Bespreking in Zoeterwoudse raad over het uitbreidingsplan Te grote spoed kan niet, wil men verantwoord advies ontvangen Bevan uit de fractie gezet Studiecentrum Delft kreeg Pooluitrusting '5! NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 17 MAART 1955 Tijdens de vergadering van de raad van Zoeterwoude hebben deskundigen van het Economisch Technologisch Instituut, het Landbouw Economisch Instituut en het Katholiek Sociaal Instituut het woord gevoerd over het vorig jaar verschenen E.T.I.-rapport. De voor het onderzoek hiervan be noemde raadscommissie was het, zoals bekend, by lange na niet eens met de in het rapport vervatte conclusies. De raad ging accoord met het voorstel aterleidingbuis van eterniet te leggen naar het Westeinde. De huisaan sluitingen worden van plastic gemaakt. De woningen, die binnen 50 meter van de hoofdbuis liggen, krijgen gratis een aan sluiting, en de eigenaren van de andere woningen moeten 50 procent in de aan- sluitkosten meebetalen. De totale kosten In zijn openingswoord herdacht de bur gemeester het overlijden van de heer H J. van der Krogt, die gedurende twin tig jaar lid van de gemeenteraad ls ge weest. Spr. deelde vervolgens mede. dn de heer W. Tijssen is benoemd tot lid de raad in de vacature J. v. d. Velden. G. S. hebben het raadsbesluit tot het aan gaan van een lening van f 400.000 ten be hoeve van de woningbouw en het uitvoe ren van andere openbare werken goed gekeurd. Voorts deelde de voorzitter mede. dat men na overleg met de rijks- en provin ciale waterstaat is overeengekomen, dat een nieuwe weg met oprit tot de nieuwe rijksweg nr 4a zal worden aangelegd. De weg zal beginnen bij de Mienlng, waar door afbraak van vier woningen van de wed. Starrenburg. een doorgang zal wor den verkregen naar Meerburg. Via de rijksweg zal deze verbindingsweg uitko men tussen het klooster en het eerste blok woonhuizen op de Vrouwenweg. Hierdoor kojnt een viaduct over de Vrou wenweg te vervallen. Over de aanslui ting van de Dr Kortmannstraat worden nog onderhandelingen gevoerd. De raad besloot de jeugdvereniging van de parochie van de H. Kruisverhef fing voor 1955 een subsidie van f 350. te geven. De Jeugdraad van de Hervorm de Gemeente krijgt f 450 voor 1955. be stemd voor de kadertraining. Straatnamen Bij het voorstel van B. en W. om tweetal straten aan de Hoge Rijndijk naam te geven, merkte de heer Van der Ploeg op, dat B. en W. niet over veel fan tasie beschikken bij het bedenken van men. B. en W. wilden een Iepenlaan een Schoolstraat. De heer Van der Ploeg vroeg "aanhouding van dit pui volgende vergadering, wat met algemene stemmen werd aanvaard. Voorts besloot de raad met stemmen op advies van G. S. de lening van f 400.000 om te zetten in een vaste lening. Zwemplaats B. en W. stelden voor, het gemeentelijke sportterrein in de Loete voor f 15 per maand gedurende vijf jaar te verhuren aan de R. K. sportvereniging S. J't Z. Di heer L. v. d. Geest vond de huur te hoog en had bezwaren tegen de verhuur een veehouder, die op het terrein koeien weidt. Voorts zag hij graag de naast het terrein gelegen strook weiland in de huur begrepen om te komen tot inrichting een speelweide voor de jeugd. Het punt werd tenslotte aangehouden. bedragen ongeveer f 31.000. De inschrij ving staat onder andere open voor de plaatselijke installateurs. In verband met een aan te leggen :wemplaats in de Noord-Aa moet de stortplaats voor straat- en huisvuil wor den verlaten. Een nieuwe plaats is ge vonden achter de boerderij van de heer J. de Graaf Jr aan de Hoge Rijndijk. De Igenaar had zich bereid verklaard, deze plaats onder bepaalde voorwaarden be schikbaar te stellen. De raad besloot hier- jor f 3000 beschikbaar te stellen. Blanco crediet Van G. S. was bericht ingekomen met het verzoek het raadsbesluit tot telefoon- aanleg bij die raadsleden, die nog geen telefoon hebben, in te trekken. B. en W. stelden voor, het besluit te handhaven, waarmee de raad het geheel eens was Overwogen zal worden, een spreekuur de burgemeester aan de Hoge Rijn dijk in te stellen. De verbetering van di bestrating in de Zuidbuurt en van de wal- kant van het Watertje zal worden onder zocht. Met