Provinciaal Bestuur heeft een open voor belangen van Bollenstreek oog Uit Katwijks oude doos Hopman en Bakker vestigen officieus record NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 2 MAART 1955 Mr van Dijken op Bloemlust II: Woningtekort als sluitpost nadelig voor Zuid-Holland TER GELEGENHEID van de opening van de bolbloemententoonstelling van de stichting Bloemlust te Lisse, gaf mr T. A. van Dijken, lid van het college van G.S. van Zuid-Holland, gistermorgen een uiteenzetting over het woningvraagstuk. Spreker schetste in het kort de moeilijkheden, waarmee de provincie heeft te kampen en kwam daarbij ook op de woning toewijzingen aan de Bollenstreek, Lisse in het bijzonder. By u leven waarschijnlijk twee vragen, aldus de heer Van Dyken. Ten eerste: waarom kragen Lisse en ook andere bol- lengemeenten zo en zoveel woningen zo weinig woningen zult u zeggen en ten tweede: is er vooruitzicht, dat er voortgang komt in de oplossing van onze woningproblemen Wat de eerste vraag betreft: By de laatste woningverdeling, die de jaren 1954, 1955 en 1956 bestrijkt, kreeg Zuid- Holland een toewyzing van 37.000 wo ningen. Van dat aantal zUn wij geschrok ken, aldus spr., omdat het zo weinig is. Waarom zo weinig? By de bepaling van de behoefte aan woningen gelden vaak twee factoren, het aantal huwelyken en het woningtekort. Een landelyke advies- oommissie kwam tot de conclusie, dat de natuurlyke aanwas uitgangspunt moest worden. Hiermee werd het woningtekort tot sluitpost gemaakt, aldus spr. Provincies met een zeer grote natuurlijke aanwas en een gering woningtekort profiteerden van deze regeling, maar voor Zuid-Hol land was zU zeer nadelig. Spr. noemde in dit verband de 7500 woningen, die tijdens de oorlog in Den Haag en de 28.000, die in Rotterdam werden verwoest. By de verdeling van het aantal wonin gen kwam ook de provincie voor de vraag te staan: moeten we de nadruk leggen op de natuurlyke aanwas of op het woning tekort. Zuid-Holland legde de nadruk op het laatste. Bij de toewijzing profiteerden dus vooral de gemeenten met een groot tekort en daar waren Lisse en andere ge meenten uit de bollenstreek niet by. Schynbaar is dit een nadeel, aldus spr., maar het niet „niet-profiteren" bewijst, dat hoe ernstig de toestanden hier ook zijn die toch niet zo bedroevend aan gemerkt moeten worden als in vele an dere gemeenten in onze provincie. Lichtpunten Toch zyn er nog enkele lichtpunten. Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land werkt er thans hard voor. meer wo ningen van de minister te 'krijgen en spr. had goede hoop, dat deze pogingen suc ces zullen hebben. Daarnaast heeft het prov. bestuur een aantal mogelijkheden geschapen, waarvan 'vooral actieve ge meenten kunnen profiteren. Zo is er een zogenaamd migratie-contingent ingesteld. Dit betekent, dat alle gemeenten, waar zich meer gezinnen vestigen dan er uit vertrekken, extra woningen krygen toe gewezen. Uiteraard zal het in de bollenstreek nooit gaan om vestiging van grote mas sa's. Door de hoge geboorte-cyfers is er een hehoorlyk arbeidsaanbod. Het zal hier dus meer om de kwaliteit (gespecia liseerde arbeidskrachten) dan om de kwantiteit (vestiging van grote getallen VisserijgoUjes Ook Verre Visserij gaat spanvissen schappij (J. J. v d. Toorn) met het spannet gaan deelnemen. Op het ogenblik worden twee loggers de Sch. 399 en de Sch 249, voor dit doei in gereedheid gebracht. Het loggerspan za: worden bemand met de schippers van de rederij, die onlangs In Breskens een korte opleiding ontvingen op de kotters, die daar reeds de visserij met hel zgn. atoom- net beoefenen. De heer J. J. v. d. Toorn is tot deze proefneming overgegaan, nu de gewone vissery op de Noordzee teneinde spoedt. De twee schepen zullen begin vol gende week naar zee vertrekken en op- stomen naar de omgeving van de Noord en Westhinder. Zoals men weet nam de rederij Frank Vrolijk het initiatief tot de proef voor de spanvisserij met loggers. Duo De markt werd deze Dinsdag beheerst door de aanvoeren van twee trawlers. De Polderman was er met 200 stuks styve kabeljauwen, en 805 kisten vis van 17 Februari: de Thorina had 1210 kisten, 100 kleine kistjes haring en een stuk of wat styve. gevangen sinds 18 Februari. De KW 159 was met 130 kisten vis èn 400 stijve kabeljauwen binnen en de KW 176 had 85 kisten en 850 stuks stijve. Nog eens twee Vanmorgen waren er weer twee traw lers ter markt: de Herman had 1700 kis ten vis. plus 100 kistjes haring sinds 17 Februari gevangen en de v. Hattum voei- i'° sinds 17 Februari 950 kisten en 100 styve aan. De oudste trawlers zyn nu de Eveline (18 Febr.). de Tzonne en de Dirkje (21 Febr de Wyker. Abraham en Antje (23 Febr.i; de oudste loggers en kotters zyn: de Wiron III (16 Febr.) de KW 70, 65. 