in Extreem Joodse groep conflict met Israël De aap uit de mouw 2 DONDERDAG 3 MAART 1955 Oud geloot contra nieuwe staat Wachters der Stad zien in de Zionisten handlangers van de duivel (Van een medewerker) AL ENIGE MALEN heeft het Israëlische kabinet besproken of een kin- dertehuis van de organisatie van Werkende Moeders, onlangs geopend in Jeruzalem in de wijk Mea Sjeariem (De wijk der Honderd Maten), verplaatst moet worden, aangezien om het bestaan van dit tehuis steeds relletjes voorkomen. In deze wijk wonen namelijk hoofdzakelijk aanhan gers van rabbijn Amram Blau; zij noemen zich Neturei Kartu, Wachters van de Stad; een kleine duizend extreem-orthodoxe Joden. Zionisten vin den zij handlangers van de duivel en de staat Israël erkennen zij niet, ook al wonen zij er in, aangezien zij de mening zijn toegedaan dat een Joodse staat en het Joodse volk bestuurd moeten worden als vroeger, zoals in het Oude Testament staat beschreven. Z(j «teken deze mering niet onder stoe len of banken. Op alle mogelüke w^zen proberen zt1 de staat Israël afbreuk te doen. Hun leider heeft zich zelfs niet ont zien. naar de Arabieren over te lopen om hun zUn diensten en die van zijn vol gelingen aan te bieden. De Arabieren heehten echter ook blijkbaar weinig waarde aan de hulp van deze fanatici, want rabtyjn Amram Blau wordt prompt iedere keer dat hij zonder verlof de grens oversteekt, aan de Israëlische militaire politie uitgeleverd, die hem dan weer voor een tijdje opbergt. De Neturei Kartu ijvert voor een vol komen Oudtestamentische Sabbath. Auto's die op de Sabbath in hun wijk rilden, worden tot stilstand gedwongen en omgegooid. Of dit nu wagens zijn van vertegenwoordigers van de UNO, politie, brandweer, geneeskundige dienst of par ticulieren blüft hun om het even. Het kindertehuis is hun ook een steen des aanstoots, aangezien daar jongens en meisjes in de lagere schooljaren te- samen spelen Reeds enkele malen zijn zij naar het jeugdhuis getrokken en heb ben daar de boel vernield. Leden van de Histadroeth, de grootste Israëlische vak bond. die het tehuis liet bouwen, hebben het proberen te verdedigen Dat had grote vechtpartij®" tot gevolg. De politie staat er vriiwel machteloos tegenover. Zü kan moeilijk op deze mensen, die hun acties uit geloofsijver uitvoeren, gaan inslaan. Trouwens, ook de politiek spreekt een woordje mee; de minder extreme religi euze groeperingen willen de leden van de Neturei Kartu niet afvallen, met het oog op de komende verkiezingen. Al eeuwen geleden De Wachters van de Stad leven gelijk de Joden in de vroege middeleeuwen In de ghetti van Oost-Europa. Dat maakt hun het leven waarschijnlijk niet gemakkelilk. Ook de tijdrekening hebben zü dienover eenkomstig En hun kleding vanzelfspre kend: zij dragen nog steeds de lange zwarte kaftan en een grote zwarte hoed. Daarbij hebben zt1 lange baarden en langs hun slapen de pües, zoals eens hun voor ouders in Oosteuropese Joodse centra. Op het Israëlische, warme klimaat is deie zware zwarte kleding niet berekend, doch daar geven zij niet om. Ze malen ook niet om hun vrouwen, die waarschtjn- l(jk van emancipatie nimmer hebben ge hoord en nog steeds onmondig worden gehouden. Hebben zü dochters, dan kun nen deze de stem van haar hart niet volgen, daar vader ze reeds lang heeft uitgehuwelükt. Dat zü de zin van hun vader nlët doen, kan uitgesloten worden geacht, aangezien zü voor mannen zo on- aantrekkelük mogelijk worden gehouden. Zii mogen niets ander» dragen dan lange, gebreide zwarte kousen en 't hoofdhaar wordt afgeschoren of verborgen onder een bandeau. Meisjes die het wagen, met een modern zomerjurkje door de Wijk der Duizend Maten te lopen, worden uitge jouwd, aangezien alle» wat van het li chaam te zien is behalve het gezicht, een taken is van onzedelijkheid. Niet werken De leden van de Neturei Kartu hou den zich voornamelük bezig met het le ren uit het Oude Testament en de Jood- ae commentaren daarop Werken doen zü nimmer, aangezien zü gesteund wor den door hun aanhangers in de Verenig de Staten! Wel houden zü zich af en tot met smokkelen bezig, aangezien dit de