Jlicuiue £eiitsd)c ÖTourant P Leed tengevolge van A-bom kan worden verzacht A-bom physici bezorgd *n- Teleurstelling over beleid ambtenaren-salarissen Knoeipartijen om maar aan vaklieden te komen WOENSDAG 23 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: J 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIÉN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10302 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanteutftftbtfctlma ■mn bert in fegfjeaspotf Stomverbaasde mensen BESCHERMING BEVOLKINGGEZOND EN KRACHTIG De Rijks Mobiele Colonnes worden bemand met militairen (Van onze Parlementsredacteur) "It/TINISTER BEEL heeft gisteravond laat in de Eerste Kamer zijn belofte d-r-l- ingelost, in de memorie van antwoord bij de begroting van Binnen landse Zaken gedaan, nadere mededelingen te zullen doen in verband met de organisatie van de Bescherming Bevolking en de bemanning van de zgn. Rijks Mobiele Colonnes (RMC). De uitermate belangrijke mededelingen van de bewindsman hebben betrekking op het volgende: "jl/TET MILITAIRE ADVISEURS is de regering van mening, dat in de eerste jaren geen rekening gehouden behoeft te worden met het ge bruik van waterstof-bommen, omdat het nog zeer beperkte aantal, waar ever een eventuele tegenstander beschikt, gereserveerd zal moeten blijven voor die doelen, welke op andere wijze niet kunnen worden uitgeschakeld. TVTEL MOET rekening worden gehouden met atoom-bomaanvallen op «belangrijke doelen als: militaire vliegvelden, de hoofdstad, het rege ringscentrum, het belangrijkste havengebied tegen de tijd, dat de aanvoer een rol gaat spelen, de belangrijkste oorlogshaven in de korte tijd van de concentratie na de mobilisatie. T^R KOMT voor de Rijks Mobiele Colonnes geen burgerdienstplicht. Het worden militaire colonnes, administratief onder het militair gezag, operatief onder de Nationale commandant B.B. Zij zullen worden bemand met militair dienstplichtig personeel van de Luchtmacht en zo nodig van andere krijgsmachtonderdelen, welk personeel in de militaire sector geen mobilisatiebestemming heeft. De sterkte van het contingent, dat voor deze colonnes in opleiding kan worden genomen, gedraagt 4000 man per jaar. Aan de organisatie van de Bescherming Bevolking, zoals die in 1950 werd opge steld, lag ten grondslag een militaire veronderstelling, betreffende de aard, frequentie en omvang van de bombarde menten, waarmede de A-gemeenten in ons land, d.w.z. plaatsen, die op grond van hun militair of economisch belang het doelwit van een aanval zouden kun nen zijn, rekening te houden hadden. Op deze veronderstelling was de omvang en de uitrusting van de plaatselijke organi saties ingesteld, aangevuld met de Rijks Mobiele Colonnes, die te hulp moeten snellen, wanneer steden getroffen zouden worden, die met eigen middelen de uit werking van een bombardement aan kunnen. In ons land wordt te veel en te vet gegeten Al'chis prof. Den Hartog bij inauguratie te Wageningen In Nederland wordt te veel en te vet gegeten. De ziekten als gevolg van over voeding nemen hand over hand toe en hollen de volkskracht uit door voortijdige dood. hoog ziekte-verzuim en verminderd arbeidsvermogen. Volgens Amerikaanse gegevens zouden er van de honderdduizend overledenen aan coronaire hartdood 17.000 niet zijn ge storven als het gemiddelde lichaamsge wicht met het normale lichaamsgewicht in overeenstemming zou zijn geweest. Hel Instinct de juiste voeding te kiezen is bij de mens onvoldoende ontwikkeld. Voor de voeding geldt het kiezen van de juiste weg, aldus prof. dr C. den Hartog, direc teur