Over een uitgever, die zich van de dokter niet kwaad mocht maken Het Wederzijds Huwelijksbedrog tintelde van leren Qlland NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 MAART 1355 Herinneringen van een auteur Bart van de Veluwe rust in Leiden uit van welbesteed leven (Van een onzer verslaggevers) Niet zodra is ieder jaar de maand Maart aangebroken, of de boekverkopers en uitgevers beginnen zich te beijveren, het boek in het centrum van de belangstelling te plaatsen. Er verschijnen affiches, auteurs gaan andermans werk verkopen en de étalages van de boekwinkels vormen voor de boeken liefhebbers evenzovele verleidelijke blikvangers, die hun het schaarse geld in de zak doen branden. In het teken van deze Boekenweek zijn wij eens gaan praten met een oude auteur, die door het hele land heeft gezworven om de laatste vier jaar rust in Leiden te vinden. Aan het 'begin van deze eeuw woonde I sule, dat hij ook moest bijdragen in het in het Gelderse stadje Hattem, prachtig verlies, wanneer de oplage beneden de gelegen aan de Veluwezoom, de onder- 300 bleef, nam hij niet au serieux De wijzer B. van Mourik. Hij trachtte met critieken waren immers uitstekend en yr0UV r0"d te komen v*n een arme- het boekje was buitengewoon fraai uit- tierig salarisje en .eerde de jeugd het gegeven. goud-op-snee aap-noot-<mies zoals het behoorde. De 1 - l i naamsverandering in zijn leven trad bin- Afrekening De maanden verstreken en Bart hoor- y de niets. Toen hij aandrong op -* I rekening, deed de uitgever hem auteur25 moest bijdragen kosten. De ene bundel had dus 25 op geleverd. de andere kostte 25. Bart was even ver als aan het begin. Hij betaalde, maar schreef een brief op poten, waarin hij belangstellend informeerde of de uit- geves soms vergeleken kon worden met Jan-zonder-hart, want het onderwijzers salaris was zeer gering in die dagen.... De brief die hij terugkreeg veront rustte zijn geweten lange jaren. De uit gever, die toevallig inderdaad Jan heette. nen in de vorm van een aan lager wal geraakte broer van het hoofd van zijn school. Deze man van grote capaciteiten was zelf ook schoolhoofd geweest, maar de drank had zijn carrière gebroken De Hattemse broer wilde deze schandvlek van de familie niet meer ontvangen, maar de heer Van Mourik had een an dere opvatting van zijn Christenplicht. Deze man deed hem het idee aan de hand, leesboekjes voor de Christelijke la- i gere school te gaan schrijven. Hij leverde er nog de omslagtekening bij ook. Een kleine Kamper uitgever zond de boekjes de wereld in, en de auteur Bart van de Veluwe was geboren. De boekjes gingen goed. Op onderwij-, zersvergaderingen werd hem wel eens gvraagd of hij soms wist wie die Bart van de Veluwe wel was. De onderwijzer Vah Mourik hield zich dan steeds van de domme en veinsde zo onschuldig als een kind aan de schrijverij te zijn. Vlag Hoe hy zyn eerste honorarium, de kapitale som van een rijksdaalder, be steedde weet hy nog precies. Voor die twee gulden en vyftig cent kon hy een enorme vlag kopen, terwyl voor de resi van het geld de timmerman volgaarne een vlaggestok van respectabele afmetin- j gen aan de gevel van het Hattemse huis l maakte. Op hoogtydagen kon de onderwij- zer voortaan de ryke meneer uithangen 1 met zyn benijdenswaardige vlag J Toen Bart van de Veluwe's schoolboek- jes eenmaal waren ingeburgerd, doemde een groot gevaar op. Andere schrijvers S deden geïllustreerde boekjes het licht J zien en die gin-gen er nog beter in dan de zyne. De Kamper uitgever, door Bart i op het gevaar attent gemaakt, wilde wel i eens zien of hy een paar oude cliché's op kon scharrelen, want nieuwe, ziet u. waren zo duurDat moet u vooral doen als u de boekjes zo gauw mogelijk uit de circulatie wilt hebben", was Barts ongezouten bescheid. Het resultaat was I dat er helemaal niets gebeurde en dat i de boekjes dus verdwenen, zy het in wat s langzamer tempo dan wanneer het uit- gevertje zyn „goedkope oplossing" had doorgezet. Brieven Een contract tussen auteur en uitgever was in de geest van Bart van de Veluwe een onnodig stuk papier. Hij stelde de mensen