Jlieuuie gei Asrfje (Courant Mi Israëlische troepen vielen Egyptisch kamp aan Nieuwe wijzigingen achter muren van het Kremlin de Watersnood in Australië nationale ramp Kerkje in Ter Aa (niet verzekerd) in de as gelegd DINSDAG 1 MAART 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10283 Leiden opgenomen in Holland-Festival Directie: F. LIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteastlcl) ft ghf'otrorn mgn hert in tegtieaspoet' CAIRO IN ALARMTOESTAND Gevaarlijk incident, waarbij circa 40 Evyptenaren sneuvelden EEN EGYPTISCH LEGERKAMP in cïe omgeving van Gaza (nabij de Israëlische grens) is de afgelopen nacht door een krachtige Israëli sche afdeling omsingeld en vernietigd. Dit meldt radio-Cairo. Aan Egyp tische zijde kwamen 37 militairen, onder wie een officier, om het leven. Voorts zouden er tal van gewonden zijn. Het Egyptische opperbevel en de Revolutionnaire Raad zijn in spoedzitting bijeengekomen. Dit incident is het ernstigste, sedert het sluiten van de wapenstilstand in 1949. Het gebied van Gaza, langs de Zuidelijk» de weg naar dit kamp. Een colonne met Egyptische versterkingen, uitgezonden om de aanval af te slaan, kwam tot stilstand, nadat de eerste auto van de colonne op een mijn was gelopen. De Israëliërs, ai- dus nog steeds de Egyptische bron. open den vanuit hun hinderlaag met mitrail leurs en granaatwerpers het vuur. Voor de Israëlische troepen zich over de de marcatielijn terugtrokken, lieten zij nog het waterreservoir van het kamp in de lucht vliegen. De Egyptische regering overweegt dit ernstige incident voor te leggen aan de Veiligheidsraad der Ver Naties. De spanning tussen Egypte en Israël neemt weer toe. Volgens een woordvoer der van het Israëlische leger, hebben drie Egyptische geheime agenten In een Is raëlisch regeringsbureau Ingebroken en documenten meegenomen. Ook zou bi; dit incident een Israëliër ln een hinder laag zijn gelokt en gedood. Dit wordt aan gevoerd als een voorbeeld der toenemende activiteit van Egyptische „geheime agen ten" in het Zuiden van Israël. Volgens een later telegram van Reu ter heeft het hoofdkwartier der V. N. In Jerusalem onmiddellijk waarnemers naar het gransgebied gezonden. Volgens In Tel Aviv ontvangen berichten duurden de gevechten meer dan drie uur. De lucht boven Gaza zag vuurrood en er werden voortdurende krachtige ontplof fingen gehoord. Israël, is het enige deel lestina dat door Egyptische troepen bezel wordt gehouden, sedert de Britten hun mandaat over het land in 1948 opgaven. De bevolking van het gebied bestaat ge heel uit Arabieren. Er zijn 250.000 inwo ners, van wie 200.000 oorlogsvluchtelingen Het gebied wordt bestuurd door een Egyp tische gouverneur. Wij vestigen er de aandacht op dat bo venstaand bericht afkomstig is van Egyp tische bron. De tegenpartij. Israël, laai via een militaire woordvoerder te Tel Aviv bekend maken, „dat Israëlische troe pen vannacht bij Gaza een Egyptische aanval hebben afgeslagen; de Israëlische troepen leden daarbij ernstige verliezen." Dit is dus geheel in strijd met de Egyp tische zienswijze. Actie van geheime agenten Cairo herhaalt, dat Israël wel degelijk een overval pleegde op een Egyptisch kamp, ten Zuiden van de Israëlische grens Vóór de aanval hadden geïnfiltreerde Is raëliërs zich ln hinderlaag gelegd langs C l: V.S. werken aan een Atoomtank Het Amerikaanse legerarsenaal te Detroit werkt op het ogenblik aan een tank met atoomaandrijving. Dit is onthuld door kolonel Petersen, hoofd van het arsenaal. Omtrent de tonnage van de vechtwagen en de datum van ingebruikneming is niets meegedeeld. Koningin zag op de Dam atoom-tentoonstelling Nauwelijks opgemerkt door het publiek heeft de Koningin gistermiddag een werk bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het atoom, hoop voor de toekomst" op de Dam te Amsterdam. Vijf kwartier lang wandelde H.M. langs de vele maquettes en foto's in de open lucht en in de enorme De Koningin was aan de achterzijde van de tentoonstelling gearriveerd. Vooral voor de stands van de