Ziekenhuis van Schotse in Tiberias 75 jaar kerk Nog geen oplossing voor specialistenconflict Einde van een Tijdperk? Begi ontspanning;' n van een KERK en SCHOOL De Diamantmijnen van DINSDAG 22 MAART 1955 GETUIGENIS MET DE DAAD kunnen wij helpen bij Hier opbouw ran de staat Israël stichtte, vijf en zeventig jaar. Drie kwart eeuw wordt hier de dienst der barmhartigheid beoefend in het land, van waaruit de Christenheid eeuwen geleden voor het eerst de opdracht tot deze dienst ontving. Drie kwart eeuw, vooral nu de Hervormde Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël het werk van dit ziekenhuis mede adopteert, een goede gelegen heid om er eens iets over te vertellen. In Tiberias, een plaatsje van e< Inwoners, waren tot voor kort maar Arabieren woonachtig, ma; de Israeli's m '48 het gebied in beter gezegd: weerkeerden in het land der vaderen. hebben zich hier Joden uit alle delen der wereld gevestigd. Een eenvoudige boerenbevolking. Voor het eerst in zijn bestaan kan het zieken huis thans zijn dienst gsan bewijzen aan Israel zelf; kan het ais een voorpost der Christenheid zijn dank betuigen voor wat God ons door Israël in Christus geschon ken heeft. Voordat het echter zover was, moest het gebouw en de installatie eerat onder handen genomen worden, want een vol jaar hadden Joodse soldaten tijdens de oorlog van '47 er in gewoond en zo'n mili taire bezetting is voor een ziekenhuis nu niet bepaald bevorderlijk. In een korte tijd bracht de Schotse Kerk echter het indrukwekkende bedrag van 380.000 bijeen en kon het zieken huis In '48 weer zijn poorten openen. Bij de opbouw van het medisch werk in Israël werd het terstond Ingeschakeld en zo maakt dit ziekenhuis thans deel uit van de Israëlische gezondheidsdienst. Twee Joodse artsen werden er aan ver bonden en het ontvangt de gebruikelijke ziekenfondsvergoedingen voor de patiën ten. De overheid stichtte in deze streek tevens het Dr Albert Schweitzerzieken- huls en bestemde dit voor chirurgie en interne ziekten, terwijl het Schotse ziekenhuis speciaal werd ingericht voor verloskunde en gynaecologie. Momenteel worden er per dag 38 volwassenen en 25 pasgeborenen verpleegd, d l. 75 procent van de totale capaciteit. Behalve de twee Joodse artsen telt de staf thans twee Europese artsen (de Schotse dr Walker en de Nederlandse dr Pllon), 10 Europese gediplomeerde verpleegsters, een Joods* directrice, 24 Israëlische leerlingver pleegsters, een Europese secretaresse en een hulp In de hulshouding, terwijl het overige personeel voor het grootste deel uit Israëli's bestaat, bijgestaan door enkele Arabieren. Nederlands aandeel Wat is nu het Nederlandse aandeel in dit zlekenhulswerk? Allereerst: de wazigheid van vier gediplomeerde Neder landse verpleegsters, nl. de zusters Steller, •t Hart en Prins (alle drie Hervormd) en zuster Vos (Gereformeerd) en van de reeds genoemde dr J. Pllon een Gere formeerd zendingsarts uit Indonesië, die na zijn repatriëring graag naar Tiberias ging. Trouwens en dit mag wel met nadruk vermeld worden het klimaat in deze streek is eigenlijk alleen geschikt voor mensen uit de Tropen, althans hen, die bijzonder goed tegen de warmte kunnen. Gelegen in het Jordaandal. 