Plan van kleuterschool academie vastgelegd tot imSAUNE Suurhoff-huwelijken Verlies voor Tsjang Nogmaals desperado's Mens en dier KERK De Diamantmijnen van 2 "VflNISTER SUURHOFF, pas teruggekeerd van een verkenningstocht ■L'A door Australië en Nieuw-Zeeland, gaat de huwelijksmakelarij blijk baar tot een onderdeel van zijn sociale bemoeienissen rekenen. Werd bij zijn vertrek naar het „Verre Continent" alleen maar over zijn rol als chaperonne van een Tilburgse schone gesproken iets wat uit publiciteits- overwegingen overigens niet onaantrekkelijk was thans heeft hij ons als eerste impressie van zijn reis gegeven, dat er Nederlandse meisjes naar Nieuw-Zeeland moeten emigreren, teneinde levensgezellinnen van een zame, Nederlandse emigranten te worden. Hoe stelt de bewindsman zich dit eigenlijk voor? Wil hij de regering van Nieuw-Zeeland met een soort Grevenbicht verrassen? Gaat hij. hetzij direct of indirect, een huwelijksbureau creëren, waar jongelieden met al of niet geflatteerde foto's en levensdata terecht kunnen? Of wenst hij alles aan het gesternte over te laten, m.a.w.: meisjes te kust en te keur bij scheeps- en vliegtuigladingen tegelijk naar onze antipoden te sturen? De tijd, waarin Jan van Riebeeck een schip vol vrouwen naar Zuid- Afrika deed komen, is lang voorbij, evenals die, waarin Australië vrou welijke levenspartners uit het moederland betrok. Het huwelijk ligt tegen woordig niet meer in de sfeer van loven en bieden. De tragische vergissin gen, welke zich op een tè sterk uit het evenwicht geslagen huwelijksmarkt kunnen voordoen (men denke aan Finland en Duitsland), bewijzen boven dien, dat men op dit terrein van het leven niet voorzichtig genoeg kan zijn. Wij zijn van mening, dat minister Suurhoff het probleem van de Ne derlandse emigrant-vrij gezel in Nieuw-Zeeland niet bij de kop, doch bij de staart heeft aangepakt. Er zouden beslist geen Suurhoff-huwelijken be hoeven te worden gesloten, als de bewindsman de Nieuwzeelandse regering er van had overtuigd, dat het niet aangaat slechts bij uitzondering emi granten-gezinnen te accepteren. Daar en nergens anders ligt de kern van deze zaak. MET DE EVACUATIE der Tatsjen eilanden en de terugkeer van de Amerikaanse zevende vloot naar de wateren rondom de Philippijnen. schijnt het oorlogsgevaar in het Verre Oosten voorlopig van de baan te zijn. Wij zeggen opzettelijk „schijnt", want de dreigtaal, welke Peking t.a.v. Formosa heeft geuit, is nog steeds geen wartaal gebleken. Communistisch China heeft aangezegd alles op alles te zullen zetten om zijn territoir met de door Tsjang Kai Sjek beheerde gebieden uit te breiden een expansiedrang, welke het uit historische, politieke en stra tegische overwegingen rechtmatig acht. Hoewel het de vraag is, of een zo eminente burcht als Formosa door een invasie met een aanloop van een dikke honderd kilometer over zee overspoeld kan worden, is het toch te hopen, dat de pogingen welke thans door Groot-Brittannië, en zijn Gemenebest-partners worden aangewend om tot een voor beide partijen aanvaardbare status quo te komen, met succes bekroond zullen worden. DE RECENTE weigering van Peking om met nationalistisch China aan een en de zelfde conferentietafel te zitten, mag op zichzelf weinig hoopvol zijn, in de diplomatie wordt eerder de realiteit verbloemd dan de hoop opgegeven. Zelfs communistisch China kan wel eens gedwongen worden eieren voor zyn geld te kiezen, m.a.w. de noodzaak onder ogen te zien van het beginsel van het vreedzaam naast elkander leven. Het is duidelijk, dat in de actie om de eilanden van Tsjang Kai Sjek de laatste aan het kortste eind heeft getrokken. De naar alle kanten fel van zich afsprekende maarschalk heeft zijn verdediging, i.e. zijn voorbe staan. met de Tatsjen eilanden betaald en zal in de toekomst waarschijnlijk nog beter over