ataat Israël schade brengt. Israël In dlscrediet brengen Is ook het doel van de leden van de Neturei Kartu die in Amerika wonen. Herhaaldelijk trekken zü op naar de Israëlische am bassade in New York en pogen daar de ruiten In te gooien. Ook hebben zij ver schillende keren de organisatie der Ver enigde Naties bedolven onder papieren om t« bewerkstelligen dat Jeruzalem w-ordt geïnternationaliseerd, opdat zü niet meer behoeven te wonen In het land van de Zionisten, de handlangers van duivel, en In de goddeloze staat Israel Veel invloed heeft dat tot nu toe niet gehad Zü hebben daarom nu iets anders geprobeerd. Volgens het in Zwitserland verschijnende „Israëlitische» Wochen- btatt" hebben drie vertegenwoordigers! van de Neturei Kartu zich tot de consul van Oostenrtjk in Tel Avlv gewend met het verzoek. z(jn regering In overweging te geven, de zoon van de overleden keizer van Oostenrük. Otto van Habsburg, ko ning van Jeruzalem te maken. Het w as hun n&melük ter ore gekomen, dat de Habsburgers deze titel toch reeds droegen. De consul heeft de vertegen woordigers. volgens het genoemde blad. medegedeeld, dat hü hun verzoek aan zijn regering zou overbrengen, doch dat hü weinig hooovol w as gestemd De Israëlische minister van Justitie de activiteiten van de Neturei Kartu zeer gemengde gevoelens aan Indien hü scherp tegen deze groepering op treedt, door de Jeruzalemse politie vol komen vrtJheld van handelen te geven, loopt hü de kans. dat andere religieuze groeperingen te hulp snellen en zijn af treden eisen Nu hü zoveel mogelijk naar een wapenstilstand streeft en de politie opdracht heeft gegeven, In geen enkel geval van vuurwapenen gebruik te ma- »n bü hoge uitzondering van de gum mistok, duren de relletjes büna iedere Sabbath voort. Reeds heeft een woordvoerder van andere religieuze partü gezegd: „Indien de politie de situatie in Jeruzalem niet In de hand heeft, moet de minister Justitie, Shitreet, daaruit zt1n consen ties trekken en aftreden." De Israëlische regering voelt er echter ook geenszins de duizend man van de extreme groepering hun zin te geven door het kindertehuis te verplaatsen en voor de W\1k der Honderd Maten op de Sabbath een rijverbod af te kondigen Een beroep van de Israëlische Op perrabbijn dr Herzog op rabbijn Am ram Blau is zonder resultaat geble ven, aangezien rabbijn Blau de Israë lische opperrabbijn niet erkent. Met rabbijn Blau wordt nu voor een wa penstilstand overleg gepleegd, hoewel de ervaring heeft geleerd, dat de groepering zich hieraan maar tijde lijk houdt Witte tanden frisse adern Verrukkelijke pepermuntsmaak DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Minister Witte andere werkwijze Bouwbedrijf: meer produceren met evenveel arbeiders (Van een onzer verslaggevers) j van architecten en overheid. De overheid „Het li de vraag, of we niet een geheel' ral zich moeten afvragen of zij haar taak andere methode en werkwijze moeten ais opdrachtgeefster juist uitvoert, de architecten zullen zich moeten beraden, of hun verhouding tot hun arbeiders zó is. dat die de productiviteit bevordert; de arbeiders, of hun houding niet te ste.k beïnvloed wordt door de oude strijd- positie", aldus minister Witte. gaan volgen, waarbU ook de overheid zich zal moeten afvragen, of z\j haar taak als grote opdrachtgeefster juist uitvoert", aldus «el minister Witte tijdens een gisteren ln Den Haag gehouden spe ciale bijeenkomst van het tweede bouw- njjverheidsteam, dat in 1953 een studie reis naar Amerika had gemaakt. De voorzitter van de Stichting Produc- tiviteitscentrum Bouwbedrijf, ir J. J. G. van Hoek, bood de minister het eerste ex emplaar van het rapport aan, dat de titel droeg „Productief Bouwen" en dat is uit gekomen bij de Contactgroep Opvoering Productiviteit. De minister zei o-m., dat de aanbieding van dit rapport als een symbool moei worden gezien van een zekere vriende lijkheid ten opzichte van dat deel der overheid, dat tegenover het bouwbedrijf wei eens onvriendelijk moet zijn. ..Als het gaat over temporisering bouw en contróle op de prijzen, is haar belangstelling voor u wel eens hinder lijk". Spr. wees er verder op. dat het me thodisch bouwen van grote betekenis is. om de economische concurrentie te kun nen blijven volhouden. Juist op het ogenblik is het belangrijk, de productiviteit ln het bouwbedrijf verhogen, in het bijzonaer om aan woningvoorziening tegemoet te komen. Uitbreiding van het aantal bouwvakarbe.