Jlieutuc geiltórije (fourant Minister Cals kwam met „loos" dreigement een Bij Mieremet in „De Straaljager" WOENSDAG 18 MAART 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directne, Redactie, Abonnementen- en Ad verten tie-af deling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Viji en dertigBte jaargang No 10296 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken ,StaatBastlcli Is gfjeMtven mgn hert In fcgfjenspott" TELEVISIE-DEBAT GEËINDIGD Kamer wil gezamenlijk program op basis ran vrijwilligheid (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag, met een stemming van rechts tegen links, uitgesproken, dat zij op een kernpunt van het televisiebeleid, nl. met betrekking tot het algemeen program, een andere oplossing wenst dan minister Cals had voorgesteld. Door het aanvaarden van een motie- Peters (kath. v.) gaf de volksvertegenwoordiging te kennen, niets te willen weten van een afzonderlijke algemene programma commissie, maar wilde zij de huidige toestand continueren van een vrijwillige totstandkoming van een gezamenlijk programma, uit te zenden door de Nederlandse Televisie Stichting, gedurende tenminste een vierde gedeelte en ten hoogste de helft van de zendtijd. Het standpunt van de -omroepverenigingen heeft in de Kamer dus gezegevierd. En dat ondanks het dreigement van minister Cals, dat hij bij aanneming van de motie in het kabinet de vraag zou moeten opwerpen, of het nog wel ver antwoord zou zijn, dat de overheid zo veel geld in de televisie steekt. Een dreigement, dat blijkbaar als „loos" werd beschouwd: wie kan immers veronder stellen, dat de overheid, nadat zij de televisie door de kinderschoenen-periode heeft heengeholpen, in de steek zal laten! Kijkers en hoorders hebben gisteren hun hart wel kunnen ophalen. Replieken, ook al wordt er weinig nieuws meer ver teld, zijn toch altijd levendiger dan de „algemene" beschouwingen, omdat zij zich meer toespitsen op de punten ln geding. Zij konden ook volgen, dat er niet minder dan zes moties op de tafel van de voorzitter werden gedeponeerd en zij konden genieten van zeven stem mingen. Voorts traden in het debat twee nieuwe sterren op: mr Burger, die na mens de gehele socialistische fractie de eerste motie indiende, en prof. Oud (lib.), die uit de doeken deed, dat de V.V.D. niet vereenzelvigd mag worden met de A.V.R.O., dat het algemene van de A.V.R.O. historisch bezien een niet te verwezenlijken neutraliteit betekent en dat de liberalen een radiobestel willen, waarin algemeen betekent: alles-omvat- tend. Over de motie-Peters hebben wij al iets gezegd. De minister betoogde hiertegen uitvoerig, dat de moeilijkheden slechts zouden worden verschoven en de waar borgen voor een gezamenlijk program, dat het aanvaardbaar zou zijn voor het grootste deel van het Nederlandse voljc niet meer zouden vastliggen. De motie werd echter bij zitten en opstaan aan genomen met K.V.P., A.R.P. en C.H.U. voor, doch P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. tegen (K.N.P. en S.G.P. waren bij alle stemmingen afwezig). De tweede motie, die de eindstreep haalde, was die van dr Bruins Slot (a.r.;, waarin .de Gedelegeerde voor televisie- zaken vervangen werd door een minder geprononceerde ambtenaar. Hier ver klaarden alleen P.v.d.A. en communisten zich tegen. Vreselijk belangrijk was deze overwinning niet, aangezien minister Cals zich reeds verleden week met deze wij ziging accoord had verklaard. Lintworm De eerste motie, die verworpen werd, as een pacificatie-lintworm-motie van de heer Burger. Die pacificatie sloeg niet op de Kamer als geheel, maar op de verschillende meningen in zijn eigen, socialistische, fractie. Enerzijds werd ermindering van overheids-invloed ge raagd in de organisatie van de televisie, anderzijds wilde de motie in plaats van overheidsvertegenwoordiger in de al gemene programma commissie zes leden aangewezen zien (naast de vijf omroep- rtegenwoordigers), onafhankelijk van overheid en omroepverenigingen, van representatieve betekenis voor het Ne derlandse volk, afschaffing van het veto recht der omroepverenigingen met be trekking tot de samenstelling van het algemene program en uitzending van dit program onder naam van de Nederlandse Televisie Stichting en niet onder die van de verzorgende omroepvereniging. De heer Stufkens (soc.), die het alge een program geheel uit handen van de omroepverenigingen wilde houden, kon deze motie meegaan bij wijze van voorschot, op afbetaling, als een stap ln de goede richting. De motie kelderde echter met 37 tegen 47 stemmen. Voor V.V.D., P.v.d.A. en communisten. Tegen K.V.P., A.R.P. en C.H.U., duS ook rechts tegen links. 2) „Waar ook ter wereld" Amerika zal atoom wapens gebruiken bij conflict Er zijn tekenen die er op wijzen, dat communistisch China nog steeds aggres- sieve bedoelingen heeft, zowel ten aan zien van Formosa, als de rest van Zuid- oost-Azië. Dit verklaarde Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren op zijn persconferentie. Indien de beide China's toezeggen, geen geweld te zullen gebruiken, zijn de voor waarden voor een wapenstilstand rondom Formosa vervuld. Zij behoeven dan geen afstand te doen van hun aanspraken, zo meent de minister. Dulles onthulde, dat Amerika kleine atomische preclsiewapens zal ge bruiken indien het betrokken geraakt in een groot militair conflict, waar ook ter wereld. Dit zijn langzamerhand conven tionele wapens geworden, daar ze van betrekkelijk kleine omvang zijn en toch een grote ontploffingskracht hebben. Zij kunnen militaire doelen in de kern raken en het zodoende onnodig maken, gehele steden weg te vagen zoals in de tweede wereldoorlog, aldus Dulles. Ook de strijdkrachten van de NAVO zullen atoomwapens gebruiken, doch al leen indien een algemene oorlog uitbreekt en niet in geval van een beperkte, plaat selijke oorlog. Aldus heeft generaal Grünther, opperbevelhebber der NAVO Europa, te Parijs verklaard. Ottovisie (Zie vervolg p Rood mandement Die motie van de heer Burger lijkt meer op een amendement, ik zou zelfs haast zeggen, dat ze lijkt op een mandement. Aldus minister Cals gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het televisie-debat. Tegen de motie ontwikkelde de bewindsman ver schillende bezwaren. U kunt dus bezwaren maken te gen een mandement, aldus merkte de heer Burger op. Natuurlijk, antwoordde de be windsman. Toen ik onlangs de ra dio aanzette om te luisteren naar het V.A.R.A.-program „Sergeant, ze gooien met stenen," hoorde ik de rede van de heer Willems, uit gesproken op het partijcongres van de Partij van de Arbeid en gericht tegen het bisschoppelijk mande ment. Maar, laat ik dit er als te genwicht aan toevoegen, toen ik later eens de K.R.O. aanzette om het aangekondigde program „De gewone man zegt er het zijne van" te beluisteren, hoorde ik professor Romme, die commentaar gaf op de de heer Willems Scheuring in Westduitse Vluchtelingenpartij In de Westduitse Vluchtelingenpartij, deel uitmakend van Adenauers coalitie, is het tot een ernstige splitsing gekomen. De meerderheid der fractie, 14 van de 27 man, verving de oude leiding door fel tegen Adenauer gekeerde leiders. Oor zaak is de verdeeldheid over de Parijse accoorden ln het algemeen en het Saar- 6tatuut in het bijzonder. Het waren vooral de landelijke groepen der partij, die reeds lang meer voelden voor een samengaan met de socialisten dan met Adenauer. Het voornaamste gevolg van de split sing zal zijn, dat Adenauer zijn 2'3 meer derheid in de Bondsdag verliest. Ander zijds kan de afgescheiden meerderheid van 14 man de socialisten meer dan 1'3 der stemmen bezorgen. Het kabinet zal waarschijnlijk onge wijzigd blijven: de minderheid der Vluch telingenpartij (onder wie de ministers Kraft en Oberlanden sprak zich uit voor voortzetting der