De heer Bommer sprak voor federatie van woningbouwverenigingen Als inlooptempo wordt volgehouden over 15 jaar uit de brand Kadervergadering van C.N.V. op nieuwe leest DE Snufjes uit het buitenland op V. en D.-show Watermolenaars zuchten onder hun zwaar lot W. van Veenendaal serveerde een luchtvaartschotel D.O.S. werkte vlot een zeer gevarieerd programma af Leidse landarbeiders hielden j aarvergadering NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VBITDAG 25 MAART 1955 JONGER TROUWEN DAN VOORHEEN Voor de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouw verenigingen sprak gisteravond in Het Gulden Vlies de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, over woningnood en wo ningbouw. Voor deze actuele problemen was veel belangstelling en de voorzitter, de heer H. Oostveen, vond het prettig dat zovelen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Onder meer waren aanwezig wet houder A. J. Jongeleen, verschillende raadsleden en hoofden van dienst. De heer Bommer, die door zijn jaren lange ervaring in de Nationale Woning raad wel een deskundige op dit gebied genoemd mag worden, stelde voor, de problemen van woningnood en woning bouw in hun algemeenheid te nemen er naar aanleiding hiervan tot een verhel derende discussie te komen. Allereerst de omvang van het woning tekort. Wanneer dit in cijfers uitgedrukt moet worden is voorzichtigheid geboden. De vraag is: heeft ieder huishouden een woning nodig? In de praktijk blijkt dit geenszins het geval te zijn. Er zijn men sen, die aan inwoning de voorkeur geven. Vooral op het platteland komt dit veel vuldig voor. Daarbij komt, dat niet alle beschikbare woningen kunnen meetellen (krotwoningen en noodwoningen). Wan neer men de meest betrouwbare cijfers van het centraal bureau voor de statistiek neemt blijkt, dat ln 1947 het tekort woningen 237.000 bedroeg. Door de sterke aanwas van wonlngaanvragen ls het ln 1948 opgelopen tot 276.000. Na dit j: bleef het aantal constant en in 1950 v, men gaan inlopen. Op 31 December 1954 was het tekort 214.000. Het inlooptempo bedraagt 14.000 15.000 woningen per jaar. Kan dit worden vol gehouden, dan zal het nog 15 jaar duren eer we door het woningtekort heen zijn. Er is dan nog geen rekening gehouden met het aanbouwen van een reserve, laatste uitspraak van minister Witte, dat er nog 9 of 10 jaar nodig zal zijn om alle aanvragen te kunnen voldoen, vond spreker een juiste schatting. Wanneer het jaar 1964 wordt genoemd, lijkt dit enorme tijd, maar als men bedenkt, na de oorlog van 1914—1918 elf jaren nodig waren, terwijl de omstandigheden toen veel gunstiger lagen, valt dit toch nog wel mee. Factoren Het woningtekort hangt maar gedeel telijk van de woningproductie af. Eer tegenvaller, als bijvoorbeeld de repa triëring uit Indonesië, maakt elke bere kening illusoir. Daarnaast zijn er noj twee factoren die de aard van de woning- vraag beïnvloeden, namelijk het aantal huwelijken en het verloop van "t sterfte cijfer. Het eerste is enorm gestegen na de oorlog, en het laatste sterk teruggelopen. Hoe vreemd het ook moge klinken, het ls een feit, dat de woningnood oorzaak dat men tegenwoordig jonger trouwt dan voorheen. De jonge stellen behoeven m der te sparen om twee kamers in richten, dan om een hele woning aan kleden. Dit levert het gevaar op, dat de woningnood de inwoning zal worden voortgezet, omdat men terugschrikt voor de hoge huurprijs en kostbare inrichting. Hierdoor zal ook het peil van de woon- De handschriften van vroegere genealogen Het is een klein gezelschap belangstel lenden, dat als afdeling Leiden en Rijn land van de Nederlandse Genealogische Vereniging regelmatig onder voorzitter schap van dr Swart Voorspuy in de Kleine Buroht bijeenkomt. Gisteravond hield de heer H. L. Kruimel, conservator bij het centraal bureau voor genealogie te Den Haag, een verhandeling over „De handschriften van onze vroegere genea logen". De genealogen, die vroeger na sporingen verrichtten naar de afstam