Automaten kunnen mensen vaak stomverbaasd doen staan Doch denken, beslissen of kiezen zijn uitgesloten NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 7 WOENSDAG 23 MAAST 1955 Machinemens dringt zich op in vele gedaanten (2) door prof. ir. H. van Rie«een 1 E AUTOMATISERING laat niemand in deze „atoomtijd" ongemoeid. Zo luidde de kop boven het eerste artikel over dit onderwerp, maar tv at is nu eigenlijk de aard van de automatisering? Is dat een denken, kiezen, beslissen en initiatief nemen, zoals de mens dat doet? Bestaat er slechts een graadverschil en dan zelfs in die zin, dat de automaat het beter doet? Met die hoogst belangrijke vraag heeft Strehl gesold. Soms zegt hij neen, dikwijls suggereert hij een ja. Dit „ja" zou echter alleen juist zijn, indien de automaat dezelfde zelfstandigheid bezat als de mens. Ik heb om misvatting te voorkomen regelmatig met nadruk gesteld, dat de automaat slechts zelfstandig is in zijn werking. Dus niet in het initiatief tot de werking. Dat komt van buiten. De automaat denkt, beslist of kiest dus niet en hij kan niet creatief met zijn „geheugen" werken. Zijn zelfstandigheid is een gedetermineerde, een routine-zelfstandigheid. Een proces, gebeurtenis of handeling is dan ook slechts te automatiseren, indien er een vast verband bestaat tussen oorzaak en gevolg, indien de informatie die inkomt in on dubbelzinnige relatie staat met de informatie, die afgegeven wordt, of met de daad, die bewerkstelligd moet worden En deze automati sering, het tussenvoegen van een automaat, heeft slechts zin, indien het proces zich herhaalt (massaproductie) of samen te stellen is uit dele n, die zich herhalen (de rekenautomaat). Aan automatisering kunnen wij dus denken, als b.v. vaststaat, dat bij het uitbreken van een brand altijd een alarm moet volgen; dat ik voor een dub beltje onder bepaalde omstandigheden altijd een postzegel wil ontvangen; dat op het afdraaien van een as altijd het boren ervan moet volgen; dat ik door het noemen van een bepaald cijfer al tijd op een bepaalde abonné aangeslo ten wil worden; dat bij iedere tempe ratuurverandering buiten, de tempera tuur binnen altijd constant moet blijven; dat bij overbelasting de zekering altijd moet doorslaan; dat a x b altijd c is; dat op mijn zet in het spel altijd de beste zet uit een eindig aantal moge lijkheden moet volgen. Hoe ingewikkeld en fantastisch ook. er bestaat geen automaat, die uit kan gaan boven deze gedetermineerdheid en herhaalbaarheid. Tijd belangrijk Uit de voorbeelden leren wij twee erlei. In al deze gevallen wordt de auto maat ingevoerd, omdat het initiatief, het denken en beslissen van de vrije mens overbodig, een verspilling van zijn tijd en aandacht is. Meestal is het dan bo vendien zo. dat de automaat betrouw baarder en preciezer werkt dan de mens. In de tweede plaats is het in antal gevallen zo, dat de tijd, die Laat een rob al» beide auto de automaat i Toch kan de automaat zich de meen de t\jd, die de men* nodig heeft om i de keuze dan bepaald, nie i andere aspecten behandelt prof. i Heer of slaaf Uit de gegeven voorbeelden is zona* moeite af te leiden, hoe doeltreffend e radicaal een modern die zodat de automaat hem vangen. Dat is zo indien een zeer kleine reactietijd vereist is en dat is ook het geval, indien de gevergde tijd een te groot deel van 's mensen levenstijd uit maakt. B.v. ligt het product van een getal a en een getal b ondubbelzinnig vast. Een mens is voor het uitrekenen daar van dus eigenlijk niet nodig. Het kan door een automaat geschieden. Maar indien deze getallen zeer groot zijn, is het product De vergelijking Is dus deze. De automaat presteert niets op het ter rein, waar de mens zijn eigenlijke kwaliteiten bezit, waar hij vrij is en verantwoordelijkheid draagt. Op het terrein, waar die vrijheid geen voorwaarde is, presteert de auto maat meer dan de