22S m beneden de zeespiegel, kan het er moordend heet en vochtig zijn ,'s zomers op de ziekenzalen wel 115 graden F.!), 's winters regent het er aan één stuk, alleen de Lente Is er uitgesproken heer lijk. Deze ter beschikkingstelling van personeel is echter nie^ons enig aandeel. Sinds enkele jaren spant de Hervormde Raad voor Kerk en Israël zich ook in om •n bijeen te brengen voor een ver betering van de outillage. Zo heeft men reeds een couveuse kunnen schenken 1600) en een grote electrische ijskast 1800), maar ook is een narcose-appa- raat nog dringend nodig, om van de ver bouwingen en van de hoognodige lnrlch- verpleegsters geregeld pensioen worden. Indien men bedenkt, dat Israël een staat in opbouw is, wordt het duidelijk, dat dit ziekenhuis al zijn gelden moet aanwenden om draaiende te blijven. Aan al deze jaarlijks weerkerende extra-uit gaven komt men eenvoudig niet toe! Daarvoor zullen wij moeten zorgen. Men heeft uitgerekend, dat dit voor iedere verpleegster op minstens 1500 per jaar komt, zodat nu reeds ƒ6000 van ons land wel wordt verwacht. De Hervormde Raad onderhoudt reeds een hartelijk con tact met de Gereformeerden en men is druk doende een organisatievorm te vin den, om de regelmatige fournering van dit geld te waarborgen. Geestelijke ligging Hoe staat het nu. zal menig lezer vragen, met het geestelijke? Voor Prostestantse Nederlanders is een zieken huis, dat door een Kerk gesticht werd. maar half goed, als er niet wordt ge preekt. Welnu, dit gebeurt in Tiberias maar heel weinig. In de eerste plaats staat het open voor iedereen en er woner bijna geen Christenen aan het meer var Tiberias. Dan: er is geen geestelijk ver zorger. Misschien, dat deze er eens za komen, als er ginds een Christelijke ge meente is. maar zover Is het vooralsnog niet. Voorts: de zusters komen al handen WiHe tónden Frisse ndern Verrukkelijke pepermuntsmook COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Commissie slaagde nief Bemiddelingsvoorstel werd algewezen (Van onze sociale redacteur) DE COMMISSIE moet er op wijzen, dat het niet-bereiken van overeen stemming omtrent de regeling der specialistenhonoraria een zeer on gewenste situatie heeft doen ontstaan, met name omdat het hierdoor on mogelijk wordt, een enigèrmate nauwkeurig inzicht te verkrijgen in de uitgaven, welke de algemene ziekenfondsen voor specialistische hulp moe ten doen. de N Vjv.S. afgewezen op gronden, welke deze Vereniging principieel acht, doch welke niet door de commissie gedeeld worden. De commissie ziet thans geen heil in Enige leerlingverpleegsters van het Schotse ziekenhuis in Tiberias met de pasgeborenen (oogst van één dbg). Achteraan staat de Neder landse verpleegster, zuster Hilda 't Hart. te kort en hoe «telt men zich een diep gaand geestelijk contact voor met patiën- die -op z'n hoogst-een vijf dagen in. het ziekenhuis verblijven. Dat er natuur lijk vriendschappen gesloten worden en gesprek van mens tot ment ontstaat, wie zou deze mogelijk heid buitensluiten? Het ziekenhuis zelf en het medisch werk als zodanig echter staan hier bulten. Daar is de prediking ting van een polikliniek maar te zwijgen. Toch zijn het niet deze outlllerlngs- kwesties, die de grootste zorgen baren. De grote moeilijkheid zit 'm in de hono rering der verpleegsters. Door het afmattende klimaat zijrf dezen gedwongen iedere twee jaar met vacantie naar Europa te gaan om hier op haar verhaal te komen; ook moeten zij in het begin veel tijd besteden om het Hebreeuws onder de knie te krijgen, voorts moeten zij de leerlingverpleegsters onder wijzen. Al deze verplichtingen eisen veel extra tijd, zodat er meer vervangings krachten nodig zijn. Bovendien moet het CHURCHILL is een man, die al vaak aanleiding tot geruchten heeft gegeven. Deze tachtigjarige oorlogsheld, deze vitale en virtuoze pro feet met zijn geniale visie, geniet het twijfelachtige voorrecht al meer dan vijftig jaar „in het nieuws" te zijn, en het is dit, dat