Jlieuiue £eiïwrtjc ÖTouranl Overal Televisie-debat toont een verward beeld Stralen Feest rond nieuwe centrale Vele bezwaren tegen voorgesteld algemeen program Slerren Tien moorden in Indonesië en 700 huizen verbrand De Am. troepen blijven in Europa gelegerd Al te veel God save the Queen' li s I li r h VRIJDAG 11 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ntn bert In lubtospatl" Vijl en dertigste jaargang No 10292 NIETES, WELLES WELLES (Van onze Parlementsredacteur) TTET BEELD, dat het gistermiddag in de Tweede Kamer begonnen debat A over de televisie en voor de televisie vertoont, is tamelijk ver ward. Bij de Partij van de Arbeid is al van drieërlei standpunt gebleken, geen van alle in volle overeenstemming met de plannen van minister Cals. Daarnaast felle critiek van de zijde van de liberalen, wier voornaamste woordvoerster, mevr. Fortanier-de Wit ongetwijfeld de beste televisie-ster van de middag was, niet om wat zij zeide, maar om de wijze, waarop zij het hare te berde bracht: zij speelde metterdaad toneel. Voorts van de zijde van de K.V.P. en de C.H.U. een afwijzing op een zeer principieel punt van de voornemens van de minister. En tenslotte de heer Welter, die de realiteit stelde boven zijn persoonlijk standpunt. De plannen van de bewindsman, neer gelegd in een ontwerp-televisiebesluit, komen in bet kort op het volgende neer: de televisie wordt in principe gelegd in handen van de bestaande omroepvereni gingen; de zendtijd wordt zodanig ver deeld, dat ten minste een vierde er van en ten hoogste de helft ter beschikking van de Nederlandse Televisie Stichting wordt gesteld voor de uitzending van een Algemeen Programma. Kerkgenootschap pen kunnen zendtijd toegewezen krijgen voor het uitzenden van kerkdiensten, tot in totaal ten hoogste 5 procent van de gehele zendtijd, die dan gelijkelijk in mindering wordt gebracht op de zendtijd van de omroeporganisaties en de Stich ting. Een algemene programma commis sie, aangewezen door de omroeporganisa ties en de minister (elk een lid) is belast met de samenstelling van het algemeen program. Dit algemeen program komt als volgt tot stand: de omroepverenigingen mogen geen programma'6 uitzenden, dan nadat het is aangeboden aan de alg. program ma commissie en deze heeft verklaard het niet voor uitzending in het algemeen program te zullen gebruiken. Verklaart een van de leden van de algemene pro gramma commissie zich op principiële gronden tegen opname van een bepaald program in het algemeen program, dan beslist het bestuur van de Stichting. Deze beslissing moet echter vallen met alge mene stemmen, zodat de omroepvereni gingen in feite ieder voor zich een veto recht hebben. De kosten van de televisie worden ge dragen door de overheid, die een kijk geld van 30 per jaar, door de toestel- bezitters in ten hoogste twee termijnen te betalen, zal heffen. Er is een sterke overheidsinvloed in het beheer van de televisie via een door de minister te be noemen en te instrueren gedelegeerde en een secretaris van de Televisie Stichting. Voorts is de bewindsman niet afkerig van het op beperkte schaal toelaten van re clame in de televisie, ten einde daaruit inkomsten te kunnen putten. Welles Toen vier Jaar geleden ook over de televisie gesproken werd, waren verschil lende leden nog huiverig: moet de tele visie, die toch bepaald niet in een be hoefte voorziet, inderdaad bevorderd worden. Het was de heer Van Sleen (soc.) die hieraan in het bijzonder herinnerde. Maar tot nu toe hebben wij alleen stem men gehoord in deze geest: de televisie is er, heeft toekomst, mits er goede pro