SKETCH Leiden dit jaar opgenomen in het Holland-Festival ,Laat de raad voortaan in de avonduren vergaderen" Agenda voor de Leidse raad Ds Jac. Jonker: Hoe was die soldaat in Indië? Leidse ouders verborgen hun kinderen voor politie De heer Hes over historische zijde van de film Veilig rokten - Cotex Filters NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 1 MAART 1955 GEEN STILLE ZOMER MEER B. en W. vragen raad garantie voor culturele manifestaties A LS DE GEMEENTERAAD in zijn volgende week Maandag te houden vergadering het voorstel van B. en W. aanneemt om met vijftiendui zend gulden als garantiebedrag de plannen te steunen, zal Leiden in de komende zomer half Juni tot half Juli géén dode stad zijn. Er is al meermalen en op verschillende plaatsen over geklaagd, dat in Leiden des zomers maar weinig te doen is, en dat Leiden beslist niet door vreemde lingen zou worden bezocht, als het niet kon bogen op centra van geschie denis en kunst, zoals musea en historische gebouwen. Het culturele leven in onze stad heeft na de oorlog, dank zij geslaagde initiatieven, een grote vlucht beleefd, maar daartegenover kan men zich niet aan de indruk ont trekken, dat zich omstreeks Mei een futloosheid van ons meester maakt, die pas in September of eigenlijk na drie October wordt overwonnen. Dat wordt anders! Er zullen in Juni en Juli hier dingen gebeuren, waarvan velen in en ver buiten Leiden gaan spreken. De stichting K en O. liep al laag met plannen rond bepaalde dingen te organi seren. .Manifestaties", zoals dat met een groot woord heet In deze kring waren al verschillende suggesties naar voren ge komen en zelfs ook besprekingen ce- voerd. Men merkte echter na enige tiid dat in een andere kring in dat opzicht ook niet werd stilgezeten. Dat was het Leidse Toonkunst koor. dat vorig jaar met leden van het Concertgebouworkest in de Hooglandse kerk de ,,Hohe Messe" met zeer goed resultaat heeft uitgevoerd Het plan was gerijpt, de tweede uitvoe ring van dit grootse werk van J. S. Bach 'nog meer bekendheid te geven en daar voor ook anderen" te interesseren Be sprekingen tussen K en O. en het Toon kunstkoor leidden tot een goede coördi- Comité gevormd Waar culturele actie grotere vormen gaat aannemen, kan het gemeentebestuur zéker niet worden gemist. En toen dan ook contact met de plaatselijke overheid werd opgenomen, bleek de wethouder van onderwijs, de heer J C. van Schaik eveneens met plannen rond te lopen. Het gevolg is logisch. Er moest een brede commissie worden gevormd om de plan nen te bundelen en nader uit te werken Deze commissie wier officiële naam ..Co mité kunstmanifestaties Leiden 1955" is. werd op 14 Februari door de heer Van Schaik geïnstalleerd. Zij bestaat uit de heren Iskar Aribo, dirigent van het Leidse Toonkunstkoor. P Brouwer (muziek). Herman Kleibrink (film), W Rensink secretaris-penning- meester. W. Tweehuizen (schilderkunst). J. N. van Wessem, directeur van het ste delijk museum, en A J. van der Pompe directeur van de stichting K. en O.. voor- Uit de omschreven opdracht blijkt, dat dit comité zich ten doel stelt, voor de periode van 15 Juni tot 15 Juli een aantal kunstmanifestaties voor te bereiden. Zy moeten van dien aard zijn. dat redelijker wijze een groot aantal belangstellenden ook van buiten Leiden kan worden verwacht De reden is. „dat er tot dusver in Leider, in die periode op het gebied van het actieve culturele leven te weinig te genieten is geweest." Voortvarendheid Reeds nu kan een deel van de plannen worden bekendgemaakt. Het gehele pro gramma zoals men zich dat voorstelt, is beduidend groter. De lezer weet echter, dat het doorgaan afhankelijk is van de beslissing van de gemeenteraad op het voorstel van B en W Overigens is te verwachten, dat het voorstel in de raad niet zonder enthou siasme zal worden begroet. In dit college is de zomerse stilte in de stad onlangs nog gelaakt. Wie verder ziet, dat in an dere steden (niet eens veel groter dan Leiden) aanmerkelijk hogere bedragen voor cultureel leven in de zomertijd be schikbaar worden gesteld, behoeft van dit bedrag zeker niet te schrikken. Een stad als Leiden mag in de folders voor