hem tot onderwerp van ontelbare beschouwingen en bespiegelingen heeft gemaakt. Over Churchills aftreden als premier van het Britse Gemenebest wordt in deze dagen druk gespeculeerd. De eerste keer is dit zeker niet. want sinds deze prima donna van het Engelse parlement in 1951 aan de macht gekomen is, heeft men wel eens meer over zijn terugtrekken uit de politiek geschreven. HET ZOU voor de Britse conservatieven een zware slag betekenen, als hun grote voorman van het wereldtoneel zou verdwijnen. Geen van hun tegenwoordige ministers, zelfs een Eden en een Butler niet, kan in de schoenen van Churchill staan, terwijl zijn mantel eveneens niemand zou passen. Het zou ons daarom niets verwonderen als in April zou blijken, dat alle, thans in omloop zijnde speculaties op pure fantasie berusten. Churchill is er de man niet naar zich rustig in een hoekje terug te trekken en zijn levensavond in eenzame afzondering te slijten. Ziin liefste wens is in het zadel te mogen sterven, tot zijn laatste ademtocht toe te mogen Strijden voor de vrede tussen de volkeren. Mocht het anders zijn, dan is het zeker niet de leeftijd, die Churchill deed besluiten heen te gaan. Gladstone, een der grootste mannen uit de Engelse politiek, bereikte het zenith van zijn macht en invloed, toen hij de tachtig reeds lang gepasseerd was. teruggestoten tot de daad alleen, werk, en dit goed gedaan, in liefde toewijding, dat op zichzelf is het getuige nis, dat van het Schotse ziekenhuis in Tiberias moet uitgaan. Toch zal menig Bijbellezer onwillekeu rig teruggedacht hebben aan Joh. 6 1-14, waarin verteld wordt, hoe Jezus eens in de nabijheid van ditzelfde meer de won derbare spijziging verrichtte. De dichter Nijhoff heeft voor onze tijd daarvan e kort bericht nagelaten: .Wederom, herderloos als wij zijn, bevonden wij ons in de woestijn. Geen voedsel bood het berooid gebied het elders kopen konden wij niet. Maar Hij was met ons in dat oord. „Geeft hun te eten," klonk Zijn woord. Voorts nadat men tezamenlas de geringe mondvoorraad, die er was, deed Hij ons zitten groepsgewijs. Nam. toen wij zaten, de vergaarde spijs, zag op ten Hemel, zegende 't brood, brak het en wat ternauwernood HET IS VREEMD in een periode van bewapening van ontwapening te horen. En het ia nog vreemder naast een minister van oorlog een minister van ontwapening geplaatst te zien. Toch is dit allemaal gebeurd. In Londen heeft men. zij het tevergeefs, over ontwapeningsvoorstellen geconfereerd. En in Amerika is thans een minister van ontwapening benoemd, die, naar verwacht wordt, een be langrijke «tem in het kapittel zal krijgen. De positie van de laatste is uniek. In geen enkel land is ooit de functie van minister van ontwapening gecreëerd, zelf9 niet tijdens de vredesroes, die na elke gevoerde oorlog blijkt op te treden. DE WIL van het Westen om een oorlog met het Oosten te voorkomen, wordt nog eens duidelijk door deze benoeming geïllustreerd. Amerika, so dikwijls als de veroorzaker van een nieuwe wereldbrand gedoodverfd, wenst permanent de ontwapeningsmogelijkheden te bestuderen, ril. voortdurend met het verzekeren van de vrede bezig te zijn. De mislukte conferentie te Londen heeft geleerd, dat we geen won deren van ontwapeningsvoorstellen hebben te verwachten. Maar de zeker heid. dat men thans, niettegenstaande de geboden waakzaamheid, doende is het kwaad van een derde wereldoorlog te bezweren. do*t bevroeden, dat er aan de kant van hel Westen niet* wordt nagelaten om de betrek kingen tussen de mogendheden der aarde te ontspannen en de mensheid uit de sfeer van