ü"dn; Alles 'm" goed 1en wel l'l' ZO OÏCi Een halve eeuw int. Rotary op de postzegels ,Een vrouw alleen" wekte veel medelijden em BEURSBAROMETER= Grote koersstijging in avondverkeer; excessen niet uitgesloten IMMiK WAAROM ZIJDE ZO DUUR? NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 19 MAART 1955 aam. Bezoldiging van het voor- overheidspersoneel t ge Het heeft mij getroffen, dat in de N.L.C. tstel-van 7 Maart voor het eerst op de voor- it on'Pagina een artikel voorkwam betreffende :iekt«het overleg "tussen de regering en de or- schajganisaties van het overheidspersoneel. meB„Eindelijk", heb ik gezucht. Eindelijk iroce^aat de Pers inzien, dat ze ook hier een taak heeft. Een taak. het publiek in te en «lichten, hoe scheef de toestanden in de merlo°P der Jaren gegroeid zijn wat betreft erbe.de lonen en salarissen in het vrije bedrijf, en die in overheidsdienst, ange- Het is algemeen bekend, dat vele ge- Hemeenten met een ontstellend aantal vaca- zatures hebben te kampen, op elke afdeling. ap.alleen en uitsluitend wegens het feit, dat j^gjhet vrije bedrijf beter bezoldigt. Veel jonge krachten maar heus niet alleen de jongeren worden door het vrije be drijf weggezogen. Het is zelfs zo, dat de 5 ^beloning van de laagst bezoldigden inder daad slechts luttele guldens uitgaat bo- Jongven de steunnormen in de grote steden. Mo- Maar ook de salarissen voor de midden groepen en hogere ambtenaren geven jees.ontstellende verschillen te zien met het vrije bedrijf. Daarom is de regering in- wastdert'id ook met voorstellen gekomen de ,.top"salarissen niet onaanzienlijk te ver- hogen. Immers: ook uit deze groepen "et?gingen velen naar het vrije bedrijf over. m Was tot voor enkele jaren het feit, dat bij ontslagneming tevens de pensioen rechten verloren gingen, bij veel amb- u ditenaren een reden tot twijfel wat te doen. nnef sinds vele bedrijven ook pensioenfondsen Oost-in het leven hebben geroepen is ook dit bezwaar vervallen en was het hek van "eep«de dam. 'tWas dan ook geen wonder, dat de .30 t organisaties van overheidspersoneel be grepen. dat het hoog tijd werd de lonen Ingezonden stukken) i die: pass i die i ngez" het, vrije bedrijf. Vele ovcrheidsdii Der weten al lang niet meer hoe de eindjes dorp aan elkaar te knopen, vooral de laagst- ^bezoldigden. Voor velen van hen zal dan ook het bericht, dat het overleg is vast gelopen. een grote teleurstelling zijn. Hadden we dit van deze regering, v/aar- nsmavan ve'e min'sters uit de arbeiderswereld zijn voortgekomen, mogen verwachten! zou de minister wel willen vragen, of Ver* d't alles beseft en ook. dat dit ook op wat anders dan alleen teleurstelling kan eesd. uitlopen. Als het overleg niet wordt her- mJ opend gaat het wegzuigen van overheids personeel vrolijk door. Leiden A. F. Veerman u d.« M. Treublaan 42 Is die dag niet lang genoeg? Met grote aandacht heb ik kennis geno- en van de plannen die men heeft om in het bouwbedrijf in de komende zomer rotai langer te gaan werken. Als bouwvakar beider wil ik gaarne mijn mening daar- leen- over laten horen. De winter is voor ons u dS;een groot financieel nadeel, dat voor vele gezinnen zeer moeilijk is te dragen. Voor mij een bewijs dat de sociale voorzienin gen voor de bouwvakken in ons land leen- verre van rooskleurig zijn. Dit verlies van wegwerken door in de zomer langer te werken, lijkt mij de klok terugzetten. De Pau. aphturendag is ons. bouwvakarbeiders. een groot góed geworden. De oudere