landgenoot en vreemdeling niet ont breken En gezien de activiteiten in grote en kleine plaatsen kunnen wij met een heenwijzing naar musea, grote kerken. Gravensteen en eventueel nog de grach ten niet volstaan. Daarom verdient het alle waardering, dat het genoemde comité direct al met zoveel voortvarendheid zijn werk is begonnen en reeds enkele weken na zijn installatie de volgende plannen bekend kon maken. Concertgebouworkest komt Op 17 Juni zal in de afdeling muziek het volledige Concertgebouworkest op treden met een uitvoering van de achtste symfonie van Anton Bruckner. Het orkest zal onder leiding staan van Eduard Beinum. die van plan is. reeds een paar dagen na deze uitvoering voor enkele maanden naar Amerika te vertrekken Het concert wordt gegeven in de Pieters kerk. Er zullen minstens achttienhonderd plaatsen beschikbaar ztfn. Bruckner voltooide ziin ..Achtste" in de zomervacantie van 1885 In het najaar van 1886 onderwierp hij het werk r.og aan een grondige herziening. In „Muzi kale Ommegang" staat over de symfonie onder meer te lezen: „Hetgeen dit werk voor de schepper zelf was is het nog in meerdere mate voor de hoorder, die be seft. dat hij in aanraking gebracht wordt met een van de grootste meesterwerken der symfonische wereldliteratuur". Op 21 Juni zal eveneens in de Pieters kerk een concert worden gegeven door het Holland-Festival-kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg. De diri gent zal daarbij ook als solist optreden Uitgevoerd worden werken van J. S Bach. De heer Van der Pompe deelde mee. dat men onder meer een keuze kan maken uil de zes Brandenburgse concer- De uitvoering van de „Hohe Messe" zal dit jaar hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op 20 Juli. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente heeft in prin cipe toegezegd, dat de Hooglandse kerk die dan in restauratie» zal zijn, kan wor den gebruikt. Een van de redenen waar om men voor deze uitvoering de Hoog landse kerk verkiest boven de Pieters kerk. is, dat het contact tussen organist en koor en orkest er beter is. Zoals vorig jaar. nemen koor en orkest plaats op een podium onder het orgel. De uit voerenden zijn weer het Toonkunstkoor en leden van het Concertgebouworkest, het geheel onder leiding van Iskar Aribo. Wat de afdeling toneel betreft zal op 6 Juli een opvoering worden gegeven van het stuk „Much do about nothing" van Shakespeare door de Shakespeare Memorial Theater Company uit Strad- ford on Avon. Al enkele jaren is ge poogd, dit gezelschap naar Nederland te krijgen, steeds zonder resultaat. Waar de voorstelling zal plaats hebben, is nog niet bekend. Holland-Festival Het mag voor Leiden als een bij zondere eer worden beschouwd, dat al deze manifestaties zijn opgenomen in het Holland Festival, dat van 15 Juni tot 15 Juli in ons land wordt gehouden. Dat reeds betekent, dat er hoge artistieke waarde aan mag wor den toegekend. Het bestuur van het Holland-Festival heeft er niet alleen goedkeuring aan gehecht, maar het toonde zich ook enthousiast. Met name geldt dit voor de uitvoering van de „Achtste" van Bruckner, die niet elders wordt uitgevoerd, en voor de „Hohe Messe", waarvan in kader van het Holland-Festival voor het eerst twee uitvoeringen worden gegeven. De algemene folder van het Festival, die ook in het buitenland op grote schaal wordt verspreid, vermeldt dit jaar dus ook Leiden In het regionale programma zullen de Leidse manifestaties uiteraard tot in bijzonderheden worden aangekon digd. Vermelden wij nog. dat de heer Marcel Keezer aan het Leidse comité is toegevoegd speciaal voor de publiciteit. Voorste/ Van DijkDe Bree B. en W. plaatsen de vroede vaderen voor de beslissing IJ DE OPENBARE BEHANDELING van de gemeentebegroting voor 1955 deden de raadsleden A. van Dijk en K. F. de Bree een voorstel van de volgende inhoud: „De ondergetekenden stellen voor, dat de burge meester de vergaderingen van de gemeenteraad voortaan als regel doet plaatsvinden in de avonduren aanvangende om 19 uur en bij uitzondering des middags." B1 Dit voorstel werd om prae-advier in handen van B. en W gesteld. Reeds van meetaf stond het vast. aldus