergelijking met haar verdere- werk. maar waarschijnlijk toch één, die richting gaf voor haar verdere levensloop. Haar lust naar onderzoeken dreef haar Europa door om te zien hoe in andere landen vrou wen haar drang naar meer kennis en mogelijkheden erwezenlijkten. Zij wist op deze reizen contacten te leg gen, die menig staatsman haar be nijden zou! Men vergete daarbij niet, dat zij alle hocdanigdedcn had om deuren te openen: intelligent, uit de beste kringen (zij was een vriendin van koningin Sophie), en bovendien zeer gefortuneerd. Wie haar levensgeschiedenis leest neemt steeds van nieuwe contacten. In 1856 gaat zij naar Amerika, waar de emancipatie met rassere schreden voort gaat dan in het oude Europa. Zij ziet. bestudeert, errtiseert en publiceert. Zij verzamelt ook. Méér dan indrukken. Méér dan de handtekeningen van sten en beroemdheden. Zij heeft n< lijk een buitengewone belangstelling voor de botanie, speciaal op agrarisch En voort, voort wordt zij gedreven t is een merkwaardige samenloop omstandigheden, dat juist in de week, dat in de Tweede Kamer de uit voerige debatten worden gehouden over de gelijkheid van beloning van mannen en vrouwen, te Delft deze plaquette ont huld wordt. Deze debatten vinden hun aanleiding de behandeling van de nota der re gering nopens het verdrag betreffende gelijke beloning van mannen en vrou wen voor arbeid van gelijke waarde, aangenomen door de internationale ar- beidsconferentie in 1951 tijdens haar vier cn dertigste zitting. Dc regering acht het invoeren van deze gelijke beloning niet mogelijk en er zijn Kamerleden die daar evenzo over denken. Echter komt deze negatieve houding voort uit practi- sche overwegingen (waarin wij in het bestek van dit artikel niet kunnen tre den) en niet uit principiële bezwaren te gen gelijkstelling. In tegendeel, allen hebben zich gehaast te verzekeren, dat ongeveer na het onvermoeid ijve ren van mevrouw Stormvan der Chijs, wel een stapje verder, al zal men moeilijk kunnen beweren, dat de lange weg der emancipatiei voltooid is. Mienette van der Chijs, zoals ze voor haar tijd genoten heette, werd te Delft ge boren op 26 Augus tus 1814. Zij was de dochter van een welvarend koopman in wiens huis professoren en zakenrelaties gaarne te gast waren. Mienette werd een grage luisteraarster bij de gesprekken cn kon. dankzij haar grote belezenheid, hieruit wijsheid en verdieping winnen. Hoewel zij het leven leidde van ande- Mienette Storm—van der Chijs en haar grootse strijd van initiatief tot initiatief. Ze stuwt en pleit tot in Amsterdam in 1865 de eerste industrieschool voor meisjes wordt op gericht. Twee jaar later heeft ze weer iets bereikt: Meisjes worden toegelaten tot de examens van leerling-apotheker. MIJLPAAL Dit is de grootste mijlpaal in de ge schiedenis der emancipatie. Hier is het punt. waar een zware slagboom, die de vrouw verhinderde te studeren, werd op geheven. Het was dit examen, dat voor Alette Jacobs de weg naar de collegebanken opende. Mienette Storm-van der Chijs gaat voort, zij reist, houdt lezingen. Men schrijft over haar in bewonderende woorden, zij wordt tot erelid benoemd van stichtingen en genootschappen. Zij pleit voor de vrouw met de volgende woorden: „Heeft zij dan een geheugen, een denkvermogen, een gevoelvolle ziel van den Schepper ontvangen om het minst deel aan het leven des gcestcs te nemen?" En men luistert. Men bestrijdt haar en huldigt haar. Dit vrouwenleven zou in onze dagen zelfs uitzonderlijk heten. Mienette Stormvan der Chijs moet een sterke vrouw zijn geweest, sterk