mens, veelal is de prestatie va: Ma 2 de lelfs rolgbai ook In dat geval werkt de automaat slechts in dienst van de mens. als zijn instrument. Dat is dus eigenlijk niets nieuws. Op een ander terrein kan men Iets dergelijks be weren over ieder gereedschap. De rekenautomaat onze jaartelling treft men zeer vernuf tige automaten aan. De belangstelling daarvoor was toen echter louter speels. Het waren fopautomaten die in tem pels en theaters gebruikt werden. Eerst in de westerse beschaving is de mens ernst gaan maken met deze instrumen ten Zij konden echter pas volledig tot ontwikkeling komen, nadat in de vorige eeuw de electrische processen bekend werden. Het is n.l. vooral aan de grote snelheid van deze processen te danken, dat de electronische automaat presta ties kan leveren, die voor de mens uit gesloten zijn; met name als rekenauto- Deze automaat doet in feite niets an ders dan het herleiden van wiskundige opgaven tot een opgave van optellen en aftrekken en het uitvoeren van deze be werkingen Het schakelelement vot die bewerkingen is meestal een voudig electrisch ventiel, dat slechts twee mogelijkheden heeft: doorlaten of sperren van de stroom Door combina tie van een groot aantal van dergelijke tweesprongen in elementen ontstaat de oplossing: voor het ..geheugen", dat resultaten vasthoudt, bestaan vele in- genieuse mogelijkheden, waarvan som mige overeenkomst vertonen met de werking van het menselijk geheugen. Denkt en beslist niet Laat ik met een voorbeeld nog eens duidelijk maken, wat het verschil is tussen de mens en de rekenautomaat. Twee wegen leiden zonder noemens waard verschil naar hetzelfde doel. Bij de wegsplitsing naderen twee auto's, die om dat doel te bereiken weg A of weg B moeten kiezen. De één is be stuurd door een mens. de ander door een automatische ..bestuurder", eerste zal door allerlei overwegingen betreffende de hem bekende wegen, door de omstandigheden en door wat hij die dag heeft meegemaakt, (dit alles veelal onbewust verwerkt), b.v. tot de keuze van weg A komen Maar op het moment, dat hij de beslissing neemt, is hij nog vrij om er een streep door te halen en weg B in te slaan. Veel daarvan is ook in de autoi te realiseren. Zelfs nog veel meer automaat zal b.v. aldus tot de keuze komen. Als de zon schijnt, als het vóór twaalf uur is, als 499 x 253 groter is dan 100.000, als op de laatste 100 m één auto gepasseerd is, als bij vorige gele genheden in totaal het verschil tussen aantal keuzen van weg A en van B oneven is. enz. enz., dan valt de keuze op weg A. Indien aan één van 'e voorwaarden niet voldaan is, wordt eg B ingeslagen, indien aan twee voor waarden niet voldaan is, weg A enz. Zonder moeite is deze instructie zo ingewikkeld te maken, dat de bestuur de andere auto, indien hij aldus leten kiezen, in verlegenheid zou geraken, terwijl de automatische be stuurder snel en zonder feilen besiist. Maar op het moment, dat gekozen moet irden. staat die beslissing voor de tomaat onherroepelijk vast. Al kan mens bij geen benadering bepalen, welke weg de automaat in zal sturen, de keuze is gedetermineerd. De auto maat neemt dan ook geen beslissing, hij volgt een instructie, zelfs als de 'e het commando gaf, niet weet n op het moment van de keuze zal schijnen, dus ook principieel niet kan weten, welke weg ingeslagen zal worden. Hij moet n.l. ook voor die on bekende omstandigheid een dwingend voorschrift geven, indien hij wenst, dat die omstandigheid een rol zal spelen. Anders weigert de automaat dienst. De Amerikaanse hartspecialist, dr. Charles B. Bailey, van de Hahnemann Medische Universiteit te Philadelphia iV.S.) nam met zijn apparaat eerst proeven op dieren. Het hart werd buiten werking gesteld en het dier leefde voort. Weldra deed dit kunsthart ooic zijn intrede in de operatiezalen en zo werd de automaat in dit geval ineens geschieden, maar voetje voor voetje, geruisloos, onopgemerkt lelfs .