Blad GOED BESCHUT Vrouwen - wereldgebedsdag Bent li al bezig voor de Erfenis van linnenwedstrijd bedelaar Nog eensLEGE FLESSEN FATSHEDERA vinqeRPLènc en klimop levenselixer der vrouwen, 1955 nieuwe leidsche courant r m id zij N'atio Is h» druk irach manifestatie van devotie en Cebed van millioenen vrouwen op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii!; een heid i Vrijwel op hetzelfde moment, dat Mabel Johnson in Nottingham I Engelandsamen met tientallen andere vrouwen van haar plaats in de kerk opstaat en zingt: ..The day Thou gavest", slaan ook Ineke de Groot uit Utrecht en Jannie Timmer uit Alphen aan de Rijn op en zingen: ,.De dag. die Gij ons gaafl, gaat henen. Petra Lintrup in Kopenhagen zal dit lied in haar taal zingen en Michèle Du pont in Parijs zingt het in het Fran*. De donker-ogige meisjes in India horen het lied nog in zich naklinken, maar Alice Smith in Chicago en an II US De dag, die Gij ons gaaftHet is de Vrouwen. Wereldgebedsdag, die tot het zingen van dit dankiied noodt. Een iied dat gezongen wordt door millioenen en'j vrouwen over de gehele wereld. Inderdaad, millioenen. r J Want de idee van de wereldgebedsdag voor vrouwen is vei vooral in de loop van de laatste jaren uitgegroeid tot 0D een machtige manifestatie, die tegelijkertijd devotie is: vrouwen, die de noden van deze wereld opdragen aan God en Hem smeken om hulp en ontferming. mité, bestaande >rde Het begon in 1887. Mrs. Darwin R. '11 A James, presidente van een vrouwen- bï comité voor de Inwendige Zending van voet de Presbyteriaanse Kerk in de Ver. e* Staten vroeg de bij deze kerk aange sloten vrouwen in haar bijeenkomsten op een speciale dag te bidden voor de wendige zending In de negentiger ja werd, onder leiding van twee Baptisten vrouwen, mrs Henry W. Peabody Helen Barret Montgomery, een dag gesteld voor gezamenlijk gebed voor uitwendige zending. Jaren lang werden deze gebedsdagen apart georganiseerd, predikanten 1919 deden deze groepen het land en thans hoofd van de afdeling voor christelijke opvoe ding van de Confe deratie van Evange lische Kerken in Ar gentinië. Zij heeft schiUend ras, voor de samenstelling gezorgd. i Houdt u van handtier ken Een vreemde t raaft misschien, trant maar trei lt iff Nederlandse vrouwen zijn denkbaar zonder dat ze iets „op de naalden hebben staan om nog maar niet te spreken van de vele, vele gehaak'e kleedjeskraagjes en zak doekenrandjes. die zij in de loop van jaren maken. Ja, „wij" zijn over het algemeen wel vaardig met haak- en breinaalden. Maar brengen we ook nog wel het geduld op voor een borduurwerk, in de ruimste zin van het woord? Misschien heeft u deze vraag een paar weken geleden al beves tigend voor uzelf beant woord, toen wij in „Blad Zij" onze linnenwedstrijd aankondigden. Onze wedstrijd Die wedstrijd is bedoeld, zoals u zich zult herinne ren, om het linnen eens iets meer in de belang stellingssfeer van de Nederlandse vrouwen en meisjes te trekken. Lin- nen is die belangstelling waard, want het is prach- tig materiaal en er kunnen de mooiste handwerken van gemaakt worden. Denkt u alleen maar eens aan de vele variaties op de open zoompjes, het Hardanger en het Richelieu-borduurwerk, het Engelse borduurwerk, het appliqueren van gekleurd op naturel linnen. Er zijn onnoembaar veel mogelijkheden! De prachtige kanten schouderdoek die deze dame draagt, is een zeventiende eeuws stuk (de waarde bedraagt dan ook 22.000 gulden....!) Het kant- kloswerk is van linnen draden vervaardigd. Het is natuurlijk hele maal niet nodig, dat u al leen kleden of