Aantal motorstoringen dit jaar teruglopen zal Jllcttiac £riitsrl)c (üouraitl Nederland was Hamburg de baas (5-2) Premier Boelganin zet twee ministers aan de dijk Censuur Verenigde Naties verbrak radiopraatje Amsterdam krijgt IJ-tunnelf met of zonder het Rijk Veiligheidsraad morgen reeds in spoedzitting bijeen M I Ml!' 14 DONDERDAG 3 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10285 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcti l« ghetlcoro tngn her! fn fegfjenspotf Veel animo voor Wegenwacht (Zie pag. 5) VERWACHTING K.L.M.-DIRECTEUR Nieuwe lijn naar Afghanistan, als vergunning afkomt (Van onze verkeersredacteur) F 1954 zag de K.L.M. zijn productie met een kwart omhooggaan, verge leken bij het jaar daarvoor. Over datzelfde tweetal jaren stegen de inkomsten evenwel slechts met vijftien procent. Daarom staat er voor dit jaar slechts een kleine expansie op het programma. Op deze manier wil men tiachten de beide grootheden weer met elkaar in evenredigheid te brengen. Men wil bij onze luchtvaartmaatschappij trachten de passagiers zoveel mogelijk te gerieven door het verkorten van de wacht- en overstaptijden en door het opvoeren van de service, waar dat nog mogelijk is. Want de scherpe concurrentie dwingt de K.L.M. dat dienstbetoon zo ver op te voeren, tot het een klein beetje beter is geworden, dan dat van alle anderen Dit zijn enkele van de punten, die gis teren op de jaarlijkse persconferentie van de K.L.M. aan de orde werden gesteld door de nieuwe president-directeur, de heer I. A. Aler. De heer Aler heeft een groot gedeelte van de tien maanden, dat hij K.L.M.-er is. doorgebracht met oriëntatiereizen te ma ken naar de diverse nederzettingen van de maatschappij in alle delen van de we reld. Zo kon hij ook uit de eerste hand nieuws verschaffen over de reorganisa tie-s, die er in het Westindisch vliegbedrijf hebben plaatsgevonden. Deze post, de belangrijkste na het moe derland. leverde een zeer groot jaarlijks verlies op. Men heeft nu, door de pro ductie in te krimpen van 15% millioen tonkilometers per jaar tot 12% millioen, het verlies tot de helft weten te beperken. Op grond van technische uitkomsten verwacht men reeds dit jaar het aantal motoretoringen drastisch te beperken. Het is inderdaad waar, dat de moderne, meer- motorige machines zeer wel enige tijd met één of twee motoren minder kunnen vlie gen, maar zomin voor de technici als voor de passagiers is het voortijdig afslaan van een motor een prettige ervaring. De oorzaak is waarschijnlijk het feit. dat de tegenwoordige fabrikanten van vliegtuigen de motoren zo ver pousseren, dat de dan onvermijdelijke kinderziekten op de nek van de exploitanten neerkomen Voor de helft is de K.L.M. door deze narigheid heen en op grond daarvan kon de heer Aler zijn optimistische voorspel ling doen. Andere punten van belang: SCHIPHOL: Waarschijnlijk reeds de volgende maand zal een nieuw gebouw voor de civiele dienst worden geopend, dat het modernste van geheel Europa zaJ zjjn. DJAKARTA: Do samenwerking met de Indonesiërs is goed. De G.I.A. draaide het vorig jaar met een sluitende balans. Vjjf keer per week vliegt de K.L.M. op Djakarta. BIAK: Een plezierige indruk, een goed vliegveld, uitstekend stationsgebouw en een voortreffelijk K.L.M.