Zeeuwse vereniging in onze stad in het zilver Mevr. Katwijk-de Rijk, 25 jaar secretaressegehuldigd ASSIMIL Taalcursussen 5 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 MEE DE BUSSE OP REIZE Agenda van Leiden Leidenaars in hun schik met Donderdag haaien en krokodillen Reis naar Nieuw-Guinea legt museum geen windeieren TWEE GROTE ZAAGVISSEN uit het Sentanimeer op Nieuw-Guinea drij ven sinds enkele dagen met een hamerhaai, die ook uit Nieuw-Guinea af komstig is, in een grote bak met formaline in het rijksmuseum van natuur lijke historie te Leiden. Deze dieren behoren tot de oogst van drie biologen van het museum, die, zoals men weet, op het ogenblik voor wetenschap pelijk onderzoek in Nieuw-Guinea vertoeven, te weten dr L. D. Brongersma, onder-directeur, dr L. Holthuis en dr M. Boeseman. (Advertentie). DE VERENIGING VAN ZEEUWEN te Leiden „Luctor et Emergo" heeft gisteravond in Den Burcht haar zilveren jubileum gevierd. En die avond heeft opnieuw getoond, dart „Luctor et Emergo" alleszins reden van bestaan heeft. Deze vereniging nl. verzamelt binnen haar organisatie het grootste deel der Zeeuwen, die in de Sleutelstad en omgeving domiciliëren. En dat niet alleen. Zij heeft en dat blijkt elke keer weer, als zij haar jaarlijkse bijeenkomst houdt een sfeer van goede, ronde kameraadschap, die wij alle Leidenaars zouden willen toewensen voor het dagelijks leven. Zij dankt deze sfeer voornamelijk haar voorzitter, de heer H. J. Barentsen, die met zijn ijver, zijn hartelijkheid, zijn eenvoud en zijn onkreukbaarheid zondei overdrijving de geestelijke motor en hel onwankelbaar middelpunt der vereniging genoemd mag worden. Op het eind van de avond heeft de heer N. L. van Dalsen eveneens een dei stuwkrachten dit trouwens uitdruk kelijk gezegd, terwijl hij de betrokkene, omdat hij 10 jaar voorzitter is, daarbij een kistje goede sigaren aanbood. De hoofdmoot van de feestavond wai een revue, „Mee de busse op reize", mei tekst en samenstelling van de heer F. A Geensen, waarbij de toneelclub „Beeker- ke" een hoofdrol te vervullen kreeg. Eén der zwarte bladzijden uit Zeelands historie, de rampnacht van 1953, gevolgd door de energieke wederopbouw, kwam daarbij tevens voor het voetlicht. De heer G. A. Baljeu had op knappe wijze de décors gezorgd en het Leids Kamer orkest en het mannenkoor onder leiding van de heer J. Trouwee verleenden hier bij hun medewerking, evenals de beken de gymnastiekvereniging „Nieuw Brun- hilde". De conférence werd verzorgd door de heer J. v. d. Graaf Het was een goede avond; alle toe schouwers waanden zich voor een korte wijle terug in het onvergetelijke Zeeuwse land. Toespraken Er nogal wat toespraken, een gelukwens van mej. Jans de Kemp, praeses van de Zeeuwse mtisjesstuden- tenvereniging „De Guus", en van de heer Barentsen, die mevrouw M. A. E. Kat wijkDe Rijk in het zonnetje zette we gens haar verdiensten als secretaresse Haagse politierechier Heetgebakerde tuindersknecht Gedagvaard, maar niet verschenen voor de Haagse politierechter, was een tuin dersknecht uit Rijnsburg, die mishande ling had gepleegd. Hij had iemand gesla gen omdat hij dacht dat die tegen zijn ruiten had getikt, hoewel hiervoor geen enkele aanwijzing was. Voor de politie had verdachte verklaard dat hij in elk geval die verdere avond geen last meer van ruitentikkerij had gehad. Verdachte was reeds vaker veroordeeld. De officier van justitie eiste f 50 boete of 25 dagen en overeenkomstig de eis werd de tuin dersknecht veroordeeld. Diep in 't glaasje gekeken Op het 35-jarig huwelijksfeest van zijn ouders had een 21-jarige Leidse loodgie ter wel wat erg diep in het glaasje ge keken, alvorens hij op 14 November op zijn fiets was gestapt. Bij de bloedproef was een alcoholpercentage van 2,05 pro mille gebleken, hetgeen uitzonderlijk hoog is. „Ze hebben me anders zo weer naar huis