de gewapende vrede te brengen. Dit concludeert thans de in 1953 door minister Suurhoff Ingestelde commissie van onderzoek naar de tegenstellingen t.a.v. de honorering der specialisten door de ziekenfondsen- De commissie constateert met leedwe zen. dat de Impasse een gevolg is van het afwijkend standpunt, dat een kleine groep van specialisten meent te moeten inne men. Zij acht de hierdoor geschapen on gewenste verhoudingen op den duur on aanvaardbaar en meent dat maatregelen moeten worden getroffen, waardoor dit bezwaar kan worden ondervangen. Uitgetreden Tegenstellingen waren aan de dag ge treden in het specialistenconflict, dat Januari 1953 nogal wat beroering bracht. Een groep specialisten, voornamelijk uit de zuidelijke provinciën had zich van de Landelijke Specialistenvereniging afge scheiden en een nieuwe organisatie ge vormd, de Ned. Ver, van Specialisten Deze wenste de overeenkomst met de ziekenfondsen na 1 Januari 1953 niet voort te zetten. Reeds 21 September 1954 was de com- ...issie met haar rapport gereed, doch daarna heeft nog oyerleg plaats gehad twee elficiency-instituten. welke door de N.V.v.S. tot een onderzoek van de kostenfactoren waren uitgenodigd. Dit overleg heeft e-vertwel niet tot concrete resultaten geleid. Voorstel algewezen De commissie heeft alle bezwaren van de N.V.v-S. ernstig onderzocht en is ten slotte gekomen tot een voors"te<l. eèn de gressief tarief (een tarief dus. dat lager wordt naarmate er meer patiënten be handeld worden) voorlopig in te voeren ter vervanging van de thans bestaande progressieve korting. Gewenst zou daar bij zfjft," hèt 'onderzoek,dat reeds aange vangen ie, voort te zetten, t-en einde na te-gaan, of er voor dit d.egressief -tarief inderdaad goede gronden bestaan. Dit bemiddelingsvoorstel is echter door had kunnen volstaan voor één gezin, bleek, toen men het uitdelen ging, voor een geheel volk te volstaan". Het ziekénhuis in Tiberias is maar kléin vergelijkenderwijs niet meer dan vijf gerstebroden en twee visjes maai Hij, die hier eens Zijn wonder deed, Uit niet verrassend en bovenmate groots kunnen herhalen? „Geeft gij hun te eten", klinkt Zij: woord, met de hulp van uw daad! Di is het getuigenis van Tiberias. Misschien vraagt iemand naar een giro nummer. Dit Is dan nr. 57231 va penningmeester van Kerk en Israël te Rotterdam; vergeet echter niet er bij te voegen; voor Tiberias. Gotd tver btl gtbtle gtzlm KONINXlIJKf NIDIIIANDSCHC GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N.V. OEIFT het voortzetten van pogingen tot het be reiken van overeenstemming en consta teert, dat zü in haar taak, het vinden van overbrugging voor de tegenstellin gen, niet is geslaagd, dit met name door tdurend afwijzende houding de N.V.v.S. Welke maatregelen thans genomen loeten worden. e minister van sociale zaken overlaten. Het rapport is dezer dagen aan de le en van de Tweede Kamer toegezonden FRIESE PSALMEN- EN GEZANGENBUNDEL Zaterdag 9 April zal in de Goede-Her- der-kerk te Leeuwarden de psalmen- gezangenbundel in de Friese taal aai inciale kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk worden overgedragen. De dienst zal onder leiding st< ds Tj. D. Boelens te Drachten en ds D. J. Mledema te Tjummarum. voorzitter secretaris van de Commissie voor Evangelisatiever.kondiging .in de Friese taal. die de uitgave tot stand heeft gi bracht. Een volledige. Friese Bijbelvertaling is ;eds eerde, verschenen, evenals Friese berijming van de psalmen. In de bundel, die 9 April wordt c gedragen, en die met medewerking de synode der Ned. Herv. Kerk tot stand