gramma's komen, wegens de gevaren van massificatie heeft de overheid op grond van haar taak op het gebied van de cul tuur inderdaad regelend op te treden. In 1951 was het nog nietes welles, zo zeide de heer Peters (kath.v.), nu is het alleen maar welles. Het dichtst bij de plannen van de mi nister stond ongetwijfeld de heer v. Sleen (soc.), die sprak namens een deel van zijn fractie. Hij legde de nadruk op de noodzaak van samenwerking der omroep verenigingen, wier positie hij overigens niet aangetast wilde zien. Hij was het volkomen eens met het algemeen pro gramma en de wijze van totstandkoming daarvan. Zeer groot bezwaar had hij ech ter tegen het veto-recht (en hier sprak hij namens de gehele socialistische fractie), zozeer zelfs, dat hij overwoog de Kamer een uitspraak te vragen. Dit veto recht achtte hij in strijd met de demo- Vadei was op ziekenbezoek cratie, waarin de meerderheid van stem men beslissend moet zijn. Geleidelijkheid met het opvoeren van de zendtijd achtte hij nodig, omdat langdurige uitzendingen het onderscheidingsvermogen doden (het was niet duidelijk of de heer Van Sleen ook het oog had op de uitzending van het Kamerdebat, die zeker een uur of vijftien in beslag zal nemen!). (Zie vervolg pag. 2) Zaak-Anneke Beekman Vervolging gevraagd van medeplichtigen De raadsman van de toeziend voogde# van het thans 14-jarige Joodse oorlogs pleegkind Anneke Beekman, mr I. E Hes uit Den Haag, heeft de officier van Justitie te Amsterdam verzocht over te gaan tot verdere vervolging van vijf per sonen, die betrokken zijn geweest bij de ontvoering en het verborgen houden. Mr Hes heeft gevraagd om een spoedig antwoord op zijn verzoek en voorts me degedeeld dat wanneer hieraan niet wordt voldaan, hij in beroep zal gaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Da personen zijn twee zusters Van Moorst, de heer C. J. F. Besseling (ex-pater), de moeder-overste van het klooster Marien- burg te Bussuni en die van klooster Val- ïeer in België. Verbetering pensioen zeelieden in oorlog Een wetsontwerp is ingediend om eni ge bepalingen in de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers te verbeteren en enige technische onvolko menheden te effenen. Prins Bernhard „luchtig ge kleed", verlaat het Acad. zie kenhuis te Utrecht, waar hij zijn dochter Beatrix heeft bezocht. Petroleumkoorts in Italië De petroleumkoorts heeft zich meester gemaakt van Italië. Thans wordt reeds op drie plaatsen geboord, n.l. bij Ragusa op Sicilië, in het gebied van Percra en in de omgeving van Napels, zo meldt A.F.P. Minister Staf kan geen 150.000 militairen camoufleren Minister Staf ziet geen kans, In ons dichtbevolkte land 150.000 militairen apart te houden. Of de aanwezigheid van onze wapendragende landgenoten in het landschap en het luchtruim een versto ring betekent, is overigens een indivi dueel oordeel. Dit 6chrijft de minister in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer Wel bemerkt hij bij onze militairen een groot verantwoordelijkheidsgevoel voor de gaafheid van het natuurschoon. Hij wijst in het bijzonder op de inspanningen bij het voorkomen en bestTijden van bos- en heidebrand Doch de krijgsmacht beweegt zich nu eenmaal op vleugels, wielen en rupsban den en niet altijd over gebaande wegen. Bepaald zorgwekkend acht de bewinds man de schade aan de heidebeplanting van bepaalde terreinen, vooral omdat ons heidelandschap toch al schaars ls De minister steunt graag ieder onderzoek om de schade te voorkomen. Anderzijds betekent bestemming tot oefenterrein slechts bij uitzondering ont trekking aan de