Nieuwe Leidse Centrale op 10 Maart in gebruik Plaatselijk bedrijf werd schakel in provinciale voorziening NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG S MAART 1955 ZEGETOCHT DER ELECTR1C1TE1T OP DONDERDAG 10 MAART staat Leiden een belangrijke gebeurtenis te wachten: de officiële opening van de nieuwe centrale van de ste delijke fabrieken van gas en electriciteit. Een gebeurtenis, die vooral.voor de electriciteitsvoorziening in onze provincie van groot belang is. Naar wij vernemen, zal de nieuwe centrale door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, worden geopend. Ook zullen de burge meester en wethouder D. van der Kwaak het woord voeren. Er worden meer dan honderd genodigden verwacht. Ongetwijfeld zal bij deze gele genheid worden stilgestaan bij de geschiedenis van ons electriciteitsbedrijf, temeer omdat er alle reden is, dit bedrijf een eervolle plaats in het ge meentelijke leven toe te kennen. Een korte schets van die geschiedenis krijgt de lezer hieronder. In het andere artikel, dat ook op deze pagina staat, wordt de betekenis van de opening der centrale aangegeven en de plaats, die de centrale nu tegenover de andere, provinciaal, inneemt. Het einde van de negentiende eeuw heeft de electriciteit algemeen onder de aandacht gebracht. In het jaar 1895 waren er in ons land al enkele centrales, waar van die te Rotterdam de enige was, die door de gemeente werd geëxploiteerd- Pas in het begin van de twintigste eeuw werd men zich van het algemeen belang van een deugdelijke electriciteitsvoor ziening meer en meer bewust. Zo kwam men in Haarlem, Amsterdam en Utrecht tot stichting van gemeentelijke electrici- teitsbedrijven. Leiden bleef niet onberoerd. Bij raads besluit van 25 Januari 1900 werd op voor stel van B. en W. aan de commissarissen van de gasfabriek uit de exploitatie van die fabriek over 1899 een bedrag van 5.000 beschikbaar gesteld om te komen tot plannen voor de oprichting van een fabriek voor electrische stroomlevering dn Leiden, met opgaaf van kosten vai stallatie en exploitatie. Het onderzoek leidde in 1901 tot een rapport, waarin werd geadviseerd tot oprichting van e draaistroomcentrale op het terrein van gas-fabriek, en wel onder één beheer. Doordat er twijfel rees omtrent de vraag, of een draaistroomcentrale i aan de verwachtingen zou beantwoorden dan een gelijkstroomcentrale, werden d« plannen voorlopig aangehouden. Drie jaar later werd weer een rapport uitge bracht, door een andere commissie, waar in de bouw van een gelijkstroomcentrale werd aanbevolen. Op 13 October 1904 besloot de raad onder voorzitterschap van mr N. de Ridder tot oprichting de fabriek, waarbij de commissarissen van de gasfabriek werden uitgenodigd, zodanige voorstellen bij de raad te doen. dat tot uitvoering van het besluit kon worden overgegaan. In Februari 1905 werd weer een rapport uitgebracht, waarin het draaistroom- systeem werd aanbevolen. Nadat de raad op 18 Mei aan commissarissen een diet van 10.000 had toegestaan, besloten dezen tot aanstelling van een electro- technisch ingenieur. Ir F. A. Holleman werd opdracht gegeven om voor Leiden een fabriek volgens hét draaistroom systeem te ontwerpen. Dit ontwerp dien de hij in December van dat jaar in. In 1906 werd begonnen met de afbraak huizen aan de Langegracht.'In Juli 1907 werden de stoomturbines gemonteerd, waarna op 20 September de centrale was gevorderd, dat het proefbedrijf kdn beginnen. Op 15 October 1907 werd officieel de naam „Stedelijke fabrieken gas en electriciteit" ingevoerd. Uitbreiding De ontwikkeling van de electriciteits- fabriek kan gunstig worden genoemd. In het eerste jaar bleef het nadelige saldo vijftien procent onder het geraamde be drag, terwijl in het tweede jaar reeds een voordelig saldo werd geboekt. In 1910 volgde de