ge ilde- oratie heeft gestréden voor deze acht- yjs. urendag en in die strijd stonden de bouw vakarbeiders in de voorste rij. Ten tweede zie ik het nut van langer werken de bouwvakken niet in. Als men om 7 uur begint en doorwerkt tot _ro) 's middags half vijf. is dat lang genoeg, als men tenminste dan ook werkt. Ik ben er van overtuigd, dat men zich van dat langer werken niet teveel moet voor stellen. Ondergetekende staat om half zes op, vertrekt om zes uur per bus en komt 's avonds' om half zes thuis. Dat is 12 uur per dag. Wat wil men dan nog meer? Is zo de dag niet lang genoèg? Neen. er zijn wel andere wégen om uit de misère van de woningnood te raken en de achterstand bij de bouw in te halen: 1. Betere sociale voorzieningen en belo ning voor de bouwvakarbeiders; 2 Geef alle militairen, die bouwvakarbeider zijn, deze zomer werkverlof met aftrek van de normale diensttijd. Er zouden meer din gen te noemen zijn. maar hierover ge noeg. Mijn parool is: Bouwvakarbeiders, let op uw zaak! Acht uur, geen langere arbeidsduur. Noordwijk BOUWVAKARBEIDER Veilig verkeer en de prijsbeheersing Men heeft in de afgelopen maanden in de couranten kunnen lezen over ver scherpte controle op verlichting van auto mobielen, motorrijwielen en rijwielen. Dit is op zichzelf een zeer goede gedach te, gezien de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen, mede door onvoldoende verlichting. Nu wil ik mij bepalen bij de 'automo bielen en motorrijwielen, daar ik in die branche werkzaam ben. Volgens wette lijk voorschrift moéten met ingang van 1 April de koplampen van bovengenoem de voertuigen van een rijkskeur zijn voorzien. Een aantal automobielbedrijven is voor het aanbrengen daarvan aange wezen. Men kan daar met zijn wagen heenrijden en de keurmerken worden dan aangebracht. Heeft men meer voertuigen, bijvoor beeld in een expeditiebedrijf, dan neemt men vanzelfsprekend een aantal kop lampen gedemonteerd mee. Dit is voor het aangewezen automobielbedrijf zo ge makkelijk mogelijk. Nu komt het begrip prijsbeheersing aan bod. Waarom is het nodig, dat men voor een karweitje, dat misschien één minuut duurt, f 1,25 rekent? Men heeft hiervoor slechts een stempeltje nodig. Is dit niet verregaande woekerwinst op het toch al zo zwaar belaste wegvervoer? Katwijk aan Zee G. Ouwehand J. Tooropstraat 11B Bloemen naar Zwitserland Met belangstelling heb ik kennis gèno- len van een tweetal artikelen over de Rijnsburgse bloemenexport naar Zwit serland. Inderdaad, geachte redactie, deze export is een uitkomst voor de kwekers. die maken ongekende prijzen en winsten. Maar.heeft u wel eens pools hoogte genomen bij de binnenlandse han del. d.w.z. bij de grossiers en bij de kleinhandelaren? Hoe zullen die over dit xperiment denken? Ik wil u het ant woord ongevraagd wel geven. Oordeelt u zelf. Sinds de Migros onze bloemen koopt, zijn de prijzen op de veiling zeker met 40 ocent omhoog gegaan. Dit komt dus hierop neer. dat de zogenaamde „gewone en 80 procent van het aantal af- •rs (de cliëntele) zijn „gewone man- het gelag moet betalen. Het ge- r, THEO VAN DER PAS NEEMT AFSCHEID Een van onze meest bekende toonkun- stenaars gaat het concertleven vaarwel zeggen. Het is Theo van der Pas, de enst Pianist die gedurende tientallen jaren ontelbare landgenoten de weg naar de groU concertzalen en tot de muziek heeft doch »ene- vinden. Daardoor is de naam Theo van mud, der Pas tot een begrip geworden, in de grote steden zowel als in de