betrekking lot de viering van 5 Mei werd bij de rondvraag opge merkt, dat de burgemeester contact heeft gehad met de plaatselijki Oranjeverenigingen. Het is nog niet bekend, wat deze op het programma hebben. De heer Van der Ploeg vroeg, of de raad niet alvast een crediet zou verstrekken; de gemeente moet het voorbeeld geven. Besloten werd een blanco crediet te verlenen. Ten aanzien van de ontsluiting van de Weipoort met een weg naar de Zuidbuurt deelde de voorzitter mee, dat tjog steeds overleg gaande is met de eigenaren van het land. waarop de weg moet komen. Er komt een ophaalbrug over de Zuid- buurtsewatering. Om half 9 kwamen technici van het R.K. sociaal instituut, het landbouw-eco- nomisch instituut, het economisch-tech- nologisch instituut en het instituut Stad Landschap ter vergadering in ver band met de bespreking van het uitbrei dingsplan. De heer J. H. van der Ploeg lichtte ;rst de mening van de raadscommissie toe. die in de vorige vergadering hei rapport tegen dat van het E.T.I. had uit gebracht. Spr. zei namens de R.K. fractie niet te kunnen aannemen, dat er voor de inwoners geen mogelijkheid zou zijn plaatselijk werk te verschaffen en woon gelegenheid te geven. Wij willen de plat telandsbewoners binden aan het plattp- land door de vestiging van klcinlndustrle door woningbouw. Hij drong er op spoed te betrachten met een uitbrei dingsplan in die geest. Spr. deed het oorstel in September daarmee klaar te Kleinindustrie Drs Kuster van het K.A.S.K.I. betoogde, dat het zeer wel mogelijk zal zijn, een uitbreidingsplan voor Zoeterwoude te creëren. Hij achtte het plattelandsleven zoals door de heer Van der Ploeg voor gesteld, niet meer aanwezig. Door aller lei omstandigheden blijft de plattelander niet op het platteland en zoekt hij ont spanning waar die geboden wordt. De werkgelegenheid is ook niet zo, dat tei plaatse in de behoefte kan worden voor zien, behalve In de agrarische sector, waar een tekort aan arbeidskrachten ts. De migratie en het zogenaamde pendelen geven wellicht redenen om woongelegen heid te scheppen, maar dan zal er toch ook iets moeten komen, hetzij klein industrie. hetzij industrie in streekver- band. Drs van der Veen van het E.T.I zei. dat de sociale achtèrgronden van het probleem de rapporteurs stimuleren in de richting van vestiging van klem industrie. De heer Visser van het landbouw-econ Instituut zag de problemen niet zo zwaar De boerenstand is teveel gehecht aan zijr grond. Veel bedrijven zijn gesplitst door dat de zoons niets voelen voor emigratie of omscholing voor industrie of anders zins. Het feit doet zich dan voor, dat de bedrijven te klein worden door die snippering. Hij achtte nai king met het K.A.S.K.I. noodzakelijk om te komen tot een goede oplossing betref- fenae een doelmatig uitbreidingsplan. De R.K.-fractie wil spoed en nog eens spoed, zei de heer Schut van Stad en Landschap, maar dat kan niet op zo kort« termijn, wil men althans verantwoord ad vies hebben. Men werd het er tenslotte over eens, dat Zoeterwoude in Septembei wat betreft de woningbouw een advies van de technische dienst zal hebben ont vangen. Later kan dan nog eens met de technici worden gesproken over wat ver der gedaan moet worden. Na een geheime zitting stelden B. en W. voor van de heer Godschalk 11 ha grond aan te kopen voor woningbouw en andere zaken voor de som van 126.551. Visserijgolfjes Weer een volle Woensdag De mlddenweekse markt trok vier trawlers, een logger en een stuk of wat kotters tot zich met 4500 kisten vis, n 1000 schelvis. 1500 wijting, 750 kool. 400 makreel. 350 haring en 270 stuks stijve kabeljauwen. De Her in de derde Maart dateerde, 1300 kisten aanzetten cn de Maria van Hattem van diezelfde dag voerde aan 960 kisten vis en 40 stijve terwijl de Polderman, die even oud was, met 550 kisten vis verscheen en daarbij ook nog 200 stuks stijve kabeljauwen aanbracht. De Thorina van 3 Maart had tenslotte 1030 kisten vis. Er was nogal wat haring onder de vangst, aangevoerd i de bekende kleine kistjes. De kleine nart had 500 kilo tong, 50 kisten schol 1 250 dichte wijting. Vandaag dc Eveline De Donderdagmarkt werd door de Eveline bezocht, die voor 410 kisten vis zorgde, waarvan 155 kisten schelvis en piepers. 