de brug moeten komen, want als het ooit tot een geslaagde conferentie over Formosa komt, dan gaan wellicht ook de voor de Westerse strategie onbelangrijke Quemoy- en Matsoe-eilanden voor de nationalisten verloren. Zijn ze aan de ene kant de laatste bastions, uit welke Tsjang Kai Sjek zijn nog steeds gepropageerde invasie van het Chinese vasteland kan pro beren, aan de andere kant vormen ze de concessie, tot welke het Westen bereid is te gaan, als het vraagstuk van de rust in de wateren rondom Formosa aan de orde wordt gesteld. DE „BEZETTING" en het daarop volgend „beleg" van de Roemeense legatie te Bern heeft de aandacht der wereld weer eens op de bewoners der Russische satellietstaten gevestigd. Deze steeds meer vergeten cate gorie, welke in totaal een zeventig millicen mensen omvat, leeft nu al tien jaar lang onder de rode knoet en alleen kenners van de geïnstalleerde schrikbewinden kunnen gissen, welke verschrikkingen moeten worden doorstaan. De actie der zeven Roemeense bannelingen keuren we af. In een rechtsstaat mogen slechts gelegaliseerde methoden van geweld worden toegepast, terwijl het voor de hand liggend is, dat overvallen als deze geen baat afwerpen. Wje zal zelfs kunnen ontkennen, dat het leven van de vijf Roemenen die de desperado's vrijgelaten wensen te zien, niet juist door dit optreden in groter gevaar is gebracht? HELAAS ZIJN we niet in staat, de tientallen bannelingenorganisaties in de vrije wereld een uitweg te wijzen. Ze zijn wat hun activiteiten in het Westen betreft, hoofdzakelijk aangewezen op de in München opereren de Vry-Europa-zendera, welke vrijwel alle landen achter het IJzeren Gordijn bestrijken. In de politiek schijnt men zich bij de toestand van het ogenblik te hebben neergelegd, getuige het verstommen van de VToeger zo bewogen klinkende stemmen, welke voor het forum der wereld voor een lotsver betering van de in de satellietstaten levende Europeanen pleitten. HET BIJ DE Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet op de dieren bescherming zal wel bij niemand ontstemming hebben gewekt. De zedelijke verplichtingen, welke de mens t.a.v. het dier heeft, worden nog dagelijks op dusdanige wijze met voeten getreden, dat het alleen maar een raadsel is. waarom de overheid niet eerder heeft ingegrepen. Zeer juist wordt in het wetsontwerp gesteld, dat ook de onopzettelijke mishandeling van dieren strafbaar is. Dieren zijn in bepaalde situaties vaak hulpelozer dan kleine kinderen en een ieder, die het voorrecht heeft er mee om te gaan, heeft maar uit te kijken. Bij de Schepping heeft de mens de heerschappij over alle dieren van deze aarde gekregen. Het misbruik, dat hiervan bij tijden wordt gemaakt, voegt keer op keer een nieuwe zwarte bladzijde toe aan de toch al niet zo fraai^ annalen, welke over de homo sapiens geschreven kunnen worden. Degenen, die wel eens een skelet-achtige trekhond zagen met rauwe schuurplekken. of een door de zweep gestriemd paard, zullen precies be grijpen, wat wij bedoelen Het is te hopen, dat het ingediende ontwerp van wet de lofwaardige arbeid van de verenigingen, welke op het gebied van dierenbescherming werkzaam zijn, niet zal doen verslappen. Dierenmishandeling of -kwelling komt slechts zelden aan het licht en het lijkt ons. dat er t.a.v. het opsporen van deze delicten nog veel werk kan worden verricht. Dieren beschermen is tenslotte mensen beschaven. TWEEDE ONDERWIJSNOTA INGEDIEND Subsidie en vrijheid van alle onderwijs gewaarborgd HET ONDERWIJS IS EEN VOORWERP van de aanhoudende zorg der regering", deze gevleugelde, in onze Grondwet vastgelegde, woorden citeert minister Cals in zijn thans verschenen Tweede Onderwijs nota, die bij de Tweede Kamer is ingediend. In het bijzonder geldt dit thans, nu het noodzakelijk is, dat met behoud van de vrijheid van onder wijs in het