B. en W„ dat het hier een zaak met verschillende kanten betreft; in hoofdzaak gaat het om factoren, wier gewicht bezwaarlijk aan de hand van een bepaalde maatstaf kan wonden vastgesteld en die elk voor zich door de voorzitter en de leden van de raad wel van uiteenlopende waarde zul- .en worden geacht. Vóór het houden van avondvergade ringen pleiten voornamelijk de volgende argumenten: 1) zakenlieden, beoefenaars van vrije beroepen en werknemers kun nen zich 's avonds in veel gevallen ge makkelijker vrijmaken; 2) wanneer niet regelmatig een middag beschikbaar be hoeft te worden gesteld voor de raads vergaderingen, zal het de raadsleden ge makkelijker vallen zich vrij te maken voor die bijzondere gebeurtenissen (zoals excursies e.d.), die uitsluitend overdag plaats kunnen vinden; 3) de publieke be langstelling zal 's avonds groter kunnen Tegen het houden van avondverga deringen kunnen de volgende argumenten worden aangevoerd: 1) bij de laatste ver hoging van het presentiegeld van de 'raadsleden tot het maximum geoorloofde bedrag is met name het verzuim in de normale werkuren in aanmerking geno men;, 2) aangezien het aanvangsuur niet vroeger gesteld kan worden dan op 19.30 uur. zal de duur van de avondvergade ringen in vele gevallen korter moeten zijn. of men moet er „nachtwerk" van maken. Juist met het oog hierop kan de neiging ontstaan zich meer dan wenselijk is in het spreken te beperken; 3) bij het vergaderen in de middaguren bestaat de mogelijkheid om zo nodig de vergadering 's avonds voort te zetten, welke mogelijk heid vervalt, waarbij in aanmerking is te nemen, dat de vermoedelijke duur van een raadsvergadering, naar in de practijk is gebleken, slechts bij uitzondering met enige zekerheid is te voorzien; 4) er wordt regelmatig beslag geleed op een avond, terwijl tal van raadsleden, evenals de leden van het college van B. en W. hun functies in het maatschappelijk 1 juist op de avond zijn aangewezen ;ondvergaderingen kunnen bezwarer opleveren met het oog op de gezondheids toestand van sommige raadsleden; 6i s middags is men in het algemeen minder .-ermoeid. zodat middagvergaderingen ninder inspannend zijn dan avond gade ringen; 7) de ambtenaren worden door avondvergaderingen extra belast; 5) avondvergaderingen zijn voor de pers zeer bezwaarlijk. De journalisten zullen 's nachts de kopij moeten uitwerken. Bo vendien zijn er dagbladen, die reeds 's nachts gedrukt worden: voor deze dag bladen komt het verslag te laat. Zoals B- en W. boven reeds opmerkten, een nauwkeurige afweging van het vóór tegen niet gemakkelijk. De leden var het college géven op zich zelf ongetwij feld de voorkeur aan het vergaderen ge durende de middaguren, doch kunnen de bezwaren daartegen zeer goed begrijpen zouden allerminst hun visie aa raad willen opdringen. Daarom is overleg gepleegd met de voorzitters der verschil lende fracties. Daarbij is de indruk ver kregen, dat. ofschoon een niet onbelang rijk aantaL leden tot het vergaderen des avonds wenst over te gaan. nochtans de meerderheid van de raad handhaving de tot nu toe gebruikelijke vergadertijd voorstaan. en W. geven er. in bet licht vai bovenstaande, de voorkeur aan. de beslis- in deze geheel aan de raad over te laten en zich dus van het doen van een voorstel te onthouden. De Leidse raad behandelt Maandagmid dag 7 Maart de volgende agenda: Eervol ontslag aan ir J. B. Grandjean. Verzoek van d_- Geref. Schoolvereniging om gelden beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van de gasleiding in de Stad- houderslaanschool. met gunstig prae-ad- Verzoek van de Vereniging voor Chr. onderwijs om medewerking voor de ver betering van de electrische installatie in de B.L.O. school aan het Plantsoen (Ds De Wolffschool), met gunstig prae-advies van B. en W. Verstrekken van de Jeugdverkeerskrant aan leerlingen der zesde klassen. Voorstel Inzake het '«eschikbaar stellen van gelden ter bevordering van het alge meen gebruik van schoolmelk (nadere mededelingen volgen). Garantie aan de stichting „Dodenher denking" in verband met d' herdenkings bijeenkomst in de Pieterskerk op 4 Mei 1955. Garantie van ten hoogste 15.000 voor