kleedjes maakt. Wij herinneren ons een zg. thee-set, waarbij o.m. een theemuts behoorde van grof linnen in open borduurwerk. De „tegenvoering" was in een zachte tint gehouden. Wijde, naturelkleurige, linnen rokken, met een fraai borduursel langs de rand zijn niet alleen prac- tisch en stevig, maar ook artistiek. En denkt eens aan die fijne linnen blou ses! Maar ook „gewone" ge bruiksvoorwerpen zijn te maken van een lapje lin nen. Kussenovertrekken, boekomslagen ze krij gen allemaal toch wel een bepaald cachet, als lin nen gebruikt wordt. U zult zien, wanneer u eenmaal gaat bedenkèn wat u alle maal van linnên zoudt kunnen maken, krijgt u er bepaald plezier in. En het is leuk, de fantasie de vrije loop te laten! Dat betekent natuurlijk niet, dat u niet volgens een voorbeeld zou mogen werken. En evenmin is het de bedoeling, dat u zichzelf beperkingen oplegt: wanneer u twee of drie werkstukken gemaakt heeft, tussen welke u moeilijk een keus kunt maken wat de inzending betreft wel, dan stuurt u ze alle twee of drie. Hoe nodig het is, dat er eens een eind komt aan het euvel van het terugbrengen van lege potjes en flessen, blijkt wel uit het feit, dat verschillende lezeressen gereageerd hebben op ons artikel in Blad Zij" van 22 Januari: „Verpakking van levensmiddelen kan veel doelmatiger zijn". Wij wezen in dat artikel op de na-1 den. en geef die potten of flessen ritfceM. Hj« a«. J»?"™™ «5*!SS?:'re»elm>U» terug. Het kun immers voor het eerst samen, en in 1920 sloot Canada zich bij hen aan. Bescheiden begin In het boekje „The World Day of Prayer", door Florence Gordon, lezen we over dit bescheiden begin, dat uit groeide tot een zo indrukwekkend ge beuren. ieder jaar opnieuw. In 1949 na men 81 landen deel aan de Gebedsdag, thans, in 1955 zijn het er meer dan 13Ó. En ieder jaar komen er weer nieuwe groepen bij. die een schakel vormen in de keten van de gebeden, die de hele wereld omvat, die letterlijk millioenen mensen van alle rassen en nationalitei ten bereikt. De eerste Vrijdag in de Lijdensweken is een dag geworden van uitzonderlijke betekenis: de Wereldge bedsdag. ïale Voor Nederland kwam die dag in 1929. Het jaar daarvoor had barones- Ooi se Van Boetzelaer van Dubbeldam- i c' Van der Hoop van Slochteren in Je- P» ruzalem tijdens een conferentie, keil er.' nis gemaakt met het werk. en ze ii zorgde, dat ook Nederlandse vrou wen in deze gebedsdag betrokken werden. De belangstelling is ook in 1 Nederland na de oorlog zeer groot jo geworden: tegenover een gemiddeld int aantal deelneemsters van 5000 van P C voor 1940, staat een aantal van 92.000 |<t k.^ in 1953, en 98.000 in het vorige jaar. De leiding en de hoofdorganisatie be- rusten bij een comité in New York. Dat -5 comité zorgt voor de liturgie en voor de toezending daarvan naar de deelne mende landen, die op hun beurt weer comité's hebben die voor de vertaling zorgen en de verspreiding over het land. interkerkeJiiki vergaderingen be zocht, bijvoorbeeld voor Zondagsschoolwerk, zending, vrou wenwerk in de kerk enz. Het vorig jaar woonde zij ook de Assemblee van de Wereldraad voor Kerken in Evanston bij. Blijft in Mij Het onderwerp is deze maal de tekst uit Johannes 15. het gedeelte dat over de ware wijnstok handelt. In vers 4 staat: Evenals de rank geen vrucht kan dragen uit zichzelf, als zij niet aan de HET comité van de Vrouwenwereldgebedsdag heeft het imposante beeld ..Christus van de Andes" dat op de grens van Chili en Argentinië staat, tot symbool gekozen. In 1902 stond een oorlog tussen deze beide naties op het punt uit te