Krasse zeventigjarige werd „tien jaar jonger RDTERDDN SNEL EN ZEKER NCRV-directeur bestormd met vragen €hefariae,4 Enorme Sow jet-inzending geen politieke stunt 5 WOENSDAG 16 MAART 1955 BIJ G. MIEREMET IN „DE STRAALJAGER" Wetenschappelijke erkenning van aardstralenleerin zicht? (Van een onzer verslaggevers) TAE BUNGALOW is van donkerbruin hout en ligt, in een glooiing van de U heide achter Piasmolen bij Mook, aardig beschut. De naam van het huisje is „De Straaljager" maar ge behoeft maar r.aar de windwijzer op het dak te kijken om te weten, dat die benaming niets met snelle vliegtuigen heeft te maken. Want die windwijzer is ge maakt van een echte wichelroede, welke tevoren jarenlang werd gebruikt door de heer J. G. Mieremet, bij zijn „jacht op aardstralen". Nu de heer Mieremet dezer dagen 70 jaar is geworden, mag die trouwe makker gerust met alle winden meedraaien, want de aandacht van zijn eigenaar is nu gevestigd op een vernuftig apparaat dat hem nog betere diensten bewijst bij het werk, dat hij na twintig jaar ijveren nog lang hoopt voort te zetten. „Dit apparaat (het heeft de vorm vat een middelgrote radio) zal mijn dikwijls gelaakte overtuiging wetenschappelijke erkenning schenken", zegt de heer Mie remet stralend, „en al ben ik dan zeven tig, ik werd er tien jaar jonger door!" Behoeven wij u de heer Mieremet, een korte, stevige en nu stcrk-grijzende man. nog voor te stellen Misschien kent ge hem niet persoonlijk maar over zijn nu twintigjarige arbeid l* al veel gesproken. Vóór en tegen! „Veel smaad en hoon zijn mij ten deel gevallen, maar ook veel waardering en dankbaarheid", zegt hij. „en omdat 'K mi) een echte pionier voel, bleef ik onde* alle omstandigheden doorzetten" Op zijn vijftigste jaar kwam de magne tiseur Mieremet tat de overtuiging, dat het voorkómen van ziekten' belangrijker is dan het bestrijden, en aangezien het zijn mening was dat bodeminvloeden de bet zijn aan vele kwalen en ziekten, ge leden door mens. dier en plant, richtte hij zich uit dat oogpunt op de bestrijding van die gevolgen. Hij dichtte het ..Eerste Nederlandse bureau voor wichelroede onderzoek naar gezondheidschadende bodeminvloe den", dat nu in Wassenaar is gevestigd en weldra twintig jaar bestaat. Ge weet wel, hoe de wichelroedeloper tewerk gaat: met beide handen draagt hij het eenvoudige hulpmiddel voor zich uit en, wanneer hij de vereiste gevoeligheid daarvoor bezit, kan h'j, door met de roede opgevangen trillingen, de „aardstralen" of „aardgasbanen", of, zoals de moderne term luidt, „radio-actieve banen" aan- Zo verklaart de heer Mieremet ons zijn bevindingen. Het constateren van plaat een, waarop schadelijke bodeminvloeden doorstralen. Daarom zijn er afscherm- apparaten, welke deze invloeden onder breken en opheffen. U hebt zeker wel eens van die kleine „kastjes", zoals ook de heer Mieremet ze 1 gehoord! De ontdekking Hoewel de heer Mieremet en met hem vele anderen verbluffende bewij zen van deze methode heeft gezien en nog steeds ziet, heeft de wetenschap zich tot nu toe fel tegen de gehele „aard stralenleer" gekant. Nog maar kort ge leden deed de Kon. Akademie van Weten- registreert zeer duidelijk de uit de aarde opgevangen impulsen. Plaatst men het boven een overgedo- seerd radio-actieve baan, dan worden er drie- tot vierhonderd impulsen geteld binnen een bepaalde tijdsduur, normaal ongeveer 200. Wordt dan in de buurt het afschermapparaat