Jlicuiuc £riiisrt|c (tfouranl Moskou kan met H-bom de wereld thans niet veroveren Openbare ijsbaan gesloten V.N. stempelen Israël als aggressor bij Gaza V.S. eist van Peking 41 burgers in vrijheid te stellen Mishandeling niet erg, als de waarheid dan wordt gezegd Amsterdam is niet van plan, zijn mooie grachten te dempen WOENSDAG 2 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en cfertigete jaargtmg No 10284 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantpaitfcfj Is ghfblrcrn mgn herl ia fegljeaspott* CHURCHILL OVER DE WATERSTOFBOM Maar over drie of vier jaar kan situatie veranderd zijn CHURCHILL heeft gisteren in het Britse Lagerhuis een magistrale rede gehouden, waarin hij openhartig heeft gesproken over de mogelijk heden van een oorlog met waterstofbommen. Volgens de 80-jarige premier, beseffen de Russische leiders, dat zij een dergelijke oorlog tegen het Westen nooit kunnen winnen. Terwijl het Lagerhuis zo stil was, dat men een spld kon horen vallen, verklaarde hij, dat Amerika het enige land is, dat thans een grootscheepse aanval met waterstofwapens kan uitvoeren. Deze enorme superioriteii van Amerika kan over drie of vier jaar wellicht geëvenaard worden, maar teniet gedaan kan ze volgens Churchill nooit. De premier zeide te verwachten, dat Rusland nog bijna vier jaar nodig zal hebben om een aanval op Amerika te kunnen doen en zelfs dan. aldus Churchill, zal de vergeldingskracht van de vrije westelijke wereld groter zijn. Rusland zal niet zozeer de macht krij gen om te overwinnen dan wel om een algemene slachting te ontketenen, welke een einde zou maken aan de beschaving. „Mocht een oorlog uitbreken, wat God verhoede dan zijn er talrijke doelen, die Amerika en Engeland onmiddellijk moe ten kunnen treffen. Er zijn veel vliegvel den waarvan de Russen aanvallen met H-bommen zouden kunnen lanceren, zodra zij de bommenwerpers bezitten om deze bommen te vervoeren". Het is volgens Churchill denkbaar, dat de Russen uit angst voor een aanval met atoomwapens door Amerika, zelf tot een verrassende aanval overgaan. Daarom moeten zij er van overtuigd worden, dat hierop een onmiddellijke vergelding zal volgen. „Al deze overwegingen", aldus de premier, „brengen mij de brede over tuiging, dat de Russen zeer onverstandig zouden zijn, indien zij zich binnen de ko mende drie of vier jaar aan aggressie op grote schaal schuldig zouden maken". Churchill is van oordeel, dat algemene internationale ontwapening het doel is waarnaar gestreefd moet worden. Hij verklaarde, de Russische leiders persoonlijk een uiteenzetting te willen geven, als zij twijfelen aan datgene, wat zij zullen verliezen in een waterstofbom oorlog. Daarom hoop ik sinds lang op een conferentie op het hoogste niveau, waar wij deze zaken onomwonden kunnen be spreken. Churchill's stem brak even, toen hij vertelde hoe het zien van spelende kinderen hem verontrust had, de geva- van een waterstofbom-oorlog over denkende. Vermelden wij nog, dat de Westduitse bondskanselier Adenauer, gisteren in een gesprek met Amerikaanse Journalisten heeft verklaard, dat een Amerikaans- Russisch accoord over de waterstofbom •en algemene ontspanning in de wereld ou kunnen inleiden en wel sneller, dan 'f Prinsje Foead stormde op zijn moeder at Ex-koningln Narriman nan Egyp te heeft gisteren voor het eerst sinds twee jaar haar zoontje, prins Foead, gezien. Het 3-jarige prins)c. dat wordt opgevoed in Zermait (Zwitserland), rende zo hard ats zijn kleine beentjes hem dragen konden op zpn moeder af, toen zij in Zermatt arriveerde. Recher cheurs bewaakten de woning waar de ontmoeting plaats had. Narriman schonk haar zoontje een driewieler, een paar speelgoed- konijntjes en wat ander, klein speelgoed. Het prinsje babbelde met zijn moeder in het Arabisch en het Frans. Ex-koning Faroek had strenge irden gesteld Eén dat geen foto's mochten worden ge maakt van Narriman met de prins. Het bezoek van Narriman duurde bijna twee uur. Niet vandaag, maar gisteren Derde atoombom is al ontploft Gisterochtend vroeg, nog vóór zonsop gang. is