coalitie. SAARSTATUUT De Westduitse socialist Karl Mommer, die namens de sociaal-democratische op positie een campagne voert tegen het FransWestduitse Saaraccoord, heeft naar hij zegt zijn doel bereikt: hij kreeg in de Bondsdag voldoende steun om het constitutionele Hof te verzoeken, het accoord onwettig te verklaren. Aan de andere kant keurde het parle ment van de staat RijnlandPalts het Saar-statuut goed. De vier stemmen van deze staat zouden de doorslag kunnen geven bij de behandeling van de kwestie in de Bondsraad. Indien Mommer inderdaad de vereiste hoeveelheid stemmen voor zijn petitie aan het Hof heeft kunnen verzamelen, betekent dit een uitstel van verscheidene maanden. Minister Zijlstra schorst nu de beide radiokartels Winsten waren soms opgelopen tot honderd pet van inkoopsprijs Minister Zijlstra heeft niet geaar zeld, zijn aangekondigde optreden tegen de prijsafspraken in de radio- handel door te zetten. Vandaag ver meldt de Staatscourant een beschik king, waarbij de beide radiokarteis worden geschorst. Het ministerie van Economische Zaken heeft de prijzen en winstmarges vooi radio's onderzocht. De winsten bleken sterk gestegen te zijn, en die stijging duurde nog voort. De prijzen stegen even redig. De marges zijn thans veelal tot 60 pi rent en meer, ln sommige gevallen zelfs tot 100 procent of meer van de in koopsprijs opgelopen. Deze marges wor den verzekerd door een hecht samenspel van kartelovereenkomsten, die aldus eer gezonde concurrentie te enen male uit' „Jans de barmhartigegehuldigd Tante Jans is vVft'p jaar fouilleerster bij de Amsterdamse po litie. en in die halve eeuw heeft zij zich, vooral in de omoc- ving van het Leidse- plein, waar ze al 57 jaar woont, talloze Gisteren is zij (de 82-jarige weduwe J. Roos-Kerseboom) har telijk gehuldigd, en een van de hoogte punten was ongetwij feld ,dat hoofdcommis saris Kaasjager haar de gouden draagme- daille van Oranje- Nassau op de borst kwam spelden. Velen huldigden haar met woorden, bloe men en geschenken onder couvert. De huiseigenaar kwam vertellen zich t r de t Beschuldigd van moord Nieuw proces in de zaak-Montesi? De openbare aanklager van Rome heeft gisteren verzocht, de drie hoofdpersonen in de beruchte zaak- Montesi te doen terechtstaan wegens moord. Het zijn Piccioni, zoon van de ex-minister van buitenlandse zaken, markies de Montagna en Polito, po litiechef te Rome ten tijde van de misdaad. Een rechtbank van onderzoek zal spoe dig beslissen of het verzoek van de open bare aanklager gefundeerd ls. Blijkt dit het geven te z(jn, dan zal rechter Sepe, die aan het hoofd van de rechtbank staat, bevel geven tot een rechtszaak. Verwacht wordt, dat het proces dan omstreeks Me' zal beginnen. (De zaak-Montesi: in April 1953 werd de 21-jarige Wilma Montesl dood op het strand bij Rome gewonden. De politie (chef Polito) weet haar dood aan v drinking. Over de zaak werd niets m vernomen totdat de Journalist Muto zijn blad de beschuldiging uitsprak, dat Wilma Montesi bij een orchie met ver dovende middelen om het leven was ge komen en later op het strand toas gelegd De journalist schroomde niet. namen te nemen. Hij werd ter verantwoording ge roepen. doch toen bleek, dat zijn getui genis op waarheid berustte, werd het pro ces geschorst. Thans zijn de rollen om gedraaid en wordt het kwaad in de society van Rome aangetast). huurpenningen geen zorgen meer behoe/de te maken. De tien jaar oudere Ome Jan van Zutphen en de 77-J.i- nge actrice Rika Hop per haalden herinne ringen op. „Drie van onze Jou- ste agenten zijn samen d als u alleen", zei een hoofdagent van het Leldsepleln, waar Tante Jans, soms diep in de nacht, regel- ,g op haar post is om vrouwelijke de cel te fouilleren. „Wij zouden u graag tot ridder slaan en u dan „Jans, de barmhartige" noemen, want wrj weten, dat u arm bent. maar dat nog nooit een straatcollectant u tevergeefs heeft