Lather Luther Raad Leiderdorp sprak zich uit over viering 5 Mei DE I Botterick- NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 Friese studenten te Leiden vierden vijfde lustrum Het gezelschap toonde zich erkentelijk jegens prof. dr K. Fokkema Het Leidse studentengezelschap voor Friese studenten. oftewel bet Leycner Studir.te Selskip foar Fryake Stuözje ..Libertat.» jem!r.e saluti studemus", heeft gisteren zjjr: vüf-en-twlntigjarlg bestaan herdacht In bet gebouw der Universiteit droeg prof dr K. Fokkema gistermiddag een referaat voor over het onderwerp „25 Jaar Fries" en bepaalde de bekence Friese essayist dr F Sierks- ma zijn gehoor bU eer. vergelijking tus sen de F. iezen en een door hem bestu deerde Indianenstam, waaruit 1»U enke le conclusies trok met betrekking tot het bestaan recht van een „Friese cultuur". Van het academiegebouw begaf het gezelschap zich per poetkoets r.aar De Burcht, waar op de wallen van deze eer- bledwaa'dige vesting een korte plech tigheid plaats had. De heer TJ. Jelsma Voor de negerjongen Zoals bekend is, beeft de vierde klas van de Chr. school aan de Oosterstraat 125 bijeen gebracht om de Zuid-Afrikaan se negerjongen, die een prijs ln een op stelwedstrijd had gewonnen maar niet in Engeland wordt toegelaten, een mooae vacantia In ons land te bezorgen. Ver scheidene mensen hebben nadien de on derwijzer van die klas geld ter hand ge steld. Zo ontving hij van de heer J- van N. f 1.25. van de heer G. A. J. f 1.50 en van Joke S. f 0,50. De klas zelf bracht nog f 2.18 bijeen, zodat de stand nu 1» f30,43. Voor verdere giften houdt de on derwijzer, de heer F. H. Sachs, Heren gracht 96A, zich in naam van de neger jongen van harte aanbevolen. Het Chr. mandolinegezelschap Sempre Avanti Is ook enthousiast geworden voor dit doel- Het bracht zelf een geldbedrag bijeen en met de opbrengst van een col lecte mee kon f300 aan het daarvoor ge vormde fonds afgedragen worden. „In de Waagschaal" van heden meldt, datt f 1140 34 van de f 2500 binnen is. Men heeft goede hoop. dat de neger-1 jongen een paspoort zal krijgen. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften te Leiden. Huls en erf Schutter straat 19/19a ln bod 4.500, koper J. Bleljie q.q. te Leiden voor 5.100; Huis, werkplaats en erf Haarlemmerweg 57/57a ln bod f 6.300, koper B. A. van Duuren q.q. te Leiden voor 7.700. Huls en erf Sophlastraat 20 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Winkelpand met afzonderlijke bovenwoning Korevaarstraat 14 ln bod, 13.400, koper E. van Starkenburg q.q. te Leiden voor 14.150. Huizen met af zonderlijke bovenwoningen Bakker-Korff- straat 12/12a, 14/14a, 16 16a. 18/18a, 20 20a tezamen na afmijning ln bod. 13.323, koper F. Jelsma te Oegstgeest v. 13 623. Huls en erf 2e Gortestr. 46 ln bod: 940. koper J. W. Goddijn te Leiden voor ƒ942. Hulzen en erven te Sassenheim Floris Schoutenstraat 20. 22, 24. 26. 28. 30. 32. 34, 36. en 38 tezamen na afmijning in b 21.662, koper H. Otto q.q. te Sassenhe voor 22.312. Huis en erf Middelste Gracht 19 ls uit de hand verkocht K.V.P.: eenheidsgesprek heeft geen zin meer Alihans len aanzien van Kath. Werkgemeenschap Het beetuur van de Katholieke Volks- partij heeft gisteren een verklaring af gegeven, waarin het zijn eenstemmig oor deel uitspreekt, dat het tegen Maandag a.s. belegde eenheidsgesprek. voor zover het de Katholieke Werkgemeenschap ln de P.v.d.A. betreft, thans zijn grondslag heeft verloren. In de uitnodiging tot hervatting van het eenheidsgesprek van de K.V.P.