52, 152. 91. 10 (21 Febr.i, SCH 153. 135. KW 15. 20. 74. 9. 129, 95. 45. 23. 7 (22 Febr.). HD 79. SCH 27. IJM 75, KW 169 en 161 (23 Febr.). lJaanorren De schepen komen in IJmuiden van de visserij terug met mooie „ijssnorren" op: de vorst doet het buiswater onmiddellijk bevriezen. Maar het gezicht is bepaald mooier dan het gebruik voor de be manningen. die zich slechts moeizaam over dat dek kunnen verplaatsen. Aanvoeren van gisteren De export nam Dinsdag de kabeljauw, de schelvis, de schol en de zwarte kool af. Kabeljauw liep op tot f 75 a f 90 per regel; de kisten deden f 77 a f 80. Grove schelvis maakte f 38 en de grootmiddel haalde tot f 41. Schol was eveneens duur der en de grote liep op tot f 30; de middel schol deed f 42 met f 65 voor de zetschol en f 60 voor de enen. Zwarte kolen gingen voor f 34 a f 37 de grens over. De schelvis voor het binnenland was Iets gezakt en haalde nif f 38 f 40 voor de kleinmiddel en f 33 f 36 voor de pen nen terwijl de br#ad voor f 31 f 36 is verkocht. Wijting maakte f 31, grote gul f 32 a 35 en de middelgul deed f 30 tot f 33 met f 26 a f 22 voor de torretjes. Tong was als Maandag er was weer arbeiders) gaan. Het is ook niet aan te nemen, dat hier grote industriële vesti gingen zullen plaats hebben. Tot slot merkte spr. op, dat Lisse, even als trouwens ook Sassenheim. wel gepro fiteerd heeft van het migratie-contingent. Zo ontving Lisse 33 woningen extra om aan de moeilykheden van de bestaande (tuinbouw)bedryven tegemoet te komen. Deze zyn zelfs verstrekt voordat een ves tigingsoverschot was gekweekt. Als ik zie, aldus spr., welke activiteit een economisch zo belangryk deel van de Lissese bevolking, de bollenkwekers, ont plooit, dan is het myns inziens juist, dat het prov. bestuur zal overwegen maat regelen te treffen, waardoor voor hun bedryven het benodigde personeel behou den kan bUjven. Deze maatregelen kun nen echter alleen worden getroffen als het streven van het prov. bestuur tot ver groting van het contingent met goed ge volg wordt bekroond. Dienen De tweede voorzitter van Bloemlust. de heer C. J. Roos, leidde mr Van Dyken in. Hy kon de burgemeesters van Lisse, Hillegom en Sassenheim welkom heten, alsmede officiële personen op het gebied van bloembollenonderzoek, de voorlich tingsdienst en wat dies meer zy. Bloem- zo zeide de heer Roos, wil niets an ders dan het vak dienen en het publiek tonen wat de laatste ontwikkelingen zyn op het gebied van de bollencultuur. Hy verheugde zich er over, dat er zoveel in zenders waren en ook, dat zy zulk prach tig materiaal byeen hadden gebracht. Namens het bestuur betuigde hy zyn er- kenteiykheid voor het feit, dat sommige inzenders ook financiële steun hadden ge boden. Spr. reikte een piooie plaquette uit aan de heer G. Vink uit Lisse, die met huisbroei prachtige resultaten heeft be reikt en dan ook terecht een mooi plaats je voor zyn inzending heeft gekregen op de expositie. Bekroningen De jury heeft zeer lang werk gehad met het beoordelen van de talryke in zendingen. Vandaar ook, dat de bekro ningen niet direct by de opening bekend konden worden gemaakt. Hier zyn ze: 1. Narcissen, 20 soorten: Gr, gouden medaille, T. Vos en Zoon, Sassenheim; Kl. gouden medaille. Warnaar en Co. Sassenheim. 2. Narcissen, 12 soorten: Gr. gouden medaille. T. Vos en Zoon, Sassenheim; Kl. gouden medaille, Warnaar en Co, Sassenheim. 3. Narcissen, 6 soorten: Gr. gouden medaille. T. Vos en Zoon, Sassenheim; Kl. gouden medaille, G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim. a. Beste Trompetnarcis: gouden me daille, Golden Marvel, T. Vos en Zoon, Sassenheim; b. Beste Grootkronige Nar cis: gouden medaille, n.t.; c. Beste Klein- kronige Narcis: gouden medaille n.t.. d. Beste Dubbele Narcis, gouden medaille, Texas. T. Vos en Zoon, Sassenheim, 5. Hyacinthen, 15 soorten: Gr. gouden medaille, Gebr. Segers, Lisse; Kl. gouden medaille, n. t. 6. Hyacinthen, 10 soorten: Gr. gouden medaille, Gebr. Segers. Lisse; Kl. gouden medaille n. t. 7. Hyacinthen, 6 soorten: Gr. gouden medaille, Gebr. Segers, Lisse; Kl. gouden medaille, n. t. 8 Beste Hyacinth: gouden medaille, Delight, Langelaan en Hulsebosch. Hil legom. 9. Tulpen, 20 soorten: Gr. gouden me daille, Jac. Uittenbogaard en Zn, Oegst- geest; Kl gouden medaille. Gebr. Eggink, Voorschoten. 