-hotel. NIEUW-GUINEA: Men werkt er met veel enthousiasme en klaagt, dat „Den Haag" ze niet begrijpt. Misschien is dat wel waar. Er moeten dus zoveel mogelijk BELEID: De heer P. Gideonse is in de directie opgenomen, speciaal om zich be zig te houden met het bevorderen van de ^ALGEMEEN: De K.L.M. voelt zich ernstig belemmerd in het streven naar vrijheid in de lucht. Men is soms sceptisch gestemd, of de toestand, wat dat aangaat, er wel beter op wordt. Zomerdienst Da heer F. J. von Balluseck. directeur van de afdeling vervoer, vertelde het een en ander over de zomerdienstregeling- 1955. Er komt een nieuwe luchtlijn tussen Karachi en Afghanistan, als tenminste de vergunning afkomt, die, na ge slaagde proefvluchten, reeds geruime tijd geleden is aangevraagd. Dat zal daar de eerste luchtlijn zijn. Men heeft in die streek nu nog uitsluitend de trein en die doet er lang over. Men heeft eindelijk internationaal over eenstemming kunnen bereiken over het maximum aan vrije bagage: dertig kilo voor de eerste en twintig voor de toeris tenklasse. De turbopropvliegtuigen van Lockheed, die men als eerste uitbreidingen voor de intercontinentale lijnen had gezien, ko men door onverwachte moeilijkheden met de motor veel te laat en worden dus aan de kant gezet. Wat dan? men denkt over projecten van Douglas. Britannia of een ander van Lockheed, maar de beslissing is nog niet genomen. De heer Aler tenslotte sloot zich aan bij de uitspraak van een autori teit op luchtvaartgebied, dat het nog wel tien jaar zal duren, voordat he licopters in het van goede wegen en diensten voorziene West-Europa ren dabel kunnen zijn. Hoe het ook zij. de K.L.M. zal drie jaar vóór dat tijd stip gaan vliegen met helicopters, om ervaring op te doen. Echtpaar Drees - minder officieel Luchthaven Rotterdam gevaarlijk plan" UEN WEINIG PLEZIERIGE UIT- -Lj SPRAAK voor de Rotterdam mers: de heer Aler sprak zich op de gisteren gehouden K.L.M.-pers conferentie uit tegen de stichting van een vlieghaven bjj de Maasstad. „De regering moet een beslissing nemen.' zei de heer Aler, „maar w(j s(jn het met haar eens, dat men in ons kleine land niet het gevaar moet lopen, het moeizaam opge bouwde luchtvaartpotentleel in de waagschaal te stellen door een splitsing. En dat zou bij het stichten van een dergelijke luchthaven zeer zeker het geval zijn." Om de waterstolbom Waar gaat de Britse Atoom-chef heen? Reuter verneemt uit goede bron in Lon den. dat de Britse atoomgeleerde Sir William Penney binnenkort met een be langrijke groep Britse deskundigen naar de Ver. Staten zal vliegen voor geheime besprekingen. Dit Brits-Amerikaans over leg op hoog niveau zou ten doel hebben, de samenwerking op het gebied van de atoomenergie tussen beide landen te her- Reuter seint, dat het de Britten voor namelijk te doen ls om gegevens over de ontwikkeling van de waterstofbom. Zoals gemeld, zijn de Engelse geleerden onlangs begonnen met de ontwikkeling van dit wapen. Het tijdstip van dit bezoek is alle aandacht waard: in Nevada worden op het ogenblik juist proeven genomen met een nieuw ontstekingsapparaat voor waterstofbommen. Sir Penney zou er, tenslotte, in geslaagd zijn, goedkopere waterstofbommen te ma ken dan de Ver. Staten. Dit zou de Britse geleerde een goede onderhandelingspositie versohaffen. Volgens Ass. Press ls het niet uitgeslo ten, dat Engeland zijn eerste proef met de waterstofbom voorbereidt. Sir Penney zou dan binnenkort vertrekken naar de proefterreinen, „ergens in de buurt van Australië". Officieel is niets omtrent Sir Penney's reis bekendgemaakt. Het voorlopig Nederlands elftal heeft gistermiddag in de wedstrijd tegen de Hamburger S.V. weer een stap in de goede richting gezet. De 52 overtrinninp, op het witte ve'd van het Feijenoord Stadion behaald, betekent een dikke streep aan öe voetbalbalk. Dit spelmoment geeft duidelijk weer hoe de onzen het vijfde en laatste doelpunt scoorden. Lenstra en Dillen, ook deze middag weer de „sterren", schieten gelijktijdig op het doel, maar