verst afgc- o- le0en PTovincieplaatsen, een begrip vo' Bv* letterlijk iedereen die ook maar het gt ringste contact heeft met het muzieklevc Voor ontelbaar velen is een optreden Theo van der Pas de allereerste rrtbelevenis geweest; ontelbaar ve'.en hebben door hem kennis gemaakt met die vrijwel ondefinieerbare gewaarwording, die wel de machtigste aantrekkingskracht kerk Smil volg is. dat de binnenlandse omzet terug loopt en dat de winstmarge lager wordt. U ziet. elke medaille heeft twee kanten. Laten andere belanghebbenden ook com- Rijnsburg EEN BLOEMEN- GROSSIER De bollenhandel Prijs van dikke knollen weer gezakt Nog enkele weken slechts en dan draait men he: gladiolenseizoen weer op slot. Maar hel ziet er niet naar uit. dat de kwekers geestdriftig het seizoen zullen uitluiden, want de prijzen zijn er niet beter oo geworden. Merkwaardig genoeg bleef het plantgoed, ondanks een groot aanbod, op een behoorlijk prijspeil. Van de gewone handelssoorten, zoals Alfred Nobe! Nieuw Europa, Paul Ru bens, Msnsoer. Cherbourg, Johann Strauss, Memorial Day. General Eisenhower en Leeuwenhorst, draaiden de veertienen tussen f 4.en f 5.per 100. terwijl voor 1214 van f2 40 tot ruim f3.— werd be steed. Van het plantgoed was vooral de maat 46 goed cevraagd. Paul Rubens bracht graag f0 70 en f0.80 per 100 op. Modern Time? General Eisenhower. Acca Laurgntia. Bit o'Heaven, Gold Dust. Leeuwenhorst. Johann Strauss en Hawaii liepen in dezelfde koers. Silhouette. Mor ning K ss en Johan van Konijnenburg kwamen, als het blar.k goed was. nog wel boven f 1.per 100. Peter Diamand niet naar Edinburgh Het bestuur van het Edinburgh Festival heeft de secretaris van het Holland Festi val, Peter Diamand, uitgenodigd de ar tistieke leiding in Edinburgh op zich te nemen. Gezien de groei en de ontwikke lingsmogelijkheden van het Holland Fes tival heeft de heer Diamand deze uitno diging afgewezen. Ambassaderaad Sjarif zaak gelastigde in Den Haag Ambassaderaad Sjarif van de Indone sische ambassade te Moskou verblijft reeds enige weken in Nederland. Ver wacht wordt, dat hij in Den Haag als zaakgelastigde zal optreden. In sommige politieke kringen te Dja karta wordt de verwachting uilgesproken, dat de definitieve benoeming van de op volger van mr Susanto Tirtopjrodjo als waarnemeid Hoge Commissaris zal wor den uitgesteld tot r.a de ratificatie van het protocol van de opheffing van de Unie tussen Nederland en Indonesië. Volgens het 33ste Jaarverslag van de Shell Oil Company werd in 1954 de hoog ste winst gemaakt in de geschiedenis van deze maatschappij. Voor de vijfde achter eenvolgende maal stegen ook de bover. dc eerder bereikte niveaux. De netto winst bedroeg 121.127.0C0 dol lar. Voor philatelisten door G. PEELEN "VTA HET VOORTREFFELIJKE ARTIKEL in ons blad gewijd aan: „Gauss de vorst der wiskundigen" kan ik kort zijn. in mijn toelichting op afb. 1 van West Duitsland ter ere van de grote mathematicus Carl Frie- c.rich Gauss. die geboren in 1777 honderd jaar geleden stierf. „Een bovenaardse geest in een menselijk lichaam", een reus van het kaliber van Einstein. Onze veertiendaagse prijsvraag De oplossing haar lezers en lezeressen zette, is niet eenvoudig geweest. Het conflict, da; ge schetst werd. was er een. dat blijkbaar velen aansprak. De opmerking van één der briefschrijven.), dat dergelijke vaders niet voorkomen en dat dus een soort gelijke situatie dwaasheid is. gaat niet op. Vele, zéér velé oplossingen werpen Herman, de