op de proefterreinen in Nevada (V.S.) een middelzware atoombom tot ont ploffing gebracht. De bom was gemon teerd op een 100 meter hoge, stalen toren. Volgens het officiële rapport van de com- missie voor atoomenergie bedroeg d« kracht van de bom „vele duizenden ton nen (n.l. in vergelijking met het buiten gewoon krachtige t.n.t.)". De atoombom die op Hirosjima werd geworpen (1945/ had een kracht van 20.000 ton. In Las Vegas, gelegen op ruim 100 km. van het proefterrein, hadden vele Inwo ners hun wekkers wat vroeger laten af lopen om getuige te zijn van een schouw spel dat steeds weer een diepe indruk maakt; de paddeetoelvormlge wolk. die langzaam boven de woestijn opsteeg. Journalisten sloegen de ontploffing uit een bommenwerper gade. Gedurende ruim drie uur cirkelde de machine rond het gebied van de explosie. Hedenmiddag om half 3 zou in Nevada de zwaarste bom van de serie tot ont ploffing worden gebracht, indien het weei gunstig was. Prinses Marijke stuurde 12.000 dankkaarten n het Hilver- i gisteren een dertigtal dames druk in de weer met het schrijven van adressen op brief kaarten. Niet minder dan 12.000 stuks briefkaarten moesten van een adres worden voorzien. Dit bijzondere werk je was door de dames van het per manente comité van vrouwenorgani saties vrijwillig aanvaard op verzoek van mevrouw M. Boot-Colijn, echtge note van Hilversums burgemeester. Deze had dit verzoek ontvangen van het paleis Soestdijk. De 12.000 dankkaarten, die de teke ning van een haasje bevatten, alsmede het zinnetje: „Hartelijk dank voor uw goede wensen" en de handtekening van prinses Marijke, zijn de reactie van onze jongste prinses op de geluk wensen die zij ter gelegenheid van haar verjaardag mocht ontvangen. Poujadisten zeiden hel met de vuisten Vier aanhangers van de Franse mid denstander Poujade („we betalen teveel belasting!") liepen ernstige verwondingen op tijdens een demonstraite in La Roche- sur-Yon. Tweeduizend belastingbetalers raakten er slaags met de politie. Aanleiding tot de demonstratie was het feit, dat een belastinginspecteur de boedel van een plaatselijke poelier kwam schatten. Jeruzalem Incident geënsceneerd Caïro acht tijd rijp voor vorming van een verenigd Arabisch leger HET HOOFDKWARTIER van de Ver. Naties te Jeruzalem heeft Israël officieel bestempeld als de „aggressor" in het incident bij Gaza. Zoals gemeld, werd een Egyptisch legerkamp in de nabijheid van de stad door een Israëlische eenheid overvallen en vernietigd. Daarbij kwamen 37 Egyptische militairen om het leven en werden er 30 gewond. Egypte wil •tussenkomst van de Veilig heidsraad. De Israëlische delegatie bij de Ver. Naties In New York beschuldigde In volle vaart reed de express tussen Oostenrijk en Italië op een stapel grote rotsblokken die een lawine op de spoorbaan had geslingerd. Het gebeurde bij Cardano in Noord-Italië. Als door een wonder werden alle passagiers gespaard; er was slechts één lichtgewonde. Werkploegen van de Italiaanse spoorwegen hadden 22 uur nodig om de ravagq op te Egypte er tezelfdertijd van, het incident bij Gaza te hebben geënsceneerd. Zowel Israël als Egypte hebben een klacht ingediend bij de gemengde wapen stilstandscommissie. Het Israëlische ka binet kwam in spoedzitting bijeen. Dr Fawzy. de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, riep gisteren de ambas sadeurs van de permanente leden der Veiligheidsraad (Ver. Staten, Engeland, Rusland. Frankrijk en nat. China) bijeen om de Egyptische lezing van het incident aan te horen. Bladen in Caïro noemden het incident Alarm in Frankrijk Radio-actief lood uit fort gestolen Uit het fort Chatillon bij Parijs zijn 1 het begin van deze week 208 blokken radio-actief lood gestolen, die voor on- deskundigen een groot gevaar vormen. De blokken, die tezamen ongeveer een. ton wegen, hadden gediend als bescher ming tegen de stralingen van een atoom zuil. waarmee in het fort is geëxperimen teerd. De Franse radio heeft omgeroepen, dat het aanraken van het lood levens gevaar lijk is. Voorts is een beschrijving gege ven