kwam, zijn alle gezangen in de Friese taal bijeengebracht. Buitengewoon verlof op Belij denis-Zondag Aan militairen; -die op 31 .Maart eerste oefening onder de wapenen kó- doch op 3 April wensen te worden bevestigd als lidmaat ener kerkelijke ge zindte, résp. openbare belijdenis des gë- lo.ofs wensen te doen, wordt te dien ein de buitengewoon verlof verleend terdag 2 April 13.00 tot Maandag 4 April eerste reisgelegenheid. Dit buitengewoon verlof wordt leend, mits deze militairen in dit tijdvak geen straf behoeven te ondergaan hun opkomst onder de wapenen a: compagniecommandant een schriftelijke verklaring van de betrokken kerkeraad overleggen, waaruit genoegzaam blijkt, dat zij zijn toegelaten om op 3 April te worden bevestigd, resp. openbare belij denis des geloofs te doen. Op 7 en 8 Mei belegt de Raad voor Kerk en Ziekenzorg van de Ned. Herv Kerk een artsenconferentie op de Pie tersberg te Oosterbeek, in samenwerking met de Chr. Ver. voor Natuur-en Genees kundigen. Trainingsweek viouwelijke N.C.S.V.-leden Van Vrijdag 1 April tot Woensdag 8 April wordt voor het eerst in het Henri Dunanthuis. op het terrein van Woud- schoten te Zeist, de NCS.V.-trainings- week gehouden. - voor allen die leiding geven in de meisjeskampen. Een goede voorbereiding van de kamp- chefs vereist studie van liedjes, het op- :en van tenten, houtvuurtje stoken Bijbelstudie. Daarnaast zal de heer J. Hes een lezing houden over „Film en Jeugd"'eft zél er een" praatje worden gehouden over Kamp. E.H.B.O. De staf zal bestaan .uit Ans Vogel, clubhoofd. Riet Mons. kampcommandante en ds M. H. F Wit te veen, veldprediker. Speciale trainsters zijn Margo Idenburg voor zang. OLga Holl yoor spel en sportl Ine ke Tichelaar voqr lekenspel en Dita de Borst voor kampeerteehniek. Meditatie over ons beroep' op Oud-Poelgeest Op 2 en 3 April wordt een Paasweek end gehouden op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. onder het thema: Medita- ons beroep, speciaal bedoeld vooi die een léidinggevende werk kring heeft, om le komen tot gestelijke bezinning en positiebepaling. Meditatie en gesprekken worden ge- ledi door .mr A. W. Kist. directeur van de Stichting Oud-Poelgeest. Gerei. Synode op 23 Aug. bijeen De kerkeraad van de Geref. kerk vi Leeuwarden heeft gisteravond besloten de generale synode bijeen te roepen tegen Dinsdag 23 Augustus a.s. In de aan de sy node op 22 Augustus voorafgaande bid stond zal voorgaan d's P. N. Reuywijk Ouderkerk a d. Amstel, praeses i de vorige synode van Rotterdam—1952. Prof. dr W. J. Koolman, hoogleraar ln de Kerkgeschiedenis aan de Amsterdamse Universiteit, zal op een der drie regionale Lutherse theologische conferenties, die ln de a.s. zomer in de Ver. Staten zullen wor den gehouden. spreken over: „De Aposto- lloiteit van de Kerk". Beroepingswerk v Ned. Herv. Kerk o e p e n te Steggerda (toez.) A. Meijeringh vicaris te Schoonebeek. ;edankt voor Sao Paulo (Brazilië) G. J. v. d. Poll te Weesp. Geref. Kerken troepen te Hemelum J. J. Lamme, cand. te Haarlem; te Ferwerd H. Moll te Midwolda; te Middelstum-Kantens (2e pred. pl.) G. Veeneman te Nes (W.D.), Gerf. Kerken, art. 31 k.o. genomen naar Zuidwolde (Dr.) L. Douw cand. te Zoutelande, die bedankte Goes, Grotegast, Hijken. Kantens, Sappemeer. Twijzel en voor .Zuidbroek. k t voor Leerdam en Houston (Can. Ref. Church) J. Faber te Deventer. Chr. Geref. Kerken tal te Enschede-Oost B. Bij- leveld te Noordeloos -en L. Floor jr te Opperdoes. Hard tegen hard in de Belgische schoolstrijd Het socialistisch comité van actie heeft in een manifest zijn leden