-dele- gatie la er duidelijk blijk van gegeven, dat het te hervatten gesprek gericht diende te zijn op het bereiken van de door het mandement zo duidelijk gestel de partijpolitieke eenheid der rooms- katholieken. De verklaring van de Kath. Werkgemeenschap, zoals die op het Partij van de Axbeld-congres te Lelden ls ge geven, ontkent uitdrukkelijk de beataans- mogelijkheid van zulk een eenheid. bood prof dr K. Fokkema. die zich voor het gezelschap zeer verdienstelijk ge- maak'. heeft, uit dar.k voor zljr. voort durende blijken van belangstelling een suikerbrood en eer. lange stenen pijp aan. befce onvervalste producten van Friese cultuur, zoals werd opgemerkt. De plaa's van samenkomst, ce Burcht, was gekozen op grond var. dc (nogal boude) veronderstelling, dat de Friezen tr. een ver en vaag verleden dit Leidse bolwerk eers belegerd zouden hebben. Mocht dit zo zijn, dan ls bet toch zeker een vergeefs beleg geweest. In restaurant „De Doelen" volgde een receptie, waar enkele hoogleraren en vertegenwoordigers van bevriende ver enigingen het bestuur van het lustrerend gezelschr.p hun gelukwensen kwamen aanbied'r Onde- meer gaver, prof dr K. Fokkema. prof dr W. van der Wou- dc en de secretaris van de academische senaat, prof. dr A E var. Arkel var. hun belangstelling blijk. Na afloop var. de receptie volgde eer. diner, reünisten, gasten Collecte voor 2500 kinderen Volgende week wondit van Maandag tot Zaterdag hi Leiden weer een collecte ge houden ten bate van de Martha-stichting te Alphen aan den Rljn.de Heldring-stich tingen te Zotten, de stichting Hoenderloo. de stichting Ned. Mettray te Eefde en de Van "t L;ndenhout-stichtingen Neerbos en Valkenheide te Maarsbergen. In deze instellingen voor kinderte- rcherming vinden 2500 kinderen een vei lig tehuis en er wordt door een goede opvoeding en vakopleiding getracht hen een waardige plaats in de maatschappij te geven Uiteraard heeft dit prachtige werk in het bijzonder volgende week ook de belangstelling van veie Leidenaren. Verbreding Utrechtse veer In het stadhuis vond de aanbesteding plaats van de verbreding van het Utrechtse Veer, hoek Plantage. Hiervoor waren 12 Inschrijvingsformulieren bin nengekomen. Van hoogste tot laagste: Smallegange, Aerdenhout f 29.000; Schouls, Leiderdorp f 18.500; Guyt, Leiden f 14.000; Strijk, Oegstgeest f 12.992; V. de Linden, Leiden f 12 468; Zitman. Zoeterwoude f 11.925; Van Driel. Koudekerk f 11 700; Van Riet, Leiden f 11.250; Samson, Oegst geest f 11.000; Stam. Voorschoten f9800; Henningsman. Leiderdorp f9755 en de Bolster en Douze, Leiden Utrecht f 9250. de raming f 12.000. Op de wallen van de Burcht bood de heer Tj. Jelsma gistermiddag namens het Leidse gezelschap van Friese studenten aan prof. dr K. Fokkema een lange stenen Friese pijp aan, als blijk van waardering voor de belangstelling, die hij voortdurend voor het gezelschap aan de dag gelegd heeft. Foto N. van der Horst laarvergadering C.B.P.B. Ds Kalf deed felle aanval op het humanisme Ds H. S. J. Kalf te Bennebroek heeft gisteravond in Rehoboth tijdens de vierde jaarvergadering van de C.B.P.B., afdeling Leiden, in een goed ge argumenteerd betoog een felle aanval gedaan op het steeds meer veld winnende, maar door velen nog niet onderkende humanisme. Spr. merkte onder meer op, dat deze beweging-zonder-God even oud is als de gevallen mensheid. Ook bij het humanisme is de feitelijke drijfveer: het gelijk aan God willen zijn. Spreker had zijn onderwerp gertiteld „Hoe men de C wil schrappen uit onze naam." We leven tegenwoordig ln een tijd. waarin ook de wereld-zonder-God door krant en radio in ons huls komt, aldus spr. Overal, ook in ons land kan de strijd der geesten weldra ontbranden Spr. noemde zijn onderwerp bijzonder actueel door het pas in Leiden gehouden congres van de P.v.d.A. en schetste voorts het nihilisme, waarnaast het hu manisme steeds meer veld wint De oud» godsdienst ls hierin losgelaten. Vóór de oorlog kenden we in bepaalde kringen de vrijdenkerij, die negatief wr.s en vijandig stond ten opzichte van de Kerk. Na de oorlog raakte het Marxisme een beetje in dlscrediet doordat men de verschrikkingen had gezien van de tota litaire menselijke stelsels. Men ging zoe ken naar een geestelijke beweging, waar in de menselijke waarden werden aan vaard. Zo ontstond ln ons land het huma nistisch verbond met dr J. P. van Praag als voorzitter. De 't De heer A. Sellenraad uit Enschede is steeds een geziene en graag ge hoorde gast by de Leidse afdeling