invloed der radio isotopen op de landbouw en de genees kunde toonde zij veel interesse. Belang stellend blikte de Vorstin in de opening van de atoomspiegel, terwijl prof. dr F. Barendregt van de Stichting Fundamen teel Onderzoek der Materie behulpzaam het luikje voor haar opende. De Koningin was in gezelschap van haar particulier secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis, haar adjudant, majoor J. J. L. baron van Lynden en de intendant, jhr ir P. .F O. R. Sickinge. Zij werd. be halve door prof. Barendregt, rondgeleid door de heer R. Donhauser van de Ame rikaanse Voorlichtingsdienst en dr G. J. Lammers. directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst. Advocaten in de oppositie Bezwaren tegen het faillissementsfonds Sl'age-verordening in strijd met de wet? (Van en onzer verslaggevers) De Nederlandse Orde van Advocaten zal op twee fronten ln de verdediging moeten komen- Volgens minister Donker heeft zij met haar stage-verardenlng een zeer ruim gebruik gemaakt van haar verordenende bevoegdheid, waardoor -hans onderzocht moet worden of deze s'-age-verordening niet ln strijd ls met de wet of met het algemeen belang. Mi nister Donker deelt dit mede in zijn memorie van antwoord aan de eErsie Kamer bij zijn begroting. Van niet minder betekenis ls de op positie, die in de kringen van de Neder landse advocaten bestaat tegen de door de Orde voorgestelde oprichting van een faillissementsfonds en net verplichte ac countantsonderzoek. Woensdag 9 Maart zal in het geoouw van de Hoge Raad de raad van toezicht van de Haagse advo- vaten bijeenkomen. Hier zal worden gesteld de behandeling van de gewraakte voorstellen in de algemene raad van de Nederlandse orde van Advocaten te stel len, totdat de plaatselijke orden zich hierover hebben uitgesproken. Haagse en Amsterdamse advocaten, die met deze oppositie begonnen zijn en aan hun c .fraters in ons land een rondsohrij over deze kwestie hebben gezonden, ont vingen reeds bijna 700 adhaesie-betul- gingen. Hoewel altijd de mogelijkheid bestaat, dat de plaatselijke orden gehoord worden, betekent dit nog niet. dat de voorstellen ziuller\ worden teruggerokken. Het college van afgevaardigden in de Nederlandse Orde van Advocaten, dat de verordenin gen maakt, heeft een eigen bevoegdheid en behoeft niet aan een uitspraak of advies van de plaatselijke orden gehoor te geven. De Zeeuwschvlaamse douane heeft Zondagnacht een goede slag gesla gen door het buitmaken van een gepantserde smokkelautona een spannend gevecht, waarin kommies P. B. van Waas (zie foto) de chauf feur uit de rijdende wagen sleurde. Zes personen werden gearresteerd; kalveren en jenever werden in beslag genomen. Mikojan wordt vice-premier Op voorstel van de nieuwe premier Boelganin (die Malenkof opvolgde) heeft het presidium van de Opperste Sowjet vanochtend vroeg te Moskou de benoe ming van drie nieuwe, eerste vice-pre miers ln de Sowjetunle bekendgemaakt. De nieuwelingen zijn: Mikojan (die enige tijd geleden ontsla gen werd als minister voor de handel), Saboerof en Pervoetsjin. Zij schaarden zich hiermede in de gelederen van Molo- tof en Kaganowitsj. Voorts zijn vier nieuwe vlce-premlers (een lagere orde) benoemd, die tot dusver weinig of geen bekendheid genoten, te Zaveniagin, Koetsjerenko, Lobanof en Kroenitsjef. Of degenen, die reeds vlce-premler wa ren zoals Malenkof hun functie heb ben behouden, ls niet bekendgemaakt. „Geen Duitse herbewapening" Tweede Sowjetnota voor Londen Het Kremlin heeft op de Britse ambas sade in Moskou een tweede nota doen overhandigen t.a.v. de kwestie der Duitse herbewapening. De ambassade zond de nota onmiddellijk naar Londen door. Vol gens radio-Moskou wordt ln de nota op nieuw gewezen op de onverenigbaarheid van de Westdultse herbewapening het Brits-Russische vriendschapsverdrag van 1942. Enige tijd geieden dreigde Moskou reeds, het verdrag te zullen opzeggen als de Britse regering de Westduitse herbewape ning zou blijven steunen. De Franse rege ring ontving indertijd een gelijkluidende