Dit jaar zijn alle paden Keukenhof stofvrij op Brandweergarage met bureau dienst gemeentewerken aangenomen Bijzondere aandacht voor bouw van arbeiderswoningen Nieuwe waterpartij bij palviljoen zal idyllisch plekje worden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 4 RAAD VAN OEGSTCEEST De gemeenteraadsvergadering, die gisteravond te Oegstgeest werd ge houden, begon met de nieuwjaarsrede van burgemeester Du Boeuff. De rede werd beantwoord door de nestor van de raad, de heer Oosterom. In zijn rede deelde de burgemeester mee, dat het inwonertal met 312 zielen steeg, tot 12.104. Deze toeneming vordert een verdere uitbreiding van het aantal scholen. Hoewel het aantal woningen een gestadige uitbreiding on dergaat, blijft het woningprobleem een vraagstuk van aanhoudende zorg voor het gemeentebestuur. worden betrokken door personen van buiten de gemeente, zodat de erkende woongelegenheidbehoevenden daarmee niet zijn gebaat. Met betrekking tot de woningen van de zogenaamde oude voor raad doet zich de moeilijkheid voor, dat de eigenaren er ateeds meer de voorkeur aan geven, hun woningen te verkopen aan de hoogstbiedende gegadigden, in de hoop dat dezen dan wel van het gemeen tebestuur de nodige vestigingsvergunning zullen ontvangen. Het aantal woningzoekenden onderging slechts een geringe vermindering. Waren er bij het begin van het Jaar 221 per sonen ingeschreven, op 31 December be droeg het aantal 220. Er kwamen 46 mid- denstandswoningen gereed en 34 arbei derswoningen. In aanbouw waren 37 mid denstandswoningen en 32 arbeiderswo ningen, Ook dit jaar zal bijzondere aan dacht worden besteed aan de bouw van arbeiderswoningen met financiële mede werking van de gemeente. Een plan voor de bouw van 55 woningen aan de Wijt- tenbachweg is in voorbereiding. De B.B. boekte op velerlei terrein goede vooruitgang. De voortgezette wervings actie had tot resultaat, dat een bezet tingspercentage van tachtig werd be- Teikt. Bij het begin van het jaar was dit percentage 66. De burgemeester besloot met de wens, dat de vrede bewaard moge blijven en de welvaart bestendigd moge worden. Kooiden Uit hat overzicht van de burgemeester (waarin ook het verscheiden van oud- burgemeester Baumann en oud-wet der De Neef werd herdacht) concludeer de de heer Oosterom, dat het gemeente bestuur een behoorlijke activiteit heeft ontwikkeld, „ondanks de koorden, w mee wij aan het toezichthoudende orgaan van Ged. Staten zijn gekluisterd, die zeker ook op ons werk tn dit jaar mend zullen werken.'' ..Toch heeft moed getoond, ons een program voor aan te bieden, waarop belangrijke ken voorkomen," zo vervolgde de heer Oosterom. Helaas baart de woningvoorziening voor hen, die op huurwoningen zijn gewezen, nog steeds veel zorg. De mede deling, dat de bouw van arbeidersw» ningen <jjt Jaar de aandacht zal hebben, wordt dankbaar begroet. Uit de opmer king van de burgemeester, dat voor hel bejaardencentrum nog niet het gehele extra bouwvolume is verkregen, w we af te leiden, aldus «pr.. dat de wezenlijking van het bouwplan der stich ting toch wel in uitzicht mag worden gesteld, zij het ook dat daarvoor ver moedelijk nog wel wat onderhandelings paraatheid van B. en W. nodig zal zijn. De reinigingsrechten en de rioolbelas ting, de verpachting van land en wa' daarmee samenhing vormden punten var dacht. Ontheffing zou alleen den verleend aan Inwoners r beneden f 2500. Te zijner tijd zou de riool belasting 15 gulden per pand moeten op brengen. Mr Bergmeijer (K.V.P.) vond de ver ordening in strijd met het prae-advies B. en W. Van het begin af wilde en juiste heffing zien opgelegd. De genen. die er in verband met hun in komen 4 priori reeds buiten zullen val- noet volgens hem in het geheel geen heffing worden opgelegd. vr. Smits (V.V.D.) brak een lans voor igenaren en wilde de rioolbelasting laten opbrengen door de huurders. In