aangehouden.' Tante Jans antwoordde: „Jullie zijn nog niet van me af. Ik blijf nog voor JulU. werken zolang ik gezond ben." En de agenten, de hoofdagenten en de briga diers zoenden haar dat het een lieve lust wast m Éénrichtingsverkeer in Utrechtse binnenstad In afwachting van de in het structuur plan ontworpen parallelweg tracht het gemeentebestuur te Utrecht een doelma tige oplossing te bereiken door de instel ling per 15 Mei van een éénrichtings- verkeerscircuit in de binnenstad. D routes voor de stadsbus zullen ingrijpend worden gewijzigd. De verkeerspolitie zal worden uitgebreid, evenals het aantal verkeerslichten. Voor de fietsers zullen ook speciale routes worden aangewezen. Eden heeft griep; niet naar Turkije Eden. de Britse minister van buiten landse zaken, heeft griep. Daardoor kon zijn voorgenomen reis naar Turkije (gis teren) geen doorgang vinden. Zijn be zoek ls uitgesteld tot Mei of Juni. Engelands toetreding tot het Turks— Iraakse verdrag wordt door Edens ziekte niet vertraagd: volgende maand wordt d< ondertekening verwacht. sluiten, zo meent minister Zijlstra. Daarom is thans het kartel van de fa brikanten en Importeurs (het Centraal bureau tot bescherming van de belangen de radiohandel) geschorst, evenals de' bedrijfsregelingen van de groothandel (de Ned. organisatie van de radio-groot handel) en de Nederlandse vereni ging van radiohandelaren. Een uitzon dering is gemaakt voor de individuele contracten tussen de leveranciers en de taillisten betreffende de detailhandels- De Ver. van radio-handelaren heeft In middels een verklaring uitgegeven waar- In zij verzekert, dat zij „alles doet en ook zal doen om het hare bij te dragen wat redelijkerwijze mogelijk is om aan ge gronde klachten tegemoet te komen". Het hoofdbestuur kreeg volgens zijn jmmuniqué eerst dezer dagen kennis van de gesignaleerde buitensporige kortingen. Voorts zou gebleken zijn, dat deze kor tingen verhoudingsgewijs slechts in en kele gevallen zijn voorgekomen, en het i dan nog de vraag zijn, in hoeverre de- gevallen betreffen de opruiming van zgn. overjarige toestellen. De vereniging meent dat transacties met dergelijke kortingen zeker bij 4400 'an 4500 aangeslotenen nooit voorkomen. Incident Moskou: Rus wilde geen kwaad (Van een correspondent) De Britse ambassade in Moskou heeft de regering vandaag doen we ten, dat het incident met de jonge Rus, die zich schietend een weg naar de ambassade baande, „niets te be tekenen had". Volgens een rapport over het Incident was de Rus kennelijk geheel overstuur was duidelijk, dat hij niet was ge komen met het doel, iemand van het ambassade-personeel te deren. Over de mogelijkheid, dat de Rus asyl wilde vragen, wordt niet gerept. En dat terwijl het rapport daarvoor een duide lijke aanwijzing inhoudt. Men verwacht hier, dat het laatste woord over deze kwestie nog niet is gezegd. De Zweedse veiligheidsdienst heeft een spionnage- en sabotagegroep opgerold, die werkte voor de Sowjet-satellieten Roemenië en Tsjechoslowakije. Van links naar rechts de voornaamste personen in deze zaak: Evert Abrahamsson werkte bij de Bofors-munitiefa- briek): de Tsjechische militaire at taché Rantisec Nemec (de leide9 die tijdig naar Tsjechoslowakye vluchtte); spion Ortenblad, Ann- Marie Head van de contra-spion- nage (die een belangrijk aandeel had in de actie tegen de groep) en mevrouw Asta Olofsson, die inlich tingen verzamelde over anti-com munistische vluchtelingen. Diamantbewerkers wijzen ultimatum ai De stakende Amsterdamse diamant bewerkers hebben vanmorgen een ulti matum, dat de werkgevers hadden ge steld (vanmorgen om 8 uur aan de slag. en anders zou ontslag volgen) unaniem Volgens de Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond is „de verbittering er eerder door toegenomen". Voor de stakers wor den sportwedstrijden en een operacon cert georganiseerd. De werkgevers (Alg Juwellersverenl- ging) meent