van de vorm der blokken. De dieven hadden een gat gemaakt in de muur van het fort. Zij hebben het lood op een vrachtwagen geladen en zijn met auto en al door de bres gereden. Ds politie tast nog volkomen in het duister. Scheidende Von Balluseck miste bijna de zilveren schaal De aftredende Nederlandse gedele geerde bij de Verenigde Naties, D. J. von Balluseck. was gistermiddag rus tig op z\jn kamer bezig zijn koffers te pakken voor zijn vertrek naar Neder land, toen de telefoon ging. Een zeer geagiteerde ambtenaar van de Verenigde Naties vroeg de heer Von Balluseck zo vlug mogelijk naar het gebouw van de V.N. te ko men, om een zilveren schaal in ont vangst te nemen, die door de leden van de Veiligheidsraad en enkele an dere gedelegeerden was gekocht als afscheidscadeautje voor de vertrek kende Nederlandse diplomaat. Tengevolge van het een of andere misverstand was alleen de scheidende gedelegeerde zelf niet van de plech- Dulles en Eden op inspecfie in Azië Foster Dulles, de AiVA.rkaanse minister van buitenlandse zaken,' is momenteel in Manilla. Daar presideert hij een bijeen komst Van Amerikaanse diplomaten. On derwerp is de politiek in het Verre Oos ten. Zoals eerder vermeld, wordt hij Don derdag in Taipeh verwacht. Tijdens zijn bezoek aan Indochina heeft Dulles ge klaagd over gebrek aan samenwerking met Amerikaanse ambtenaren bij het versterken der anti-communistische Zuid- Kampioen schoontijden Zelden is een mens zich bewust in welke tyd, in welke periode der his torie hij feitelijk leeft. Deze woorden heeft Churchill uitgesproken in een ademloos toeluisterend Lagerhuis. De wetenschap is nlef meer dienares, maar meesteres der mensheid. De mo gendheid, welke beschikt over een grote voorsprong op atoomgebied zou wereldheerser kunnen worden als een atoomoorlog niet het einde betekend* van alle beschaving. Gelukkig achtte Churchill de kans op een wereldoorloa binnen de eerste drie of vier jaren hoogst onwaarschijnlijk. Wij zien hem hier zelfbewust, keep smiling, een sigaar tussen de lippen, en zijn wan delstok als een „wapen" tn de rechterhand. Nieuwe stad op Veluwe voorlopig nog niet aan de orde (Van een onzer verslaggevers) In enkele dagbladen Ls dezer dagen nogal wat ophef gemaakt van een be spreking, die de voorzitter van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, dr ir Z. n der Meer, dezer dagen zou hebben gehad met de burgemeester van Harder wijk. Onderwerp van deze bespreking zou zijn geweest de stichting van een woonstad bij Harderwijk, om te vermij den, dat het Westen over een niet al te lange reeks van jaren één grote steen woestijn zou worden. Dr ir Van der Meer verklaarde ons evenwel, dat hij, maanden geleden zulke gedachten als niet meer dan dat in een dagblad-intervieuw heeft geuit. Naar aanleiding daarvan -heeft hij toen eens van gedachten gewisseld met de burge meesters van Harderwijk en Ermelo. In een weekblad-artikel is dat enkele weken geleden weer eens opgehaald. Daarin hebben de bewuste dagbladen blijkbaar aanleiding gezien deze bespre king als zeer recent voor te stellen. „Maar dit alles heeft het stadium vai plan nog niet eens bereikt," zei dr i Van der Meer ons. Theeprijs in 1954 steeg 92 cent per halve kg Volgens de pakhuismeesieren van d thee bedroeg het totale veilingaanbod va de Java- en Sumatra-thee te Amsterdam tn 1954 3.771.655 kg netto tegen 4 004.920 kg in 1953. De middenprijs van de Java- thee is vorig jaar gestegen van 197 cent per halve kg tot 289 cent en van de Su matra-thee van 202V* cent tot 294% cent; voor beide soorten tezamen van 198% cent tot 290% cent- Melksanering worcit in September verbeterd In de Staatscourant van 2 Maart is opj genomen de beschikking waarbij aantal in vele overeenkomsten I melksanering voorkomende bepalingen 1 onverbindend worden verklaard m.l.v. 3 September a.s. De voornaamste punten van wijziging vermeldden wij reeds. Soenaijo heeft vreemde opvattingen Dramatische brieven van arrestanten zijn volgens O.M. van weinig belang SOENARJO, de openbare aanklager in de strafzaken tegen de