antwoord op een desbetreffende vraag de heer Veen (Arb.) zei de voorzit- dat uit practische overwegingen voor ïgingsrechten en rioolbelasting uit eenlopende vormen van heffing waren gekozen. Volgens de voorzitter was het mogelijk eerstgenoemde rechten naar draagkracht te doen betalen, omdat de belastingegegevens te laat bekend zijn. De burgemeester kon het met mevr. Smits eens zijn, dat de eigenaren te wei- huur ontvangen. Bij de replieken dellen van verordeningen bij andere ge iten aan te vragen alvorens een ver ordening vast te stellen. Maar er werd medegedeeld, dat daarvoor de tijd ont brak. Overigens was men wel te werk gegaan in overeenstemming met wat in andere gemeenten op dit gebied bestaat. De voorzitter stelde voor de zaak een lar lang aan de practijk te toetsen. Bei de voorstellen werden toen aangenomen, de heer Veen wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Gronden Bij het agendapunt verhuur van gron- ;n verklaarden de heren Oosterom en Van Kerkhof! (K.V.P.). het eens te zijn mr Bergmeijer, die nog eens als zijn ng uitsprak, dat de gemeenschap hem, die ten dienste van die gemeen schap gronden afstaat, een tegemoetko ming moet verschaffen. Mevrouw Smits bleek het met het prae-advies zijn. Zij was tegen het onverplicht uit geven van gemeentegelden. Wie zijn hart laat spreken, aldus de burgemeester, geeft de tegemoetkoming. Maar de betrokkenen kunnen geen enkel recht doen gelden, zei hij, en het morele recht vond hij moeilijk te waarderen. Als de raad echter torti iets zou willen in deze, dan leek het de voorzitter het best, dat er Ingevolge art. 63 van de gemeente wet een commissie ad hoe werd benoemd, die dan voorstellen zou moeten doen. Na drukkelijk waarschuwde hij echter de consequenties. RUNSBURG Gerei, clubs vierden jaarfeest Gisteravond kwamen de Geref. jon gens- en meisjesclubs in de Rapenburg- kerk voor de jaarvergadering bijeen- D9 Van der Linde herdacht in zijn openings woord de overleden ds Broekstra. De heer C. van Egmond bracht namens Op voorstel van mr Bergmeijer sprak de oudervereniging het jaarverslag uit. de raad uit. dat een onderzoek wenselijk Er zijn 4 jongens- en 4 meisjesclubs. Er De beide wethouders en de V.V.D.- was een batig saldo van f476. De jaar- fractie stemden tegen. Tot lid van de verslagen van de clubs werden d< i-ie werden gekozen mr Berg- bruid en bruidegom uitgebracht. De jon- meijer, de heer Oosterom (Prot.-Chi en S*™» hebben tachtig, de meisjes negentig Slingenberg (V.V.D.Het voorstel tot leden- De heer w v Tilburg het verhuren van JrOhd aan de heer G. T 1' Mw-Kr.lt werden .1, be.tuur»- Meer werd hierna ronder hooi- oudervereoulnt delijke stemming aangenomen. herkozen, de heer D Noten leidster en leider Mej. N. Meijdi boom namen resp. Nieuwbouw afscheid. Jannie Nnort verzorgde een voordracht Men besteedde de rest van de vergade- en Jac de Mo0y hie-d een inleiding ng aan de behandeling van de overige saulus wordt Paulus". Enkele jongens 16 punten. De raad keurde overneming voerden Cen schetsje in vier bedrij- 120 meter j-an de Molentocht voor en j vooijs had ook voor een voordracht f 10 per meter goed. Naar aanleiding van gezorgd. Na het stukje ..Op de kostschool" brandweerverordening vroeg door enkele meisjes was er een raadsel slagen zou worden. Hij vond dat pijnlijk de ouderen. Andere raadsleden deel den dat gevoel en na enige discussie werd besloten een overgangstermijn van jaar in te stellen. De heer Veen was de enige, die zich uitsprak tegen het voorstel om grond langs de Wijttenbachweg te verkopen aan de Noordwijkse firma M. de Raad en Zn., ook nadat wethouder Den Ouden zijn be de gemeente geen voorrang was gegeven, in een ander licht had gesteld. Ged. Staten hadden over de bouw van ;n brandweergarage aan de Rhijngees- terstraatweg medegedeeld, dat zij het uit oogpunt van kostenbesparing wense lijk achten, dat van de boven de garage geprojecteerde bouw van een bureau voor gemeentewerken werd afgezien. B. en W. hadden echter vernomen, dat latere ver hoging van het gebouw financieel ongun- bovendien achtte het college het aesthetisch niet verantwoord, op de bedoelde plaats een gebouw zonder verdieping te zetten. De raad was het met 1 i W. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten komt er dus op de hoek Oude Rijn- zichtweg een brandweergarage plus De raad verleende z.h.st. een crediet oor verdere uitwerking van het uit- reidingsplan Oegstgeest-Noord. Even- ens keurde de raad het voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bouw der rioolwaterzuiveringsinrichting goed. De bejaardensociëteit kreeg voor 1955 een subsidie van 200 gulden. De raad bewilligde in de bouw van een tweede o.l.-school op een terrein aan een zijstraat van de Wijttenbachweg. in het verlengde van de Schoutenburger straat. Er werd f 6000 beschikbaar ge steld voor het ontwerpen van een bouw plan. Wethouder dr Simon Thomas deel de nog mede. dat het eerstvolgende gym nastieklokaal, dat in Oegstgeest wordt gebouwd, niet zal komen in dat deel van de gemeente, waar nu reeds twee scholen staan en waar ook de o.l.-school nog zal verrijzen. Dit met het oog op het te lang worden van de afstand, die de kinderen dan zullen moeten afleggen. geschied?" De heer Notenboom sprak het slotwoord. Ds Post sloot d< vergadering, die mooi op tijd eindigde Jonge Kerk Hervormde Gemeente Zowel de afdeling Noord als de af deling Zuid van de Jonge Kerk van d« Hervormde Gemeente vergaderde gister- •ond. De afdeling Noord deed het ter ïize van ds Van Gosliga, die iets ovei het leven van Albert Schweitzer vertel de. De afdeling Zuid kwam bijeen i istorie van de kleine kerk, waa Groenewoud de oorsprong van het kerst feest behandelde- belangstelling was voor beide bijeen komsten normaal, wat evenwel niet uit sluit, dat men graag nog wat meer jonge- kerkers op deze leerzame en bindend» avonden ziet verschijnen. Ten minste 600.000 bezoekers verwacht In deze tijd hebben we wel eens behoefte aan een blik vooruit in de komende lente. Zo zal Keukenhof weer in bloei staan, een hartverwarmende foto! MET SCHUCHTERE GROENE SPRIETEN kondigen de bloembollen aan, dat de lente heus met rasse schreden nadert. Wie op het ogenblik door de bollenstreek toert, moet de grote activiteit, die daar heerst, wel onmiddellijk opvallen. De winterbedekking van de velden wordt hier en daar al weggehaald en zelfs een sneeuwdek vermag niet de lenteverwach- jting tot een bespotting te maken. Wanneer de zon eenmaal wat groter Bij de rondvraag werd verklaard, datheeft ontwikkeld, gaat de ontwikkeling van de bollen razend snel, B. en W alle aandacht besteden aan het w -J A vraagstuk, of terstond na het vertrek j vandaar, dat het bestuur van Keukenhof al in eën persbespreking de plan de heer Treur naar Groningen het reeds geprojecteerde sportveld moet worden aangelegd. De heer Veen wees nog op het dodelijk ongeluk, dat gistermorgen plaats had bij de Geversstraat. Hij vroeg de burgemeester, op dit drukke kruis punt betere veiligheidsmaatregelen te treffen. Raad van Zoeferwoude OEGSTGEEST wi. Gemeente koopt zeven huizen voor krotopruiming r.en voor het komend seizoen openbaar heeft gemaakt. van der Velden bedankt als raadslid (drukke werkzaamheden) Oegstgeest verzoekt de bestuur der van de gele bestelauto, die gistermor gen omstreeks 10 15 uur op de Gevers- straat te Oegstgeest getuige was van eer aanrijding tussen een autobus en een I wielrijder, zich met hem in verbinding Burgemeester Smeets begon de gemeenteraadsvergadering van gisteravond met de ellen, telfoon K 1710—20360. De wiel- jieer j. c. Wesaelingh hartelijk welkom te heten na een langdurige afwezigheid tengevolge van ziekte. By de Ingekomen stukken wa* een schryvon van de heer