kunstmanifestaties in Juni en Juli 1955. Straataanleg en aanleg van sportvelden in Leiden-Zuidwest (ongeveer 1.125.000). Onttrekken van de Vincentiuspoort aan het openbaar verkeer. Beschikbaar stellen van 72.000 voor verbetering en verdere uitbreiding van de Stadshulpwerf. Beschikbaar stellen van 51.500 voor de uitbreiding van de plantenkassen op de stadskwekerij. Verkoop van enige percelen bouwter reinen in Leiden-Zuidwest (Bos- en Gast huispolder). Verhuring van een deel van het v malig» station aan de Herensingel. Verpachting van het visrecht in de Gro te Sloot (Warmond) aan P. van der Drift, beroepsvisser te Warmond, ad 22,50 voor 1955 (bij verlenging). Aanleg kleuterspeelgelegenheden in de binnentuinen van bouwplan Noord III (331 woningen en 2 winkels 'en noorden van de Willem de Zwijgerlaan, kosten 7000). Aangaan van een geldlening ad 2 min, ondershands, koers 100 pet, af te lossen in rente 2i.« procent. Aangaan van een geldlening ad 500-000 onderhands, koers 100 pet, af te lossen in 30 jaarlijkse termijnen, rente 3yA pet. Verhoging vergoeding kosteD telefoon aansluiting raadsleden 20 inplaats van 15 per jaar, in verband met tariefsver hoging locale gesprekken van 3 op 4 cent). Voorstel tot het goedkeuren van de be groting voor 1955 van de stichting „Bur gerijfonds van Leiden" (begroting 17.104 waarin begrepen een batig saldo ad ƒ17.019). Goedkeuring van de rekeningen 1952 en 1953 van het college vrouwenkraammoeders (1952: inkomsten 13.671,83, uitgaven 4.576,57; 1953: in komsten 12.651,59, uitgaven 4.02 Goedkeuring van de begrotingen 1954 en 1955 van het college van vrou- kraammoeders ('54: inkomsten 11.391.84. uitgaven 3.91750; 1955: Inkomsten ƒ12.153.59. uitgaven 5.156.80). Voorstel van de heren A. van DUk K. F. de Bree (KVP) «.m de vergaderii gen van de raad in de avonduren te do» plaats vinden. Op 4 Mei 1955 Herdenkingsdienst in de Pieterskerk De stichting „Dodenherdenking" heeft emeénd, de jaarlijkse dodenherdenking an de vooravond van de bevrijdingsdag it jaar een plechtiger karakter te moe ten geven dan in andere jaren. Zij heeft het plan om, evenals tien jaar geleden, herdenkingsbijeenkomst te organise- in de Pieterskerk. Tijdens deze bij eenkomst zullen onder meer twee muzi kale werken worden uitgevoerd. De daaraan verbonden kosten kunnen slechts voor een betrekkelijk gering deel :t opzet laag gehouden toegangs gelden worden bestreden. De begroting bijeenkomst vertoont dan ook een tekort van 4000. Er is naar de mening f. voor de gemeente alle re den, zich voor dit tekort garant te stellen. Het college stelt de raad daarom voor. aldus te besluiten. Verkoop bouwterrein In verband met woningbouw heeft de firma A. Ph. Kuyl te Voorschoten het gemeentebestuur verzocht een stuk bouw terrein ter grootte van 7060 m2 te mogen kopen, gelegen in het uitbreidingsplan Leiden-Zuid-West in de Bos- en Gast huispolder. Overeenstemming is bereikt verkoopprijs van f 25 per m2. W. stellen voor, de grond te ver- Ir J. B. Grandjean per 1 Sept. met pensioen Ir J. B. Grandjean, leraar aan de HBS Burggravenlaan, heeft de raad verzocht, hem wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 September 1955 ontslag te verlenen, ir Grandjean werd 3 Mei 1890 te Magelang geboren. B. en W. stellen de raad voor. het ontslag eervol te verlenen. eugdverkeeiskiani voor leerlingen zesde klasse Het centraal bureau van het Verbond voor Veilig Verkeer geeft een jeugdve keerskrant uit, bestemd voor de leerlin gen van de hoogste klassen der lage scholen. De krant verschijnt maandelijks behalve in Juli en Augustus. Om de opvoeding van de Jeugd tot goede weggebruikers te bevorderen, achten B. en W. het gewenst de jeugd- verkeerekrant te verstrekken aan de leer lingen van de zesde klasse van de open bare en bijzondere lagere scholen. Dt schoolbesturen hebben hun instemming met dit plan betuigd- Omdat circa 1500 leerlingen king komen om de krant te ontvangen de kosten van een abonnement f 0.41 per jaar bedragen, zal met deze verstrek king een uitgave van f 600 per jaar zijn gemoeid. In verband met het tijdstip waarop de abonnementen zullen kunnen ingaan B. en W. denken aan 1 