10. Tulpen, 12 soorten: Gr. gouden me daille, C. P. Alkemade Mzn, Noordwyk; Kl. gouden medaille. Gebr. Eggink. Voor schoten. 11. Tulpen, 6 soorten: Gr. gouden me daille, C. P.'Alkemade Mzn, Noordwyk; Kl. gouden medaille, Jac. Uittenbogaard, Oegst geest 12. Langstelige tuintulpen: Gr. gouden medaille. J. J. Grullemans en Zn, Lisse; Kl. gouden medaille. Gebr. Nieuwenhuls. Lisse. 13. a. Beste Rode Tulp: gouden me daille, Bing Crosby, M. Beelen, Lisse; b. Beste Rose Tulp: gouden medaille, Virtuoso, H. Nyssen en Zn. Santpoort; c. Beste Gele Tulp: gouden medaille, Golden Victory, C. P. Alkemade Mzn, Noordwyk; d. Beste Oranje Tulp: gouden medaille, n. t. 14. Beste gemengde inzending: Gr. gou den medaille. G. B, de Vroomen en Zn, Sassenheim; Kl. gouden medaille. Comb. Jonkheer, Ruygrok. Thoolen en Van Saase. 15. Beste collectieve inzending: Gr. gouden medaille. Comb. Jonkheer. Ruyg rok, Thoolen en Van Saase; Kl. gouden medaille, n. t. 16. Beste inzending Tulipa's: Gr. gou den medaille, F. Rynveld en Zoon. Hille gom; Kl. gouden medaille. n.t. 17. Decoratieve inzending afgesneden Tulpen: Gr. gouden medaille, n.t.; Kl. gouden medaille, n. t. 18. Definitieve pryzen schikken en bin den (Amateurs), kleine inzendingen: 1. G. Verdegaal, Lisse; 2. W. D. ter Hark. Hillegom. Grote inzendingen: 1. Mej. Jansen. Hillegom. 2. C. van Andel, Hille gom. Huisbroei: G. Vink. Lisse. Toegevoegde prijsvragen la. Beste inzending Narcissen, bestaan de uit 25 soorten en meer: Gr. gouden medaille', Warnaar en Co. Sassenheim; Kl. gouden medaille. G. B. de Vroomen en Zoon, Sassenheim. 9a. Beste inzending Tulpen, bestaande uit 25 soorten en meer: Gr. gouden me daille, Jac. Uittenbogaard, Oegstgeest; kl. gouden medaille. G. B. de Vroomen en Zoon, Sassenheim. 16a. Beste inzending Tulipa's, bestaande uit 15 soorten en meer: Gr. gouden me daille, F. Rynveld en Zoon, Hillegom; Kl. gouden medaille, Comb. Jonkheer, Ruygrok, Thoolen en Van Saase. VOORSCHOTEN Spreekuur burgemeester Burgemeester Van der Hoeven is ver hinderd Vrijdagmorgen spreekuur te hou. Aanrijding tussen fletsere Gistermorgen werd mej. Van O., toer zij per fiet6 komende uit de Schoolstraat, over wilde steken naar het raadhuis, hoe wel zij rechts hield, door een fietser d: uit de richting Leiden kwam, aangereden. Beiden kwamen te vallen. Mej. Van O. liep een gekneusde arm op. Beide fietsen werden beschadigd. Geldlening voor woningbouw B. en W. geven in overweging, ter fi- fanciering van de bouw van de 18 étage- woningen aan de Raadhuislaan, een aan bieding te accepteren van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten geldlening groot 250.000. De den zyn: koers 100 pet; looptijd 40 ja rente 3A pet per jaar, halfjaarlijks voldoen; aflossing in 40 jaarlijkse termij nen, elk groot 6.250; extra aflossing de eerste 10 jaar niet toegestaan; kosten: geen. Opnemingsdatum 1 Augustus 1955. Materiaal voor gemeente B. en W. vragen een crediet van 421 voor aanschaffing van kantoormeubilair en gereedschappen. Van dit bedrag I; 1420 bestemd voor een stalen tekenln- genkast en een tekentafel en tekenma chine voor de dienst openbare werken. Dezelfde dienst heeft voor gereedschap pen nodig 2406. Hiervoor zouden ten worden aangeschaft o.a. een trilappa- raat voor het harden van te bestraten zandbanen, sintelpaden enz. Verder lasapparaat, smederygereed6chap, foto toestel etc. Een gedeelte van deze ge reedschappen wordt ook door de reini gingsdienst gebruikt. Het aandeel van de ze dienst wordt berekend op 456. VOORSCHOTEN Geslaagd Onze plaatsgenoot J. C. H. Robertsen Is aan de Chr. technische school te Den Haag geslaagd voor het examen banket bakker. Op de snelle ijzeis ZOETERWO UDE Koppel wedstryd De IJsclub „Zoeterwoude" hield gister middag op de Noord Aa een koppelwed- stryd voor heren. Er namen tien koppels aan deel. De uitslag Is: 1 H. Borst-W. Belt, 2 J. Slingerland-A. Borst en 3 J. v. d. Poel-P. v. d. Poel. De troostpryzen werden gewonnen door C. Overdevest- B. v. d. Geest en A Bosman-A. van Leeuwen. Nieuws van en voor Rijnsburg Feestelijke dag voor bouwvereniging Naast de nationale driekleur wapperde gistermiddag de Spinoza-vlag in de Tul penstraat, waarmee te kennen gegeven werd, dat deze vereniging haar achtste bouwplan officieel in exploitatie nam. Ir dit bouwplan zijn twee winkels opgeno men, die door de voorzitter van de ver eniging, de heer K. Zandbergen, in tegen woordigheid van de burgemeester en ve le belangstellenden geopend werden. Het betreft hier een zaak in porcelein, dewerk en glas en een winkel voor velproducten en fijne vleeswaren. De