aangezet, dan lopen de aantallen langzaam terug tot normaal. ..Mijn bedoeling is nu. om binnen korte tijd, als het niet meer zo koud is. in het openbaar proeven te doen. Ik zal dan vele geleerden uitnodigen en aan hen overlaten, waar en wanneer zü het ap paraat willen zien werken. En dan zullen zij stellig, stéllig overtuigd worden." Het i6 opwekkend te zien h de heer Mieremet wordt, verwachting uitspreekt. Vele proeven „Om zover te komen heb ik heel wat werk moeten verzetten," vertelt hij nog, „ik heb veel moeten reizen, tot naar Amerika toe, en ik heb anderhalf jaar hier buiten proeven genomen, eer ik mijn ontdekking onder de knie had. Daarom bewoonde wereld. Ik moest ongestoord kunnen werken Maar het buitenleven bevalt hem ook wel, evenals zijn echtgenote. Wél ver weg letterlijk „op de Mookerhei" maar hoe prachtig mooi is de geving en hoe gezellig het kleine houten ,.En denkt u hier nu nog langer te blijven wonen, nu deze onderzoekingen zijn afgelopen?" „O ja, ik keer niet meer naar Wasse naar terug. We blijven hier! Dat wiLzeg- gen, ik word in verschillende anderi landen verwacht om mijn ontdekking t« demonstreren. Daarvoor zijn al contacten gelegd, ik zal dus veel op reis zijn!" En zo staat het er dan voor, bij de hee' Mieremet, die zeventig jaar is, maai „tien jaar jonger werd Hij kijkt, vol verwachting, of liever ge zegd, in volle overtuiging, uit naar „2#* feest" dat komen moet. Aan „rusten" denkt h'j nog niet. Haar zijn gevoel is zijn levensavond nog aangebroken. „Heus, ik voel me een jonge kerel" zegt hij nog eens bjj het afscheid, „en ik zie u weer bij myn grote feest....!" In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Eerste Kamer ontevreden over Rij n-Schelde verbinding Geen brug over, maar wel een tunnel onder het IJ bepleit door vele sprekers (Van onze Parlementsredactie) UIESBOSCH, de Rijn-Scheldeverbinding en de IJtunnel zijn de zorgen- kinderen van de Eerste Kamer. Tijdens de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat, welke gistermiddag een aanvang nam, voerden verschillende sprekers hierover het woord. Snel buiten adem NA cao k Uzelf niet wijs, ctafc kortademigheid nu eenmaal bij Uw gestel hoort. Neem het snelwerkende middel, dat het taaie Slijm Oplost; schappen 'n vernietigende uitspraak, door dit alles „baarlijke onzin" te noemen. Dit verdroot de heer Mieremet zozeer, dat hij de tanden op elkaar zette en zich vaster dan ooit voornam, wetenschappe lijke erkenning van zijn overtuiging te Toen leidden zijn onderzoekingen tot een zeer belangrijke ontdekking. Hij wist natuurlijk van het bestaan van het Gei- ger-Müller-meetinstrument, dat over de gehele wereld steeds meer wordt gebruikt voor het opsporen van radio-activiteit in de natuur, ook in verband met atoom- proeven. Maar hij ontdekte, dat dit apparaat, wanneer er een speciale teller aan werd verbonden, de aanwezigheid van aard straling (veroorzaakt door overdosering met radio-activiteit) kan aantonen, zowel als de nivellering daarvan door het door hem geconstrueerde afschermapparaat. Een tweetal ingenieurs hebben proeven, welke de heer Mieremet nam toen de apparatuur klaar was, bestudeerd en in een rapport legden zij vast, dat het meet instrument inderdaad kan bevestigen, wat een wichelroedeloper met de roede con stateert en ook dat het afschermapparaat de verhoogde impulsen, door het instru ment gemeten, tot normaal nivelleert. Dit rapport nu komt de