electriciteitsfabriek het voor beeld van het gasbedrijf en begon de stroomlevering aan naburige gemeenten Begonnen werd met Noordwijk en Voor hout. Plannen voor stroomlevering voor tractiedoeleinden kregen eveneens vaste vorm en leidden er toe, dat in 1911 de paardentram uit het stadsbeeld verdween. De stadslijn en de lijnen Leiden—Katwijk en LeidenNoordwijk werden geëlectri- Met de bouw van een administratiege bouw aan de Langegracht werd in 1911 begonnen, evenals met de bouw van een magazijn en een kantoor aan de Hooi gracht. In 1912 konden beide gebouwen in gebruik worden genomen. Tot het leve- ringsgebied van de gasfabriek behoorden toen reeds de gemeenten Sassenheim. Voorschoten, Warmond, Leiderdorp, Kou dekerk, Hazerswoude, Zoeterwoude, Val kenburg, Oegstgeest en Rijnsburg; tot het gebied van de electriciteitsfabriek de ge meenten Noordwijk, Voorhout, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Hazers woude en Alkemade. ~Aan het einde van de eerste wereld oorlog kon geconstateerd worden, dat de productie van de gasfabriek belangrijk was achteruitgegaan. Dit vond zijn oor zaak in de door de oorlogsomstandighe den versnelde overgang van gasverlich ting naar electrische verlichting, waar door de stijgende lijn in de productie van de electriciteitsfabriek werd gehandhaafd. Maar omstreeks 1925 was de vooroorlogse productie van de gasfabriek al weer met Het exterieur van de nieuwe centrale te Leiden, zoals men het staande op de Volmolengracht ziet. Een modern strak gebouw, dat voor zijn bestemming niets te veel, maar ook niets te weinig heeft. Diner in Burgerzaal Voor het eerst zal volgende week Donderdag in de Burger zaal van het stadhuis een diner worden gehouden, en wel ter gelegenheid van de opening van de nieuwe electriciteits- centrale. Aan het diner zullen ongeveer honderd personen aanzitten, onder wie de com missaris van de Koningin, mr L. A. Kesper. en een dertigtal burgemeesters. De centrale wordt Donder dagmiddag om half 4 officieel geopend. De commissaris van de Koningin zal daarbij een fluit laten loeien.. Na afloop van de openingsbijeenkomst, waarin de burgemeester, wet houder D. van der Kwaak en mr Kesper het woord zullen voeran, is er een ontvangst voor genodigden. Het personeel krijgt een ex tra feestavond, op 18 Maart in de gehoorzaal. 15 procent overschreden, door de uit breiding van de stad en door het gebruik n gas voor centrale verwarming. Populair De stroomlevering voor tractie doeleinden onderging in 1924 weer een uitbreiding, en wel voor de tram lijn naar Den Haag. De uitbreiding van de centrale hield hiermee gelijke tred. Dat de electriciteit zich popu lair had weten tè maken, bleek in 1932 bij de herdenking van het 25- jarig bestaan van de .centrale, toen de 3-October-optocht „Plus en Min" aan dit onderwerp was gewijd. Een ander aspect van het bedrijf is de openbare verlichting. De electrische straatverlichting heeft in snel tempo de functie van de gasverlichting overgeno men. In het jaar 1936 waren er reeds 1800 electrische lantaarns, tegen 1100 gas. Op 3 October 1944 werd op bevel van de bezetter de gaslevering gestaakt. De le vering van stroom volgde op 1 December dat jaar. Voor de voedselvoorziening militaire doeleinden werd nog op zeer bescheiden schaal stroom geleverd, maar op 11 April 1945 lag het bedrijf geheel stil. Reeds enkele dagen na de bevrijding •as de centrale weer geheel bedrijfs klaar; op 7 Mei kon. dank zij de „onder gedoken" kolen, met de levering van stroom aan vitale bedrijven worden be gonnen. Collectieve productie Het verzorgingsgebied van de electrici teitsfabriek was van 1926 af één geheel, omvattend ruim een-vijfde deel van Züid Holland. De ontwikkeling van de electri citeitsvoorziening ln onze provincie wijkt dus af van die in de andere provincies, de