gestuurd", zei verdachte voor de Haagse politierechter. Hij meende zelf vijf glazen bier te hebben gedronken. Overeenkomstig de eis werd hij veroor deeld tot 130 boete ol 15 dagen. Diefstal van bromfiets Nadat hij de avond in een café op de Morssingel te Leiden had doorgebracht had een 22-jarige buffetbediende uit Haarlem bij een telefooncel een bromfiets onbeheerd zien staan. Op aanraden van iemand, die hij in het café had ontmoet, wa9 hij er op gaan rijden, maar de motor wilde niet aanslaan. Later hadden voor bijgangers geholpen, maar het motortje wilde toch niet goed lopen. De buffet- bediende was uiteindelijk aangehouden door de politie, tegen wie hij verklaarde met zijn metgezel naar Den Haag te heb ben gewild. Thans stond hij terecht we gens de diefstal van de bromfiets. Reeds eerder was hij voor „Joyriding" met een motor veroordeeld en ook voor het onder drankinvloed een motor berijden. „Blijk baar heeft hij op dit punt een groot zwak", concludeerde de officier van jus titie en hij eiste f 60 boete of 30 dagen. Verdachte vertelde, dat hij nu vrijwillig een anti-drankkuur ging volgen. Hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld- gedurende niet minder dan 25 jaar. Zij kreeg een blijvend aandenken aan deze avond in de vorm van een aantal boeken. En natuurlijk kweet de heer Barentsen zich van zijn taak als voorzitter door de spelers en allen, die aan het welslagen van de avond hadden meegewerkt, har telijk dank te zeggen, waarbij hij in het bijzonder de heren Baljeu. Van Dalsen en Geensen noemde We zagen, dat vele bekende Leidenaars lid van de Zeeuwse kolonie zijn. Noemen wij 6lechts wethouder Van Schaik en de ondercommandant van de brandweer, de heer Kosten. Toch hebben wij ons laten vertellen, dat er nog steeds enkele Zeeu wen in onze stad rondlopen, die ziph niet bij „Luctor et Emergo" hebben 'aange sloten. Loslopende, dwalende schapen. Ze missen véél gezelligheid en vriendschap. ■De hoofdnoot van de jubileum avond van de Leidse Zeeuwse vereniging was de revue „Mee de busse op reize"; alle toe schouwers waanden zich voor een korte wijle terug in onvergetelijke Zeeuwse land. Op de foto: gezelligheid op de markt te Middelburg. De kok (rechts) is de heer Kosten, on dercommandant van de Leidse brandweer. Foto N. van der Horst Grole dag voor Ambon Men schrijft ons: 23 April 1955. Grote dag voor de zaak van Ambon! Herdenkingsdag van het 5- jarig bestaan, zowel van de republiek Zuid-Molukken als van de stichting ..Door de eeuwen Trouw". De Houtrusthallen in Den Haag tjokvol met duizenden Am- bonvrienden. onder wie honderd uit Lei den. Aanbieding aan het hoofdbestuur van de stichting van minstens f 250.000 als lustrumgave. Ambonees zangkoor en fluitorkesten. Gezamenlijk uitspreken door alle aanwezige Nederlanders van deze belofte van trouw: „Wij zullen Ambons trouw met onze trouw belonen. Ons daardoor eigen recht en vrijheid waardin tonen. Op onze schou ders rust een nationale plicht, een eretaok voor elk, die niet voor onrecht zwicht En daarom zweren wij te helpen en te vechten. Voor Ambons vrijheid, haar door ons beloofde rechten". Lakenhal. 8 uur: K en O cursus „Stro mingen en figuren in de Vlaamse roi litteratuu'door Maurice Roelants Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De grootse Mislukking". Oegstgeest, Terweeweg 71, 3 uu heropening verbouwde boerenleenbank. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, uur: „De Lekenspelers" met „De Rebel" van Arie van der Lugt. VrUdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., The Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort en het Quartet Tony Vos. Rehoboth. 8 uur: Christen-vrouwen- bond. K. Chr. Hoekstein uit Rijswijk (Z.H.) over: Inenting, vaccinatie en vivisectie. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: A R. kiesver eniging wijk I. dr F. H. von Meyenfeldt over de taak van de staat. De Doelen. 