De 77-jarige Aga Khan leider en milliardair Geestelijk hoofd van vele millioenen Moslems Dulles: Nu geen eenzijdige concessies meer SIROOP Herv.-Geref. ambtsdragers waren in Utrecht bijeen DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 THANS ZWAAR ZIEK IN EGYPTE ^EDERT 1929 vertoont de stamboom van de Aga Khan, die in rechte lijn leidde tot Mohammed Ali (600661), de vierde Kalief en opvolger van de profeet Mohammed, een grillige bocht. Toen trad deze geestelijke leider van millioenen Mohammedanen nl. in het huwelijk met een aller eenvoudigste en lieftallige Frangaise, Andrée Carron. Ze was winkeljuf frouw in een chocolaterie in Chambery, waar de Aga Khan een kasteel bezit. Nadat hij de winkel was binnengetre den om wat lekkers te kopen voor een zijner vriendinnen, zag hij Andrée ach ter de toonbank staan. Zij vroeg bem met een beminnelijk lachje, wat mijnheer wenste. De heer, getroffen door de schoonheid van de winkeljuffrouw, ant woordde tot grote verbazing van het meisje: „Je hand. mijn lieve kind". En zo werd de kleine winkeljuffrouw plotseling de gemalin van een der rijkste mannen ter wereld, Begoem der Ismailia-Mn- hammedanen, die van toen af aan haar leven ging wijden aan de dienst van d« Islam, aan het openen van bazaars, aan tuinpartijen, avondfeesten en paarden- De droom van de kleine Andrée duur de evenwel niet langt een jaar na de echtscheiding (in 1944) trad de Aga Khan in het huwelijk met zijn tegenwoordige vrouw, de voormalige Franse schoon heidskoningin Yvette Blanche Labrousse De eerste vrouw van de Aga Khan was de Italiaanse prinses Therese, de moeder van prins Aly Khan. Drie jaar na haar dood trad de Aga Khan in het huwelijk met Andrée Carron. Oost en West De figuur van de Aga Khan hield het midden tussen die van een Oosters des poot en een Westers societyman. Eigen lijk was hij beide. Want, vertoefde hij in Brits-Indië. dan was hij de religieuze voorganger, die de Mohamme daanse wetten streng in acht nam. Verbleef| hij evenwel te luxe restau rants. En hier mede bewees htj (in tegenstel ling) met de vermaarde dichtregelen van Rudyard Kip ling), dat „East and West can India dreigde te ontbranden. de hij een godsdienstige oorlog, die in In 1893, toen een pestepidemie in Brits- Indië uitbrak, was hij de eerste, die zich liet inenten. Door zijn voorbeeld kon hij het traditionele bijgeloof van zijn volge lingen overwinnen. Deze mensen waren voordien n l. nog banvr voor de inenting, dan voor de ziekte zelf. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, lag de Aga Khan zwaar ziek te. bed :n Noord-Afrika. Hoewel zijn doktoren zel den, dat hij zijn leven zou riskeren, als hij zou opstaan, stoorde hij zich hier niet aan en ging hij zelf naar het dichtstbijzijnde telegraafkantoor. Daar verzond hij tele grammen naar alle stamhoofden van zijn millioenen Mohammedaanse volgelingen. Elk telegram had dezelfde korte inhoud: „Ik gebied absolute trouw aan het Britse imperium". Toen later gedurende die oorlog de Duitse keizer opdracht gaf, een heilige oorlog onder de Mohammedanen te doen ontketenen en insinueerde, dat de gealli eerden de bedevaartplaatsen der Moham medanen aanvielen, was het weer de Aga Khan, die door een nieuwe stroom van telegrammen aan zijn trouwe volgelingen de plannen van de keizer verijdelde. In het najaar van 1937 viel hem de eer te beurt, de Volkenbondsvergadering te Genève te presideren, hetgeen hij met •et". de Prins Aly Khan. de z die in het kwam door zijn huwelijk met de filmster Rita Hayworth, 's vermoedelijk straks niet al leen erfgenaam van de bezittin gen van één der rijkste mannen ter wereld, maar ook de toekom stige geestelijke leider van mil lioenen Moham- kistan en