MAG UW MAN ZELF ZIJN Nog maar één week TWEE MILLIOEN MAAL HET OUDSTE KLEDINGSTUK BOUGAINVILLEA - KOFFIESCHUIM NIEUWE LEIDSCHE COURANT IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! OF DOET U DAT VOOR HEM? EAE LAATSTE TIJD hebben wij U nogal eens berichten „voorgezet" over de koopgewoonten in Amerika. U zult zich herinneren, dat 88% van de vrouwen in de Ver. Staten pyjama's, sokken en over hemden voor haar man koopt en dat 70% de dassen uitzoekt. Dertig procent gaat altijd mee als manlief een nieuw costuum of jas moet hebben; en daaruit werd dan de conclusie getrokken, dat het in vele gevallen de vrouwen zijn, die uitmaken, hoe de heren gekleed zullen gaan. De vorige week heeft u kunnen lezen, dat er een soort omwenteling (ook al weer in Amerika) te constateren valt in de koopgewoonten in de levensmiddelen branche. Vrouwen vinden het vervelend, of althans, een noodzakelijk kwaad om naar kruidenier, bakker, slager enz. te gaan, maar mannen vinden het een pretje! (Ziet u ze al verlekkerd langs al die toonbanken en/of etalages gaan.) En daarom gaan hoe langer hoe meer mannen inkopen doen voor het huis houden. Hoe het dit opzicht in Ne derland zijn? Voor zover wij weten, bestaat er geen statistiek over deze aangelegenheid. Het zou overigens wel interessant zijn te vernemen, of genoemde tendenz ook bezig is zich in Nederland baan te breken. Wat dat eerste verschijnsel betreft, geloven wij wel dat ook dc Neder landse vrouw gauw geneigd zal zijn. haar echtvriend by te staan in de aan koop van zijn kledij. Daarbij komt het nogal eens voor, dat de vrouwlief toont, haar op de tanden te hebben. Wie wel eens zo'n winkelend echtpaar in een herenmodezaak heeft meegemaakt, zal het vaak opgevallen zijn, hoe „haaiig" sommige vrouwen uit de hoek kunnen komen. Dat is maar van: ,.Hè nee, ben je nou mal, geen rood overhemd! Waar wil je dat nou bij dragen?" En als hij zachtjes sputtert: „Nou, bij m'n blauwe pakkomt haar bescheid zeer definitief: „Niks hoor, dat staat raar." Redeneer daar maar tegen. Als het niet naar haar zin is, kan hij zijn mening wel opbergen. Het is geen wonder, dat mannen er over het algemeen niet zo héél erg ge brand op zijn, dat vrouwlief mee gaat om kleren te kopen Daarentegen is het opvallend, dat vrouwen maar zelden er toe kunnen komen, zelfstandig een japon, mantel of wat voor kledingstuk dan ook aan te schaffen. Ze willen liever meteen het oordeel van bekenden horen en zijn in sommige opzichten een beetje huiverig voor de mening van de ver koopster, „die je maar wat aansmeert". Dat een goede verkoopster, ook al kent zij de klant niet persoonlijk, wel dege lijk kan beoordelen of de japon of blouse qua kleur en snit. de draagster staat of niet. willen zulke klanten nau welijks toegeven. Als een terrier Het is natuurlijk, een feit. dat er ver koopsters zijn, die met grote stellig heid beweren: „O. maar dat staat u uitstekend", terwijl het tegendeel waar is. Maar evenzeer zijn er klanten die, als een terrier zijn prooi, vasthouden aan iets, dat ze in de etalage zagen en dat zo aardig leek. Ze zijn er niet van af te brengen dat het nog een groot verschil maakt of een japon, gedra peerd om een slank-geleeste etalage pop. er heel anders uitziet, wanneer een figuur, eigenlijk iets boven de maat, er in geperst wordt. Wat de levensmiddelenbranche be treft, voorlopig zullen de vrouwen wel niet het heft uit handen geven bij de aankoop van de etenswaren. En ons lijken de