bouwvereniging heeft als haar doel genoemd de behartiging en verbetering van de volkshuisvesting, maar waai particulier initiatief niet tot het bouwen van winkels geleid heeft, meende bouwvereniging deze taak te moeten overnemen, aldus de heer Zandbergen. Door de plaatselijke overheid is daarbij in ruime mate steun verleend. Spreker bracht dank aan de aannemers Van Eg- mond—Van Iterson - De Haan voor de vlotte en soliede bouw. Ook werden woor den van dank gesproken aan het adres van architect Van der Heijden en op zichter Prins. Naar bouw van Chr. kleuterschool Twee-en-twintig jaar bestaat de kleu terschool en het bestuur en het perso neel hebben niet te klagen over gebrek belangstelling, zo vertelde de presi dente. mevrouw v. d. Vijverv. d. Voet gisteravond tijdens de jaarvergadering- ouderavond van de Chr. kleuterschool. Na In r i uit Vertrokken: KW 108. 51. 48, 24, 17. 107, 155, 65. 89. 57. 38. 26. 166. 28, 69. 127, 84. 126, 40. 36. 31. 71. 53. 34, 133, 94. 56, 30, 210. 98. 12, 62. 72, 77, 35 en 60. Binnengekomen: geen loggers. XXXII E. A. Boigeistiaat halve eeuw geleden Ook al is de plaat-van-de-dag dan 50 jaar oud, je hoeft toch geen erg bedaagde Katwijker te zijn om door te hebben, dat dit de E. A. Borger- straat is. En dan gezien in Zuidelijke richting naar de hoek van de Burgers- dijkstraat. Het is allemaal vrijwel hetzelfde gebleven. Op het wegdek na dan. Dat was toen nog zand, mul zand, dat in wolkjes van je voeten vloog, •als je de weg overstak. Een eldorado voor kippen, die destijds nog niet van de leg raakten door ronkende automobielen. Aan de rechterkant staat de kolenschuur van IJ. van der Plas. Tegen woordig werkt daar een zoon van genoemde man. Verderop ziet men mis schien wel dat huis met het torentje. Daar woonde wijlen de heer Holtrust, hoofd van de Geref. school. Later is er visserij-onderwijs gegeven en ook zijn er huisvrouwen en huishoudsters voot hun taak opgeleid. Links de boerderij van Schaap. Iets verder woont G. Vlieland, voorman van de gemeentewerkers. En dan even een serie: de bakkerszaak L. Parle- vliet, de groentenwinkel van J. Durieux, de melkhandel van Jb. van Duyn en het huis van de familie R. Ouwehand, dat nu aan de zoon is overgegaan. Op de achtergrond is de Burgersdykstraat te zien, bij de manufacturen- en kruidenierswinkel. Opname Beelddocumentatie Gemeente Katwyk. de opening gaf mej. Plaizier met behulp van het flanelbord een bijbelse les. In haar overzicht over 1954 kon de pre sidente optimistische klanken laten horen. Allereerst dat het einde van de gebouwen misère in zicht komt, nu de gemeente grond voor de school gevonden heeft en de nodige financiële medewerking heeft toegezegd. Aan het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop is opdracht verleend tot het maken van een plan. Mevrouw Kralt—Ruigendijk bracht het jaarverslag uit. Er is een kleine kans, dat we nog dit jaar tot de bouw van de nieuwe school kunnen overgaan, zo werd meegedeeld. Mevr. De Haan—v. d. Mey meldde een batig slot van ruim f 280. De begroting wijst echter een tekort aan van f 3.300, „maar daarover maken we ons geen zorgen op het ogenblik", zei de pre sidente. Voorlopig zal nu mevrouw Post als penningmeesteresse optreden. Niel onmogelijk is, dat mevrouw Den Heijer— Parlevliet als zodanig zal gaan fungeren. De kinderen van de hoogste klasse voer den onder leiding van het personeel een tweetal spelletjes uit. Tot genoegen van ieder en ook tot bewondering, voor de resultaten. Tenslotte was er een poppen kastvoorstelling. Feest van R.D.C. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan heeft de Rijnsburgse damclub gisteren een feestavond gehouden Flora. Daarvoor was het radiogezelschap van Jan Lemaire uitgenodigd. Op vlotte wijze heeft dit een goed programma ge bracht. De clown Fantasio had er geen moeite mee de lachspieren van de aa zigen in beweging te brengen. Miss Ste- valieno liet adembenemende staaltjes op het slappe koord zien en The Broytons vertoonden zeer goede nummers acroba tiek. Olga Lowiena jodelde dat het lieve lust was en ook Truus Koopmans had succes met haar liedjes bij de gui taar. Het optreden van de artisten werd muzikaal omlijst door het orkest De Metro's. Jan Lemaire verzorgde de ferences op de bekende wijze. De heer D. van der Me ij. voorzitter van de feestcommissie, dankte in openingswoord B. en W. en het bestuur van Flora voor hun medewerking. Hij kon ook de secretaris van de Nederlandse dambond weikom heten, evenals de heer W. Huisman, damkampioen van Neder land, die enige tyd de leermeester