van de vereniging voor paedagogiek. Gisteravond sprak hy voor een goed bezette bovenzaal van het Vlies over ..Humor in het kinderleven". Zo was zijn causerie tenminste aangekondigd. De heer Sellenraad zelf betitelde zijn praatje liever als „Humor rond het kinderleven". Humor in het kinderleven heer Sellenraad sprak in Vlies voor Paedagogiek TYPEN STENO GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) 4 Uien (130 let tergrepen per minuut) Universiteitsbibliotheek kreeg aanwinsten Dr A. Kessen. directeur van de univer siteitsbibliotheek. meldt in zijn jaarver slag over 19531954, dat ln dit college jaar meer dan 57.000 uitleningen plaata hadden Bovendien werden 18.597 post pakketten verzonden en 13.520 micro films vervaardigd. Het boekenbezit werd met 20.000 banden uitgebreid, naast el kaar gezet een rij van 600 strekkende me ter boekenplank. De meer dan 3000 tijd schriften werden met 122 exemplaren uitgebreid, terwijl ruim 3000 binnen- en buitenlandse dissertaties door ruiling werden verkregen. N.R.V. bijeen Joego-Slaviëavond Onder leiding van de voorzitter, de heer Van der Horst, hield de afdeling Leiden van de Ned. Reisverenigir.g gis teravond een bijeenkomst, waarin aan dacht werd gevraagd voor Joego-Slavië, dat sedcr: enkele jaren voor het toeris tenverkeer is ontsloten. De heer J. van Lunteren vertelde een en ander over dit land en de volksaard der Joego-Siaviërs. Hierna werd een film vertoond, waar mee hot gehele land werd „doorkruist". Het ene ogenblik vroeg het woeste berg land van Bosnië de aandacht, even later weer de Adriatische Zee en de Dalmatl- sche kust. In vele plaatsen was de invloed van de Byzantische en de Romeinse kust zichtbaar Leidse Smalfilmliga Dertien films streden om de eer en de Bolbeker De heer Jongkind triomfeerde met zijn originele probleemstelling Voor de familie-filmwedstrijd van de Leidse Smalfilmliga bestond grote belangstelling. Niet alleen voor de vertoning, die gisteravond in De Turk gehouden werd, maar ook wegens het grote aantal deelnemers. Niet min der dan dertien films waren ingezonden. De voorzitter, de heer H. Klei- brink, vond dit een verheugend verschijnsel, omdat dit de grootste deel neming aan een dergelijke krachtmeting was geweest in het hele bestaan van de Liga. De Jury bestond uit alle aanwezigen, behalve de deelnemers voor hun eigen producten. De films moesten worden be oordeeld naar de idee, de uitwerking hiervan en de technische kwaliteiten. Om alle dertien films te beschrijven is ondoenlijk, maar toch willen wij en kele hiervan noemen. De opgave ..familie film" werd het best beantwoord door de heer Wijnveldt, die voor zijn zoon in Australië in beeld bracht hoe een brief van hem hier in Holland werd ontvangen en door de gezinsleden werd gelezen. Verschillende leden hadden enkele huiselijke momenten vereeuwigd, zoals: ,.St Nicolaas op bezoek" door de heer Rodrigo, „Drie Koningenspel" door de heer Stolwijk. Aardig van idee was ook het filmpje van de heer Forma „Haar tweede gezicht". Wanneer Pa een foto van een stilleven gaat maken, vindt Ma dat onzin. Laat hij maar een6 een goed portret van de dochter maken. Met veel zweet van Pa en zuchten van zus komt de foto tot stand en dan blijkt het clownsgezichtje van het eierdopje uit het etlllèven door een dubbelopname het ge zicht van de dochter te zijn. Wat idee en technische uitwerking be- Aanvragen om huishoudelijk personeel een probleem Koude doet het aantal niet-werkenden stijgen En wel hierom, dat het kind ln zijn on bevangenheid en argeloze blijheid niet tot de resignatie en de wijsheid ln staat is. die de kern ls van de humor. Het kind houdt van de komische, van dolle situa ties. van pret. en de oudere is pas in staat daar soms ook humor in te vinden. Die blijde periode, die een gave des hemels is voor het jonge mensenkind, duurt tot ongeveer het twaalfde jaar. Dan komt ..de zondeval", zoals spr. de in tredende puberteit noemde. Het kind ver liest in die tijd (durende tot ongeveer het zestiende