- ders is niet te verwachten. Het moet dus van de verhoging der productiviteit ko men. Dit is geen kwestie van aannemer» en arbeiders alleen, maar van allen, ook Economische Zaken aangenomen Bij verdere welvaartsstijging nieuwe loonronde Prof. Hellema N.V.V. moet voorzichtig zijn met gebruik van dikke woorden (Van onze parlemenUredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag de begroting van Economische Zaken goedgekeurd. Op dat ogenblik was er geen communist j,n de vergaderzaal, zodat de gebruikelijke aantekening van de tegenstem achterwege bleef. Maar achteraf kwam de heer Geug- Jes de voorzitter vertellen, dal hij een zo danige aantekening zou hebben gevraagd, ware hij wel aanwezig geweest. Hetgeen mr Jonkman daarop in het openbaar mededeelde. Veel nieuws hebben de replieken niet meer gebracht. De hoogleraren Molenaar (lib.) en Hellema (ar.) waren nog niet helemaal gerust op de plannen van minis ter Zijlstra met betrekking tot de marge- bevriezing van de kleinhandel: zij her haalden. dat alleen de „boosdoeners" moe ten worden aangepakt. Overigens waren zij het met de algemene strekking van het beleid tot beheersing van de „haasje- over-beweglng" van de lonen en prijzen roerend eens. Minister Zijlstra wilde vast houden aan zijn uitgangspunt: het gins hem niet om de vorm. waarin een en an der gegoten wordt, maar om het re sultaat. dat zal worden bereikt. Bij het nader te voeren overleg zou de bewinds man rekening houden met de opmerkingen uit de Kamer De heer Oosterhuis (soc.) kreeg van prof. Hellema te horen, dat het N.V.V. een beetje voorzichtig moet zijn met het ge bruik van de termen reactlonnalr, pro- De „waarheid" er uit slaan Ja. zover zt>n wij pekomen, openljjk worde het gezegd. dat de zweep dient opgenomen door 't onkreukbare pereehtf Kwetlinp pan geboeide mensen? Och. waf redeloos geluid. Slechts de ..waarheid" die wij wensen staan w(j er wat vlotter uit. Wee.' De mens wil zich niet schamen voor de pijnbank, de tortuur, voor het schendip ..scherp examen", voor de wolf in zijn natuur. Dit heeft openlijk geklonken. Dit Is openbaar pehoord. Ja, zo diep zijn wij gezonken: na de daad nu ook het woord. Daarom heb ik niet gezwegen Wie dit leest, besluite hier Kies op 't wijkpunt pan twee wegen, wat ge zijn zult: mens of dier D. f. CTCENES. gressief. kortzichtig en dergelijke. De 3 ■an deze vakbond zijn ook in strijd met hetgeen de deskundigen op ec mlsch gebied omtrent de belastingverla ging enz. hebben gezegd. De ene afwij king daarvan heeft evenveel recht als d« ander». Minister Zijlatra was tenslotte van oor deel. dat een verdere welvaartsstijging Inderdaad de vraag kan oproepen, of het huidige loonpeil nog wel verantwoord ls. Maar dat achtte hij normaal verband houden met de nodige harmonie tussen de loon- en de welvaartsontwikkeling. Maar het economisch beleid moet thans 1 de eerste plaats gericht zijn op het lorkomen van een spiraalbeweging in lonen en de prijzen. De Kamer nam ook de begroting voor de Staatsmijnen aan. Minister Zijlslra •erklaarde, dat nog in de huidige zittings periode de zgn. aanwüzingswet zal wor den ingediend. In KSG-verband durft men op het ogenblik een verkorting van de werkweek niet aan ln verband met de kostprijsverhogende werking. Tenslotte verenigde de senaat zich met de hernieuwde inwerkingtreding vai prijsopdrijving»- en hamsterwet. Hierbij kreeg de V.V.D. aantekening van haar tegenstem, aangezien naar het oordeel dr De Vos van Steenwijk de minister deze wet gebruikt voor doeleinden, waar- zij niet is bestemd (het specialisten conflict!). De Eerste Kamer komt volgende week Dinsdag weer bijeen. Dan zullen worden behandeld de begrotingen van het staats bedrijf der P.T.T. en van het departement 1 Justitie. In de week daarop k< 1 de orde de begrotingen