niet teleur en hij verwachtte van de mensen hetzelfde. Dat dit een on voordelige stelregel kan zijn, ondervond hy by diezelfde kleine uitgever uit de Steurenstad Om de zoveel tijd kreeg hy f90 uitgekeerd, zijnde de opbrengst van een nieuwe druk van de schoolboekjes. Op een gegeven moment bleef dat bedrag uit en Bart reisde Kampenwaarts om te zien wat er haperde De uitgever beweerde met een stalen gezicht dat Bart slechts recht had op f 45. Onder sterke protesten aanvaardde de onderwyzer die het geld bitter nodig had, deze som en schreef onmiddellijk na thuiskomst een brief dat hij het er niet mee eens was. Een boze brief uit Kam pen was de reactie en een nog bozere tiit Hattem het onvermydelijk gevolg Het toen ontvangen antwoord heeft Bart van de Veluwe wel even versteld doen staan. Hij kan er nu, op z'n 82ste, nog niet ,e; over uit. De uitgever schreef namelijk, j dat het nu meer eens uit moest zyn met i; die boze brieven uit Hattem, want de at; dokter had hem gezegd dat het zo slecht he voor z'n gezondheid wasals hij zich ng kwaad maakte. Schetsen Democraat in hart en nieren als Bart .i van de Veluwe was, interesseerde hy zich ölj sterk voor de gewone mensen uit het volk, de lieden die dag-in-dag-uit hun :z* eenvoudige plicht deden en nooit eens de waardering kregen, waarop ze toch wel degelyk recht hadden. De vuilnis man. de postbode, hij beschreef ze in schetsen, die. gebundeld, bij een andere Kamper uitgever verschenen vyfentwin- tig harde guldens was het loon, en Bart was daarmee heel best tevreden. Een tweede bundel kwam in handen van een nieuwe ster aan het uitgevers firmament. Deze man liet de onderwyzer een contract tekenen dat hij zou delen r in de winst van elk exemplaar, dat de ri' oplage van 300 zou overschryden. Bart van de Veluwe tekende rustig. De clau- schreef dat hy de brief van Bart van de we zo'n impertinentie vond, dat hy zuir.ig in zyn archief zou bewaren aan zegde de uitgevery spoedig vaar- werd later havenmeester van Dan- ;n nog later gevolmachtigd gezant Nederland in Israël. Toen de al op jaren gekomen auteur dat las. hegft hij een brief naar Israël geschreven met zyn verontschuldigingen. Een prentbriefkaart en een hartelijk antwoord hielpen deze onaangename historie uit de wereld. Medewerker Wie om anecdotes verlegen zit, klopt by de heer Van Mourik niet tevergeefs aan. Hy zal u byvoorbeeld van die Kam per uitgever vertellen, die hem een hoe veelheid papier en pennen zond ter aan moediging om nog maar eens wat t< schrijven. Hy zal verhalen over zyn werl als vaste medewerker van De Rotterdam nier, De Standaard, het humoristische blad De Houten Pomp, waarvoor hij gra tis politieke gedichten schreef. U hoort verhalen van De Stuwdam, de voorloper van De Spiegel, over het Landstormblad, de Provinciale Zeeuwse Courant, het blad School met den By belBart van de Veluwe publiceerde een dozijn schoolboekjes, tien leesboekjes, een del voordrachten voor de J.V., en richtte de eerste schoolkrant in Nederland op. Na zyn pensionnering, op ruim zestig jarige leeftyd, heeft hy niet veel meer gewerkt. De oorlog bracht hy in Zeeland door, en vier jaar geleden streek hy neer in het huis van zyn zoon aan de Nieuwe Ryn in Leiden, waar de zon zo mooi in de kamer schy'nt en blikkert op het water van de Ryn. Daar leeft hy voort temid den van zyn herinneringen, gedachten aan een vervlogen tyd waarin de arbeider niet aityd het loon kreeg, dat hii waardig „Puck" voor het L.R.K. EEN STUK NÏET UIT „DEN DRIEVOET VAN APOL" Tot. in de eerste helft van de vorige eeuw werd Het Wederzijds Huwe lijksbedrog" van Pieter Langendijk nog geregeld gespeeld. Daarna kon het blijkbaar geen ingang meer vinden bij de meer romantisch ingestelden. De critiek uit die tijd liegt er niet om. Ofschoon men algemeen Langendijk als dichter weet te waarderen, heeft men bijna geen goed woord over voor het feit dat hij, de moralist, het blij&pel gebruikt tot verbetering der zeden, ,,'t welk de grootste eigenschap is, die het tooneel luister byzet". Zoiets kwam niet te pas. 