is ge weest van R.D.C. Het slotwoord werd ge sproken door de voorzitter van R.D.C., de heer Joh. Kromhout. Tot slot werd een verloting gehouden, maar in de pauze had men zich ook al met een tombola kunnen vermaken. Tijdei de i tionale lange baanwed-lte ook de titelwedstrijden te Heerenveen strijden te Nieuwe Niedorp reden zowel Siem Hopman als Jan Bakker de 3000 binnen de Nederlandse recordtijd var min. 14.9 sec. van Piet Keyzer, in 1942 te Bergen (N.H.) gemaakt. Jan Bakker startte als eerste op de 3000 meter en liet een tijd afdrukken van 5min. 14.2 sec., waarmede hij dus 0.7 sec. beneden de tijd van Keyzer bleef. Zijn prestatie werd echter kort daarna over troefd toen Siem Hopman in het laatste paar met Sammes op de baan verscheen. Hopman deed nog 1.4 sec. mind< deze afstand en kwam in 5 min. 1 rond. Bijzonder jammer was het v ze rijders, dat de organisatoren niet op recordverbeteringen rekenden. Zij had den de banen met verfstrepen afgezet et niet, zoals reglementair voorgeschrever is. met sneeuwranden, of losse houten blokjes. Daar aan de reglementsbepalingen niet is voldaan, kunnen deze prestaties dus niet voor erkenning in aanmerking ko- Te Amersfoort zijn de kampioenschap pen korte baan verreden. In de finale plaatsten zich behalve Van de Nagel. J Harmsma uit Boyl (Fr). H. Bakker sr en jr uit Finsterwolde. De kampioen reed de finale in grootse stijl. Met Bakker sr en Harmsma had hij weinig moeite. De be slissing moest in de laatste rit vallen tus sen Bakker jr en Van de Nagel. In de laatste meters schoot de titelverdediger naar voren. Hij eindigde als eerste in 15.6 sec. Het klassement zag er als volgi 1. A. v d. Nagel. Zwammerdam (Z.H.); 2. H. Bakker jr. Finsterwolde (Gr.) 3. J. Harmsma, Boyl (Fr.) 4. H. Bakker sr, Fin sterwolde (Gr.). In Apeldoorn zijn revanchewedstrijden gehouden van het nationale kampioen schap lange baan. Op het programma stonden de 500. de 1500 en de 3000 meter, welke alle drie door Gerard Maarse wer den gewonnen. Bij de 28 deelnemers ont braken Kees Broekman, die wegens ziek- Lezini in Flora uur wordt in de tri lezing gehouden de wortelvlieg. Morgenavond 8 u bunehal van Flora de bestrijding Ieder is welkom. Nieuwe leerlingen Morgen is er in de Koningin-Wilhelmi- naschool tussen 8 en 9 uur gelegenheid nieuwe leerlingen op te geven. Men kan ook voor de kleuterschool nieuwe leer lingen opgeven, morgen tussen half 8 en half 9 in de kleuterschool. C.H. jongeren vergaderen In de cantine van Van der Vijvers Con- servenfabrieken vergaderen morgen avond de C.H. jongeren. De heer Van der Vliet uit Leiden zal spreken over het onderwerp „Industrialisatie". N.Z.H.-schaaknieuws N.Z.H. II speelde tegen Sassenheim II »n competitiewedstrijd in de derde klasse an de L.S.B. N.Z.H. kwam slechte met !ven spelers op en kreeg de grootste nederlaag te slikken, die mogelijk was. Sassenheim won met 100. Tussen goud en diamant Het echtpaar Jac. v. d. Eykel—A. v. d. Eykel-Nieuwkoop, wonende Valkenbur- gerweg 11, hoopt op 25 Maart zijn 55-jarig huwelijksfeest te vieren. VALKENBURG Spreekbeurt Vrijdagavond om acht uur spreekt ds Bouw. Hervormd predikant te Ridderkerk in zaal De Vries voor de Geref. Bond. De heer G. A Jonker, handcls- conunissaris voor Nederland op de Ne derlandse Antillen, heeft gisteren Cu racao verlaten wegens het bereiken van de ambtelyke leeftijdsgrens. Hij zal zich verder aan de handel wijden. Om Russische schaaktitel Smyslov ligt voor op Gelier De partijen van de 12e ronde van het tournooi om het Russische schaakkam pioenschap hadden het volgende resul- Mikenas won van Lisltsyn, Petros- von van Taimanov, Botwinnik ver sloeg Furman, Spassky en Smyslov speel den remise. De overige partijen. Geller- Ilivitsky, Kan-Keres, Antoshln-Korchnoy, Tsjersakov-Borisenko, Kotov-Flohr en Averbach-Simagin werden alle afgebro ken. De afgebroken partij uit de tiende ron- tussen Furman en Geiler, werd door Furman opgegeven, In de partij tussen de leiders van het tournooi Spassky en Smyslov zochten beide spelers naar positioneel voordeel. In antwoord op de Koning Indische dediging van Smyslov ging Spassky veilig systeem van afruil, dat meestal in het voordeel van wit eindigt. Maar Smyslov wist nog op tijd in te grij pen. zodat na de 17e zet tot remise werd besloten. De partij tussen Mikenas en Li6iteyn nam niet veel tijd in beslag. De opening deed denken aan de typische Spassky"-styl, maar de voortzetting geheel anders. Op een beslissend moment begon Lisiteyn te voorbarig een aanval met zijn vleugelpionnen, waardoor hij zijn positie