heer Mieremet voor als een bekroning van zijn jaren lange arbeid. Wanneer twee bekwame wetenschapsmensen het optreden en op heffen van aardstraling door middel van een tel-apparaat hebben kunnen vast stellen. zal de Kon. Akademie naar z(Jn vaste overtuiging ook niet langer kunnen 't Grootste ieesl „En nu mag het mooi zijn dat ik 70 ben geworden cn dat mijn bureau dit jaar jubileert, maar het grootste feest zal zijn. wanneer ik binnen een paar maanden da wetenschappelijke erkenning krijg," glun dert de heer Mieremet. „Ziet u. een wichelroedeloper kan eerlijk zijn, maar kan ook zich vergissen enzelfs zwen delen. Natuurlijk is er op ons terrein heel wat humbug cn zwendel. Maar een meetapparaat kan niet beïnvloed worden door menselijke bemoeiingen! Dat kan niet liegen Natuurlijk demonstreert hij voor onza lekenogen het instrument. Als het Inge schakeld is. vertoont zich hier er daar een groen lichtstreepje, een klokje wijst de minuten aanen het apparaat gerust over de te De heer J. Tjalma (A.R.) gewaagde van het risico en de last, welke het voor de bewoners van de Biesbosch meebrengt, als de regering dit 10.000 ha grote ge bied wil handhaver, als waterboezem. Bjj de vergoeding van de schade, door de jongste stormramp daar aangebracht, diept hiermee rekening gehouden te worden. Waarom moet het afsluiten van de Biesbosch wachten op het sluiten van het Volkerak? vroeg ir A. L. H. Roebroek (kath. v.). Hy was van mening, dat Bies bosch, Amer en Haringvliet gelijkertijd bedijkt moesten worden. Ook mr G. C. J. D. Kropman (kath v.) bepleitte een ruimere schadevergoeding. In Brabant zeide hij. „is al te lange tijd reeds te veel op waterstaatkundig gebied achterwege gebleven." Het uitvoeren van waterstaatkundige j woord komen, voorzieningen is opgehangen aan een be slissing omtrent de Rijn-Schelde verbin ding. Het is dringend nodig, dat die be slissing er komt. aldus de heer Roebroek. In dergelijke bewoordingen liet zich ook uit de heer Gerretson (c.h.) Zijn fractie was gekant tegen een Moerdijkkanaal. Prof. Gerretson zag veel liever, dat een verbinding met België langs historische vaarwegen, zoals het Kreekrak. tot 9tand kwam. Hij noemde het onbetamelijk, dat de regering de waterstaatkundige ver beteringen in West-Brabant ophangt aan dit spookkanaal". De heer Sassen (kath. v.) nam over ditzelfde onderwerp het woord n.a.v een aanval, door prof. Gerretson op hem ge daan De hoogleraar had hem namelijk verwijten gemaakt over de mening, die hij uitte in een rede In Den Bosch op 5 Maart. De heer Sassen bleef het echter onfatsoenlijk vinden en dit was prof. bij de Spoorwegen. In dit laatste zou misschien kunnen worden voorzien, als de mlnigter het wegvervoer door de spoorwegen niet achterstelde bij het par ticuliere vervoer. Hy achtte dit in stryd met de wet en het algemeen belang. De heer P. -T. Kapteijn (soc.) kwam op voor een ordening van de chaos, welke op het ogenblik heerst op het terrein van het internationale wegvervoer. „Wil de minister het initiatief nemen tot het samenstellen van een internationale com missie van deskundigen op verkeersge bied, welke voorlopig op intergouverne menteel niveau de integratie van het ver keer kan bevorderen?" vroeg hy, terwyi hy het betreurde, dat men voor supra nationale samenwerking kenneiyk nog niet rijp was. De minister zou vanmorgen aan het stil ^sdr uw pijn met Toch is het zo NAAM VAN CHINA (Van een onzer