recreatie. Integendeel, verscheidene terreinen zijn Juist door deze bestemming voor het publiek open gesteld. Overwogen wordt, onder Budel nog een legerplaats met oefenterreinen voor herhalingsoefeningen te vestigen. Arbeider door stroom van 10.000 volt gedood Gistermddag werd ln een onderstation van het G.ER. in de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam de 36-jarige arbeider A. P. R .aldaar door electrische stroom dodelijk getroffen. R. struikelde en kwam met zijn hoofd in aanraking met een stroom draad waarop 10.000 volt stond. Burgemeester moet waardig blijven Bij de officiële ontvangst door burge meesters van Sinterklazen en pseudo- koninginnen dient men er voor te waken dat de waardigheid van het ambt niet in het gedrang komt. Het oordeel lijft echter in de eerste plaats bij de gezags dragers zelf. Minister Beel. die dit aan de Eerste Kamer schrijft, zijn geen geval len bekend waarbij de in acht te nemen grenzen werden overschreden. Thans openlijke strijd Chaotische toestand in Zuid-Vietnam Saigon. 10 Maart De toestand in Zuid-Vietnam is thans chaotischer dan ooit. Premier Dinh Diem heeft vrijwel het gehele nationale leger in de strijd geworpen tegen de drie rebellerende secten, die met hun mach tige, eigen legers zijn positie bedreigen. Volgens de France Soir is thans zowel in Annam als in Cochin-China een hevige slag aan de gang tussen Diems troepen en de legers der secten. Keizer Bao Dal. die aan de Rivièra vertoeft, zond onmid- delijk zijn echtgenote naar Saigon om bemiddelend op te treden. Zoals gemeld, stelden de secten Hoa- Hao, Cao-Dal en Binh-Xuyen de premier het ultimatum, dat hij spoedig een demo cratische regering moet vormen of an ders moet aftreden. Waarnemers achten de positie premier Diem hopeloos. De machtige Overheidsgeld uurloonactie aanvaardbaar De bijdragen van gemeenten in het ka der van de uurloonaoüe, waarbij de overheid ajls werkgever met de werkne mers samenwerkt, acht minister Beet aanvaardbaar. Hij meent echter dat deze handelswijze uitzondering moet blijven, zo schrijft hij aan de Eerste Kamer. Terreur woedt voort De verwachting dat de oppositie ln In donesië tegen de regering groeit en zelfs dreigt over te gaan tot openlijke rebellie errorisme. schijnt werkelijkheid te worden. Eerst hedenmorgen vernamen wij utt Djakarta, dat ongeveer duizend rebellen de Daroel Islam (Mohammedaanse strijdorganisatie) in de omgeving van Ban doeng vreslijk hebben huisgehouden. Het plaatsje Tassikmalaja (72 km ten zuid oosten van Bandoeng) werd Zondag j.l. door een bende van de D.I. overvallen, waarbij vijf inwoners werden gedood en 523 huizen geplunderd en in brand ge stoken. Garoet (40 km ten zuiden van Bandoeng), in de tijd dat de Nederlanders Nat. inkomen gestegen Wijziging in Russische landbouwpolitiek De Russische landbouwpolitiek is thans officieel gewijzigd. Voortaan zal het ma- van plannen beginnen op de collec tieve boerderijen in samenwerking met de staatsboerderijen en de stations voor trac- >rs en landbouwmachines Het Kremlin blijkt thans te vertrouwen op de vrouwen om het landbouwprozram te kunnen uitvoeren: met opvallende openhartgheid is te Moskou verklaard, dat tientallen millioenen vrouwen actief mee helpen, één van de belangrijkste taken van ationaie economie op te lossen, nl. de bevordering van alle takken van de land bouw. De nieuwe projecten Ln afgelegen streken worden in het rapport van de economische commissie door Europa van de Ver. Naties de belangrijkste gebeurte- nis van 1954 in de Sowjetunle genoemd Verwacht wordt dat de Russische graan oogst met meer dan 30 millioen