Afrika. Hij is de enige z welijk van de Agi Zo zag een tekenaar eens de Aga Khan. Eén van de belangrijkste taken van Aga Khan was de opvoeding van zoon Aly, die voorbestemd was. machtige positie te erven. In opdracht van zijn vader 'heeft Aly Khan zijn op leiding in Cambridge genoten, waar hij voornamelijk geschiedenis en rechten studeerde. De Aga Khan, die bijzonder godsdienstig was en als geestelijk leider vele en moeilijke problemen moest op lossen, trainde zelf zijn zoon in de plicn- ten, die hem stonden te wachten. Even als zijn vader is de 45-jarige Aly Khan een hartstochtelijk liefhebber van paar denrennen. De Aga Khan, die in Enge land de meest populaire renstaleigenaar was, stond bekend als een der beste paardenkenners ter wereld. Hij was de enige eigenaar, die met zijn paarden vier maal de zo begeerde Engelse Derby won. Zijn verzameling ren- en fokpaarden, die De opvolging van de Aga Khan Enkele dagen geleden moesten de fees telijkheden. die in Cfliro zouden worden gehouden ter gelegenheid van het pla tina jubileum van de Aga Khan. worden afgelast, omdat de gecsteliikc leider van de Ismaila-secte zwaar ziek was. In het begin van de vorige maand werd de 77 jaar oude Aga Khan ook reeds door zijn hartkwaal getroffen. Aanvankelijk herstelde hij evenwel van de hoge koorts, die hem verscheidene dagen had oe- kweld. HU in hef Zul lc« Op hef laatste moment zocht het paartje, dat toch wilde trouwen, toen maar een plaatsvervangerEen chauffeur zou zich aangeboden heb- hi) werd afoefcei De r den wan Egypte. Naar aanleiding uon de ziekte van dr Aga Khan verschenen in de pers be richten over de mogelijke opvolgina als geestelijk leider t-an millioenen Moham medanen. Het gerucht, dat Alp Khan. d- vroegere echtgenoot van de actrice Rita Hayworth en de enipe zoon uit het eer ste huwelijk van de Aga Khan. zijn va der zou opvolgen, werd snel tegenge sproken. Dit wees op onenigheid tussen Men houdt thans rekening met de mo gelijkheid. dat prins Aly Khan zijn vader inderdaad zal opvolgen, maar dat hij on middellijk dit leiderschap weer zal over- dragen aan zijn zoon Karim. Meer don de helft van Nederland De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie heeft onthuld, dat bij de ontplof fing van een Amerikaanse waterstofbom. van^emgevoer 18 000 vierkante km met Bescherm Uw Kinderen een dodelijke radio-activiteit werd besmet Bij gevatte kon direct de Uw kind (meer dan de helft van de oppervlakte bedreigende gevaren bestrijden van Nederland). Indien de bom in een bewoond gebied tot explosie zou zijn ge bracht. zou dit zeer veel slachtoffers heb ben geëist. Vooral als men tevoren niet voldoende beschermende maatregelen had genomen, aldu* het rapport der „Ja nee och" Vader of geen vader was hem onverschillig „Ja", had dr 45-Jarlge controleur i' de haven H. Z. uit Amsterdam o«- zegd. toen de ambtenaar van de bur- eerlijke stand hem op 29 September jl. op hef Rotterdamse sfadhuij vroep of hij als vader zijn toestemming iviMe pet-en tot het huwelijk van de 21-ja- rige J. B. en de 22-jarige E. van K. „Neen", was het thans voor de Rotterdamse rechtbank toen Z. toepaf dat hij de vader niet was en dus een valse handtekening had gezet. De wer kelijke vader, zo bleek later, had zijn toestemming tot het huwelijk niet wil- B.. de bruideoom. tenslotte pekozen. ..En och" zei hij voor de rechter, „ik beschouw hen eireniyk allanp a's mijn kinderen." Niettemin vond de officier het C«- bcurdr heel ernstig. Als het zo ver moet komen dat men rieh op de Gemeentehuizen bij een officiële peheurteni* als een hvweitlk moet gaan legitimeren om peen valse handfefceninpen op papier fe krijgen. is het einde zoek. meende hij F-en maand gevangenisstraf was de