van Verkeer Waterstaat en van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening, benevens het 9 ontwerp tot Instelling van een raad de kunst. Vluchtelingen kunnen vlugger naar België De aanpassingsmogelijkheid van d< gevestigde vluchteling in zijn tweede va derland zal worden vergemakkelijkt door. dat hem geen beperkende reis- en ver- blijfsfaciliteiten meer worden opgelegd. Thans is met België overeengekomen, dat wederzijds het visum voor tijdelijk ver blijf Ls afgeschaft voor vluchtelingen, die gevestigd zijn in het ene land en willen reizen naar het andere. Aldus blijkt uit de toelichting bij de betreffende nota's die aan de voorzitter der Eerste Kamer zijn overgelegd. KERK en SCHOOL Ds Zandt hoopt Zondag 75 jaar te worden Principieel man met lal van vrienden ook buiten SGP Ds P. Zandt, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en een van de oudste leden van de Tweede Kamer hoopt Zon dag zün 75ste verjaardag te vieren. Geheime zenders kunnen gevaarlijk zijn Het geregelde contact van de loodsboten onderling wordt herhaaldelijk verbroken door geheime zenders. Hierdoor is gelijkheid niet uitgesloten, dat rr levens in gevaar worden gebracht. Aldus verklaarde gisteren de dant van het loodswezen te Delfzijl voor de Groningse rechtbank. Drie personen Nieuwolda, Hoogezand en Westerbroek werden tot resp. 3. 3 en 2 maanden ver oordeeld wegens het werken met de ge heime zenders Bloemfontein en Omlandia. Indrapoera met nieuwe kapitein vertrokken Het ms. Indrapoera van de Kon. Rott. Lloyd is gistermiddag, onder commando van kapitein P. H. Brunt uit Den Haag. die kapitein J. Roos uit Wassenaar op de brug heeft opgevolgd, uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Bijna de helft van de passagiersscheepte zich vandaag in Southampton in. T.g.v. zijn 75ste verjaardag is de heer M. V r ij te A'dam benoemd tot rid der in ae orde van Oranje-Nassau. we gens zyn byzondere verdiensten voor het onderwijs 'o.a. Daltononderwijs, ver- keersonrierwys en in-troducering van het blokschrift) Ds Zandt studeerde te Utrecht en aan vaardde 20 April 1906 het predikambt bij de Herv. gemeente van Kamperveen. In 1909 vertrok hij naar Loon op Zand, ln 1910 naar IJsselmuiden en in 1915 Ede. In 1919 deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente te Delft. In 1925 kreeg hy eervol ontslag met bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer v in hij voor de Staatkundig Gereformeerde Partij zitting nam. Na het overlijden var ds G. H. Kersten werd ds Zandt voorzit ter van deze partü en fractieleider in ons lagerhuis. Ds Zandt is ook lid van dt provinciale staten van Zuid-Holland er hoofdredacteur van het weekblad ,,D» Banier". Hij neemt in de Tweede Kamer een geheel eigen plaats in en heeft onder niet-geestverwante leden tal vrienden. De verdiensten van ds Zandt, die Zondags nog geregeld uit preken gaat, vonden erkenning ln zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Billy Graham onder indruk van Churchills rede Billy Graham verklaarde gisteren zeei onder de indruk te zijn van Churchills rede over de H-bom. „Ik wenste alleen maar", aldus de evangelist, „dat Sir Winston op een sterke godsdienstige hei- leving zou hebben aangedrongen", herinnerde eraan, hoe de Engelse histori cus Arnold Toynbee vorige week herleving de „enige hoop op een uitweg had genoemd". „Ik ben er zeker van Cfcurchill dit ook gelooft; maar het iets geweldigs zijn geweest, als hij hei Lagerhuis had opgeroepen om de knieën te buigen en God om leiding te vragen ln dit verschrikkelijke uur. President Eisen hower en het Congres zouden hetzelfde moeten doen", zo zeide Graham o.m. Twaalf Maart gaat Billy Graham naar Engeland; van 19 Maart tot 30 April is hü in Glasgow; van 1421 Mei in Lon den en vermoedelijk van 512 Juni Parijs. Daarna zal hü een tournée maken naar andere plaatsen in Europa: Rotter dam, Oslo, Zürlch, Genève en vier Duits» steden, waarvan de keus nog niet vast staat. Pater Bissonnette moet Rusland verlaten Enige R.K. priester in Moskou wiet langer welkom De enige buitenlandse priester in Rus land, de R. K. pater