naar lichaam en geest. Maar ook een eenzame vrouw, want haar strijd baarheid liet geen ruimte voor senti ment. Zij is haar weg alleen gegaan, achterlatend wie haar niet kon volgen. Zij heeft dit gemeen met alle strij ders, met alle sterken, die dc geschied schrijver wel hun daden kunnen laten vastleggen, maar immers nooit hun ge dachten. Mienette van der Chijs is zelfs een vergeten figuur geworden, vergele ken bij andere strijdsters voor dc eman cipatie. Misschien is de veelheid der on derwerpen, die zij aanpakte daarvan de oorzaak. Het zijn echter de vrouwen van nu, die haar eren. Het is dc Haagse Sorop- quette. En wij geloven, dat hier dan écn naam genoemd mag worden, die van mevrouw W. Wijnaendts Francken-Dy- serinck. die reeds in 1925 dc eerste plannen opperde om de nagedachtenis van Mienette Storm-van der Chijs, die 1 Januari 1895 stierf, niet verloren te doen gaan. laatste betreftzegt Ton, begin ik ge- dag of avond in de beeldigste toiletjes \X/IE er van houdt, blouses boven de rok le dragen, zal bijgaand model wel uiterst geschikt vinden. De grote revers worden net als de manchetten aan de ruime driekwart mouwen enige malen bij wijze van garnering doorgestikt. Voor de coupe naden heeft men een leuke verwerking ge vonden m een uitspringend pi ooitje. De knopen worden van hetzelfde materiaal gemaakt. U heeft voodeze blouse 225 m stof nodig van 90 cm breed. Het patroon, nr. 187, is verkrijgbaar in de maten 44. 46 en 48 (maat 42 op bestelling). Het patroon is a 0.40 bij onze bureaux verkrijgbaar. Het wordt per post toegezonden indien u uw bestel ling opgeeft op een briefkaart, waarop aan de voorzijde, naast de gewone frankeerzegel, f 0.50 aan postzegels wordt bijgeplakt. Na 2 April kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Churchill magistrale liggen. Angst rede in het Lagerhuis, die wij allen wel gelezen zullen hebben. Als het u gegaan is als mij, hebt u even tot op botten gehuiverd, deze grijze staatsman als met een schijnwerper het adembeklemmend beeld van deze tijd belichtte. Een hoe veelheid plutonium, waar schijnlijk nog minder dan 21b tut ker, angst voor „boze man- „angstig" goed indenken, omdat ikzelf die verstikken- drijft, de angsten in 't donker, Het héél lang gekend heb. Een i", voor de duivel. Lees onderjurk aan de deur van de alles vernietigende de slaapkamer nam de ge- king van atoomwapens, H- „Gekke Klaas" Miedema maar eens. Velen daante van ronzer zullen zich ge- tvaar dachtig aan hun kinderja ren aan dit jochie nauw verwant voelen. UEN Moeder schreef mij naar aanleiding van een vorige stukje. spook hoek van een kast werd tot een grijnzende duivel, die op het voeteneind van m'n bed kwam zitten enz. bommen enz., h u i nen en liefhebben verwording, de ten hemel schreiende zonden van het mensenleven aanschouwen, de angst vragen wij ons mèt Chur chill in angstige bezorgd- deze doos kan vullen, zou waarin ik schreef: „u moet mensen bestaan, die nooit heid af: „wat staat voldoende zijn voor wapens 20 gauw bang zijn, dat te streng bent", dat dit haar een hart onder de riem gestoken had. Haar de gehele wereld te be heersen, indien slechts één grote mogendheid deze in haar bezit zou hebben." „Het kan zijn", zeide Churchill, „dat wij in een proces van de opperste ironie een geheel enig tijd perk in de geschiedenis bereikt hebben, waarin vei ligheid het sterke kind van werd n.l. door haar de angst en behoud dc enkele familieleden tweelingbroeder van ver- ten, dat zij te streng nietiging k nachtmerrie hebben, waarin jp schreeuwen wilt God de en niet kan? En