J. v. d. Velden (RK), die in verband met drukke werkzaamheden bedankte voor het 1 raadslidmaatschap. Tevens bedankte hij voor het lidmaatschap van de woonruimte- Timissie. Hem werd dank gezegd voor wat hij in het belang van de gemeente deed. werd gedood. Visserijgolfjes Honderd kisten haring met atoomnet De Scheveningse loggers Sch 123 en 124. die met het atoomnet de spanvisserij uitoefenen op de Noordhinder-visgronden. zijn wegens het slechte weer met hon derd kisten haring aan boord, terugg»- stoomd naar Ostende. Aangezien er in deze tijd van het Jaar bijna mets wordt gevangen. Is dit een Be hoorlijk resultaat. De schepen zijn voor veertien dagen bevoorraad en zullen, zo dra het weer het toelaat, weer zee kiezen. Exportartikelen De markt van gisteren heeft weer heel wat vis voor de export opgeleverd: de regels kabeljauwen zijn verkocht voor België tegen f 75 a f 60 en de kisten zijn weggegaan voor f 75 tot f 80. De tongen gmgen ook naar het buitenland. Frank rijk en Italië waren de voornaamste ko pers en voor de lappen werd een f2 be taald. terwijl de grootmiddel tot f2.70 rees en de kleinmiddel op'iep tot f2.90 tot f3.20 Tong I haalde f 2.60 tot f2.75 en voor de tweeën is tot f2.40 betaald. A Export naar Boulogne De Rijnmond 2 (KW 43) van de N.V. VisserijmaatsehappiJ Rijnstroom i$ uit de Llmuidense haven vertrokken met als be stemming Boulogne, waar het schip 450 kantjes haring heen brengt. Binnenlandse markt De grote gul is voor het binnenland verkoo.it en werd met f 39 tot f 33 taaki. terwyl de middelgul f32 tot opbracht. De kleine gul ls voor f25 f28 gegaan en de grove echel-vis is gezak: tot f30 4 f 32. terwijl de groot- middel tot f 29 f38 zakte. De pennen xlJn verkocht voor f27 k f30 braadjes gaf men f30 tot f26. Zwarte koolvis is verhandeld tegen f40 4 f43 voor de wijting werd tussen de f22 dc f27 gegeven Schol II maakte f30 to» f20 naar kwaliteit en de drietjes zijn ge gaan voor f 25 4 f 18. Gedrieën De middenweek«e markt werd bevoor raad door drie trawlers: de Medan. de Polderman en de Van Hattum, die met 2 loggers en 12 kotters 2890 kisten aanvoerden plus 1000 ijs- en 1000 stijve kabeljauwen plus 2500 kilo tongen. Vanmorgen De Donderdagmarkt heeft de Thorina Goedgekeurd bleken te zijn de reke ning voor 1953. de rekening van het wa terleidingbedrijf en het grondbedrijf, de pensioenregeling voor de wethouders en do subsidie-verhoging voor de restaura tie van dc toren bij de Herv. kerk De voorzitter kon mededelen, dat de ge- te met geïsoleerd zal komen te lig gen ten gevolge van rijks, en provinciale egenbouw. waarvoor wel gevaar had bestaan In verband met de werkzaam heden aan rijksweg 4a zal het verkeer de Vrotiwenweg acht dagen ge stremd zijn. Het wordt omgelegd via de Weipoort. Het kleine locale verkeer kan doorgang vinden. De raad stond B. en ?n blanco crediet toe voor eventueel ten behoeve van brandweer. E.H.B.O. en spoedgevallen te treffen voorzieningen. De raad ging ook ln geheime zitting. Dit bij de behandeling van de aanbeste ding onder de Zoeterwoudse aannemers van de verbouwing van perceel Hoge Rijndijk 249. welke verbouwing al voor 1 was gegund aan J. Bosman. De geheime zitting duurde bijna anderhalf 651 Zal de gemeente in 1955 voor schieten aan de diverse scholen. De raad verklaarde zich met het desbetref fende voorstel van B en W accoord De vereniging voor veilig verkeer te Lei derdorp en Zoetcrwoude Hoge Rijndijk kreeg een subsidie van ƒ60. Voor het R.K. jeugdwerk aan de Hoge Rijndijk erd ƒ350 uitgetrokken. Grasverpach- ting zal voortaan het gras voor 6 jaar verpachten bij openbare inschrijving. De ambtenaren cn de gemeentewerklieden krijgen hun 6 procent loonsverhoging Voor net uitdiepen van een gedeelte van »ie Oude Rijn voor de gemeentelijke los- i laadplaats werd ƒ1250 uitgetrokken Een houten schuur of een stenen schuur, dat was vervolgens