van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad gistermiddag te Wageningen in zijn inaugurele rede bij de aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoog leeraar in de voeding en de voedselberei ding. De grotere aankoop van wittebrood, ge bak, bonbons en grote hoeveelheden sui ker doet de nuttigheid geweld aan. Bo vendien wijzen de statistieken uit, dat het vetgebruik in vijftig jaar is gestegen van zeventien procent tot tussen de 30 en 40 procent. Door de toegenomen welstand en het grotere vetgebruik is ook meer suikerziekte en aderverkalking ontstaan. Koning Boudewijn zou zich gaan verloven Volgens het Belgische blad La Der rière Heure doet te Brussel en te Lon den het gerucht de ronde, dat koning Boudewijn zich zou gaan verloven met prinses Margaret von Baden. De prinses, een nicht van de hertog van Edinburg, is op ihet ogenblik leerling-verpleegster in het ziekenhuis St Thomas te Londen. Prinses Margarita Alice Thyra Victoria Marie-Louise Scholastica werd op 14 Juli 1932 geboren op het kasteel van Saiem bij Baden Zij is de dochter van Mark graaf von Baden Berthold-Friednch. die op 17 Augustus 1931 te Baden-Baden in het huwelijk trad met Theodora, prinses van Griekenland en Denemarken. Hierbij was rekening gehouden A-bomaanvallen op beperkte schaal. Wij hebben, aldus prof. Beel, in vier jaar een B.B. tot stand gebracht, die niet meer eer. wensdroom is voor de nabije toekomst, maar die werkelijk bestaat, ge zond en krachtig, ook al is zij nog niet tot volledige ontwikkeling gekomen. Otidanks haar tekortkomingen is op haar van toe passing het „Het sal waerachtig wel gaen". In dit verband bracht de bewlnds- hulde aan allen, die bereid zijn, in de moeilijkste omstandigheden hulp te bieden aan de medemens in nood. Er is thans echter wijziging gekomen in e militaire veronderstelling, nu rekening ■houden moet worden met A-bomaan- illen op vitale punten. Hiertegen zijn maatregelen mogelijk. Niet in die zin, dat cr afdoende bcscher- iing geboden kan worden tegen de ver nietigingskracht, waartegen wij ons te weer moeten stellen. Een verwoesting van enorme afmetingen is niet te voor komen. Maar wel kunnen w(j het aantal slachtoffers terugbrengen tot slechts en kele procenten van de massale verliezen, die wij zouden lijden, indien wij niets deden. Deze maatregelen zijn: evacuatie, alar mering, schuilgelegenheid, hospitalisatie. Een tijdige alarmering bij naderende aanvalsvliegtuigen is verzekerd. De mogelijkheden van evacuatie op vei lige afstand, maar in de naaste omgeving van de met A-bommen bedreigde steden van allen, die dan gemist kunnen wor den. worden onderzocht. Schuilkelders In studie zijn genomen geprefabriceerde schuilgelegenheden, die bij toenemende spanning in de internationale situatie op korte termijn kunnen worden geplaatst. Een veel uitgebreider aanpak van i hospitalisatie van gewonden wordt door de geneeskundige verdedigingsraad voor- Dit alles houdt niet tn, dat voor ons ge hele land rekening moet worden gehou den met atoom-bommen. Voor de over grote meerderheid van ons land blijft de toestand ongewijzigd. Bovendien zal niet steeds de ontrui ming van de theoretisch bedreigde gebie den even ver behoeven te gaan. Soms zal zij van korte duur kunnen zijn. Er kan geen sprake zijn van automatisme. Daar om zal de beslissing van de regering of evacuatie moet worden a a n b e v o dan wel voorgeschreven, worden genomen zodra de omstandigheden welke aard ook, daartoe nopen. (Zie vervolg pag. 4) In de Eerste Kamer Alleen communisten gelukkig met model-actie van Hoger Overheidspersoneel (Van onze Parlementsredacteur) TAE ACHTERSTAND van de ambtenaren-salarissen, vergeleken met de kJ beloningen in het vrije bedrijf, was wel een van de hoofdpunten in het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken, dat de Eerste Kamer gistermiddag en -avond hield. O neen, men stelde zich in het algemeen geen partij in het conflict tussen regering en ambtenarenorganisaties, omdat men niet over voldoende gegevens, vooral met betrekking tot de regeringsvoorstellen beschikte, maar onmiskenbaar was toch de critiek op minister Beel. Iedereen betreurde het, dat er in het georganiseerd overleg geen overeenstemming was bereikt en men hoopte, dat die over eenstemming er alsnog zou komen. Behalve van communistische zijde werd algemeen het advies van de Centrale van Hoger Overheidspersoneel om te komen tot een „model-actie" afgekeurd. „Een vreemd advies," aldus de heer Schipper (a.r.). Volg het advies niet op, waar schuwde de heer De Vos van Steenwijk (lib.), maar beiden zagen in het gegeven advies toch wel een bewijs van de grote teleurstelling, die zich van de ambte naren heeft meester gemaakt. De heer Reijers (c.h.) meende, dat de salarissen aangepast moeten worden aan de loonvorming in het vrije bedrijf. Hij was teleurgesteld over het beleid van de bewindsman. En de heer De Vos van Steenwijk (lib.) sprak over „de ellendige nivellering", die de wortel is van alle salarissen-kwaad. De heer Schipper (a.r.) vroeg zich af, of het wel juist is, dat in het georgani seerd overleg de leiding van de regerings delegatie gelegd wordt in handen van hoge ambtenaren. Waarom, zo vroeg hij, wordt deze taak rtiet opgedragen aan een of meer ministers of staatssecretarissen. Deze kunnen veel beter manoeuvreren en veel meer met gezag spreken. Hij zag de kern van het ontbreken van overeenstemming in het feit, dat men het niet eens kon worden over de vraag, hoe de discrepantie tussen de overheid6sala- rissen en de beloning in het vrije bedrijf dient te worden weggenomen. Hij gaf daarom ernstig in overweging, een in stantie in het leven te roepen, die objec tief kan nagaan, waar deze discrepantie ligt en hoe groot die i6, zowel bij de lagere ambtenaren als bij de andere groepen van overheidspersoneel. Het be6te zou dit kunnen geschieden door mensen uit het georganiseerd overleg zelf, maar desnoods ook door een aantal „wijze Critisch Uitermate critisch was de heer v. Lies hout (kath. v.). Het leek hem, dat de mi nister er alleen maar op uit is, de eenheid in het bezoldigingsbeleid te bewaren. Hij vroeg zich af, of de bewindsman wel I bereid was een afdoende salarisregeling j in het leven te roepen. Blijkbaar wil hij I niet voldoen aan de eis des tijds: in concurrentie met het particulier bedrijfs leven een dringende personeelsvoorzie ning tot stand brengen. Hij achtte dit moeilijk te aanvaarden. Hij zag 'n touw trekken tussen 't rijk en de ambtenaren- organisaties en tussen het rijk en de lagere publiekrechtelijke organen. Vele ambtenaren zijn niet meer in staat in hun noodzakelijke levensbehoeften te voorzien. Deze toestand achtte hij moreel verwerpelijk. Hij vond het dan ook moei lijk, de regering in haar ambtenaren- beleid te volgen. (Zie vervolg pag. 4) Poujade, eigenaar van een kleine boekwinkel in midden-Frankrijk, slaagt er thans in een kabinet te doen wankelen met zijn anti-belasting campagne. Hij houdt (omringd door zijn volgelingen) persconferen ties aan de lopende band. Maandag breekt wellicht een „grote dag" voor hem aan. Dan zal premier Faure nieuwe voorstellen bij het parle ment indienen. Poujades duizenden