over Engeland en Frankrijk verdeeld wa ren, werd geschat op meer dan 40 mil- lioen gulden. Prins Aly Khan, die een uitstekend piloot is, en altijd zijn eigen vliegtuig bestuurt, nam bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog tot ieders verbazing dienst in het spartaans getrain de vreemdelingenlegioen. In een paar jaar tijd werkte hij zich op tot adjudant van de Franse generaal Weygand. Nadien werd hij overgeplaatst naar het Engelse leger met de rang van luitenant-kolonel. Van de Amerikanen ontving hij de bron zen ster voor zijn verdiensten als liaison officier. Aly Khan's eerste huwelijk vond plaats in Parijs in 1936, waar hij trouwde met de Engelse Loei Guinness, de dochter van Lord Churston. De twee zoontjes uit dit huwelijk (dat te Parijs met wederzijds goedvinden werd ontbonden), zijn aan Aly toegewezen. Het oudste zoontje zal wellicht zijn vader opvolgen en evenals alle heersende mannelijke afstamme lingen van dit geslacht de naam Aga Khan dragen. Verdediging van Quemoy en Malsoe Lachend, bekijkt de Begoem Aga Khan de goud klompjes, die in' een bankgebouw worden be waard. Dit goud maakt slechts een deel uit van de enorme rijkdom van de Aga Khan. hu-1 grote gemoedelijkheid deed. En het on- acht voorzichtige hoofdartikel in de Londense over zijn geestelijk Mohammedaanse rijk Times, waarin hij aanspoorde Adolf Hit- in het Oosten ongeëvenaard is, hoewel hi.i Ier toch vooral te vertrouwen en de territoriale gebieden en ook geen Anschluss van Oostenrijk een noodzake- leger bezit. De Aga Sultan Mohammed Sjah. zoals de volledige naam van de Aga Khan luidt, is de directe afstamme ling van Mohammed Ali. de eerste Imam (geestelijke leider) der Mohammedanen, die de neef en tegelijkertijd de schoon zoon was van de profeet Mohammed. Diens dochter was de vrouw van Fatima. stamvader van de Aga Khan. De zesde Imam, Jaffer Sedik, had twee zonen, Is mail en Musa. De eerste werd de nieuwe Imam van de Ismailia-secte der Moham medanen, terwijl de millioenen Moham medanen van de Shiah-secte zich afschel den en volgelingen van Musa werden. De Aga Khan erfde reeds op zijn zesde jaar de geestelijke leiding over deze beide secten. via zijn van Musa afstammende voorvaderen. In het begin van de vorige eeuw werd de toenmalige Aga Khan, grootvader van de tegenwoordige, door een revolutie uit Perzië verdreven. Hij vluchtte naar het toenmalige Brits-Indië en verleende daar steun aan de Engelsen in de strijd om het gebied Sind. De Britten, die niets van zijn enorme rijkdommen afwisten, beloon den hem met een klein pensioen en de Aga Khan vestigde zich In Bombay. Na enige tijd vernamen de Engelsen pas bijzonderheden over deze fantastische figuur, die als een onbekende vreemde ling uit Perzië was gekomen en hen in de slag om Sfhd had doen overwinnen. De Britten begonnen toen tot hun verba zing te bemerken, dat er over geheel Brits-Indië, met name ln de buitenge westen. millioenen Mohammedanen wa ren, die deze Aga Khan als hun geeste lijke leider beschouwden en hem regel matig een geheel vrijwillige bijdrage uit hun inkomen toezonden, variërende van twee tot tien procent. Het enorme fortuin van zijn kleinzoon, de huidige Aga Khan. aan wie deze jaarlijkste stroom van goud. juwelen en platina ook steeds geschonken werd, is opgeslagen in banken over de ge hele wereld. Zijn inkomen uit deze bron nen wordt geschat op meer dan vijf mil- lioen gulden per Jaar en zijn kapitaal op tenminste zes milliard gulden. Leidersgaven De nu 77-jarige Aga Khan was nai lijks twintig jaar oud, toen hij zijn bui tengewone gaven als leider voor het demonstreerde. Door zijn krachtig optre den op organisatorisch gebied verhinder lijkheid werd genoemd, werd hem gaarn-s