echtgenoot, die, om een ver- weeuwde vriendin bij te staan, op school met de rector over de vorderingen van héér jongen praat maar zijn eigen zoon vergeet, allerlei verwijten naar het hoofd. Zij noemen hem een ontaarde vader, een man. die meer aandacht voor het gezin van anderen, dan dat van hem zelf heeft en nog weer andere inzendingen leveren gespannen discussies tussen de man en zijn teleurgestelde vrouw. Twistgesprek ken waarbij de vrouw het voorstelt, alsof zij voor de jongens van de vriendin naar de rector is geweest waarop haar echtge noot reageert met de opmerking: „Ben je helemaal gek?" „Wat is dat voor nonsens". En Annie weer: „Eigenlijk heb je wel ge lijk. liefdadigheid begint thuis". Dergelijke gesprekken kunnen alleen maar tot gruwelijke botsingen voeren- Voor de avond om is. staat de jeugdige Jan Brouwer tussen man en vrouw! Dat is ook het geval met antwoorden, die de vrouw laten zeggen: „Wat heb ik gehoord, behartig jij tegenwoordig de be langen van alleenstaande vrouwen, als haar kinderen moeilijkheden hebben? Wat is je tarief? Ik zou ook wel gebruik van die adviezen willen makenl Veel meer terzake zijn de antwoorden, die ervan uitgaan dat. door het uiter mate zelfstandig optreden van zijn vrouw, de man het gevoel heeft gekregen, dat zijn iteun in het eigen gezin minder nodig is. dan bij andere bevriende vrouwen, die minder, zelfstandigheid demonstreren. In die richting èn in die welke de vrouw laten opmerken, dat de man. nu hij toch op school was. ook wel voor zijn eigen zoon had kunnen opkomen, gingen de prijzen. Het goede antwoord luidt: „Ik weet sinds vanmorgen, dat een vrouw niet alles alleen doen moet. Je had op school best over onze Jan kunnen spreken, ik zou het niet als een inmenging in mijn zaken beschouwd hebben!" De prijs van f 10 is voor mevrouw L. van 't Wout-van Dijk, Prinsestraat 51. Lisse: „Ik moet bekennen dat ik tot nu toe alles alleen opknapte, omdat jij me toch al genoeg op andere wijze bijstond, maar dit heeft ons tot elkaar gebracht. Want ik weet, dat ik me nu niet alleen hoef te voelen, als Ik het echt eens niet De prijs van f 5 gaat naar P. Varkevis- ser. Jan Kloosstraat 21, Noordwijk B. voor „Ik vind het prachtig, dat je je interes seert voor Jan Brouwer, maar doe het ook eens voor je eigen zoon, want beide jongens staan gelijk: ze worden beiden door hun moeder opgevoed". Mevrouw H. Prins, Deutzstraat 21, Oegstgeest krijgt f 2,50 voor: „Ik ben blij dat je je het lol van Jan Brouwer aange trokken hebt, maar er is nog een gezin, dat je hulp goed gebruiken kan". Het is goed gezien van de Duitse post, dat men deze universele geleerde op postzegel wilde eren Hij legde volgens een biograaf de grondslag voor de baan- berekening van hemellichamen, maar ook voor de theorie van aardmagnetisme; hij vond de heliotroop uit en bracht moer licht in de capillaire verschijnselen bij vloeistoffen, de straléngang In lenzen enz. Een statisticus vertelde me, dat hij met de naar hem genoemde Gauss curve ook op het terrein van de statistiek baan brekend werk verricht heeft. De U N O. gaai door met speciale zegels, gewijd aan elk harer commissies. Than.; was dc beurt aan de I.C.A.O. (letterlijk vertaald: Intern. Commissie Aeronaut. Organisatie, bij ons bekend als de Internationale Bur gerluchtvaart Organisatie). Onze afb. 2, geeft de Franse afkorting O.A-C.I. (Org. Aeron. Civile Intern H<>t symbool van de vleugels over de wereld kaart spreekt voor zich. Perzië