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland. de heer Laurence Whistler over: The stately homes of England (16de 18de ceuw). Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting, mevrouw H. Smit-Goeman over: Vorm en kleur in onze woning. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: film „Een man in een Burcht, 8 uur: feestconcert van het huisvrouwenkoor. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De grootse mislukking". Oegstgeest, 4 uur: weekeinde over emigratie Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Voorzover bekend, is dit de eerste maal. dat zaagvissen uit zoet water door biologen zijn verzameld. De tot nu toe bekende zaagvissoorten komen alle in tropische zeeën voor. Het Sentanimeer moet in een vroeger geologisch tijdperk in verbinding met de zee hebben gestaan en men vermoedt, dat bij het wegvallen van deze verbinding enkgle dieren in het meer zijn achtergebleven en zich ge leidelijk hebben aangepast aan de ver zoeting van het water. Van veel belang voor de wetenschap is het nu. na te gaan. of zich zo in de loop der tijden een ge heel nieuw soort heeft ontwikkeld, of dat niet veel verschillen zijn met de zaag- ssen uit het zeewater. De biologen hebben de dieren, die resp. 86 en 3.32 m lang zijn, niet zelf gevan gen. De vissen komen in de omgeving an het Sentanimeer namelijk vrij ge- egeld aan de markt en worden dar ieestal gekocht door de eigenaars var Chinese eethuisjes. Voor ongeveer de lfde prijs als dezen betalen, zijn toen zee exemplaren het eigendom geworden in de beoefenaren der wetenschap. Over het transport heeft men Speeltuin Oosterkwartier voerde Goudhaartjeop Het heeit de kinderen niet aan applaus ontbroken DAT HEEL OOSTERKWARTIER gisteravond in de Schouwburg was, is misschien iets te boud gesproken. Maar in ieder geval was ons stedelijk theater tot aan de nok gevuld met jongeren en ouderen, die de speeltuin vereniging van dit stadsdeel een goed hart toedragen. En zij hebben ge noten, oud en jong'. Van de kinderoperette „Goudhaartje en de Trou badour". Als in het dorp, waar Goudhaartje woont, een lentefeest wordt gevierd, ver schijnt daar de Troubadour, die belooft over een jaar terug te zullen komen en dan het liefste meisje van het dorp wil enemen op zijn zwerftochten door stad land. Alle meisjes willen daarvoor na tuurlijk wel in aanmerking komen. Maar hoe moeten zij dat inkleden? Zij gaan dan naar het Tovervrouwtje in 't bos en vragen haar om raad. Het Tovervrouwtje vertelt de meisjes, dat het 't beste is, dat zij gaan omdwalen en dat zy ieder, die zij zullen ontmoeten en hulp nodig heeft, moeten bijstaan. Elk meisje krijgt op haar reis een lantaarn, een stok en een klos garen mee. Op hun tocht ontmoeten de meisjes paddestoelen, dwaallichtjes en elfjes. Maar alleen Goudhaartje heeft wat Als het jaar om is keert de Troubadour terug in het dorp. Te zijner ere wordt in het stadhuis een gecostumeerd bal ge geven. Ook het Tovervrouwtje wordt op dit feest uitgenodigd. Zij doet de zeven meisjes terugkeren. De paddestoel, het dwaallichtje en het elfje komen getui gen, door wie ze geholpen zijn. Het uitge putte Goudhaartje blijkt het hulpvaar digst te zijn geweest. Zij is het meisje. door de Troubadour werd gezocht en dat met hem mee mag gaan op zijn zwerf tochten. Deze operette werd door de kinderen van „Oosterkwartier" op zeer deren wijze over het voetlicht gebracht. De costuums alles eigen maaksel waren schitterend. Het heeft hun dan ook niet aan applaus ontbroken! Na de pauze kwamen de kinderen op het toneel met rhythmische dansen. di< eveneens een groot succes oogstten. Daar na werd nog het sprookje van Vinger hoed opgevoerd. In de orkestbak zat het strijkensemble „De Algemene" heer Sloos, dat voor een allergezelligst muziekje „tussen de bedrijven door" zorgde. Van