De jubilea van de Aga Khan werden ievierd met een ceremonie, welke wat pracht en praal betreft'deden denken aan de sfeer van de Duizend en één nacht, die een pijnlijk contrast vormden ellende, waarin vele millioenen In een van de parken van Bombay waren enkele jaren ge leden meer dan 50.000 mensen getuige van het feit, dat de Aga Khan op een gi gantische weeg schaal werd ge wogen. Toen hij op een der scha len had plaats- op de andere zijn tegenge- wicht in platina gedeponeerd, in de jaren daar voor had de Aga Khan reeds zijn gewicht in goud en diamanten ontvangen. Hei grootste gedeel- Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich uit gesproken tegen verdere ontruiming van posities aan de kust door de Chinese na tionalisten. Hij noemde de eilanden Que moy en Malsoe niet met name. Wel zeide hij: „er is geopperd, dat nationalistisch China de kustposities, die de communis ten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen. dient op geven Het is twijfelachtig of zulks in 1 belar.g is van vrede en vrijheid. De com munisten hebben al aangekondigd van plan te zijn. Formosa met geweld te ver overen Als de nationalisten dit nu ge makkelijker maken, zullen de communis ten dan minder daartoe geneigd zijn?" Ik betwijfel het, zei Foster Dulles. Voorts zei Dulles nog, dat Amerika niet ver plicht is, de betrokken posities als zo danig te verdedigen. De nadruk moet hierbij worden gelegd op de woorden „als zodanig" Begrijpen wij het goed, dan heeft Dul les nu de mogelijkheid opengelaten dat de Amerikanen deze eilanden zuilen ver dedigen Hij sprak de hoop uit, dat de communisten de uitnodiging var. de Vei ligheidsraad tot bespreking van een be stand (.staken van het vuren"! alsnog zouden aannemen. Men moet niet denken, betoogde hij, dat vrede en veiligheid zul len worden gediend als de niet-commu- nistische landen eenzijdig concessies aan de Roden blijven doen. Inmiddels heeft de nationalistisch Chi nese minister van buitenlandse zaken, George Jeh, verklaard en wel te Ma nilla dat de nationalisten Quemoy en Matsoe zullen verdedigen, ongeacht de houding van de V.S. Tenslotte heeft Dul les nogmaals een beroep op de commu nisten geaaan dc Formosa-kwestie met vreedzame middelen te regelen. Na afloop van de Zoavo-conferentie te i Bangkok, zal Dulles een bezoek brengen aan Birma, Lacs, Cambodja en Zuid- Viet/nam Vervolgens gaat hij dan naar Manilla, waar hij als voorzitter der con ferentie van de hoofden der Amerikaanse diplomatieke r zal optreden. Aangezien Dulles ook even over de wisseling in de Russische hiërarchie sprak, zij hier vermeld, dat volgens hem, hier ongetwijfeld sprake is van een ele mentaire. persoonlijke „strijd om de macht". Hij noemde de ontwikkeling een buitengewope demonstratie van despoti sche wanorde. 2WITSAL Tegen de miefdenorthodoxie Wij willen Geref. en oecumenisch denken, maar wijzen modaliteitenkerk af (Van onze Kerknieuwsredacteur) ALS AMBTSDRAGERS, die gereformeerd en tevens oecumenisch willen denken en zijn, richten wij in de eerste plaats het oog op onze eigen kerk. De Hervormde kerk heeft de liefde van ons hart, haar innerlijke verdeeldheid ten spijt. In die kerk en boven haar uit geloven we ene heilige, algemene christelijke kerk; in onze eigen kerk hebben wij die ene kerk lief. Met „kerkisme" heeft dit niets te maken. Het betekent ook niet, dat w(j ons zelf willen blijven en geen aandacht zouden willen schenken aan de oecumene, zoals moderne oecumenische geesten, opgeleid in de school van de Wereldraad, ons voorhouden". Aldus formuleerde gistermiddag de heer G. S. Stokmans uit Zeist zijn standpunt op de ledenvergadering \An het Verbond van Hervormd Geref. Ambtsdragers in de Her vormde Kerk