helaas tegen de lat. Roosenburg zorgde echter voor de juiste afwerking. Hoe de andere goals tot stand kwamen leest men elders in dit blad. Theeprijs in Engeland reeds lageT Een grote theefabrikant in Engeland heeft gisteren zyn prijzen met 8 pence per lb verlaagd. Dit is de eerste belang rijke verlaging van de kleinhandelsprij zen sedert de theeprijzen een nationaal twistpunt zijn geworden. Moskous liefde onbestendig van duur De Russische regering heeft <1e minis ter voor de kolenwinning, Zasjadko, en die voor de staatsboerderijen. Kozlof, ont slagen. omdat zjj hun werk onbevredigend verrichtten, aldus meldde Moskou. De minister van landbouw, Benediktof, krijgt het deoartenmirt van staatsboerde rijen onder zitn beheer, terwijl Zademidko werd benoemd tot minister voor de ko lenwinning. Volgens Tass, het Russische pere bureau, is deze regeringswijziging ge schied on voorstel van de premier, maar schalk Boelganin. Zasjadko had zich zeer verdienstelijk gemaakt bij het snelle herstel van de Minister en mevrouw Drees hebben de afgelopen dagen een bezoek ge bracht aan de staatsmijnen. Gewapend met mijnlamp en helm maakte het echtpaar, vergezeld van enige mijnautoriteiten, een afdaling in de schacht van de staatsmijn Emma te Treebeek, 700 meter diep. N.C.R.V.-conespondent de mond gesnoerd Maar Bob Kroon (Genève) greep naar telefoon (Van een onzer verslaggevers). TOEN BOB KROON, de Geneefse cor- responden van de N.C.R.V., gister avond omstreeks zeven uur zijn praatje hield, dat een uur later in de Radiokrant Vandaag zou worden uitgezonden, werd hem plotseling de mond gesnoerd. Dit incident deed zich voor tn een studio van het Palais des Nations, waar de gesproken brief op de plaat werd vast gelegd. Zijn commentaar handelde over de af- Vandaag Radiok faire rondom de Roemeense legatie te Bern. Midden in een zin viel een stilte Bob Kroon had nog juist tijd om zeggen: „Wachten jullie even". Maar daarna hoorde men niets meer. Uiteraard liet de correspondent het er niet bij zitten. Weldra „hing" hij aan de telefoon. Toen bleek, dat de censuur- afdeling van de voorlichtingsdienst der Verenigde Naties de knoppen van het opname-apparaat had dichtgedraaid. Men as bang voor politieke verwikkelingen. Gerard Hoek, de programmaleider van de N.C.R.V., liet onmiddellijk maatrege- nemen. Hij achtte deze handelwijze aantasting van de persvrijheid. De voorlichtingsdienst van de V.N. had wel anders kunnen optreden. Indien men het onaangenaam vond. dat een praatje over toemeense affaire uit een studio in het Palais des Nations werd uitgezonden, men toch aan de correspondent kun- verzoeken de aanduiding van waar hij sprak, achterwege te laten. De N.C.R.V. bracht zowel de afgebro ken brief als het telefonisch commen taar daarop van Bob Kroon in de radio krant. Een volgend maal zal hij zijn bru ven „oversturen" uit de studio Genève. Bijna 4i doden Drama op het station van Poesan (Zuid-Korea) Een stampvolle passaglerstreln vloog gisteren na een botsing op het station van Poesan (Zuid-Korea) in brand. Door de botsing werden de deuren van éér rijtuig ontwricht, waardoor geen der in zittenden de wagon kon verlaten. Negen en-dertig mensen kwamen in de vlam- Balkanpact van Ankara getekend De ministers van buitenlandse zaken an Griekenland, Joegoslavië en Turkije hebben te Ankara een verdrag getekend. Er wordt een parlementaire raadgevende assemblée in het leven geroepen voor kwesties van de Balkan. De gemeen schappelijke defensie der drie genoem de landen zal versterkt worden. Binnen kort komt men opnieuw bijeen voor het ten van een economisch front. Dulles op Formosa aangekomen Het