George Bissonnette, oficieel geacrediteerd in Moskou heeft aanzegging gekregen binnen vier dagen de Sowjetunie te verlaten. Deze uitwij zing wordt in verband gebracht met het feit dat de Ver. Staten de verblijfsver gunning van de Russische metropoliet Boris niet willen verlengen. Bissonnette verblijft sinds Januari 1953 in de Sowjetunie en spreekt vloeiend Russisch. Hij is een sportieve figuur, die in de beste verstandhouding leefde met diplomatieke kringen. Hij verbleef Moskou op grond van een overeenkomst, die in 1934 tussen president Roosevelt en de toenmalige Russische minister van buitenlandse zaken Litwinof werd ge sloten. Hij was de vierde priester, die deze taak heeft vervuld. De Amerikaan se regering heeft geprotesteerd tegen het besluit. Inauguratie prof. dr Endt aan T.H. te Delft Dr P. M. Endt, die benoemd ls tot bui tengewoon hoogleraar in de afdeling der technische natuurkunde aan de Techni sche Hogeschool te Delft om onderwijs te n in de kernphysica, zal Woensdag 16 Maart 's middags om half vier in de aula der T. H. zijn ambt aanvaarden. Prof. dr Biemekamp, em. Delft, op 7 Maart 75 jaar Prof. dr H. Bremekamp, die van 1919 tot 1950 hoogleraar was in de zuivere toege paste wiskunde en de theoretische mecha- aan de Technische Hogeschool te Delft, wordt 7 Maart 75 jaar. Geboren te Dordrecht, studeerde hij te Leiden alwaar n 1905 promoveerde. Voordat prof. Bremekamp hoogleraar werd te Delft was hij werkzaam bij het VHMO. Verscheidene wetenschappelijke publi caties verschenen van zijn hand. Bouw van Chr. scholen in Middelburg De Ver. Chr. Kweekschool voor Zee land heeft van minister Cals toestemming gekregen voor de bouw van een n schoolgebouw te Middelburg ter ver ging van het oude aan de Herengracht aldaar, dat niet meer aan redelijke eisen voldoet. Ook de Ver. voor Chr. VHMO in Zee land heeft plannen voor de bouw van eer ve Chr. HBS in Middelburg. De school, die minstens 1 min. van bouwen zal kosten, trekt leerlingen van geheel Walcheren. Voorts wordt binnenkort begonnen met de bouw van een Chr. lagere school aar de Olmenlaan, waar men ook een Chr ULO wil bouwen. Bovendien zal de Chr. lagere landbouw school van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij met 3 leslokalen en een hand vaardigheidslokaal worden uitgebreid. Nieuwe int. tekstuitgave van het N.T. Van 35 Maart vergadert in het Bij belhuis te Amsterdam, de zetel van he Ned. Bijbelgenootschap, de subcommissi» voor vertaling van de United Bible So cieties. Deze commissie, bestaande uit de algemene secretaris van de U.B.S. en d( secretarissen voor de vertalingen van he Amerikaans, Brits en Ned. Bijbelgenoot schap, heeft tot taak het werk van de Bij belvertaling over de gehele wereld zoveel mogelijk te coördineren en te stimuleren. In samenwerking met ervaren Nieuw-Tes tamenticl zal onderzocht worden, hoe mer komen kan tot een nieuwe wetenschappe lijke uitgave van het Nieuwe Testament. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te St. Philipsland F. van Dieren te Hoornaar; te Bennekom' (loez.) G. Boer te Gouda. Aangenomen: naar BiezelLnge (toez.) D. Schneider, vie. te Bruns- sum (L.). Bedankt: voor Wynjeterp-Duurs- woude itoez) A. Meijer ingh. vic. te Schonebcek. Ver. voor Vrüz. Herv. Aangenomen: de benoeming ala voorganger te Bussum J. H. C. Kater, em.pred. te Nieuwveen. Geref. Kerken Tweetal: te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. van Sluys) W. v. d. Kolk te Beilen en B. J. A. Streefkerk te Berkel- Rodenrijs. Beroepen: te Eindhoven (4e pred. pi.) H. de Moor te Enschede: te Peers (Alberta Canada) W. Feenstra te Dok- kum; te Zwagerveen G. Haaksma te Smilde; te Zwaagwesteinde I. Meyer cand. te O en N. Wetering. Bedankt: voor Oosterend (Texel) L. Loosman te Stad a. h.'Haringvliet. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Amsterdam-Oost L. S. den Boer te Den Haag-West en W. Heer- ma te Groningen. Beroepen: te Rotterdam-Centrum (vac. J. P. Geels) Joh. Prins te Gronin gen. O nde rwi jab enoemingen Benoemd: tot onderwij2er(es) aan Irene- school te Beverwijk A. Post te Assen en mej. W Nederbragt te Hilversum (tijd.); Chr. B.L.O.