de vele werkers op de ach tergrond willen we noemen de dames Peisel, Vavier en Van Wijngaarden heren Van Leeuwen en Baart, die wel de nodige aibeid aan de voorbereidingen zullen hebben gehad. Onze hulde allen! Voorzitter J. van Hooven wees in zijn openingswoord nog op het jubileumge schenk, dat waarschijnlijk volgende maand zal worden aangeboden. Iedere avond ge ven de mensen, die daaraan werken, derhalf uur van hun vrije tijd. Speeltuin werk op zijn best! Eis van Chr. Filmactie afgewezen Ned, Bioscoopbond vreesde voor concurrentie Zomerdienst spoorwegenHet Amst„dsm!C G„„huho, beennt 22 Mei TTT» 1 T"% f hoger beroep het vonnis van de rechtbank De zomerdienst van de Ned. Spoor- Winkeliers van Professorenwijk 1SÏÏ haa7z^,"SiSaöpDr9NM2Vto *~>1 1 J- T>ding had ingesteld tegen de N V. MeteM verband met de te verwachten drukte op Hemelvaartsdag, die op deze datum valt. c ander behoudens goedkeuring van de Rijksinspectie Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Leiden van de Koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkun de heeft gisteravond in het federatiehuis. Gerecht 10, een ledenvergadering gehou den. De waarnemend voorzitter, de heer J. H Smmit. opende. De afdeling groeit. Dat bleek ook gisteravond weer uit het opnemen in de verenigingskring van twee nieuwe leden. „Wie weet hoe ik heet?", de gebruike lijke wedstrijd, leverde een verrassing op. Geen van de leden wist de plant, die op tafel kwam, thuis te brengén. Na de pau ze vertelde de heer Smit een en ander over de snijbloemen, die hij zelf had ge kweekt. Hij illustreerde zijn vertelling met kleurendia's. Een verrassing vormde de lezing, die door de heer J. H. Ballego werd gehouden. De heer Ballego gaf een overzicht van de Hollandse dahlia's, die op een tentoonstelling in Amerika met goud werden bekroond. Met een serie fraaie lichtbeelden werd duidelijk gemaakt, dat de Amerikanen in dit geval een zeer goede smaak hadden getoond. vroegen Chiel de Boer Bewoners kunnen nu voor veel in eigen wijk terecht De winkeliersvereniging „De Professorenwijk" heeft de buurtbewoners gis teravond in de Stadsgehoorzaal een feestavond aangeboden, die klonk als een klok. De voorzitter, de heer J. van Egmond, vertelde in zijn openings woord, dat, hoewel de vereniging nu één jaar bestaat en nog niet geheel door de kinderziekten heen is, er toch door de leden een buitengewone ac tiviteit aan de dag wordt gelegd. In het bijzonder heette hij welkom wet houder D. van der Kwaak en de afgevaardigden van de buurtvereniging. Na de pauze voerde de heer Van der Kwaak nog even het woord. Hij herin nerde de aanwezigen er aan, dat het dit jaar tien jaar geleden is, dat „De Pro fessorenwijk" werd opgericht. De ge dachte, dat de wijkbewoners zélf hun wijk moesten opbouwen en daarbij de winkeliers moesten inschakelen, is nu werkelijkheid geworden. Het is niet meer zo. dat alleen de „nood-boodschapjes" in de buurt worden gedaan. De winkelstand in de wijk kan de bewoners nu van veel voorzien Het feestprogrmma werd verzorgd door Chiel de Boer onder de titel „Lach en Chr. houtbewerkers van Leiden vierden jaarfeest Zoeterwoude zorgde voor toneel en muziek Het was gisteravond feest voor de afdeling Leiden van de bond van Ned. Chr. houtbewerkers; in Prediker vierden zij het 38ste jaarfeest. De voor zitter, de heer J. Lina, was verheugd zoveel gezichten te zien. Hij hoopte, dat deze avond een stimulans zou zijn om ook de werkvergaderingen te bezoeken. Misschien willen de dames hun man wel de goede weg wijzen, ook als het eens wat regent. Eerst kreeg de hoofdbestuurder de heer A. de Bloeme hot woord. In een kort overzicht gaf hij de geschiedenis van de bond weer. Hij wees er op, dat de toestanden heel wat veranderd zijn. En deze verandering is ook een ver betering De werknemers zijn niet on mondig meer en ook heerst in de ge zinnen