't Is typisch, dat in onze dagen de En gelse toneeldichter T. S. Eliot ook weer het blijspel als medium aangegrepen heeft om de mensen te vertellen wat hij te zeggen heeft De afwijzing van Lan gendijk had ook nog een andere oorzaak en 't is goed daarop te letten, omdat deze critiek ook nu nog wel opduikt. Wat toch is het geval? Langendijks werk is uit de tyd van de laat-Renais- kunst. De invloed van deze stro ming is in vele opzichten nog duidelijk waarneembaar, o.a. in de eenheid van tijd. Het stuk begint vóór de middag en eindigt 's avonds om negen uur. Dat legt een schrijver geweldige beperkingen op. Zyn stUK is een karakterstuk. maar niet e betekenis die we daar heden aan Van karakterontwikkeling is geen sprake. Dat kan ook niet. daarvoor is de tijd te kort. Karakter betekent dan ook niets anders dan: type. Wanneer men Langendijk dan ook kwalyk nam dat z'n personen alleen maar bedriegers waren eri dat nog in zeer grote mate, zonder dat er van we- zenlyke verandering sprake is, dan is dat niet helemaal eerlijk We zullen Langendyk moeten nemen zoals hij is. gebonden aan de gedachten en wetten zyn tijd. Dat kan best en wanneer dat doet. is er heus nog veel te waarderen. Hij schrijft vlot. met vaart en geeft geen raadseltjes op, zoals vele dichters van de dichtgenootschappen, van hij zelf schrijft, dat ze „waanen nen hunne vaerzen voor orakels moet houden, als quamenze uit den dryvoet in Apol." Wanneer hy de opschepperij en dik doenerij aan de kaak stelt, doet hij dat duidelyk. Iedereen kan het begrijpen en er zyn voordeel mee doen. En aangezien deze menselyke eigenschappen nog met geheel verdwenen zijn, is het zo gek niet om dit stuk, dat in 1714 voor het eerst gedrukt werd ook in 1955 op te voeren. Te lang heeft de critiek der vorige eeuw invloed uitgeoefend. We waarderen het zeer, dat het gezel schap „Puck" dit stuk weer in de Ne derlandse schouwburgen gebracht heeft, vooral wanneer men bedenkt dat dit een troep jor.ge mensen is. die wil spelen in de eerste plaats vóór jonge mensen. Van buitenlandse klassieken weet men dik- wyls meer dan van landgenoten. En valt dit ook niet onder die eigenschappen die Langendijk zo fel bestryden wil? Men kan zonder bezwaar zeggen, dat de voo.stelling gisteravond voor het L.A.K. een model-opvoering was. Wat de mensen van ,.Puck" onder regie van Cas Baas presteerden, verdient de hoogste lof. Het was toneel van het zuiverste ge halte. Inderdaad, men zou vraagtekens kunnen zetten hier en daar, waar het de opvatting betreft We doen het niet. Het sprankelde van leven, zoals het dat ook gedaan moet hebben ruim 200 jaar ge leden. Mimiek, expressie, dictie waren uitstekend, en door dit alles heen tintelde het plezier, dat men er aan beleefde. Knap werk heeft Cas Baas in de regie geleverd, los en beweeglijk spel, steeds een goed toneelbeeld, het geheel een goede eenheid Namen noemen is moei- lyk. Jan Blaaser als Jan. de vriend van Lodewijk en Tine de Vries, als Klaar, de meid van Constance, hadden het meeste succes. Dit soort typen zijn ook door Langenayk het sterkst geschreven. Wim van den Heuvel die de rol van Lodewyk vertolkte, deed het met zwier en gratie: hy zou aiieen wat minder met z'n handen moeten praten Cecilia Lichtveld was een uitstekende Charlotte. Opvallend goed werd door Karin Haage de moeder van Charlotte, de tekst gezegd. Ab Abspoel was als de waard beter dan als broer KareV Onder de maat was niemand en niets. Met deze opvoering heeft ..Puck" aan het verzoek van Langendyk aan Govert van Mater, een Haarlems dichter, vol- Agenda van Leiden half 3. 8 uur en half 10: modeshow C. en A. Antonius-clubhuis. 8 uur: Vereniging ter behartiging der belangen van t-b.c.- patiënten, filmavond. Gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor paedagogiek, prof dr M. H Veeneklaas over de verhouding artskindouders. Kleine Buroht, 8 uur: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars. ledenverga- Schouwburg. 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met „De Derde" van Andrew Rosenthal. Oegstgeest, half 8: gemeenteraad Oegstgeest. Witte Huis, 8 u.: mode show Eerste Oegstgeester Confectiehandel. Donderdag Vroom en Dreesmann lunchroom», half 11. half 3 en 4 uur: Modeflitsen 1955 Foyer stadsgehoorzaal, 11 uur. ha'.f 3. 