-oor hun eigen besef. Aldus kan het gemis aan inzicht ln de vrijheid, hier en elders, de weer stand tegen het beroven van die vrijheid afbreken. Gevaar Er schuilt nog een andere mogeuj*. heid van gevaar in de automatisering Dit gevaar bestaat reeds in de technie> van vandaag, maar het zal in een we reld van automaten nog veel groter kun nen worden. Het houdt verband met het besef, dat de techniek een noodlottige macht is geworden tegenover de mens. een vijand van de mens. dat de mens slaaf van de machine is geworden. Hoe kan dit juist zijn? De machine en ook de rekenautomaat zijn immers instru menten van de mens? Zeker, maar het bedoelde gevaar is niettemin aanwezig, omdat machine en menten zijn. niet gevoegd in een zeer gecompliceerde samenhang, die op talloze punten door mensen, eveneens gevoegd in een inge wikkelde samenhang, geleid en gecon troleerd worden. Indien en zolang deze mensen een gemeenschappelijk geloof hebben in de zin van hun gezamenlijk werken met dit instrumentarium, gaat alles goed. Maar zodra die gemeenschap pelijke overtuiging begint te ontbreken en daarmee ook de gemeenschappelijk heid tot ontbinding komt in dat sta dium verkeren wij thans wordt de complete maatschappelijke „machine rie" op het fundament der techniek, een bedreiging voor iedere individuele mens, een noodlottige zelfstandige macht, die de mens machteloos maakt. Dat is dus mogelijk, terwijl al die men sen. ieder voor zijn eigen kleine deel. die macht met elkaar, zij 't niet echt gemeenschappelijk, in stand houden. Hel zal duidelijk zijn. dat deze situatie nog dien die „machinerie" door automati sering nog zelfstandiger gaat werken, veel ernstiger en dreigender wordt, in dien die .machinerie" door automati sering nog zelfstandiger gaat werken. In geen tijdperk van de geschie denis was het gemeenschappelijk geloof ln de aardse roeping van de inens ro nodig om onheil af te wen den. als het In het komende tijd perk van de automatisering zal zijn. Geen instrumentarium van de mensheid is op dit punt zo gevoelig als dit onafhankelijke, automatische. Zonder geloof valt de gemeenschap ln geestelljke'zln uiteen, en vervalt werkelijke leiding van het technisch instrumentarium, om plaats te ma ken voor een afhankelijkheid van dit instrumentarium. Het biedt bi dat geval immers nog de enige sa- de mensheid. Eenvoudig zovelen gespeeld wordt met de idee. dat de automaat kan denken en beslis- dat hij als de mens is. Aanleiding daartoe is allereerst, dat er vele paral lellen te vinden zijn. Vervolgens zal een rol spelen, zij het niet voor deskundi- dat de fantastische capaciteit van utomaat het publiek doet denken, dat hij op de een of andere manier de mens toch wel zal evenaren. De hoofd oorzaak voor het misverstand bij hen. die het verschil niet zien of relativeren, echter, dat zij geen inzicht hebben de menselijke vrijheid. Wat ons voor beeld betreft, menen zij. dat ook de mens tot zijn keuze van weg A gedwon gen is en dat zelfs te determineren is. waarom hij dan nochthans weg B in slaat. De mens is volgens hen ln zijn daden bv. beheerst door erfelijk heid, milieu, de ontwikkelingswet va' het leven en door instincten, zoals hel streven naar zelfhandhaving. Di' inzicht, waaruit dan allerlei heschou win gen voortvloeien, maken veler zich Intussen co weinig bewust, da' zij de conclusies over het hooft zien, dat er aldus geen verantwoor delijkheid van de mens bestaat. Op dat punt zijn zij voortdurend incon- De belangrijkste dwaling is dus niet, dat men de automaat mense lijke eigenschappen toedicht, maar dat men de mens eigenlijk als r stap kan controleren, ja. hun laten dwingend kan voorschrij- dwingelandij zal ,eder- ven" Zulk een afkeuren. Maar stel nu, dat over macht om bestwil van de mensen en van het algemeen belang zich gedwongen voelt, in de economie, de