verslaggevers.) Een uur lang vuurden leden vai N.C.R.V. gistermiddag In Schiedam vragen af op directeur mr A. H. var Veen. Voor dit programmapunt op de provinciale vergadering van de Chr. radio-omroep bestond weer grote be langstelling. Velen vroegen: „Waarom niet weer een wekelijks vragenuurtje, zoals Joh. C. Francken het voor de oorlog ver zorgde?" Antwoord: „Dat wil de NCRV graag, als er maar een geschikte verzorger zo'n rubriek gevonden zou kunnen den". Het Sweelirckorgel. waarover - zoveel te doen is geweest, blijkt niet mee eigendom van de NCRV te zijn. De dere omroepverenigingen hadden er veel belangstelling voor, dat het instru ment thans eigendom ls van de Ned. Ra dio Unie, zoals trouwens alle muziekin strumenten van de radio. Een eventuele uitzending van eer Avondmaalsviering (zieken zouden rial volgens vragers zeer waarderen) wilde mr Van der Veen geheel aan de kerken overlaten. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang hij bestrijding van pijnen! Door belangrijke ontdekkingen op hel gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis ven pijnbestrijding is in de loop der jeren regelmatig groter geworden. Celeerden hebben vastgesteld waar en hOO pijn ontstaat en tij hebben geleerd pijn te metenDaarna heb ben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging ven nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - beter dan elk middeltafzonderlijk ^W7ïï77TÏÏT!nn7!TWT7fTÜT7'f? «jbHEZUESSSBBL Niet gezellig? ..Huize Gezelligheid" valt blijk baar niet algemeen in de smaak, De directeur zei, dat het eerste deel van dit Donderdagse programma ook door de NCRV-medewerkers niet al tijd even geslaagd wordt geacht. „Wij zoeken koortsachtig naar wat anders. Maar toont U ook begrip voor onze moeilijkheden Het is uitermate moeilijk om teksten van werkelijk goed gehalte te krijgen". Bij de uitzending van hoorspe.cn wordt in de toekomst scherp gelet op ongepaste woorden. In een jaar tijds kreeg de NCRV er in Zuid-Holland 4500 leden bij. Eind 1954 waren er 104.771. Adenauer in moeilijkheden 'I Verklaarde nifzichf 0 TABLETTEN 03 cl. Stoeipartij in kazerne vorderde dode Maand geëist tegen soldaat In een kazerne te Steenwijkerwold stoeide een aantal dienstplichtigen in een slaapzaal. De soldaat T. S. uit Groningen trok een krib scheef, waardoor de man op de bovenste krib tegen een muur sloeg, zwaar gewond werd en later stierf Soldaat T. werd door de krijgsraad te velde van een beschuldiging, ce dood van zijn kaneraad veroorzaakt te hebben, vrijgesproken De advocaat-fiscaa! vor derde in beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof een maand gevangenisstraf, omdat h(j S. in zekere mate sohuldig Uitspraak op 23 Maart. Falcon: raket met „eigen brein" De Amerikaanse luchtmacht heeft eni ge bijzonderheden bekend gemaakt van de Falcon (valk), het nieuwste raket wapen met een ..eigen brein". Byzonder- heden omtrent dit wapen waren tot van daag zeer geheim. De Falcon is reeds in productie. 1. De Falcon is een „vliegtuig-tot-vlieg- tuig"-projectiel. Een straaljager voert het onder een vleugel mee, vuurt het af en vyandelijk toestel (bommenwer per of straaljager) en behoeft vérder niet te doen: de Falcon zoekt zyn eigen eg naar het doel, zonder ooit te missen. 2. De Falcon zal spoedig worden aan gebracht op alle straaljagers, die zyn in geschakeld by de verdediging van het Amerikaanse vasteland. 