geen ellende meer. De arbeiders hebben sociale medezeggenschap gekre gen. Een bewijs hiervan is het pensioen fonds voor de meubelindustrie, dat per l Februari in werking is getreden. Naast de sociale moet ook gewerkt worden voor economische medezeggen schap. Niet zo zeer om materieel voor deel te behalen, maar omdat de mens als beelddrager Gods verantwoording moet weten te dragen. Kapitaal, leiding arbeid zijn de drie factoren bij het arbeidsproces. Vroeger hadden alleen de eerste twee factoren een stem m het kapittel Ook de arbeiders moeten nu verantwoording te dragen krijgen, aldus de heer De Bloeme. De hoofdbestuurder kon aan de heer H. Zuidema het gouden insigne, dat ge geven wordt als men 25 jaar lid is, uit reiken. De heer Lina sprak namens de afdeling Leiden -enige woorden en onder streepte deze met een bouquet bloemen. In deze vergadering hebben ook ver scheidene afgevaardigden het woord ge voerd. onder anderen de heer W. Veer man namens de plaatselijke Chr. bestu renbond. De toneelvereniging „Zoeterwoude" bracht een blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielsen: „De Gebroeders Kal koen". die zich nog nooit op het liefdes pad hadden begeven, maar door het meisje, dat voor hun neef bestemd was, toch op dit kronkelige pad terechtkwa men. Onder regie van de heer J. Ver stegen heeft de toneelgroep de zaal ze ker weten te boeien. Hot optreden van „De Rammelaars" onder leiding van de heer H. van der Berg jr was allerminst een rammelend geheel Zing". De winkeliersvereniging is in deze activiteit wel buitengewoon geslaagd, want het programma was van goed ge halte. Geen enkele keer werd met grove effecten gewerkt, maar het geheel was doordrenkt met een humor van de best? kwaliteit. Chiel de Boer zelf knoopte met kostelijke conferences de programmapun ten aan elkaar. Het vermaarde mondac- eordeontrio The Larrysons oogstte succes met zijn blaasvaardigheid. De liedjes van Diny van Amstel waren stuk voor stuk juweeltjes van cabaretkunst, evenals de sketches, die door haar met Chiel de Boer en Swen Smeele werden gebracht Het hoogtepunt van de avond was wel het optreden van Jan Oradi. Deze imitator weet zijn perfecte imitaties met zulke pure kolder te brengen, dat men niet weet. wat méér te bewonderen, zijn dwaas heden of zijn vele radiostemmen en go- luiden. Dat deze artist nog meer in zijn mars heeft, bleek wel in het nummer „Het circus". Nogmaals, wanneer deze jonge vereni ging haar activiteit naar bulten op dit peil weet te handhaven, dan zal in do Professorenwijk de band tussen winke lier en klant nog hechter worden. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes J., z. v. J. B. Sloos en J. Koet: Henriette J.. d. v. H. J. T. Tammel en H. J. Verhoeven; Marinus B.. z. v. M. H. Groenewegen en C. E. On- r 1 e d c W. v 1 Wijk. v d: W. Schoneveld en M. van Duuren; Q. J. Wesselman en W. G. Cas- telein; L. A. M. van der Meel en A. G Radius; J. B Kest en H. W. Blöte; G Bergman en J. de Mortier; W. van Duijn en J. H. M. de Winter: L. P Hemerik en J. Koster; A. de Graaf en D C. T. van Leeuwen: J. Gravekamp en M J. Bras- ker: G J. Brussel en C. J. J. de Romijn; C. G. Jansen en C. J. L. HUlsbeck: S. K Lauw en R. Lie; C J J. van Heusden en P. E. Veeren: J. P. Slegterhorst en E. Siera: C. J. Hoogendijk en A. Tebrugge. Ophoging Duivendrecht B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld over te gaan tot opho ging en aanleg van het zuidelijke deel van het industrie-gebied-Duivendreeht en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van f 19.000.000. Film te Amsterdam ter zake van net nie' nakomen van een overeenkomst loï leve ring van de film „Ik ben met u". Meteor Film had bij de overeenkomst, uitdrukkelijk bepaald, dat de levering van de film zou geschieden op voorwaarde, dat de Bioscoopbond geen bezwaren zou hebben. Zo had de pleiter van