April 1955 zal voor dit jaar een bedrag f 420 voldoende zijn. B. en W. stellen de raad voor, dit bedrag beschikbaar te stellen. Uitbreiding kassen op stadskwekerij De raad zal Maandag beslissen ove een voorstel van B. en W. om een bedrag van f 51.500 beschikbaar te stellen de uitbreiding van de plantenkassen op de stadskwekerij, alsmede voor de aanleg van een verwarmingsinstallaltie electrische installaties. In verband met de uitbreiding van de plantsoenen in Leiden moet de kwekerij steeds meer planten leveren. Bedroeg het aantal geleverde planten in 1946 38000, in 1953 was het aantal 84.000 en In 1954 86.700. De capaciteit van de kwekerij is op levering van een zo groot aantal bloemplanten niet berekend. De kosten van de bouw van grenen houten kassen, van verwarming en van verlichting worden geschat op f 51.500. Met het oog op de omstandigheid, dat de bouw van kweekkassen e.a. moet worden uitgevoerd door deskundigen en de uit voering ths6en Mei en October dient te geschieden met het oog op het kweek- seizoen stellen B. en W. een onder handse opdracht voor. Verdere verbetering van Stadshulpwerf B. en W. stellen de raad voor, een bedrag van f 72.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering en verdere uitbrei ding van de Stadshulpwerf. Het plan om vat de bouw van een steenhouwerswerk plaats, een wagenloods, bergplaatsen, een schaftlokaal, een toiletafdeling met was- en kleedgelegenheid en de aanleg van een centrale-verwarmingsinstallatie. Het schaftlokaal wordt van het nodige meu bilair en van sanitair Vinceniiuspoorl wordt gesloten De eigenaresse van de Vincentiuspoort, tan de Langegracht, heeft B. en W. toe- temming gevraagd, de poort af te slui ten. In deze poort, die doodloopt, staan drie bouwvallige woonhuisjes, ten aan- waarvan B. en W. toestemming heb- /erleend, deze aan de bestemming als woonruimte te onttrekken. De huisjes :ijn onbewoond en de poort, die voor het verkeer geen enkele betekenis heeft, dient alsdan aan het openbaar verkeer te en onttrokken. De raad is daartoe bevoegd en B. en W. vragen de raad daarom, van zijn bevoegdheid gebruik Kleulerspeelplaaisen in plan Noord III Binnenkort moet worden overgegaan tot de aanleg van plantsoenen en binnen tuinen bij de 331 woningen ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan, plan Noord III. De kosten voor het aanleggen kleuterspeelgelegenheden, in totaal geraamd op f 7.000, zouden B. en W. voor rekening van de gemeente wilen bren gen, omdat door deze aanleg de gemeente dt ontlast van de aanleg van een cen trale plaats. B. en W. stellen voor, het bedrag beschikbaar te stellen, voor een speelgelegenheid met zandbak in elk van de vijf binnentuinen. Wees toch veeleisend! Veteranenlegioen Leiden Hoe was die soldaat in Indië? Over deze vraag sprak ds Jac. Jonker, ge- t eformeerd predikant te Amsterdam, gisteravond in de kleine zaal van de stadsgehoorzaal. Hij deed dit aan de hand van twee boeken van Job Sytzen: „Niet iedere soldaat sneuvelt" en „Gods Ravijn". Deze avond was tot stand gekomen door samenwerking van het Veteranenlegioen, het Boekhuis en de uitgeversmaatschappij Sijthoff. De heer R. J. Teenstra van het Boekhuis opende de avond. blemen cn zij moest haar nood ook eens klagen. Als zo'n brief hem dan niet het opduwertje gaf. dat hij nodig had, is het dan verwonderlijk, dat hij zijn toevlucht zocht bij een paar stevige borrels? Wat moest de soldaat in Indië doen? Het land veroveren? Nee. Roem verwer ven? Nee Hij moest zorgen, zo terug te komen als hij gegaan was. Maar dat was niet mogelijk. De gesneuvelde kreeg een kroontje. Maar zij, die terugkeerden, vie len tegen. Hij was geel cn mager gewor den, hy dronk en hield er allerlei rare gewoonten op na. Slechts een enkele kon zeggen, dat hij trouw gebleven was. En terug in het moederland, wat dan? Hoe haken zij en hoe haakt het moeder land in? Vele rekeningen moesten nog vereffend worden. De rekening van de doden was vereffend. Die brachten geen deining meer Maar de rekeningen van hen die in krankzinnigengestichten zit ten, die met kunstledematen door het leven moeten gaan. die matjes vlechten en brailleschrift moeten