Kerken in Tito's land wel maar straatarm GRIEP! YBERT Chefarine 4 WOENSDAG 2 MAART 1955 ONDERLINGE GODSDIENSTVREDE Waar Oost (Orthodoxie, Islam) en West (R.K. en Prot.) samen zijn (Speciale correspondentie) WAT WETEN WIJ eigenlijk van de Joegoslavische kerken? We hebben gelezen over de moeilijkheden met aartsbisschop Stepinac en we denken: Joegoslavië, wel niet achter het IJzeren Gordijn, maar toch een communistische staat, er zullen wel kerkvervolgingen zijn. Om iets van de kerkelijke situatie in Joegoslavië te begrijpen, moet men goed onder het oog zien. dat er wel een staat Joegoslavië bestaat, maar geen eigenlijk Joegoslavisch volk, zoals er een Frans of Zweeds volk bestaat. Joegoslavië heet eigenlijk: Federatieve volksrepubliek Joegoslavië, dat wil zeggen, dat Joegoslavië een samenstel is van zes autonome „volksrepublieken". En de volkeren van deze republieken voelen zich in de eerste plaats als behorende bij hun eigen volkje, en dan pas bij de federatieve staat. Hoe men ook over het huidige regiem in Joegoslavië moge denken, de federa tieve staatsvorm schijnt de enige moge lijkheid om dit conglomeraat van warm bloedige, opvliegende en chauvinistische volkjes regeerbaar te maken. In het Noorden en Westen liggen de volksrepublieken Slovenië en Kroatië, rooms-katholiek en ons schrift, het La tijnse, gebruikende. In het Oosten en Zuiden zijn daar de republieken Servië, Macedonië en Montenegro, Oosters-or- thodox en het Slavische of Cyrillische schrift schrijvende.- Daartussen. In het hart van het land de republiek Bosnië- Herzegowina. die het grootste percen tage mohammedanen telt. De algemeen gangbare taal is ligt Ser- bo-Kroatlsoh, zowel door Serviërs als De volksrepubliek Bosnië-Herze- gowina telt vele Mohammedanen. Van een minaret roept een gees telijke de gelovigen bijeen. Kroaten gesproken, met kleine uitspraak verschillen, zoals tussen Nederlands en Vlaams. Het Sloveens wijkt daar nogal van af, evenals het Macedonisch. Deze beide talen gelden ook als afzonderlijk, er worden kranten ln gedrukt en ze worden op de scholen gebruikt De grote scheidslijn in godsdienst, die tevens de scheidslijn in schrift met zich brengt, lóópt dus midden door het land. Dp rooms-katholieke Kroaten en Slove- nen staan uiteraard onder heerschappij van Rome. maar de oosters-orthodoxe kerk kent geen éénhoofdig centraal ge zag. Deze kerk is nationaal. Zo bestaat er een Servisch-orthodoxe en een Mace- donisch-orthodoxe kerk De Montene- grijnse behoort bij de Servische. Behalve deze drie hoofdgodsdiensten, rooms-katholiek. oosters-orthodox en mo hammedaans. bestaan er in 't Noorden nog vele kleine kerkjes, waartoe de vele minderheden behoren, die daar nog wo nen Zo Is er een lutherse kerk. wier leden hoofdzakelijk afstammelingen zijn van de Duitsers, die zich enkele eeuwen geleden in de vruchtbare Donauvlakte vestigden. Er is een kleine calvinistische groep van Hongaren en er is een vrij grote oud-katholieke kerk. afgescheiden Een orthodox kloostereiland gewijd aan St Georg in een van de vele riviertjes, waaraan Joegoslavië zo rijk is. wel geen mohammedanen. In Joegosla vië is de orthodoxe kerk zulk een hechte rots, dat men er niet aan begint, haar iets in de weg te leggen. Hoe de situatie tn Bulgarije is, is mij onbekend. Maar in Joegoslavië lijkt het een kerk van naar mystiek hunkerende oude vrouw tjes te zijn. terwijl het in werkelijk heid een bolwerk is. dat de bevolking. het nodig, tot het uiterste zou ver dedigen Net als vUf eeuwen lang tegen de Turken. Plagerijen KEEL 't BESTE: Gebruik regelmatig an de roomse kerk in de vorige eeuw. Is protest tegen het door Rome afge kondigde dogma van Maria's Onbevlek te Ontvangenis. Geen vervolging i