gedaagde indertijd aangevoerd. Deze bond verleen de zijn toestemming tot aflevering van de film niet, omdat men concurrent a vrees de voor de leden van de bond- Door deze weigering was de N.V. Meteor Film ge noodzaakt haar toezegging ongedaan te maken en ook de C.F.A. moest noodge dwongen de door haar gearrangeerde voorstellingen annuleren. Ze dagvaardde toen de N.V. Meteor Film en eiste alsnog nakoming van de overeenkomst. Deze eis is ook in tweede instantie gis teren afgewezen. De eiseres werd ver oordeeld in de kosten van het geding. uiteraard wel even het hoofd gebroken. De Koninklijke marine, bij wie de drie biologen, zoals men weet. gastvrijheid genieten, bracht echter uitkomst. Men kwam namelijk op het idee, drie lege olie drums aan elkaar te lassen. Zo ontstonden tanks van ruim drie meter, wa cies een zaagvis paste. De dieren werden volgepompt met formaline, waai genoeg de gehele beschikbare voorraad moest worden aangesproken. Daarna den de tanks dichtgesoldeerd en aan boord gehesen van Hr Ms „Van Kinsbergen", die de buit naar Nederland bracht. Sterke verhalen" Overigens was dit niet het enige mate riaal voor het rijksmuseum van natuur lijke historie, dat de „Van Kinsbergen" aanvoerde. In kisten en melkbussen wer den nog allerlei andere dieren getrans porteerd. Hierbij was o.a. een haai, die ook al uit een zoetwatermeer komt. melijk het Jamoermeer in de Vogelkop, waar het Leidse drietal in December derzoekingen heeft gedaan. Men had reeds verhalen gehoord van vliegers, die vertel den haaien in het meer te hebben gezien. Deze verhalen had men echter gerang schikt onder de „sterke staaltjes". Groot was echter de verbazing, toen inderdaad een haai van anderhalve meter werd ge vangen. Dit dier is, na grondig bekeken te zijn. geheel „uitgehold", waa het dubbelgevouwen ln een melkbus kon opbergen. De biologen trachten nu nog een of m exemplaren te bemachtigen van zaagi sen, die eveneens in dit laatstgenoemde meer zouden voorkomen, opdat kan wor den vastgesteld, of men hier te doen heeft met dezelfde soort als uit het Sentani- leer dan wel met een andere. De heer Brongersma, die zich speciaal et reptielen bezighoudt, is voorts zeer i zijn schik met een aantal zoetwater- krokodillen. Van dit dier was tot nu toe iet zo erg veel bekend, maar thans heeft ien heel wat exemplaren verzameld. In het museum wacht men inmiddels iet belangstelling af. wat voor verrassin- »n men de komende maanden nog uit ieuw-Guinea zal toegestuurd krijgen. SIGARENHANDF.L C. WALENKAMP t alleen alle goede merken, i Rooktabakken voorradig, 1.— per 250 gram, maar ENGELSE en AMERIKAANSE IMPORT J. Stigter voorzitter Hervormde Kerkvoogdij van Iterson werd tot tweede voorzitter gekozen Naar wij vernemen, is de heer J. Stigter benoemd tot voorzitter van de centrale kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente, als opvolger van de heer Jac. Wilbrink, die onlangs wegens het berei ken van de zeventigjarige leeftijd als zo danig afscheid nam. De heer Stigter, die van beroep archi tect is, is met de zaken van de plaatselijke kerkvoogdij niet onbekend, want reeds in April 1938 deed hij in dit college zijn in trede. Hij kreeg toen onmiddellijk een functie in de commissie van fabricage, waarvan hij sinds enkele jaren het voor zitterschap bekleedt. Toen de heer J. P. Mulder Sr enkele jaren geleden aftrad als voorzitter van de kerkvoogdij en de heer Wilbrink hem in die functie opvolgde, werd de heer Stigter tot tweede voorzitter gekozen. De heer J. van Iterson werd in dezelfde vergadering gekozen tot tweede voorzitter. Hij is dus de opvolger van de heer Stigter geworden^ Prof. dr J. de Zwaan in ziekenhuis opgenomen Prof. dr J. de Zwaan, hoogleraar in de Godgeleerdheid aan de Leidse Universl- d van de Eerste Kamer voor de C.H.U. is ernstig ziek in het Academisch ziekenhuis te Lelden opgenomen. Prof. De Zwaan die thans 71 jaar oud is en in 1953 met emeritaat ging. heeft korte tijd geleden een operatie ondergaan waar- fan hij voorspoedig herstelde. Thans ivenwel ls een ongunstige wemjing In getreden. Tegen si/icose Zandstralen straks geheel verboden De Staatssecretaris van Sociale Zaken heetf het oordeel van de Sociaal Econo mische Raad gevraagd, over een I voorontwerp-zandstraal-besluit, waarhij 7.50 het_Jz.ands_?alJe" van verwerpen geheel Advertentie H. C. van Luijken, Breestr. 