lerenDe lezing van een fragment uit het boek besloot het eerste deel van óe avond. Ds Jonker sprak voorts over de klacht, die spreekt uit het boek „Gods Ravijn". De soldaat, die met zijn motor in het ravijn gestort is en meer dood dan levend in het ziekenhuis ligt, en als hij dan her stelt. weet minderwaardig te zyn, slin gert al zijn opgekropte critiek de wereld in. Het is een aanklacht tegen heel de maatschappij. Enige gedeelten uit dit boek gaven een duidelijk beeld van wat het boek zeggen wil. Filmpjes van. de heer H. J. Oosterhuis toonden het leven van de soldaten in Indië. De voorzitter van het Veteranen legioen. de heer J. Diks, sprak tot slot Is de hoofdpersoon uit „Niet iedere soldaat sneuvelt" een held, van wie een moeder zegt: „Zo zou mijn jongen ook geweest zijn" of een wat langer getrouw de vrouw zal verzuchten: „Was mijn man ook maar zo"? Nee, aldus ds Jonker, hij is een van de vele soldaten, voor wie de veldpost hel belangrijkste uit hun leven daar was Hij is één soldaat uit die man- nensamenleving, die maar hèlf in Indië was en voor de èndere helft thuis. Daar om was de veldpost zo belangrijk. Als hij nu fluisterde; „Ik houd van je", dan moest zijn bekentenis via de facteur met het schip naar Nederland, waar dan weer over het antwoord nagedacht moest wor den. zodat hij na 11 of 12 dagen bericht terughad, en dan niet dat las, wat hij had willen lezen. Want ja. de vrouw had. nu haar steun haar ontvallen was, ook pro- i enkel woord. APART VAN SMAAK 10 stuk* 40 ct. 10 stuks 10 «f. 30 «tuk» 2... 20 «tuks corktlpped 10 Cf. Haagse politierechter Zes maanden gevangenisstraf vorderde de officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen een 41-jarige koop man uit Leiden, en een maand tegen diens 39-jarige echtgenote. Deze hadden hun twee minderjarige dochters, die in een rijksopvoedingsgesticht verbleven, verborgen toen deze gevlucht waren en de vrouw had geprobeerd de politie om de tuin te leiden toen deze de kinderen wilde opsporen. De politieman ontdekte echter op de zolder onder een vloerkleed een luik met scharnieren. Het luik werd opengebroken en toen kwamen de meis jes te voorschijn. De vrouw was al dik wijls veroordeeld, de man nog vaker De kinderen waren ook al vaak gevlucht. Als getuige werd de brigadier-recher cheur P G uit Leiden gehoord. „Mijn heer heeft zijn plicht gedaan", zei de De officier van Justitie noemde het begrijpelijk dat de ouders hun kinderen graag behouden, maar deze ouders heb ben zelf aanleiding gegeven dat zij ont zet zijn uit de ouderlijke macht. Zij moe ten hun hand nu eens in eigen boezem steken. De kinderen wisten dat zij met open armen zouden worden ontvangen. De man zelf is kort geleden wegens we- derspanningheid in verband met de aan houding van een van zijn kinderen ver oordeeld „Ik heb ze 12 jaar gemist. Ik kan ze toch niet als een hond voor de deur laten staarv," snikte de vrouw. „Ik ga m'n kinderen zelf niet bij de politie aan geven." voegde de man er aan toe. Het vonnis luidde: Voor de man vier maan den gevangenisstraf, voor zijn vrouw veertien dagen. Engelse dame bedrogen eens vaker van hem kocht, kwam logé aan de deur. Het was een En gels sprekende dame, die hem slecht be greep. Hiervan maakte de koopman dankbaar gebruik. Hij verkocht de dame postpapier tweemaal zo duur en toonde haar toen zonder meer een aanmaning om het electrisch licht te betalen, een papier aat hij toevallig in de zak had. De dame dacht dat zij betalen moest cn kwam met f20 te voorschijn. De ver dachte gaf geen wisselgeld terug, maar schudde de dame hartelijk de hand en verdween. Thans stond hij terecht voor de Haagse politierechter. Het geld had hij niet terugbetaald. Reeds eerder was de man veroordeeld De officier van Justitie vond het een misselijke streek. Hij eiste drie weken gevangenisstraf. De verdachte vertelde, dat de gemeente hem juist weer op paard wilde helpen met een voorschot voor een lompenhandel. Gezien dit feit wilde de politierechter het nog eenmaal met de man proberen en hy veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd „Ik zal het nooit meer doen," zei ver dachte. Schuldheling Overeenkomstig