30 gestripte wijting. 30 dichie wijting. 15 haring. 5 makreel. 85 radio. 50 stokkebit en 150 stuks stijve kabel- i. De oudste schepen worden nu de Tzonne (7 Maart), de Dirkje (van 8 Maart) en de SCH 153. de Klaas Wijker cn de Antje (10 Maart) met de Haarlem en de Postboy van 11 Maart, de Elie. de Flamingo, de Vikingbank en de Allan- watcr van 12 Maart. Kabeljauw heel wat hoger De kabeljauwen zijn gisteren heel wat duurder naar België verkocht dan eniRe dagen tevoren en de regels liepen zelfs op tot f 130 a f 85 terwijl de kisten mee deden met f 112 tot f 154. Tong. tarbot en schol gingen naar het buitenland voor eveneens oplopende koersen. De tongen verdwenen naar Italië en Frankrijk en de lappen brach ten het er met f2.35 tot f2.45 niet slecht af terwijl de grootmiddeltong met f45 tot f32 eveneens niet slecht genoteerd stond. Halve pondjes deden f3.50 en tong I is voor f3.30 verkocht, terwijl de markt af en toe naar de f3.50 steeg. De tweeën zijn voor f3.10 tot f2.75 gegaan en de tarbot verdween naar België voor f2.30 tot f2 60. Grote schol ging naar Londen te gen f 20 de kist en de middelschol haalde f 25 a f 20 met f 45 voor de zetschollen i f42 de c (Van een bijzondere correspondent) LONDEN, 16 Maart. DE BRITSE LABOURPARTY heeft de rebellerende linkse leider Aneurin Bevan uit de fractie gestoten. Op de geheime vergadering van de fractie die tot deze maatregel besloot, plaatste zich een grote meer derheid achter Attlee en de andere leiders van de rechtervleugel. Vóór de stemming had het bestuur der partij gedreigd, „en bloc-' te zullen af treden, indien Bevan en zijn aanhangers verwinning zouden behalen. Een breuk in de partij lükt onvermijdelijk. Het is waarschijnlijk, dat een groot aantal socialistische parlementsleden uit zich te beroepen op de partij regel. dat geen disciplinaire maatregelen kunnen worden genomen tegen een parlements lid. dat niet van tevoren is gehoord. Hier tegenover stelde het partijbestuur, dat Bevan vandaag gelegenheid heeft gehad zich te verweren. Naar verluidt heeft de Labourfractla geen aanbeveling aan het partijbestuur gedaan Bevan ook buiten de partij te sluiten. De stemverhouding In de fractie was 141 teg«n 112 stenjmen VOORSCHOTEN Flets intra auto Gistermiddag is de heer J. de Reet. toen hij per fiets uit de Voorstraat de Veurse- weg op reed. tegen een uit de richting Den Haag komende auto aangereden. De auto werd beschadigd, de fiets vrijwel ver nield en de heer R. licht gewond. Dokter Thies verleende eerste hulp. A.R. kiesvereniging Morgenavond spreekt de heer J. de Bres. gemeente-secretaris van Voorschoten, voor de A.R. kiesvereniging over het onderwerp ..De gemeentelijke overheid en de bur gerij". De vergadering wordt gehouden in Irene en begint om 8 utif. RUNSBURG Wel en wee van Herv. schoolvereniging De Hervormde schoolvereniging is gisteravond achter Avondrust bijeen ge weest. In zijn openingswoord legde ds M. C. Groenewoud de nadruk op de heerlijke opvoedende taak van de ouders .waarbij de school op de tweede plaats komt. Penningmeester G Leen heer bezag speciaal de financiële trans acties uit het afgelopen jaar Secretaris J van Weeren memoreerde de oprich ting van een damescomité, dat de be vordering van het handwerken op de scholen beoogt Het hoofd van de Vliotschool meldde een totaal van 82 leerlingen. Mot dank baarheid constateerde hij dat er meer cn moderner materieeel komt De heer Van de Wolf memoreerde het sterven van leerling Star bij een ongeluk Ook het hoofd dvan de Wilhelmina- sohool memoreerde de belangrijkste ge beurtenissen uit het schoolleven Met het schoolverzuim gaat het nu de goede kan uit, maar het aantal laatkomers is nog groot. Maar ook dartelen veel kin deren %-anaf 8 uur al zonder toezicht oo het schoolplein. Deze sdhool telt 212 leerlingen. In de plaats van de heer D. van Eg- mond, die zich niet herkiesbaar stelde, werd in het bestuur gekozen zijn roon, de heer N. van Eg-mond. De horen ris Groenewoud, W. PassOhier en W. Zand bergen werden herkozen. De voorzitter dankte de heer D. van.Egmond voor zijn weric. In de financiële