Nederlan ders Schmidt en Jungschlager, blijkt heel vreemde opvattingen te heb ben over wat zoal geoorloofd is bij het verhoren van arrestanten. In een onderhoud met een verslaggever van het Nederlandse „Nieuwsblad voor Indonesië" beweerde hij, dat men „moeilijk van mishandeling kan spreken, wanneer de politie klappen uitdeelt om de „waarheid" er uit te krijgen". beruchte figuur wordt in de brieven van de arrestanten genoemd als de verant woordelijke man voor de ergerlijke mis handelingen Red.). sr het protest van prof. Van Bem- melen en mevr. prof. Hazewinkel-Suringa Soenarjo, dat hierop reeds een af doend antwoord ls gegeven door het mi nisterie van buitenlandse zaken (zoals bekend, hield dit antwoord een volledig ontkennen van mishandelingen in - Red.). Deze dienaar van Justitia deed het in zijn antwoord voorkomen, alsof al die arrestanten in hun dramatische brieven aar wat liegen. „Papier is geduldig", i hij. „Wat ze geschreven hebben, is in weinig belang". Wel voegde Soenarjo er aan toe, dat wanneer een verdachte zijn verklaringen ter rechtzitting herroept, omdat rij te genover de politie onder dwang werden afgelegd eventueel na mishandeling de rechter een nieuw onderzoek kan ge- Over de in het protest geuite beschul diging. dat men wil trachten mr. Bou- man als verdediger uit te schakelen, zei Soenarjo: „Dat is zeker niet waar. Wfj het parket willen niets anders dan •aarheid vinden". Hij bevestigde dat de inspecteur van politie Endoeh met het onderzoek in Bandoeng is belast. (Deze Meisje op onbewaakte door trein gegrepen Gisteravond is de 18-jarige mej. N Langediik uit Winterswijk op de onbe waakte overweg aan de Morgenzonwee Winterswijk door de tre.n. die cm 18.54 uur van Winterswijk naar Zutphen vertrekt, gegrepen en gedood. Het koninklijk bezoek aan Suriname Het aangekondigde bezoek van Kc nlngin Juliana aan Suriname zal tusse 10 en 20 October plaats hebben. H.M. zal vergezeld worden door Prins Bernhard Gouverneur Klaasesz wiens ambtster mijn dit jaar is verstreken, zal in elk geval niet voor het bezoek van de Ko ningin Suriname verlaiten. Minister Luns is van plan, Suriname te bezoeken in gezelschap van mr Schür- mann, permanent vertegenwoordiger vau Nederland bij de Verenigde Naties. Treinramp in Brazilië eli doden Een Braziliaanse passaglerstrein, op weg van het binnenland naar Sao Paulo, i gisteren op 50 km van zijn bestemming verongelukt. Er brak een koppeling, waar na een rijtuig kantelde en alle wagens achter eveneens. Volgens de eerste be richten zijn er elf doden en 70 gewonden van wie er 34 er ernstig aan toe zijn, al dus Reuter. Vietnamese regering,, die van premier Ngo Dlnh Diem. Hij ls tot de ontdekking gekomen, dat terwijl de Fransen in Was hington op zich hebben genomen de re gering van Zuld-Vletnam te steunen, thans toch en wel door-middel van de speciale gezant te Hanoi met de communisten van Noord-Vietnam onder handeld wordt. Terwille van Franse par ticuliere bedrijven, denkt Frankrijk niet de anti-communistische politiek het Westen, aldus Dulles. Wat communistische China betreft, heeft Washington bekend gemaakt, dat de V.S. een nieuw verzoek om vrijlating van 41 Amerikaanse burgers tot Peking heeft gericht. Dit betreft niet de elf. door de communisten gevangen gehouden. Amerikaanse vliegers. Peking zou hier reeds op hebben geantwoord, dat geen Amerikaanse gevangen ten onrechte in' China worden vastgehouden. Ook de Britse minister van buitenland! zaken, Eden. maakt een Inspectiereis door Azië. Hij zal vandaag in New Delhi fereren met premier Nehroe over probleem Formosa. Vrijdag vertrekt hij naar Bagdad en op 6 Maart wordt hij i Londen terug verwacht. Leiders van Masjumi worden bedreigd Twee vooraanstaande leiders van de Islamietlsche Masjumi-partij in West- Java zijn in Bandoeng om onbekende redenen gearresteerd. Een van hen is Roesad Nordin, voorzitter van het antl- communistisceh front. Udin Sjamsuddin. voorzitter vai Masjumi in Noord-Sumatra. is door een groep onbekenden aangevallen en gemo lesteerd. Vermoedelijk heeft dit te ma