Nederlandse mannen nu ook niet direct zo heel erg verlangend om er met boodschappennet en -mand er op uit te gaan! Dat zullen ze liever overlaten aan hun Amerikaanse broe ders. die. zoals u weet. zo graag rare dingen kopen, als ratelslang in blik wel. maar op sommige punten zijn 1crschillen Of die verschillen er i zijn in de manier van op*reden i winkelpersoneel? Een Nederlandse vrouw, die voor korte tijd in New York vertoefde, signaleerde o.m. als opvallend feit, dat ze in een corsetten- winkel met dearyen „honey" werd aangesproken. Het idee, dat een Neder landse verkoopster „schatje" of „liefje" tegen haar klanten zou zeggen! 's Lands wijs, 's lands En misschien muteert het de verkoop wel, Want om de koop gaat het per slqt van rekening. Wanneer een ver- koopster er ver zorgd uitziet, haar klanten correct te woord staat en de moeite neemt geduldig te luisteren naar wat haar ver teld wordt (en dat zal vaak moeite kos ten. want o! ze kunnen soms zo zani ken. vooral vrouwelijke klanten!) zal ze ervaren, dat men het prettig vindt, door haar geholpen te worden. Er hangt een tactvol optreden zoveel af. „aanpraten" van een bepaald artikel kan op verschillende manieren gebeu ren. maar slechts één ervan is de Eigenmachtig Een zekere eigenmachtigheid in het optreden van winkelpersoneel kan soms wel doeltreffend werken, maar prettig Koopgewoonten in Amerika en in Nederland lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllirr het niet. Wat bijvoorbeeld te denken n de volgende geschiedenis: een klant vroeg in een drogisterij om hoofdpijnta bletjes van een bepaald merk. „Zeker mevrouw", zei de verkoopster. Ze liep om de toonbank heen naar een m kast. haalde daar een verpakt buisji bietjes uit en vroeg onderwijl: „Anders nog iets, mevrouw?" „Nee, dank u wel," antwoordde de klant. „Dan is dat... en de verkoopster noemde de prijs, het bedrag onderwijl aanslaand op de kassa. De klant haalde een gulden te voorschijn, de verkoopster legde het wisselgeld plus het buisje hoofdpijntabletten voor haar neer. „Maar ik bedoelde merk Zus en Zo," zei de klant, een beetje verbluft. „O, dit is precies hetzelfde, mevrouw, absoluut geen verschil", verzekerde de verkoopster. Dat andere merk „Heeft u dat andere merk niet?" vroeg de klant, toch een beetje aarze lend door de stellige toon van de ver koopster. „Nee mevrouw, dat verkopen wij niet. Maar u kunt dit gerust nemen, het is hetzelfde," antwoordde de verkoop ster koeltjes. „Nou, vooruit dan maar", zei de klant, toch nog ietwat onzeker, en ver liet de winkel. Misschien zegt u, die zich in de persoon van de klant denkt, bij uzelf: „Dat had mij niet hoeven te gebeuren, daar zou ik geen genoe gen mee genomen hebben En u, die zich de verkoopster voorstelt te zijn, zal wellicht zeggen: „Nou, ik had die mevrouw eerst gevraagd, of ze dat andere merk wilde hebben, en dan had ik nóg Kunnen zeggen dat die merken niet veel verschil len." Maar dat zo'n eigenmachtig heid niet prettig aandoet, zult u wel met ons eens zijn! Gehoord: Zouden zij aan het winkelen zijn voor zichzelf of voor manlief? ONZE LINNENWEDSTRIJD Ja, nu begint het toch heus te spannen: nog maar één week en dan kunt u uw handwerken voor de linnenwedstrijd in zenden. Hoe groot dat aantal inzendingen zal worden, kunnen we nu bij benadering nog niet zeggen, maar we ontvingen al zoveel brieven en telefoontjes over dit onderwerp, dat onze verwachtingen be paald hooggespannen zijn. We zullen u voor