ernstig verzwakte. Na de 26e zet moest hij zich gewonnen geven. Grote belangstelling was er voor de strijd tussen Petrosyan en Taimanov. Beide grootmeesters zijn serieuze candi- daten voor de beste plaatsen, hoewel zij niet de leiding hebben. Petrosyan die met wit speelde wist door enkele zeer knappe zetten de positie van de pionnen om de zwarte koning te verzwakken en lanceerde toen de beslisende aanval. De stukken van Taimanov stonden geblok keerd, terwijl zijn tegenstander de druk steeds wist te verzwaren. Nadat Taima nov lang over de 24e zet had nagedacht gaf hij de strijd op zonder een zet te doen, hoewel alle stukken nog op het bord stonden. Wel een zeer eigenaardige situatie voor een grootmeester. In de partij tussen Botwinnik en Fur- nam deed de wereldkampioen een aan val op de koningsvleugel. Furman accep teerde de uitdaging en ging over tot de tegenaanval. Botwinnik wist deze echter te pareren en won een stuk van Fur man in ruil voor twee pionnen, waar na Furman de strijd opgaf. Na de 12e ronde heeft Smyslov de leiding met punt, op de tweede plaats staat Geiler met 8 punten en een afgebroken partij, terwijl Spassky de derde plaats inneemt met 8 punten. IJshockey Tsjechen waren Zweden te slim af De wedstrijden die gisteravond gespeeld jn voor het A-lournooi in net kader van »t wereld- en Europees kampioenschap ijshockey, zijn niet -an invloed geweest op de stand in dit tournooi. Canada. Rus land en de Ver. Staten, die aan de kop stonden, behoefden niet te spelen, zodat alleen ontmoetingen in de lagere regionen werden afgewerkt, waarbij Duitsland zich door de overwinning op Finland van de de 6e plaats kon werken. Alle hebben thans vier wedstrijd gespeeld. Tot de spannendste wedstryden tot toe gespeeld behoorde wel de ontmoeting tussen Tsjeeho-Slowakije en Zweden welke tenslotte door de Tsjechen met 6—5 werd gewonnen. Het grotere uithoudings vermogen van de Tsjechen gaf de doorslag in deze ontmoeting, waarin de winnaar beter aanvalsspel had ontwikkeld mei fantasierijker combinaties, die soepeler dan die van de fors spelende Zweden verzepen Deze in Keulen gespeelde wedstrijd ver loren de Zweden met 5—6 (1-1, 1-2. 3-2). De wedstrijd tussen Duitsland en Fin land. te Krefeld gespeeld voor het A- tournool. is door de Duitse ploeg gewon- met 7-1. De tussenstanden waren 3-0, 3-1, 1-0. De ontmoeting tussen Zwitserland i Polen te Dusseldorf is door de Zwlt- rs gewonnen met 4-2 1-1, 1-0, 2-1). De stand in het A-tournooI luidt thans: niet uit had kunnen rijden en de Frlesi lange afstandrijder Jeen van den Berg. De omstandigheden waren uitstekend zo dat goede tijden werden genoteerd. Er was weinig wind en het ijs, dat bij het begin van de wedstryden wal zacht was door de felle zon, werd later op de dag Algemeen klassement: 1. Maarse 149.233 punten. 2. De Graaff 152.316 p, 3 Paping 152.367 p. 4. Van der Voort 153.067 p, 5- Van 't Oever 153.083 punten. Op de banen van de ijsclub Nieuwe Sluis te Wieringerwaard ;s het provinci aal kampioenschap schoonrijden voor pa ren verreden. De uitslagen luiden: 1. Mej. A. Waiboer uit Bergen (N.H.) en de heer D. W. Visser uit Schagen. 2. Mej. Mleke Ruyter en de heer D. Köhne, bei den uit Zuldoost-Beemster. ,'3. Mevr. M. I. Rommelaar—Timmerman uit Enschede en de heer C. P. Timmerman uit Bergen. Feestavond van het L.S.G. Het Leids Schaakgenootschap hield gisteravond ter gelegenheid van zijn 60- jarig bestaan een feestavond in de Doelen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. F. Janzen, heette de vele wezigen welkom, waarna de voorzitter van het L.S.G., mr A. G. de Blécourt, feestrede hield. Spr. stond stil bij de richtingen van het genootschap in de periode na het gouden jubileui hij voorts de prestaties van de Neder landse topspelers en de strijd reldtitel zeer uitvoerig besprak. De figuur van dr Euwe speelde in deze zeer gedocu menteerde en interessante rede eer grote rol. Nadat de heer G. Bosscha, erelid var het genootschap, het bestuur mede na mens zyn zoon had gecomplimenteerd, brachten de heren A. E. J. Modderman namens de K.N.S.B. en J. Padding nar de L.S.B. de gelukwensen over. De rest van de avond werd gevuld zeer genoeglijk schaak. Competitie L.S.B. Alphen II, S.C.L. en Leithen I moeten uitmaken, wie de laatele plaate in 2A zal bezetten. Alphen en S.C.L. hadden f toe nog geen succes gehad, terwijl Leithen twee punten had behaald door S.C.L. 3V4 te kloppen. Alphen II speelde gisteravond tegen Leithen en greep kans. De stand is voorlopig 5—3 Alphen en het is wel zeker, dat Leithen zal verliezen. Daar Alphen nog tegen S.C.L. moet spelen en Leithen nog tegen runner-up Voorschoten I moet aantreden, konden hier de bordpunten wel eens de beslissing brengen. Lisse I, dat gisteravond met 6%3% van Zwarte Pion II won, blijft de grote rivaal van Warmond I in de 3e klas; Alphen II—Leithen I: H. Verhagen—P. J. Planjer 0—1; H. de Ruiter—H. Boek kooi 0—1; P. J. Schuil—G. Lotte 1—0; J. de HoedW. Beij 10; J. KempenJ. P. Kroon 0—1; J. G. Kardol—D. Batenburg 1—0; B. H. Kroon—J. A. Planjer x— KoopmanM. C. Schouten 10; J. i Laken (res.); A Monteba xx; H. Kley- weg (res.)