opgeroepen Zaterdag in de straten van de Belgische hoofdstad aanwezig te zijn „om iedere provocatie van de aanhangers -der Chr. Volkspartij te beantwoorden". Aan R K. zijde gaat men intussen voort aan *e sporen tot deelneming aan de in middels door de burgemeester van Brus sel verboden opmars naar de hoofdstad, om daar te protesteren tegen de school politiek der liberaal-socialistische rege ring. Als niet op het laatste ogenblik de demonstratie wordt afgelast zal de Bel gische rijkswacht en de politie Zaterdag de toegangswegen tot Brussel afzetten. Zelfs wordt overwogen de treinenloop uit de provincie stop te zetten en alle autocars terug te zenden. Nieuw evangelisatiemiddel breien Ds Reginald Parry uit Huddersfield (Eng.) houdt van breien en doet dit vooral graag als hij in de trein zit. meldt A.P. Het brengt de mensen aan het praten, zei hij en zo krijg je vaak de kans de bood schap van het christendom te verkondigen. WOENSDAG 24 MAART 1.19.30 Dansmuziek 20.00 Gev. programma 20 V) i. 402 m.' VARA: 7.00 Nieuws 7.1U £?"serie 2100 Orkestconcert 22;00 Nieuws Orkestconcert 3310 c,uS Gram. 23.45, Parlementair overzicht 24.00-^0.08 ïastiek 7.33 Gram. 7.45 Evi 0 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Grai v 9.00 Gymnastiek (Advertentie) Wiuom steedi meer lilden en langer lijden - aan die ondragelijke Bïenmatiek. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; hét bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die. Uw pijnen veroor zaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En I niet zonder reden. Begin ook met I Kruschen. Liever vandaag dan morgen. 8.50 Vot de vrouw 9.10 Gram. (9.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20. Voor de vrouw 11.00 R.V.U.: K. v. d. Geest: Sprook jes van Andersen 11.30 Gram. 12.00 Dans muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelln- gen 12.33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel 13.00 Nieuws 13.15 Tentoonstellingsagcnda 13.18 Polltiekapel 13.50 Gram. 14.00 Medische kroniek 14.10 Gram. 14.30 Voor de Jeugd 16,00 Voor de zieken 16.30 Voor de Jeugd 16.50 Gram. .17,35 Gitaarensemtole 17.50 Regerings uitzending; Nederland en de wereld; J. A. lis; „Welke betekenis hebben kennis en ervaring op het gebied van ontginning" 18.00 uws en commentaar 18.20 Sport 1825 Vara, •ia 18.30 R.V.U.: dr J. Groen: „Psycho somatische geneeskunde" 19.00 Sport 19.05 Liedjes voor de Jeugd 19J5 „Aandacht voor Noordwest Veluwe", caus. VPRO: 19.30 oVor de Jeugd VARA; 20.00 Nieuws 20.05 Voor de soldaten 20.40 Operaconcert 22.15 .Diamant", caus. 22.30 Amusementsmuziek 23.00 Nieuw? 23.15 Socialistisch nieuws ln Esperanto 23.20 Orgelspel 23.40—24.00 Gram. ■■■■gM" II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws hten 7.10 - •r de dag I lcht 8.15 Gi Voor de huisvi _HII dienst H.OO Gram. 11.15 „Beter voorkomei dan genezen", .hoorspel 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Kooi zang 1253 Gram. en actualiteiten 13.t Nieuws 13.15 Lichte muziek 14.00 „Gulllo nigings- leven". caus. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Oude muziek 19.30 Buitenlands over zicht 19 50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Kamerorkest en solist 21.10 Lljdensoverden- klng 21.40 Geestelijke liederen 22.10 Radlo- schaakwedstryd 22.30 Gram. 22.45 Avondover denkihg 23.00 Nieuws 23.15—4.