nota. Tot op heden werd in Parijs echter geen tweede nota ontvangen. De Opperste Sowjet heeft ook gepubli ceerd, dat Malisjef ontheven werd van zijn functie van minister voor de middel- e machine-industrie, omdat hij reeds groep andere ministeries beheert. Zaveniagin heeft de portefeulle van Mali sjef overgenomen. Mikojan, die in Februari 13 afgetreden als minister van handel, heeft thans een hogere functie gekregen. Er zijn geen aanwijzingen, of hij de belangen van een of ander ministerie zal behartigen. In de afgelopen dagen vertoefde Miko- in in Oost-Duitsland, waar hij de Leip- ziger Messe bezocht. Hij verklaarde daar gisteren nog, dat Rusland nauwe handels betrekkingen met West-Duitsland wil aanknopen. Uit de reis van Mikojan maakt men op, dat de besluiten, die van ochtend bekendgemaakt werden, reeds vóór het vertrek van Mikojan uit Moskou genomen werden. Verleden week werd opgemerkt, dat Mikojan voor de eerste maal op de eerste rij in de regeringsloge van het Bolsjof- theater zat. Saboerof hield in November grote rede en Pervoetsjin zat in het Bolsjoi-theater op een stoel, welke hal verwege de eerste en de tweede rij stond. Hearst betwijlelt het Hebben de Russen wel een H-bom? William Hearst, hoofdredacteur'van de Amerikaanse Hearst-pers, heeft voor de nationale persclub te Washington een verslag gegeven over zijn jongste reis naar de Sowjetunie. Het vraaggesprek met premier Boelganin had hem de tuiging gegeven, dat Rusland ver bij de Ver. Staten ten achter ls wat betreft het aanleggen van een voorraad atoombom men. Hearst zeide voorts, er aan te twij felen of Rusland wel een waterstofbom bezit, aldus Reuter, Morgen ontploft A-bom in Nevada (V.S.) Morgenmiddag om half drie zal op de proefterreinen in Nevada (V.S.) een mid delzware atoombom tot ontploffing wor den gebracht. Dit is officieel in Washing ton bekend gemaakt. De bom zal op een stalen toren zljr gemonteerd. Derde slachtoffer van nekkramp te Assen De schilder J. Ubels ls ln Assen overleden, nadat zich bij hem typerende verschijnselen van nekkramp hadden voorgedaan. Enige weken geleden twee kinderen uit één gezin vermoedelijk ook aan nekkramp overleden. Koningin Juliana bracht gistermiddag door slechts weinigen uit het publiek opgemerkt een werkbezoek aan de atoomtentoonstelling op de Dam te Amsterdam. Zij werd rondgeleid o.a. door prof. dr. F. Barendregt. Taferelen als in de „Februari-nacht" Met vliegtuigen wordt serum overgebracht tegen typhus en dysenterie DE ERNSTIGE overstromingen in de Australische staat Nieuw-Zuid- Wales beslaan een gebied van circa 80.000 vierkante kilometer. Tien duizenden mensen zijn geëvacueerd; de schade aan steden, dorpen, vee en boerderijen loopt in de millioenen ponden. Reuter houdt vast aan het cijfer van 70 slachtoffers, maar over het lot van honderden verkeert men nog in onzekerheid. Er is hier sprake van een nationale ramp. Volgens een func tionaris van de Nederlandse emigratiedienst zijn er in de Australische wa- tersnoodgebieden ongeveer 30.000 Europese immigranten. Nog elk uur komen er nieuwe berichten binnen over de toestand in plaatsen, die tot dusver van de buitenwereld waren afgesneden. Met vliegtuigen wordt serum overgebracht om het gevaar van typhus te bestrijden. Het zakkende water brengt een massa slijk en wrakstukken van huizen en boerderijen, alsmede kadavers van koeien en schapen tevoorschijn. Trieste rijen daklozen In Narromlne werken dokters, ver pleegsters en politiemannen dag en nacht, teneinde een dysenterie-epidemie, uitge broken onder kinderen, de kop in te drukken. Het water vloeit in de richting van het Westen, waar een aantal andere steden gevaar loopt overstroomd te wor den. In aansluiting aan hetgeen eerder vermeld, zegt Reuter, dat de evacuatie van Maitland, ongeveer 22.000 inwoners tellende. en het nabijgelegen mijnwer kersstadje Singleton voortduurt. Ook het dorp Weewa. aldus Ass. Press, is zwaar getroffen Een twee meter hoge water muur is over het dorp heengegaan. Het ligt aan de rivier de Namoi. 