voorziening, afgezien van de grootste steden, door provincials maat schappijen wordt verzorgd. Het provinciale bestuur beperkte zich voorlopig tot een regelend optreden, waartoe een in 1918 tot stand gekomen provinciale verordening, de mogelijkheid opende. In 1935 meende de provincie tot verdér coördinerend handelen te moeten overgaan. Een commissie adviseerde la ter, door middel van koppeling over te gaan tot een collectieve productie. Dit advies werd door de besturen van de provincie en de gemeente opgevolgd en op 3 Febr. 1941 besloot de Leidse raad tot medewerking aan de oprichting van de N.V. electriciteitsbedrijf Zuid-Holland als centraal orgaan voor de collectieve productie. Na het klaarkomen van noodzakelijke koppellijnen volgde op 1 April 1943 de opneming van de Leidse fa briek in het Zuidhollandse productie- orgaan. Dit had tot gevolg, dat van die datum af de productie in de electriciteits fabriek geheel ten laste van de genoemde N.V. geschiedt, terwijl de energie voor het eigen verzorgingsgebied van dit be drijf ingekocht wordt tegen een aandeel in de productiekosten van de voor de ge- Het gebouw van het nieuwe gedeelte der electriciteitsfa briek kan ruimtelijk in drie delen worden gesplitst. Dit is de grote machinehal, waarin turbogeneratoren zijn opgesteld Foto N. van der Horst hele provincie benodigde electrische energie. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de gasfabriek (1948) is een ge denkboekje uitgegeven- waaraan wij deze gegevens hebben ontleend en waarin wordt gemeld, dat vanuit de Leidse gas fabriek in dat jaar in Leiden en vijftien omliggende gemeenten aan 39.180 aan sluitingen gas werd geleverd; de elec triciteitsvoorziening ging over een ver zorgingsgebied van 33 gemeenten met 62.100 aansluitingen. Toen de opneming van de fabriek in de Zuidhollandse productie combi natie een feit werd, kon met voldoe ning worden geconstateerd, dat de bedrijfsresultaten een vergelijking met die van de andere bedrijven zeer goed konden doorstaan. Het gevolg van deze verandering was, dat niet langer de behoefte van het eigen leveringsgebied maatgevend was voor de productie; deze moest naar aanwijzingen van de N.V. ingesteld worden in afhankelijkheid van de electriciteitsbehoefte der provincie. Het oude vermogen van de electrici teitsfabriek (1948) was 36.000 kilowatt. Door de afbraak, die aan de nieuwbouw moest voorafgaan, werd 12.000 kw wegge haald, maar er kwam door de uitbreiding 65.000 kw bij, zodat men thans over een productievermogen van 89.000 kw be schikt. Voor het eigen verzorgingsgebied heeft de centrale ongeveer 42.000 kw no dig. Meer dan de helft komt dus door de koppeling met de overige provinciale cen trales, aan andere gebieden ten goede. Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar mfnutenl Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt IJ altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of In Leiden worden belangrijke fluctuaties opgevangen Op dagen van hoogste productie gaan er 400 ton steenkolen doorheen DE PRODUCTIE VAN electrische energie geschiedt in de provincie Zuid- Holland door een zestal gemeentelijke centrales, die samenwerken in de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. De Leidse Electriciteitsfabriek is een van deze centrales. In het kader van deze samenwerking is een onder linge taakverdeling gegroeid, die aan de belangrijkste centrales een be paald karakter heeft gegeven. Zo is aan de Leidse Centrale de taak toege dacht, mede te werken aan het opvangen van de belangrijke fluctuaties, die in de loop van de dag en van het jaar optreden in de behoefte aan electrische energie. Deze taak brengt met zioh. dat bij het project voor een uitbreiding van produc tiecapaciteit in het bijzonder gelet moet worden op het bereiken van de grootst mogelijke