—M. de Bock (res.) 1—0. Om de schooltitels dammen Hoogl. KerkgTacht en' Leidse Hout deelden Gisteren werden slechts twee wedstrij den gespeeld: de andere werden uitge steld. De twee ontmoetingen brachten echter een overvloed aan spanning. Het ging immers om de eindrangschikking de lagere scholen De titelhoudster Hoogl. Kerkgracht bond de stryd aan met Leidse Hout I en we merkten al spoedig, dat de meeste Hoogl. Kerkgrachters dach ten: „Wij zullen dat varkentje wel eens gauw wassen!" Inderdaad leek het er in het begin op. dat het wel een gemakke lijke overwinning zou worden. Een 104 voorsprong werd gewonnen in korte tijd. Nog slechts één puntje en de titel was geprolongeerd Maar onder grote span ning bracht de Leidse Hout de overige drie partijen tot winst: 1010, zodat vol gende week een herontmoeting zal plaats vinden. Enigszins verrassend was de 11-9 over winning van Leidse Hout II op Aalmarkt. De stryd ging lange tyd gelijk op: 2—2, 44. 66, 10—8, 11—9. Dat was spanning in optima forma! Een prachtig resultaat het tweede tiental van de Leidse Houtschool, dat hierdoor de derde plaats zyn aangevoerd. In he.t eindklassement veroverde. Aal markt eindigde als vierde. Volgende week Dinsdag om 7 uur zal is in de cantine der H.C.W. opnieuw gestreden worden voor de titel. Tevens zal dat de laatste ronde zijn voor de mid delbare scholen, waarin de koplopers elkaar zullen bekampen. Zal ook hier verlengstuk van het tournooi nood- zakelyk blyken? Net in scheepsschroef van Ouddorp 2 De kotter Ouddorp 2 „Albatros", die van Scheveningen uit de kustvissery be oefent, kwam gistermorgen omstreeks 8 uur ca 4 myl uit de kust in ernstig® moeilykheden, toen het trawlnet in de scheepsschroef verward raakte, Gelukkig kon schipper M. Tanis het zeü nog hUsen. zodat hy zyn stuurloos geworden scheep je onder contróle hield. De Sch. 22 gaf enige tijd later een „trekje" en bracht de kotter onder de Scheveningse wal. De reddingboot ..Arthur", die Juist een routinevaart maakte, verleende, als laat ste assistentie en bracht de Albatros be houden de haven binnen. De Ouddorp 2 is op de sleephelling gezet. Het net is grotendeels vernield. Minister Donker Ondergrondse arbeid van communislen Twee Griekse zeelleden zijn illegaal ons land binnengekomen en hebben hier ge ruime tijd clandestien verblijf gehouden. waarbU zij ondergrondse arbeid voor een communistische organisatie verrichtten. Minister Donker maakt van dit geval melding ln de thans uitgekomen memoria van antwoord aan de Eerste Kamer by zyn begroting. Na hun aanhouding, maakten zij bezwaar tegen uitlevering naar Grie kenland. De een is naar Polen vertrokken, de ander is geïnterneerd. Zeer veel aanvragen voor telefoon De wachtlijst der gegadigden voor een telefoonaansluiting ls in 1954 niet kleiner geworden, doch integendeel met 3000 ge stegen tot 30.000 en daarmee weer ge komen op het peil van eind 1952. Dit komt door de sterke styging der aanvragen. De aotlvlteit zelve lag in 1954 10 pet. hoger dan ln 1953. Door uitbreiding der gebouwen en door nieuwbouw wil men vergroting en inrichting van telefoon centrales zoveel mogelijk bespoedigen. Minister Aigere doet deze mededeling aan de Eerste Kamer in de memorie van antwoord by de begroting der posterijen. Kort en Klein Maandag hebben de delegaties van de K.V.P cn K.N.P. een begin gemaakt met het eenheldsgesprek. Binnenkort gaat men er mee verder. Een 6-jarig jon getje had op straat een doosje lucifers gevonden en stak er het stro in de landbouwschuur van de weduwe A. in 't Veld te Dubbeldam mee ln brand. VUf koeien, vyf schapen, een lam en een hond verloren het leven, landbouwwerk tuigen. hooi. stro en 7000 mud aardap pelen gingen verloren. Ook een trans portvliegtuig van de Kon. Luchtmacht, van d« vliegbasis Leeuwarden, is inge zet in de luchtbrug op Schiermonnikoog, dat vanwege het ys per boot niet bereik baar is. De 45-jari-e controleur in de haven II. Z. uit Amsterdam, is gisteren in Rotterdam tot een maand