nu noemt wordt??" minister Churchill \7" OOR oude mensen doet haar achtjarig doch tertje. Dit meisje is zo bang in 't donker cn nu heeft zoveel niet toeMoeder het kleine nacht- Engelands premier met lichtje, dat tot nog toe op schieten mij te binnen: B toekomst de kamer van het kind „Van alle angsten kw „zij zullen brandde, tot het sliep, af- heengaan, geschaft. Moeder is var de oordeel, dat het meisje nu hart te groot is, voor zulke flau- Hier 1 i g h e i d het sterke kind van de angst. Maar dan toch zeker niet de veiligheid, die mensen ons garanderen? Een paar regels uit één van Wapenaar's gedichten angst, ogenblikkelijk na de die de vrees buiten ander schepsel ons zal kun nen scheiden van de liefde heel menselijk, dat Gods, die er is in Christus wij, rondom bedreigd door Jezus, onze Heer." Als dit ons realiteit is, kunnen wij rustig en blij iedere dag uit Gods hand leven, wij mèt onze kin deren. MARGARITHA. Op mijn stukje „de Mug cn de Kameel" ontving ik ver schillende brieven, waarvan sommige in gunstige, ande re daarentegen in ongunsti ge zin. Als ik mijn ant woord aan Evelientje, be treffende haar handwerkje op Zondag, het gevoel van enkelen mijner broeders en zusters gekwetst heb, spijt mij dat. Desnietemin ben ik er wat mij persoonlij]: be treft, zeker van overtuigd, de Zondag niet in het minst te enkele maal, wanneer ik geestelijk te lezen, mijn het oog op vol gevaren toch spoedig Maar het smart stralende jeugd met haar spel bezig te zien" de stem van Churchill trilde „en dan mij af te vragen, wat haar te wachten zal geeft geen kik, staan, indien God de mens- heid moe zou zijn." We zijn bang, als we dit lezen. Bang voor de toe komst van onze kinderen. droeg atoomwapen wij de glorieuze klauwen! Satan's tóch heeft angsten. „Het kind kan figuur van Jezus Christus toch niet levenslang met op het toneel der wereld doodssteek al in Jozefs hof lichtje gaan slapen. Ze treden. In deze weken vol- ontvangen! gen wij Hem op Zijn M tenweg tot in Gethsemané's het donker ligt, maar is 's avonds laat, als wij naar bed gaan nog klaar wak ker", schrijft Moeder. stelde niet te peilen zijn. ligheid, die c Mevrouw, van harte hoop Zijn zweet werd tot bloed... omferende zon opgaat aan bang voor wat Gods kerk ik, dat het lampje inmid- Wij volgen Hem tot aan het slot van Romeinen 8. op aarde te wachten staat- dels alweer iedere avond het kruis in Zijn aller- „Wantikbenverzekerd.dat noch dood (doodsangst over- wonnen), noch leven (le gs t. regel uwerzijds is niet flink, opdat wij nimmermeer van vensangst), noch engelen. J ten zullen wor- noch machten (boze gees- gaat stralend de ten), noch heden (de be- donkere dreigingen van nu), noch niet zorgeloos leven brandt op de kamer is dat het eerste dat hoog uw dochtertje. Deze maat- ling ter helle, opdat in ons opstaat: de angst, regel uwerzijds is niet flink, opdat wij nimmermee. Laten we onszelf in dit O. zoekt toch als 't u blieft God verlaten zullen opzicht niet „groter" voor doen dan we zijn, of ande ren proberen wijs te ma ken, dat we alle angst ir ons leven overwonnen heb ben. „flinkheid" in de op voeding niet in deze din gen. Dit kind ligt iedere avond in 't donker in de wurgende greep van de angst. Ik kan me dit zn ren! Geeft hun een lichtje. 