Jaar) zijn argeloosheid. Het kan niet meer zo los komen van het eigen „lk", het verwart zich vaak daarin en krijgt in zijn uitingen iets wrangs. De humor bezit het nog niet. omdat het de daarvoor nodige levenswijsheid nog niet heeft. Veeleer leeft het kind ln een toe stand van revolutie. De heer Sellenraad betoogde, dat het onbevangen blije kind tot het twaalfde jaar van de volwassene alleen een opge wekt gezicht vraagt. De „geestigheden" van de oudere kinderen zijn echter van andere aard en verschillen ook onderling zeer. zodat het moeilijk ls daartegenover •en houding te bepalen. Het moeilijkste wordt het. wanneet er zelf bij betrokken worden. Dsn komt het er op aan humor te bezitten, onzi plaats ln de maatschappij en de samen leving te kennen, onszelf niet te hoog aar et slaan en te trachten ona zelf te bevrij den van allerlei spanningen. Want de humor is de zwemgordel des levens. Voor velen ls het moeilijk de humor te vero' ren. omdat zij zo zwaar zijn en alles ontzettend serieus nemen. Dat wil niet zeggen, dat men niet serieus moet zijn. aldus de heer Sellenraad, maar de stift dingen des levens worden toch altijd anders en lichter in de glans van de humor, die inderdaad een genade des hemels ls. Fouten Na de pauze wees de heer Sellenraad - op. dat ouders en opvoeders vaak de oorzaak zijn van veel lijden van de na hen komende geslachten, omdat door fou- en misgrepen de kinderen heel dik wijls belast worden me', remmingen en complexen, waarmee zij hun hele verdere leven blljs-en tobben. Wanneer men dat bedenkt, komt men met een groot gevoel van verantwoordelijkheid en in zekere zin ook van bescheidenheid tegenover de on bevangenheid van de kinderen te staan, met schroom tegenover de reacties van de jeugd, die helaas zo vaak ver van ons af staat. En dan wil men het kind behalve de vaak onvermijdelijke narigheden toch óók positief goede dingen meegeven: geloof, wijsheid en dergelijke zaken. We vergeten echter maar al te vaak. dat wij die gaven eerst zelf moeten bezitten. Het is daarom de taak van ouders en op voeders zich te verheffen boven da alle daagse mens, die wij allemaal zijn. En is geen beter middel daartoe dan humor. Dan kunnen wij de waarheden van het leven verdragen, onze eigen be lachelijkheden zien en vandaarult het kind trachten te bereiken. Spr. betreurde het met name. dat veel onderwijzers tot hun ambt komen met een zwaarte. dJe als lood op de kin deren moet drukken. Het gehele betoog was smakelijk gekruid met voorbeelden uit de practijk, die door het auditorium gretig werden genoten. Er werden nog en kele vragen gesteld en een hartelijk ge meend applaus beloonde de heer Sellen raad voor zijn wijze, prettige woorden. Nu maakt het humanisme de fout, dat het wil worden gelijkgesteld met de Ker ken. ln het bijzonder waar het de gees telijke verzorging van militairen en zie ken betreft, aldus spr. Wat die verzor ging van de zieken aangaat, die eindigt voor de humanist bij het sterfbed omdat dan alles eindigt Ds Kalf releveerde het feit. dat de I V.A.R.A. thans zendtijd voor het hum:»- I nistisch verbond beschikbaar stelt en dat de V.P.R.O. in deze een nogal weifelende houding aanneemt. Ook in de randstad Holland is de strijd der humanisten al merkbaar. De meeste humanisten denken er echter „als echte Hollanders" niet over. lid te worden van het verbond. Strijd De Kerk van Christus staat thans voor een grote strijd, aldus spr., die zeker zo tel is als die van Elia tegen de Bafil. Iets uit de eindstrijd der Openbaring wordt hier merkbaar. Het gaat om God of geen God. Spr. merkte op, dat de Vrij zinnigen ten opzichte van het humanisme thans in een moeilijk parket verkeren. We naderen thans de tijd van de grote tragedie van de kleine mens, die wil gaan zitten op de troon. Het humanisme aan- vaardt wel de moraal, ook in zeker zir, die der tien geboden, echter zonder het begin: „Ik ben de Here Uw God...." Spr. hield tenslotte een krachtig pleidooi voor de Christelijke organisaties. De vergadering