de kwestie B en W stelden voor bij het perceel Noordbuurueweg 1 een houten schuur te bouwen De heer Van der Ploeg vona steen beter. Nadat de heer Joh. Vliet echter op een bepaalde kant dit geval had gewezen en het voc van B. en W. in de welwillende aan dacht van zyn collega's had aanbevolen besloot de raad tenslotte de houten schuur te kiezen. In de vergadering 10 November vorig Jaar was dit punt al aangehouden op verzoek van da heer 120 stijveI Van der Ploeg, die toen eerst informa- kï^uïïwm1 Tvinni11I„ wilde l.ten inwinnen over de vrens ..L, waaien. wat duurder zou zijn, hout of steen. vannadht r binnen zou waaien. Zeven hulzen aan de Voorstraat zullen op voorstel van B. cn W. wor den aangekocht in het belang van de krotopruiming. 10.000 zal de ge meente er voor moeten uitgeven. De beschikbaar komende bouwgronden kunnen volgens het prae-advies wor den uitgegeven aan particuliere bou wers. Op een vraag van de heer Van Vliet, of de woningen nog bewoon baar zyn cn dat voorlopig ook nog zullen blijven en wat B. en W. van de exploitatie der bouwvallen den ken. werd door dc voorzitter geant woord, dat de woningen voorlopig zullen worden gehandhaafd, maar dat de onbewoonbaarverklaring zal wor den aangevraagd. Kiuisbuuit B. en W. stelden voor de grond achter „Ik leer nog" aan te kopen voor ƒ3000 ten behoeve van de woningbouw bij de ontsluiting van dc Kruisbuurt. Over dit voorstel bleek de heer Van der Ploeg erg enthousiast te zijn. Het leek hem onpractisch. Er zal hierbij ook grond zijn voor mensen, die in de particuliere sfeer willen bouwen. Dat deelde de voorzitter mede aan de heer Dorrepaal. die dat graag wilde weten. Na nog wat heen en gepraat werd het voorstel aange nomen. Verder vroeg het college nog de goed keuring van de raad voor het aangaan cen kasgeldlcning van 400 000 voor het bouwrijp maken van gcondeVi, voor financiering van woningbouw. voor grondaankoop en voor nog meer nuttige zaken. De goedkeuring werd verleend. Bij de rondvraag toonde mevr. Neu- wahlSanders zich benieuwd gang van zaken bij de schoolartsendienst Katwijk, waarbij ook Zoeterwoude is aangesloten Zij zei over die dienst klach ten te hebben gehoord. Het antwoord van de voorzitter hierop luidde, da*, er stagnatie optreedt, omdat de benoeming van een tweede schoolarts nog niet kon plaats hebben. De dienst is nu overbelast Er wordt met spoed naar een oplossing van dit probleem ge streefd. De heer Dorrepaal bond het dagelijks bestuur nog op het hart. de A.N.W.B. advies te vragen voor de plaat sing van een waarschuwingsbord bij de Wittebrug in Gelderswoude, waar een gevaarlijke booht ligt. De voorzitter be loofde overleg te zullen plegen en maat regelen te zullen nemen, desnoods op kosten van de gemeente. De voorzitter van de Tweede Kamer, dri Kortenhorst, zal op Donderdag 24 Maart de zesde openlucht-tentoonstelling Keu kenhof officieel openen. Dit betekent de afsluiting van een periode. Waarin een enorme hoeveelheid werk door het be stuur is verricht. Op de terreinen van deze bloementuin is zoveel veranderd en verbeterd, dat het algemeen aspect totaal is gewijzigd. De belangrijkste verandering is wel, dat alle paden thans met behoud van de oor spronkelijke kleur zo zijn verhard, dat stofvorming geheel ls uitgesloten. Tal rijke paden zijn verlegd en alle inzendin gen hebben een verandering ondergi De voornaamste aanwinst van Keukenhof bevindt zich achter het glaspaviljoen, dat het vorige jaar werd geopend en onmid dellijk zeer veel belangstelling trok. Hier in werd namelijk een doorlopende demon stratie in bloemsierkunst gegeven. Hier achter nu is een nieuwe waterpartij Inge richt. waardoor de bezoekers na de gang door het paviljoen voor één van de al lermooiste plekjes van de lusthof komer Beelden Evenals vorig jaar zullen ook n Keukenhof weer een aantal beelden opgesteld. In samenwerking met