commissie zag de heer T. de Kiluyver zijn plaats inge nomen door de heer H. J. Glasbergen. protest tegen de maatregel de partij zul len verlaten en als onafhankelijken deel gaan uitmaken van het Lagerhuis Ver wacht wordt, dat Bevan ook uit de partü zelf zal worden gestoten. Bevans aanhangers hebben nog ge tracht, de uitstoting te voorkomen door Op 4 Mei Boodschap der Koningin aan de jeugd Gemeenschappelijk luisteren op de scholen Wetsontwerp ingediend Moeilijkheden bij samenstelling productschap zuivel Werkgevers wensen niet op voet van gelijkheid met werknemers in het bestuur TER INSTELLING van een productschap voor zuivel is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Het productschap zal omvatten alle ondernemingen op het gebied van de melkwinning, -bewerking en -handel en wordt in Den Haag gevestigd. Het bestuur zal bestaan uit acht tien leden, negen benoemd door de werknemers-, en een even groot aantal benoemd door de werkgeversorganisaties. Labour te laat? 'f Verklaarde affzichf De Britse Labourpartij. die zich al ge ruime tijd in een crisistoestand bevindt, gaat een bijzonder moeilijke periode in haar bestaan tegemoet. De uitstoting van Aneurin Bevan, de rebellerende leider van de linkervleugel der partij, uit de parlementsfractie, die wellicht nog ge volgd 7.31 worden door een royement uit de partij zelf. heeft de moeilijkheden van de Britse socialisten geenszins opgelost. Integendeel: het ziet er eerder naar uit. dat een definitieve verwijdering van Bevan uit de partij zal leiden tot een splitsing in de socialistische gelederen. De uitslag van de stemming door de Labourf: actie in het Lagerhuis duidt er reeds op dat Bevan over een niet te ver onachtzamen aanhang beschikt. Dit zal waarschijnlijk nog duidelijker aan de dag treden, als binnen kort door de partij moet worden uitge maakt or Bevan als lid zal worden ge royeerd. En de grote vraag waarop wij nog het antwoord schuldig moeten blij ven is, hoe bij eventuele vervroegde verkiezingen de kiezers op de verban ning var Bevan zullen reageren. Een splitsi'ig komt voor de leiding van de Labourpartij thans wel zeer ongele gen. De mogelijkheid bestaat nl„ dat de Conservatieve partij (Churchill) van de verwarring in het socialistische kamp gebruik zal maken, door nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Nieuwe ver kiezingen, die de Labourpartij ernstige verliezen kunnen bezorgen (tengevolge van het uitstoten van Bevan) en de Con servatieven vaster in het zadel kunnen Dit alles neemt niet weg, dat Attlee en de zijnen er goed aan hebben gedaan, met Bevan te breken, al ware het ver standiger geweest als zij het enkele jaren vroeger hadden gedaan. De activiteiten van Bevan en diens aanhangers werkten verlammend op het werk van de partij en leidden tot besluiteloosheid. Daardoor kreeg het prestige van Labour een ge voelige knak. Besluiteloosheid is nu een maal geen propaganda voor een partij Labour hoopt r.u een goed deel var. hei verloren prestige te kunnen terugwinnen De vraag rijst echter, of de drastische maatreje.en niet te laat zijn gekomen. Dc binnenlandse afzet De schol II bleef binnen de grenzen en bracht op van dc f31 tot de f30 terwijl voor de drietjes f27 betaald werd. De grote schelvis werd eveneens door de binnenlandse handel gekocht en haalde f42 tot f37 terwijl de grcotmiddel tussen de f45 en de f32 zwiert Pennen haalden een royale f42 tot f31 en de braadjes deden f35 tot f30. Zwarte kolen zijn verhandeld voor £55 tot f60 en de grote gul kwam tussen f47 en f50. middelgul haalde f40 a *41 en tor- gullen maakten f25. Wijting zakte daar entegen door en werd gisterochtend voor opvangprijzen verhandeld. Er werden zelfs een kleine vierhonderd kisten opge houden als het dichte kwaliteiten waren. De gestripte soorten haalden nogeen f 16 h f20. Haring en makreel i Er bestond vrijwat belangstelling voor de kleine kistjes haring, die van de f16' ager onderwijs, "het u.l o., het VH.MO, tot de f21 opbrachten: de makreel ls|h«t nijverheidsonderwijs, en de kweek- eveneens grif verkocht voor prijzenscholen, deze plaat op 4 Mei zowel op 'variërend voor f34 tot f44. jcic openbare ais op de bijzondere seho- jj, en nit I len wordt uitgereikt. Aan de Neder- andse Jeugdgemeenschap zal een aantal Binnengekomen: KW <3. 