volgelingen onder de midden standers zullen dit feit waarschijnlijk opluisteren met een fikse winkelsluiting. Gesloten front een leugennef" Werkgevers en arbeiders spannen soms samen om steunfraude te plegen IN ENKELE BEDRIJFSTAKKEN is het tekort aan arbeiders zó groot, dat de werkgevers tot vele concessies bereid zijn om bepaalde vaklieden aan hun bedrijf te verbinden. Zij gooien het met hun geweten op een accoordje als zij de zo zeer begeerde arbeidskrachten maar kunnen krij gen. Dit wordt letterlijk geconstateerd in de sociaal-culturele mededelin gen van enkele grote gemeenten. „BU de honderden gevallen van steun, fraude Is in de laatste maanden een toe nemend aantal gevallen geconstateerd, waarin werkgever en werknemer samen spannen en een knoeipartü op touw zet ten. Dit ptjnlüke verschijnsel geeft aan leiding tot grote bezorgdheid. Het ge beurt nl. meer en meer, dat de werkgever en de werknemer een nauwgezet systeem van falsificaties opbouwen om dc uit keringsorganen om de tuin te leiden. Hierdoor vindt de controleur een geslo ten front tegenover zich en valt het hem moeilijker door het leugennet heen te komen, dan vroeger bU de eenvoudiger opzet." Als reden hiervoor wordt in de eerste plaats opgegeven, dat de minder correcte werkgevers graag uitzien naar werkne mers, waarvoor geen premies voor de sociale verzekering behoeven te worden betaald. Deze werknemers vindt men cat- gorisch onder hen die een of andere soci ale uitkering ontvangen. Beide partijen hebben door deze werkwijze een financi eel voordeel: de werkgever omdat hij geen premies hoeft te betalen en de werk nemer wijl deze naast zijn uitkering nog een loon ontvangt, waardoor hij een dub bel inkomen geniet. Radiohandel wil wel lagere prijzen „Maar ten slotte kunnen wij er niets aan doen" De radiodetailhandel ls uiteraard niet in het minst gekant tegen prijsverlagin gen veeleer integendeel. Maar de uit eindelijke beslissing hierover ligt n i e t in zijn handen. Aldus verklaarde de Ned. Vereniging van Radio-detailhandelaren na afloop van een vergadering. Betreffende de bezwaren, die minister Zijlstra meer speciaal tegen de N-V.R.D heeft, waren reeds zeer geruime tijd on derhandelingen gaande, die naar de me ning van de vereniging in een zodanig stadium verkeerden, dat maatregelen als de genomene daarvocr zeker niet nodig De vergadering heeft dan ook het hoofd bestuur opgedragen alles in het werk te stellen, opdat de minister zijn beslissing zal intrekken, zoals reeds bij andere groe pen detaillisten geschiedde Het hoofdbestuur heeft hiervoor alle nodige bewegingsvrijheid verkregen In dien zin. dat het voor zover dit redelijker wijze mogelijk is, tegemoet kan komen aan do wensen van de minister. Eisenhower tegen gesprek op hoog niveau President Eisenhower is togen een con- ferenti op 't hoogste niveau met de Rus sen, zoals door senator George was voor gesteld. Republikeinse leiders uit het con gres. die dit gisteren mededeelden, her inneren aan Eisenhower's verklaring dat de Russen eerst hun goede trouw moaten bewijzen door in te stemmen mgt een Oostenrijks vredesverdrag, de hereniging van Duitsland en de herenig-ng van Korea. Bovendien moeten eerst de Paiijse vex-dragen inzake West-Duitsland be krachtigd zijn. Opgepastheren! Uitstapjes van Koningin en Prins op Sardinië De eerste dag van hun bezoek aan Cagliari op Sardinië hebben koningin Juliana en prins Bernhard een wande ling door de stad gemaakt. Zij kochten een paar poppen in plaatselijke kleder dracht en bezochten de kathedraal in de oude stadswijk. Toen het Koninklijk paar het hotel verliet, juichte een menigte nieuwsgie rige Sardiniërs hen toe. Maar het ver trek was verder zo onopvallend moge lijk. Koningin en Prins begaven zich naar het strand, waar de Koningin zonnebad nam en prins Bernhard enige tijd in het nog kille zeewater zwom. Voorts heeft het Koninklijk paar met acht vrienden een bezoek gebracht aan het oude Romeinse aquaduet. 