het isterje van onderwijs ls hieraan eer wedstrijd voor beeldhouwers verbon den. Een speciale commissie zoekt thans de beste plekjes voor het opstellen deze dertig tuinbeelden uit. Geen enkele bezoeker slaat ooit de grote as over, en terecht, wat hier aan kleu- inweelde ten toon wordt gespreid, vindt zijn weerga nergens. Dit jaar zijn daar 700 verschillende soorten tulpen geplant, zodat het hele seizoen ln de kas veel te zien zal zijn. De parkeergelegenheid heeft het be stuur al jaren lang veel zorgen opgele verd. Op topdagen was het uiterst moei lijk alle vervoermiddelen te bergen, daar- tweede parkeergelegenheid ge maakt. en wel langs de weg van Lisse Keukenhof. Tweeduizend personen- ii kunnen hier een plaatsje vinden. Het is de bedoeling, het verkeer op zeer drukke dagen te scheiden. De uit het Zui den komende auto's en bussen zullen dan het nieuwe parkeerterrein worden geleid, de rest naar het oude bij de hoofdingang. Bij die hoofdingang ls men bezig nieuw kantoor te bouwen, de zogenaamde centrale post, speciaal bedoeld om groe- sneller te kunnen verwerken. School- •pen, die in de ochtenduren komen, genieten grote 'reductie, wanneer dit be zoek tenminste is aangekondigd. Ten gerieve van de bezoekers ls in d# nabijheid van het paviljoen een snelbuf- fet ingericht. De gidsendienst is nu op het voorplein ondergebracht, ook alweer speciaal voor de groepen, die hieraan be hoefte hebben. Evenementen Hét hoogtepunt van het aanstaande seizoen is natuurlijk het officiële be zoek. van het Zweedse koningspaar aan Keukenhof. De jaarlijkse flok- loristische dag staat dit Jaar in het teken van Friesland. Vooral de bui tenlandse bezoekers kunnen dan een prachtig Inzicht krUgen in wat de folklore voor ons land betekent. De dag, die op 14 April wordt gehouden, is georganiseerd in samenwerking met het ..Kunstinlrum Prlnsetón". De propaganda ls dit Jaar op veel grotei schaal aangepakt dan in het verleden. Op Initiatief van Keukenhof heeft een ver gadering plaats gehad met de grote V.V.V.'s van de randstad Holland, uitge breid tot en met Arnhem. Besloten is voor buitenlandse bezoekers een folder uit te :t een oplage van 120.000 stuks, getiteld „Wat biedt U Holland in bollen- tijd?" Dit is een aanloop tot een groter cultureel evenement in de streek onmid- delijk aansluitend bij de bollenstreek, dat volgend jaar op het programma staat. Ook dit jaar al zou men verstrooiing op hoog cultureel niveau in de steden van d« randstad Holland hebben geboden, wan de autoriteiten dit niet hadden be schouwd als een te grote concurrentie het Holland-festival. Volgend jaai zal de folder In een nog veel groter op laag en ook vroeger verschijnen. D« reemdelingen worden dan op tijd be kend met de verstrooiing, die naast Keu kenhof in ons land nog valt te genieten Vorig jaar boekte de expositie 512.000 betalende bezoekers. Hoeveel zullen het dit jaar zijn? Voorzitter T. van •en schat dit aantal op 600.000, hij zegt er zelf al bij dat dit wel aa lage kant zal zijn. Eén van de mees mantiscihe exportartikelen van ons land, de bloembol, zal dan een nog groter in ternationale faam verwerven dan hij reeds had. L1SSE Lab. bloembollenonderzoek wordt overgedragen Donderdag 3 Maart wordt het labora torium voor bloembollenonderzoek met enig feestelijk vertoon aan de regering •gedragen. Het laboratorium, dat sa- werkt met de landbouwhogeschool te Wageningen, is een rijksinstelling, de gebouwen en inrichting zyn door het centraal bloembollencomité bekostigd. Elk jaar legt het bollenvak vijf ton ten koste aan het wetenschappelijk onder zoek van bollen. Op deze bijeenkomst zal minister Mansholt <'.e regering ver tegenwoordigen. Chr. landarbeiders in jaarvergadering bijeen In de Hervormde kleuterschool werd gisteravond de feestelijke jaarvergadering gehouden van de afdeling Lisse va Ned. Chr. landarbeidersbond. De