2. 141. 63 ,„er worden blikbaar geseld Vertrokken: KW 65, 175. 20. 176, 85, 123. ter uitreiking aan de nict-schoolgaande 5. 63. 77. 35. 128, 60. 56. 189, 71. [jeugd tot 18 jaar. T.g.v. de tiende bevrijdingsdag zal koningin Jnlhna in de voormiddag van Woensdag 4 Mei per radio een bood schap richten (ot de jeugd. Minister Cals zal de gemeentebestu ren en de besturen van bijzondere scho len verzoeken, het mogelijke te doen opdat op iedere school de leerlingen ge zamenlijk naai- deze boodschap kunnen luisteren. De tekst der boodschap zal ln het facsimile van het handschrift van de Koningin worden afgedrukt op een plaatwerk, waarop een randversiering is aangebracht. Minister CaLs zal bevor deren dat aan de leerlingen van de 5e en 6e klasse van het lager onderwijs en alle leerlingen van het voortgezet Bij de instelling zal het bestaande hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine. n en oliën en het bedrijfschap voor zuivel worden opgeheven. Het In- en verkoopbureau voor Zuivel blijft tot nader order bestaan. Hoewel de wenselijkheid van een pro ductschap voor zuivel allerwegen wordt erkend, zijn daartegen van de zijde van verkgevcrsorganisatics toch belang rijke bezwaren gerezen. De ondernemers namelijk gekant tegen de voorgeslel- venredige vertegenwoordiging in het bestuur van werkgevers- en werknemers, aangezien zjj van mening zjjn, dat t.o.v. alle in behandeling komende onderwer pen vrijwel het gehele belang, de gehele irantwoordelijkheid en de bekwaamheid inwezig z\Jn bij de ondernemers. Voorts liggen de grote tegenstellingen, e men in de zuivelindustrie aantreft, in de zijde der ondernemers. Bij zeer vele zaken, beslissend voor belangen van bepaalde ondernemersgroepen, vallen de ondernemers onderling in twee of meer groeperingen uiteen. De werknemers zou den bij een paritair samengesteld bestuur dan de beslissende arbiters zijn. Ten slotte achten de werkgeversorga nisaties een bestuur bestaande uit bijna twintig personen volstrekt ongeschikt, yit al deze oogpunten wordt een bestuurs- iamenstelling van negen werkgevers en slechts vijf werknemers geëist, aldus een nota van de Centrale Zuivelcommlssie de Sociaal-Economische Raad, waar de regering had verzocht advies over de instelling van een zuivelproductschap uit te brengen. S.E.R.: geen productschap Hoewel dc S.E.R. deze bezwaren niet afdoende achtte, heeft ze toch geadvi- d niet tot de instelling over te gaan, aangezien door een belangrijke groep de mede-vcrantwoordelijkhcid voor de be stuurssamenstelling wordt afgewezen. vreest, dat, worden de betrokken organisaties in één geval van de ver antwoordelijkheid ontheven, dat men dan ook ln andere geneigd zal zijn, de ver antwoordelijkheid voor de instelling van een bedrijfslichaam aan de wetgever en de S.E.R. te laten. Niettemin Is de regering van me ning, dat tot instelling van een pro ductschap voor zuivel moet worden overgegaan. Zij grondt dit standpunt op dat van een belangrijke minder heid in de S.E.R., die dit ook doet. Deze minderheid zegt, dat een niet Instellen van het productschap een stap terug zou betekenen. Het ontbreken van een zekere regu lering ln de zuivelsector met haar licht bederfelijke producten, zou tot catastro fale prij6«chommelingen kunnen lelden. Het wordt niet mogelijk geacht, dat de overheid in plaats van een productschap, de nodige, vrij gedetailleerde, voorzie ningen ln deze 6ector treft. Met het productschap zal een commis sie worden ingesteld om de consumenten belangen te behartigen, waarvan min stens de helft van het aantal leden dient te worden benoemd door organisaties of instellingen, die de behartiging van con sumentenbelangen op het oog hebben. Alvorens verordeningen va6t te stel len, moet het bestuur van het product schap deze commissie horen. DenJc om koplampen Bezitters van motorrijituiigen hebben nog twee weken de tijd om de koplampen van het verplichte rijJcskeur te laten voorzien, zo waarschuwt de A.N.W.B. De termijn waarbinnen dit mogelijk is, foopt zoals men weet. op 1 April af. Wille lippenstift voor