vrijheid bij de bedrijfsvoering. Voor de uitbreiding van- de productie capaciteit van de Leidse electriciteitsfa briek met 60.000 kW werd hierom be sloten dit vermogen te verdelen over twee productie-eenheden, ieder dus van 30000 kW Elk dezer eenheden bestaat uit een turbogenerator van dat vermogen, die de electrische energie onder 'n span ning van 10.000 Volt levert, en twee stoomketels uitgerust met mechanische roosters, die de stoom aan de inlaat van de turbine leveren met een druk van 42 ato en een temperatuur van 450° C. In verband met de stoomlevering aan der den werd hieraan nog toegevoegd de op stelling van een z.g. tegendrukturbine, die de stoomdruk tot 5 ato terugbrengt en vermogen van 4900 kW ontwik kelt. De uitbreiding werd geprojecteerd op het bestaande fabrieksterrein, op de plaats van het oudste deel der electrici- teitsfabiiek en enkele daarnaast gelegen gebouwen, waarin belangrijke installa- van de gasfabriek waren onderge bracht. Het eerste werk. dat verricht moest worden, was dan ook het verplaat sen van die installaties der gasfabriek en het slopen van de gebouwen en van het betrokken deel der electriciteitsfabriek. Dit was een omvangrijk werk, dat rond twee jaren in beslag nam. Op 14 September 1951 werd de eerste van de rond 790 betonnen heipalen ge slagen, het begin van. de nieuwbouw, die regelmatig voortging en leidde tot het voor de eerste maal in beweging brengen van de eerste turbogenerator in Oct. 1953. Drie delen Het gebouw van het nieuwe gedeelte der electriciteitsfabriek kan ruimtelijk in drie delen gesplitst worden. Het eerste Ik ben erg blij.. „De honderdduizenden scha kelaars worden eenvoudig en zonder nadenken in de wonin gen omgedraaid; u wilt licht hebben en vindt het vanzelf sprekend, dat door deze kleine beweging het er ook is. Echter, voordat de stroom in uw woningen is, is er heel wat gebeurd. De honderden kilome ters kabel, waar ook uw wo ning op is aangesloten, worden gevoed in één centrale te Lei den. Deze centrale nu is ver groot en voor een belangrijk deel vernieuwd en op 10 Maart heeft de officiële ingebruik stelling plaats. Na jaren van af braak en nieuwbouw (u heeft er thuis niets van gemerkt) is het millioenenplan uitgevoerd. Het verheugt mij, dat Leiden een centrale heeft weten te be houden.en wat nog verheugen der is: heeft weten uit te brei den, zó, dat de productie van stroom thans zo groot is, dat u rustig vele lampen kunt laten branden zonder een waarschu wing thuis te krijgen. Werkelijk, ik ben erg blij met het gehele complex; het is een prachtig en knap stuk werk. Aan alle werkers, die hebben meegeholpen om deze nieuwe centrale te bouwen, mijn eresaluut". D. VAN DER KWAAK, wethouder van f inanciën en de bedrijven. Soep aan huis T^EN WAT ONGEWOON beroep heeft de heer F. van Proosdij. Burgemeester Brugplein 18 in Leider dorp. Sinds October van het vorige jaar heeft hij in het pand Kerklaan 5 aldaar een kokerij in bedrijf. Eerst was hij slager in de Noordhollandse gemeente Huizen, maar op verzoek van zijn familie kwam hij naar Lei derdorp om met enige familieleden de bevolking van soep te voorzien. Door allerlei omstandigheden heeft de heer Van Proosdij de soepkokerij nu alleen voortgezet en zijn activiteit wordt door de bevolking zeer gewaar deerd. Dank zij de goede medewer king van de burgemeester van die gemeente kon hij zich daar vestigen. De heer Van Proosdij heeft zijn (soep)vleugels nu verder uitgeslagen en bedient ook ingezetenen van Lei den van zijn vloeibare en zeer sma kelijke waar. In deze koude tijd gaat de soep er wel in. Nou ja... flNS ZOONTJE van vier maakt sinds enige tijd deel uit van een groepje kleuters, dat onder leiding van een aardige juffrouw in een groot gym lokaal kleutergymnastiek beoefent. Ouders mogen daar nooit by zijn, want dat