3. De vorm: als een sigaar, twee meter lang: de hoogst explosieve kop is zo groot als een mensenhoofd; dodelyk be reik: vyf tot acht km. Voorjaarsbeuis in Opbouw Polen en Pakistan zijn ook voor het eerst vertegenwoordigd (Van een t verslaggevers) (22 tot en met 31 Maart) zal bijzonder veel belangstelling trekken. Er is reeds een delegatie van veertig Russen in de Domstad gehuisvest en deze houdt zich bezig met de opbouw van de enorme collectieve stand, die de gehele hal Q op het Croeselaanterrein in bèslag neemt plus nog een stuk terrein in de open lucht, in totaal 3500 m2. Een ander' evenement op deze beurs is het optreden van de jubilerende Textiel- jaarbeurs (tien jaar!) die zich weer in hel hoofdgebouw aan hei Vredenburg zal nestelen en meer deelnemers heeft dan ooit te voren. Actie wekt reactie en zo heeft de verwachte deelneming van Rusland de Nederlandse jaarbeurs bij de V.N. het besluit doen vallen, in de toekomst „wat meer te doen" aan de Europese Jaarbeurzen. Toch ziet men dit optreden var Sowjetunie geenszins als een politieke stunt (hetgeen ook duidelijk blijkt uit de houding der Russen) doch uitsluitend een zakelijke demonstratie. Het zal uiteraard niet mogelijk zijn, bestellingen te doen in de Russisch! stands, daarom moet men het geheel ziei zoals het is bedoeld: informatief. De S U. komt met o.m. wegenbouwma- Advertentie) Voor vlijtige handen ln schoonmaakgetij: Hamea-Gelei Gerretson niet met hem eens dat. wanneer een regering (hy doelde op de Belgische) meent recht te hebben op het kanaal, ook niet de plicht erkent, de uit voering ervan zo spoedig moeelyk tot stand te moeten laten komen. Hy deelde het standpunt van minister Luns. dat het kanaal geen verband houdt met de an dere waterstaatkundige belangen van West-Brabant. Minister Algera meent, dat dit wel zo ls, een aanleiding voor prof. Gerretson om het kabinet ln dezen van gebrek aan homogeniteit te beschul digen. IJ-tunnel Geen enkel kamerlid sprak zich uit voor een brug over het IJ. Integendeel, men wenste een tunhel. mede omdat by de bouw van een brug een kanaal zou moeten worden gegraven rond Amster dam-N., hetgeen vooral voor gróte zee schepen nautische bezwaren met zich mee zou brengen Men drong aan op een spoedige beslissing in dit vraagstuk. De heer Roebroek wenste een orgaan, dat met het oppertoezicht van het on derhoud van de dyken belast zou wor den Prof. Gerretson waarschuwde de re gering, dat van Belgische zijde ernstige bezwaren tegen het Delta-plan te ver wachten zyn. Leo tekorten 1 Ierlandeen geraarlij k kruitvat in Europa (Van onze correspondent) SINDS verscheidene maanden brengen de bladen berichten van schermutselingen en inciden ten langs de grens die de republiek Ierland „Eire" is de officiële benaming scheidt van het tot Groot-Brittannië behorende Ulster of Noord-Ierland. Vorig jaar pleegden uit Eire afkomstige man nen tweemaal een overval op wa pendepots in Noord-Ierland, en op 5 Maart jl. werden een jongeman gedood en een meisje gewond in een nieuw grensincident. Deze overvallen zijn een teken, dat er een verscherping is opgetreden in de altijd gespannen verhouding tussen Noord- en Zuid-Ier- land, een verscherping die, als zij op de spits wordt gedreven, kan ontaarden in een bloedige broeder- kcüg. zoals er reeds zovele voor komen ln Ierlands tragische, be wogen historie. Het was ln 1921 dat Ierland zijn oeuwen:an?e worsteling tegen Engc- lands overheersing bekroond zae met