soldaten Geschenk van Canadese regering gisteren overgedragen OEGSTGEEST „Die Rhijnsanghers"tien jaar, gaven zangersavond Ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan organiseerde het Chr. gemengd koor „Die Rhijnsanghers" een zangersavond in de Gerej. kerk te Oegst- geest. Aan deze avond namen niet minder dan zeven koren deel, waaronder twee kinderkoren. Dirigent van al deze koren is de heer Hans Boelec. Salvatorem", een prachtig werk. Er werd expressief gezongen, de intonatie faalde soms. Verder zongen er koren uit Kat wijk, Noordwijkerhout en Leiderdorp. Het laatste koor. ..Excelsior", zong twee werken van Mendelssohn met orgelbe geleiding van Johan Zweers. De kleine vlekjes, die aan de uitvoering kleefden, zijn niet noemenswaard. Het jeugdkoor uit Katwijk zong fris. zuiver en met expressieve lijn. Een meis jeskoor uit Leiderdorp besteedde zijn goede mogelijkheden aan twee veelge speelde nummers. ..Pani6 Ahgelcus" en het „Largo" van Hfindel. Na een orgellntermezzo van Johan Zweers volgde het optreden van alle ko- tezamen. Ave verum Corpus van Mo- en een gedeelte van de cantate 147 Bach werden goed gezongen, maar deze werken verdragen geen grote koor- klank. Het massale optreden slaagde zeer goed in enkele liederen van Engelse com ponisten. Door de kennelijke vreugde van zangers en dirigent en de goede bege leiding van Johan Zweers werd de uit voering van deze liederen het hoogte punt van de avond. Hans Boelee is een zeer muzikaal di rigent met een goede visie op wat men met een koor kan doen. Als zijn per soonlijk overwicht over zijn zangers nog verder uitgroeit, zal hij met deze muzi kale activiteit ook artistiek veel kunnen bereiken. Alle mogelijkheden hiervoor De voorzitter van de kring Lelden en omstreken, de heer G. Goedhart, open de. Vervolgens zong als eerste het Jarige koor. Na een zwak begin liet het al gauw horen wat het waard is. Het tweede num- „Lof cn ere" van J. Chr. Bach, slaagde goed wat betreft de intonatie en ook de voordracht kreeg de jui6te licht heid. die bij dit lied past. In het lied ,Hecr Jezus heeft een hofken" trof een oms fraaie koorklank. Excelsior uit Abbenes zong onder meer ten werk van H. Altink, „Laude Sion De militaire- en luchtvaart-attaché aan de ambassade van Canada, kolonel W. J. Moogk, heeft gistermiddag in het oude wapenhuis aan de Korte Geer, te Delft, een Canadese militaire pooluitrusting overgedragen, die door de Canadese rege ring werd aangeboden ten behoeve van de '•tudieverzameling van het Neder landse leger. De staatssecretaris van oorlog, mr F. J. Kranenburg, heeft de nieuwe aanwinst voor het studiecentrum, namens de Ne- Toch is het zo! BESCHAVINGSCENTRA. 297) De Oude Wereld kende drie belangrijke beschavingscentra, t.w. de culturen rond de Middellandse Chin. cultin schynlyk hadden (fetit ikingspuntan met elkaaf, doch idanks waren zij onderling door draden verbonden. De oude Egyp- en dreven reeds handel op Indië, Deze vluchtige aanrakingen 1 ichter wel bevorderend gewerkt landclshctrekkingen tussen de v< ende machtscentra, ja, we kunnei eggen dat zij hebben hijgedrag ie eerste daadwerkelijke opbou cu werkelijke wereldhandel. Ror betrok het Romein se rijk naderhand hoofdzakelijk rijde, zowel door bemid- de Griekse erfenis hadden toegeëigend en het Romeinse ryk zich uitstrekte tot het rijk der Parthen. schenen de Euro pese en de Chinese beschavingscentra contact met elkaar te rullen krijgen, want in die dagen was de Chinese ver overingspolitiek over het Tarimbekken tot aan de Kaspische Zee doorgedron gen, zodat hel er één ogenblik de •rhyn van had dat heide wereldrijken met elkaar in conflict zouden komen, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. Het is zo ver ge lukkig niet gekomen, want beide rij ken dienden de aandacht binnenwaarts te richten. De Chinezen moeeten zich Turkestan terugtrekken in verband strijd t i de Hum solideerden onder hui Toch betrokken de Perzen het pro- lurt uit China, uit welk land de zijde ervoerd werd, dwars door Mongolië, ientraal-Azië en Turkestan, naar By- antium. van waar de kostbare stoffen inn weg vonden naar de andere landen Ier beschaafde wereld. Een