zou de aandacht van de kinderen te veel afleiden, en de juffrOuw zit dan met de narigheid. Zo moeten we uit zijn eigen mond horen hoe het er wel toegaat. De eerste keren kwam hij uiterst tevreden naar huis. De spel letjes waren erg leuk. de juffrouw zong aardige liedjes en de andere kleuters bleken goede speelkameraad jes te zijn. Maar de laatste keer was hij veel zwijgzamer dan anders. Tot het avond eten toe bleef hij in diepzinnig ge peins verzonken bij z'n speelgoed zit ten. Nu zijn wij wel zo opvoedkundig voorgelicht, dat we rustig afwachten tot een bepaald probleem in het kleu terbrein is gerijpt tot een vraag. Toen hij in een stoeltje zat met z'n boter ham voor zich, kwam het er eindelijk uit. Ja, hij had 's middags een poosie niet mee mogen doen met de anderen- En waarom dan niet? Dat bleek hier in te zitten, dat de kinderen zich op een bepaalde wijze moesten voortbe wegen, met een bal in hun handen ge klemd. En die bal wilde niet tussen z'n handjes blijven zitten, maar rolde steeds maar weer weg. „Toen moest ik een poosje op de bank zitten", zei hij bedrukt. En toen kwam de toevoeging, die ons in lachen deed uitbarsten, alle opvoedkundige regels ten spijt. Met een schouderophalen besloot de dreumes met een hartgrondig „Nou ja Overstapje TV^IJ KENNEN iemand, die eerst on- der de loonbelasting viel. doch later onder de vermogensbelasting. Vroeger spaarde hü postzegels, thans verzamelt h(j schilderijen. We kennen ook iemand, die van de vermogens belasting weer overging naar de WIE MOET ER NOG SOEP? Georg Rueter 80 jaar ]y|EN ZEGT WEL EENS, dat Lei- denaars hun eigen stad maar bar slecht kennen. Of dat hele maal waar is laten we nu maar in het midden, maar we denken toch wel dat maar heel weinig stadgenoten zullen weten wie de ontwerper is van het prachtige Marnixraam in de Pieterskerk. Die man is de bekende Amsterdamse schilder Georg Rueter, die op 8 Maart zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren. Hij heeft zich gro te naam verworven als schilder van portretten en tal van vooraan staande personen, zowel uit uni versitaire als wetenschappelijke kringen, zijn door hem in de loop der jaren op het doek vereeuwigd. Op zijn verjaardag wordt in de sociëteitszalen van de maatschap pij Arti et Amicitiae aan het Rokin in Amsterdam een receptie ge houden. Wie is de „afzetter"? zal het met de verkoop van „De Stem van Ambon" ln de toekomst nog veel beter gaan. Wie het blad koopt steunt de Republiek der Zuid-Molukken en dient een goede en rechtvaardige zaak. Vaandels naar Leiden deel, door een glazen wand van de an dere delen gescheiden, is het ketelhuis, waarin, de ketels met toebehoren zijn op gesteld. De hier geproduceerde sitoom wordt geleid naar de machinehal, waarin de turbogeneratoren zijn opgesteld. In. deze machines verricht de stoom zijn arbeid, om uiteindelijk tot water gekoeld naar ce ketels te worden teruggepompt. De hiervoor benodigde pompen staan in het derde deel van het gebouw, ge legen tussen ketelhuis en machinekamer. In deze ruimte zijn ook opgesteld de apparaten, waarmede uit het Grachtwater door chemische reiniging, gevolgd door verdamping en koeling het benodigde zuivere suppletiewater voor de ketels wordt gemaakt. In de laatste maanden waren de nieuwe machines en ketels reeds vol ledig ingeschakeld by de electrici- teitsproductie. In plaats van een op- 1IET LEGERMUSEUM Generaal Hoeffer aan de Gevangenlaan te Leiden krijgt er twee vaandels bU. BU Koninklijk Besluit is namelijk be paald, dat het vaandel van het voor malige korps marechaussee van At- jeh en onderhorigheden, en ook het vaandel van de voormalige militaire luchtvaart van het vroegere Konink lijk Nederlandsch-Indisch leger, sul len worden bewaard ln dit Leidse STEM VAN AMBON stander aan Roelfientje. Hij heeft een zaak in