alle zekerheid nog even alle voorwaarden noemen. Het gaat er dus om, dat u een handwerk vervaardigt van linnen. U mag zelf weten hoeveel en wat voor soort handwerken het zullen zijn, u mag uw fantasie op het gebied van bor duren enz. de vrije loop laten en het doet er evenmin toe, of u sierlijke dan wel ge bruiksvoorwerpen maakt als het maar van linnen is. De inzendingen verwachten we uitsluitend in de week van Maandag 28 Maart tot en met Zaterdag 2 April. Daarna gaat de jury de werkstukken beoordelen en we hopen natuurlijk, dat ze veel fraais te zien krijgt. De hoofdprijs bestaat uit een zuiver linnen tafellaken met zes servetten, de tweede en derde prijs uit zes glazendoeken en zes droogdoeken. Nadat de jury haar oordeel heeft uit gesproken, kunnen de lezeressen, die in de stad woonachtig zijn, haar handwerk weer aan ons bureau afhalen. Zij die buiten de stad wonen krijgen het handwerk geretour neerd per post. Elk werkstuk moet voorzien zijn van een papiertje of label, waarop naam en adres duidelijk zijn aangegeven. Dit moet op het handwerk genaaid worden, niet spelden, want dat gaat er weer af. Tenslotte ons adres: Nieuwe Leidsche Crt., Steenstraat 37, MERKWAARDIG is hef, daf terwijl in de loop der eeuwen de kleding een volkomen wijziging heeft ondergaan in een evo lutie, die zich met de veranderingen in de levensomstandigheden langzaam voltrok, er toch één kledingstuk is, dat in wezen onver anderd is gebleven: het schort. In Genesis lezen we: En zij hechtten vijgeboombladereji aaneen en maakten zich schorten Het schort is gebleven en het is zeker niet steeds het teken, dat de draagster het gebruikt om haar verdere kleding te ontzien. Het sierschortje is minstens zo belangrijk als het werkschort. Hierboven ziet u het land- bouwschort, dat de gehele kleding bedekt en de draag ster toch voldoende bewe gingsvrijheid geeft. Het is bovendien een fleurig geval, net een zonnejurk! Op de onderste foto ziet u het naai- stersschort afgebeeld, met dat practische snufje van de cen timeter langs de rokzoom. En helemaal is dan het huishoud- schort, met de lange rok. Tus sen kniehoogte en zoom is een dubbele, gevoerde strook ge zet. Zo kan de huisvrouw zonder narigheid de vloer wrijven. Een japonnetje als een schilderijtje.... Ja, als het initiatief, dat Twentse textieldrukkers nu hebben genomen, tot de gewenste resultaten leidt, dan krijgen we in de naaste toekomst ja ponnetjes als schilderijtjes! Want, ge kunt het zelf zien op de expositie „Dessin en Stof", welke nu wordt gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam, twintig Nederlandse kunstschilders hebben zich ertoe gezet, motieven te ontwerpen voor het bedruk, ken van kleding- en meubelstof. Nu weet ge al, dat de moderne schilders hun uit beeldingen in abstracte vorm geven, waarvan de leek dan zegt: je kunt niet zien, wat het voorstelt. Niet iedere vrouw is hiermee ingenomen. Her innert ge u nog, hoe wij ons enkele maanden geleden verdiepten in de verkoopmogelijkheden van die drie verschillende bedrukte stofjes enhoe het kunstenaarsontwerp het toen bij verscheidene dames toch moest afleggen tegen het gezellige, goedrherkenbare bloemetje? Wanneer ge nu het een en ander hebt gelezen over deze tentoonstelling, of wanneer ge er eens gaat kijken,'moet ge vooral niet denken, dat al die wonderlijke lijnen, vage vlekjes en ondefinieerbare voorstellinkjes nu straks het enige zullen zijn, dat in de winkel voorradig is, wanneer