Maredoni.rl. rooth.ndela handcis* reeds kcsrhri - land de inter Oosten vprmde en waarlang. contact zou plaats vinden. IN de vervaardiging van papier, i de bereiding van zijde, zou h. langs deze weg leren kennen (Nadruk verbodei derlandse regering, in ontvangst genomen. Het Canadese geschenk bestaat uit 65 uitrustingsstukken, die door de Canadese militairen in arctische omstandigheden worden gebruikt, teneinde daarin te kun nen leven en de essentiële militaire laken te vervullen. De uitrusting bestaat uit kledingstuk ken. die dezelfde functie hebben als de eskimo-pels. Zij beschermen het lichaam tegen de ijskoude winden, die de, door actie verhitte lichamen van militairen zeer zouden kunnen schaden. Voorts is er een tent. die. evenals de kleding van een dubbele bekleding met nylon is voorzien, waardoor een luchtstootkussen wordt gevormd. Men vindt er verder: muskiet- netten voor hoofdbedekking, noordpool- wanten met aparte vinger onderwanten, een reparatie-uitrusting voor noordpool- werktuigen, witte nylon hemden, volgens het hiervoor beschreven principe, camou flage-broeken in witte kleur, kookappa- raten, ja zelfs een witte lippenstift v gesprongen lippen. Voorts schoenen overschoenen van een bijzondere makelij, rugzak, overjas, een slede, kortom volledige uitrusting. USSE Propaganda-avond De V.P.R.O. hield gisteravond in Taveerne een zeer goed bezochte propa- gandabijeenkomst. De avond werd geopend door mej. Bouwmeester, voorgangster de Ned. Protestantenbond. Ds Daalder uit Haarlem hield vervolgens een toespraak. Tot slot werd een film over dr Schweitzer vertoond. D.O.K. voor 't voetlicht De gymnastiekvereniging D.O.K. geeft met alle afdelingen Zaterdagavond in de H.B.G -hal een openbare uitvoering. NOORDWUKERHOUT E.H.B.O.-wedsirijd In café De Zwaan werd gisteravond een E.H.B.O-wedstrijd gehouden, waar aan deelnamen de afdelingen Voorhout, Noordwijk, Sassenheim en Noordwljker- De groep Noordwijkerhout won de eer ste groepsprijs en de eerste leidersprijs. De tweede groepsprijs werd gewonnen door Sassenheim en de tweede leidersprijs door Noordwijk. De jury bestond uit ds Van Dijk uit Lisse en dokter Fransen, die momenteel dokter Van Praag vervangt. Aquariumvereniging opgericht Gisteravond werd onder leiding van de heer J. Koppen, voorzitter van de aqua riumvereniging „Glasbaars" te Noordwijk, de oprichtingsvergadering gehouden van de aquariumvereniging „Naplavis". De heer Slechthorsl, afgevaardigde van de algemene bond. die thans 25 jaar bestaat, gaf een toelichting op doel en organisatie. In het bestuur werden gekozen dc heren V. d. Voorn, V. d. Brug, De Jong en Kop pen. De heer De Jong werd voorzitter. Contributie-aitrek in het Landbouwschap het Landbouwschap gehouden, waarvoor ln landbouwkringen grote belangstelling be. stond, omdat daarin de kwestie van d# contributieaftrek cn van de rekening der vaktechnische organisaties aan de orde Met betrekking tot dit laatste punt wer den van landarbeiderszijde ter vergade ring twee voorstellen ingediend, n.l. een door de heer Stokman (Chr landarbel- dersbond). om de organisaties van fruit telers. boomkwekers, bloemisten en bloem bollencultuur eenzelfde recht van aftrek te geven als de algemene landbouworga nisaties. Het tweede voorstel was van de heer v. d. Ploeg (r.k. landarbeiders) die alleen aan de organisaties, die bestuursleden hebben benoemd in de hoofdafdelingen en afdelingen van het Landbouwschap die dus representatief geacht worden, da helft van de aftrek wenste toe te staan. Belde voorstellen werden na uitvoerige besprekingen verworpen. Respectievelijk met 20—3 en 16 tegen 7 stemmen. Ook over de hoogte van de contributie- aftrek ontstond een brede discussie. Zo als bekend, was het voorstel van het be stuur om te gaan tot 90 procent van da contributie van de algemene organisaties. Ter vergadering werd aangetoond dat dit hoge percentage slechts ln enkele ge vallen gehaald wordt. De gemiddelde af trek ligt tussen de 50 en 70 procent. De heer v. d. Ploeg stelde voor. in de ver ordening het percentage van 00 te ver vangen door 70. Dit voorstel werd ver worpen met 17 tegen 5 stemmen. De bij drage aan het Landbouwschap voor de