te Utrecht. waar hij een boeiende en met veel instemming beluis terde rede hield over: Reformatorisch en oecumenisch thans. Wij kunnen onze kerk niet loslaten, wij mogen het ook niet. Want daarmee zouden wij uit een historisch complex springen en terecht komen in nog grotere chaos dan die wij verliezen. Toch wordt, vervolgde spr., zulk een sprong heden dage voorbereid. Dr Berkhof schrijft het boekje: Gods ene Kerk en onze vele kerken: „Wie niet bereid is om zijn eigen te zien sterven, opdat de Kerk leve, moet niet aan het oecumenisch gesprek deelnemenik begeer de opheffing van de Ned. Herv. Kerk en haar overgang het wijdere verband van (anminsta „de vangelische Kerk in Nederland". Wij moeten die kant niet op. De ware oecumeniciteit wordt gedragen door de i de werd bestemd voor liefdadige doeleinden. Merkwaardig was het, dat een religieus leider als de Aga Khan rustig in zijn wereldse ver maken in de oude Europese hoofdsteden kon volharden, zon der zijn gezag er door te on dermijnen. De gezondheid uan de Aga Khan was de laatste jaren al zo zwak, dat hij in een wagentje vervoerd moest worden. Geheel links achter de Apa Khan staat zijn zoon, prins Aly Khan. Toch is hei M) BUIGING5ROOSTER Minister Van de Kielt in Eerste Kamer In de hausse behoedzaam, in baisse niet wankelmoedig Revaluatie van de gulden verwerpelijk, en discussie er over schadelijk? kers beantwoord, die het woord hadden gevoerd bij de algemene fi nanciële beschouwingen over de Rijksbegroting 1955. Het leek hem een wijs beleid, voorlopig nog maar met de mogelijkheid van een conjunctuur omslag te rekenen: in de hausse behoedzaam en m de baisse niet wankel moedig. De heer Van Tilburg (arb.) antwoordde spr., dat uit conjunctureel oogpunt bezien, meer geld uitgeven voor bijvoorbeeld onderwijs, dezelfde invloed heeft als belastingverlaging. tegen men haast niet op kan, terwijl toch revaluatie voor ons verwer pelijk i». „Men moet met de munteenheid even voorzichtig omgaan als met de reputatie van een mooie vrouw: men moet ze niet onnodig in opspraak brongen',aldus mi nister v. d. Kieft. Over het Beheersinstituut zei hij nog dat het aantal personeelsleden eind 1953 539 beliep en eind 1954: 388, hetgeen volgens spr. een belangrijke teruggang ls. Het bereiken van convertibiliteit achtte hij voor ons land hoogst wenselijk. We groeien een eind in deze richting, en versteviging van de Europese Betalings- unie zal convertibiliteit bevorderen. Belastingen De staatssecretaris van Financiën be paalde zioh hoofdzakelijk tot de beles- tingpolitiek. HU merkte o.m. op, dat de verlaging van de kostprUsverhogende be lasting een tegendruk geeft tegen het gevaar van stijging van de kosten van levensonderhoud. Tegen de voorgenomen belastingverlaging aün ongetwUfeld con juncturele bezwaren, maar het is de vraag of ee beslissend moeten worden geacht. De minister deelde na de replieken nog mede, dat hij er over denkt, de com missie voor Investeringen, die inactief Is, weer actief te maken, omdat het ge wenst Is, grote werken over een langere periode uit te smeren, „zulks om de hausse te remmen". D# beschouwingen werden hierna ge sloten. Volgende week neemt de Eerste Kamer de begrotingen van Algemene Za ken en van Financiën in behandeling. Op 1 Maart volgen Econ. Zaken en Staatsmijnen. EU belastingverlaging kan men nu een maal niet uitsluitend economisch en con junctureel praten. Een begrip als recht vaardigheidszin speelt ook een grote rol en dit vond de minister een van de be langrijkste aspecten van de voorgenomen belastingverlagingen. Verlaging van het staatsuitgaven- niveau is moeilijk, aldus de bewindsman. Dit niveau is hoog. maar niet onredelijk hoog. Volgens de minister zijn door