ge eens een aardig imprimé-tje wilt aanschaffen voor een zomerjaponnetje. We zien dan ook op de oude schil derijen telkens weer die schortjes soms van luchtige kant, soms van zwaar gobelin of van teer netel doek. In de klederdrachten heeft het schort een zeer belangrijke plaats. De japon zonder het schort mist een kleurige noot. In Nederland worden heden ten dage twee millioen schorten per jaar verkocht! In verhouding tot het bevolkingscijfer ligt de vc oop I in Drente en... Den Haag het hoogst! Het is nog maar vijftig jaar ge- leden, dat de eerste confectieschor- l ten vervaardigd werden. De reizi ger van die dagen ging niet met een zware koffer met tientallen mo dellen op stap. Zijn collectie bestond uit drie of vier boezelaarlijfjes, de lange aangerimpelde rokken waren immers toch altijd gelijk.' De enige variatie in de sshorten was het strookje om de halsuitsnijding of de wijze waarop de veterbandjes ter garnering gestikt waren. De stof was het smal gestreepte blauw-witte een schort een artikel, dat tussen een kledingstuk, dat met recht een japon mag heten en een coquet kleurig minimaal lapje, dat ergens tegen het geklede japonnetje geprikt wordt en meer de bedoeling heeft om te flatteren, dan om de overige kleding te beschermen. Ook het materiaal heeft talloze va riaties. Hoe meer het schort name lijk de functie van bescherming krijgt des te meer eisen worden er aan het materiaal gesteld. Het schort mag niet besmettelijk zijn. het moet fleurig van kleur zijn en stevig. Men heeft gedacht in plas tic een ideaal materiaal te vinden, maar door de stugheid waren lange schorten onmogelijk, terwijl voor de soepeler kwaliteit de kans van scheuren voor de practische huis vrouw te groot bleef. Dit seizoen is weer een nieuw ma teriaal op de markt verschenen. Een katoen bestreken met kunsthars, waardoor niet alleen vuil maar ook water niet in de stof kan trekken. De japon onder het schort kan dus nooit nat worden. Deze vlisco be houdt de eigenschappen ook na het wassen. Proefnemingen hebben uit gewezen. dat eerst na vier uur ach tereen koken de stof aan kleur en waterdichtheid verliest. Maar met het vinden van deze stof is men er niet. Ook het model moet practisch en verantwoord zijn. Iedere vrouw weet hoe vervelend het is als bij het wrijven van een vloer, de rok van haar japon toch nog precies vuil wordt of wanneer ze die terug slaat, hoe gauw haar nylons de strijd opgeven. Daarom werd een modelschort ontworpen met een lange rok, waar van tussen kniehoogte en zoom een dubbele (gevoerde) strook gezet is. Ze kan nu rustig op haar knieën kruipen! In de landbouw wil de vrouw ec- schort, dat haar gehele kleding be dekt en toch haar bewegingen niet belemmert. Hiervoor zagen we een doorgeknoopt model, dat wij in on ze onnozelheid eerst voor een zonne- De textielfabrikanten hebben veel bewondering voor de kunstzinnige dessins, hun door de ontwerpers aangeboden, maar zij zullen toch echte, herkenbare bloemmotieven niet laten vervallen. Bloemetje, ruitje, stipje, dat oud- vertrouwde, zal heus wel blijven. Maar als zo'n kunstenaarsontwerp goed verantwoord is en niet maar wat gedoe met kleuren, dan ver veelt het heel wat minder gauw dan die paarse bloem, dat hulsttakje, dat preciese ruitje. We moeten niet te gauw zeggen: ik begrijp dat dessin nietdus het is niets. We zijn immers niet meer zoals de kleuters, die bepaald een eendje of een konijntje op het speel- schortje willen hebben