dat de stakers de ernst van de toestand niet beseffen. Elke stakings dag maakt het bedrijf nog zwakker dan het al is. Als de staking voortduurt, zou dat wel het einde van de Amsterdamse diamantindustrie kunnen betekenen. Nieuw regeringsvoorstel ambtenaren-salarissen In het georganiseerd overleg ls glste- •n Inderdaad een nadere regeringsvoor stel in zake de salarissen van de lager en laagst bezoldigden van het overheids personeel besproken. Vrijdag wordt ver der gesproken en intussen zullen de cen trales van overheidspersoneel zich nader het voorstel beraden. Deining van de zee als drijfkracht Goudse kaas vuurt lichtkogels en rookbommen af Opzienbarende uitvinding len dienste van het reddingwezen IJMUIDEN, 16 MAART DE NEELTJE JACOBA, de IJmuidense reddingboot van de K.N.Z.H.M., is gistermiddag enige uren buitengaats geweest niet een proto-type om een aantal genodigden uit de kringen van de scheepvaartinspectie, het loodswezen, de marine en het reddingwezen te laten zien, hoe de deining van de zee in staat is een vernuftig geconstrueerd toestel in werking te stellen, dat met tussenpozen van enige minuten een lichtkogel of desgewenst overdag een rookbom afvuurt. Hierdoor is het mogelijk geworden, bij uit- werking van dit systeem in compactere vorm, een verloren gegane sleep, die van dit toestel is voorzien, terug te vinden zoals ook de automatisch afgevuurde lichtkogels een reddingsloep met een bewusteloze bemanning of een gezonken onderzeeër kunnen localiseren. De enige menselijke ingreep, die voor het in werking stellen van dit in vier en een half jaar tijd door de heren G Stada, J. van de Pieterman en J. van Spijk ont wikkelde apparaat nodig is. is het over halen van een handgreep. Daardoor komt een slinger vrij die, op de golfslag bewe gend, een mechanisme aandrijft, dat via een reeks slaghamers een lichtkogel ont steekt. Over deze hamers heen roteert eveneens op aandrijving van de golfslag een schijf, waarop een kleine honderd lichtkogels of rookbommen worden ge monteerd. die dan met tussenpozen van enige minuten de lucht ingaan. Het licht signaal kan bij nacht tot op 57 km afstand waargenomen worden, wanneer de atmos ferische omstandigheden gunstig zijn. Na scheepsramp in 1950 Het idee. dat niet alleen de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh maar ook verscheidene mensen uit het reddingwezen enthousiast maakte, is ontstaan toen in 1950 n< scheepsramp in de s.'ille oceaan, enige Opleiding commando's werd voorlopig geschorst Laatste incident behandeld door militair Hof (Van een onzer verslaggevers) De opleiding van commando's bij het korps commando-troepen te Roo sendaal en aan de Vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk gestaakt. Deze beslissing is door de legerleiding genomen, naar aanlei ding van de ernstige incidenten, die zich in de afgelopen tijd in het korps hebben voorgedaan. De „groene baretten" zullen voorlopig uitsluitend de normale infanterie-oplei- ding ontvangen. De gespecialiseerde op leiding, gericht op de oorlogstaak, x bij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stil gelegd. De commandant van het korps mandotroepen, luit.-kol. H. O. L. L. Holl (s. zoals wij reeds meldden, tijdelijk ge detacheerd bij het 42ste regiment infan terie te Assen. Met het commando van het korps commandotroepen ls voorlopig be last de luit.