eventueel prijsgeven van de eilan den Matsoe en Quemoy voor de kust van communistisch China zal vandaag worden besproken tussen Dulles, de Amerikaanse minister van buitenland-se zaken en Tsjang Kat-Sjek van nationalistisch China. Dulles is vanochtend op Formosa gearri veerd. Vorige maand verklaarde Dulles, dat Amerika deze eilanden niet „als zodanig" zou helpen verdedigen. Wel zou het er tegen waken, dat ze als pringplank voor een aanval op Formosa en de Pesca dores worden gebruikt. Het i-s vrijwel zeker, dat Tsjang Kai-sjek zich zal verzetten tegen elk voorstel, Quemoy en Matsoe prijs te geven. Deze eilanden zijn de enige belangrijke voor de Chinese kust. die de nationalisten op het ogenblik nog bezitten. Thans is tevens het Amerikaanse verdrag met nationalistisch China betreffende wederzijdse bijstand van kracht geworden. Het Fonds Doctor Catherine van Tussenbroek heeft voor *55 een beurs van f 1000 beschikbaar gesteld voor Ned. academisch-gevormde vrouwen, die hun studae willen voltooien met een weten- schappe'ijk onderzoek, onverschillig op welk gebied in ons land of daarbuiten. vernielde en overstroomde mijnen van het Donhekken, nadat de Duitsers uit het gebied waren verdreven. Zün opvolger Zademidko is echter de algelopen twee Jaar reeds Zasjadko's plaatsvervanger ge weest Blijkbaar was men ontevreden •er Zasjadko. Kozlof, die sinds October 1952 candl- daat-lid is geweest van het Centrale Co mité der Communistische Partij, is sedert September 1953 minister voor de staats boerderijen geweest Voordien was hij hoofd van het ministerie voor de vee teelt dat bij het ministerie van landbouw, onder Benediktof, werd gevoegd. Bene diktof, die onderscheiden is met de Orde Lenin en volwaardig lid is van het Centrale Comité sedert 1952, werd in November 1953 minister van landbouw. „Ik vloog door een atoomwolk Wat zijn je ervaringen. all je door de molk van een atoomontploffing vliegt? Vijf journalisten, onder wie Jim Becker van Ass. Press, kunnen daarover meepraten. Hieronder geven wij iv het kort de indrukken weer, die Jim Becker en zjjn collega's opdeden tijdens een ducht boren het gebied van de laatste atomische proefneming. (Nevada, V S den F 84 straaljagers Thunderjets gebruikt, die natuurlijk veel sneller zjjn dan onze bommen- Ofschoon de hitte uit de wolk verdwenen is. En de wezeld draait fn de plaal de daar het ontzag massale kolom bruine en rode deeltjes stof en stikstofverbindingen, welke voor je oprijst. Zrt heeft een fascinerende schoonheid zoiets ren een ringslang als hij zich begint te versprei den. Het belangrijkste deel van de wolk, de z.g. pad destoel. stijgt te snel om hoog om een laagvlle- gende B-25 de kans te geven, er bü te komen Maar omhoog kijkend naar de bruinacht'oe grijze onderkant, is he» onheilspellend genoeo van minder dan 3000 m*>- Om te onderzoeken hoe vluchtig de wolk is, toor- kan de radio-activiteit niet van zich afzetten. Want on danks de officiële verze kering, dat men lang aan de straling bloot gesteld geweest moest zijn wil deze schadelijke gevolgen opleveren, denkt men er toch aan. dat elke regel zijn uitzondering heeft Maar als het vliegtuig door het maasachtige weefsel van de lagere wolk (de steel) vliegt, be merkt men niets anders dan bi; vroegere vluch ten door natuurlijke wti- geiger-teller wijzt radio activiteit van ve dene honderden miitt- R&ntgen, net voldoende om röntgenfoto's van uw borst of tanden te nemen. Het gevoelige plaatje dat u draagt, ziet er on- veer hetzelfde uit na een vlucht van 3 uur en 20 minuten als toen het aan u vertsrekt werd..De ont wikkeling van het plaatje In het laboratorium zal precies