eerde ae U-N.O. opnieuw met een zegelreeks (afb. 3). In de cirkel een verpleegster, die na mens de gezondheidscommissie der U.N.O in Perzië werkt. Op de achtergrond een tractor die het land bewerkt, bijdrage van de commissie ontwikkeling achterge bleven gebieden der U.N.O. België blijft ijverig voortgaan zijn slech te naam die het bii de philatelisten heeft, te handhaven, door allerlei onolrbare trucs met zegeluitgiften. Opzettelijk beeld ik naast elkaar (nrs 4 en 5) 2 zegels af, uit een lange reek-; waarvan U op het eerste gezicht zegt: die zijn toch precies gelijk! Nee. lezer dan voelt U het fijne kneepje niet aan! België is een tweetalig land. zoals U weet. Vandaar dat het onder schrift van afb. 4: Congo Beige-Belgisch Congo. Men zou zo zeggen dat is voldoen de. ieder heilige heeft zo zijn kruisje. Maar nee. op afb. 4 keert men de volg orde om. eerst Vlaams, dan Frans. En zo gaat dat de hele serie door! Alle waar den in tweevoud, wat betekent, dat seri- euse verzamelaar.; nu verplicht zijn, wil len ze compleet blijven. 2 series te kopen, ten bate van de Belgische posterijen, die er geen enkelel tegenprestatie voor be hoeven te leveren! Overigens ls dit de eerste keer dat het portret van de rege rende vorst sinds Leopold II in 1886 op een Congozegel prijkt. Een rouwzegel voor koning Albert in 1934. en een serie ter ere van het bezoek van koningin A-Ttrid in 1936 aan deze kolonie zijn een uilzondering op de regel om landschappen dieren, inlanders, producten van inlands cmbacht enz. als afbeelding te kiezen. In Denemarken verschenen reeds de 10 ;aar bovrijdingszegels. die ook voor ons ;and „gepland" zijn. afb. 10 is er een van: een nieuwe waarde-opdruk op de bevrij- ciingszegels van 1945. Wij beelden het aardigste zegeltje uit die reekü af: de sa- botage van de spoorwegverbinding door i ds (Van onze verkeersredacteur) GE ZOUDT het nauwelijks zeggen, zo af en toe, maar niettemin is Maart de lentemaand. Dat tijdperk begint over twee dagen en voorlopig is het dat, waaraan wij het,recht ontlenen weer een begin te maken met onze wekelijkse reisrubriek. De vorm, waarin deze zal worden gegoten, zal een andere zijn dan het vorig jaar, maar de strekking is ongewijzigd gebleven: u te helpen bij uw vacantieplannen en rei zigers, die hun keuze al hebben bepaald, tips te geven, die hun misschien van nut kunnen zijn. Of hebt u nog niet aan de vacantie gedacht? Dan mag u wel gauw beginnen, want die schone tijd is dichterbij dan u denkt! Ge zoudt het onmiddellijk beamen, als ge het grote aantal zomerreizenboekjes zoudt zien, dat al weer op ons bureau is neergedwarreld. roering. En er. telbaar ve ,j dl hebben daar aan Theo i der Pas een 10 eE schatbaar t VjlijkVen »d! kePlaatsinon kunstleven 'n neemt. Moge 1 v 6 w\j dankbaar ztfn voor het belangrijk aantal kunstzinnige vertolkers, dat in ons land ontmoet, vooral moete\ Theo van der Pas dankbaar z\jn vooi geen juist h\j, meer dan wie ook, gedaan heeft:- de muziek gepropageerd. En dat op een wijze die b(j zijn toehoorders overal warme weerklank gevonden heeft. Dat deze vooraanstaande figuur thans afscheid gaat nemen van het podium Is een besluit, dat hij zelf genomen heeft. Na zoveel jaren van intens drukke con- certpractjjk acht h(J de tijd gekomen zich terug te trekken. Nog een jaar lang zal Theo van der Pas voor ons spelen het nieuwe seizoen 1955—'56 wordt zijn af scheids-seizoen. Nog eenmaal zal muziekmlnnend Nc- ema derland de gelegenheid hebben