stdnd, na ruim drie maanden, weer onder leiding van mevr. J. Koning-Tolk. die onder anderen de heer Chr. v .d. Heuvel en zijn echtge note welkom kon heten. Mevr. Koning wees onder meer op het belang van de C.B.P.B. De secretaresse, mevr. E. de Wlt van Egmond, deelde mede, dat het ledental thans 68 bedraagt. Het verslag van de pennlngmeesteresse, mevr. J. Mechelse-Van Os, was Iets minder gun stig: een batig saldo van slechts f 6.03, wat nog mede te danken was aan een groot voordelig saldo van vorig Jaar. Na de pauze gaf de C.H. jongerengroep uit Voorschoten onder leiding van de heer J. Zandee een opvoering van het stuk „Aardappels." De vergadering was zeer goed bezocht en omdat het een jaarfeest betrof, waren ook vele mannen aanwe zig. Mevr. Koning hoopt volgende maand een causerie te houden over haar erva ringen in Amerika. Ondanks het winterweer daalde in de periode van 14 t'm 19 Febr. het aanbod oen weinig, nl van 900 tot 890. tw. 760 a.s geheel werkloos ingeschreven mannen, terwijl daarenboven 130 als tewerkge steld bij objecten voor aanvullende wer ken te boek staan. Ter voorkoming van misverstanden dient evenwel opgemerkt tc worden, dat, afgezien van het geregi streerde aanbod, een 'beduidend aantal personen tengevolge van de weersgesteld heid niet werkt Zij zijn echter in een vorstverietregeling opgenomen en kun nen derhalve niet als werkoos in het aan- bodcijfer worden opgenomen. De koude stagneert in niet onbelangrijke mate de uitvoering van bouw- en schilderwerken de werkzaamheden bij de objecten r aanvullende werken. 'it een en ander volgt dat het aantal »t werkenden niet onaanzienlijk hoger is dan de cijfers van het aanbod doen vermoeden. Een vergelijking echter met het overeenkomstige tijdstip in 1953 954 wijst uit., dat hoewel de werk gelegenheid in algemene zin sterk wordt geremd door het weer, het aanbod thans aanmerkelijk lager ia. In 1053 bedroeg het aanbod 2230 en-Ml 1954 1695, hetgeen voordelige verschilleft van resp. 1340 en 805 oplevert De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten bleef vrijwel ongewijzigd; nl. ruim 300, waarvan een groot deel betrekking heeft op jeugdigen (15 •t/m 18 jaar) Jeugdigen Maak zélf deze overgooier wen, grote behoefte aan jeugdige krach ten in de leeftijd van 15 t/m 18 Jaar. Niet tegenstaande het feit dat al het mogelijke gedaan wordt om aan de aanvragen te voldoen, blijft hot uiterst moeilijk, op enigszins bevredigende wijze in het te kort aan jeugdigen te voorzien Voora! aan de voorlichting en aan het contact met de jeugdigen wordt de uiterste zorg besteed. Dat de jeugdigen en hun ver zorgers (ouders of voogden) een en an der Op prijs stellen, blijkt uit het bezoek op het Donderdagavondspreekuur (7Si. Ook voor deze categorie speelt het jaargetijde een rol, d w.z. eerst na af loop van het eerste kwartaal is or nieuw aanbod van enige betekenis te ver wachten. Het aanbod bleef vrijwel gelijk en be droeg op 12 Februari 140. Ook de vraag onderging geer. wijziging van enige be tekenis en blijft z;ch op hoog niveau be wegen (ruim 300. Het probleem is en zal voorlopig wei blijven: het voldoen aan de aanvragen om huishoudelijk personeel (werksters en dagmeisjes). Daarnaast be- een vrij grote .behoefte aan jeugdig administratief personeel (voornamelijk typistes en steno-typistes). Overigens be staan in vrijwel alle bedrijfstakken plaat singsmogelijkheden voor vrouwelijk per soneel. Jaarvergadering D.E.V. De Leidse tuiniers- en bloemistenver eniging Door Eendracht Verbonden hield gisteravond in café Aniba onder leiding van de teer J. H. Smit een geanimeerde Jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. van dér Berg, bleek onder meer, dat liet ledental ls gestegen tot 71. De penningmeester, de heer A. de Bruin, kon een batig saldo melden van f58,35. De aftredende bestuursleden, de heren J. H. Smit en J. Roman, werden herkozen. In plaats van de heer J. van Oosten, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde, werd de heer Hofman