schone, maar lastige juffer Tegenwoordig ziet men in de bloemenwinkels nog al eens als potplant aangeboden een sierlijk struikgewasje. met een en al purperpaarse klokjes beladen. Dat is de Bougainvillea. Een andere, beter uitspreekbare naam bestaat er, voor zover wij weten, voor deze plant niet. dot naast schuimrubber tegenwoordig veel schuimplastic mi trassen gemaakt worden en dat Ne derland in dat opzicht pionier is. i Schuimplastic heeft grote draag- on; veerkracht, zodat de zwaarste kwali-j teit slechts 7 cm dik is. Het voelt altijd warm aan en is bestand tegen alle mogelijke weers- en chemische in- Gezien: irbü i i de een shawltji lange zomen een zg. spang gestokei was. zodat het shawltje, als deze spang om het hooid werd gedragen, gemakkelijk in een soort hoedje om getoverd kon worden. Gelezen: in de brochure „Geef zakgeld" van mevrouw E. I. Wilzen-Bruins. dat vol gens een schoolarts het zakgeld aan kinderen de ijsjes doet verminderen. Als moeder zich maar aan de regel houdt: Wil je een ijsje? Ga je gang. maar zeil betalenJ" <cl£aar kinderen ótaan op en roemen kaar welgelukzalig» AAN deze tekst uit de oude vertaling van Spreuken 31 8 moest ik onlangs denken, toen ik bij het graf van een moeder stond. Daar de vader van het gezin hiertoe niet in staat was, sprak de oudste zoon. een jongen van even in de twintig, aan het eind van de plechtigheid enige woorden. In ontroerende, kinderlijke eenvoud. Wars van alle mooidoenerij of rethoriek gaf deze boeren zoon een getuigenis van zijn moeder, dat iedere moeder tot heilige jaloersheid zou stemmen. Moeder heeft zich ver teerd in de zorg voor haar gezin en in al dit zorgen had zij één doel voor ogen: haar kinderen tot Jezus te leiden. Altijd en altijd maar weer heen te wijzen naar Hém. Zij, met haar zwakke gezondheid, kon mét Cal- vijn zeggen: ,,'t Geeft niet, of ik er bij verteerd wordt, als ik maar van nut mag zijn." Toen zegde die zoon. namens alle kinderen, zijn- rader toe. hem met al hun kinderliefde te zullen om ringen, al zou deze natuur lijk nooit de liefde van moeder voor vader kunnen vergoeden. Weer terug in mijn eigen drukke gezin met opgroeien de, studerende kinderen, voelde ik hóé moeilijk dit te volbrengen is, in de practijk van iedere dag, die ons hier voor zoveel ingewikkelder problemen stelt dan ginds op die afgelegen Veluwse boer derij. Hoeveel wijsheid ko men wij bij deze stadsjeugd te kort. Ze zijn zó critisch, cynisch soms, ze „weten" zo veel, kunnen van die ontstel- Woorden, betogen, die vroeger by ons het gewenste resultaat hadden, falen nü hopeloos. Ze stuiten óf op een muur van verzet, óf wor den critisch uiteengerafeld, óf genegeerd. „Wat doen jullie daar toch aan?" vraagt het ene ouderpaar soms ten einde raad aan het andere. Het kost ons inderdaad een maximum aan geest kracht onze kinderen aan de vervlakkende, revolutio- „Nee Mammie", beloofde Pim. Kijk, hier begint het al. Bij onze eigen goed be schermde kleuters, die dit niet op de straat, nuar op de Christelijke sohool opvan gen. Nü neemt dit kind Moe- der's woorden nog onvoor waardelijk aan. Maar over enkele jaren?? Heus. de taal. die onze opgroeiende jeugd eruit kan slaan is dikwijls Overpeinzingen van Margaritha lend grote monden (op z'n netst uitgedrukt) opzetten, niets van wat vader en moe der zeggen aanvaarden ze voetstoots, maar op ieder woord wordt de lamp van hun felle critiek gericht. En dan denk je als ouder: „is dit hetzelfde kind, dat vroe