over heidsmaatregelen geen inflatoire effecten teweeg gebracht. Wel is er eohter een prUsinflatie door invloeden van buiten landse inflatie. Dit laatste moet lelden tot grote behoedzaamheid en zal toe komstig bestel en beleid ten zeerste be ïnvloeden. „WU moeten het lonen- en prUzenstelsel sterk in de hand houden en voorkomen, dat we in de noodlottige spiraal terechtkomen". Niet op de markt De minister was bang voor een het Verre Oosten discussie van revaluatie-problemen in het Nederlandse volk op markten en pleinen. Dit - kan een ernstige weerslag hebben in het buitenland en de indruk wekken dat de Neder landse gulden gerevalueerd zal wor den. Men moet vermijden dat er een soort stemming zal ontstaan waar- ordelgk op, d.wj. lehele hundel elke e heeft. Alle hun- lirht zijn dun tegelijk l(ik dal, en lopen dui enige oecumenische kracht die er ls nl. het geloof in de ene Middelaar Goda en der mensen, de mens Christus Jezua, van wie de Heilige Schrift getuigt. De eenheid is vrucht van Goda genade en wordt door de Vader tot stand gebracht ln de Zoon. Dit is de ware oecumenie. een andere ia er niet. Ondanks het feit. dat er een commissie voor interkerkelijk gesprek met de Geref. kerken is gekomen, op grond van ert. van ord. 20 der N.K.O. zijn de laatste tijd de verhoudingen eerder slechter dan beter geworden. Lichtpunten Toch wordt ln de Gereformeerde ge zindte het besef sterker hoe ontstellend de werkelijke situatie van scheuring en verdeeldheid is. Volgens de heer Stokmans hebben Ge meente-opbouw en Nieuwe Koers in de Hervormde Kerk hun oorspronkelijk élan verloren, al wil dit niet zeggen dat deze bewegingen nutteloos zijn geweest. In de gereoganiseerde kerk kreeg de midden- orthodoxie de leiding. Volgens de laatste officiële gegevens bezet zij ruim 1350 van de ruim 2000 predikantsplaatsen. Zii heeft de meerderheid in de synode en de ker kelijke pers in handen. Modaliteitenkerk Prof. Van Niftrlk verdedigt het bestaan der modaliteiten op deze grond, dat wij Protestanten „een vrije exegese van een vrije Bijbel hebben". Zonder binding aan het getuigenis van de Heilige Geest, leidt dit tot een vrije interpretatie van de Schrift, tot dwaalleer, tot een andere Jezus en een ander evangelie. Welbewust wordt de Herv. kerk de laatste jaren in de richting van een modaliteitenkerk ge dreven Men is het niet eens, maar wel is mer. één, zegt men dan. Maar deze theorie werkt verlammend, in menige gemeente leven de modaliteiten haar eigen leventje. Terugvallen ln een blokvorming naar oude trant lijkt niet uitgesloten. Het verdriet mij en duizenden ande ren, dat in de KePk die wij zeer lief hebben, de gang van zaken zo eenzijdig, zo autoritair van bovenaf geregeld wordt. De middenorthodoxie is bezig met de steun van de gematigde vrijzinnigheid, de weg te banen, waarlangs de eenwording der Herv. kerk als modaliteitenkerk In zicht komt. Extreme groepen, zowel ter linker als ter rechtersijde tullen els de voortekenen niet bedriegen t.i.t. wel voor een beslissing worden gesteld. Rede wordt brochure Na de rede van de heer Stokmans werd eenstemmig besloten haar als brochure uit te geven Zij kan dan ter beschikking komen van de kerkeraden en de classlcale vergaderingen. In de morgeuuren werd in de huishou delijke vergadering bestuursverkiezing gehouden. Gekozen werden in de vaca tures dr W. Volger, ds G. Boer en ds L. Trouwborst .resp. dr L. Lsgerwey van Den Haag, ds J. van der Velden van De Bilt en ds P. Bouw te Ridderkerk. Dr J. A. van Nie lichtte de kwestie Nijega-Opeinde toe en vroeg de voorbede en de steun voor ds J. S. Postma en zijn kerkeraad, die voor zo'n moeilijke situatie staan, mede door de beslissing van de synode om de vrijzinnige