8 uur en half 10: modeshow C en A Schouwburg. 8 uur: K. en O.. Haags» Comedie met ..De Derde" van Andrew Rosenthal Jacobazaal Burcht, half 8: C.N.V., voor- aarskader vergadering. Gulden Vlies, 8 uur: Federatie wonir.g- ïuwverenigingen, J. Bommer over: Wo- ngnood en woningbouw. Chr- Geref. kerk, 8 uur: Chr. Geref vangelisatiekrans „Tabitha", jaarverga Doelenkazerne, 8 uur: Vereniging van reserve-officieren, spreker W. van Vee- nendaal (KLM). Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. gymnas tiekvereniging D.OS, tweede propa- ganda-uitvoerirvg. Kleine Burcht. 3 uur: Genealogische vereniging, H. I» Kruimel over de hand schriften van onze vroegere genealogen Voorschoten, 8 uur: Hervormde jeugdraad, optreden Charlotte Kohier. Oegstgeest. Witte Huis. 8 uur mo deshow Eerste Oegstgeester Confectie handel. Vrydag Schuttershof, half 10: officiële opening Vebo-paasveeten toonstelling. Foyer Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur en half tien: modeshow C. en A. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O cursus „Moderne Nederlandse letterkun de" door prof dr N A. Donkersloot. Stadsgehoorzaal. 8.15 uur: Kamsteeg"s automobielbedrijf, filmavond volkswa gens. Jacobazaal Burcht. 8 uur: Vereniging voor huismuziek, oprichtingsvergadering. Kamer 125 Stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement over: Jeugd en onder- Uiterstegracht lb, 8 uur: Broederschap van oud-padvinders, kleurendia's Ben van Ingen Schenau. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed m.m.v. kamerorkest van Sempre Crescendo o.l-v. Jaap Stotijn. Oegstgeest. Witte Huis. 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confec tiehandel. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. - Met heid er: De veranderlijk- aanvaardde prof. dr het ambt var gewoon hoogleraar in de gezondheidsleer aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Luitspeelstersnaar Lakenhal Het stedelijk museum De Lakenhal heeft op de veiling van Frederik Muller te Am sterdam acht tekeningen uit de schilderijen- en tekenin gencollectie van de bekende Aerdenhoutse verzamelaar C. G. Vattier Kraane aange kocht. Alle acht tekeningen zijn van de hand van de Leidse schilder Bakker Korff. Het zijn öf voltooide teke ningen óf studies voor schil derijen. In de loop van de volgende week zullen ze in het museum kunnen worden bezichtigd. De afgedrukte tekening is getiteld „De luitspeelsters". Toneel voor Koksschool ,De wereld van morgen" door groep Jan Nooy (A'dam) De Amerikaanse schrijver James Gow en de Fransman Arnaud d'Urseau hebben samen een stuk geschreven, dat speelt in Amerika in het jaar 1943. Het gaat in dit stuk om het probleem der heropvoeding van de na-oorlogse Nazi-jeugd. Een 15-jarige jongen, zoon var. de Duit ser Carl Brückner, die in het concentra tiekamp Dachau is vermoord, is onder het Duitse regiem opgevoed. Hem is bij gebracht. dat het de plicht van een dap per man is, voor zijn vaderland te ster ven. Zijn vader was „een lafaard, die Duitsland heeft verraden". De Amerikaanse professor Mike Frame acht het als vriend van Carl Brückner, zijn plicht zich over de jongen te ontfer men. Deze' tracht echter. in Amerika aan gekomen in den huize Frame zijn spion- nage voor Duitsland voort te zetten. Dan komen de conflicten, waarvoor ieder reeds vanaf zijn intrede in het Ameri kaanse gezin heeft gevreesd, behalve het meisje Pat, dochter van prof. Frame, die in haar argeloosheid geen moeilijkheden vermoedt. Juist door haar handelen toont hy ten slotte aan het eind van het stuk, na een ontstellende gebeurtenis (die Mike Frame zich doet afvragen of er voor deze jongen in de toekomst nog wel mogelijkheden zijn een goed mens te worden) dat de mens in hem nog niet geheel is tenonder gegaan Hij begrijpt te zijn bedrogen. Van de spelenden viel Alex Faassen Jr op, door de duidelijke karaktertekening, die hij de kleine Nazi Emil Brückner gaf Zeer goed speelde hij de rol van deze 15- jarige