1g' Trek Ze ontheiligen, el, op uw schoot cn zing een versje voor of bid met ze. Denkt toch niet, dat dit bang-zijn. aanstellerij is. De breiwei* opneem. Ik schreef destijds persoonlijk aan Eve lientje. dat zij het niet moest doen (zo wijs was zij trou wens zelf al) ten einde het 5e gebod niet te overtreden. Zoals ik ook nooit op Zon dag m'n handwerk ter hand zal nemen, als er iemand bij is. die ik daar mogelijk mee hinder. Hier komt niet het 4e. maar het gebod van de naastenliefde in 't gedrang. Voorts ds. H., betekent een handwerkje ontspanning, een zekere luxe voor ons vrou wen, waaronder wij heerliik onze gedachten, óók over de dingen van Gods koninkrijk kunnen laten gaan cn over de twee gehoorde preken na denken. maar naaien, stop pen, wassen, striiken. timme ren. tuinieren on metselen de angsten, die van de groten dezer aarde, onzentwil doorwor- Maar dan alléén die vei- insi ning weet u heel goed. dat DRIE EEUWEN Het leven en werken van Anna Ma ria Margaretha van der Chijs moge merkwaardig geweest zijn, nog inte ressanter wordt het. wanneer we het be zien in het raam van drie ecuwen. Wij willen dan beginnen in 1656 wanneer te Leiden „uit aanzienlijke ouders" wordt Seboren Maria van (der) C(h)ijs. Deze iana werd, aldus de kronieken „opgetrokken" in n de Hervormde I gbdsdienst. Zij trouwde op haar negentiende jaar met een rijk edel- man. Deze edel- I man echter bleek weinig edels hebben en Maria I liet zich scheiden I Zij werd door 1 haar zwager naar I Frankrijk gebracht, i Zij was intus- f sen Rooms gewor- I den. waarom haar ouders haar elk I onderhoud wei- gerden. Maria ech- Antoinette Boisse- ter redde zich. vain-van der Chijs. Zij werd eerst onderhouden door de geestelijkheid, maar zat niet stil. Zij richtte een genootschap op om „zulke vrouwspersonen, die haar kwaad leven wilden verbeteren" onderdak te ver schaffen. In 1688 schonk de koning van Frankrijk haar voor dit werk in de voorstad van St. Germain een huis en 1500 ponden voor onderhoud. Maria had het „opzicht" over honderd vrouwen tot aan haar dood in 1692. Het werk van deze Maria van der Chijs vond navolging in verscheidene steden van Frankrijk, en in Parijs al leen zijn drie van dergelijke tehuizen tnans nog te vinden! NOG VEERTIG Voor zover bekend leven op het ogen- bl* nog veertig personen, die de naam Van der Chijs dragen. Daartoe behoort Nel van der Chijs. de edelsmid. Maar wij ontmoette kortelings mevrouw Antoi nette Boissevain-van der Chs. directri ce van The Merchant Adventurers Le Londen, moeder vao vier volwassen zo nen. ontwerpster van lichtornamenten en een der vitaalste vrouwen die we ooit zagen. Zij is het. die de plaquette haar bet-oud-tante te Dcift Den Haag, maar Engeland, waar trouwde onthuld heeft. Ze werd geboren ging reeds als kind haar vader zaken deed. met de Nederlander David In 1924 begon zij in Engeland modern glas en porselein uit Nederland in tc voeren en al spoedig bleken de zaken zo voortreffelijk te gaan. dat ook haar man zich er aan wijdde. De crisisjaren volgden en de strijd werd zwaar Maar de zaak groeide en de Jon gens! Nu wordt The Merchant Adven turers in Engeland met eerbied ..a fa mily firm" genoemd, waaraan heel het gezin Boissevain zijn gaven schenkt. An toinette van der Chijs. alleen maar za kenvrouw? Neen. Want plotseling verandert ze van onderwerp en zegt: „Ik wilde, dat er een fonds gesticht kon worden, waaruit aan werkende vrouwen, die dikwijls to overbelast zijn, een moge lijkheid werd geboden om door rust of ontspanning weer op haar verhaal te komen..." We konden er niet verder over praten, want de boottrein wachtte om haar weer naar den Hoek te brengen, maar toen we de lichtjes van de trein het perron uif zagen rijden, dachten we: „Maria... Mienette... Antoinette drie eeuwen, drie vrouwen en toch..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5