600 km ten Noordwesten van Sydney. In dit rijke weidegebied steken nog slechts de toppen der bomen boven de onheilspellende wa termassa uit. Besprekingen afgebroken Nieuwe havenstaking bedreigt Albion Engeland wordt opnieuw bedreigd door een havenstaking. De onderhandelingen tussen vakbond en werkgevers zijn giste ren plotseling afgebroken, omdat geen overeenstemming kon worden bereikt. Zoals gemeld, verzetten de havenarbeiders zich tegen gedwongen overwerk. Zij stel len, dat overwerk alleen op basis van vrijwilligheid kan geschieden. Nu de besprekingen zijn afgebroken hebben de haven-autoriteiten een einde gemaakt aan het bestand, dat werd ge sloten na de vorige stakign. Ieder die nu weigert overwerk te verrichten, stelt zich bloot aan disciplinaire maatregelen. In de herfst van het vorig jaar leed Engeland door dezelfde kwestie onder een verlammende staking. Die duurde 29 da- en veroorzaakte voor millioenen gul dens schade aan handel, scheepvaart en Industrie Schade van 35 mille Kleine Geref. Gemeenie treft zware slag r»EN ZONDAGAVOND de 37-jarige Steyntje Hulsman een uurtje na de dienst in de kerk van de Geref. gemeente in Ter Aa (bij Breukelen) iangs het gebouw kwam, zag zij zware rook en vlammen uit het dak slaan. Hoewel ijlings de brandweer werd gealarmeerd, kon niet worden voor komen dat het kerkje, dat plaats bood aan tweehonderd personen, aan het vuur ten prooi viel. Ook de kansel, de banken, alsmede het pas drie jaar geleden voor f 5000 aangekochte pijporgel werden vernield. De kerk, die dateert uit 1923 en die vijf jaar geleden belangrijk werd ver- groot, was niet verzekerd, zodat de gemeente door deze brand wel zwaar is getroffen. De koster bad om dé felle kou legen te gaan. de centrale verwarming Vijftien stralen, drie waterkanonnen Enorme vuurzee woedde vannacht aan Amsterdamse gracht Vijftig brandweerlieden zagen er al spoedig uit als complete ijsmannen OPNIEUW heeft in Amsterdam de rode haan gekraaid, maar dit maal stonden de tientallen brand weerlieden voor de moeilijkste brand van de laatste jaren, omdat zij, ge hinderd door een enorme rookont wikkeling, aanvankelijk niet bij de vuurhaard konden komen. Tegen middernacht ontdekte een voor bijganger brand in het zeer oude pakhuis, Reguliersgracht 82- Vijftien slangen wer den uitgelegd. Toen de geweldige water massa's nog niet voldoende bleken, riep men de hulp in van twee waterkanonnen en de drijvende brandspuit Jan van der Heijden die zich slechts moeizaam een weg kon breken door de ijslaag in de grachten. Terwijl de vijftig brandweerlieden aan de voorzijde, op de daken van aangren zende percelen en van de met grote moeite bereikte achterzijde het vuur bestreden, kwam plotseling de alarmerende tijding, dat ook de achterkant van twee percelen, juist om de hoek van de Prinsengracht, vlam had gevat. Gelukkig waren deze haarden spoedig gedoofd. De brandweerlieden waren weldra tn complete ijsmannen omgetoverd. Ook Amsterdams burgemeester liep, bedekt onder een laag ijzel op het terrein van de brand rond. Steeds weer moesten de mannen, die het dichtst de vuurhaard waren genaderd, vervangen worden. Soms ging alles en iedereen schuil achter „Niets publiceren!" zei Churchill T~tE 80-jarige premier chili meegedeeld dat de Toen hem het schilderij Churchill heeft giste- woorden, die hij tijdens de van de hand van Edward ren een 300-tal journalis- perslunch zou spreken, ge- Ardlzzone werd aangebe ten onderhouden En hoe... publiceerd zouden mogen den, schertste Churchill: „Wat ik hier zeg. is niet worden, maar toen hij gis- „Mijn beeltenis is niet voor publicatie bestemd," termiddag aankwam, ver- slecht, maar Anthony Eden zei Churchill, die zelf ln anderde hij van gedachten komt er een beetje be- vroeger jaren ook journa- en verzocht de aanwezigen kaaid af list is geweest. „Wc zitten zijn woorden niet in, de Op een gegeven moment hier als collega's bij elkaar krant te laten verschijnen, zei Churchill: „Mijn op en ik ben hier meer als Dat betekende een grote merkingen zijn niet voor vriend