ger met betraande wangen en een bevend mondje naar me opkeek, als ik uit de kin derbijbel voorlas van Jezus' lijden in Gethsemané en op Golgotha?" K dacht: hier komt het i nale punt in ons leven, dat onze kinderen dit getuigenis nen afleggen. Ons zorgen voor eten, drinken, kleren en huishouding culminerend in dit éne: leiden tot Jezus. kunnen afleggen als dat van bovengenoemde boerenzoon, dood zullen we onze eigen kinde- kun- ren in vele opzichten net zo'n opvoeding willen geven. Maar dan komen we heden ten dage dikwijls wel zeer teleurgesteld uit. naire invloed van onze tyd te onttrekken. Gisteren nog maakte ik het mee, dat een jongetje van vier jaar dat vreselijke woord verd tegen zijn broertje zei. „Kind!", schrok zijn moeder op, „wat voor 'n ontzettend woord zeg je dóór!?" „O, dat zegt Marcel al tijd en Jopie en Anneke", klonk rustig het antwoord. Dat zijn kindertjes van de Christelijke kleuterschool. 1 moeder van dat kerel- legde hem uit, wat dat lelijke woord betekende. „Zou jij dan willen dat de Here altijd boos op je zou zijn en nooit meer goed od je werd?" „Nee, o nee Mammie!" „Zal je dit dan nooit meer zeggen?" sohuwend voorbeeld van Eli. Hoeveel inspanning het ons ook kosten mag, ons woord moet gezag hebben in het le ven van onze kinderen. Als wij hen zó, gedurig biddend om de hulp van de Heilige Geest, in liefde, maar met vaste hand tot Jezus leiden, zullen zij misschien na onze dood óók dit schoon getuige nis uit de Spreuken van u en van mij kunnen geven. Bij dit alles mogen wij in alle zor gen en problemen de God van het verbond vasthouden bij Zijn beloften, eens onze kinderen by hun doop gege ven. Hij houdt óók deze stadskinderen, dfe aan zoveel meer geestelijke gevaren blootstaan, dan zij, die op een stil en afgelegen plekie opgroeien, stevig in Zijn hand besloten. Zo worden zij ondanks onze gebrekkige op voeding tóch bewaard tot het eeuwige leven. MARGARITHA DEm tje ontstellend grof, God- en mens-onterend. En straks rit de moeder van kleine Pim midden in de dans- en bio scoop-problemen. En tóch, ja, dit „en tóch" van het geloof moeten we vast houden en tóch ligt daar de Doopbelofte. En tóch moe ten wij hen altijd maar weer heenwiizen naar Jezus, hen uit de Bijbel leren leven en bovenal in onze handel en wandel hen het Christen-zijn vóórleven. OUDERS, weest niet te zachtzinnig. De kinderen van nü hebben meer dan ooit een vaste hand nodig. U moet niet zo gauw bang zijn, dat u te streng bent. „Wie zijn oneven. kinderen liet heelt, ka.tüdt moet wegens gebrek in M. W. S. blijf maar bij uw eerste gedachte. Ik ben niet Luthers, zoals u veronder stelt. M. Op haar stukje „De mug en de kameel", ontving Margaritha verschillende Haar antwoord Het is ons al vaak gevraagd hoe ien deze kamerplant moet verzorgen om er niet alleen nu, maar ook in volgende jaren van te kunnen genieten. Het is in derdaad een uitzonderlijk mooie plant, maarhet is een lastige juffer! De Bougainvillea komt u:t Zuidelijke landen en wel uit Brazilië. Ze is nog lang niet ge acclimatiseerd en daaruit volgt wel, dat men, wil men haar schoon heid blijvend bewonderen, zo veel mogelijk haar oorspronke lijke groeiplaats terug moet geven. En dat valt niet mee! In de eerste plaats moet ze beschikken over veel, heel veel licht; dus overdag vlak voor een zonnig raam. In de herfst en win ter. als er maar weinig en maar kort zonneschijn is. verdient het aanbeveling de plant vrij dicht bij een lamp met niet te