productie, de voor lichting, de opvoeding e.d. zoetjesaan gebruik te gaan maken van automata sche controlemiddelen, ja van automa tische „piloten"? Als deskundigen im mers menen, dat hoog- en laagconjunc turen met de rekenautomaat te voor spellen zijn. dan is immers de volgende stap, dat men de factoren met behulp van automatische berekening zodanig beïnvloedt en in voorschriften omzet, dat het economisch leven op de meest gewenste wijze verloopt. Welnu, ik merkte reeds op, dat die voorspelling niet deugt, omdat bij de berekening de vrije beslissingen van de mensen genegeerd zijn. Deze zijn n.l. nooit bij voorbaat in getallen uit te drukken. Indien echter de heren, die om bestwil met de automaten willen re geren, niet doorzien wat vrijheid is, zul len zij zonder gewetensbezwaren weg nemen, wat als vrijheid buiten hun begrip valt en als wanordelijkheid voor hun besef de beheersing van de juiste economische ontwikkeling in de toekomst bedreigt. En dat zal niet spectaculair Dit is het kunstmatig hart- en longsysteem, dat werd uitgevon den door de Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. Jongbloed. Deze ma chine kan het hart bloedledig maken en de patiënt toch laten verder leven. Evenals het apoa- raat van zijn Amerikaanse col lega, betekende de uitvinding van prof. Jongbloed een grote vooruitgang voor de medische wetenschap. de dwang- zekerheid stellen, dat het proces van automatisering die onper soonlijke dwang zal vergroten en dat de situatie dan rijker zal worden voor een persoonlijke dictatuur. Het is verre van mij om licht te denken over onze problemen in het komende tijdperk, indien een geloof ons kracht zou geven en de weg zou wijzen. Maar de sleutel voor al onze problemen is dit geloof Niet een aards ge loof; dat is reeds eeuwen bezig te derailleren; alleen een waar geloof, een christelijk geloof in onze aardse roeping kan ons uit de doolhof leiden. Of psalm 8 dan wel Openbarin gen 13 het klimaat van het tijd perk der automaten zal worden, hangt, voorzover het de mens betreft, af van de kracht, de universaliteit en de gemeenschap pelijkheid van het geloof der christenen. ALPHEN AAN DEN RUN „Scheepspraet" in thriller Het geheim van dr Spencer Onder regie van Peter Aryans heeft de toneelvereniging „Scheepspraet" van N. Samsom N.V. gisteravond in het Nutsgebouw de eerste opvoering gebracht van mr H. W. Plantens thriller „Het geheim udn dr Spencer". Dit is niet één van Plantens sterkste stukken, maar toch zit er voldoende spanning in om de toeschouwers sterk te boeien. De opvoering was van goed gehalte, dat kan men wel zeggen na de vier nogal sterk uitgedijde bedrijven te hebben uitgezeten. Mr Planten heeft zich bij het schrijven van dit werk gezet tot de compositie van een stuk met zulke grote verwikkelingen, dat geen mens vooraf de afloop kan voor spellen. Hij stuurt er juist op aan aller lei onjuiste gissingen in de wereld te hel pen en de ontdekking hoe men bij da neus is genomen is al een genoegen op zichzelf. Wel is zeker waar dat het stuk er niet sterker op werd met het volgen van dit procédé. De ingewikkeldheid van het gegeven maakt een verhalende trant zo nu en dan onvermijdelijk. Bovendien heeft de auteur de sterke, om niet te zeg gen grove effecten met links laten lig gen. integendeel, hij maakt er een zo dankbaar gebruik van dat men zich wel afvraagt of met taalgebruik niet een veel subtieler spanning gekweekt had kunnen len. Niettemin kan men er van ver zekerd zijn dat in griezelige gewaden ge hulde spookgedaanten en een dreigende njectiespuit hun effect op het publiek liet missen. Dat bleek gisteren wel weer overduidelijk. Om nu tot de prestaties van de tonelis ten te komen, wie na de eerste twee be drijven het geheim het geheim zou heb ben gelaten, nam een verkeerde indruk naar huis. „Scheepspraet" had ge- e tijd nodig ingespeeld te