97 Interessant uitstapje voor K. en O. De heer J. P. Strijbos heeft gisteravond jor een groot aantal K. en O.-leden de foyer van de stadsgehoorzaal ■t in de uiterste hoeken gevuld smalfilm vertoond over de kleurenpracht Zuid-Afrika, waarbij h\j op boeien de wijze toelichting gaf. IUDe eerste beelden, die men te kreeg, waren opgenomen op de prachtige bootreis met de Zuiderkruis van Amster dam naar Kaapstad via Las Palmas. Las Palmas, een plaats op een romantisch Canarisch eiland, waar bougainvilles stokrozen bloeien en waar dromedarissen, leven. Tijdens de reis had de heer Strij- bos ook albatrossen gefilmd in volk vlucht. Geboeid zag men de grote vogel: wieken en zeilen. Er volgden beelden van de Kaap, var de plantentuin „Kirstenbosch" dn de buurt Kaapstad, waar daisy's en i vygies en tal van andere soorten bloemen bloeien, beelden uit het Noorden Transvaal en van de „Nasionale Kruger wildtuin", die even uitgestrekt is België Maar er zijn in dit wildreservaat goede wegen aangelegd en achttien rust- kampen zijn er gebouwd. Prachtig warer de opnamen, die de heer Strijbos daar anuit zijn auto had gemaakt. Olifanten ig men en nijlpaarden en giraffen, ze- ra's en vogels. Het einde van de film kwam na beel- ïn uit Transvaal en Oranje-Vrijstaat er an een opwindende danspartij van in boorlingen. Het was een interessant „uit stapje" voor de leden van K. en O. Avond van Ziekentroostin de Marekerk Gisteravond werd in de Marekerk een interkerkelijke bijeenkomst gehou den vanwege de contactcommissie voor het evangelisatiewerk in samen werking met de stichting „Ziekentroost". Medewerking werd verleend door het soldatenkoor van de Leidse militaire koksschool onder leiding van de heer H. Rijnbeek, de organist Frans van der Reijden en mevrouw Grimms solozang. Het openingswoord werd gesproken door ds J. Maaskant, ziekenhuispredikant van de Geref. Kerk alhier. Het doel van de avond is, aldus spr„ een bres in de scheidingsmuur tussen gezonden en zieken te slaan. De heer A. Bakker, redacteur van „Zie kentroost", sprak over het onderwerp „Is er nog hoop, dokter?" Dat is een vraag, waarmee wij het moeilijk kunnen hebben. Vooral als wc vermoeden, dat het lever, wordt bedreigd. Moet men, wanneer de dokter geen hoop meer heeft, het bidden laten?'Het is voor een dokter heel moei lijk om te zeggen, dat er geen mogelijk heden meer zijn. Toch is het beter, de waarheid te spreken. Daartegenover dient gezegd, dat er bij God geen „hopeloze gevallen" bestaan. Spr. heeft meegemaakt, dat in een „hopeloos geval" herstel intrad, waarbij de dokters voor een raadsel ston den. Ook de zieke mag getuigen, dat er nog een andere hoop bestaat. Ook sprak ds C. van der Weele, Chr. Goede spaarcijiers De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond hebben In Januari 1954 een overschot behaald van f24,3 millloen. De Inleg bedroeg f84 min en de terugbetaling f 59,6 min. BIJ de nlet-aangesloten spaarbanken was hel overschot f 101.680 en bij de bankspaar- banken f 1,3 min, bij de rijkspostspaarbank f 13 min. Geref. predikant. Hij had een vraag de gezonden, en wel deze: „Wie is mijn naaste?" En: „Wat moet ik doen on eeuwige leven te beërven?" Onder de aanwezigen bevond zich de garnizoens-commandant van Lelden, luit.