complex van onderwijsvoorzieningen samenhang wordt ge bracht. Met nadruk wijst de minister er op, dat de overheidszorg gericht moet zijn op een samenleving, waarin het volk en vooral de ouders zich gaan bezinnen op eigen verantwoordelijkheid. Om tegemoet te komen aan gerecht vaardigde klachten over het onderwijs, streeft de minister naar een soepele op lossing, waarbij hij het niet wenselijk acht de structuur van een school tussen haar begin- en eindpunt star vast te leg gen. Bij de hoofdindeling van het onder wijs worden de termen, die de nota- Rutten (1951) geeft, gebruikt. Er zal dus zijn: kleuteronderwijs, basisonderwijs, voortgezet onderwijs en wetenschappe lijk onderwijs Basis onderwijs niet enkel L.O. In voorbereiding is een wijziging van de leerplichtwet waarbij het op paeda- gogische indicatie mogelijk wordt, op een kleuterschool gedurende een jaar aan de leerplicht te voldoen. Het basisonderwijs wordt onderschei den in gewoon en buitengewoon basis onderwijs: wat het eerste betreft, willen de bewindslieden het door een wijziging van de leerplichtwet onmogelijk maken, binnen het kader van de zesjarige school voor basisonderwijs volledig aan de leer plicht te voldoen. De bedoeling is, dat alle leerlingen, die in de loop van het cursusjaar 13 jaar oud worden, aan het einde van dat cursusjaar moeten over gaan naar een school voor voortgezet dagonderwijs. Aangaande het buitengewoon basis onderwijs wordt het rapport van de com missie Wesselings-Van Houte afgewacht. Bij de structuur van dit onderwijs heb ben de bewindslieden zich laten leiden door de gedachten, dat de voortgezette vorming zowel tot de persoonlijkheids ontplooiing der leerlingen als tot hun voorbereiding op hun toekomstige maat schappelijke functie moet bijdragen: dat elke leerling in principe zowel een alge mene vorming als een beroepsopleiding moet kunnen ontvangen en ook' dient te ontvangen dat het tijdstip waarop de beroepsopleiding gaat overwegen, samen hangt met de aanleg en de begaafdheid der leerlingen en in het algemeen later zal vallen, naarmate die begaafdheid gro ter is. Een geleidelijke overgang, waarin een zekere oriëntatie op en inleiding tot het verder volgende beroepsonderwij: wordt gegeven, zal nodig zijn. De indeling De Indeling van het voortgezet onder wijs stelt de minister voor als volgt: Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) (waaronder begrepen huidig gymnasium. HBS en lyceum). Hoger voortgezet onderwijs, onder scheiden in: Hoger algemeen voortgezet onder wijs (HAVO) (waaronder begrepen begrepen huidige MMS»: b. Hoger beroepsonderwijs (waaron der begrepen huidige MTS. school vooi maatschappelijk werk, onderwijzers opleiding). Middelbaar voortgezet onderwijs, onderscheiden in: Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (MAVO) (waaronder begrepen het huidige ULO): b. Middelbaar onderwijs (waaronder begrepen het uitgebreid lager nijver heidsonderwijs en de handelsavondscho len). Lager voortgezet onderwijs, onder scheiden in: Lager algemeen voortgezet onder wijs (LAVO) (waaronder begrepen 7e en 8e klassen GLO. VGLO primair huishoud- onderwijs. voorbereidende klassen lager technisch onderwijs): b. Lager beroepsonderwijs (waaronder begrepen: de lagere technische scholen hè: secondaire huishoudonderwijs). In zijn nadere toelichting wijst de mi nister erop. dat het a.ms. uit de Nota- Rutten thans dus ha.v.o. heet. De be voegdheden van de leraren bij het h.a.v.a zijn gelijk aan die voor het v.w.o. In het m.a.vo wordt een gereorgani seerde Ulo voorzien met een cursusduur 3 of 4 jaar, omvattende een algemene onderbouw van 2 jaar en daarop aan sluitend een voorbereiding voor een eventuele beroepsopleiding Voor hen. die geen beroepsopleiding gaan volgen geeft het einddiploma van het ma.v.o toelating tot het middelbaar beroeps- (Ad verten