aantonen aan hoe veel straling u bent blootgesteld geweest. Bin nen het toestel blijkt men, volgens de officieuze gegevens, blootgesteld ge weest tc zijn aan 64 6 78 milli-Röntgen en de buitenkant van het vlieg tuig aan 160 M.R De schoenen van de journalisten brachten hst tot 6 MR en de handen van hen uiaren vrijwel even radioactief, maar doende om dit te doen verdwijnen. Tenslotte was er het gevoel van bewondering voor de bekwaamheid en koelbloedigheid van de mannen van de lucht macht. die na iedere proef in Nevada of in de Pacific opstijgen voor ge geven* over de radio actieve wolken, welks ran het grootste belang zouden kunnen blijken te zijn in een eventuele atoomoorlog. Beslist geluid van gemeenteiaad Burgemeester d.Ailly: Tegen verder uitstel zullen wij ons verzetten HOE DAN OOK, de LJ-tunnel zM er komen. Liefst met medewerking van het Rijk, maar als het moet zónder. Een brug over het IJ zou de dood steek voor Amsterdam zijn, en daarom is het plan-Volkers voor de hoofd stad volkomen onaanvaardbaar. Aldus werd gisteren van de zijde van B. en W. in de raadsvergadering van Amsterdam verklaard. het Amsterdamse tünnelplan zal enigen, althans wat betreft de instelling van een tunnelbureau. Maar beslist de minister anders, dan doet Amsterdam het alleen. Dat zal niet eenvoudig zijn, maar het zal gebeuren. Koningin op de schaats bij Loosdrecht Schaatsliefhebbers, die gistermiddag op de Loosdrechtse plassen waren, hebben daar ook H.M. de Koningin kunnen waar- rfemen, die de gladde Ijzers had onderge- woord zal spreken. Anders zullen wij zelf het plan-5 gaan Dit was het antwoord op een interpel latie van het raadslid Le Cavalier. De had betoogd, dat het aanleggen van ei brug, die de haven in tweeën zou delen, een enorm economisch verlies zou beteke nen. Van levensslagader zou het IJ eer plastic-ader worden „een operatie waarbij het niet uitgesloten ls dat de pa tiënt zal doodbloeden. Volgens B. en W. zal het bruggen- plan-Volkers veel duurder ztjn dan de aanleg van een tunnel. Nog belangrij ker is, dat de bouw van een brug vijftien Jaar ral duren. Maar zou men morgen met de tunnelbouw aanvan gen. dan zoa deze over zes Jaar klaar kunnen zijn. -Burgemeester d'Ailly zei, dat de minis ter thans volledig op de hoogte is van de aspecten van het tunnelplan. Hij herinner de er aan. dat geheel Amsterdam er aan te pa» Ls gekomen (Kamer van Koop handel. de vakbeweging enz.) om aan te dringen op snelle tunnelbouw. Verdere trainering zal dan ook met kracht worden tegengaan. Vertegenwoordigers van alle fractie-; spraken zich op deze vergadering unaniem uit tegen het plan-Volkers, en waren voldaan over deze standvastige houding van het gemeentebestuur. Wet- Geschenk voor koningskinderen Op de tentoonstelling voor ideale woning inrichting in de Olgm- pla-hall te Londen wachtte de Engelss koningin Elizabeth dezer dagen een aar dige verrassing. Een klein Nederlands melske, Marijke Le gerstee, overhandigde de koningin twee pop pen In Hollandse kle derdracht: een boertje voor prins Charles en een boerinnetje voor prinses Anne. Marijke is een dochtertje van een Nederlands diplo maat tn Londen. Ge heel recht» op de foto ziet men mr D. V. Stikker, de Neder landse ambassadeur. Egyptische klacht tegen Israël De Veiligheidsraad zal op verzoek Egypte Vrijdagavond om negen uu spoedzitting bijeenkomen. Egypte heeft namelijk een klacht ingediend tegen Israël, wegens de aanval op een Egyptische mili taire post nabij Graza. Israël wordt be schuldigd van agressie met voorbedachten rade, waardoor 42 Egyptenaren om het leven kwamen De behandeling van de Egyptische klacht zal gebaseerd zijn