eigenlijke kerkvervolgingen is in i Joegoslavië geen sprake. Er bestaat of- godsdienstvrijheid en officieel wordt de kerken niets in de weg gelegd. Maar ze krijgen ook geen enkele hulp hogerhand. De meeste geestelijken zijn, uit financiële nood, gedwongen een baantje te hebben naast hun ambt. Voor al bij die kleine minderhedenkerken weegt deze financiële nood zeer zwaar. een oud-katholieke pastoor, die do gehele week op de kantoorkruk zit en Zondags de ganse dag in touw is in zijn gemeente, is lang geen uitzondering. Het ontbreken van regeringshulp doet zich ook sterk gevoelen bij het grote ge brek aan kerkgebouwen. Van de kerken. de oorlog verwoest werden, is er nog geen enkele opgebouwd Al deze moeilijkheden hebben de klei- •re kerken tot een hechte samenwer king gebracht, zo nauw, dat w(j het ons elijks kunnen voorstellen. In een klein dorpje tegen de Hongaarse grens, beschikt men over één kerkgebouwtje. broederlijk te samen gebruikt door oud katholieken, luthersen en calvinisten. Als het Heilig Avondmaal gevierd wordt, staat er voor in de kerk een lange tafel. In het midden het gewijde brood voor de oud-katholieken en links en rechts de fsnjjdsels daarvan voor de protestantse groepen. En broederlijk viert men samen het Heilig Avondmaal ander dorpje zijn er twee kerk- gebouwtjes, voor de luthersen en de oud-katholieken. Maar er is slechts één geestelijke, de oud-katholieke pastoor. Eerst leest hij de Mis in zijn eigen kerk, hij vliegensvlug naar het lu therse kerkje, slaat een toga over zijn itte Mishemd en preekt voor de kleine lutherse schare. Vanzelfsprekend ligt de situatie voor de grote kerken anders, en gemakke lijker De Roomse kerk. altijd fel en strijdbaar, heeft zich ook in Joegoslavië, enals in de landen achter het IJzeren Gordijn, vele moeilijkheden op de hals gehaald. Maar haar positie is sterk en zij heeft, wat de kleinere groepen zo bitter missen, jeugd om de opengevallen plaat sen aan te vullen. Orthodoxie De merkwaardigste kerk in Joegosla vië is de Oosters-orthodoxe. In de negen de eeuw werden de landen, die het tegen woordige Joegoslavië en Bulgarije uit maken, gekerstend door twee Byzan tijnse monniken. Cyrillus en Methodius. In die tijd was er nog slechts één kerk, het grote schisma tussen Rome en By zantium. waarbij de Oosters-orthodoxe kerk zich afscheidde van Rome. had aats in 1024. Om de door hem bekeerde Slavische volkeren het lezen van de Heilige Schrif ten makkelijk te maken, gaf hij hun ook schrift. Dit schrift, nog steeds Cyr- rillisch genaamd, leidde hU af van het Griekse alphabet. Onveranderd is het bestaan in het zg. kerk-Slavisch. oud-Bulgaars, waarin de gezangen van e Oosters-orthodoxe kerk gezongen orden. Met kleine wijzigingen is dit schrift tot op vandaag nog algemeen ge bruikelijk in Rusland, Bulgarije en in het orthodoxe deel van Joegoslavië Bij het grote schisma van 1024 bleven de Slavische kerken aan de Byzantijnse kant Er zijn dan ook duidelijke ver schillen met de Rooms-Katholieke kerk. De priesters zijn getrouwd, de kerkdienst Is in dc landstaal «behalve enkele oude liturgische gezangen», en voorts zijn er vele verschillen in de liturgie en de in richting van het kerkgebouw Buitenstaanders die tn oanrakinp ko men met de Oosters-orthodoxe kerk. krijgen sterk de indruk, dat deze kerk volkomen verstard is in een pompeuze vormendienst en onbegrepen sj/mboliek Maar de onderstroom van deze kerk er. de plaats, die zij In de harten van de ge lovigen inneemt, blijken toch altijd on voorstelbaar sterk te zijn. De vijf eeuwen Turkse bezetting en zware mohamme- 'uk heeft zij plansrijk weten te it er ln Joegoslavië geen Christelijke scholen bestaan en alle onderwijs in staatshanden is, zal wel