gekozen. Men besloot dit jaar drie keuringen te houden in het kader van de tuintjeswed strijd. De bloelende bolgewassen moeten vóór 15 Maart worden Ingezonden om aan. de hiervoor uitgeschreven wedstrijd te kunnen deelnemen. Het bestuur zal het beschikbaarstellen van een wisselbeker van de dahlia-keuringen in overweging nemen, dit naar aanleiding van een vraag van één der leden. treft, staken de films van de heren Jong kind en Piëete wel boven alles uit. De eerstgenoemde had de hoofdprijs van deze wedstrijd, de Bolbeker, tot onder werp gekozen. Om hier een scenario voor te maken wordt zo'n probleem voor hem, dat hij het op een drinken zet. Het is wel frappant, dat de maker van dit filmpje hiermede nog in het bezit van de Bol beker kwam ook. Met 1177 punten kreeg de heer Jongkind deze wisselbeker jaar in zijn bezit. De tweede prij6, zilveren medaille, was voor de heer Piëete met „Wasdag". Een filmpje met prachtige fotografie en een bijzonder ge slaagd idee. Met zijn „Leentjebuur" kwam de heer Marijt in bezit van d< derde prijs. Een goed idee en goed uit gewerkt, met een uitstekende climax. Een mooi resultaat voor een eerite productl De heër Wijnveldt werd met een runder tong verrast als vierde prijs. (Advertentie) Noodzakelijke aanvulling op de Lutherfilm is het waardevolle boek van Prof. Dr W. J. KOOIMAN WEC EN WERK DER HERVORMERS Met 16 illustraties uit de film Prijs gebonden 6.50.- Voorhanden bij Fa B. DE KLER Nieuwe Rijn 45 Leiden Deze week in Trianon Als het jonge koren rijpt Niet velen zullen met de roman van Colette „Le blé en herbe" be- kend zijn. Misschien is dat maar ge lukkig ook. Als verhaal is deze ro man niet zeer opwekkend, om nog maar te zwijgen van onsmakelijk- heden. Het opvallende is, dat Claude Autant-Lara er een film van heeft gemaakt, die uitmunt door fijnzinnige weergave van een zeer subtiel ge geven. Het gaat hier om een jongen van zes tien en een meisje van vijftien, beiden met vacantie aan zee, die ontdekken dat ze voor elkaar zijn bestemd. Nog in de eindperiode van de puberteit, waarbij het I meisje ongetwijfeld rijper is dan de jon- gen, wordt dit een tijd van grote inner- lljke onzekerheid, die zich uit in gesta melde flarden van zinnen, en niet zelden is weergegeven in symbolische beelden. In het leven van de jongen, Phil, treedt dan „de vreemde vrouw", die hem te vroeg wegwijs maakt in de doolhof van de liefde. Zonder enige sensatie zucht is dit breekbare gegeven uitge werkt in een film, die zeker niet het grote publiek zal kunnen boeien, maar die een echt staaltje Franse filmkunst betekent voor de gerijpte toeschouwer. Met nadruk mag hier wel worden ge zegd, dat deze film voor jonge mensen ln de leeftijdsklasse van de hoofdrol spelers, Phil en Vinca, ongeschikt is, al wa6 het alleen maar omdat de kern waar het om gaat hen eenvoudig zal ontgaan. G. Tulp. Gemeentewerkplaats aan Groenesleeg aanbesteed Ten stadihuize is de openbare aanbe- j stedmg gehouden van de werkzaam heden tot het uitbreiden van de gemeen tewerkplaats aan de Groenesteeg. Er waren twaalf inschrijvingen. De hoogstle was van de firma A. J. Langeveld te Leiden met een bedrag van f 150.241 en de laagste van de firma J. M. van der Blij te Oegstgeest met f 131.600. Oud moedertje overleden aan brandwonden De 81-jarige mej. G. F. v. d. Werf te Amsterdam, wier kleren vlam vatten, doordat ze te dicht bij de kachel was gaan staan, is aan brandwonden over- ZONDAG WORDT NIET GESCHONDEN; AMUSEMENT ONSCHULDIG ,E PUBLIEKE TRIBUNE in de raadzaal van Leiderdorp was gisteravond meer bezet dan gewoonlijk. De meeste toeschouwers bleken leden te zijn van het feestcomité 5 Mei 1955 en van het bestuur van de Oranje vereniging, die subsidies hadden aangevraagd voor de viering van 5 Mei en voor kinderfeesten. Toen de subsidies er dóór waren, verlieten zij de zaal met gezwinde pas. Wellicht niet omdat ze voor de rest der vergadering geen belangstelling hadden, maar omdat ze hoogstwaarschijnlijk terstond de hoofden bij eikaar hebben