dan als redenaar." slag vor doe parlementaire publicatie, zoals ik gezegd De parlementaire ver- verslaggevers. heb. maar Je kunt nooit slaggevers waren bijeen- Het was net zoiets als weten, misschien zeg ik dit gekomen om aan Churchill een jager, die bij een meer ook nog wel eens in het een schilderij te overhan- vol wilde eenden wordt openbaar dlgen. Het doek stelt een neergezet met de opdracht. Lady Churchill kon de zitting van het Lagerhuis niet te schieten. Immers: plechtigheid niet bijwonen, voor. tijdens welke men een journalist, die Chur- „Een gewone kou," ver- Churchill en enkele andere chili hoort spreken, kan lelde de premier, voor aanstaande consecva- zijn hele krant daarmee Churchiil werd vóór, tij- tieven druk in de weer vullen, zo sprankelend en dens en na zijn toespraak ziet. Er staan ook een paar briljant zijn nog steeds zijn luide toegejuicht. Lagerhuisleden op, die al- redevoeringen. „Het is wonderbaarlijk," lesbehalve druk in de weer „Ik heb nu dertig jaar zei één van de parlemen- zijn met andere woor- naar hem geluisterd, maar taire redacteuren, „hij ls den, die ongegeneerd zit- dit ls één van zijn beste één van de weinige men- ten te slapen Het schilde- toespraken." zuchtte een sen ter wereld, die 300 rij is een verlaat verjaars- »uae verslaggever, toen journalisten kan laten geschenk voor Churchill Churchill zijn redevoering schrijven over wat hij niet Aanvankelijk had Chur- beëindigd had. gezegd heeft." een verstikkend rookgordijn, dat geen meter zicht liet. Omstreeks vier uur vanmorgen men de brand meester. De eigenaren van de rijwielen, meubelen en kapokmatras- se* die in zeer grote hoeveelheden in het pand lagen opgeslagen waren toen nog niet opgespoord. De Sab&na-vliegramp Massale processie in Rieti (Italië) De 29 slachtoffers van de vliegramp in Noord-Ltalië zijn gisteren begraven. Vele duizenden mensen volgden de stoei door het stadje Rieti. Er waren familie leden, hoge functionarissen van de Sa bena de Belgische ambassadeur en een groot deel der bevolking van het plaatsje De kisten werden overladen met bloe men. Onde rde talrijke kransen bevond er zich één van koning Boudewijn België. A'lle winkels cn fabrieken ln Rieti hadden hun deuren gesloten tijdens de processie, die een half uur duurde. Na kont erouwtoespraken in de kathe draal van Rieti begaf het auto-convoo' zich op weg naar RRome. Vandaar zullen de stoffelijke overschotten naar de respec tieve landen worden overgbracht Vogelziekte ook voor de mens gevaarlijk Reeds tien slachtoffers in Amsterdam In Amsterdam doet zich een ernstige dierenziekte voor. die ook voor de mens grote gevaren kan opleveren. Het is de papa gaaien-ziekte, die in de hoofdstad reeds tien mensen het slachtoffer heeft gemaakt De ziekte, die veelal door par kieten wordt overgebracht, openbaart zich in een zeer ernstige longontsteking, vaak met dodelijke afloop. Vroeger stierven bij kleine epidemieën 20 30 procent der patiënten. Tegenwoor dig is de ziekte lang niet zo gevaarlijk omdat men over een uitstekend be strijdingsmiddel beschikt, namelijk: anti biotica aureomycine. De geneeskundige dienst heeft alle Am sterdamse huisartsen gewaarschuwd te gen de ziekte Wanneer een geval wordt geconstateerd, moet deze dienst onmid dellijk worden gealarmeerd. De ziekteverwekkers zijn niet alleen de sprekende vogels, maar ook andere vogelsootten als vinken, meeuwen en duiven. Verwacht wordt dat in de ko mende dagen nog een aantal gevallen van besmetting zullen worden gemeld, maar nu alle artsen zijn gewaarschuwd, meent men dat er geen reden tot onge rustheid meer behoeft te zijn. Bij de parkieten is de ziekte moeilijk te constateren. De vogels die aan de ziekte lijden, vallen dikwijls ineens dood neer. Parkieten, die aan de ziekte l(jden, moe ien worden afgemaakt. avonds extra opgepord. Een overver hitte pijp van de verwarming heeft het houten dakbeschot geschroeid. De brand, die een uur na het elnttt" in de godsdienstoefening door mejuf frouw Hulsman werd ontdekt, zou niet zo'n ernstige