houders van boomgaarden werd op voor stel van de heer Knotnerus (Kon. Ned. Landbouwcomité) verlaagd per ha op f 3 en f 12. De aanneming van dit voorstel met 14 tegen 8 stemmen betekent voor het Land bouwschap een vermindering komsten van f 180 per Jaar. zijn ;zig. Ad Interim. Voor de Krijgsraad Drie commando's deserteerden met een jeep naar 't Zuiden (Van een onzer verslaggevers) Dc Krijgsraad te Velde West heeft gis termiddag na raadkamer de 21-jarige sol daat C. W. H. de 22-jarige soldaat P. K. en de 21-jarige soidaat Th. J. van O. ieder veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf (m.a.) en een jaar straf- klassc. Deze drie soldaten hadden op 9 Januari J.I., zoals zij ter zitting van middag bekenden, een militaire jeep en veertig liter benzine weggenomen en wa ren naar het Zuiden gereden, richting Noord-Afrika. waar zij mogelijk in dienst van het vreemdelingenlegioen wilden treden. In België, bij Charleroi, kregen zij pech. zodat hun reis een voortijdig einde nam. Zij meldden zich by de po litie en werden teruggebracht. Eige da gen later ontvluchtten zij uit het arrest- lokaad te Roosendaal, maar na enkele da gen vrijheid kwamen zij terug. De drie soldaten waren alle drie ingedeeld bij de commandotroepen, wat hun niet goed beviel want, zoals een der verdedigers in zijn pleidooi zeide, K. vond het in het strafkamp in Nicuwcrsluis beter dan bij de „commando's". De auditeur-militair requireerde tegen H. en van O. ieder een gevangenisstraf van vijf maanden en tegen K.. die reci divist is een straf van zes maanden m.a. Voorts eiste hij tegen a'.le drie ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit bet recht bij de gewapende macht tc dienen. Mijnenveger Onvermoeid kreeg averij Het fregat Vos en de mijnenvegers On vermoeid en Onbevreesd, die vandaag uit de Verenigde Staten ln Den Helder wer den verwacht, zullen op de Onvermoeid na dertien dagen later in Nederland aan komen. De Onvermoeid liep averij op aan de schroef en moest naar de haven van Norfolk terugkeren. Ontslag diamantbewerkers een paskwil? De 650 diamantbewerkers die gisteren niet op hun werk verschenen en die nu als ontslagen worden beschouwd, maken zich hierover niet bezorgd. Onder hen heerst n.l. de overtuiging dat de industrie onmogelijk tot ontslag kan overgaan, daar er vrijwel geen Jongeren ln dit vak zijn opgeleid. Bovendien is de opleiding in de diamantbewerking niet eenvoudig. Onnodig hoge olieprijzen Tengevolge van afspraken tussen acht aardolie-concerns zijn de prijzen voor da Westeuropese afnemers (ook de Neder landers) onnodig hoog. Aldus een rap port van de Economische V.N.-commlssia voor Europa (E.C.E.). Het rapport wijst er in bedekte termen op, dat de aardolleprijs in het Midden- Oosten zodanig vastgesteld wordt, dat het product aan de Oostkust van de Ver. Staten, met inbegrip van transportkosten en invoerrechten, hetzelfde kost als Ame rikaanse aardolie. Nederlandse bloemen in New Yorkse spaarbank In het gebouw van de Newyorkss spaarbank de grootste ter wereld zal volgende weck Maandag een tulpenfeest gevierd worden waarbij het gebouw ala groet aan de lente met 3000 tulpen zal worden versierd. Behalve de tulpen zullen in de grote hal van het gebouw ook nog windmolens en andere Nederlandse symbolen opgesteld worden. De portiers van de bank zullen ln Nederlands costuum gestoken worden en de stoep voor het gebouw zal op zijn Broek-in-Waterlands geschuurd en ge schrobd worden. De bloemen zullen per KLM-vll«gtuif uit Nederland aangevoerd worden. Proeven met nieuwe schieistoelen De Martin Baker Aircraft (Eng,) neemt thans proeven met een schietstoel voor straaljagerpiloten, die ook gebruikt kan worden wanneer de machine nog op ds grond is. Op een vliegveld in Oxfordshire heeft men. terwijl het toestel voortjak kerde met een snelheid van 150 km/u, de stoel (bijna 86 pond) met een pop naar bulten geschoten tot een hoogte van ruim zeven meter. De direct openklappende speciale parachute zorgde voor een vei lige landing van de pop Jhr mr H. G. van Holtbe tot Echten te Den Haag is per 16 .pril benoemd tot burgemeester van Dodewaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5