raken. Met de sfeertekening wilde het maar niet vlotten, er lag een zekere matheid over rteurs en actrices. Maar na de pauze werd dat anders. De beruchte plankenkoorts bleek goed deels overwonnen te zijn en de nodige t kwam meer en meer tot haar recht De rolkennls was over het algemeen te loven. Een wat overduidelijke souffleur. op de achtste rij nog te verstaan, gaf hiervan een niet geheel juist beeld. Wat de technische zijde van de opvoe ring betreft, hieraan bleek grote zorg te zijn besteed. Alleen ln het laatste bedrijf klopte het niet helemaal, maar voor een e opvoering vergeeft men dit falen ne. De regie liet nog wel eens een steek vallen. In het voorlaatste bedrijf bijvoorbeeld wordt Billy duidelijk mc' een mes in de rug gestoken. Maar in het laatste bedrijf loopt hij vrolijk met een verband om zijn welgevormd hoofd. Ra raEn Engelse bobbies met een re volvertas aan de koppel is ook een Iet wat ongebruikelijk gezicht. Dat bedienden steevast zonder kloppen binnentreden mocht Aryans toch zeker niet over het hoofd hebben gezien. De damesrollen waren ln goede handen. Mevrouw R. Duin-Rolle als mevrouw Agatha Hammond leverde fris en natuur lijk spel, waarbij zij uitstekend de grote mogelijkheden van deze dankbare rol uit buitte. Tonny Liscaljet als Dolly Randall kon ook wel voldoen, al bleef zij in dra matische scènes wel wat vlak. Haar dic tie is echter uitstekend. De „Interessante vrouw" van Nel Dijkman werd geloof waardig, maar zij moet niet te veel op haar typische gesluierde stem vertrou wen. een moeilijk verstaanbaar zijn achter in de zaal was somtijds het resultaat. Els Borsboom deed wat van haar werd ver wacht ln de niet veeleisende rol van Mabel. Een uitnemende prestatie bij de heren leverde H. P. Winkelman ln de zeer moei lijke rol van de schijnbaar onnozele Lord Malvern. Plastiek, mimiek, dictie, alles was even goed verzorgd. Zijn al te jong uiterlijk moet men dan op de koop toe Bewondering hebben we voor H. Schim mel. de in het stuk als niet al te snuggere en ongelooflijk volgzame speurder ge tekende Mc Gregor. Hij weet wat dictie betekent, aan zijn stem valt niets meer te verbeteren. In dit opzicht stak de ove rigens voldoende spelende M. B. Figee te sterk af; hij sprak te binnensmonds en hij heeft toch een stem waarmee heel wat te bereiken is. D. Sakko beleefde zijn hoog tepunt als de notaris in zijn sfeervol spookverhaal in het eerste bedrijf. G. de Jong schakelde zich handig om van de slepend sprekende chauffeur tot de ge wiekste, doortrapt-gemene arts, J. F. van de Vate als butler Hopkins is er bij de auteur wat bekaaid afgekomen, wat meer zichtbare bedaagdheid in houding en ge baar zou hem niet misstaan hebben. Tot slot een woord van lof voor het uitste kende decor van de heer Roos, inderdaad vakwerk van de bovenste plank. G. Tulp De Laura 1955 Het bestuur van de Alphense rijwiel- vierdaagse, de Laura, heeft in het Laura- blad, dat zoals gebruikelijk, met het voor jaar verscheen, bekend gemaakt, dat men de Laura-week 1955 heeft vastgesteld op 12, 13, 14 en 15 Juli. Dat ls twee weken vroeger dan vorig jaar, maar weer onge veer in dezelfde week als in de Jaren daarvoor. Het verzetten van de week bracht vorig jaar niet die vergroting van het aantal in schrijvingen. die men verwachtte. Wil de Laura zichzelf bedruipen, dan moet men toch tot een 8 a 900 deelnemers komen, maar het bestuur geeft toch wel te ken nen. dat men. ook al blijft het aantal om de 500 zweven, dit evenement, want dat blijft het toch. voor Alphen vast wil hou den. Overigens heeft men van tal van trouwe klanten reeds weer brieven wensen, opmerkingen en raadgevingen ontvangen, maar dié verlichten de taak van het bestuur niet. Het ls ook hier: zo veel hoofden, zoveel zinnen. In het comité, zo wordt medegedeeld, heeft ook zitting genomen mr J. Loef, ad. vocaat en procureur alhier. Deze verzorgt