gestoken ter consolidatie van de plannen. Er werden naar aanleiding van het voorstel voor de vijfde Mei toch wel en kele opmerkingen gemaakt. Zo vroeg de heer Los. of het programma wel in over eenstemming is met het karakter van de dag en of er voldoende rekening is ge houden met de richtlijnen, die van over heidswege zijn gegeven. De heer Moraal vroeg garantie voor het tijdig aflopen der feestelijkheden op Zaterdagavond, opdat om 12 uur de rust volledig zal zijn hersteld en de Zondag dus ongeschonden blijft. De heer De Graaf bleek geen be zwaar te hebben tegen drie dagen feest. Hij is destijds voorzitter geweest van het comité 1945 en toen is er een week- feest van gemaakt, dat zeker niet ont aard is in een kermisfeest in ongunstige zin. Ook hij toonde zich voorstander van een vroeg eindigen der feesten. De burgemeester antwoordde, dat de geplande vermakelijkheden onschuldig zijn. Er zijn van regeringszijde wel richt lijnen gegeven, maar de gemeenten zijn toch vrij. Als het vuurwerk op Zaterdag avond wordt afgestoken, dan zou dat patronen. Neem voer overgooier b r, corduroy k 4.*9 p.m. en voer blowt* gestreepte poplln i 3." p.m. Gronheid I v.h. 8. RIPPf Botermarkt 18 Studenten - Judo Kampioenschappen Leidse en Delftse aangelegenheid In de Harmonie te Groningen werden de studenten-Judokampioenschappen van Nederland gehouden, zowel team als personeel. De heer H. Holvast uit Leiden, die zowel de Leidse universiteit als de technische hogeschool te Delft traint, boekte bijzonder mooie successen. Alle kampioenschappen, in totaal vijf, gingen namelijk over in handen van zijn leerlingen. Bij de 6de tot en met de 4de Kyu werd de Leidse student Nieuwenhuis kam pioen. door in de finale te winnen van de Tilburgse student Slangen. Bij de groene en blauwe banden (3de en 2d« Kyu> was de finale een Delftse aange legenheid. Kampioen werd De Munck. tweede Van Klaveren. De Delftse Judo ka Borel won in de afdeling 1ste Kyu en 1ste Dan met 21 van de sterke man uit Utrecht. De Jager. De kampioenen moesten toen onder ling uitmaken wie zich algemeen stu denten-kampioen van Nederland mocht werd dit Bij de teamwedstrijden waren de ver wachtingen hoog gespannen. De belde rivalen. Delft en Utrecht, ontmoetten el kaar meteen in de eerste serie. Het werd een klinkende overwinning voor Delft: 8—2. Via een overwinning op Tilburg en Delft II plaatste Lelden zich ln de finale De Leidse ploeg moest echter ook het hoofd buigen voor de reeds in feest stemming verkerende Delftse ploeg. Zo werd Delft 1 en Leiden 2. Schoolvereniging Chr. lyceum vierde feest Uitstekende opvoering van bedrijf uif Vondels Joseph in Dothan" Het éénjarig bestaan van de schoolvereniging van het Chr. lyceum té Leiden „C.L.V." werd gisteravond herdacht in het gebouw Irene te Oegst geest. Het was voor de oud-leerlingen een prachtige gelegenheid aan hun oude leraren te vertellen hoe ver zij het in de maatschappij al geschopt hadden. Na de opening door de voorzitter van de schoolvereniging, de heer H. Maks, kwam het schoolkoor onder leiding van de heer Chr. Hanegraaff op de planken Dit kleine gezelschap van jeugdige zan gers en zangeressen bracht op vlotte wijze enkele volksliedjes en een canon van Mozart. De meisjes uit de eerste en tweede klas gebruikten Wiener Blut van Strauss om onder leiding van mej. T. M. Zekveld een dansje te maken. Loek Kras- senberg zong met begeleiding van de heer P. Brouwer enkele Franse liedjes. De praeludium en fuga in E moll werd on danks een slechte piano uitstekend door Leen Guyt gespeeld. Het hoogtepunt van de avond was on getwijfeld de opvoering van het derde be drijf van Joseph in Dothan van Joost van den Vondel. Dit derde bedrijf, dat uit munt door flitsende dialogen, werd onder regie van de heer A. Middeldorp met veel vaart gespeeld. Arnold v. d. Bos zette een zeer goede Joseph op de planken en ook de andere spelers, Hans v. d. Kwaak, Aleld Otto en Harry Maks. gaven goed spel te zien. De moderne aankleding derd het goed. Na de pauze