de els veroordeelde de Haagse politierechter, mr Nauta, een 32-jarige caféhouder uit Alkemade tot f50 boete of 25 dagen wegens schuldhe ling „Een heel bedenkelijke geschiede nis", vond de rechter het. Er was een jongen bij de caféhouder gekomen, die Filmcursus LJ.A. Op de tweede avond van de filmcursus der Leidse Jeugdactie stond de historische zijde van de film in het middelpunt der belangstelling. In causerie van een uur heeft de heer J. Hes de toehoorders in vogelvlucht door de nog zo jonge historie van de film heengevoerd, en in een half uurtje vragen beantwoorden werd op diverse problemen nog nader ingegaan. Natuurlijk begon de heer Hes bij de uitvinding van de gebroeders Lumière, die in 1895 de eerste bewegende beelden in het openbaar vertoonden, en wel te Parijs. Merkwaardig is, dat de broers hun uitvinding als een voorbijgaand ver schijnsel beschouwden, en dat later de Amerikanen de filmindustrie een grote vlucht hebben gegeven. In de eerste jaren van onze eeuw behoorden filmvertonin gen tot de gerenommeerde kermisverma kelijkheden. De films waren eigenlijk niet anders dan stukken verfilmd toneel, en het is de verdienste van de Ameri- Zes korfbalvelden bij Boshuizerkade Ter verdere uitvoering van het uit breidingsplan Leiden-Zuidwest hebben een plan doen ontwerpen tot het bouwrijp maken van gronden en tot de aanleg van een sportveldencomplex bet verlengde van de Boshuiierkade i Zuiden van het geprojecteerde wlnkel- __ntrum. De totale kosten van de uitvoe ring worden geraamd op 1.185.000. Dit bedrag kan in veertig jaren worden afge- ■chreven. Het sportveldencomplex zal In verband met het aantal korfbaltwaalftallen en het grote gebrek aan bespeelbare velden voor deze tak van sport als korfbalcentrum worden ingericht, en wel zodanig dat op het desbetreffende terrein zullen worden aangelegd drie grote wedstrijdvelden. twee kleine wedstrijdvelden voor lagere twaalftallen en een oefenveld, Hierdoor zal voorlopig in de behoefte aan speel velden voor de korfbalsport worden voor- Het complex zal vla twee toegangen be reikbaar zijn en door een beschuttend» beplanting worden omgeven. Het oefen veld wordt van de wedstrijdvelden afge scheiden door middel van een haag. Er is voldoende ruimte voor een kleedge bouw en een rijwielstalling. Het terrein wordt gedraineerd met drainreeksen op zeven meter afstand. Het komt B. en W. voor. dat de gras mat van de sportvelden uitgezonderd het oefenveld, dat van een halfharde ver- bardlng wordt voorzien moet worden ingezaaid. Tegen het gebruik van zoden zou geen bezwaar bestaan, als ze van zandgrond afkomstig waren. Deze zijn moeilijk verkrijgbaar en duur. Het zou een hogere uitgave vorderen van 26.000. kaanse filmmakers geweest, dat zij met deze traditie hebben gebroken. Zij bra ken uit de studio's en de eerste Westerns betekenden dan ook een hele ommezwaai. De eerste wereldoorlog deed de belang stelling voor de film enorm toenemen De mensen hadden er behoefte aan de werkelijkheid te ontvluchten. Hetzelfde verschijnsel deed zich trouwens in de tweede wereldoorlog voor. Het bioscoop bezoek in ons land is na de oorlog twee maal zo groot als daarvoor. Propaganda Om tot de eerste wereldoorlog terug te keren, voor het eerst werd de film toen in een bewust propagandaschema inge past. In Duitsland bijvoorbeeld versche nen hele series nationalistische films, bedoeld om de oorlogswil van het volk aan te wakkeren. Na de oorlog voerden de revolutionnaire Russen een geheel nieuwe stijl in, die een enorme invloed heeft gehad. De massaregie en close-up deden hun intrede. De Italiaanse neo realisten van na de tweede wereldoorlog grijpen hier nog steeds op terug. De heer Hes legde er de nadruk op, dat de bloei periode van de film viel in de jaren 1923 tot 1929. Bij de intrede van het ge luid in de film duurde het geruime tijd. voor men inderdaad beeld cn geluid tot een aritsitiek verantwoord geheel wist De geluidsfilm heeft ook de overmacht van Hollywood ingeluid. Het Engelse taalgebied is immers veel groter dan dat van welke taal ook. Televisie In het slot van zijn causerie ging de Inleider nader in op de concurrentie tus sen film