in het Stichtingsbestuur van Avifauna de propaganda en vermoedelijk zal hem ook voor de Laura op dit gebied medewerking verzocht worden. Overigens, we schreven dit reeds eerder, zal, wil de Laura tot ieta groots uitgroeien, het contingent deelnemende Alphenaren veel hoger moeten wórden. Kweken en voederen van exotische vogels De eerste Alphense kanarie- en vo- lièrehoudersvereniging „D^ Vogelvrien den" had de vogeldeskundige de heer M. P. Noordzij uit Vlaardingcn uitgenodigd te komen spreken op de gisteravond gehouden vergadering. Het onderwerp, dat spreker behandelde was het kweken voederen van exotische vogels. De heei Noordzij begon zijn causerie met de wijzi het vogelkweken te bespreken. De kweker heeft bij zijn werk te letten op vele bijzonderheden. De voedering van d? •ogels werd zeer belangrijk genoemd. In Ie wintermaanden moet de voeding be slist zwaarder en degelijker zijn dan ge durende de zomer. De kweker zal mc :oeken naar de voedersamenstelling, die ■oor zijn dieren het beste is. Sprekei op dit punt waardevolle adviezen aan toehoorders. Na de pauze had de heer Noordzij vele •ragen te beantwoorden. De heer Broek- iuizen, die de leiding had van de bijeen- :omst, bedankte spreker voor zijn in- Agenda gemeenteraad De agenda van de gemeenteraadsver gadering. die Vrijdagavond om acht uui gehouden wordt, vermeldt onder meer d< volgende punten: wijziging van de be zoldiging van de directeur van de vlees keuringsdienst; wijziging van de verplaat singskostenregeling; tegemoetkoming in de reiskosten van schoolkinderen; verzoek van de bijzondere school voor g.l.o het Zuideinde om medewerking bij aanschaffen van leermiddelen; ver n de Chr. school vei medewerking vooi bijzondere school de bijz. school voor Nooraeinde om medewerking bij het veranderen van de inrichting de school; voorstel inzake het aanbrengen van veranderingen in het gebouw va openbare school voor g.l.o. en u.l.o de Oudshoornseweg; benoeming leden commissie tot wering van schoolven voorstel inzake het verlenen van een sidie van f 450 voor elk der Jaren 1954 en 1955 ten behoeve van het spraakonder wijs aan de b.g.l.o.-school aan de Jong- kindt Coninckstraat; enkele voorstellen Inzake verkoop van gronden en ruiling van eigendommen en het verpachten var gronden; voorstel inzake wijziging van d« raadsbesluiten van 30 Juli 1954 betref fende het beschikbaar stellen van be dragen voor het bouwen van 66 woningen in het complex Briltenrust en het derhands opdragen van die bouw de firma J. van Wierlngen te Alphen den Rijn, in verband met wijziging het aantal van 66 ln 78; voorstel Inzake het aangaan van een geldlening, groot Prof. ir. Van Riessen schreef dit en het vorige artikel in ons blad van 21 Maart naar aanleiding van het hoek „Her senen zonder zier van Rolf Strehl en vertaald door Frans van Oldenburg Ermke. van het bestuur v ging op G.G. on stichting van eer gj.o.; verzoek f 1.0 j.000. Hei Jeugdhonk Nadat ds Wijma ln de Geref. Kerkbode enkele weken zijn gemeenteleden ln span. ning had gehouden, welke bestemming hij toch wel zou geven aan die 2,50, t« vrije beschikking ontvangen en aan daarna gekregen eerste 100 voor et Jeugdhonk (we schreven vorige wee daarover) ls het bedrag natten reeds maal hoger geworden. Op de Jaarvergach ring van de Geref. jeugdverenigingen heeft genoemde predikant dit „schone streven" nog nader toegelicht en met na druk gesteld, dat dit een zaak moet wor den van geheel de kerkelijke gemeente. Hij kon tevens vertellen, behalve kleinere giften, ook een bedrag van 250 ontvan gen te hebben. Merkwaardig was wel dat, terwijl bij d< Jeugdverenigingen tot nu toe geen actu gevoerd was en men ook niet van het ge heim van de predikant wist, de besturen de verenigingen besloten hadden, op deze avond voor een te stichten Jeugd huis te collecteren. Een en ander sloeg ni zó in. dat ongeveer 122 