-school te Arnhem mej. J. Grevers te Katwijk aan Zee (tijd.); Chr. Nat. school te Amersfoort mevr. A. Dekker te Utrecht (tijd.); Chr. school te Putten (Veluwe) mej. A. C. Lekkerkerttei C.V.O.-school Montfoc ■n J. H. Douma te Haulerwijk (Fr.) Zorgvliet (Dr.., Chr. school te Woudsend (Fr.) B. D. E. Boer. hoofd te Uithuizen. Academische examens AMSTERDAM (VU.). 1 Maart Geslaagd voor doet psychologie: mej P M Poprna. Amsterdam (cum laude); Doet economie: J H Meyran. Beverwijk. AMSTERDAM (G.U.). 2 Maart Geslaagd t lof voor doet Engels: mej R Omstein, J Maart Bevor- I Miranda, A'dam; en J W Gieskes. Naarden; Geslaagd voor artsexa- en ie ged.; W Hoogendijk. J H Waalwijk, van den Bos. J Geerling. W Th Daems. msterdam; J P van Kampen. Zwaag; P H ooren. Limmen en Z van de Weg. Bussum; oct ex geneeskunde: M Schaap. H Meer- jrg. H L van Cleeff. E A de Boer. A'dam; J van Erk. Heeemstede; L de Jong. F L eyler, A H Esser. R Jong, A Jonker. J Lo tman, mej C M Breman, D D Vodegel. Am- erdam; R de Wit. Overveen; F J Franken. Hf Klok, inde (2e ged.): K J M v nastiek voor de vrouw 9.10 Gri Waterstanden 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 Mor genwijding VARA: 10.20 Voor de kleuters 10.40 Luitmuziek 11.00 Voordracht 11.20 Pianospel AVRO: 12.00 Musette-orkest 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Sport en prognose 12.46 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lichte muziek 13.55 Koersen 14.00 Sopraan en piano 14.50 Voordracht 15.10 Gev. programma VARA; 16.00 Orgel en zang 16.30 Voor de jeugd 17.00 Gram. 17.20 Muzikale causerie 18.00 Nieuws 18.15 Actualiteiten 18.20 Lichte muziek 18.45 .De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 jeugd 19.10 Fanfi „Het dof kest VPRO: r ons", caus. 19.50 Bf 20 05 Wjj vragen ec itohtaiHHBHHHVH ogenblik uw aandacht voor20.25 één", caua. 20.35 ..Leven in de cultuur", caus. 20.55 Reportage VARA: 21.00 Theater-orkest, koor en sol. 21.35 Buitenlands weekoverzicht 21.50 Spaanse volksliederen 22.20 Lichte mu ziek VPRO: 22.40 ..Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum i: 7.10 Gewijde 298 m. NCRV; 7.00 Nlei ïuziek 7.30 Gram. 7.45 1 dag 8.00 Nieuws 8.15 Gr, Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Alt en piano 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Gram. 12.53 Gram. of actua liteiten 13.00 Nieuws 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 13 20 Romantische muziek 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio 14.30 Omroeporkest en solist 15.15 Voordracht 15.35 Gram. 16.00 „Voeden en watergeven bij kamerplanten", caus. 16.15 Gram. 16.35 Sopraan, bas-bariton en piano 17.00 Voordracht 17.20 Promenade- orkest 17.40 Koersen 17.45 Stemmen van over- 18 00 Gram. 18.15 Chr. muziekbonden 18.35 MO Regerings- 1.00 Ni ützending: Verklarini 'ïlijks overzicht werkzaamh< toelichting: X 2. Emigratiepraatje door H. A. 19 30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 ..De Jeugd vliegt uit", hoorspel 21.00 Gram 21.15 Een uur voor een toekomst 21.35 Utre< 23.15 23.3524.00 Gramofoonmuziek. Televisieprogramma. N.T.S.: 22.13—23 Zesdaagse wielerwedstrijd te Parlls. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Voor de scholen 13.00 Hoorspel 13.10 Gi 13.23 Gev. programma 14 00 Niet Hoorspel 14.50 Gram. 15.00 Voor de scholer 16.00 Hoorspel 16.30 Orkestconcert 17.30 Film- muziek 18.00 Voor de kinderen 19.00 Nleuwi 19.15 Sportuitslagen 19.30 Orgelreeital 19.5( m ja "".oo Poli- 14.10 ndlng 21.20 Gitaarspel 21.3 i 22.00 Nieuws 22.15 Causeri dek 23.15 Recital 23.45 Par cht 24.00—0.08 Nieuws. BBC Light Progr. 1500 en 's dagboek 12.15 Lichte i 22.45 12.00 Mrs 12.45 Voordracht 13.00 Parler 13.15 Fabrieksfanfare 13.45 Orkestconcert 14.45 Voor de kinderen 15.00 Voor de vrouw 16.00 Dansmuziek 16.45 Lichte muziek 17.15 Mrs Dale's dagboek 17.30 Orgelspel 18.00 Mili tair orkest 18 30 Voordracht 18.35 Gev. pro gramma 19.15 Amusementsprogramma 19.45 Hoorspel 20.00 Nieuws 20.24 Sportpraatje 20.30 Gev. programma 21.00 Gev. programma 21.15 Discussie 22.00 Gev. programma 23.00 Nieuws 2315 Actuele causerie 23 20 Lichte muziek 0 05 Voordracht 0 20 Lichte muziek 0.50—1.