ken met de komende algemene verkie> zingen. tigheid op de hoogte geweest, zodat de afgevaardigden tevergeefs zaten te wachten. Met de grootste spoed vertrok Von Balluseck. maar desondanks begon de plechtigheid 35 minuten te laat. De schaal werd aan Von Balluseck over handigd door de Turkse gedelegeerde Selim Sarper, die nu voorzitter van de Veiligheidsraad is geworden, aldus A.P, Straaljager reed door hek in kanaal Vlieger kwam om het leven Gistermiddag is een F 84 Thunderjet straaljager van de tweede tactische vlieg basis verongelukt. Het toestel is na een mislukte start in het aan de rand van het vliegveld Welschap lopende Beatrix- kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 24-jarige ongehuwde reserve-tweede luite- - vlieger M. F. Willems uit Brunsum (L.) Is bij het ongeluk om het leven ge- De vlieger stond als zeer ervaren aan geschreven. Het toestel is niet los van de Rrond geweest, doch op vrijwel volle aan loopsnelheid van het vliegveld door de af rastering en over de daarlangs liggende weg in het Beatrixkanaal gereden. Het toestel was alleen van voren ingedrukt 't Salaris van een atoomgeleerde De naam ..Danny Kaye" (die in een van zijn laatste films. Knock on wood, ten onrechte voor een spion uiordt aange zien) kwam dezer dagen ineens op de proppen tijdens het debat over de atoomenergie in het Brit se Lagerhuis. En het zelfde gebeurde met de naam van professor Pon- tecorvo, de atoomgeleer de die achter het IJzeren Gordijn verdeen en die juist dezer dagen van zich liet horen. Geen van beide namen werd echter genoemd in verband met werkelijke of slechts denkbeeldige spionnage: ■het Lagerhuislid Mont Follick gebruikte -e slechts in een pleidooi voor betere betaling van geleerden. Het is een schandaal", zei mr Follick, dat een Danny Kaye naar dit land komt en voor een week optreden tiendui zend pond krijgt (f 100.000) terwijl pro les sor Ponlecorvo een slara- ris had uan vijftienhon derd pond per jaar (f 15.000) Na een interruptie ver volgde mr Follick: ,£n dit was nog veel teveeL Hij was een van de beste wiskundigen -ter wereld. Wij weten niet. of dat niet de reden is geweest, dat hij dit land verliet om En de wereld draait ngt". ander land tr ir men mogelijk ir zijn geleerden Mr Follick ging ver der: „Ik ben drie maal in Rusland geweest en ik heb er verstomd gestaan over de wijze waarop ge leerden daar worden be handeld". Een ander La- bourlid. mr Willey. vond dat men het probleem van de wetenschappelijke, opleidingen voorzientia dient te benaderen. „Wij willen geen technocratie. Wij behoren meer waar de te hechten aan cultu rele en morele opvoe- Terwijl dus in het mid den werd gelaten, of Danny teveel en eer atoomgeleerde te weini[ verdient, heeft het mi nisterie van opvoeding toch medegedeeld, dat de salarissen van weten schappelijke werkers dit ogenblik worden studeerd. Intussen zijn de corvo's vlucht niet duis- AIs men afgaat oo he geen Ponlecorvo dezi dagen in de Izwest-.a de Prawda schreef, da heeft mr Follicle wel degelijk gelijk. Behalve een aanzienlijke hoeveel heid communistische pro paganda, bevatte het. ar tikel van Pontecorvo na melijk de verzuchting, dat atoomgeleerden in Engeland niet rustig kun nen werken. Zij zijn on derworpen aan tal van (overdreven?) veilig heidsbepalingen die de gemoedsrust van de ge leerden ongunstig be ïnvloeden. De zaak-Ov- penheimer in de /er. Staten is daarvan treffend voorbeeld. bij Gaza „één der eenste daden van de nieuwe minister van defensie, Ben Goe- rion". Deze zou een politiek van de „ijze ren vuist" voorstaan. In een commentaar op het gebeurde werd voor radio-Cairo verklaard, „dat de tijd rijp is voor de vorming van een ver enigd Arabisch leger om het hoofd te kunnen bieden aan het Israëlisch gevaar". De Israëlische regering noemde het inci dent een explosie van opgekropte ge- Egyptische transportvliegtuigen hebben intussen de lijken der slachtoffers opge haald. De stoffelijke resten zullen te Cairo met militaire eer worden bijgezet. Pant serwagens en tanks van het Egyptische leger zijn naar