tie). Brandend zuur op Uw maag dooft prompt mat aan of twee Reünies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent roemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of oi te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt aan te pas. Gewoon, als was 't e snoepje, laten smelten op de tong. Rennies ztjn nog smakelijk ook. onderwijs of tot de eerste leerkring van de kweekschool. cursusduur van het l.a.v.o bedraagt 2 jaar. Differentiatie der leerlingen naar begaafdheid is hierbij wenselijk. Minister Mansholt zegt in de nota toe het landbouwonderwijs in dit algemeen structuurplan te zullen inlassen. Ook de opleiding voor economische en administratieve functies zal in dit struc tuurplan worden geplaatst. Het midden- standsonderwijs, het handelsavondonder- wijs. de opleiding voor de praktykdiplo- de opleiding voor winkelpersoneel zullen de hun toekomende plaats krijgen bij het*lager- en middelbaar onderwijs. Eveneens zal het sociaal-paedagogisch onderwijs in het structuurplan een plaats vinden. Deze Tweede Onderwijsnota gaat ln beginsel uit van de volledige financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs, ook wat het gehele voort gezet onderwijs betreft. In dit verband stelt de minister de instelling van delke, cq. regionale erkende organisaties op prijs, die het onderwijs in al zijn facetten binnen een bepaalde levensbe schouwelijke richting vertegenwoordigen. Toelichting Prof. Van Beusekom, voorz. Ver. Kerkvoogdijen Mr M_ Oh. de Jong te Wassenaar is met het oog op zijn benoeming tot voor zitter van de int. unie voor kinderbe scherming afgetreden als voorzitter van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk In zijn plaats heeft het hoofdbestuur benoemd prof dr ïr H. G van Beusekom te 's-Gravenhage, die sedert 1043 in het hoofdbestuur zitting heeft en sedert 1953 vice-voorzitter der vereniging is. Prof. v. Beusekom. die van 19401953 kerkvoogd is geweest van de Herv ge- e te 's-Gravenhage, is buitenige- hoogleraar aan de T. H. te Delf: de bouw- en restauratie- de generale synode der Ned. Herv. Kerk, alsmede raadadviseur van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting. rlum der Leidse hematische statistiek, een reken ln het klein-audito- uversitelt. De heer Cornelissen 25 jaar bij de Chr. Vakbeweging Donderdag 3 Maart zal de heer C. Cor nelissen te Amsterdam, vrijgestelde hoofdbestuurder van de Chr. Bedrijfs- groepen-cen'.rale zijn zilveren jubileum bij de Chr. Vakbeweging vieren In 1930 werd hij benoemd tot plaatselijk bestuur der van de Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond te Amsterdam en in Mei 1939 volgde zijn benoeming tot districts bestuurder te Zwolle In 1945 werd de heer Cornelissen gekozen tot hoofdbe stuurder en -belast met de zorg voor d< leden die bij de bedrijfsgroepen Beroeps- roeosvervoer werkzaam zijn. Van Jan. '49 tot Janj.l. was hij vic« voorzitter van de dhr Bedrijfsgroepen- centrale. in 1948 nam hij zitting in het dagelijks bestuur van de bedrijfsgroep Wegvervoer. Ook maakte hij deel uit de vervoensecommissie van de S.E.R. had hij zitting in het dagelijks bestuur van de Bedrijfsvereniging Vervoer, heer Cornelissen gaat thans met pensioen en zal in September afscheid nemen zijn werkkring. KRAB NI tl van kwaad tot erger, als U gekweld wordt door jeuk. Maak een eind aan die plaag en ontsmet Uw huid met Nieuw wetsontwerp Honderd millioen voor bijzonder V.H.M O. Achterstand bouw v. scholen moet worden ingehaald Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet 11 Juni 1921, laatstelijk gewijzigd bij de kweekschoolwet, waarbij het rijk zal kunnen worden gemachtig tot het garan deren van geldleningen, die door de be- n van gesubsidieerde gymnasia, gesubs:d.eerde scholen voor M O. er gesubsidieerde kweekscholen zijn aange gaan. Het totale bedrag der