duidelijk zijn Kerstmis is ook geen algemeen erkendef (Advertentie) Merkt U, dal U HAAR verliest! ion is de eerste waarschuwing bi: haar- tval. Misschien hebt U die eerste waar schuwing niet direct begrepen Let dan nu goed op het volgende: als U thans haar in de kam vindt, moet Tl daar ter stond iets tegen doen. Het is een vergis sing, te denken, dat dit verschijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruitval dient onmiddellijk te worden bestreden- Wel. zoals talloze mensen het heb- gedaan sedert Silvikrin, de biologische haarvoedlng. werd uitgevonden. Ga van daag nog Silvikrin gebruiken, het vanouds I bekende haargroei-preparaat. dat over dej gehele wereld honderdduizenden dank bare verbruikers telt. Silvikrin kon hun. weer nieuw haar geven, omdat allécn j Silvikrin de 14 natuurlijke opbouwstoffen de haargroei in de juiste verhouuin? t; precies de juiste dosis TrypWaan. Tyrosine. Cystine cn nog 11 andere uit de, o-groep, welker namen U minder n zeggen doch die voor hernieuwde haargroei onontbeerlijk zijn Herstel Uw haar met Silvikrin nog heden 1 EEN VOLTREFFER Precies in de roos. Dank zij het volledige mengen der lichte en zware tabakken I Die menging maakt Niemeijer's SHOT extra geurig, lekker en pittig en toch zacht om te roken. Weinigen kennen gevaar van benzinedampen ..He» gevaar bU benzinedampen treedt onder bepaalde omstandigheden op. nl. alleen wanneer de damp zich met de lucht vermengt in een bepaalde verhouding. Het is altjjd mogelijk, dat na gebruik van benzine deze verhouding aanwezig is. Dit is bij het publiek niet genoeg bekend. He enige oplossing is: de kamer na gebruik van benzine behoorlijk spuien." Aldus zei als getuige-deskundige d» rijksinspecteur van de brandweer M. F. Fehres gisteren voor het •gerechtshof te Amsterdam De 32-jarige fruitkoopman W. van dc B. uit Haarlem stond wegens veroorzaken van brand door schuld in hoger beroep terecht- Deze had in Augustus jl. in zijn woon kamer aan dc Glasblazerstraat te Haarlem zwart plekje in het vloerkleed met ine gereinigd en de overtollige vloei stof in de tuin weggegooid. Enige minuten later ging de man aan tafel zitten werken ilde daarbij een sigaret opste'">- noment dat de lucifer brandde, ont stond een geweldige vuurzee, waarbij B. ernstig gewond werd. Het huis brandde geheel uit, evenals de daarnaast liggende woning, waardoor zes personen dakloos werden. een door de Haagse brandweer en door de Amsterdamse studenten gehouden enquête was volgens getuigen décharge gebleken, dat de meeste ondervraagden onbekend waren met het gevaar na ben- ïnegebruik. De procurour-grneraal requireerde vrii- praak. Hagenaar gezagvoerder van de Wonosobo Kapitein B. Blok in Den Haag ls be noemd tot gezagvoerder van het nieuwe vracht/passagiersschip van de Koninklijk» Rotterdamse Lloyd, de Wonosobo. Kapl- n B. Blok, was tqf.woor kort ^czagvoer- van het m.s. Overijsel. Dc Wonosobo door C. van der Giessen cn Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsseJ de Koninklijke Rotterdamse Lloyd gebouwd en zal Zaterdag officieel aan de ederij worden overgedragen. Het schip Degint op 26 Maart zijn eerste rets van Rotterdam naar Indonesië. Raad van toezicht op besm autoverzekering De Nederlandse vereniging van Auto mobiel-assuradeuren heeft een raad van toezicht op het automobielverzekerings bedrijf in het leven geroepen, met als voorzitter prof. mr G. J. Wiardi, raads heer ln de Hoge Raad. De raad zal er op moeten toezien, dat de leden van de N. V.V.A. bij het tot stand brengen en uit voeren van motorrijtuigen-verzekeringen e.d. de goede naam van het bedrijf ln stand houden. De beslissing, of de ver zekeraar rechtens tot een bepaalde han deling, zoals het doen van een uitkering