het gebied van Gaza onderweg. Redelijke verwachting Graanimport komt dit jaar vrij (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat een goede kar.s, dat de rege ring in de loop van dit jaar de import van brood- en voedergrancn zal vrijgeven voor de normale handel. De toekomstige prijs voor de binnenlandse tarwe is mo menteel onderwerp van besprekingen tussen de regering, het landbouwschap en de graanhandel. Wanneer de maat regel die reeds lang in de pen ls van kracht zal worden, is nog niet pre cies bekend. Her resultaat er van zal zijn. dat het prijsverloop op de wereldmarkt de tar- weteelt zal kunnen gaan bedreigen. Door de overschotten met name lm Noord en Zuid-Amerika komen namelijk grote prijsdalingen voor. die niet zullen nalaten, invloed in Nederland te hebben. De overheid behield bij de bevrijding het haar sedert het uitbreken van de oorlog toegekende recht, de import van granen voor zich te houden, in verband met de toen heersende schaarste op de wereldmarkt. Alleen voor de voedergranen werd en kele jaren geleden de handel ingescha keld Zondag 13 Maart zal de Nederlandse Protestantse Gemeente van Genève of ficieel als Nederlands sprekende paro chie worden opgenomen in de Eglisc Na tionale Protestante de Genève. Dit zal geschieden in een kerkdienst, die geleid zal worden door ds W. Visser 't Hooft. Geen oor voor H. C. Kaasjager Plannen voor ondergrondse in studie Het dempen van grachten komt niet In aanmerking als oplossing van het ver- keersvraagstuk. Aldus schreven B. en W. van Amsterdam In een nota aan de raad, en het gemeentebestuur is dus blijkbaar niet van eins, het welbekende advies van hoofdcommissaris Kaasjager op te volgen. Met bekwame spoed zal de aanleg van een ondergrondse spoorweg in Amster dam in studie worden genomen. Bepaalde Prinses Irene op de schaats Op de Loosdrechtse plassen waren gisteren de leerlingen van het Baarnse lyceum op de schaats, eerst in wedstrijden, daarna met vrije baantjes. Onder de vrolijke schaatsenrijders was ook prinses Irene. tramlijnen zullen door bussen worden vervangen, maar niet alle. Binnen vijf jaar zal een zevental „eer ste maatregelen" worden verwezenlijkt, indien de raad een en ander goedkeurt B. en W. noemen o.a.: beperking yan da parkeertijd in de binnenstad, de stichting van een of meer parkeergarages, het ver plaatsen van de bodediensten, die dage lijks de Spuistraat blokkeren en beper king van het rijwielverkeer in de nauwe Leidsestraat op spitsuren. Dringend noodzakelijk is een toegang van de Elandsgracht naar het Spul of de Nieuwezijds Voorburgwal. Hiervoor zal uiteraard de grachtengordel moeten wor den doorbroken. Bij het station C.S. ko men twee voetgangerstunnels. Grootse luchtparade boven Soesterberg Bij aischeid van gen.-maj. Reynierse Op de vliegbasis Soesterberg had giste ren een militaire plechtigheid plaats, waarbij door honderd vliegtuigen een luchtparade werd gehouden. De gene- raal-majoor-vlleger-waarnemer W. J. Reynierse. die tot nu toe het bevel over het commando voerde, gaf dit over aan de commodore-vlieger-waarnemer A. F. de Vries Generaal-majoor Reynierse is met In gang van 1 Maart jl.. benoemd tot dirac- teur-materieel Kon. Luchtmacht. Noodtoestand op het zonnige Hawaii Op het Oostelijk deel van het zonnige Hawaii is gisteren de noodtoestand af gekondigd De vulkaan Pahoa. die 55 Jaar geen wolkje heeft vertoond is plotseling tot uitbarsting gekomen. Niet minder dan 300 aardschokken gingen aan de eruüie vooraf. Brandende lava stroomt tn drie rich tingen langs de berg. Tot ver in de omtrek zijn suikerrietvelden door de gloeiende massa bedekt. Verschillende dorpen zijn ontruimd. WEERBERICHT Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot mor genavond: Weinig bewolking en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind uit Oos telijke richtingen. Weinig verandering tn temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur/. ZON EN MAAN Donderdag: zon van 7.2618-24. Maan van 12.24—4.28. V.M. op 8 Maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1