geldleningen waarvoor de machtiging geldt, bedraagt 35 millioen gulden. Doordat gedurende de oorlogsjaren en in de eerste jaren daarna slechts weinig kon worden gebouwd, een grote achterstand ontstaan, waardoor, dit bedrag der geldleningen, waarvoor het rijk de rente en aflossing heeft ge garandeerd, dat in 1950 nog slechts der tien millioen bedroeg, tot 35 millioen kon oplopen ir. verband met de binnen er.ke jaren te verwachten grote toeneming va het aantal leerlingen bij het VHMO e gezien de gebrekkige staat waarin de ge bouwen van vele scholen zich sinds jaren bevinden, kan de stichting van een aantal nieuwe gebouwen tegemoet worden ge zien, waardoor een verhoging van de machtiging wordt voorgesteld tot hon derd millioen gulden. Voorgesteld wordt aan de wet terugwerkende kracht te ver lenen tot 1 Januari 1954. De spoedcursus van Cals Kweekschoolleerlingen met VHMO uitgesloten Voor bezitter» van een einddiploma VHMO bestaat, zoals men weet. de moge lijkheid om met een spoedcursus binnen de twee Jaar klaar te zijn voor het L.O. Ieder met zo'n diploma, die nog geen 30 jaar is. kan zich voor deze spoedcursussen opgeven; hoeft geen schoolgeld te betalen, en er bestaat zelfs de mogelijkheid om een maandelijkse toelage te krijgen van f100. f150 en f 250. al naar gelang men ongehuwd bij zijn ouders inwoont, en pen sion is. of gehuwd is. Zo luiden de bepa lingen, maar deze gelden niet voor ters van het VHMO-diploma, die reeds eigener beweging naar een kweekschool zijn gegaan. Minister Cals wil het kweek- schoolonderwijs niet afromen. Dat ia be grijpelijk. Maar het komt ons voor, dat menigeen uit deze categorie zich gedu peerd zal voelen. Ware hij of zij niet naar de kweekschool gegaan, dan was men eerder klaar geweest en had nog geld toe- gekregen bovendien. Ds R. J. v. Pagee (Chr. Geief.) blijft legerpreaikant Ds R. J. van Pagee. Chr. Geref. predi kant te Maarssen. die als reserve-leger- predikant in militaire dienst is zal zich geheel gaan wijden aan de geestelijke irging de, militairen en dus niet na de gebruikelijke termijn van één jaar en zes weken in de gemeente terugkeren. Ds van Pagee wordt verbonden aan het bu reau van de hoofdlegerpredikant te 's-Gravenhage. Met permissie van Franco Evangelisch predikant (R.K. gedoopt) mocht trouwen Door tussenkomst van generaal Franco ls. naar uit Madrid wordt gemeld, voc een jonge Spaanse Evangelische pred kant en zijn bruid, die beiden R.K. g« doopt waren, maar later tot de Evangeli sche kerk toetraden, de officiële huwe lijkssluiting mogelijk geworden. Daarmee werd voor de eerste maal on der het Franco-regime het systeem door broken dat R.K. gedoopte Spanjaarden ook als zij sedert lange tijd tot een ander geloof zijn overgegaan, voor de staat nog als R.K. gelden en dus van de burgerlijke huwelijksvoltrekking worden buitengeslo ten als zij niet ln de R.K. kerk willen trouwen. De 28-jarige ds Franzisco Manzanas Martin mocht nu voor de officiële instan tie in Madrid verschijnen voor de vol trekking van zijn huwelijk. Hij had daar voor veertien maanden moeten wachten. Delfzijlse Zeevaartschool in '56 100 jaar De Noorder Kweekschool voor de Zee vaart ..Abel Tasman" te Delfzijl bestaat ln 1956 honderd jaar. Voor de eeuwfeest viering heeft men nu reeds enige bereidingen getroffen. In het erecomité namen o m. zitting mr W. A. Offerhaus. commissaris der Koningin in de provincie Groningen en vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine. Acaekmische examens AMSTERDAM. (V.U.). 