-kol. van de generale staf E. R. d'Engelbronner. Hoe lang de maatregel van kracht blijft, kan men ons nog niet mede- Rassendiscriminatie in.. Zweden Enige jaren geleden moest de dochter van een zigeunerhoofd in een Stockholms ziekenhuis behandeld worden. Zij kwam niet alleen; voor haar kamer kampeerde de hele stam, allemaal zwartharige, beweeglijke, bontgeklede mannen en vrouwen met fluwelen ogen, die met liederen i voorgelegd aan een com missie, bestaande uit so ciale werkers en zigeu ners. De woordvoerder der zigeuners vatte de eisen van Zijn stam a's volgt samen: Wij willen woningen hebben, scholen voor onze kinderen en dezelfde rechten als de indolin ziek zieke stamgenote gezel-, schap hielden. Het zie- kenhuis werd er bijna gek van, maar men kon niets doen. De dochter van het stamhoofd had een erfelijk recht op dit eerbetoon. Gewoonlijk treden de zigeuners van Zweden niet zo in de openbaar heid. althans niet op een zo fiere en onaantastbare wijze. Dit is gebleken aldus de „Frankfurter Allgemeine Zeltung", uit een rapport over de zi geuners in Zweden, dat de regering heeft laren samenstellen naar aan leiding van het vermoe den dat dit zwervende volk zou achterstaan ht de rest van de bevolking. Een commissie die het zigeunervraagstuk moest onderzoeken, is tot de conclusie gekomen, dat Zweden beslist ntet trots hoeft te z(jn op de wijze waarop het de circa ze venhonderd zigeunerfa milies in het land laat leven. Het rapport is nu En de wereld draait andere mensen in Zuie- In Denemarken zijn de zigeuners b{jna uitgestor ven. Eeuwenlang huisden zij op de uitgestrekte heidevlakten van Jutland, totdat deze ontgonnen werden. Zij waren vogel vrij en werden geschuwd, de bevolking noemde hen het „nachtvolk". Noorwegen, dat tot de jongste tijden geen eigen lijke wegen kende, heelt door deze omstandigheid een varend zigeunervolk gekregen. In oude scheep jes trekken zij langs de grillige rotskust van dorp tot dorp, levend van wat de overheid vriendelijk „toevallige inkomsten" noemt. Eigenlijk alleen in Zweden leiden de De onderzoekingscom missie ontdekte, dat zij in feite vervolgd worden. Het is in sommige geval len zelfs duurder in een woonwagen te leven, dan tn een kostbare woninn tn een dure stad, daar de grondbezitters een hoog bedrag heffen voor het pens. Behoorlijk onder wijs is er niet, ook al zijn de zigeunerkinderen in telligent en zeer weetgie rig. De gemeentebesturen maken het de zigeuners onmogelijk toegang 'e krijgen lot vaste betrek kingen. Zij kunnen geen normale woningen kr\j- pen, omdat zij geen inge zetenen zpn. Maar in on bewoonbaar verklaarde huizen mogen zij ook niet mclijk niemand. Al zou dat, naar de arts die m de commissie zitting heeft, verklaarde, a Itijd nog beter zijn dan het de kinderen ziek worden. „Een tent. dat betekent kamperen, dat is een wij ons niet bezighou den", u'as het enige ant woord. dat hij kreeg van de autoriteiten. Een kamerlid heeft ten slotte verklaard, dat tn dit alles niets anders n rossendisciminatie Schietpartij in kazerne Het belangrijkste incident, dat de laatste maanden bij de commando's voorkwam, diende gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof In Den Haag. Daar stond" de sergeant W. A. W. terecht, die door de Krijgsraad veroordeeld werd tot een half jaar gevangenisstraf en ontslag u militaire dienst, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Deze sergeant Tas betrokken bij di oefening, die tot doei had een klein ka non, dat op het voorplein van de Engel- brecht van Naussaukazerne in Breda stond, te veroveren. Toen dat niet lukte en de „overvallers" werden ingerekend, is W., ingesloten in het wachtlokaal, daar met het pistool van de wachtcommandant aan het schieten gegaan. Er vielen twee gewonden. De fiscaal was van het krijgsraadvonnis i beroep gegaan. „Terecht." meende de advocaat-fiscaal mr J. Zaaijer. „Er is geen sprake van. dat bij de mando's wilde en ongeregelde toestanden heersen." zo meende deze magistraat. „Maar de sergeant wilde het spel op z'i eentje doorzetten." HU vorderde een jaar met aftrek va: het voorarrest en ontslag uit de militaire dienst tegen de jonge sergeant. Diens verdediger, mr Ph. van der Ven uit Den Haag, meende, dat de voorn den. voor oefeningen als deze gesteld, niet nageleefd. Bovendien was di wachtcommandant achteloos met zij: pistool. Het optreden van W. noemde de ver dediger dwaas, maar het werd geïnspi