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Gev. muziek 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest en soliste 16.00 Kamermuziek 17.00 Nieuws 17.35 Gram. 19.00 Nieuws 20 00 Hoorspel 21.45 en 24.00 Nieuw» 0.25 Dansmuziek 1.15 Gev. muziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Zang recital 13.00 en 13.50 Nieuws 13.55 Israëlliche e uitzending 19.10 20.00 Orkest t 22.45 Solistencon cert 23.45—24.00 Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Omroep orkest 12.34 Koorzang 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 13.30 Gev. muziek 14.00 Schoolradio 15.45 Vlaamse liederen 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nieuws 17.10 Lichte muziek 18.00 18.10 Voordracht 18.20 Viool en piano 1.15 Zang Int n soliste 21.00 Kui n piano 21.50 Gram. 22.00 Nleu Radio Universiteit 22.30 Grs DEZE WEEK schreven w(j, dat wij oprecht hoopten, dat Indonesië bijtijds van de dwalingen ryns weegs mocht terugkeren. De aanleiding hier voor was de stroom van berichten, welke ons over de mishandeling van gevangenen in Indonesië bereikten en die de hoogleraren Hazewinkel- Suringa en Van Beifimelen publiekelijk deed protesteren. Het verbijsterende bericht echter, dat de Officier van Justitie bij de geruchtmakende processen in Djakarta verklaard heeft, dat een paar klap pen tijdens een verhoor geen kwaad kunnen, heeft deze hoop voor een groot gedeelte doen verdwijnen. Daar, in Indonesië, houdt men er zeer gevaarlijke opvattingen op na. Misstappen van de politie worden blijkbaar door de justitie en de rechterlijke macht gedekt, ja. zelfs openlijk toege geven en in de hand gewerkt. Waartoe zulk een door de overheid gesanctionneerde recht verkrachting IHden kan. hebben de dictatuurstaten uit het heden en het verleden ge noegzaam bewezen. Iemand die uit vrees voor lichamelijke of geestelijke folteringen zichzelf beschuldigt, is onherroepelijk verloren, omdat hij zelf het bezwarend materiaal voor zijn veroordeling levert. Overigens komt het antwoord van de Indonesische regering op de Ne derland** protestnota van October j 1 wel tn een zeer dubieus daglicht te staan. Door riin mond voorbij te praten, heeft Soenarjo. die zich jurist noemt, eindelijk het aapje uit de mouw getoverd. H. RIDER HAGGARD De Diamantmijnen van Koning Salomo 28. Ik voldeed aan zijn verzoek, ma dat onze goederen reeds naar de koning gebracht waren, die ons in de voormiddag wilde zien. Enigszins tot haar verwondering en teleur stelling, verzochten wij de jonge dames naar buiten te gaan en wij maakten zo goed toilet als de omstandigheden het toelieten. Good ging er toe over opnieuw de rechterzijde van zijn gezicht te scheren, nadat wij hem op het hart gedrukt hadden vooral niet aan de linkerkant te raken, waarop nu het begin was van een fraaie bakkebaard. Wat ons betreft, we bepaalden ons er toe ons goed te wassen en ons haar uit te kammen Sir Henry's geel haar viel hem nu op de schouders en hij geleek meer dan ooit op een oude Noorman, terwijl mijn grauwe stoppels ten volle een duim lang waren, inplaats van een halve duim. wat ik in het algemeen als de maximum lengte beschouwde. Nadat wij hadden ontbeten en een pijp ge rookt, werd ons een boodschap gebracht door geen minder personage dan Infadoos zelf, dat Twala de koning gereed was ons te ontvangen, indien wij zo goed wilden zijn om te komen. In antwoord daarop deelden wij mee, dat wij er de voorkeur aan zouden geven, te wachten tot de zon een weinig hoger was, omdat wij nog vermoeid waren van onze reis. Het is altijd goed om, wanneer men met een onbeschaafde volksstam te doen heeft, met te veel haast te maken. Ze zijn geneigd, beleefdheid voor vrees of onderworpenheid te houden. Zo, hoewel wij even verlangend waren om Twala te zien, als hij het wezen kon om ons te ontmoeten, zaten wij een uur en wachtten, van die tijd gebruik makende om te overleg gen welke geschenken wij de koning zouden geven. Wat wij bezaten was maar bitter wei nig; we konden hem het Winchester geweer, dat door de arme Ventvogel gebruikt