leden met hun dames in grote getale op gekomen. De voorzitter, de heer B. var Luiden, kon onder anderen het hoofd bestuurslid, de heer Meijer, welkom heten. De secretaris, de heer A. Spaargaren, •ond het jammer, dat het ledental pre cies gelijk is gebleven, namelijk 129; veel liever had hij een stijging gezien De heer J. Schrier, penningmeester, kon meer inkomsten dan vorig jaar melden. De kascommissie bracht gunstig rapport uit. Namens het hoofdbestuur sprak de heer D. Meijer een felicitatie uit. Hij voegde daar een kort en krachtig opwekkend woord aan toe. Muzikale medewerking verleenden de heren Schutte, solist, Schoonderwoerd de Bezemer, trompettist, Sluymer, orgel en voorts W. Eveleens. voordrachten. Candle Tuba trok een stampvolle zaal HILLEGOM „Ein Deutsches Requiem" kwam schoon tot klinken „Looit den Heer" gal uitstekend jubileumconcert met twee werken Als een zeer merkwaardige uitzondering staat naast de talrijke Requiem composities van Rooms-Katholieke componisten „Ein Deutsches Requiem" van Johannes Brahms. Deze Protestantse componist heeft niet de liturgische tekst van het Katholieke requiem gevolgd, doch zelf een keuze gemaakt uit Bijbelteksten, die betrekking hebben op de dood en het leven daarna. Met deze schepping werd Brahms wereldberoemd en het is een gelukkige gedachte geweest van de Chr. zang- en oratoriumvereniging „Zingt den Heer" te Hillegom, dit werk op het programma te nemen ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum. digt toch met de vrede, die alle verstand te boven gaat. Dit verre van gemakkelijke werk werd itgevoerd met medewerking van Corry Bijster, sopraan, en Herman Schey, bas Dirigent S. P. Visser had aan de instu dering kennelijk grote zorg besteed. Ge lukkig had hij een uitnemend koor om mee te werken. Wat dit heeft gepres teerd, vooral in dit requiem, verdient de hoogste lof. De inzetten kwamen, behou dens éénmaal bij de tenoren, nooit te laat. En juist bij die tenoren viel prach tig stemmenmateriaal te bewonderen. Om vooral geen risico te lopen heeft de heer Visser het tempo aan de lage kant ge houden. Toch kwamen de grote koren uitnemend tot hun recht en viel ook het samenspel van de Nederlandse Orkest vereniging te loven. Weliswaar is dit niet het beste orkest, dat we in Nederland hebben, wellicht te wijten aan de nu een maal in zwang zijnde subsidiepolitiek, maar over het geheel genomen kwam het tot bevredigende prestaties. Een kleine onzuivesheid hier en daar stoorde n' getogen om te gaan luisteren naar de prestaties van Canite Tuba. Een kleine 1500 man vulde de grote hal. Dr Simonis opende met een enkel woord deze mu zikale avond. Dankbaar was hij, dat de Kapel, die aanvankelijk met slechts 15 leden begon, nu 65 lede>j telt. De in ge bruik zünde instrumenten vertegenwoor digden een waarde van f 16.000, zodat er f 33.000 op de planken aanwezig was. Hij dankte allen, die aan de organisatie an deze avond hadden medegewerkt. Canite Tuba bracht een goed program- ia met een zevental nummers, waarnaar het talrijke publiek met het grootste ge noegen geluisterd heeft. Men heeft meer genoten van de muziek dan van de mede-1 •kenden voor deze avond wat het „ge zellig" gedeelte betreft. Men had niemand inder dan Kees Stet met zijn gezelschap gearrangeerd, doch het was wel interes- geweest, wanneer Kees Stet eens n gloednieuw programma naar de Bollenstreek was gekomen. De moppen trommel bleek dit keer veel oude moppen bevatten en het is met dergelijke dln- n nu eenmaal zo, dat je er een tweede keer echt niet meer smakelijk om lachen kan. Het nummertje „In de trein" was „knoert van een oud ding" om met de woorden van Kees Stet te spreken. Zelfs) de aanwezigen reeds buiten liepenj kon je horen zeggen: je hebt veel al eens de radio gehoord! Of zou Kees Stet denken, dat men in Llsse nog niet weet at radio ls?. De taptoe aan het slot