voorw. ver oordeeld, omdat hy zich ten stadhuize ten onrechte had uitgegeven voor de vader van de bruidegom, -fr De 85ste Paasvee-tentoonstelling in Rotterdam wordt op 29 Maart gehouden, -fr Com modore S. den Boeft en de andere offl- n het Ned. smaldeel, dat in de Middellandse Zee oefent, bezochten Maandag het geallieerde hoofdkwartier op Malta. -j!j- Tachtig Londense stu denten zullen van 14 tot 20 Mei de gast zyn van de Ned. Spoorwegen, om spoorwegproblemen te bestuderen. Op de Jaarvergadering van de Ned. MaaL schappy voor Nijverheid en Handel (10 Juni te Enschede) komt de middengrote onderneming aan de orde. Hevige gevechten op Ceram De voorlichtingsdienst van de Repu bliek der Zuid-Molukken deelt mede, dat volgens berichten van 23 Februari uit Ambon naby Amahal en Piru op Ceram hevige gevechten aan de gang zyn tus- RMS-strydkraohten en eenheden van het Indonesische leger en de politie, die onder dekking van vliegtuigen en ma- rinegeschut trachten bruggehoofden te forceren. Voorts wordt medegedeeld, dat tot dusverre de meeste landingen van vyandelyke versterkingen op Ceram. Haruku en Saparua zyn afgeslagen. In het communiqué wordt voorts mel ding gemaakt van schermutselingen tus- de RMS en militairen van de TNI op Ambon, Saparua en Haruku. Ook wordt medegedeeld, dat nieuwe verster kingen van de Indonesische strUdkrach- in het gebied van de Zuid-Molukken Eisenhower wil douane vereenvoudigen Binnen enkele weken is bij het Ameri kaanse congres de Indiening te verwach ten van een voorstel van president Eisen hower om de douaneformaliteiten te ver eenvoudigen teneinde de Invoer te verge- makkelyken. Spiintwedsiiijden in de Overdekte De Sleutelstad en L.G.B. werden winnaar Canada Rusland Ver. Staten Tsj. Slow. Duitsland Polen Zwitserland 4 1 0 3 Finland 4 0 0 4 0 4—37 Het Duitse B-team heeft gisteren te DUsseldorf voor 800 toeschouwers een •1 overwinning op Zuld-Slavlë behaald De tussenstanden waren: 40, 00, 1—1. 4 4 0 0 8 37—4 4 4 0 0 8 24—5 4 3 0 1 6 22—19 4 2 0 2 4 21—12 4 2 0 2 4 16—14 4 1 0 3 2 18—17 4 1 0 3 2 9—24 Een avond van prima sport bood glsti ;n De Sleutelstad de vele, enthousiaste toeschouwers. LZC, LGB, LWV ei organiserende vereniging namen met veel leden aan de sprintwedstrijd deel. Bij di heren voerden vooral LGB en De Sleutel stad een felle stryd om de eerste plaat* Laatstgenoemde club, met prima krachten als Peter Bekkering en F. Thijssen. be sliste tenslotte de strijd in haar voordeel. By de dames wtst LGB byna alle num mers te winnen. Een grote verrassing wa* de nederlaag van Loes Zandvliet togen haar clubgenote A. Epskamp op de 50 vrye slag. De uitslagen waren: 50 m rugslag dames: 1. L. Binsbergen (LZC) 36.2; 2. E. Stouten (Sl.stad) 38.) 3. L. Zandvliet (LGB) 38.2. 50 m rugslag heren: 1. Th. Bik (LGB) 33; 2. N. V. Berkel (Sl.stad) 34,8; 3. G Kramer (LZC) 35,2. 50 m schoolslag dames: 1. A. Pley (LGB> 39,8; 2. H. Werter-Caspers (Sl.stad) 41- 3. C. van Dyk (LGB) 42,9. 50 m schoolslag heren: 1. P. Bekkering (Sl.stad) 34,9; 2. J. Krijgsman (LZC) 36: 3. J. Heek (LZC) 36,4. m vlinderslag damea: 1. A. Pley (LGB) 39.8; 2. E. Dreef (LWV) 40; 3 en 4 B. Walenkamp (LZC), J. de Groot (LGBi 41.5. Na deze nummers was de stand: LGB 388, Sl.stad 394.2; LZC 415,2; LWV 453,6 punten. n vlinderslag heren: 1. W. van ZU. (Sl.stad) 32.8; 2. W. van Rooyen (Sl.stad, 33,8; 3. B. Oostrom (LGB) 34,9. 50 m vrije slag dames: 1. A. Epskamp (LGB) 32.3; 2. L. Zandvliet (LGB) 32,4; 3. W. v. Staveren (Sl.stad) 32,8. 50 m vrye slag heren: 1. W. Thyssen (Sl.stad) 27; 2, 3 en 4 D. Timmermans (LZC), W. van ZUl (SLstad). B. Oostrom (LGB) 29.2. 3 x 100 m estafette wisselslag dames» I. LGB 4 min 8 sec; 2. SI. stad 4 min, U sec; 3. LZC 4 min 25,8 sec; 4. LWV 4 min 48.8 sec. 3 x 100 m estafette wisselslag heren: 1. Sl.stad 3 min. 37 sec; 2. LGB 3 min 47.6 sec; 3. LZC 3 min 52,8 sec. De eindstand werd: 1 Sleutelstad 1053 pnt; 2. Leidse Golfbrekers 1060,3 pnt; 3. LZC 12?1.5 pnt; 4. Leidse watervrienden 1303,4 pnt. Dammen L. D. V. speelt morgen, tegen Constant Bij verrassing bleek, dat D.D.V. uit Dordrecht er tUden# de wedstrijden om het kampioenschap van Zuid-Holland ln geslaagd was van Constant uit Rotterdam zinnen. L.D.V., D.D.V. en Constant moetan nu met z'n drieën uitmaken, wie met Dio mag deelnemen aan de wedstrij den om het kampioenschap van Nederland Morgen ontvangt L.D.V. hiertoe Constant in de Kleine Burcht. Aan spanning zal het op deze wedstrUd niet ontbreken, want de Leidenaars zyn belust op re vanche.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7