's Middags vertrokken zij voor een autotocht naar Sassari (Noord-Sardinië). Prins Bern hard heeft het plan, in het gebied van Alghero met de harpoen onder water te gaan vissen. 's Avonds woonden H.M. opvoering van Beetho1 lio bij. „Steunfraude (zo citeren wij verder) is beha.ve een persoonlijk vergrijp ook een sociaal misdrijf, dat de gemeenschap met kracht moet tegengaan. Want komt op de sociale voorzieningen de blaam van misbruik, fraude of corruptie, dan zullen deze onvermijdelijk de weerslag ondervinden. Knoeiers brengen de be- staanszeKerheid van tienduizenden hun ner medemensen in gevaar en juist van hen, w'cr leven economisch het meest kwetsbaar is.' Het percentage van het aantal armen wetuitkeringen in de gemeente Amster dam is van 1950 tot 1954 teruggelopen van 8,2 tot 2.9 (aantallen resp. 1327 en 512). Het percentage en de aantallen fraudes bij rijksregelingsuitkeringen in de ge meente Amsterdam liepen evenwel op van 3.3 pet (395) in 1950 tot 5.2 pet (699) in 1953, waarna het daalde tot 4,6 pet 1470) in 1954 Dit laatste percentage is evenwel de laatste tijd weer stijgende. Dr Schilder gaat met vervroegd pensioen Dr Schlitter, tweede man van de West- duitse diplomatieke missie in Londen, Is door president Heuss met vervroegd pensioen gezonden. Schlitters echtgenote had Engeland vo rig jaar in een toespraak „vijandelijk ge bied" genoemd. Haar echtgenoot was naar aanleiding hiervan teruggeroepen. Kortgeleden reisde hij echter weer van Bonn naar Londen om zijn kinderen ta bezoeken, die daar waren achtergebleven. Het bevel van Adenauer „Onmiddellijk terugkeren!" gehoorzaamde dr Schlitter In de Amerikaanse staat Nevada is gisteren de zesde atoombom van de huidige serie ontploft, naar men aanneemt, één van klein formaat. De bom was gemonteerd op een 150 meter hoge toren. Ruim 2000 mari niers en 115 vliegtuigen namen aan de oefening deel. De dichtsbijzijnde troepen waren slechts drie kilometer van het centrum verwijderd; na de ontploffing deden zij met helicop- tères „aanvallen" op doelen in de on middellijke nabijheid van de ontplof fing. Inmiddels hebben geleerden In Enge land en Aimerika zich tegenstrijdig uitge laten over de gevolgen van de radio-acti viteit, afkomstig van de proefontploffin- gén in verschillende delen van de wereld. In Kalamazoo (V.S.) sprak dr Haym Kruglak, hoogleraar In de physica, zijn verontrusting uit over de toenemende radio-activiteit in de Ver. Staten. Na de atoomproef van 7 Maart onderzocht prof. Kruglak sneeuw, die toen tot zijn grote schrik een grote stralingsintensiteit te zien gaf. „Ik zou beslist niet op die sneeuw wil len zitten en haar nooit durven koken en drinken", verklaarde prof. Kruglak des gevraagd. In antwoord op vragen van bezorgde sociaiisten, verklaarde de Britse minister van Volksgezondheid in het Lagerhuis, dat de toegenomen radio-activiteit te zwak is om veranderingen teweeg te brengen in de voortplantingsmogeHjkhe den van mens en dier. De vroegere socia listische minister van Volksgezondheid, dr Edith Summerskill, achtte de gevol gen van de ruim 65 atoombom proeven over de gehele wereld, wél gevaarlijk, Dc Nobelprijs-winnaar dr Paulin druk te ooit zijn hez.nrgdheid uit over de toe- nemende straling. Gevolgen