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.Ci Schoolradio 13.00 Gram. 13.30 Voor de boerei 13 55 Weerbericht 14.00 Nieuws 14.10 Oogge- ;Iagen 14.;"" radio de kinderc H. RIDER HAGGARD Koning Salomo 44. Daarbij bleef het echter niet. Op zijn verzoek had Infadoos hem voorzien van een compleet oorlogsuniform. Om zijn schouder hing hij het luipaardenvei van een commanderende officier, boven zijn wenkbrauwen bond hij de zwarte pluimen van struisvogels, welke alleen door ge neraals van hoge rang worden gedragen en om zijn middel een band gevlochten uit het witte haar van ossenstaarten. Deze kleding was voor zeker die van een wilde, maar ik moet zeggen, dat ik nooil een mooier verschijning zag dan sir Henry in dit costuum Ignosi kwam een ogen- blik later in dezelfde uitrusting en het was een prachtig gezicht die twee grote en sterke mannen in hun krijgsgewaad. Wat Good en mij betrof, stond de kleding ons niet zo goed. Om met Good te begirmen, die niet grote man met zijn oogglas en de ene helft van zijn gezicht geschoren en de andere niet, zag er meer merkwaardig dan imposant uit. Het pantser was voor mij te groot, zodat ik het over al mijn kleren moest aantrekken, waardoor het een enigszins vreemd model kreeg. Een speer, een schild dat ik niet wist te gebruiken, een revolver en een paar messen voltooiden mijn uitrusting, terwijl ik bovendien een hoge pluim op mijn hoed had gezet. Behal ve die andere wapenen, hadden wij matuurlijk onze geweren, maar daar de ammunitie schaars was en onze geweren nutteloos zouden zijn in geval van een charge, besloten wij. dat dragers ze achter ons aan zouden brengen. Toen wij eindelijk klaar waren, gebruikten we haastig enig voedsel en vertrokken daarop, om. te zien hoe de zaken stonden. Op een punt van het tafelland was een klein kopje van bruine steen, dat als hoofdkwartier diende. Hier vonden wij Infadoos omringd door zijn eigen regiment, dat ongetwijfeld het beste was in het Kukuana-leger en hetzelfde dat wij het eerst gezien hftdden in de afgelegen kraal. Dit regi ment, nu drieduizend-vijfhonderd man sterk, werd in reserve gehouden; de mannen lagen op het gras in compagnieën en wachtten tot de macht van de koning uit Loo kwam in lange colonnes. Hét scheen wel, toen het leger verscheen, of er geen einde aan zou komen; het was verdeeld in drie afdelingen en elk van deze telde, voor zover wij konden schatten, elf tot twaalfduizend man. Zodra ze op enige afstand van de stad waren, werden de regimenten gevormd. De ene afde ling ging rechts, de andere links en de derde kwam langzaam op ons aan. „Ah! zei Infa doos „ze gaan ons op drie zijden tegelijk aan vallen."' Dit scheen tamelijk ernstig nieuws, want on ze positie op de top van de berg. die ander halve mijl in omtrek meette, was uitgestrekt en net was voor ons van belang om onze betrek kelijk kleine verdedigingsmacht zoveel mogelijk te concentreren. Maar aanvankelijk was het ons onmogelijk geweest om te bepalen op welk punt wij zou den worden aangevallen; thans echter konden wij1 orders zenden naar de verschillende regi menten, dat zij zich moesten voorbereiden op aanvallen op verschillende punten. Langzaam, en zonder de geringste schijn var haast of opgewondenheid, kwamen' de drie co-, lonnes vefder. Toen. ze. op een afstand van on geveer vijfhonderd meter van ons genaderd wa ren, hield de middelste en sterkste colonne stil bij het begin van een open vlakte, welke naai de heuvel voerde. „Ik zou willen, dat wij die vlakte in twintig minuten konden schoonvegen," zei Good. „Wat zou je er van denken, als je een schot waagde. Quatermain?" vroeg sir Henry. „Pro beer of je die grote kerel kunt treffen, die het commando schijnt te voeren." Ik laadde mijn geweer en wachtte tot de aan voerder zich ongeveer tien meter buiten de ge lederen