een onafhankeliikheldsverdrag. Alleen zes nrovincles in bet Noorden bleven trouw aan Groot-Brittannië. en ais cr «prake is van het ..Verenigd Konin krijk" dan wordt hiermee bedoeld Enze'and. Schotland Wales en Noord- Ierland De onafhankelijkheid van de 26 overige provincies was voor een rviet germs deel te danken aan de Irish Republican Army". IRA welk partizanenleger echter in tweeën ge splitst werd toen de voorwaarden van het or.afhankeiykheidsverdrag bekend werden Het ene deel ging met het verd: ag accoord en bleef voortoestaan als het „Vrij-sfaatsleger". de andere helft onder leiding van De Valera bleef als IRA. de strijd voortzetten voor een verenigd en volledig onaf hankelijk Ierland Want niet allepn «cheiode Ulster zich van Ierland at maar ook bleef de Vrijstaat een deel van het Britse Gemenebest. Enkele havens aan de Zuidkust bleven in Britse handen. Er werd van Rege ringswege herhaaldelijk tegen de I.R.A. opgetreden, doch toen De Valera in 1932 het bewind overnam, werd het vrijbuitersleger min of meer gelega liseerd. Er kwam eindelijk rus!, die verzekerd scheen toen in 1948 ce laatste banden met 't Britse Gemene best verbroken werden Maar nog altijd was het bestaan van Noord-Ierland de nationalisten een doorn in het vlees en in het geheim ofschoon met medeweten drr Rege ring zette de I.R.A., nu slechts om streeks non man sterk, de oefening van haar leden ln de wapenhandel Londense cocktail voort; zij zwoeren Ulster te zullen „bevriiden" van de Britse bezettinac- legers", hoewel die slechts twee En gelse bataljons en voor het overige In Ulster zelf gerecruteerde regimenten omvatten Dc IR A. legde contacten In Noord-Ierland. en was zo in staat overvallen op het grondgebied aan Ulster uit te voeren. Zorgvuldig voor bereid. werden deze raids bliksemsnel uitgevoerd, waarbij voornamelijk wa pendepóts van politie cn leger net doelwit waren. Voordat de Noord- Ierse politie in actie kon komen, wa ren de p.irtisancn reeds weer de orens gepasseerd, veilig op hun elpen grond gebied waar zij zich verzekerd wisten van de sumpathie hunner altijd een vecht partij adorerende landgenoten En daar er tussen Eire en Ulster geen uitleveringsverdrag bestaat, had het voor de Noord-Ierse Reoerino wetn.g zin de uitlevering van de nvevaIN?" voornaamste oorzaak van de felle tegenstellingen tussen Noord en Zuid. Nergens wellicht staan Katholieken en P-otestanten onverzoenlyker tegen over e'kaar dan in Ierland; gemengde huwelijken zijn er uiterst zeldzaam. Maar er z(jn meer oorzaken. Het Noorden I* veel actiever en veel dlch- olkt: 1.' In terwijl de 26 Elr« Bovendien: de Reg Ificieel De Ieren zUn een religieus volk, én ze zijn hartstochtelyk Voeg daarbij het feit dat Ulster voor tweederde Protectants is terwyi Eire voor 95'". Rooms-Ka'hoüek is en ee hebt de slecht! nrovineic! 2 millioen Inwoners herbertren. Het Noorden is industrieel ontwikkeld en welvarend: de waarde van z(jn export Is hl|na tweemaal zoveel als die van het arme, merendeels op landbouw en veel eelt drijvende Eire. Eire zou als zelfstandige staat economisch veel sterker ziin als het Noord-Ierland aan zijn grondgebied kon toevoegen. Maar het Noorden, vrijwel volkomen op Engeland georiënteerd, voelt weinig voor dit al-Ierse Ideaal. Dc verhoudingen op het Ierse eiland zijn uiterst gecompliceerd, zoals ook het Terse volkskarakter, omdat het trrat;oneel is. en moeilyk te begrypen. De ecuwen door ls