breken, maar door bemiddeling werd dit voorkomen. Op verzoek van een Argentijnse Christin werd toen uit het brons van de kanonnen dit beeld gegoten. Liturg ie Ongeveer vijftien jaar lang hebben Amerikaanse vrouwen het onderwerp en de liturgie samengesteld. In 1930 begon men met de aangesloten landen in di' werk te betrekken. Een Koreaanse vrouw schreef in 1930 voor het eerst al: niet-Amerikaanse de orde van de dienst. Na haar kwamen een Canadese, eer Indiase, een Chinese en een Zuidafri- kaanse vrouw, in 1935 schreef baronesse c Van Boetzelaer de liturgie. Voortdurend heeft men getracht om problemen, die de mensheid beroeren, in de sfeer van de Vrouwenwereldge bedsdag te betrekken, en dit tot uit drukking te brengen in de liturgie en in de personen die haar samenstellen. In een van de oorlogsjaren schreven een Duitse, een Franse en een Chinese vrouio de liturgie, en ook heeft eens een interracial comittee", dus een co- Dit is een costuumpje van Chanel en het is uitgevoerd in robijn-rode jersey. Vooral het jakje is aardig. Het heeft een ruime rug en een geplooid schootje. Waarschijnlijk heeft Chanel gedacht dat hij dat pakje een echt winters effect moest, geven. De mof, het kleine hoedje en de grote kap pen van de handschoenenhet is alles van bont. Goed be schut zal de draagster in elk geval zijn. heeft Jorgalina Lozada als centrale dachte gesteld van deze liturgie. Dat be tekent. dat in alle landen deze tekst het hoofdmotief zal vormen in de diensten van de gebedsdag. De gebeden stemmen in grote lijnen met elkaar overeefl. zij het dan dat de bijzondere noden in eigen land tevens voor God worden neerge- En dan zijn er de psalmen en gezan gen, die ieder in haar eigen taal zal zingen. De melodieën zijn gelijk, de woorden verschillen, al is de Inhoud ongeveer hetzelfde. En zo kan het dan ook gebeuren, dat in Alphen aan de Rijn en in Utrecht, in Nottingham en Kopenhagen, in Parijs en Bern, in Ca nada en Zuid-Amerika, in Afrika en India millioenen vrouwen zich voor God buigen en aan het slot van de bijeen komst Hem danken voor de Dag, die Hij gaf. vol lege potjes flessen op stap gaat. om ze bij deook heel goed gebeuren, dat de fa- winkelier kwijt te raken, in de .ho^Pj brikant op een ander model overgaat waardoor de oude modellen waarde- het statiegeld ervoor terug te krijgen We wezen er ook op. dat geen enkele winkelier het prettig vindt, wanneer zo'n huisvrouw een uitstalling begint van de potjes en flesjes, waarvan zij doordat het etiket er af gegaan is. niet meer weet of zij ze bij hèm kocht of niet. Het kan gebeuren, dat een vol komen gaaf potje of flesje daardoor waardeloos is. En de winkelier, schre ven wij. geeft geen statiegeld voor fles sen en potjes, waarvan hij de herkomst niet weet. Naar aanleiding van dit laatste I schrijft ons een lezeres, die het levens- middelenbedrijf van nabij kent. dat de winkelier op zijn beurt ook geen vergoe ding krijgt van de fabrieken of grossiers, wanneer hij ..vreemde" potten of fles sen inlevert. Wanneer het tóch gedaan wordt, schrijft zij, worden de flessen óf per ommegaande weer teruggezonden, óf ze komen helemaal niet terug, maar statiegeld wordt er niet gegeven. Zij geeft de volgende raad aan de huisvrouwen die verschillende le veranciers hebben: Plak een strook je papier met de naam van de leve rancier op de flessen, zodat u precies weet waar de goederen gekocht wer. loos zijn geworden. Inzendingen U heeft nog ruimschoots de tyd om iets moois te maken, want de inzendingen verwachten we in de week van Maandag 28 Maart tot en met Zaterdag 