gecollecteerd werd en zo is thans reeds 800 bijeen. Ds Wijma laat de Jeugd nu zelf verder actte :n. Ongetwijfeld zou anders zijn er varing dezelfde zijn. als die van zijn naar Groningen beroepen Herv. collega, ds Lambour. De eerste honderden en dut- :n komen wel vlot bijeen, maar de kunst om de gang erin te houden. Gezien het Ideaal van de Geref. predi kant (naast 'Jeugd- ook evangellsatiege- bouw) zal men uiteraard te zijner tijd eventueel ook een beroep kunnen doen op de plaatselijke overheid, die, naar wet houder Dekker deze week nog meedeelde. ne belangstelling heeft voor deze plannen en. wanneer het particuliere ini tiatief ten volle zijn taak verstaat, ook fi nancieel wil steunen. Men heeft ook reeds een commissie gesproken over het Hervormde gebouw, dat verrijzen zal. En verwacht mag worden, dat ook hier sub sidie verleend zal worden. Intussen wordt uiteraard nu met inte resse uitgezien naar de Initiatieven van de Alphense Geref. jeugd. 4 Bouw van landhuizen De heer J. Dekker te Hazerswoude Wil van de gemeente Alphen een perceel bouwgrond kopen voor de bouw van een landhuis. Het betreffende perceel ligt aan de Zuidzijde van de eerste Westelijke zij straat van de Prins Bernhardiaan ten Noorden van het Bospark. Het is groot 770 ca. De heer Joh. Visser te Alphen heeft be langstelling voor een perceel grond aan de Dr Lovinklaan, hoek Molenvliet. Zuid zijde, groot ongeveer 600 ca. Ook ten be hoeve van de bouw van een landhuis. B. W. stellen de raad voor de stukken grond te verkopen. Het eerstgenoemde perceel h**ft een kostprijs van 15,64 per eenheid. Voor het tweede is een totaalbe drag van 8000 overeengekomen. Twee auto's tegen elkaar Om ongeveer 8 uur gisteravond had op het Goudse Rijpad een botsing plaats lus een bestelwagen en een personen- tengevolge waarvan de laatste in de langs het pad lopende sloot dook. De oorzaak van het ongeluk moet wor den gezocht in het defect zijn van de linker koplamp van de bestelauto. De be urder van de personenauto, de heer J. Beider uit Alphen, werd daardoor mis leid. Het gevolg was de botsing. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade is evenwel aan beide s zeer groot. De bestelauto werd bestuurd door de heer T. J. B. de K. uit Rotterdam. Benoeming De heer J. Jongejan. die ais gymnastiek leraar aan verschillende plaatselijke Prot. Chr. scholen verbonden was, is per 1 Sep tember benoemd te Veenendaal en gaat Alpben verlaten. „,'t Rankje" hield ouderavond De leden van de meisjesclub ,,'t Rankje" hielden gisteravond in het verenigings gebouw van de Hervormde Kapel te Gouwsluls een avond voor ouders en be langstellenden. De leiding berustte bij de presidente, mevrouw Franken. Dientje Rijswijk hield een inleiding over Joh. 15 4 en 5. Hennie Nagtegaal gaf een verslag van het afgelopen jaar. waarna enkele meisjes een schetsje opvoerden. Zang, declamatie en muziek volgden elkaar af wisselend op. De avond werd besloten met een kaarsjes-tableau. NIEUWVEEN Hollandse maatschappij van landbouw vergaderde Gisteravond hield de afdeling Nieuw- veen en omstreken van de Hollandse maatschappij van landbouw de jaarver gadering In zaai Bosman Secretaris en penningmeester brachten hun Jaarver slag uit. De penningmeester had een batig saldo van f 37.72 in kas. De vereniging telt thans 64 leden, hetgeen betekent, dat het ledental het afgelopen jaar met 33 ls toegenomen. Tijdens de vergadering meldden zich nog twee jiieuwe leden aan, 66 leden dus nu. De aftredende bestuurs leden. de heren D. Koole en A. Leune werden met grote meerderheid van stem men herkozen. Bij de rondvraag werd een voorstel van de heer Kroon om bij toer beurt ook te Nieuwveen te vergaderen algemeen toegejuicht. Langdurig wisselde men nog van gedachten over de arbeids voorziening. HAZERSWOUDE Plattelandsvrouwenbond In de lokalen achter de Geref. kerk vergaderen Vrijdagavond om