ming en verwantschap van vooraan staande families, hadden dikwijls geen toegang tot de officiële stukken, zoals doop- en trouwactes en gerechtelijke be scheiden. Hun geschriften zijn dan ook niet steeds betrouwbaar. Tegenwoordig bunnen deze onderzoekingen met meer succes worden gedaan. Alle belangrijke archieven sitaan de geslaohtkundlgen nu ter beschikking. Hierna gaf de heer Kruimel een over zicht van de belangrijkste genealogen uit de achttiende en negentiende eeuw, en liet enkele handschriften circuleren. Voor de kenners zeker een interessante avond. zeden omlaag gaan, huurprijspolitiek za voorkomen. Bejaarden Een speciaal probleem ls nog de huls vesting voor bejaarden. Acht pet van onze bevolking ls 65 jaar en ouder. Het sterfte cijfer beweegt zich nog steeds in dalende lijn en het verschijnsel, dat de huishou dens steeds kleiner worden gaat hiermede parallel. Niet het geboortecijfer, maar de bejaarden vormen de kleine gezinnen. Hadden in 1930 op elke 100 Nederlan ders 23 een woning nodig, in 1947 waren het er 25. Al deze cijfers spelen een grote rol. Een belangrijke vraag ls of de woning productie kan worden opgevoerd. De heer Bommer was van mening, dat een jaarproductie van 60.000 a 65.000 wonin gen het juiste aantal was. De mogelijk heden van opvoering zijn: bouwmate rialen en arbeidskrachten. Gaat men het aantal verhogen, dan blijven de woningen door tekort aan materialen, maar nof veel meer door tekort aan arbeidskrach ten. langer in uitvoering. En het is toch zo, dat de klaargekomen woning pas gaa' meetellen. In 1952 waren er 69.000 wonin gen in uitvoering, in 1953 77.000 en 73.000. Bouwstop De minister heeft ingezien, dat de werken in uitvoering de aflevering van woningen remmen. Vandaar dat de bouwstop werd afgekondigd, de eerste plaats voor openbare ge bouwen. Spreker vond dit zeer te recht, daar men zulke werken beter in portefeuille kan houden, totdat er een inzinking in het bouwbedrijf komt, al hoeft men hiervoor in d€ naaste toekomst niet bang te zijn, Alleen de krotopruiming zal al een enorme taak zijn. Men kan gerust het bouwvak voor de arbeiders aantrek kelijker maken, zodat de weerzin bij de jongeren hiervoor zal verdwijnen. Ook het woningpeil werd door de heer Bommer behandeld. Na de oorlog ztjn 400.000 woningen gebouwd. Men heef meer op het aantal gelet dan op de kwa liteit. Gelukkig Is In het afgelopen half jaar hierin een kentering gekomen. Na de pauze werden de vragen, onder het betoog van de spreker bij de verschillende bestuurders waren opge komen. uitvoerig behandeld. Leiden de eerste kadervergadering Viagen van Leidse en Noordwijkse bestuienbond behandeld KADER VERG ADERINGEN van het Chr. Nationaal Vakverbond droegen tot dusver meer het karakter van voorlichtingsavonden dan van werkbijeenkomsten. Ze waren nuttig om een bepaald onderwerp te bespreken; de zaak waarover het ging, werd aan de orde gesteld door het verbondsbestuur. Gisteravond werd in op nieuwe leest gehouden. De leidende gedachte bij deze wing is, dat in de bijeenkomsten kader beleefd wordt, dat men beweging dat wil zeggen: een zaak door en vóór mensen zelf, zodat niet in de eersti plaats wordt besproken wat het bondsbe- stuur belangrijk vindt, maar wat uit de verschillende plaatselijke besturenbon- len aan algemene zaken naar voren komt. De agenda's voor de kadervergaderingen worden dan ook door de bonden zelf mengesteld. Wanneer het accent méér bil de vergaderingen ligt, is er ook dit voor deel, dat de hoofdbestuurder beter in di gelegenheid is aan het hoofdbestuur te rapporteren, wat er in de afdelingen leeft Er werden op deze avond twee vragen in de besturenbond van Leiden in die van Noordwijk behandeld. Namens het hoofdbestuur was de heer Hazebosch aanwezig. De heer Veerman, secretar de Leidse bond, lichtte de punten va deze afdeling toe. Allereerst de wenselijkheid en mogi lijkheid om de kinderbijslag van het derde kind af toe te kennen. We zijn van me ning, aldus de heer Veerman, dat