en televisie, die tot een storm achtige ontwikkeling heeft geleid var hij nog van vroeger kende. Hij had teld dat hij grind reed voor de bouw een veiling. Verdachte had toen van deze kennis voor f 15 een partij grind gekocht die, naar later bleek, f45 tot f50 waard was. Ter zitting betoogde verdachte niet geweten te hebben dat het grind van diefstal afkomstig was. Ook zou hij niet op de hoogte zyn geweest van de prijzen. (Advertentie) *re wijzen van vertoning. In het kort besprak hij de systemen, bekend staand onder de namen 3 D, Cinema Scope en rama, waarbij hij zich afvroeg of bij het steeds duurder worden van de syste- ...jn nog wel van een artistieke ontwik keling kan worden gesproken. Het best vond spr. het zogenaamde „ademende doek", waarbij de beeldgrootte wordt aangepast aan de aard van het beeld. De enorme kosten van dit alles nood- aken de filmfabrikanten concessies te doen aan de smaak van het publiek, om- de kosten er tenslotte op z'n minst r uit moeten komen. Als de volledige suggestie van de werkelijkheid is bereikt, is de aantrekkelijkheid er meteen af, aldus de heer Hes. en zal men nieuwe wegen moeten zoeken. lezing werd toegelicht met de ver toning van The Stage-Coach Driver, een Amerikaanse Western uit 1903, The Great Train-Robbery uit dezelfde periode, en tot slot de majestueuze trappenscène uit Eisensteins werk Pantserkruiser Potem- kin. gM1 Dit is d» Heap, die vanavond in het wijkgebouw Rehoboth zal spreken over de Protestanten in Columbia. Als 22-jarige ging ds Heap naar een En gelse bijbelsch ooI en samen met zijn vrouw trok h{j in 1940 naar Columbia. Daar nam juist in de dagen van ver volging de belangstelling voor de pre diking van het Evangelie toe. En de verboden diensten werden er drukker bezocht dan ooit. De Christenen in Columbia zijn „overtuigde mensen", aldus ds Heap, en ik kon rustig met verlof gaan, want zij houden het werk in stand en breiden het zelfs uit." Agenda van Leiden Dinsdag Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr W. C. Braat over sieraden uit de volk»- verhulzingstijd- Rehoboth, 8 uur: ds S. P. Heap over de protestanten in Columbia. Baptisten Gemeente, Groenesteeg 16 (Jeruël), 8 uur: spreker ds Harkema. Woensdag Lutherse kerk. 8 uur: prof dr W. J. Kooiman over: Is de Luther-film anti- Rooms? (met discussie). Foyer gehoorzaal. 8 uur: P. J- C. R. en L. J A., burgerzinavond. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: wijk III AR. kiesvereniging, P. A Glasbergen over: Bezinning op plaats en taak der kiesverenigingen. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur dr J. Keuning over: Enggano, geechiede van een verdwenen cultuur (met lichtbeelden). Bellevue, 8 uur: Leidse Vogelvrienden, kleurenfilm „Het Rietland". ■gstgeest, wijkgebouw De Ke«n- penaerstraat 42, 8 uur: ledenvergadering wijkverpleging voor alle gezindten (Groe- Kruis) Dudshoo Ring Leiden e Donderdag Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. kinderkoor „Lenteklokjes" met jongenskoor, 13de uit voering. Kleine Burcht, 8 uur: Genealogische Vereniging. W. D. H. Rozier uit Amster dam over: Walen en Hugenoten te Leiden. Remonstrantse Kerk (kerkkamers), 10 12, 2—5 en 7—9 uur: verkoopdag ten bate van clubhuis „De Sperwers Veilinghal, 7 uur: Mlcro-korfbal-tour- Lnxor-theater Dagelijks half 3. 7 uur en 9.15 uun Luther-film. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, teL 21313. Burgerlijke stand1 van Leiden GEBOREN: Leonora A, d v L H Bokma en A A Bol; Tineke, d v L J Burgers en T v Kampen; Helena M, d v P J Otten en L M van Dijk; Thcodorus, z v A van Westbroek en W E van Leeuwen; Johan na C A, d v J P M Assendelft on C A M Hoogendoorn; Berend E, z v J E Stuit en A Bos; Anthonlus P, z v W H Wou ters en C G Varkevisser; Anthonle, s v J H Mulder en E de Bruin; Yvonne E. d v D J van Duijvenboden en E van Ark; Yvonne J J, d v J L Buijn en A J C Bij. GEHUWD: L Philips en J M de Water. OVERLEDEN: K de Jong, hulsvr van Vletter, 66 j; L Sinteur. huisvr. v Cam- bier. 75 J; M S Jansen, hulsvr v Van Loef, 57 J; G J Jonk. wednr, 79 J; S T J van Vliet, man, 66 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3