weinig lichtsterkte te plaatsen. Voorts eist de Bougainvillea een voch tige, warme omgeving. Daarom doet men goed door de plant in de groeitijd en na de bloei heel vaak te bespuiten met lauw-warm water. Tijdens de bloei is het beter dit niet te doen: de bloemen worden er niet mooier op. Nu kan het gebeuren, dat ondanks al deze goede zorgen de bladeren er alle, of voor een groot deel, afvallen. Wanhoop nier, gfc door met sproeien en het schijnbaar geweken leven keert weer terug. In het voorjaar iets insnijden en zo nodig ver- De grond moet goed „doorlatend" en zeer voedzaam zijn Dus heel voed zame potgrond van een vertrouwd adres, japon aanzagen! Even verrassend was het naaistersschort: het heeft tal van zakken en zakjes, een spel- dekussentje, een schaar aan een bandje (u kunt dit gereedschap in een apart vakje ook wegstoppen) cn de rokzoom is afgezet met... een centimeter die 150 cm lang is! Coquet Talloos zijn de variaties in de schortjes eri bovenal talloos zijn dc kleine handigheidjes, die het schort kunnen sieren. We kennen toch allemaal de ellende, dat de lusjes van de zijkantjes aftrekken? Dat kan gemakkelijk ondervangen worden, door aan het voorstuk de schouderbanden als een lus aaneen te houden. Uit de taille worden dan twee banden achter door de lus ge trokken en gestrikt. Dan zijn er schortjes met een dub bel rokvoorpand. daardoor wordt een grote zak gevormd, waarin bijv. een paar hulpstukken van de stofzuiger meegedragen kunnen worden. Dan zijn er de kookichortcn met „inge bouwde" pannclappen en als u het helemaal goed wilt doen, koopt u daar een konkmuts of een coquet hoofddoekje bij! Ook de gastvrouw, die des avonds even de keuken in wipt om iets lekkers te bereiden trekt een schort aan. Dat kan een grappige kiel zijn met rondom zakjes, zodat ze haar schaaltjes en flessen in een keer mee kan dragen van keuken naar kamer. De vrouw en haar kleding is elk seizoen weer het thema voor een zekere opwinding in de wereld. Dior en Fath en al die andere groten zwoegen op galatoiletten en hyper- elegante tailleurs, maan ergens ook zitten in laboratoria onderzoekers gebogen, die speuren naar de stof fen, welke voldoen aan de eisen om dat nederige en toch zo allerbelang rijkste kledingstuk, het schort.te maken. We vinden dat toch eigenlijk heel geruststellende gedachte! vermengd met deel scherp zand en zo mogelijk een beetje gehakte varen wortels. De grond moet het vocht wel vasthouden, maar nooit kletsnat wor den. In de winter weinig gieten, ietsje vochtig houden, meer niet. Na Maart geleidelijk meer water geven en vóór alles: Weel veel licht. Knffiesrhiiim i Voor v kei vjk a n toetje om by een feestrly en precies werkje, maar het resultaat i het woord) de arbeid! trsonen heeft u nodig: 1 liter melk, 1 a 2 lepel» koffie-extrart fafhan- i smaak), een vanillestokje of 1 pakje vanillesuiker, twee lepels suiker, en 2 lepels maizena. 0 De maizena wordt aangemengd met i De rest van de melk wordt gekookt e dit enige tyd tn de melk trekken. Hei bonden met het mengsel van maizens extract toegevoegd. at koude melk, de eierdooier» en de suiker. by gebruik van een vanillestokje, laten we stokje wordt dan verwijderd en de melk ge en eierdooier. Daarna wordt het koffie- De eiwitten stijf kloppen en stane koffieschuim overdoen i dig om in het midden een w. lorzichtig door de koffiei pen vlasehaal of in kleins rrhisruitje te steken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13