18 Febr. Geslaagd voor cand economie D K Wlelenga. Wasse naar; Tjan Hln Tjong, Bandung. DELFT, 17 Febr Geslaagd voor prop bouwkundig Ingenieur: O J van Beek, Vlaar- dingen; Cand werktuigkundig ingenieur: R G Sehölvinek, Baarn- Cand scheepsbouwkun dig ingenieur; J M Dirkzwager, Schiedam; Cand vliegtuigbouwkundig ingenieur; Sie Swan Khoen, Delft; Ingenieursex werktuig- Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Lopik J. de Lange te Nun6peet; te Nieuwe-Tonge P. Westland, te Waarder. Toegelaten: tot de Evangeliebe dlening: J. G. N. Cupedo, Hoofdstraat 74 Noordwijk aan Zee; J. Lalleman, Zui- derparklaan 184, Den Haag; A. J. Over- beeke, Ketelboeterssteeg IA, Leiden; J. Vos, Valkenaarstraat 111, Huizen (N.H.); Holl, Noordeinde 50, Monnikendam; J. W. de Jong, Van Breestraat 119 hul», Amsterdam. Beroepba Huizen (N.H.) stelling: J. Vos, Geref Kerken Beroepen: te Haney (Br.-Columbia) W. Feenstra te Dokkum; te Nieuwer- Amstel-Noord (2e pred.pl.) K. M. R. v. d. Beek te Arnhem. Examen: de classis Kollum heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard D. Kronemeijer, Bossingel 242 te Kollum. Geref. Kerken Art. 31 Beroepen: te Ommen R. te Velde te Zuidlaren. Aangenoir van Tongeren T Ruijs. G W van Alphen, R'dam; aarlem; W Beentjes A'dam- de; T Buijs. Büssum; P H M COumans, Nijme Veendam; «m; E Nijzlnk. n. R'dam; J A Sloot. Hllver- P H Sij bring. t lof). F P Stab. Eindho' Groningen: S Touber, Hilversum: C" W N Veerling, Amstelveen; H van Weenen Den Haag; J de Zeeuw. Dordrecht: Ingenieursex vllegtuigbouwkundig ingenieur: L P A van Pol. Buggenum. LEIDEN, 18 Febr. Geslaagd doet ex Ned recht; mej A C F Bos te Den Haag; Kerke lijk voorbereidend examen de heer J Oskamp te Rotterdam; Doet ex Godgeleerdheid do heer A van Haarlem te Leiden (cum laude). NIJMEGEN. 17 Febr Geslaagd voor cand ej E M Migé. Nijmegen: H H Moe- J "uriname; Cand ge- Fr A Tempelman. - Geslaagd voor doet xtel; F Don. J Goossens, ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 Hilversum I 402 m VARA 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.16 Gymnastiek 7.33 Gram. 7.46 Even opkrikken! 7.50 Gram. 8.35 Orgelspel 8.55 Voor de vrouw 9.00 'Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden) VPRO 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie 10.05 Morgenwijding VARA 10.20 Voor do aroc.ders in de continubedrijven 11.40 Planorecital 12.00 Accordeonorkest en solist 12,30 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 VARA-Vana 13 20 Dans- |_io Sport- Wij geven U een goede raad: Koop onze (pkens en slopen, die zijn royaal van maat. STS dio Philh. 17.30 Gram i Gronings - i Boekbespreking 16.15 Ra- - 17,00 Radioweekjoi 18.00 Nieuws en comim 18.20 Artistieke Staalkaart 'VPRO >partout'\ causerie <19.40 „De i moeilijk Boek", causerie 10 55 causerie VARA 20.00 Nieuws programma 22.00 Sooialistisch Lichte muziek 22 40 „Gev. 10.00 Voor de kleuter* Voor de zieken 1.1.46 Gram. 12.00 Ang< 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmec 12.33 Gram. 12 55 Zonnewijzer 13.00 Niet Kath. nieuws 13.20 Metropole Orkest 14.00 14.20 Engelse Boekbespreking 14.10 Gi les 14.40 Lichte muziek 15.15 teren en Kunsten 15.55 Gram. 16.00 Grego riaanse zang 16.30 Voor de jeugd 17.00 So praan en orgel 17.20 Voor de kinderen 18.00 Nederl. liedjes 18.16 Journ weekoverzk 16.25 Gram. 16.30 Pari overzicht 18.40 Gra 13.45 Regeringsuitzendiing: Atlantisch alli lei. Een en ander over de 14 landen van 1 Atlantisch Pat baken", cause: kal. 19.45 Gram. 20 4< De gewo 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws lm Esperam 23 2221.00 Gram. Engeland BBC Home Service 330 m 12.