het li ivereenstemming is met de prlncipiëli gedachten met betrekking tot de loonvor ming, dat een gezin met twee kinderen zonder toeslag of bijslag een redelijk komen geniet. We zijn gekomen ln i periode van meerdere welvaart. Is het wenselijk om wat de kinderbijslag betreft terug te keren tot het aanvanke lijke systeem, toekenning van het loon rekening houdend met de behoeftefactor' Er is nog meer De heer Hazebosch antwoordde hierop, dat het verbondsbestuur de wenselijkheid van terugkeer tot het uitgangspunt wel inziet. Het derde kind is op zichzelf niet zen principiële aangelegenheid. Statistisch is het in ons land zo, dat de gemiddelde gezinssamenstelling is die van man, vrouw i twee kinderen. Met betrekking tot de lógelijkheid ligt de zaak belangrijk moei lijker. Er valt niet aan te denken, mede te -rken aan maatregelen, die de bijslag or het eerste en tweede kind doen op houden zónder meer. Met de financiering een daarmee gepaard gaande loons- vertioging zal een groter deel van het We gaan nu echt aan de zomer geloven De drie modeshows (-flitsen), die V. en D. gisteren in de lunchroom heeft gehouden, toonden een niet meer aarzelende, maar enthousiaste verwach ting ten aanzien van de nu eindelijk naderende lente en zomer. De leiding van de mode-afdeling blijkt bovendien regelmatig naar het buitenland te gaan om daar de nieuwste voor onze Nederlandse dames geschikte snuf jes vandaan te halen, zodat deze shows werkelijk de moeite van het be kijken waard zijn. Of eigenlijk, moeite is een beetje veel gezegd De modeflitsen van V. en D. hebben het voordeel, dat ze in kort bestek het essentiële tc zien geven. Begonnen werd met vier heel mooie peignoirs, waaronder een hoigzomer-gevalletje van nylon. In de mantels werd veel tweed in de nieuwe pastelkleuren getoond en ook nogal wat zijden ottoman In de japonnen natuurlijk katoen, veredelde, bijna tot satijn geworden katoen, piqué en enkele van die nieuwe stoffen, waarvan bijna niemand de naam onthouden kan, maar die men in zijn hoofd houdt, omdat zij zo praohtig vallen en zo rijk staan. Die stoffen worden ook in deux-pièces ver werkt. Men durfde het ook aan échte H"s en A's te ionen. Vooral de A's deden het goed, ornaat zij meestal geïnspireerd ble ken op Italiaanse modellen en de Italia nen de kunst verstaan om de pikante Franse invallen om te toveren tot draag bare vrouwelijke kledingstukken. Puzz/e-Prominen (en 1 Mevr. Jeanne Visser-Timmers. Vliet Z Z. 53, Rijnsburg: 2 P. v. d. Gigten, Buitensluisstraat 67, Kat wijk aan Zee: 3 P. C. Christiaanse, Bothastraat 2, Leiden. Een echt snufje was het pied-de-poule pakje met kort jasje en geplisseerde rok. Pied-de-poule is er enkele jaren uit ge weest, rnaar men heeft in Parijs aan gevoeld, dat deze stof er weer In zal komen, en er direct een modelletje van laten maken. Ook de imprimé-blouses schijnen in Parijs „en vogue" te zijn, zo nen ook zó'n blousje in de collectie had opgenomen. Alleraardigst! Tweed Uit Zwitserland kwam behalve veel in de verwerkte stof ook het rode mantelcostuum uit tweed, dat wel op vallend chique, maar zeer zeker niet ge schikt voor de normale garderobe van dames is. Het jongste mannequin type droeg verder ook een echt Fath- costuumpje met sterk-blousende rug bij taiiie, natuurlijk ln tweed uitge- couture-afdeling Grégoiré was weer present met een model in Franse katoen de A-lijn. Tenslotte toonde men en kele bijzonder mooie avondtoiletten, en natuurlijk het bijna verplichte bruids toilet. Maar we naderen weer de tijd van de bruiden! De accessoires waren als altijd in orde, smaakvol gekozen het toilet complete rend. De shows waren weer enorm druk bezocht. C. Th. R. Daarbij dient niet vergeten te wor den, dat er nog andere wensen leven, die ook urgent zijn. Spr. noemde on der andere de kwestie van het loon- verschil tussen de onderscheidene gemeenteklassen en die van de de- nivellering (loonverschil tussen de geschoolde en ongeschoolde arbeider). Wij staan telkens voor