aan een verzekerde, verplicht is, blijft echter aan de burgerlijke rechter of een arbitrage-instantie voorbehouden. Slovenië in het Noorden van Joegoslavië is overwegend R.K. Op de foto een vriendelijk dorps kerkje in de Steiner Alpen. feestdag. Scholen en fabrieken gewoon door. zlin wel kleine plaatselijke autori teitjes. die de een of andere wrok tegen de Kerk hebben, rijtjes, zoals het beleggen van verplichte vergaderingen onder kerktijd, of het ar resteren van al die kerkbezoekers, die geen plaats meer in de kerkruimte kon den vinden en in het portaal de dienst trachten te volgen. Er bestaat nl. een wet. dat het houden van kerkelijke bij eenkomsten in de daarvoor bepaalde ruimte vrij staat. Welnu, zeggen zulke jautoriteitjes, het portaal is geen daai- voor bepaalde ruimte, dus ieder die daar staat doet iets ongeoorloofds. Maar. zoals hierboven al geme- erken 1 moreerd, dergelijke plagerijtjes ko men voort uit persoonlijke rancunes. Officieel laat men de Kerk en alles dié"uiten 'in*plage-1 wat daarmede samenhangt, met rust. Moeder en kind verdwenen De hoofdinspecteur, cnef district Den Haag. verzoekt namens de echtgenoot be kend te worden gemaakt met de ver blijfplaats van Lieske Adriaans, geboren te Rembang. 17 Mei 1917. wonende Hout markt 16 in Den Haag. die op 25 Fe bruari 1855 in de avonduren in overspan nen toestand de echtelijke woning verliet en daarin nog niet is teruggekeerd. Daar zij reeds tweemaal een poging tot zelf moord deed, wordt oen ongeluk gevreesd Signalement: lang 1.60, laag voorhoofd, zwart haar, donkerbruine ogen, brede neus, brede lippen, kunstgebit, tenger postuur, Indonesisch type Kleding: lange zwarte pantalon, kort grijs bontjasje zwarte bontlaarsjes, nylonkousen, nylon ondergoed, wit vest cn vermoedelijk een truitje. Zij nam baar '5-jarig zoontje Raimond mee Dit is gekleed in een bruin beige jasje, groen mutsje met oorklep pen en rubberlaarsjes. Straks geen rustig plekje or er om dieren gade te slaan Militaire oefeningen op de Wadden zouden ook de wetenschap schaden NAAR AANLEIDING van plannen om eventueel militaire oefeningen op Vlieland en Terschelling te houden, vernemen wij dat zulke oefeningen niet alleen een bedreiging zouden vgrmen voor het vreemdelihgenbezoek, maar evenzeer voor de wetenschappelijke onderzoekingen, die daar worden verricht. Op de Wadden-eilanden geschiedt veel biologisch onderzoek, dat alleen maar in ongerepte gebieden kan worden uitge voerd. Zo houdt men er zich bezig met de dynamiek van dierenpopulaties te be studeren, die voor onze land-, tuin- en bosbouw van groot fundamenteel belang Is en welke niet uitsluitend in cultuur land kan worden nagegaan. Verder wordt op de Wadden veel ethno- logisch werk (onderzoek naar gedragin gen van dieren) verricht, waarbij de bio logen in alle stilte moeten kunnen wer ken. Dit kan Juist zo goed op de Wadden geschieden omdat daar vele vogelkolonies zijn. Men vestigde onze aandacht ook op het biologisch laboratorium in Oosterend op Terschelling, dat beheerd wordt door de Stichting Duinonderzoek en dat nok be lang heeft bij de groot6t mogelijke rust op het eiland. Nog een protest Dc contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming. als centraal li chaam van 85 organisaties, heeft de mi nisterraad getelegrafeerd, ten zeerste ge schokt te zijn door de berichten omtrent militaire plannen op de Waddeneilan den. In het telegram wordt er aan her innerd. dat reeds in 1952 het einde van de uitbreiding der oefenterreinen werd aangekondigd. Mede gezien de ernstige beschadigingen, door tanks op de Veluw- se heidevelden aangebracht, wordt drin gend gevraagd, de oefeningen zo mogelijk in het buitenland te laten houden H.M. de Koningin