Ierland in de greep eeweest van een donkere, nooit- begrepen hartstocht die zich vaak keeric tegen de Teren zelf Hongers nood. burgeroorlogen, uitmergeling door landeigenaars, opstanden tegen het Britse gezag, vechtpartijen, zy waren in overmaat Ierlands deel. En het riet er naar uit dat zijn lijdensweg nog niet ten einde is. want de religi euze en nationale hartstochten worden «terker dan ooit opgezweept, al wor den zjj nog in toom gehouden. Maar altijd zal er in Eire een blinde, rede loze haat blijven bestaan teren al wat Enrels is. een haat. die zijn uitweg roek: in machteloze terreurdaden, zo als die door de I R A bedreven wor den. De Noord-Ierse Regering wordt door deze terreurdaden herhaaldelyk gedwongen tot mobilisatie van de poiitietroepen cn de .specials" de bur- gcrvijwilligers die hun wapens by rich in huis hebben, voorbereid op weer een nieuwe overval van de I.RA Ierland is als een kruitvat waarvan men in Europa weinig weet heeft doch dat, misschien juist daar- chines. tractoren, vrachtwagens, aardolie-, gas- en waterleidingen, delfstoffen, ele< trische installaties, machines voor de gr» fische industrie, weefstoelen, pompen, electrische meetapparaten, meteorologi sche instrumenten, filmapparatuur, mu ziekinstrumenten. gramofoonplaten, kunstnijverheidsartlkelen, porselein en kristal, speelgoed, prenten, postzegels, horloges, textiel, bontwerk, tapjjteni be hang, parfumerie en cosmetica, zeep, le vens- en genotmiddelen, wetenschappi lijke literatuur, werken op kunstgebied e kinderboeken. Een zeer afwisselende collectie dus! Ei wordt hard aan de stand gebouwd en e zijn reeds een aantal tolken aangevraagd omdat de meeste vertegenwoordigers, di .straks op de beurs zullen staan, allcei Russisch spreken. Andere landen Onder de 3123 deelnemers aan de ko mende beurs zullen zich echter nog veel meer buitenlanders bevinden. Er zijn 1500 Nederlandse firma's vertegenwoor digd. en voorts komt weer het grootste aantal buitenlanders uit West-Duitsland, nl. 733, en met artikelen van dc meest uiteenlopende aard. Dan volgen Engeland met 307 deelne mers. België met 99. Frankrijk met 97 cn de Ver. Staten met 96. In de collec tieve Russische inzending zyn 16 export firma's vertegenwoordigd. Nieuw zijn de deelnemingen van Pa kistan (met sportartikelen) en Polen (ma chines voor de bouwnyverheid). Ook Tsjechoslowakijë zal een vrij grote ver tegenwoordiging hebben. De V.S. zullen o.m. vertegenwoordigd zyn in de zgn. ..atoomexpositie" op de Veemarkt bij de ingang van het Croese laanterrein. Hier kan men voorlichting krijgen betreffende vreedzame toepassing van atoomenergie. I>c jubilerende Tcxtleljaarbeurs telt dit voorjaar 80 deelnemers cn zal bijzonder veel zorg besteden aan dc gezamenlijke expositie van al wat dc Nederlandse tex tielindustrie kan produceren en dat is een hele verscheidenheid, die loopi van garens tot confectie. In totaal zijn er in deze groep 145 deel nemers. die o.m. stoffen, mode- en klein- vakartikelen tonen. Ook zijn er nog 52 in- •teeds moeiltiker. party, de C.D.U., is hot alles behalve koek-en-ei; met de liberalen, die deel uitmaken van zyn regeringscoalitie, had hy onlangs ernstige n-.nciiykheden, die byna tot con breuk lelidcn. En nu is ook de meerderheid van de Vluchtelin'gen- partjj (eveneens een regeringspartner) hem onltrouw geworden Tot dusver leverden de moeiiyk'heden geen gevaar op voor de Paryse verdragen, die o m, de