jongen, die In wezen niet slecht is, maar door de ijzeren dwang van het Nazi dom zich als een wreedaard gedraagt. Naast hem is Diny van Dijk te noemen, die met haar komische gebaren en mimiek van Pat het Juiste type maakte Ook de andere spelers: Alex Faassen Sr (Prof Frame). Bep Kooy (Jessie Frame). Stine Lerou als Lee Richards, de a.s. vrouw van prof. Frame. Frits Engels als Miller, de man die Emil nog verder op het ver keerde spoor wil brengen en Greet Schoo- nenberg (het dienstmeisje Frida) hebben met hun spel meegewerkt tot het welsla gen van deze opvoering. Adjudant J. L. Nieuwenstein zei in zijn openingswoord, dat dit etuk wel zeer ac tueel was te noemen, in verband met de 10de verjaardag van onze bevrijding. De dienst Welzijnszorg van de Koksschool heeft met dit stuk ongetwyfeld een goede keus gedaan. Schrijf vrijblijvend een briefkaartje Hoofdvertegenwoordiger J. G. LAMME Bothastraat 3-Leiden Telefoon: 23527 Annie en Simon vertelden over hun humoristisch werk In caleetje komt geraamte van de Doorsnees tot stand De schrijverij van korte humoristische schetsjes in dag- en weekbladen is na de oorlog tot grote bloei gekomen. Misschien als tegenhanger voor al het ernstige en beangstigende nieuws in de couranten, maar een feit is, dat zij graag gelezen worden. Twee van de bekendste auteurs in dit genre spraken gisteravond in een stampvolle Stadsgehoorzaal. Het waren Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt, die op uitnodiging van Het Boekhuis te Leiden voorlazen uit hun werk en het een en ander vertelden over hoe dit tot stand komt. Simon Carmiggelt legde als eerste de twee het contact tussen publiek schrijver met een anecdote en vertelde en passant daarbij, dat hij de stof zijn schetsjes uit de dagelijkse dingen in het leven haalt, die hij zelf beleeft of vrienden en bekenden hoort. Hij vertelt zoals hij schrijft, zo maar simpel weg, zonder mimiek of overbodig gebaar. Het sterkst is hij in het scheppen van komische situaties, zoals bijvoorbeeld in het haal, waar hij als gast te eten is vraagd en het zoontje des huizes door zijn opmerkingen de moeder voor zeer pijn lijke momenten plaatst. Het verhaal zonder meer moet het doen. Wanneer bij ons de melkboer over zyn vacantie ver haalt. dan vinden wij daar niets byzonders in. Tekent Carmiggelt hetzelfde verhaal uit de mond van de melkboer op, dan wordt het ineens een aaneenrijging dwaze opmerkingen, die de mensen doet schateren. Passende iol Bij Annie Schmidt ligt het anders. Hoe wel haar humor even kostelijk is als die van Carmiggelt, kan men goed merken dat haar kracht juist in het toneel, cabaret en hoorspel ligt. Zoals zij zelf vertelde, schrijft zij het liefst een rol voor een be paalde acteur, die hem past als een pret tig zittend pak. Haar bekende familie Doorsnee is daar een prachtig voorbeeld van. De vaderrol was oorsnronkeliik be doeld voor Cor Ruys. een klein miezerig netje, dat verstolen achter zijn hand op alles kankert. Door het overlijden van deze toneelspeler verviel gelyk deze rol en maakte Cees Laseur er een kwaaie, cholerische man van. Volgens de schryf- ster is dit het meest bekoorlyke van het toneel, dat de acteurs hetgeen zy schrijft reeël maken. Ook over het tot stand komen van dit geliefd radioprogramma werd het een en ander uit de doeken gedaan. Met de re gisseur. Wim lbo. wordt in een cafeetje het geraamte voor het volgende deel In eikaar gezet. Maar achter de schryfma- chine van Annie Schmidt moeten deze fi guren gestalte aannemen. Dit gaat het gemakkelijkst wanneer de schrijfster ze een gesprek laat beginnen. Dan komen de .deeën vanzelf en de figuren worden, lUist omdat zij vereenzelvigd worden met de spelers, levende mensen. Voordracht Haagse rechtbank Twintig gulden boete voor chauffeur Twintig gulden boete subs. 8 dagen kreeg een chauffeur uit Leiden, die in botsing was gekomen met een auto, doordat hij twee fietsers wilde inhalen. De kanton rechter had verdachte, die voor de Haagse rechtbank was verschenen, veroordeeld tot f 30 boete. Botsing veroorzaakt Een tuinder uit Valkenburg die van het vonnis