2 April aan ons bureau: Nieuwe Leidsche Courant, Stèenstraat 37, Leiden. Stuurt u liever niet voor of na die week in, want voor die inzendingen kunnen wij geen tr Tien jaar geleden vroeg een hon gerige bedelaar, Sam Gallo, een vrouw in Chicago om tien dollar cents om een kop koffie te kopen. Deze vrouw, Anna Belding Meads, die zelf in haar levensonderhoud voorzag door uit werken te gaan, gaf de bedelaar uit puur medelijden een hele dollar. Een paar maanden geleden stierf de „arme" bedelaar en uit zyn tes tament bleek nu. dat hij een fortuin had nagelaten van 13000 dollar aan bankpapier en 50.000 dollar in aan delen. Tevens bleek, dat Mrs. Meads de enige erfgename was. Gallo had geen familieleden. Britse YWCA gaat eeuwfeest vieren Ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van de Britse YWCA (Young Women Christian Association) zal de ..World Council", de vergadering die eens in de vier jaar plaats vindt, dit jaar in Engeland worden gehouden. Van 1 tot 16 September zal men dnar- bijeenkomen in het Hollowaycollege Londen. De festiviteiten ter gelegen heid van het eeuwfeest zullen daarmee Kook geen abrikozen In het recept voor de rijstpudding, dat wij de vorige week geleden in ..Bind Zij" opnamen, wordt gezegd, dat de abrikozen na het weken gekookt moe ten worden. Wij ontvingen van verschil lende kanten over dit onderwerp brie ven. waarin gezegd wordt, dat het veel beter is om de abrikozen, en gedrooR- de zuidvruchten in het algemeen, niet te koken. Daar worden ze nl. taai van. Het beste is de vruchten te weken lauw-warm water, en ze twee dagen dat water te laten staan. Hoogstens tien a vijftien minuten heel voonzichtig wellen, maar niet koken. Als abrikozen behandeld v/orden, heeft men er de fijnste smaak van. risico aanvaarden. Het spreekt overigens vanzelf dat de handwer ken zo spoedig mogelijk na be oordeling door de jury, weer te rug worden gezonden. Een vingerplant, die meteen klimop is? Neen, een puzzle- opgave is dit niet. In de laatste jaren is in de huiskamers een nieuwe plant verschenen, die zeer gewild is, omdat ze het in een koele, zonloze kamer heel goed doet. Het betreft hier een kruising tussen een vingerplant, een Fatsia, zoals de wetenschappelijke naam luidt, en een klimop, een Hedera. En naar beide ouders wordt ze Fatshedera genoemd. De bladeren zijn kleiner dan van de vingerplant, en vertonen geen neigingen om te gaan hangen, wat bij de vingerplant nogal eens het geval is. Ze lijken ook meer op die van de klimop. In de winter in een koele kamer geplaatst behoeft men de Fatshedera maar weinig water fe geven. Men moet er echter voor J zorgen, dat het water, dat men geeft, ook in de zomer, iets aan de Oauwe kant is en dat er nooit wat op het schoteltje onder de plant filijft staan. ■trirtrtrti-b-irtrtcirtririrZ-lT-Cz-.trï-teliMW-tt-Cririricü-tcZtcCiiciriilrirü-ii-tcii-Ctiriiicitir-ei-trlt Gehoord dal haidgeworden zolen van zg. sneeuwschoenen weer soepel ge maakt kunnen worden door ze in te wrijven met wat lijnolie. Gezien ruggeslagen zodat als hc ontstaarf. Gelezen de he< York Herald Tribune dat n mevrouw Antonio Bene is Angeles hun 70-jarige bruiloft vierden. Hij is 93 en zij 89. Hij zei: „We hebben nog nooit ruzie gehad. Ik was een geduldig man". J^EZELFDE heer, die mij onlangs schreef dat huwelijk ging. een examen af zou moeten leggen en wel in de eerste plaats in de edele kookkunst, daar de liefde van een man door zijn maag loopt, schrijft de Zij i wel geen examen af te leggen, maar moeten hun leven gaan verbeteren, door te begin nen. de eerste