ton pei jaar za! toenemen Het rapport werd op gesteld. voordat Malenkof als premier was ontslagen. Het nationale Inkomen van de Sowjet unle ls volgens net rapport in 1954 met elf procent gestegen; de industrie heeft hier van het grootste gedeelte bijgedragen. Diamantbewerkers tot staking besloten Op de gisteravond te Amsterdam ge houden vergadering van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond is met algemene stemmen besloten. Maan dag a.s. de algemene werkstaking te pro clameren, waarbij meer dan 700 diamant bewerkers zijn betrokken. In één bedrijf, waarvan de directie reeds had medegedeeld de 6% loonsver hoging niet te betalen, met de verdere mededeling dat degenen die Maandag op het werk zouden verschijnen op staande voet zouden worden ontslagen, is staking vandaag reeds ingegaan. _n een ander bedrijf, dat wél de hui dige lonen en de 6% zal betalen, alsmede de 40-urige werkweek handhaaft, zal niet worden gestaakt. De R.K. diamantbe werkersbond zal zijn leden voorstellen, zich solidair te verklaren met de A.N.D.B Pensioenen ambtenaren Het pensioenvraagstuk voor het over heidspersoneel wordt dit Jaar nog niet opgelost. Het eindrapport van de staats commissie kan pas eind 1955 verwacht worden. De voorstellen van de regering komen dus in het eerste halfjaar van 1956. Dit deelt minister Beel mede aan de Eerste Kamer. De kwestie van de huwende ambte nares zal in het georganiseerd overleg opnieuw aan de orde worden gesteld. Men zal trachten een compromis te vin den. Louis Rabat is door de ministeriële commissie van de O.E.E.S, benoemd tot directeur van landbouw en voedselvoor ziening. De heer Rabot bekleedt een hoge functie bjj het Franse ministerie landbouw. ■r nog waren, een rullig en lieflijk va- cantieoord, werd door een bende van de D.I. geplunderd, waarbij 47 huizen ten offer vielen aan de rode haan. Ook het plaatsje Pameungpeuk, nog iets zuide lijker gelegen dan Garoet, aan de kust van de Indische Oceaan, kreeg bezoek van de D.I.. Hier werciien 138 huizen na te zijn geplunderd, een prooi der vlam men. Het aantal doden en gewonden in de laatste twee plaatsen is nog niet be kend. In Atjeh gaat de D.I. door met moorden en plunderen. Tot nu toe werden hier het afgelopen weekeinde vijf doden gemeld. Geen verruiming uitstel van dienstplicht Het aantal dienstplichtigen die uitstel of vrijstelling krijgen ls al zo groot, dat de eerstkomende jaren niet tot ruimere verlening van uitstel kan worden over gegaan. schrijft minister Staf in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Zodra het mogelijk is, zal ge zocht worden naar uitstel o.l.d. voor dienstplichtigen uit grote gezinnen. Liftverbod blijft Minister Staf ziet geen aanleiding, het liftverbod in te trekken, zo deelt hij thans aan de Eerste Kamer mede. Door de verruiming van de gelegenheid om voor Rijksrekening te reizen, werd een voorziening getroffen, waardoor zo goed mogelijk wordt tegemoet gekomen aan het verlangen om 's Zondags thuis te zijn. Advertentie VOOR)AARS TIPS NATUURLIJK BIJ.... WOLLEN MOQUETTE TAFELKLEDEN OQ 95 135 X 165 L%Jb EEN VRIJWEL zonder storing verlopen uitzending, een goed geslaagd experiment van de Ned. Televisie Stichting ziehier het beeld van de uitzending van het Tweede-Kamerdebat over het Televisie-beleid. Mocht er enige aanmerking zyn, dan is 't, dat de opnamen weinig variatie ver toonden, teveel dus op het spreekgestoelte bleven gericht. Slechts af en toe dwaalde de camera af naar de voorzitter, de luisterende minister, of het publiek op de tribune. Onder-onsjes en kranten-lezende leden verschenen niet vaak op het