zijn grote erkentelijkheid te betuigen aan een land- iber. genoot wiens plaats na zijn afscheid door geen ander ingenomen zal kunnen wor- 0 en den. 3 u TTET IS AL WEER een maand of acht geleden sedert in Den Haag het Na tionaal Franse Verkeersbu- werd geopend. Het is in het Noordeinde 138. erg opvallend geves tigd; het enige wat er aan de buitenkant de aandacht voor raagt is een koperen naam plaat. Het bureau is namelijk boven een tapijtenzaak. Als ge de bel hebt inge drukt. begint het feest. Ge gaat een trap op en komt in :en reusachtig vertrek met ;en open deur. Er is nóg een eusachtig vprtrek en in een hoekie daarvan zit aan een bureau de secretaresse. Zij kan uw nieuwsgierig- aeid betreffende la douce France bevredigen en als ge de Franse taal machtig zijt, kon het wel eens gebeuren, dat ge wordt toegelaten bij de directeur, de heer Mau rice Berne. Hij is een uiterst beminnelijke. wellevende Fransman, die u met zeer ^eel inlichtingen ten dienste kan staan en dat ook maar al te gaarne doet. En de sfeer in deze Haagse zalen is zó Frans, dat ge de trein het liefst door het Noordeinde zoudt zien rijden Naar het Zuiden. W,EeV°! VOOR ZAKEN of met er de Duitse wegen moet rüden. zal zich geruggesteund weten door de de fameuze zin tot organise- Wie de radio mededelingen kunnen verne men over de toestand van de Duitse wegen. J^NKELE WEKEN ge leden zijn de eerste twee gebouwen van de nieuwe Cité Universitaire te Toulouse geopend. Bei de gebouwen bevatten tweehonderd practisch en smaakvol gemeubileerde vertrekken. De Cité heeft een bibliotheek, een res taurant en een sporthal. tuurstadje Madurodam zijn miniatuurpoortjes weer voor het publiek openen. Zoals ïebruikelijk heeft de winter slaap het stadje geen kwaad gedaan. integendeel. Alles olinkt om zo te zeggen nog /an de revisie en er is ook weer het een en ander aan nieuws bijgekomen. rijkelijk vroeg in het s wie deze maand in Londen is. zal zien. dat daar ook al wel het een en ander te be leven Ls. dat ook buitenlan ders zal interesseren. De gro- :e Ideal Hometentoonstelling (Olympia, Londen) duurt nog tot de 26ste. Diezelfde dag heeft er een evenement olaats, dat in staat is het flegma van de Brit toch ten minste wel voor een deel teniet te doen: de universi- teits-roeiwedstrijden op de Theems. Oxford tegen Cam bridge En reken er dan maar op. dat er high brow Engels zal worden gespro- hebben de prijzen voor le slaapplaatsen in al hun treinen verlaagd. Al naar ge lang van de afstand varieert ieze verlaging van vier tot ichtticn procent. In de Harz heeft men een indcr. meer indirect systeem om het de te verwachten buitenlandse bezoekers naar de zin te maken: er worden voor hot personeel van dc hotels in de voornaamste vacantie-oorden cursussen gehouden over de omgang met buitenlanders. Misschien was het nodig, mompelden «H voor ons heen en we lachten ook, dat we mis schien wat dat betreft, wat van deze voortvarende lie den konden leren. HTENSLOTTE, alleen voor het bedrijfsvervoer: te Le Bourget is een centrum voor het internationale weg verkeer geopend. Alle douaneformaliteiten voor vrachtauto's, die rijden on der dekking van carnet of doorvoerbewijs (acquit de transitkunnen in dit cen trum worden vervuld. In lichtingen over de kosten, die dit centrum voor haar werkzaamheden in rekening brengt en over alle andere zaken, zijn bij de N.I.W.O. (Van StolKweg te Den Haag) te verkrijgen. En dit: Het centrum van Parijs waaronder te verstaan