lidmaten In te schrijven. In de morgenvergadering, die eveneens onder leiding stond van ds J. J. v. d. Krlft heeft ds H. Stolk van Scheveningen een inleiding gehouden over: „Waarom niet één front?" De predikant bepleitte de noodzakelijkheid om te komen tot eenheid in het kerkelijk optreden en handelen naar de beginselen die ln de oude beltjde- Inis hun fundament vinden. Dienstplicht China 80 millioen man Verkiezen de Formosanen Japan boven China van Tsjang? Communistisch China krijgt zijn dienst plicht, op grond waarvan 80 millioen man onder de wapens kunnen worden geroe pen. In totaal telt China circa 600 millioen inwoners. Voor de gewon* soldaten en onderofficieren geldt een duur van drie Jaar. De Formosaanse democratische onaf hankelijkheidspartij te Tokio heeft er bij de Britse premier Churchill op aan gedrongen, te streveh naar een Formosa, dat zowel onafhankelijk zou zijn van na tionalistisch China als van Peking De leider dezer ondergrondde partij verklaar, de, dat de 7 millioen Formosanen lievet weer onder Japans bestuur wensen te komen. Premier Nehroe heeft een onder houd gehad met premier Nasser van Egypte, waarbij o.a. ook de kwestie For mosa ter sprake kwam Hij ts thans weer naar New Delhi vertrokken. Nehroe verklaarde in een televisieon- derhoud. In Amerika uitgezonden, dat ln het gebied rondom Formosa de vrede kan worden hersteld. De RuMiische Prawda is echter van oor deel, dat Churchill Nehroe beïnvloed heeft en de premier van India thans op komt voor de rechten van de Chinese na tionalisten. om een Internationale confe rentie over Formosa bij te wonen. De premier van Ceylon. Sir John Kotelawala, heeft te Bonn gezegd, dat communistisch China nooit een aanval op Formosa zai durven uitvoeren. Eén enkele bom. aldua Kotelawala, zou alle Jonken tot zinken kunnen brengen, waarover Tsjoe En-lal kan beschikken. Inmiddels zijn 901 burger-evacué's van Nantajisjan, 120 km. ten Zuiden van de Tatsjenellanden, op Formosa aangekomen. Het wordt thans vrijwel zeker geacht, dat de Amerikaanse militaire macht in actie zal komen, mochten de Chinese commu nisten er toe overgaan, slch van de om streden eilanden Quemoy en Maiaoe meester te maken. Er komen nog aterda berichten binnen over een concentratie van communistische schepen b|J de Mat- aoe-eilanden. In Tokio ls officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse F 86 Sabre-straalja- gers. die kort geleden op Formosa werden gestationneerd, thans weer naar hun bases op Okinawa en in de Philippijnen zijn teruggekeerd. Wethouder gedood op „onbewaakte" Bromiirlscr omgekomen ln Amsterdam Op de onbewaakte overweg te Bors- sele op Zuid-Beveland is gisteren om streeks -wrc uur een personenauto met twee inzittenden door een dleael-elec- trische locomotief gegrepen en ongeveer meter meegesleurd De beide inzit tenden de heer K Wou terse, wethouder van St Laurens bU Middelburg, en diens plaatsgenoot de heer J Willemse wer den zwaar gewor>d. Zij werden naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar de heer Wouters enkele uren na aankomst Is overleden Vermoedelijk hebben de mannen Juiet een kaart geraadpleegd, omdat ze ter Plaatse niet bekend waren. Zij hebben daardoor oc locomotief niet opgemerkt. Gisteren is in het Wilhelminaga«*huis te Amsterdam aan *ijn verwondingen overleden de 48-jange heer J H. v. d. Land uit Amsterdam, die Maandagmid dag met zijn bromfiets in botsing was gekomen met een vrachtauto. Waterbednjven «n oorlogsgeweld De ministers Beel en Suurhoff hebben een advies-commissie Ingesteld Inzake oorlogsgeweld. Voorzitter u prof. W. F. bescherming van waterbedrijven tegen J. M. Krul, directeur van het rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5