omvang hebben aangeno men. als de brandweer van Ruwiel. die zeer spoedig ter plaatse verscheen, direct water had kunnen geven. Het water was vlak bij. want het kerkje staat langs het Merwedekanaal. De brandgang bleek echter lek te zijn. zodat men pas na ruim een half uur water kon geven. De inmiddels uit Breukelen gearri veerde brandweer had eveneens met tegenslag te kampen, want de appara tuur was gedeeltelijk bevroren. Intussen greep het vuur snel om zich heen in de houten dakkap Het duurde niet lang of het dak stortte in, waar door ook het meubilair vlam vatte. De schade wordt op f 35.000 geschat Het herstel zal de gemeente, die blij kens het jaarboekje 73 leden en 74 doopleden telt, ongetwijfeld in grote financiële nood brengen. De godsdienstoefeningen denkt men voorlopig te kunnen houden rn een der lokalen van de openbare school. T oekomstig vorstin Prinses Dina Abdul Hamid van Jordanië (25 jaar) werd „ge knipt" voor de universiteit van Cairo, waar zij Engels doceert. Zoals gemeld, heeft de prinses een huwelijksvoorstel van haar neef koning Hoessein van Jor danië aanvaard. Zij ontmoette de koning twee jaar geleden (voor het eerst!) in Engeland, waar zij beiden studeerden aan de uni versiteit van Oxford. een andere plaats, Dubbo. zijn tij gerslangen binnengedrongen, doordat zij door het overstromingswater verdreven Zn. Derhalve heeft Dubbo dringend verzocht om vaccine tegen slangebeet. Leger, vloot en luchtmacht, gesteund door particulieren, doen wat zij kunnen het reddingswerk te bespoedigen. F.r doen zich jammerlijke taferelen voor als rijen daklozen met hun bundeltjes op ce rug uitstaren naar een vrachtwagen, die Overstromingen in Australië naar 'n migrantenkamp zal brengen, verliezen aan de veestapel toege bracht, worden in het Namoidal alleen reeds geschat op 300.000 stuks. De bevol king van Nyngan, een plaats in het Mid den-Westen van de staat Nieuw-Zuid- Wales, vreest, dat de nooddijken zullen bezwijken Als de watermassa's door de dijken bleken, zal de politie te Nyngan het branaalarm geven; voor de inwoners het teken, om naar het station te gaan, zijnde het hoogste punt ter plaatse. De meteorologische dienst verwacht, dat de plaats Bourke, een rijk veeteelt- gebied langs de rivier de Darling, eerst over een week last van overstromingen zal krijgen. Het zal nog drie maanden duren voordat het opgestuwde water in zee terecht komt. In alle Australische steden zijn fondsen gesticht voor de hulp verlening. In Sydney stonden de mensen in de rij om hun bijdragen te leveren aan een noodfonds, dat reeds 70.000 pond be draagt. De Prins in klankbeeld' over hongerwinter Aan het klankbeeld over de hongerwin ter, dat de V.A.R.A. morgenavond uit zendt onder de titel „En zwart leek de dag van morgenheeft ook prins Bernhard medewerking willen verlenen. Deze winter is niet eens zo veel kouder peratuur van hedenochtend blijkt, kunnen van de drie wintermaanden December, Januari en Februari reeds enkele gegevens worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit drietal maanden bedraagt ln De Bilt ditmaal 1.9 graad Celsius tegen 2.2 graden Celslus normaal. Geen groot verschil, dank zij het bijzonder zachte weer van December. Het gemiddelde van IA graden ls Iets hoger dan dat van de twee vorige winters. In De Bilt waren vijftig dagen van de negen tig kouder dan normaal. Vorst kwam voor op SI dagen tegen op 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 1SI uren tegen 172 uren en de hoeveelheid neerslag 166 mm tegen ongeveer 175 mm normaal. Opmer kelijk groot was het aantal dagen waarop sneeuw viel, dit bedroeg In De Bilt 35, terwijl dit aantal normaliter 14 bedraagt. HET WEER IN EUROPA I 2 3 ill 4 S a a Aberdeen Dublin Londen Amsterdar Brussel Parijs geh. bew geh. bev. geh bew WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer ea weinig bewolking. Zwakke tot matige zuid-ooatelijke wind. Vannacht matige vorst, morgenmiddag tem peraturen om het vrieepuot tot lichte dool. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1