touw- en borstelwerk. Voor heen moest hij voor een artikel een halve procent omzetbelasting betalen, maar die tijd Is voorby. Nu betaalt de fabrikant die omzet belasting. En de winkelier betaalt die fabrikant thans zes tot zeven procent meer voor een artikel. Mag dat wel, heeft de middenstander gevraagd. Hij mag namelijk zelf die verhoogde kos ten niet aan de klant doorberekenen. De middenstander is dus weer de dupe en de touw- en borstelwerk-winkelier zou graag willen weten wie nu eigenlijk de „afzetter" is. Stem van Ambon Te log J£EN GANS zat laatst een brief te schrijven Van kwart voor elf tot over vijven. „En 't gekke is," zei 't dier mij wrang, „Die brief was kort, maar 't duurde lang omdat ik slechts een veer kan grijpen: mijn vliezen zijn te log voor QP HET GANGETJE is vorige week Zaterdag de straatverkoop be gonnen van ..De Stem van Ambon". De stichting Door de Ecuwen Trouw, afdeling Leiden, heeft die verkoop ter hand genomen, samen met de Leidse afdeling van het Veteranenlegioen Ne derland. Het is goed gegaan met de eerste afzet op straat. Vele kopers hebben meer voor het blad betaald dan werd gevraagd. Maar als men er eens goed over nadenkt wat Ambone zen hebben gedaan voor Nederland se gevangenen in Japanse gevangen kampen, en als men ook eens wil be denken dat deze mensen grof onrecht is aangedaan door het land. waarvan wij de regering hebben gekozen, dan Twee millioenenwerken Als men het over het Leidse millioenenplan heeft, denkt elke Leidenaar onmiddellijk aan de spoorwegwerken, die ongeveer 25 millioen hebben gekost. Maar al hebben de Spoorwegen sinds 1948 ontelbare krantenkolommen opge ëist en al valt de bescheidenheid van de nieuwbouw der electrtci- teitscentrale, die met vandaag mee niet méér dan een paar pagina's vroeg, wel sterk op. met dit laat ste werk is toch óók een slordige twintig millioen verwerkt. Slor dig. zeker, want het oorspronke lijke bedrag is 20 millioen geweest en in de loop der jaren is er door verhogingen op allerlei gebied lonen, prijzen enz. wel wat by- gekomen. Wat de kosten en wat de tijd betreft, hebben de spoorweg werken en deze nieuwbouw netjes gelijkte tred gehouden. Het werk voor de centrale begon immers ook in 1949. Het eerste millioenen plan is dus volledig ten uitvoer gebracht. Het tweede zal spoedig volgen; de Spoorwegen zijn aan de laatste phase bezig. somming van de grote verscheiden heid van machines en apparaten, die daarby een taak vervullen, mogen een paar cyfers een indruk geven van de omvang van het bedryf. Op de dagen van hoogste productie werd per dag geproduceerd rond 800.000 kWh, waarvan rond 35.000 kWh in het eigen bedrijf werd gebruikt. Met inbegrip van de stroomlevering aan derden leverden de stoomketels hier voor rond 3500 ton stoom, waarvoor verstookt werden rond 400 ton steen kolen. De hoeveelheid koelwater, die in het bedrijf de bedde turbogenera toren passeert, opgepompt uit de Maresingel en weer in de Lange gracht geloosd, bedraagt 12.000 m3/uur. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Vergadering van wijk 4 der A. R. kiesvereniging In het Gereformeerd Jeugdhuis hield wijk IV van de AR. kiesvereniging „Nederland en Oranje" gisteravond een vergadering, waar dr F. H. von Meven- feldt sprak over de taak van de staat. Een verslag van zijn betoog gaven wij reeds, toen dr Von Meyenfeldt dit on derwerp voor een der andere wijken be handeld had. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Van Bockel, De Graaff. Kors. Masten broek. Schaefer en Veldhuyzcn. Welke apotlieek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 5 Maart 13 uur tot Zaterdag 12 Maart 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en door apotheek „Tot Hulp der Mensdhheid", Hooigracht 48, tel. 21060.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3