het gebied begrensd door de Are de Triomph. Place de la Concorde, Bibliothèque Nationale en het Station St. Lazare is op werkdagen van 13.00 tot 19.00 uur verboden voor vrachtauto's. Orange in Frankrijk; deze zomer weer een prachtig vacantiedoel OMTRENT HET RAYONFONDS deden ter beurze hardnekkige geruch ten de ronde, n.l. dat binnenkort zou worden aangekondigd een slot- dividend van 8 pet plus een uitkering uit de agio-reserve van 2^ pet. Zoals men weet, werd eerder 4 pet interim betaald, zodat, als de geruchten juist zijn, in totaal ditmaal 14^ pet zou worden uitgekeerd. De aandelen Alg. Kunstzijde Unie werden de laatste dagen van verschillende zijden gevraagd en de koers kon zich dan ook verheffen. Het hoofdfonds heeft deze week ook de aandacht getrokken door een grote koersstijging in het avondverkeer. De notering steeg in enkele uren tijds met 33 pet. In het- officiële verkeer deed men het wat kalmer aan. Er kleven ontegenzeggelijk bezwaren in het kopen en verkopen van de hoofd fondsen en met name Kon. Olie per tele foon in het avondverkeer. Bepaalde ex- zijn dan niet uitgesloten, omdat de handel slechts in enkele handen en van beperkte omvang is. Men handelt in de avonduren op grond van het feit, dat Wallstreet dan geopend is. Doet zich daar vraag naar Olies voor, dan stijgt de koers en de telegrammen zorgen er voor, dat ook hier in het tele fonisch verkeer de opwaartse tendens verdisconteerd wordt. Wij vragen ons af, of het bestuur der Vereniging v. d Ef fectenhandel hier geen taak heeft ter be scherming van de belangen der effecten bezitters. De mededeling van de directie der Philips fabrieken, dat het afgelopen jaar alle voorgaande records heeft geslagen, zowel wat betreft de verkopen, als de exporten en de productie, heeft bijna geen uitwerking op de koers der aandelen ge had, vermoedelijk, omdat men op een gunstig resultaat reeds had gerekend. Deze week had Unilever te kampen met enig internationaal aanbod, waar door de koers lager kwam. Wallstreet was deze week overwe gend gunstig gestemd, al kan men constateren, dat de curve der koers- vorming een grilUger karakter heeft aangenomen. Het nieuws inzake het bedrijfsleven blijft in overwegende mate gunstig. De industriële produc tie van Februari jl. heeft het hoogste niveau sedert October 1953 bereikt. Het is belangwekkend kennis te nemen van het oordeel van beleggingsspecialis ten over de gang van zaken in Amerika. Het jaarverslag van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium vermeldde, dat de vooruitzichten voor 1965 niet ongunstig worden geacht Daar de militaire uitga ven en dc voorraden waarschijnlijk niet verder zullen dalen, zijn de voornaamste ooi-zaken van de teruggang der produetie komen te vervallen Onder deze omstan digheden wordt althans voor de eerste helft van 1955 enjge toeneming der be drijvigheid verwacht In hoeverre de be drijvigheid daarna zal worden beïnvloed door een mogelijke vermindering der automobielproduetie of ev. arbeidscon flicten. is thans nog moeilijk te overzien. Aan het einde van 1954 bleek het per centage middelen, belegd In Amerikaanse aandelen helangriik gestegen (40«4 Schakel- en verdeelkasten, autom. schakelmateriaal 0» Hm, K«t Hunrtr 102 Llciee* 334366 AJs groothandel levering aan erkende 'ns'allareurs. Het verslag van een andere beleggings maatschappij, Beleggingsdepót H.B.B., vermeldde, dat de blijvend gunstige con junctuur in de Ver. Staten aanleiding gaf het belang