van de kantonrechter in hoger be roep was gegaan by de Haagse rechtbank, hoorde het vonnis van de kantonrechter van f 15 boete bevestigd. De eis was f 30 boete subs. 15 dagen. Verdachte was met een wagen, waarvoor een pony was ge spannen, onvoorzichtig de Katwijkerweg overgestoken, waardoor hij een botsing met een motorrijder had veroorzaakt. Tegenvaller voor directeur Elf gulden boete had een Leidse di recteur van de kantonrechter gekregen, omdat hij een vrachtwagen had ingehaald hierby de weg had geblokkeerd, waar door een personenauto was geslipt en over de kop geslagen. Verdachte ging in hoger beroep. Hij werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot f 25 boete subs 10 dagen. Bevestiging van vonnis Bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter had de officier van justitie geëist tegen een chauffeur uit Sassenheim, door de kantonrechter tot f 25 boete veroordeeld en die in hoger beroep ging. De Haagse rechtbank veroordeelde, hem overeenkomstig de eis. Verdachte was met een zeswielige wagen een inrit opgereden en in botsing met een truck met oplegger gekomen. Voorlichting over plaatsing bij leger en luchtmacht Vooial niet-gespecialiseeide vaklui hebben goede kansen Niet alleen de particuliere sector, maar ook het Rijk heeft met een tekort aan personeel te kampen. Speciaal voor leger en luchtmacht. Daarom orga niseert het ministerie van Oorlog in het hele land voorlichtingsavonden over de plaatsingsmogelijkheden voor werknemers. Gisteren werd deze avond in het Antoniusclubhuis gehouden. schappelijk leven volgt op hoogconjunc tuur onverbiddeiyk een depressie. De huisvesting is ook een probleem, dat de volle aandacht verdient. De activiteit van de betrokkene om een huls In dc standplaats te bemachtigen, wordt door een speciale huisvestingscommiseie van het ministerie wel zodanig gesteund, dat men een zeer goede kans heeft vrij spoe dig zyn wens ingewilligd te zien. Sergeant K. van Eyk besprak de mo gelijkheden zowel voor vaklui als voor ongeschoolden. Behalve de bezoldiging werden ook de «sociale maatregelen uit voerig onder de loupe genomen. De ge neeskundige verzorging Is eveneens uit stekend geregeld. Vooral voor nog nlet- gespecialiseerde vaklui bieden leger en luchtmacht goede kansen. De opleiding, die dan dus voor rekening van de staat komt. werpt ook voor de belanghebbende vele fnanclële vruchten af. Daardoor kan deze categorie bij leger en luchtmacht door deze opleiding meer verdienen dan in de maatschappij Voor de vakman zal een overgang niet direct een groot voor deel zijn; het Rijk is ook gebonden aan de normen voor de bezoldiging, maar een vaste positie is verzekerd. En in het maat- Nadat dus sergeant Van Eyk de mate riële zyde had belicht werd door de film ..Verbond voor de Vrede" de geestelijke zUde naar voren gebracht. In deze film werd de noodzakelijkheid van de N.A.T O getoond. Voor deze samenwerking zullen offers gebracht moeten worden en Neder land kan dan zeker niet achterblijven. wij byvoorbeeld aan het gesprek van dame tijdens het Hefdadigheidscoi voor het geteisterde Griekenland. Men zag niet Annie Schmidt, maar de dame in kwestie, die, volgens haar zeggen, zo heer- lijk stil kon genieten van het pianocon cert en toch terwijl maar doorkwekt. Ook uit het dichtwerk van de beide schrijvers spreekt een groot verschil. Voor Annie Schmidt zyn de kindervers jes het meest typerende, waarin zij een geheel eigen stijl heeft ontwikkeld. Uit ervaring weten wij, dat zij door de voudige onderwerpen het kind het dichtst benadert en voor geen problemen stelt Het kind accepteert zonder meer. Voor Simon Carmiggelt is zyn dichtwerk een uitlaatklep. Wat hy als humoristisch schrijver niet kan spuien, laat hij als de dichter Karei Bralleput naar voren komen. Hoewel: zyn ironie en spotlust liggen vlak naast het komische. Mr L. A. Kesper opent Keukenhoi op 31 Maart Daar dr L. G. Kortenhorst aan het eind van deze maand bezet zal zijm door de debatten over de Parijse accoorden in de Tweede Kamer, zal hij de tentoonstelling ..Keukenhof" op 31 Maart niet kunnen openen. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A Kesper, heeft zich thans bereid verklaard, de zesde .Keukenhof' te openen GEMEENTE LEIDEN OHiciële publicaties SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op Vrijdag. 1 April 1955 krach tens het bepaalde by ariikel 17 der ver ordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad 15) laatstelijk gewijzigd bij verorde ning van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wa teringen en sloten, schouw zal plaats heb ben over alle wegen, lanen, paden, stra ten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, slop pen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zyn, en zon der verhindering door of vanwege recht hebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmde over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervan-ging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werketl. voor zover die bijzonder eigendom zyn Leiden, 23 Maart 1955. E.H.B.O.-eis raakten vertrouwd met B.B. Gisteravond hield de E.H.B.O.-raad een bijeenkomst in Het Gulden Vlies, waar de her S. W Hagedoorn, hoofd van de B.B tn de A-kring LeidenOegstgeest, het een en ander vertelde over de organisa tie van de Bescherming Bevolking. Spre ker, die vooraf zyn waardering uitsprak voor het werik van de EiH.BO.-ers, gaf een uitvoerig overzicht van de samen stelling der wijk- en blokploegen, waar- In ook dc E.H.B.O.-crs een plaaats heb ben Beziet spreker de reeds bereikte resultaten ln Leiden en Oegstgeest, dan geven deze reden tot grote tevredenheid. Vervolgens wees de heer Hagedoorn op het grote belang van een gedegen op leiding en de taak. die de B.B. 'heeft bij voorkomende rampen. Voorts weidde hy uit over het in de A-kring aanwezige materiaal en hoe dit werkt- Tenslotte toonde de heer Hagedoorn de noodzaak van een hechte B.B.-organi satie aan en deed hy op de aanwezigen een beroep om zich voor dit menslievend hulpbetoon in te zetten. De avond werd verder gevuld met de vertoning van en kele Instructieve filans. w-o. die van „Buurmans Buurman" en een film, die de inspectie van de B-B. door H.M. de Koningin in beeld' bracht. Brandweer in cijfers In het jaarverslag van de Leidse brand weer staat vermeld, dat tussen 1 Januari en 31 December van het vorige jaar in totaal 105 bran den plaats hadden. Het aantal alarme ringen voor geruchten van brand was 41. Het is achtmaal voorgekomen, dat uit baldadigheid de brandweer werd gebeld. Hot aantal alarmeringen anders dan bij brand bedroeg in totaal 70. Deze hulpverlening Is in 14 gevallen nodig geweest by mens of dier in nood, voertuigen te water enz. De overige gevallen hadden betrekking op storm schade enz. Het aantal alarmeringen, waarbij de bij de brandweer gesta- tionneerde ambulance-auto's zijn uitge rukt. bedroeg 888. Er werden 32 schoorsteenbranden ge registreerd. 53 kleine binnenbranden. 3 uitslaande branden en 17 buitervbran den. De oorzaken van de branden zyn leerzaam: vuile schoorsteen, fel stoken, defecte schoorsteen, vonken uit de kachel, hete sintels, foutieve kachel- contstructie, baldadigheid, spelen met vuur, broei, onvoorzichtigheid (luci fers. sigaretten), kortsluiting en ga»- toestellen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Charlotte A d v A C Ruardy en J H Singeling; Hazina J d v T de Kreek en P Ubink; Petrus J z v P J Bak ker en A Fileimon; Frits G z v E Riet kerk en F C Hemerik; Elisabeth dvJR van Slooten en C Sip; Paul J z v G J Kikkert en S Mulder- Ondertrouwd: B J v d Weydon cn E Delmeer; C'Wervelman en M van Oosten; A R George en I D Douwes; J van den Ber-g en H Olijerhoek; G J le Febre en C Bleiji; A M Vogelaar en T H van der Geer; J J de Roode en A By; J A dc Reus en C S Gelok. Gehuwd: P J Lut en A van den Berg; B v d Plas en C Korcn'hoff. Overleden: E Engberts man 79 J; J Taffyn huisvr van Sierat 81 j; J F van Thiel man 72 j; P Duiverman wednr 88 j; C de Romijn wed van Louwrier 87 j; C Vermunnicht wed van Snelderwaard 83 j. Marionettenspel voor Prinses Irene Fonds Het marionettentheater van Jos Mens zal ln de toekomst onder auspiciën van het Prinses