de vraag, wat nu de voorrang moet hebben. De ver meerdering van hét nationale inko men kan per saldo maar één keer worden verdeeld. Een commissie de Stichting van de Arbeid zal de sanering van de kinderbijslag onder zoeken. Hoe meer algemene loons verhogingen echter, hoe minder de kans dat dit stukje onzuiverheid in de loonvorming wordt weggenomen. Het tweede punt van Leiden betrof de wenselijkheid van coördinatie in de sociale verzekeringswetgeving. Ook dit werd doo: de heer Veerman toegelicht. Deze toelich ting kwam vrijwel overeen met zijn op merkingen in de onlangs gehouden ver gadering van de afdeling der Prot. kosters, waarvan wij een verslag gaven. Zij komen hierop neer, dat er in de verzekerings wetgeving nu niet bepaald sprake is var overzichtelijkheid en dat men ook wel op tegenstrijdigheden stuit. Het antwoord van de heer Hazebosch luidde, dat het C.N.V. treeft naar zoveel mogelijk uniformiteit. Geen vrije loonvorming De besturenbond van Noordwijk kwam allereerst met een opmerking over de kadervergaderingen zelf. De heer Ben schop opperde de gedachte om voor deze Tgaderlng een halve dag uit te trekken i discussiegroepen te vormen. De heer Hazebosch was van mening, dat men eerst ervaring moet hebben opgedaan met het nieuwe systeem en dat later wellicht veranderingen kunnen worden aange bracht. Een moeilijk punt is ook de loon derving. Van het verbond kan niet worden verwacht, dat dit voor de vergoedingen Instaat. Het laatste punt van bespreking was het regeringsbeleid ten opzichte van de loon- 'orming. De vertegenwoordiger van Noordwijk gaf te kennen, dat het basis- loon in de landbouw te laag is. Hij had ook weinig waardering voor de gemeente classificatie. In zijn antwoord stelde de heer Hazebosch, dat vrije loonvorming in deze constellatie ongewenst Is. Wel gestreefd worden naar vrijere loon vorming. EEN EXCUUS AAN DE STAD LEIDEN EN AAN ZIJN INWONERS Het spijt ons, dat wij U de laatste jaren in ons oude pand in de Haarlemmerstraat niet méér service hebben kunnen geven. Dit spijt ons omdat U recht had op méér service en omdat U door andere gunstige omstandigheden dikwijls onjuist beeld heb: gekregen van onze zaak en van wat wij U te bieden hadden. Onze etalages waren klein, véél te klein. Misschien zocht U soms een bepaalde schoen en zag U hem niet in de etalage. En U concludeerde zelfs al was het tegendeel het geval dat wij tóch niet hadden wat U zocht. Dit alias wordt nu geheel anders. Onze nieuwe zaak is modern en ruim. Nu kun nen wij U de service geven die U toekomt. Onze collectie schoenen is een veelvoud van de vroegere. Onze etalages zijn trekkelijk groot geworden. Nóg zullen wij dikwijls niet alles hierin kunnen plaatsen, maar zij zijn voldoende groot om U steeds een interessant beeld te geven van wij U thans te bieden hebben. Daarom nodigen wij U gaarne uit tot bezoek aan onze nieuwe zaak. Ook in dien U thans niets wilt kopen en alleen maar eens wilt komen kijken (en passen!). Wij zullen U gastvrij ontvangen. Schoenmagazijn Bata Haarlemmerstraat Leiden Agenda van Leiden Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3. 8 uur en half tien: modeshow C. en A. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O cursus „Moderne Nederlandse letterkun de" door prof dr N A. Donkersloot. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Kamsteeg's automobielbedrijf, filmavond volkswa gens. Jacotazaal Burcht. 8 uur: Vereniging Dor huismuziek, oprichtingsvergadering. Kamer 125 Stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement over: Jeugd en onder- Uiterstegracht lb. 8 uur: Broederschap m oud-padvinders, kleurendia's Ben m Ingen Schenau. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed m.m.v. kamerorkest van Sempre Crescendo o.l-v. Jaap Stotijn. ïgstgeest. Witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confec- tiehandel. Zaterdag Burcht, 8 uur: „De Speeldoos" met „Als ia aan de touwtjes trekt" door Her- an Nauw Jr. Kleine stadszaal, 8 uur: Hervormde Jeugdraad, filmavond Ned. Fabrikaat. ïgstgeest, Oud«-Poelgeest: oecu menisch weekeinde „In gesprek met Al- bert Camus" Zondag Herengracht 6870, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Westerink /er: 's Morgens om 9 uur. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Schouwburg. 8 uur: Ned. Comedie met De repetitie of de liefde gestraft, van Jean Anouilih. De Doelen, 8 uur Leidse amateur-foto grafenvereniging, films van leden. CluJhhuis „Ons Eiland", 8 uur: Vereni ging voor paedagogiek. paedagogisch Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20138. Leidse assurantieclub staat voor lustrum In De Turk heeft de Leidse Assuran tieclub haar algemene Jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Zee man, leidde voor het laatst wegens perio diek aftreden. Secretaris Wajon gaf een pittig verslag over de verenigingsactivi teiten in het afgelopen jaar. Het aantrek ken van nieuwe sprekers is een moeilijk punt en het bestuur houdt zich aanbe volen voor suggesties van de leden. In Mei zal een exoursie naar de Hoogovens worden gemaakt Ook de penningmeester kon tevreden klanken laten horen. Met algemene stemmen werd tot voor zitter gekozen de heer J. Harteloh, ter wij; de heer C. G. de Rooij tot tweede secretaris werd benoemd. Een commissie uit de leden zal in overleg met de pen ningmeester een plan uitwenken voor de viering van het eerste lustrum. Na de rondvraag werden enkele culturele films vertoond, beschikbaar gesteld door de L.TJ3. Vijftig jaar herenmodes De herenmodezaak van de firma Alb. B. Timmerman, Breestraait 90, werd op 1 April vijftig jaar geleden opgericht. Ter gelegenheid hiervan wordt op Dinsdag 12 April, 's middags van drie tot vijf uur, een receptie gehouden in het Gulden Vlies. Er wordt echter hard gewerkt aan verbetering (Van een onzer redacteuren) VORIG JAAR schreven we verscheidene malen over de ergerlijke sociale en financiële positie, waarin vele watermolenaars verkeren vooral in de Rijnstreek. Jaarsalarissen van f 500, f 400, f 300 en nog minder ble ken (en blijken!) geen uitzondering te zijn, waarvoor dan vaak 1000 maaluren per jaar moeten worden gemaakt. Terecht nam de bond van ambtenaren bij de waterschappen in Nederland, in het bijzonder de af deling Zuid-Holland, zich voor, hierin verbetering te brengen. Hoe staat het nu met deze plannen? Verscheidene molenaars hebben ons bij herhaling deze vraag gesteld, daarbij veronderstellende, dat het bij plannen is ge bleven. Niets is echter minder waar! Uiteraard ls het brengen van verbete ring in de wantoestanden geen sinecure. De autonomie der polderbesturen hangt hier nauw mee samen. Daarnaast echte: en we moeten dit nadrukkelijk vast stellen vormen de watermolenaars zelf vaak een belemmering voor de verbete ring van hun eigen positie. Bij herhaling heeft de bond hen namelijk verzocht om gedetailleerde en concrete gegevens over hun positie. Zij moeten zich, eventueel viB de bond, tot G.S. richten. Verscheidenen van hen gaven aan deze oproep gehoor. Om zonder, dat ze het zelf waarschijnlijk weten te ondervin den, dat G.S. een open oor hebben voor de klachten en bereid zijn een onderzoek in te stellen. Voor enkelen heeft dit reeds enige gunstige resultaten gehad. Het is ons echter gebleken, dat sommige mole naars een zekere verbetering ln hun fi nanciële positie ten onrechte aan ander* factoren toeschrijven dan aan het werk van de bond en G.S. Onder meer hierdoor blijken ander* watermolenaars niet veel animo te hebben zich tot G.S. te wenden. Het helpt toch niet, menen zij, en ze ploeteren voort m de stiel van hun voorvaderen, soms ook met hetzelfde salaris. Ze doen dat met een grote liefde voor hun ambacht én de mo len, dat moeten we voorop stellen, maar tevens gebukt onder de zorgen. Nacht en dag We kennen een molenaar, die soms drie of zelfs vier nachten achtereen maalt en de daartussen liggende dagen elders werkt brode. En denk niet, dat s(jn ondertussen een rustig leventje heeft. Uren