zouden och- ontploft. De 66 inzittenden kwamen HM1 Dit in brons uitgevoerde wapen van prinses Margriet prijkt thans in de vestibule van de Margriethaleen der imposante gebouwen van de Utrechtse jaarbeurs. Gisteren bij de opening van de Voorjaarsbeurs is het onthuld, door minister Drees. Consumentenbond: Nu ook gramofoonplaten „Zelf invoeren is soms 30 pet goedkoper" De Nederlandse Consumentenbond heeft minister Zijlstra verzocht, voor de ver koop van gramofoonplaten dezelfde maat regelen te nemeu als hij heeft gedaan voor de verkoop van radiotoestellen. De bond zegt, dat men goedkoper uit ts als men zijn platen in het buitenland koopt, zelfs met inbegrip van de daaraan verbonden kostpn, dan wanneer men ze via de kleinhandel betrekt. Dit voordeel beloopt soms tussen de 15 en 30 procent. Dit geldt zelfs voor platen van Neder lands fabrikaat. De oorzaak is volgens de Consumen tenbond dat de Nederlandse kleinhandel belangrijk meer winst meent te moeten maken dan die in het buitenland. Deze toestand kan slechts worden gehandhaafd door over de hele linie gemaakte prijs afspraken, aldus de bond Zes-en-zestig doden Grote vliegramp op eiland Hawii Een Amerikaanse RD-6 (de mili taire versie van de DC-6) is op Ha waii tegen een bergkam gevlogen Churchill over aftreden „geklets in de pers" Churchill heeft gisteren de Berichten in de dagbladen, waarin er op gezinspeeld wordt dat hij spoedig zal aftredeu, „ge klets tn de pers" genoemd. Naar aan.el- ding van een opmerking van de socialist Shinwell zei de 80-jarige premier „G.'J maakt een fout door te laten doorscheme ren, dat ge één der genen zbt. die het meest zijn misleid" Churchill verwierp een soc.allatisch voorstel in navolging van Eisenhower een minister voor ontwapening te benoe- rfET WEER IN EUROPA Dit is een wat onwezenlijke foto, inderdaad. U ziet de staatssecretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn in volle rust werkend aan zijn schrijftafel, maar.... bedreigd door de schim van een vrouw met een mattenklopper. Zo gaat het als men niet voetstoots aan de vrouwen dezelfde rechten toil geven als aan de mannen. Achter die spreeksters in het parlement staan de millioenen huisvrouwen met mattenklopper. Voor het verslag van de zitting in de Tweede Kamer zie men pagina 2. ter pas over 150 of 200 Jaar merkbaar zijn. Overigen* wm h(j van mening, dat Ide waterstofbom een oorlog onmogelijk heeft gemaakt. „Het groeiende besef, dat ■n wereldoorlog het einde van de be haring betekent, zal leiden tot een duurzame vrede", aldus dr Pauling. De koude ten spijt zijn vanmorgen de eerste oruiven van dit seizoen aange voerd. Dat gebeurde op de veiling te Hon- selersdijk. Zij brachten f 18 per kilo op. De kweker was de heer H. C. Jansen aldaar. allen om het leven. Het toestel was van Hawaii opgestegen voor een vlucht naar Californië (V.S.). Aan boord bevonden zich 20 man van de luchtmacht, 16 matrezen, 19 soldaten, twee burgers en een bemanning van negen. Ongeveer een kwartier na de start seinde de piloot, dat hij moeilijk heden hBd met de motoren en dat hij terugkeerde. Op de terugweg raakte hij een bergkam, op 50 km van Honoloeloe Reddingsploegen hebben de plaats van de ramp bereikt en bergen de lijken, zo|— seinde Reuter hedenmorgen. inut OZO ir bew. ZZW regen zzo v bew. Z bew. j windstil -5 sr WEERBERICHT orgen- Zacht De Bilt verwacht tot ti genavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, morgen opklarin gen. Zacht weer. Krachtigs tot matige uidelijke wind. Zon 6 3819.00. Maan 6.14— 20.01. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1