konden de operaliefhebbers hun hart ophalen. Eén der leerlingen. Dickjan Zwart, liet in twee acten een dronkaard bekeren. De componist zelf. Henk van Klaveren, Jaap Vermeer, Elly den Heeten en Jeanne de Nooyer met koor en ..piano hebben de zaal. behalve tot ankele open doekjes, ook tot een ovatio neel applaus kunnen verleiden. De But terflies brachten wat vlotte muziek. Een burleske van F. Chasalle en C. J. Kelk. „Het kanon", eveneens onder regie van de heer Middeldorp opgevoerd, was het alot van deze geslaagde avond. De rector, dr P. C. van Arkel, sprak aan het eind nog een kort woord. Arrest Hoge Raad inzake begraafwet De Hoge Raad heeft gistermorgen be slist ln een geschil inzake he~. heffen van belastingen voor het van gemeente wege onderhouden van graven. Het be trof hier een geschil tussen de gemeente Bussum en een rechthebbende, die het met deze regeling niet eens was. De Raad van Beroep der directe be lastingen te Amsterdam, die moest be- slissen over het bezwaarschrift van de laatstgenoemde, vernieigde onder ver wijzing naar de begraafwet van 1869 de door de gemeente Bussum opgelegde aanslag. De gemeente Bussum ging in cassatie bij de Hoge Raad, die overwoog dat artikel 21 van de begraafwet hel geven van de nodige voorschriften be treffende grafbedekkingen en haar on der-houd geheel aan de gemeentelijke wetgever overlaat. Met vernietiging van de uitspraak van de Raad van Beroep besliste de Hoge Raad. dat de beschik king van de controleur der gemeentebe lastingen van Bussum en daarmee de op gelegde aanslag moet worden gehand haafd. Ten gevolge van een ongeluk met een autobus ia in zijn missiegebied ln Minas- Geras te Brazilië overleden pater Car los Schep O.F.M. van het minnebroe dersklooster te Weert. omstreeks half 11 moeten gebeuren, op dat men voldoende gelegenheid heeft vóór 12 uur thuis te komen. „Of alle mensen, ook uit andere gemeenten, wer kelijk om 12 uur thuis zijn, kan ik uiter aard niet vaststellen. Ik kan moeilijk de brug ophalen." zei de heer Van Diepe- ningen nog. Tijdens de kerkdiensten ge beurt er niets. De verlenging van het doorvaartrecht aan de brug deed de heer Nievaart vra gen. of het niet mogelijk ds, voor Leider- dorpse ingezetenen, die met kleine sche pen varen, reductie toe te passen. Ook de burgemeester noemde dit een onsympa thieke belasting, maar de gemeente kan niet anders. Met het oog op de nieuwe brug moet deze zaak met de provincie eens worden doorgenomen. In een aantal gemeentewoningen zal een keukengeyser worden geplaatst. De heer Van Winkel vroeg, of „Patrimo nium", als zij een soortgelijk verzoek doet, op de medewerking der gemeente kan rekenen. Het antwoord was, dat de gemeente het bedrag dan zou kunnen voorschieten en dat de woningbouwver eniging voor regelmatige terugbetaling zorgt De wijziging van het plan voor uit breiding van de openbare lagere school ontmoette veel waardering. De heer Van der Stoel zei, dat het gevaar van een wanproduct te krijgen nu is weggenomen. De heren Moraal en Snel complimenteer den in het bijzonder de burgemeester, die zich persoonlijk voor deze zaak zeer heeft beijverd. Vermelden wij ten slotte, dat naar aan leiding van opmerkingen van de heer Van der Stoel de voorstellen tot aankoop v»n grond pas na vrij uitvoerige be spreking werden aangenomen. De overige voorstellen werden zonder meer aan vaard. Nadat de heren Kuilenberg en Van der Stoel waren benoemd in de commissie voor strafverordeningen, was er de rondvraag, waarvan alleen de heer De Graaf gebruik maakte. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58. Uit voorraad leverbaar ZIJN WEG EN WERK door Prof. dr W. J. KOOIMAN. Prijs 6.50, gebonden LIETHORPS BOECKHUYS Hoogmadeseweg 13 Leiderdorp Tel. 21103 Gisteren is toen hij zich per trein naar Zwolle zou begeven, op het spoor wegstation te Deventer plotseling over leden de heer A. IJ. Tulp, oud-wethouder P. v. d. A. van Deventer en lid van da staten van Overijssel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4