( Dansmuziek 12.30 Gram. 13 00 Instr. kwin 13.25 „Have a go" 13 55 Weerbericht 14.C Nieuws 14.10 Gevar muziek 15.10 Orkei muziek 15.40 Hoorspel 16 30 Or gebeden 24.00—0.08 Nie rspel 23 30 Gram. Vragen staat vrij... Steed* méér huisvrouwen sten in, dat het haar eigen belang ia by het kopen van een bindmiddel MAIZES A DURYKA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het i* ook *V< belang dat haarmaaltifden slagen H ij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juint MAIZES A DURYBA B\j het gebruik daarvan e\fn misluk kingen by voorbaat uitgesloten. Vrijstelling aanvullend examen voor Wageringen In een nota aan de Tweede Kamer vai de minister» Cals en Mansholt over he wetsontwerp tot wijziging van de H O- wet en van de wet tot regeling var hoger landbouwonderwijs, «preken zij de wenselijkheid u:t van de voor dit wets ontwerp voorgestelde wijzigingen, zoals deze door de directeur van de rijks mid delbare school voor tropische landbouw naar voren waren gebracht. Het betreft hter de vrijstelling van aanvullend examen voor Wageningen hen. die het verbeterd onderwijs in de Franse en Duitse taal aan de school Deventer hebben genoten. H. RIDER HAGGARD Koning Salomo 17. 22 Mei. Met zonsondergang weer op weg ge gaan. we voelden ons zeer afgemat en zwak. We legden die dag ongeveer vijf mijl af en von den hier en daar een strookje sneeuw, waarvan wij aten. Wij bleven die nacht op de rand van een groot plateau. Het was bitter koud. Wij dronken ieder een weinig brandewijn en hulden ons in onze dekens, we gingen zo dicht mogelijk bij elkaar liggen, om zodoende enige warmte te krijgen. Ik dacht dat Ventvogel die nacht zou sterven. 23 Mei. Zodra de zon op was en wij een wei nig ontdooid waren, sukkelden wij weer verder. Als wij vandaag geen voedsel vinden, vrees ik dat het afloopt Er is nog maar weinig brande wijn. Good, sir Henry en Umbopa houden zich uitstekend, maar Ventvogel is er niet goed aan toe. Gelijk de meeste Hottentotten kan hij geen koude verdragen. Wij klaagden allen over maagpijn, een gevolg van de honger. We zijn nu op een steile helling bestaande uit lava en het gezicht is prachtig. Achter ons strekt de woestijn zich uit tot de horizon en voor ons ligt mijl op mijl een effen veld van sneeuw, waaruit de bergen als het ware oprij zen. Er ia in de omtrek geen enkel levend we zen te zien. God helpe ons, ik vrees dat onze tijd is gekomen. En hier wil ik het relaas uit mijn dagboek eindigen en meer uitvoerig verhalen wat volgde. De gehele dag de 23ste Mei gingen wij langzaam over de sneeuwhelling, van tijd tot tijd gingen wij liggen om te rusten. Een vreemd schouwspel moeten wij wel hebben geboden, be laden als wij waren, terwijl wij met hongerige ogen rond ons keken. Het bepaalde zich echter tot rondkijken, want wij vonden niets om te eten. Wij legden die dag niet meer af dan zeven mijlen. Met zondsondergang waren wij juist on der de linker top van de Sheba's berg, die zich meer dan duizend voet hoog verhief en geheel met bevroren sneeuw was bedekt. Uitgeput als we waren, konden we het wonderschone van dit gezicht niet ten volle waarderen, hoewel het op dit ogenblik nog prachtiger was door de stralen van de ondergaande zon, die aan de sneeuw een bloedrode kleur gaven en de top boven ons met een' diadeem schenen te omzetten. „Ik denk," zei Good, „dat we nu in de nabij heid zijn van die grot, waarover die oude man heeft geschreven." „Ja," antwoordde ik, „als er een grot is." „Kom, Quatermain," bromde sir Henry, „spreek met op die wijze. Ik heb alle vertrou wen in de oude Portugees. Denk maar eens aan het water; we zullen deze plaats ook wel spoe dig vinden „Als wij ze vóór donker niet hebben bereikt zullen wij allen dood zijn," luidde mijn weinig troostrijk antwoord. De volgende tien minuten liepen wij in stilte verder. Umbopa had zijn deken nauw om zijn lichaam gebonden, hij zei dat zijn honger dan niet zo he vig was. Opeens wees hij mij een plaats aan in de bergen. Ik keek in die richting en wat ik zag scheen een soort hol in de sneeuw. „Dat is het hol," zei Umbopa Wij gingen er heen en bemerkten dat het hol de toegang was tot een kelder en geen twijfel of het was dezelfde, waarin da Silvestra had geschreven. Juist ging de zon onder en daar men in die streken maar weinig schemering heeft was het in zeer korte tijd geheel donker. Zo