was, schenken en enige kralen. Het geweer met am munitie was voor de koning zelf en de kralen waren voor zijn vrouwen en hovelingen. Wij hadden er al enige aan Infadoos en Scrag ga gegeven, en zij waren er verrukt over geweest ze hadden zulke dingen tevoren nooit gezien 'Eindelijk verklaarden wij, dat we gereed waren en we vertrokken naar de audiëntie, geleid door Infadoos. terwijl Umbopa het geweer en de kra len droeg. Na een paar honderd el gelopen tp hebben kwamen wij aan een omheining, ongeveer gelijk aan die welke de hutten omgaf, die men ons had aangewezen, maar zeker vijftig maal z< groot. Langs de omheining vond men een rij hut ten; dit waren de woningen van de vrouwen var. de- koning. Juist tegenover de toegang stond op een open ruimte een op zichzelf staande grote hut. waarin Zijne Majesteit woonde. De rest was open grond, dat is te zeggen, het zou open zijn geweest, indien het niet was ge vuld geworden door compagnie aan compagnie van krijgslieden, die ten getale van zeven of achtduizend daar gemonsterd werden Deze man- neb stonden stil als standbeelden toen wij langs hen liepen en het zou onmogelijk zijn een denk beeld te geven van de grootsheid van het schouw spel, dat ze boden, met hun wuivende pluimen, hun glinsterende speren en hun schilden overtrok ken met ossenhuiden. De ruimte voor de grote hut was leeg, maar daarvoor waren verscheidene stoeltjes geplaatst. Op drie daarvan gingen wij op een wenk van Infadoos zitten, terwijl Umbopa achter ons stond. Wat Infadoos betrof, hij ging staan voor de deur van de hut. Zo wachtten wij ongeveer tien minuten onder dodelijke stilte, maar bewust dat voortdurend achtduizend paar ogen op ons gericht waren. Het was een enigszins vermoeiende beproeving, welke wij echter zo goed mogelijk trachtten te doorstaan. Eindelijk werd de deur van de hut geopend en een reusachtige figuur met een prachtig tijger vel over de schouders geworpen, stapte naar bui en. gevolgd door de longe Scragga en een we zen, dat ons een verschrompelde aap gekleed in een bonten mantel scheen. De grote man ging op een stoel zitten, Scragga nam plaats achter hem en de aap kroop in de schaduw van de hut en hurkte neer. Nog altijd was het stil. Wij beschouwden de -nan nauwkeurig; hij had het meest terugstotend uiterlijk, dat wij ooit gezien hadden. De lippen waren dik als van een neger, de neus was plat. hij had slechts één glinsterend zwart oog en op de plaats waar het andere moest zijn, bevond zich een holle opening. De uitdrukking van het gezicht was wreed en zinnelijk in hoge mate. Op het hoofd stond een prachtige pluim van witte struisvogelveren, om zijn lichaam droeg hij een hemd van glinsterend kettingdraad, om zijn mid del en rechterknie bevonden zich de gewone ver sierselen van wit ossenstaarthaar. In zijn rechter hand hield hij een zeer grote speer, om zijn hals was een dikke gouden ring en. om zijn voor hoofd gebonden, scheen dof een enkele zeer grote ongeslepen diamant (Wordt vervolgd.) I 22.55—23.00 Niet Brussel. 484 m. 12 00 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 17.55 Gram. 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Orkest- concert 22 00 Nieuws 22.15 ..Parijs by nacht" 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag en Hoe de weekbladen het zien (op 224 m.). Kruiswoordraadsel Ho r iz 1. Gewaad, 6. geo grafische term, 8. middag, 10. Fr. N.V., 11. ranonkelachtige plant, 13. uitroep, 15. angnoot, 16 oud, 19. telwoord, 20. gezins lid. 21 onmeetbaar getal, 22. verborgen Verticaal: 2. Bovenste baggerveen. welwillende lezer. 4. smalbladige hen- nepnetel, 5. verdikking, 7. voelspriet, 9. n andere. 10. snoeperig.' 12. bijwoord, 14. :angnoot, 17. bergplaats, 18. Nooroost. 21. gezinslid. Oplossing vorige puzzle No 51. 1-7 Grendel. 7-11 lente. 11-14 egel, 14-18 larie, 18-22 enorm. 22-28 mazelen. 28- i. 34-38 steek. 38-42 kogel. 42-46 ledig, 46-50 geluk, 50-56 klewang, 56-60 groen, 60-65 nestel. 65-69 labél, 69-72 leeg. 72. 68, 64. 60. 56. 52. 48. 44. 40. 36. 32. 28. 24. 20, 16, 12, 8, 4 GEEN GELD, GEEN ZORGEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2