bij „Hedda Gabler" HM. de Koningin heeft gisteravond in de Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage de opvoering bijgewoond van het stuk „Hed da Gab'.er" van Ibscn, dat ten tonele werd gebracht door een groep Engelse tonelis ten. Deze groep is, zoaLs men weet. uit genodigd voorstellingen te geven in Oslo. Op weg daarheen wordt een korte tour nee door ons land gemaakt. H.M de Koningin was vergezeld door haar hofdame jonkvrouwc C E. B Röell. In de pauze heeft de Koningin zich on derhouden met Peggy Ashcroft. de hoofd rolspeelster. Churchill en de H-bom iyu ENGELAND eveneens tot de ver vaardiging van de H-bom is overge gaan. heeft de bejaarde, maar nog vitale Churchill het noodzakelijk geoordeeld, een uiteenzetting te geven in het Lager huis. Uit zijn woorden blijJct de ernst dezer tijden, een zekere onmacht tegen over het atoomwapen, maar tevens de vastberadenheid terug te slaan, mocht de Sowjetur.de ooit dit wapen hanteren Eerst de onmacht: Churchill hooft er dc nadruk op gelegd, dat momenteel geen absolute verdediging tegen de H-bom mogelijk is. Zeker, van Amerikaanse zijde heeft men wel gepoogd de verschrikkingen van het atoomwapen minder erg voor te stellen, „men zou zich er tegen kunnen beschcr- Churehill heeft toegegeven. dat i methode Toch is het zo MEEKENVEEGABERINGEN 2861 Van vele dieren is bek. zij elkaar mededelingen doen. geschieden die dan niet door h delinge of schriftelijke verkee ren beleggen bijv. werkelijke ringen, waarhg politie-agenlen rein afzetten en zaalwacht, vergaderruimte patrouilleren om te overtuigen dal alles veilig is delijk verloopt. D. In het nationaal hoofdkwartier van de N.P.V. aan de Zeestraat in Den Haag, is gistermiddag een tentoonstelling geopend van handenarbeid, gemaakt door welpen uit het hele land. Op onze foto: De waarnemend- hoofdcommissaris E. J. H. Volkmaars bewondert met twee welpen de kunststukken. Rondreis dooi heel Nederland W elpen-handenarbeidwedstri j d leidde tot fraaie expositie Vissen van capsules, marionetten en poppen van schelpen (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Padvinders Vereniging bestaat dit jaar 45 jaar en dit ne gende lustrum wordt met verscheidene activiteiten gevierd. De eerste daar van is wel de Welpen-Handenarbeidtentoonstelling, die de wnd.-hoofd commissaris der N.P.V., de heer E. J. H. Volksmaars uit Amstelveen gistermiddag in het hoofdkwartier aan de Zeestraat in Den Haag opende. Wijsmüller uit Baarn, die een prachtig schip had gebouwd, geheel van crèpc- Deze expositie is ontstaan uit een handenarbeidwedstrljd, die verleden jaar October voor alle Nederlandse welpen is uitgeschreven. Niet minder dan veertienduizend werkstukken kwa- er bij de districten binnen De mooiste daarvan werden naar Den Haag gestuurd, waar een strenge selec- plaats had. Uiteindelijk bleven er paar honderd werkstuk ken over zijn nu in het hoofdkwartier op gesteld. Er zijn alleraardigste inzendin gen bij. Fraai raffia werk b.v. en wonde- van crèpe-papicr. De beste inzen ding van de expositie was van Freddy 4 geneesmiddelen helpen eikeer en doen den ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één fablef verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falenI mm papier. Er was een „St Joris onafscheidelijke draak", gemaakt van uitsluitend eikels en dennenappels. Verder: vissen van melkcapsules, poppen van schelpen, boten van mergel uit Limburg en marionetten. Ook uit Suriname en Curagao waren er inzen dingen. Hier was vooral met palmpitten gewerkt. Zo is er op de expositie van alles te kust tn te keur. Allemaal staaltje* van handenarbeid van talentvolle jon gens «811 jaar) Do tentoonstelling blijft tot Zaterdag aj. in Den Haag en maakt dan een rondreis door .Nederland, die tot No- vember zal duren. Het geheel is ontworpen en opge bouwd door dc Rotterdamse binnenhuts architect. Carel Wirtz en Lex Haak. student in de bouwkunde te Delftt. Van 19—29 April komt ds tentoon stelling in Rotterdam; eind October in Zwitserse service stations met paraplu's De Zwitserse spoorwegen zullen op een aantal kleine stations proeven gaan ne men met het verstrekken van paraplu's bij regenachtig wei.