bij Amerikaanse waarden een weinig tg verhogen. Opmerkelijk is ook hetgeen de directie in Rebeco schrijft over het koerspeil het algemeen. Ondanks het feit, dat dit de ondergrondse. We zien de ontploffing bij een wissel, terwijl de verzetslieden zich ijlings uit de voeten maken. De afb. 69 zijn gewijd aan het 50-jarig jubileum van de Rotary. De eerste voorlopers van een stroom van htrdenkingszegels, die in bijna ieder land verschijnen, en reeds voorbeschikt het motief te worden voor honderden verzamelaars. Op 23 Februari 1905 kwam in Chicago het eerste rotary congres bijeen. Toen dit vorig jaar in Ostcnde gehouden werd. schreven wij reeds over deze internationale organisatie, zodat wc nu volstaan kunnen met het Engelse devie>s op afb. 6 van België: .„ser vice above self" (hulpverlening boven eigen belang). Op alle vier thans ver schenen zegels (afb. 6 van België, afb. 7 van Saarland, afb. 8 van Frankrijk en afb. 9 van Australië staat centraal het rotary embleem: het tandwiel. „Interna tional understanding" is het opschrift bij Australië (internat, begrip). Ter perse zijn verder zegels van Amerika en de Phllip- pijnen. Nederland zal waarschijnlijk ver stek 'aten gaan. bij dit jubileum, van de organisatie die door de H P. van 11 Maart getypeerd werd als een van de weinige „dwarsverbindingen" In het verzuilde Nederlandse volk. ze telt namelijk haar leden in alle kringen en richtingen, dwars door politieke en kerkelijke gescheiden heid. aanmerkelijk gestegen is. kan, volgens haar, niet gezegd worden, dat de koersen van aandelen, gezien de huidige econo mische ontwikkeling, te hoog zouden zijn. Het werd wenselijk en verantwoord ge acht de portefeuille bijna uitsluitend te doen bestaan uit aandelen. Locale Industrie-aandelen doden het algemeen kalm aan deze week. Ned. Aan- nemings My verhoogde het dividend van 9 tot 11% en kwam met een goed verslag. De koers der aandelen kwam belangrijk hoger. Ook Thomsens Havenbedrijf kwam met een dividendverhoging van 7 op 8%. Scheepvaartwaarden hadden het getU deze week niet mede en kwamen alge meen op een lager pel]. De vrachten- markt heeft zich de laatste weken min der gunstig ontwikkeld. Hoewel dit be trekking heeft op de wilde vrachten en niet op de lyntarieven. hebben de l\1n- rederjjen zich niet aan de flauwere rtem- ming ter beurze kunnen onttrekken. Hoe sterk het afbetalingsstelsel hier te lande aan het opkomen is. bleek uit het verslag der Iodustriëele Disconto Mi1. De credlctportefeuille verdubbelde onge veer in 1954. In het voorafgaand jaar was er een sty ging van 50%. In het verslag schreef de directie, dat een tendens viel waar te nemen in de richting van cre- dieten. die in de consumptieve sector val len. Men zou dit één der typische ver schijnselen van een hoogconjunctuur in een vergevorderd stadium kunnen noe- Cultuurwaarden bleven veronacht zaamd deze week, maar konden vry goed het koersnlveau handhaven. Zowel het verslag van Robeco als van Beleggings depót H.B.B. vermeldde, dat men in het afgelopen jaar de belangen by Indonesië verder had verminderd. Op de emissiemarkt ls de claim Nat. Levensverzekeringsbank zeer goed ont vangen. Dc priis stelde zich tijdelijk te Rotterdam op 110, maar dit niveau kon niet worden behouden. Indola N V. komt met een emissie, evenals Jan de Poorter, terwyi verwacht wordt het prospectus der 3% guldenslening België, groot 100 millioen. Toch is het zo

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5