staat ze vaak 's nachts naast het i l het water Molens zijn karakteristiek voor ons land, bijna even karakteristiek als de slechte sociale positie der molenaars....... Officieren luisterden naar de wonderlijkste geschiedenissen Het is 52 jaar geleden, dat Wright zich met een wankel geval van de grond verhief. Nu doorbreken „lamstraaljagers", zoals de hoofdstedeling pleegt te zeggen, de geluidsbarrière. Over het brok luchtvaartgeschiedenis, dat tussen deze twee grote momenten ligt, vertelde gisteravond de heer W. van Veenendaal, oud-gezagvoerder van de K.L.M., auteur en hoofd van de luchtmachtvoorlichtingsdienst, voor de algemene vereniging van Neder landse reserve-officieren. De heer N. v ker. gasten en ficiersmess va gekondiigd wa an Dee verwelkomde spre- leden in de gezellige of- ra de Doelenkazerna. Aan- s, dat het onderwerp kcwi n „Het liefdeleven bij de pa pegaaien" tot „Snoeken met en zonder Schiedam", maar hoewel de heer Van Veenendaal zich tot de luchtvaart be perkte kregen de aanwezigen de derlijikste geschiedenissen te horen. Het luisteren was niet alleen een genoegen wat verteld werd, maar 'ook or manier waarop. Iemand, die zoveel gemaakt heeft, hoeft niet naar woorden te zoeken. Ook ernstige onderwerpen kws aan de orde- Uitvoerig stond spreker stil bij de drie rampen, die met Cornets hadden plaats gehad. Na langdurig nauwkeurig onderzoek door de Engelsen gebleken, dat ondanks het feit, dat de vliegtuigen nog betrekkelijk ni metaalmoeheid, ontstaan door de grote luchtdrulkverschiillen waaraan vliegtuigen bloot stonden, de oorzaak Veel pij/en op de boog De Christelijke gymnastiek- en schermvereniging D.O.S. kan niet volstaan met één propaganda-uitvoering. Daarvoor is zij te groot geworden en heeft zij te veel pijlen op haar boog. Gisteravond was er weer veel belang stelling in de Gehoorzaal voor de prestaties van deze populaire vereniging. Er was een zeer gevarieerd programma voorbereid, dat met opmerkelijke vlotheid werd afgewerkt. Men vewachte niet dat op een „grote" avond, wanneer vooral bij de jeugd de zenuwen wel eens een woordje mee spreken. alles vlekkeloos verloopt. Maar vertoond werd was over het alge- i heel goed. Naast het stoere tafel- springen van de heren, en hun spectacu laire oefeningen aan rek en brug, noe- we met voldoening het ernstig po- van de kleuters om hun nummer goed te volbrengen. Onder de prettige leiding van mej. H. Bouta gelukte dit wonderwel. Voor de groepen jongens en meisjes was er alle gelegenheid te tonen waar toe zij ln staat zijn. Het optreden van de meisjes was wellicht iets beheerster dan dat van de Jongens, die in ijver echter niets te kort schoten. De damë9, die met paardsprlngen uitstekend voor de dag kwamen, en later enige zeer goede prestaties aan de rin gen leverden, besloten het programma op uitnemende wijze met knotsoefeningen. Zij waren daarbij gekleed in blauwe zij de. wat een alleraardigst effect gaf. Voor D.O.S.voor de leiders, de heer A. F. A. van Rijn en de bij het begin ge huldigde heer J. Groothoff, zowel als voor de leidsters H. Bouta en E. Mem berg, betekende deze avond een succes. De muzikale verzorging was in de ver trouwde handen van de heer Gé Hofenk. Geslaagd De heer N. S. Zondervan te Leiden is te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de economische weten schappen. de rampen was geweest. Aan de vooruit ziende blik van Plesman ls het te danken geweest, dar de K.L.M. geen Comets heeft aangeschaft. De K.L.M. heeft baar vooraanstaande positie aan de service te danken. Ples man hechtte meer waarde aan oen goede steward dan aan een goede piloot. De steward moest de vriendschapsbanden met de K L.M. leggen. Dit klemt nog meer, omdat de reclame van de K.L.M. hoofdzakelijk berust op mondelinge re commandatie. Plesman had op zijn werk kamer de sprciik „God zorgt voor de vo gels, maar ze moeten er voor vliegen" hangen en dit betekende voor de K.L.M. in de concurrentiestrijd van de vlieg tuigmaatschappij, dat