kropen we dus in de kelder, die niet zeer groot scheen en gingen voor de warmte dicht bij elkaar liggen. We dronken het overschot van onze brandewijn op, ieder een mondjevol en trachtten in de slaap onze ellende te vergeten. Maar de koude was zo hevig, dat wij niet in slaap konden komen, de thermometer wees ze ker wel veertien of vijftien graden vorst aan. Men kan zich voorstellen hoe wij onder die temperatuur leden, uitgeput als wij waren door gebrek aan voedsel en de grote hitte, welke de woestijn ons had doen lijden. Tevergeefs kropen wij al dichter en dichter bij elkaar, er was geen warmte in onze ellendi ge stijve karkassen te krijgen. Soms viel een van ons voor een paar minuten in een onaange name sluimering, maar wij konden niet veel slapen en dat was misschien gelukkig, want ik betwijfel of wij wel ooit zouden zijn ontwaakt. Ik geloof dat het alleen onze sterke wil was welke ons in het leven hield. De Hottentot Ventvogel, die ik de hele nacht had horen klappertanden, gaf eensklaps een zucht en daarna hoorde ik niet meer het geluid van zijn tanden. Op dat ogenblik dacht ik daar niet verder aan en meende dat hij was ingesla pen Hij lag met zijn rug tegen de mijne aan en die scheen kouder en kouder te worden, tot hij op het laatst voelde als ijs. Eindelijk kreeg de lucht een grijze kleur, gou den stralen vielen op de sneeuw en de zon ver scheen in al haar majesteit Ze aanschouwde I ook onze half bevroren lichamen en daaronder1 'dat van de dode Ventvogel. Geen wonder datI de rug van de arme kerel zo koud had aange voeld. Hij was gestorven, toen ik hem had ho ren zuchten en was nu reeds stijf. Zeer ver-| schrikt door het zien van het lijk lieten wij het! liggen zoals het was; daar kwamen echter de eerste zonnestralen het hol binnen en ik hoorde op hetzelfde ogenblik een uitroep van schrik. (Wordt vervolgd.) I Jazzmuziek 16.30 Sport 19.00 Orkestconcert 10 45 Causerie 20.00 Nieuws (.24 Sport 20.30 Hoorspel 21.30 Hersengym- ïastiek 22.00 Gram. 23.00 Nieuws 23.16 Voor dacht 23.25 Dansmur -'- NB'DR 309 m 12.0C s'ieuws 13.15 Lichte n Vofksmuziek 16.00 Ge\ .ek 19.00 Nieuws 19.25 Volksmuziek 20 00 progr i 15.00 24.00 .00 .Lichte muziek 2. Frankrijk. Nationaal Pi i 21.45 Nïeuws 22.10 Geval Gevat 0.15 Dansmuziei 347 iek 17.20 Liturgische o L»ram. 18.05 Koorzang 18.20 18.30 Voor de soldaten 19 00 Niuews 19.40 Gram. 20.00 Cabaret 22.00 Nieuws 22.15 ansmuziek 22.45 Zigeunermuziek 23 00 Nws. t.0624.00 Dansmuziek. 484 m 12.15 Gram. 12.55 Idem 13.00 Nieuws 13.15 Verzoek programma 15.30 Operapro gramma 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws muziek 17.30 Jazzmut 9.30 Nieuws euws 22.15 Dansmu- 17.16 Lie: Lichte n 30.00 Gevar. programma 32.00 Lichte muziek 32.55 Nieuws 2 23 95 Nieuws. :eland BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland 17.00—17.15 Engelse de planken (op 224 t Kruiswoordraadsel 41» HORIZONTAAL: 1 in verband ge bracht, 8 dogma. 9 dier. 10 slede. 11 hou ding, 13 gezinslid, 14 wandelweg. 19 vruchtje, 17 roep, 18 man, 19 boomloot, 20 club van artisten, 21 landbouwge reedschap, 22 treuzelaar, 23 dierenroep, 25 gewaad, 26 deel van de voet, 28 voor beeld voor anderen. VERTICAAL: 1 toespijs, 2 binnenkort, 3 zangnoot. 4 ruige rand, 5 gevangenis. 6 dominee. 7 terzijde, 12 binnen. 13 lucht- klep, 15 wilde haver, 16 tenen mandje, 17 fuif, 18 versterkte plaats, 20 Insect. 22 I streep. 24 Eng. voegwoord. 25 rivier m Italië, 27 water in Friesland. Oplossing vorige puzzle 40) HORIZONTAAL: 1 blunder. 6 Se:re. 7 pu, 8 dief. 10 air, 12 lap. 14 stom, 15 dame,. 15 dame. 16 tee. 18 tic, 19 tree, 23 ct.. 23 optie, 25 reptiél. VERTICAAL: 1 bè. 2 lid. 3 unie. 4 net. 5 respect, 6 suite. 7 Pasteur, 9 flat, 11 roet, 13 amice. 17 kepi, 20 rot, 21 été, 24 i.L WINTER .en toch MOOIE HANDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2