scherm. Zo behielden de kijkers die de vergaderingen niet kennen, een illusie. Wel was het „va-et-vient" langs de spreekstoel duidelijk zichtbaar. Ook werd, naar mate de zitting vorderde, nadrukkelijk gewezen op de lege banken van de afgevaardigden, die in de koffiekamer de uitzending volg den. Maar over 't algemeen gingen de cameramensen zeer discreet te werk, zó discreet zelfs, dat een van de geachte afgevaardigden, die met zijn hand langs zijn hoofd wilde strijken, onmiddellijk van het scherm verdween. Een kennelijk gewaarschuwde minister Cals glimlachte vriendelijk tegen de verschillende sprekers, die toch niet zo vriendelijk voor hém waren. Beloite van Eisenhower Maar onder voorwaarde dat de Parijse accoorden worden bekrachtigd AMERIKAANSE TROEPEN zullen in West-Europa (ook Duitsland) gelegerd blijven, indien de Parijse accoorden inzake de Duitse herbewapening en Euro pese eenheid worden bekrachtigd. Dit heeft president Eisenhower o.m. bekend gemaakt in een boodschap aan de premiers der toekomstige Westeuropese partners: Frankrijk, Italië, YVest-DuitsIand, Engeland en de Benelux. De boodschap komt op psychologisch moment, want nog deze maand zullen zowel Parijs als Bonn de beslissing nemen. De voorwaardelijke garantie, dat de Amerikaanse troepen zullen blij- is niet nieuw. Eisenhower gaf haar reeds kort voordat de Europese Defensie Gemeenschap schipbreuk leed. Ditmaal voegt de president er nog twee belangrijke beloften aan toe: 1. de Ver. Staten zullen desge wenst met de Westeuropese landen overleg plegen aangaande het hou den van toezicht op de bewapening en het voorkomen van ongerecht vaardigde militaire voorbereidingen door enig lid (geruststelling voor Frankrijk); 2. De Ver. Staten zijn bereid, atoom-gegevens aan de West europese partners- te verstrekken, voor zover het Congres zulks toe staat. Intussen werken de voorvechters vai In Engeland is al enige deining ontstaan over het veelvuldig spelen van het „God save the Queen", het Engelse volkslied. Als men naar een schouwburg of theater gaat, sluit dat bijna altijd in dat men staande naar het „God save the Queen" moet luisteren. Gewoonlijk i* dat na afloop van de voorstel ling. terwijl de bezoekes staan te sprinoen om hun trein te halen en probe ren rich in hun jassen en mantels te wringen. De meer toegewijde patrotten staan stram en werpen misprijzende blik ken op de ongeduldiger Reeds is in tal tran in gezonden stukken ln de bladen de vraag opgewor pen. of men niet moet breken met de gewoonte, het „God save the Queen" b\j zovele gelegenheden te spelen. Thans heeft een bioscoopconcern, del I F.n theaters exploiteert, be kend gemaakt dat het de ..Wij mening van zijn bezoe kers zal vragen. jen sen dat het irdt bejegend met de eerbiedwaar het recht op heeft", zeide de president van het con- En de wereld draait cern, Sidney Bernstein. „De directeuren van en kele van onze theaters hebben proeven genomen en het lied bp verschil lende gelegenheden wel en bij andere niet laten spelen. Het enige wat we te weten zijn gekomen is. dat men niet steeds alle mensen kan beuredipeu. Sommipe van onze bezoe kers gruwen bij de ge dachte. dal het lied slechts bij speciale gele genheden zou worden ge speeld en schijnen te den ken, dat het een soo't grondwettelijke plicht I». het altijd te spelen." Daarom wordt nu door middel van aanplakbil jetten in de theaters aan de bezoekers peoraapd, hun opvatting bekend te maken en kranten In tal van steden zpn uitpeno- dipd, aan de enquête deel te nemen. De schrijfster Margha- nita Laski heeft tn een inpezonden stuk in de „Times" voorgesteld, het lied niet te laten spelen als er niet met eerbied naar wordt geluisterd. „Voor degenen die vlug naar buiten toillen. is het een irriterend opont houd", schreef zij. „De genen. die het ritueel respecteren, moeten het gevoel hebben, dat het aan waarde verliest door het automatisch spelen bij gelegenheden, die ab- solui niets r t het t maken heb- de Westeuropese eenheid koortsachtig aan de voorbereidingen voor de beslis sende strijd in hun parlementen. Minis ter Pinay van Frankrijk (buitenlandse zaken) verdedigde gisteren de Parijse accoorden in twee belangrijke con sies, nJ. die van buitenlandse zaken der beide kamers. De commissie van de tionale vergadering bezorgde Pinay overwinning door een Gaullistische motie te verwerpen. In die motie werd ge vraagd. de ratificatie uit te stellen tot Londen en Washington hun standpunt t.a.v. de Saar hebben verduidelijkt. In Italië zijn de Senaatsdebatten over ratificatie onderbroken, door dat communistische en rechtse se natoren met elkaar slaags raakten. Er werden harde klappen uitgedeeld. Verwacht wordt echter, dat de Pa rijse accoorden binnen niet al te lange tijd door de senaat zullen wor den bekrachtigd. De Kamer van af gevaardigden deed dat al twee maan den geleden. Nog vóór Juni ChurchillTijd is rijp voor verkiezingen Churchill heeft er volgens Ass. Pre.ts op gezinspeeld, dat de tijd voor de En gelse conservatieven rijp is. bij verr^»- ing verkiezingen te doen houden. Zulks net het oog op de verwarring in de ge lederen van de Labourparty. De moge lijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat Churchill nog vóór Juni a.s. algemene verkiezingen zal uitschrijven. Limburgse fotograaf kreeg klap van leeuw De 27-Jarige persfotograaf J Voets te Maastricht, heeft gistermiddag tijdens het maken van opnamen, van leeuwen en circus dat zich op weg naar Ant werpen bevond, een klap van een der beesten gekregen, waardoor hij een wond ophep over achterhoofd, nek en schouder. Personeel van het circus had een hou ten klep van een wagen opengemaakt, de fotograaf de gelegenheid te geven opnamen van de leeuwen te maken. Toen Voets zich even omdraaide, gaf een der leeuwen hem door de tialles do gevaar lijke „aar" Taxi verleende geen voorrang 1 dode Gstermiddag is de 43-jarlge D Zeeman uit St Maartensbrug by een autobotsing in de Beemster ernstig gewond geraakt en kort daarop overleden. Op een kruispunt kwam hij met zijn bestelwagen m botsing met een taxi die geen voorrang verleende. De taxi werd op het ijs van een sloot geslingerd, waar- >or twee bejaarde inzittenden, de da- es A. Duin en S. Konyn uit Graft ern- ig werden gewond.' KVP op één avond 76.000 lede n er bij Ongeveer tienduizend propagandisten in de KVP zyn gisteravond over Noord brabant uitgezwermd om het ledental van partij in de provincie te verdubbe- Vóór de aotie stonden 67.550 leden ingeschreven en na de actie was dit aantal 143.540. De verdubbeling was dus dubbel en dwars gehaald! Advertentie HET WEER IN EUROPA a 3 if z Helsinki ^sneeuw windstil -9c 0.3mm Kopend onbew. NNO 8 -« 0 Dublin '«jnbew! Nl" 2 1 0 ^iterdsr zw bew. ONO 6 -1 0 Bordeaux °nevei NO 6 -3 0 Drenoble windstil 3 0 Berlijn nevel NO 3 -9 0 München geh. bew. ONO 9 9 0 ienève ge h. "hew' ONO 6 NNO 2 1 0 3 9 rinsbruck gch. bew. N 6 O 3 -3 11 -2 1 stockh L mirt ZZW 2 -9 O' WEERBERICHT Di oog De Bilt verwacht tot mor- I genavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen dezelf de middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: ron 7.0618-39; maan 23.36— 7.52. Op 16 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1