half 8 de Chr. plattelandsvrouwen. De heer Tol zal spreken over „Onze kamerplanten cn hoe zij behandeld moeten worden toegelicht met lantaarnplaatjes. „Hou Vast" vergadert De Chr. gymnastiekvereniging „Hou Vast" houdt Vrijdagavond om kwart voor 8 in „Het Oude Raadhuis" een huishoude lijke vergadering. De training voor de dames wordt deze week op Donderdagavond om 9 uur ge houden, voor de meisjes- en Jongens- adspiranten en voor de heren op Vrij dagavond om 6.30 uur. Jaarvergadering van de C.B.C. trok veel publiek De plaatselijke afdeling van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale hield gisteravond in Centraal onder grote belangstelling zijn 38ste jaarvergadering. De avond werd geopend door de heer J. C. Sprokkerieft, die al een grote reeks jaren voorzitter ls van deze afdeling. Aan zijn Inleidend woord ontleenen wij, dat de afdeling dankbaarheid past (waarom spr. aansloot bij de gelezen Ps. 138), want de arbeidsvoorwaarden zijn. vergeleken met 25 jaar terug, belangrijk verbeterd. Die pioniers moesten hun contribute be talen van een karig loon en bij een lang durige winterperiode, zoals we die thans gehad hebben, leed men grote schade. Nu is dat alles heel ariërs en ln dit verband wees spr. op de zegen op de arbeid der Chr. vakbeweging en laakte het optreden van hen. die wel profiteren, maar zich niet aansluiten. Toch is er ook in eigen kring niet al leen roem, want het bezoek aan de werk vergaderingen ls matig en toch ls er heel veel te doen en zijn lang niet alle wensen vervuld. Ondanks verschuivingen (overschrijving naar andere afdelingen etcvan 26 leden, bleef het ledental door aanwinst gelijk, namelijk 229. Voorts deed spr. nog enkele mededelingen over het bestuur, waaruit de heer W. Krult, die jarenlang penning meester was, wegens beroepsverandering verdween. Hem werd dank gebracht voor al zijn arboid. Opvolger in deze functie erd de heef W. C. Vis. Spr. besloot met in opwekkend woord. Als spreker was aanwezig het hoofdbe stuurslid, de heer F. de Vries. Spr. zag als aanleiding voor het houden van een jaarvergadering de dankbaarheid dat men weer een Jaar heeft mogen arbeiden voor Gods koninkrijk op het maatschappelijk terrein. Hij noemde het voorta van be lang, dat steeds weer gesproken wordt over de historie der vakbeweging. Want als men die niet kent. dan verstaat men ook de strijd van vandaag en in de toe komst niet en is er ook geen dankbaar heid. Men moet weten, wat vooraf is ge gaan. Spr. stelde dat de strijd om het recht op het terrein van de arbeid in de diepste grond een broederstrijd was, want het ging om de verhouding tot de naaste. En als men vandaag geen actief Md is van de vakbeweging, dan ls men bezig die om hals te brengen. Spr. wekte met klem op tot activiteit, want die ls broodnodig. Er dreigen anders grote gevaren, waarbij spr. wees op het socialisme, dat de weg op wil van de so cialisatie der bedrijven. Er ls nog vrijheid voor de Chr. vakbeweging in ons land. Die zegen geeft ook verplichtingen. Nu heeft men nog kansen; laat men die be nutten en de organisatie sterk maken. Spr. speldde hierna een tweetal leden het gouden CNV-in»lgne op voor 25-jarig lidmaatschap, namelijk de heren K. Bate laan en J. Meerveld cn brach: hun dank voor hun trouw De heren J. M. van Hars kamp en M. Meijer konden niet aanwezig zijn; hun vrouwen ontvingen voor hen het Insigne met diploma. Hierna werden nog twee coupletten van Gezang 27 gezongen. De voorzitter bracht de spr. dank, waarna het officiële ge deelte gesloten werd. Na een pauze met een bescheiden ver loting was het tweede gedeelte voor reke ning van de toneelclub DIO, in deze kring welbekend, die een opvoering gaf van het blijspel „De nieuwe typiste". De regis seur, de heer Jac Stuivenberg, heeft ook nu met zijn uitstekend f-»-*» veel succes

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7