Irene Fonds ook voorstellin gen gaan verzorgen ln sanatoria, zieken huizen enz. Deze maand nog zullen da patiënten van de sanatoria te Hilversum en Hellendoorn kunnen genieten van het Faustspel, dat Jos Mens met zyn mario netten voor het miniatuur voetlicht zal brengen. Goed, modieus en smaakvol Lenteshow van C. en A. weer een evenement De modeshows van C. en A. hebben qua entourage en regie alleen al de laatste jaren een bijzondere roep verkregen. Vandaar dat er gisteravond voor de gehoorzaal, waar in de foyer de eerste twee shows van een hele serie zouden worden gehouden, weer een lange rij dames en heren (ja zeker, en niet eens zo weinig!) stond te wachten om toegelaten te worden. Het podium, waarop de mannequins verschenen, was deze keer naar het ach tereinde van de zaal verlegd en het ge heel was hoewel kleurig toch strak gehouden. De verlichting van het plan kier was uitstékend. De regie bewoog zich deze keer om aardig gespeelde verjaardag, waarbij jonge man verliefd raakt óp en verloofd raakt mèt een van de dochters van w Grote-Maat. Uiteindelyk (na heel geharrewar met andere mcigjes) komt er natuurlijk een huwelijk van. Hoe goed de regie in elkaar zat, kunt wel begrypen, wanneer wij u vertcl- n. dat er in ongeveer vijf kwartier tachtig modellen werden getoond! Ook by deze show werd weer duideiyk, dat C. cn A. zich steeds meer gaat toeleg gen op het brengen van werkelijk smaak volle dingen voor zo laag mogelyke prys. Hetgeen betekent, dat een stuk ook wel duur kan zijn, maar dan toch aityd zó duur aLs u had gedacht Er waren bij deze show nog wel herinneringen uit de tyd, dat C. en A. het zocht in goed kope opschik en felle kleurstelling en enkele combinatie vonden wij zo stilletjes voor ons heen nog wel eens flodderig- Maar eerlyk is eerlyk: deze gevallen behoorden tot de uitzonderin gen. En dan nóg wisten dc mannequins zc zó te brengen, dat het charmant was! Hetgeen bewijst dat de teams, waarmee gewerkt wordt (het zyn er drie. die heel Nederland afreizen), hun vak verstaan. Typen In Leiden beschikte men onder leiding in mevr. C. Klumper over zes zeer per soonlijke en vlotte mannequins, onder een moederlyke grote maat. een knappe, vlugge jongeman, een Francaisc. die het jonge meisje representeeerde, een gedistingeerd-® jonge vrouw met grijs haar. een zeer moderne jonge vrouw en „degelijk" type Zij toonden het •nieuwste van het nieuwste in snit stof cn kleur, aangepast aan de praotijk en de Nederlandse smaak, H. S, en A in cluis, Frans. Amerikaans cn Italiaans ge ïnspireerd. En wat zoudt u zeggen van de kangeroe-lyn? Van Patou! Men kan bij C. en A. nog steeds voor geen tien gulden een alleraardigst en semble krijgen. Maar in de gulden-mid denklas vindt men reeds byzondere at tracties als de permanente plissó in de keurtelas ontdekt men mooie wevenit- pakijes cn dan heeft men er nu ook nog een modelafdeling aan toegevoegd, waar in men echte modeljurken, pakjes en •mantels vindt .copieën naar ontwerp van de grote modekoningen. Een iuat voor het oog! Heren Ook de heren kwamen er goed af. De mode is voor hen sterk aan het veran deren. Italiaanse dessins, nauwere broeks pijpen, verhoogde revers, een fel-geruit vest soms, en dan de bovenste knoop van het jasje dicht doen, heren, en niet meer de middelste! Dat de over- en regenjas sen korter zyn, wist u toch al? Het hoogtepunt van de show was na- Liur.ijk de bruidsstoet Inderdaad een droom van tule en kant. Vier lagen witte tule op een onderlaag van witte iaft de den de kanten japon, met een rand van geplisecrde tule aan de onderzyde, wyd uitstaan. Het kapje: een kanten deksel tje en daarover een lamge sluier met aan de randen hetzelfde motief. De bruids meisjes waren verkleinde uitgaven van deze werkelyk prachtige bruid. De hoeden leverde het Nieuwe Mode huis uit de Haarlemmerstraat, dc para plu's de firma Holswilder. tassen de fir ma W. de Jongh en de byoux de firma Van der Vlist. Elk nummer was tot ln de puntjes verzorgd en het publiek toonde zich dan ook buitengewoon enthousiast. C. Th. R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3