de service niet te overtreffen moest zijn. De vlieger met zijn „far-awaylook" werd door de massa beschouwd a!s eer „apostel van een nieuwe levensbewe ging" en deze liet dat zo. Maar in feite komt het vliegen slechts neer op het be sturen van een groot luchtvaartuig. Men leert veel, dat is waar! De laatste jaren heeft de heer Van Veenendaal weer op het „ouwe-jorkgens-nlveau" gevlogen, dat wil zeggen bij de wilde vaart; daar zit nog de meeste muziek in. Van olifanten tot diplomaten zijn dan de passagiers. De romantiek verdwijnt uit de lucht vaart. De Jongere vliegers hebben, mis- sohlen mede door de steeds hardeT wor dende strijd om het bestaan, niet die geest van saamhorigheid, die onder de ouderen te vinden was en is- Nadat de heer Van Dee dc spreker be dankt had, ontwikkelde zich nog een be langwekkend luchtvaartgesprek. „Nieuw Brunhilde" hield j aarvergadering Gisteravond hield de dames-gymnas- tiek-, athletiek- en handbalvereniging „Nieuw Brunhilde" de jaarlijkse leden vergadering. Het afgelopen jaar is voor „Nieuw Brunhilde" gunstig geweest. Het ledental bleef gelijk, de groepen dus groot. De vereniging verwierf opnieuw Koninklijke goedkeuring, voor de duur 29 jaar. Met de afwerking van de agenda ging alles vlot. De aan de beurt aftreden zijnde bestuursleden werden herkozen. Mej. H. Kukler en de heer H. den Hertog werden door de vergadering tot leidster, resp. leider benoemd. Bij het bespreken van de belangen der vereni ging werd op voorstel van de heer Den Hertog in overweging genomen, de tijds duur der oefenavonden voor toesteltur- uit te breiden. Bij de rondvraag kwamen de tongen nog even flink in be weging. Daarna sloot de presidente de vergadering. mende vuil voor het rooster weg te vissen. Maar één ding mogen we me', blijdschap constateren. Aan de verbetering van der gelijke onhoudbare toestanden wordt ge werkt! Natuurlijk kan een radicale ver betering niet op stel en sprong worden in gevoerd. evenmin als die wantoestanden op stel en sprong zijn gekomen. Hoe veel problemen zich echter voordoen op die weg naar verbetering, we kunnen alle watermolenaars, ook de niet-georgani- seerden, de verzekering geven, dat er ge stadig en met niet-aflatende ijver aan die verbetering wordt gewerkt. Het is daarbij het grootste belang, dat ook zij zelf daarbij hun volle medewerking geven. Bij Sijtholi HULDIGING DER DRIE ZILVEREN ZETTERS Zoals wij gisteren al meldden, had de NV. A. W. Sij-thoffs Uitgeversmaatschap pij drie jubilarissen. Het waren de heren H. Labordus, G. P. Ja Lau en W. A. C de Vreede, al'len zetter, die de dag herdach ten waarop zij voor 25 jaar in dienst traden. Ontvangen door de directie en afge vaardigden van het personeel tde her denking had op verzoek van de jubilaris bescheiden karakter) werd het drietal het eerst gehuldigd door de di recteur Deze memoreerde, hoe in 1930. na de grote economische inzinking, de uit geverij weer tot groter expansie kwam. hetgeen vanzelfsprekend een terugslag had op het grafisch bedrijf. De zeer be langrijke drukopdrachten, die Sijthoff bovendien voor het Internationaal Gerechtshof kreeg, maakten uitbreiding het personeel ter zetterij nodig. Van de toen in dienst getreden zetters zijn de jubilarissen het bedrijf trouw gebleven zij hebben hun volle werkkracht en ijver aan hun taak gegeven. Spr. stipte diverse details van het werk der „zilve- zetters" aan en eindigde zijn toe spraak met een hartelijke gelukwens, me de .namens de commissarissen. Ieder van hen overhandigde hij een enveloppe met inhoud, alsmede het vererend getuig schrift van de Mij voor Nijverheid en Handel en een fraai bloemstuk. Aan me- De Vreede, die haar echtgenoot vergezelde, was bij -het betreden van het gdbouw een voorjaarsbouquet aange- De procuratiehouder van het technisch bedrijf nam daarop het woord. Hij ging zijn herinnering 25 jaar terug, naar de tijd. toen een zetter, zoals hij zeide „nog geen witte raaf' was zoals thans. Hij prees de jubilarissen, die met de drukke