herbe wapening van West- Duitsland regelen, maar nu 14 van de 27 perlemcrüsleden der VluehteBngenpartü zich tegen Ade nauer keren, is dit wél het geval. Daar door verliest Adenauer de tweederde- meerderheid, die hy in de Bondsdag had. Die meerderheid heeft de kanselier nodig de vele uitvoeringswetten die door de Paryse verdragen noodzakeiyk worden, •r door" te krijgen. Daarby komt nog. dot de socialisten et steup van de rebellerende leden der Vluchtelingenparty een beroep kunnen doen op het federale gerechtshof te Karlsruhe, het Saaraccoord tussen Frankrijk en Duitsland aan de grondwet te toetsen. Maakt het Hof uit, dat hei accoord in strUd is met de grondwet, dan is het ook met de rest van de Paritse ac- coorden gedaan, aangezien dan in de Westduitse Bondsdag nooit ren twee derde-meerderheid voor het Saaraccoord gevonden kan worden en dit accoord on- verbrekelük verbonden is met de Parijse verdragen. Zo vatten de Fransen het ten minste op. In Beieren en Hessen heeft het vluch- teHngeniblok reeds een „monsterverbond" met de socialisten gesloten tegen Ade nauer's C.D.U. Dat kostte de kanselier een aanzieniyk aantal zetels in de Bonds raad; nu ontnemen zy Adenauer ook nog de zo belangrijke tweederde meerderheid. Vrouw door gas veis likking om het leven gekomen In de Prinsenstraat te Vlissingen heeft zich een geval van gasverstikkir.g voor gedaan. waarvan het echtpaar Batus het slachtoffer is geworden Toen het onge luk we-d ontdekt, waren bij mevrouw M. E. Batus-de Kok de levensgeesten reeds geweken Voor het leven van de 59-jarige heer L. Batus wordt gevreesd. Een ondergrondse leiding was gespron gen. De harde bevroren bovenlaag van de grond had echter de vrykomende gas sen niet doorgelaten. Deze verspreidden zich oneer de gang. waarna zy op de warmere plaatsen onder de huizen r.aar boven doordrongen. la Maastricht Dronken jongedame ramde hek en lantaarn Twee maanden werden er ln Maa»- tricht geëist tegen de 24-jarlge jonge dame H. M. M. uit Heer (L,), die na vier glazen cognac to hebben gedron ken met een grote snelheid by de Wil- helrmnabrug in Maastricht met haar auto een lantaarnpaal en een hek had geramd, waardoor haar 19-jarige broer aan het hoofd verwond werd, dat hy dagen naar het ziekenhuis moest. Tevens werd gerequireerd haar voor jaar de rijbevoegdheid te ont nemen. Uitspraak op 29 Maart. IN VOGELVLUCHT In de Geref. Gemeente van Nleuwaa] heeft zich een scheuring voorgedaan, waardoor een deel der gemeente is over gegaan naar het verband van de Oud- Geref. Gemeenten ln Nederland. De Herv. kerkeraad van Utjzendoorn irederom op grond van afwezigheid bereidheid tot samenwerking met de predikant in zijn bediening geschorst. De heer P E C B e 11 a u n a y heeft iet een openbare les over Joseph Joubert n de literatuur, zyn lectoraal in de Franse taal aan de rijksuniversiteit le L'trecht aanvaard. houden! Do groep Lederwaren komt met 123 deelnemers ook flink opzetten. Er zullen 123 speelgoedinzendingen zijn. Uit Zwii- serland zullen er natuuriyk ook weer heel veel uurwerken zijn. Do Textieljaarbeurs zal vooral voor het publiek op de avonden van 23. 26, 28 en 29 Maart zijn geopend. Er worden dan ook modeshows gehouden. Yy Schuim plastic, een van de nieuwe artikelen, welke natuurlijk ter beurze goed zijn vertegenwoordigd. Dat er steeds meer voorwerpen van worden gemaakt, toont deze foto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5