normen der wellevendheid te leren en niet te denken, dat de andere sexe hun slavinnen Zó schrijft deze heer dit. En ik moet zeggen, dat hij zijn eigen sexe niet te hoog aanslaat. Het mag ons. vrouwen dan al eens ont breken aan vpardigheid met de pollepel en de naald, wij mogen bij manliefs thuiskomst dan niet dade lijk klaar staan, zoals déze man schrijft: met een heer lijke zoen en een heerlijke kop koffie, dat zijn tenslotte alle slechts uiterlijke be kwaamheden. Alleen in die zoen ligt misschien iets van ons innerlijk de liefde alleen door de maag eaat en die hun vrou wen als hun slavinnen be schouwen. ziin dan toch wel verschrikkelijk vermateria- liseerd èngedegene reerd. Inderdaad, hoe banaal het ook klinken moge, gaat bij veel mannenn de weg naar hun hart door de maag en is een goed toebereide maaltijd een uitstekend me dicijn tegen een slecht hu meur. Maar of de liefde nu alleen door die maag loopt, nee, zo laag sla ik de heren der schepping toch nog niet aan, mijnheer F.! Dat andere, dat gebrek aan wellevendheid, ridderlijk heid en dat in 't bizonder tegenover hun eigen vrou wen, vindt ik een véél be denkelijker verschijnsel. Zo bitter weinig hoffe lijkheid vinden we in onze tijd nog. Ik acht dit een verarming van het leven. Een duidelijke demonstra tie van het ego-centrische in de moderne nen (die ik met pleizier iedere dag zoutloos, brem- zout of zuur eten voor zou zetten.') vinden het be lachelijk, als een man zijn eigen vrouw een complimen- bedoelt te behagen dan de ander. Maar met een waar derend woord bemoedigen wij de medemens en zijn we dus op het terrein van de naastenliefde beland. tje maakt. Dat sommigen zelfe geldt óók het opstaan hen dit tegenover an dere vrouwen nog wél doen, vinden zij heel ge woon. Ze spelen nog graag zo'n beetje de charmeur. En ze beseffen niet, deze hij of zij ons die vraagt dikhuidigen, dat een klein compliment van de eigen zelfs man voor dc vrouw het de, o levens-elixer betekent. trein, tram of bus, het helpen dragen van een voor iemand wellicht te zware vracht, iemand vriendelijk rustig de weg wijzen, als gen (en hoe eerder ze dit wordt, des te beter, want anders gaat ze eraan kapot) maar dat andere, dat mooie sterft af, nl. het willen ver rassen van hem, die haar het liefste is, op de haar eigen wijze. Uit vrees voor zijn aanmerkingen kan ze het niet meer. Die criticasters zijn meest- op wie zélf heel te merken valt en Onlangs kuste een oude mannen mogen dan gevoe- heer die als huiselijk dineetje genodigd was, bij het afscheid de gastvrouw de hand en zei: ..Mevrouw, als ik een groot staatsman was, zou ik u een ridderorde opspelden voor het culinair genot, dat u mij bereid hebt". Verlegen blozend weerde de gastvrouw lachend af: „Ach. het was toch niet zoveel bizonders.Toen de oude heer vertrokken was, wendde zij zich tot haar man: „En jij? Vond jij 't óók lekker?" „Ja, dat ging wel", antwoordde hij genadig. Zij verzuchtte: „Ja, zó zijn jullie mannen." Waarop hij weer: „Stel je voor. dat ik m|jn eigen vrouw hevig zou moeten complimenteren, als het eten goed is! Belache lijk!" Inderdaad, dit soort man- liger zijn voor de compli mentjes van anderen, bij de vrouw, die liefheeft, is dit niet het geval. Eén waar derend woord van haai eigen man, dat werkelijk uit zijn hart komt. doet haar alle vermoeidheid en inspanning, die zij zich voor 't een en ander getroost heeft, op slag vergeten. En ze is dadelijk bereid zich opnieuw in te spannen, om haar man vreugde te bezor gen. betreft, zelfs die schijnt uit te sterven in onze nuchtere, zakelijke