-. De proeven worden genomen ten behoeve van reizigers, die tiidens een regenbul uitstappen op kleine stations, waar op het stationsplein gpen taxi's gereed slaan Tegen een besrheiden bedrag worden dan kleine paraplu's van geolied papier door het spoorwegperso neel verstrekt. 'I Verklaard» nifziebt zicht is. welke een land zou kun nen redden van de ontstellende ver woestingen reeds door een gering aan tal dezer bommen teweeggebracht. Nu het moedgevende: Op het gebied van atoomwapens heeft volgens de Britse staatsman, op dit ogenblik, de wereld van het Westen wel degelijk een voorsprong op de Sowjetunie. Datgene, wat de Rus sen in schijn beogen, namelijk de alge hele afschaffing van het atoomwapen, zou bij toepassing voor het Westen ge en verbetering brengen in de toestand van internationale spanning Bovendien. Amerikaanse experts op hot gebied van de defensie, hebben bij herhaling be toogd, dat een eventuele opmars der Rus« sen in Europa niet te keren zou zijn, al thans niet bij de huidige N A V O-sterk te. waarbij rekening gehouden is mot de inschakeling van een Westduits leger, omdat de Russen over minstens 400 divi sies beschikken. Dit is dan ook do reden, waarom het dc Sowjetunie duidelijk moet worden gemaakt, dat een aanval met atoomwagens vastberaden door het Wes ten zal worden beantwoord met minstens gelijke kracht God verhoede een oorlog" - Churchil op indrukwekkende maar mocht deze toch uitbreken, dan is er een groot aantal doelen, dat do Ame rikanen en Britten onmiddellijk kan treffen. Hij voegde hieraan toe. het niet uitgesloten te achten, dat Rusland ..uit angst voor een aanval mot atoomwapens door de Ver Staten, bij wijze van voor zorg. teneinde de achterstand te over bruggen. tot een verrassende aanva! met hUM* 1. Amerika heeft op atoomgebied grote voorspronz op Rusland. 2 Engeland maakt thans ook de H-boiti on heeft nieuwe ontdekkingen op dit gebied ge daan. 3. Over vier Jaar kan Rusland de achterstand hebben ingehaald. Deze ont hullingen zijn dus in strijd mot de be weringen van Hearst do Amerikaanse Journalist, die betwijfelde of Rusland in derdaad in het bezit van de waterstofbom is. Door dit aan publiciteit prijs te geven, zou de waakzaamheid van het Westen kunnen verslappen, met alle ongewenste gevolgen van d.on De harde werkelijk heid var, Churchill verzet zich tegen deze Amerikaanse atoombom-fantasie" van Hearst De wereld is in nuchtere feiten geïnteresseerd en zeker niet in de chau vinistische gedachtengang van een Ame rikaans journalist Wat de ontboezemin gen van de overgelopen Britse atoom geleerde Pontecorvn. betreft, deze heeft zich in de psychologische oorlogvoering als een willoos werktuig voor de Russi sche zaak laten gebruiken. Ja. misbrui ken! Slechts een dwaas zal aan deze vre- deslyriek van Pontecorvo enige serieuze aandacht besteden. Men weet het: de oplossing van het atoomwapen als vernietlgingewerktulg ln de moderne oorlogvoering, ligt bij een wereldomvattende ontwapening. Hier- wordt opnieuw in Londen met de Russen geconfereerd Uit de praktijk is gebleken dat Moskou zich steeds legen systeem van Internationale contrftle heeft verzet Dit is van de zn vurig ge wenste ontwapening „des Pudels Kern".

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5