reerd door de fouten van anderen. Hij loopte, dat het hof W. voor de Paas dagen naar huls zou laten gaan. Op 23 Maart volgt het arrest. Inmiddels worden de richtlijnen de commando-opleiding thans opni onder ogen gezien. Ambtenarenoverleg: spoedig einde? (Van een onzer verslaggevers) Het overheidspersoneel en met name de lager en laagrst bezoldigden ziet nu -panning uit naar de resultaten van verleg in zake de salarissen. Het zal de vraag zijn. of er toch «og énig resul taat bereikt zal worden, want het „on aanvaardbaar" heeft reeds enige malen in beide zijden geklonken. In welingelichte kringen meent men, dat minister Beel, wiens begroting vol gende week Dinsdag of Woensdag ln de Eerste Kamer aan de orde komt, vóór die tijd gereed wi! komen met het over leg. Een dezer dagen zullen er dus spij kers met koppen geslagen moeten worden. Gisteren hebben de centrales van over heidspersoneel ln het georganiseerd over leer met de vertegenwoordigers der regering onderhandeld. De centrales be raden zich thans onderling over de re geringssuggesties. Vrijdag wordt het over- leg voortgezet. Aan c Hij beschouwde dit al» wordt schaken als ccn schande voor het met Pasen is de et land. B einde. openbare school in Arnhem vak onderwezen; schaakcursus ten sloepen geruime tijd hebben rondgezwor ven. waarvan slechts één met de beman ning werd teruggevonden. Later bleek herhaaldelijk, dat sloepen met traditionele signalen als vuurpijlen en lichtkogel- pistolen aan boord niet terug te vinden waren, doordat óf het reddingmateriaal nat geworden was óf de inzittenden niet in .staat waren het te gebruiken nog daargelaten of zij er de kundigheid tos Na langdurige proefnemingen kwamen de uitvinders van hel toestel tot een proto-type. dat met diverse verbeterin gen. die door scheepvaartinspectie en andere Instanties worden aangegeven, mettertijd aan de markt zal verschijnen en dan de grootte en het model zal heb ben van een Goudse kaas. Het is geheel waterdicht afgesloten en men wil het voorts ook drijvende maken, zodat het bij een onderzeebootramp bovenkomt cn signalen uitzendt. Enige proefnemingen zijn uitstekend geslaagd, waarbij bleek, dat het apparaat bij een tamelijk ruwe zee feilloos werkt. Gistermiddag was de zee echter iets te rustig om succes te garanderen, maar de uitvinders zullen dit bezwaar proberen te ondervangen door kleinere vertandin- gen op de aandrijving te gebruiken, zodat de slinger, die het principe van dit toe stel uitmaakt, ook bij de geringste deining zijn beweging aan het mechanisme afgeeft. Maartse buien T\E KOU is weer aan de winnende hand. 's Nachts zal het gaan vrie zen overdag gelukkig niet. Het zachte voorjaarsweer met een middag- temperatuur van 9 graden, waarmee deze week (de laatste van het winter seizoen) begon, wordt even opgebor gen. Er is meer kans op wat Maartse buien. DE OORZAAK? Aan de achterzijde van een diepe depressie boven Scan dinavië voeren noorderstormen Pool- lucht met sneeuw cn hagelbuien naar het Noordzeegebied. Gelukkig zorgt dr golfstroom er voor, dat deze koude luch wat voorverwarmd wordt, alvo rens ons land te bereiken. Mach. Smyrna Karpetten, Wilton Karpetten em. enz. in grote verscheidenheid en dessins steeds voorradig bij Adr. VAN 00Y Jr. BREESTRAAT 39 waar ook de betaling prettig geregeld kan worden. (Recht over het Postkantoor) HET WEER IN EUROPA Londen 1*1* wzw WNW windstil WNW *t h r h WEERBERICHT Maartse buien De Bilt verwacht tot mor genavond: Flinke opklarin gen afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Aan vankelijk in het midden en zuiden echter nog zwaar be wolkt met wat regen of motregen. Matige tot krach tige en in het noorden van iand wellicht tijdelijk harde noord-westelijke wind. Over het algemeen kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 6-5418.43. Maan 3.24 11.10. Op 24 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1