tijd. En de man moest eens weten, hoe deze hem niet alleen siert, maar ook zijn eigen leven verrijkt. Ik bedoel hier vanzelfsprekend geen lege. flauwe complimentjes. richzelf méér het hart van een Hun minderwaardigheidsge- niets wat zij doet, is goed. Het leven zou voor deze mannen zélf zoveel blyer en mooier kunnen zijn, als zy eens wilden leren zichzelf te verliezen. De hoffelijkheid is daar een integrerend deel van! MARGARITHA „Het grote probleem". Stel je zo spoedig mogelijk on der behandeling van een christen-psychiater. Dit móét, wat het ook koste! Ik kan je hierin niet helpen. Maar ik weet zéker, dat een christen-psychiater je hel pen kan. In mijn stukje van de vorige week slopen een naar hinderlyke drukfouten. Waar ik het over twee grote waarborgen voor een geluk kig huweliik had, stond: de band die man en vrouw sa men aan kluisters bindt. Dit moet natuurlijk zyn: aan Christus bindt. Dan moest er niet staan, de man. die mij liefheeft, zoals ik hèm, maar: zoals ik bén. M. tje te ontsteken. Mannen, weest er toch niet zo karig mee! Vooral niet tegenover uw eigen vrouw. Als zij iets nieuws voor zichzelf genaaid of gekocht heeft klopt haar hart altijd weer vol verwachting. Hoe zal „hij" het vinden?? Dan is het wel erg, als „hij" niet eens ziét, dat ze iets nieuws aan heeft. Dit kan een ze kere professorale verstrooid heid zijn, maar in de meeste gevallen is het zo: dat een man z'n eigen vrouw niet meer „ziet". En dat treft een vrouw zó pynlyk! altijd eritiek hebben op alles wat hun vrouw pres teert, maar zelden of nooit een complimentje. Laten zulke mannen het maar goed weten, dat zy iets moois doden in hun vrouw. Uitein delijk wordt zy immuun voor al die critische aanmerkin- De Fatshedera heeft evenals een van haar ouders de neiging om flink m de lengte te groeien. Als ze in een hoek van de kamer op de vloer staat is dit liiet zo erg, maar staat ze op een tafeltje of op de vensterbank, dan wordt het wel eens te erg. Geen zorg: snijdt gerust de top er uit en de plant zal er na verloos van enige tijd zelfs mooier, bossiger door worden. De afgesneden top zet men in luch tige potaarde. Ze slaat dan in de reg'I wel heel gauw aan. Men moet geregeld matig gieten en zo nu en dan wat mest geven, maar niet te vaak en te veel om snelle groei te voorkomen. Aurora-broodjes Heelt u wel een* aurora-broodjos ge maakt? Dat gaat alt volgt in zijn werk: a neemt twee hardgekookte eieren. Een plak ham van ongeveer 50 g. 1V4 dl melk. ongeveer een theelepel tomatenket- chup. IS g (1 eetlepel) boter oi marga rine, 15 g (l'A eetlepel) bloem, olie, zout. nootmuskaat; 4 puntbroodjes oi rende broodjes van een dag oud. De eieren en de ham in blokjes snijden, de melk warm maken. De boter oi mar garine smelten in een lege pan. de warmen. Bij scheutjes tegelijk de melk toevoegen en telkens laten doorkoken tot een dikke saus verkregen wordt. De saus op kleur afmaken met de toma tenketchup. De eieren en ham er voor zichtig doorscheppen. De ragoüt een paar minuten laten trekken en op smaak aimaken. Van de broodjes een dun kapje afsnij den en het kruim er uit nemen. De broodjes van binnen en van buiten in vetten met boter of margarine en in de oven of koekenpan aan alle kanten knappend bakken, daarna vullen met de hete rago&t. In het midden op de ragoót een plakje ei leggen. De broodjes warm opdienen op een ver warmde schaal waarop een papieren servetje is gtlegd. Desgswensl kan men enige tyd tevoren de ragofltsaue berei den en de broodjes uithollen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5