- kol. Gerth van Wijk. met zijn echtgenote. De avond werd gesloten met het zingen van het gezang: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". TER NAVOLGING Men schrijft ons: De kinderen van de vierde klas var Christelijke school aan de Oosterstraat r de jonge r Engeland opstelwed- hebben f 25 bijeengebracht neger in Zuid-Afrika. die blanke kinderen een reis had verdiend als prijs in strijd, maar uiteindelijk r omdat hij een neger was! De redactie van het blad „In de Waag schaal" ls een actie begonnen om deze jongen een vacantie in ons land aan te bieden als vergoeding voor de smaad, hem en zijn rasgenoten aangedaan. De daad van de kinderen uit de vierde klas van genoemde school verdient zeker navolging. De redactie van „In de Waag schaal" te Amsterdam zal. via gironum- 513611, gaarne uw gift ontvangen, onder vermelding van „Voor de zwarte jongen". Er Is ongeveer een bedrag van f 2500 nodig. Het is aan ons om te tonen, we werkelijk ln een Christelijk Ne derland leven I Het bespuiten van voorwerpen met de zandstraal gaat met een sterke ontwik keling van kwartshoudend stofgcpiard. De maatregelen ter bescherming van de arbeiders zijn onvoldoende gebleken. Daarom is een algemeen verbod nood zakelijk. De regering meent, dat dit verbod de industrie niet voor grote moeilijkheden zal plaatsen. Vervanging van zand door staalgruis voldoet meestal goed en ook een geheel andere werkmethode geeft dezelfde resultaten. Het voorontwerp is geplaatst ln het Mededelingenblad Bedrijfsorganisatie van 12 Februari en belanghebbenden kunnen voor 1 April by de S.E.R. opmerkingen indienen. School-verkeersbrigaden worden gewaardeerd De laatste maanden ls van verschillen de zijden critiek geuit op de schoolver- keers-brigadon, waarbij onder meer te kennen is gegeven dat dit werk voor de brigadiertjes -te zwaar is. De KNAC heeft daarom een enquête ingesteld onder alle 1007 gemeenten in ons land. Uit de ant woorden die hierop reeds zijn binnenge komen, blykt op ondubbelzinnige wijze, dat het werk van de verkeersbrigadier- tjes als bijzonder nuttig, ook voor de kinderen zelf, wordt gevonden. De sfeer van de school en het meeleven van het onderwijzend personeel is in hoge mate belangrijk voor het goed functionneren de school- en verkeersbrigades. Op 4 Maart Actie voor vluchtelingen wordt afgesloten Op Vrijdag 4 Maart, tijdens een open bare bijeenkomst ln Utrecht, zal de actie worden afgesloten voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. Het comité hoopt dan rekening en verantwoording af te ".eggen ten overstaan van allen, die de actie hebben gesteund. De voorzitter het comité, vluchtelingenhulp 1954, de heer M. A- Reinalda, zal het financiële eindrearltaat bekend maken. Daarom worden van nu af aan geen „tussenstan den" meer bekend gemaakt, om de even tuele verrassing over het te verwachten hoge bedrag zo groot mogelijk te doen zijn. Geen binnenband, dan 60% belasting meer? De K.N.A.C. heeft minister Algera ver zocht de wettelijke definitie voor lucht band ten spoedigste te willen doen her zien. De deftnitio luidt: „Luchtbanden zijn rubberbanden, bestaande uit een bui tenband en een binnenband Auto's, uitgerust met de vrij nieuwe binnenbandloze buitenbanden zouden, al dus de K.N.A.C., dus moeten worden be schouwd als rijdende met massieve ban den, waarvan het gevolg Is, dat hiervoor 80 procent meer motorrijtuigenbelasting (wegenbelasting) ls verschuldigd. In sommige Inspecties, met name ln Arnhem, wordt het verhoogde tarief reeds toegepast. Geen sigarenbandjes naai het Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis krijgt de afgelopen weken herhaaldelijk sigaren bandjes toegestuurd met het verzoek deze en liefdadig doel te bestemmen. Sigarenbandjes hebben geen enkele gelds waarde en zijn alleen van nut voor de verzamelaars. Daarom verzoekt het Rode Kruis hoe erkentelijk ook voor geste - de toezending van sigarenbandjes te staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3