op het rapport van de gemengd Egyptisch- Israëlische „bestandscommissie", die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld Irak ?al de Egyptische klacht tegen Israël steunen. Wij wijzen er op. dat ln een Israëlische protestnota, Egypte verantwoordelijk wordt gesteld voor het ernstige Incident bij Gaza. Inmiddels heeft de regering van Irak aan Egypte doen weten, dat Irak In geval van agressie tegen Egypte. Syrië of een andere Arabische staat, bereid Is zijn verplichtingen van de Arabische Liga na te komen. De huidige premier van Israël, Mosje SJarett. heeft in het parlement ver klaard, dat Egypte de consequenties zal moeteh aanvaarden van het feit, „dat de staat van oorlog met Israël gehandhaafd blijft". Bij die gevolgen behoren ook ge wapende botsingen, die door Egypte wor den uitgelokt. Nieuwe incidenten hebben rich voorge daan. Arabische vluchtelingen in Rafah, Joenld en Gaza hebben enkele opslag plaatsen van de V.N, aangevallen, waarbij vijf betogers werden gewond. In het ge bied van Gaza wordt het nachtelijk uit gaansverbod nog steeds gehandhaafd. Vol gens de Egyptische autoriteiten pogen communistische elementen in de strook van Gaza onrust te veroorzaken. Er wo nen daar circa 90.000 Arabische vluchte lingen. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Reuter meldde later: Premier Nasser van Egypte heeft ver klaard. dat hij de opperbevelhebber van de strijdkrachten opdrach heeft gegeven „de grens te verdedigen en aanvallen krachtig af te slaan". „Wij rekenen niet meer op ds Ver. Naties", aldus premier Nasser. Ex-koning Faioek moet zijn schuld betalen Een rechter te Parijs heeft gis teren bepaald. dat ex-koning raroek van Egypte aansprakelijk is poor schulden uit koopovereen komsten. die h\j ten tijde van zijn koningschap in Frankrijk heeft ge sloten. Volgens de rechter moet Faroek bij na 50.000 gulden betalen voor 11 japonnen en mantels aan de mode koning Dior en bijna 3500 gulden voor een heel klein Zwitsers hor loge. De japonnen en mantels wa ren in 1952 voor de toenmalige koningin Narriman besteld, en vol gens Dior» advocaat enkele maan den vóór Faroeks troonsafstand ge leverd. Eén van Faroeks advocaten zeide na de uitspraak, dat hoger beroep zal worden aangetekend. Enorme vloedgolf nadert Twee Australische steden bedreigd De steden Warren en Nyngan ln Nieuw-Zuid-Weles (Australië) worden nu direct bedreigd door «en 80 km brede vloedgolf, afkomstig van de rivieren Macquane en Bogan. Vliegtuigen brengen ln allerijl voed. sel. drinkwater en geneesmiddelen naar alt gebied. Het gemeentebestuur van Nyngan verzocht per radio om meer zandzakken. Amphibie-voertuigen poog den gisteren met voorraden de stad to bereiken, doch dat bleek onmogelijk door de kracht van het wild stromend* In het Noordoostelijk gebied van Nieuw-Zuid-Wales. waar reeds 70 mensen om het leven kwamen en 40 000 personen dakloos werden, is het gevaar nu afgenomen. HET WEER IN EUROPA s I S S h ft - Helsinki Stockh Oslo Kopenn AberdeeD Dublin Brussel licht bew. zw. bew geh. bew. geh bew. onbew. onbew. W 5 WZW 1 NO J NW 2 Z 5 ZO 4 NNO 1 O 5 O 2 -« 0 -6 0 •3 0 •1 0 1 0 3 0 -1 0 -4 0 -3 o Bordeaux Grenoble Nice Berlin Frankfort onbew. onbew. onbew. windstil windstil NNW S windstil windstil -3 0 -4 0 4 0 -7 0 -6 0 Zurich Genéve half bew. g< h bew. NNO 3 NNO 2 O 2 -7 0 -3 0 4 0 Roma windstil NNO 3 -9 0 6 0 Rustig weer De Bilt verwacht tot morgen- Weinig bewolking ei. droog weer. Vannacht lichte tot ma tige vorst en hier en daar mist. Weinig wind en let» hogers mlddagtemperaturen. (Opge maakt te 10 uur). op 8 Maart Volle Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1