begaf, om een'beter overzicht van on ze positie te verkrijgen. Hij was slechts verge zeld door een oppasser. De officier stond stil en gaf mij dus alle gelegenheid om hem te tref fen. maar x>f het zenuwachtigheid was, of de af stand te groot was, maar toen de rook optrok, zag ik dat de man nog ongedeerd daar stond, ter wijl zijn metgezel op de grond lag uitgestrekt, klaarblijkelijk dood. De officier óp wie ik gericht had, keerde om en liep terug naar zijn manschappen. Dit maak te mij zeer kwaad, want om eerlijk te zijn, heb ik er een hekel aan, om in het publiek mis te schieten. Waneer een man slechts meester is in één kunst, stelt hij het op prijs om in die kunst zijn naam op te houden. Daar om nam ik een ras besluitik zond de officier een tweede kogel na. Onmiddellijk hief de man de beide armen omhoog en viel hij voorover op het gelaat. De regimenten, die dit hadden gezien, begon nen luid te schreeuwen over de toverkunst der witmannen. Sir Henry en Good namen ook hun geweren en begonnen eveneens te vuren. Voor zover wij konden oordelen, was het resultaat dat wij een man of acht buiten gevecht stelden. (Wordt vervolgd.) 2222 ~rs Dalcs daeb°ek 12.15 oVordrael 1£#n8ÏTU2lcl< 13.45 Voor de Kinder* Yède,vrouw 16 00 Gram. 16.05 Repor- Uge 16.25 Orkestconcert 76.45 Lichte muziek Mrs pale's dagboek 17.30 Orkestconceft O.30 Verzoekprogra 9.15 Voor O.OO Nieuws 20,25 21.30 Hoor- .0.20 Lichte ïziek 0.50—1.00 Nieuw 309 Tn- 12 00 Amusementsmuziek 1.00 Nieuws 13.15 Orkestconcert 16.00 Rhvth- mlsche muziek 17.00 Nieuws 17.45 Koorzang ws 19.15 Orgelspel 20.00 Schlagers ws 22.10 Jazzmuziek 23.00 Gram. 24 00 Nieuws 0.25—1.00 Kamermuziek. Uk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Orkest- 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 14.05 Nieuws merikaanse uitzending 19.00 Gram. 20.00 Vocaal ensemble 20.55 Gram. 21.00 Hoor. spel 22.37 Gram. 22.45 Kamermuziek 23.45— 24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe- lcht 12.34 Gcv. muziek 13.00 Nieuws 13.13 ïram. 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen 16.01 7ram. 16.05 Orkestconcert 17.00 Nieuws 17.10 Pianorecital 17.50 Boekbespreking 16.00 Volks liederen 18.15 Causerie 18.30 Voor de solda- ten 19 00 Nieuws 19 40 Volkszang 20.00 Hoor spel 20.50 Gra- Nieuws 22.15 G 23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuwi 13.15 Gram. 14.15 Orkestconcert 15.00 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram 17.30 Zang en piano 17.55 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Orkestconcert 21.30 Volksmuziek 22.0C Nieuws 22.15 Lichte muziek 22.55 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag en Vraaggesprek (op Kruiswoordraadsel No. 68. HORIZONTAAL1. zonnescherm 8 ontvangtoestel; 10. maanstand; 12. voor zetsel; 13. bitterheid; 15. insect; 17. ge zinslid; 18. bekendmaken; 20. pers. voor naamwoord; 21. oppervlaktemaat; 22 Bijb. hogepriester; 24. rondhout; 2fl voorzetsel; 27. Ind. dorpsgemeenschap 30. vakman. VERTICAAL: 2. slede; 3. knaagdier 4. kadet bij de marine; 5. zangnoot; 6 gezichtsorgaan; 7. dulden; 9. hemel lichaam; 11 bedehuis; 14 duidelijk; 16 zangnoot; 19. rondhout; 23. wereldtaal 25. godin; 28 voegwoord; 29 uitroep. Oplossing vorige puzzle No. 67. HORIZONTAAL: 1. karwats; 6. dam; 7. eik; 9. biest; 12. ante; 14. asem; 16. vloe, 18. iets; 21. broer 23. koe; 25. gas; 27 VERTICAAL: 1. ka; 2. ambt; 3. wee; 4. tets; 5. si; 6. dra; 8. kim 10. ieder; 11 salie; 13. nul; 15 ent 16. vak; 17. ober, 19. ergo; 20. sijs; 22. ork; 24. op; 26. aL

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2