van de avond heeft de zaak nog weer wat opgehaald. Dat ging er pittig van langs. Keurig en goed verzorgd! We mogen op de presta- i de Canite Tuba zeker ook trots De amateur-fotografenclub De Bloem bollenstreek komt morgenavond bijeen la de Witte Zwaan. De heer J. N. Moerkerk houdt een lezing over dierenfotografie. Aanvang 8 uur. Voor de vereniging Theorie en Practijk spreekt morgenavond dr ir M. Oosten brink uit Wageningen over: „Nieuwe ge gevens over moeheidsverschijnselen bij verschillende gewassen". Heden- en morgenavond geeft de ijs- club Lisse een feest in De Taveerne voo: leden en genodigden. Doorlichtlngsnieuws Degenen uit Lisse (dorpskom), die niel in de gelegenheid waren zich in het ge bouw Rehoboth te laten doorlichten, kun nen zich mits zij hun oproepingskaarl meebrengen alsnog voor onderzoel melden in het R.K. verenigingsgebouw aan de Engel op Vrijdag, 18 Februari, de> avonds tussen 7 en 9.15 uur; Maandag, 21 Februari 's morgens tussen 10.30 en 11.41 uur en Dinsdag. 22 Februari 's morgeni tussen 9 en 1145 uur. Ook voor hen, die bij nader inzien ziel alsnog willen laten doorlichten op t.b.c. bestaat daartoe nog de gelegenheid doo: zich te vervoegen op genoemde data e: plaats, en wel zonder oproepingskaart Na genoemde data ls de mogelijkheid on zich in Lisse te laten doorlichten ver streken. Ein Deutsches Requiem is gecompo neerd in een tijd, die voor Johannes Brahms allesbehalve gemakkelijk ls ge weest. Drie jaar lang was hij dirigent ge- t van de Weense Singakademie. maar zijn scheppingsdrang was te sterk. Hij •ond in het leiden van koren geen be vrediging en vijf jaar lang trok hij rus teloos van de ene plaats naar de andere Met lange tussenpozen is dit werk ont staan, en wel ln de periode 1857 tot 1866. Over de titels heeft Brahms zelf geschre ven, dat hij gaarne het woord „Duits" zou hebben weggelaten, en daarvoor in de plaats ..Mens" geschreven. Het Re quiem is bedoeld als een troost voor alle mensen, die geloven dat met de aardse dood het ware leven pas begint. Ook Brahms geloofde dat en heeft van dit ge loof willen getuigen. Het vijfde deel is het eerst ontstaan. Brahms schreef dit ter herdenking van zijn gestorven moe der en sloot daarbij aan bij Jesaja 6ö vers 13 „Als iemand die zijn moeder troost, zo zal Ik u troosten". Door het hele werk heen klinkt d( smart van één, die om een gestorven dier bare weent. Troostwoorden hebben eers weinig te zeggen, en de muziek is vol met donkere ondertonen, maar het te erg. Over de kwaliteiten van Corry Bijster en Herman Schey behoeven we hier niet uit te weiden, die zijn te algemeen be- Sleer in 't gezin? De ..Nieuwe Leidsche" er inl kend. Ook nu hebben zij het auditoriun ogenblikken van puur genot geschonken Zo, bijvoorbeeld, de sopraansolo in V „Ihr habt nun Traurigkeit, aber ich wil euch wiedersehen", en de profetie in VI ontroerend gezongen door Schey. He koor steeg tot grote hoogte in de voor zegging van het laatste oordeel, „Den! es wird die Posaune schallen". Na de pauze een werk van wat ar. dere aard. namelijk de symphonie-caü tate nach Worten der H. Lchrift, van Fe lix Mendelssohn Bartholdy. Hier ee: groot symphonisch deel. en een wat ge makkelijker koordeel. Het werd gezon gen met een bekorting in deel V, waar schijnlijk wegens het feit. dat twee grot werken op één avond wel wat erg vee van het goede zijn. Dit Lobgesang spreek gemakkelijk aan door de hierin verwerk te koralen. Han le Fèvre, tenor, en Cor ry Bijster waren hier de solisten, voor» schitterend in de duetten in V en VI. Aan het begin van de avond spral voorzitter A. Clay een kort opening» woord, waarin hij speciaal de heer N. f Veldhuis herdacht, die het koor 25 ja» lang zo trouw heeft gediend. Hela» kwamen aan het eind de bloemen voc: Corry Bijster door een regiefout te laa in haar bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4