rij als het ware zijn meegegroeid, als uit stekende vaklieden, die in overeenstem ming met de aard van het bedrijf, elk zijn eigen gaven, hun taak verricht Geboren: Cornelia J M d v F J Jekkers hebben, zodat men hen thans kan be- C A C Bakker; Maria Chr d v A van schouwen als een team, waarop steeds Haarlem en J F Sierat; Petronella d v gerekend kan worden. J Hoogeveen en A van Alphen; Albert Uit handen van de voorzitter der Ju- C L v d Touw en H N v d Beek; bileumcommissie, die feliciteerde namens Mariene J d v A M H Rooijackers en het personeel, ontvingen dc jubilarissen J M van Seters; Nicolette M d v A Scho- nogmaals een enveloppe met inhoud, be- 1 en C C Leget nevens het gebruikelijke herinneringa- Overleden: R M van Boxel z 10 mnd. Ialbum. Dameskrans Lydia hield jubileumvergadering De dameskrans Lydia van de afdeling Leiden der Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" hield gisteren in Rehohoth een goed bezochte bijeenkomst ter herden king van het 12!ï>-Jarig bestaan. De voor zitter van de afdeling opende de verga dering en bracht de dameskrans hulde r de grote ijver, waarmee wekelijks bate van het ziekenhuis in het Zonne. huis gewerkt wordt. De voorzitter trok, aanleiding van de naam van de krans, een parallel met de dienende lief- ar» de Bijbelse Lydia, de puiperver- koopster. Onder leiding van de huidige 'e vorige voorzitster, de dames Brou- en v. d. Berg. is veel goed werk tot stand gekomen, aldus spreker. De avond werd verder opgeluisterd met muziek, zang en toneel. Het toneelstuk „De lastige vader" oogstte veel bijval. Burgerlijke stand van Leiden DRIE LEDEN ONTVINGEN HET GOUDEN C.N.V.-INSIGNE In het gebouw voor Christelijk-sociale belangen werd de jaarvergadering ge houden van» de afdeling Leiden van de Ned. Chr. landarbeideröbond. De voorzit- de heer G. F. Veenstra opende e*i heette in het bijzonder de heer I. Ver maas, lid van het hoofdbestuur, welkom. De secretaris las het jaarverslag, waar- it bleek, dat de afdeling met vijf leden vooruitgegaan. Er was een saldo van f215. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Veenstra en L. Verhoeks her- De heer Vermaas beschreef in een toe spraak verschillende toestanden in het agrarische bedrijf. Uit allerlei cijfers blijkt, dat de industrie toeneemt. Toch mag men over het laatste jaar van wel- Evangelisaliekrans „Tabilha" Gisteravond werd in de grote consisto riekamer van de Chr. Geref. Kerk de jaarvergadering van de evangelisatie- krans „Tabitha" gehouden. Deze stond onder leiding van ds C. v. d. Weele. Me- Stawleu-Colijn en mej. Valken- burgh lazen hun jaarverslag. Na geluk wensen van verschillende afgevaardigden hield mej. Valkertburgh een Inleiding „Jozef in Dothan". In dit referaat werd het evangelisatiewerk onder de de Kerk vervreemden beklemtoond. vaart spreken voor de land- en tuinbouw, en wel in het bijzonder voor het rayon Leiden. Hier ls zonder moeite een CAO. afge sloten met een verhoging in de lonen, terwijl het voor vele rayons nog de vraag is. of het ontwerp weer bü de rijkflbe- middclaars terecht zal komen. Spr wekte allen op om zich achter d« vaan van de Chr. vakbeweging te blijven scharen. Hij was ex verheugd over. dat op deze avond ook zoveel jongeren aan wezig waren. Aan drie getrouwen kon de heer Vermaas het gouden C.N.V.-insign© uitreiken wegens 25 jaar (of langer) lidmaatschap. Het waren de heren G. F. Veenstra. A. van Houten en J. P. Breediik. „Deze insignes worden hier niet alleen aan trouwe leden uitge reikt. maar ook aan werkers, die veel tUd reserveerden ln het belang van de N.C.L.B.", aldus dc heer Vermaas. Ledenraad van het Leids onderling ziekenionds Van de 30 personen tellende ledenraad .*an het Leids onderling ziekenfonds, een college, dat alle leden vertegenwoordigt, derde gedeelte afgetreden. In hun plaats zijn thans gekozen en benoemd de heren H. J. P. van Baaren, J. Franke, M. B. Leuerlng, C. F. L. Lut, H. Moa.' A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3