Uit Katwijks oude doos Anna Cornelia, Kw 88, werd te water gelaten Ruilverkavelingsprogram voor gehele land 4 WOENSDAG 16 FEBRUARI 195S In Nederland 10.679.563 KATWIJK AAN DEN KUN Duinstreek van Holland De KW 88, Anna Cornelia, hing gistermiddag boven het werfje „De Rietpol'' te Spaarndam geruime tijd in de sterke armen van Jumbo, een bok van Goedkoop. De drietonige fluit van de werf gaf een mooi luidruchtigheid weg, toen Anna Cornelia tenslotte plechtig in het water zakte. inwoners Minder sterfgevallen en meer huwelijken Het aantal huwelijken in Nederland heeft in 1954 volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 88.143 bedragen tegen 85.739 in 1953. Het aantal levendgeborenen in 1954 bedroeg 228.915 tegen 228.609 in 1953 en het aantal sterfgevallen 79.261 tegen 80.551. Op 1 Januari 1955 bedroeg het aantal inwoners van Nederland 10.679.563 tegen 10.550.200 op 1 Januari 1954. Echtgenote van Aldous Huxly overleden Maria NUs. echtgenote en secretaresse van de schrijver Aldous Huxley, is Za terdag na een kort ziekbed In de ouder dom van 55 jaar te Los Angeles over leden. In 1919 trad zij als een jonge Belgische oorlogsvluchtelinge met de be roemde schrijver in het huwelijk. Behal ve dat zij Huxley met de voorbereiding van vele boeken hielp, las zij hem elke dag voor vanwege zijn slechte ogen. Na in een aantal Europese landen ge te hebben vestigde het echtpaar zich ln 1937 in Califomië. Mevrouw Huxley had één zoon, Matthew, die thans ln New York woont. Treinabonnementen voor 8 dagen gevraagd De spoorwegen dieneu achtdaagse abon nementen in te voeren. In het thans ver schenen voorlopige verslag der Eerste Kamer bij de begroting van verkeer waterstaat zijn er verschillende Kamer leden. die hierop aandringen. Zo wordt, zeggen zij, het binnenlands toerisme be vorderd en wordt de kennis van hel eigen land vergroot. Nu worden deze abonnementen alleen aan buitenlanders verstrekt en dan nog alleen voor het westen des lands. Ook werd aangedrongen op week abon nementen voor de vacantiemaanden. Di veiligheid van voetgangers op straat be hoort. meende men. door strafbepalingen verbeterd te worden. Visserijgolfjes Herman enige trawler De enige trawler aan de Dinsdagmarkt was de Herman, die de derde Februari naar zee vertrok en met 1210 kisten vis plus 50 stuks stijve kabeljauwen terug kwam. De Wiron III bracht voorts 25 kis ten kuit aan en 20 varia, 1000 ijs- en 1000 stijve kabeljauwen, terwijl de KW 76 er was met 5 kisten tongen en tarbot. 30 schol, 400 ijs- en 800 stijve kabeljauwen en de KW 57 aanvoerde 25 kisten tong, 55 schol en 10 varia. Naar het buitenland De regels kabeljauw bleven goedkoop voor de Belg met het oog op de stevige eigen aanvoeren In Oostende en de grote Importen van goedkope kabeljauw uit Denemarken. De prijs kwam hier niet boven de f 70 tot f 57 de regel uit. Voor de kisten betaalde men van f 66 tot f 57. Grove schol bleef ook ongeveer gelijk en de Brit betaalde voor grove schollen f 21 de kist, terwijl de middelsoorten f 25 deden en de zetschol f 54 opbracht, welk bedrag ook voor de enen ls betaald. Dure tong De grote tongvangyten kunnen de prijs niet noemenswaard naar beneden halen en ook gisteren ls er weer goed geld voor alle soorten gegeven: de lappen haalden f 2.04, terwijl voor de grootmiddel f 2.20 kwam en de klelnmiddel f 2.65 tot f 2.80 gold. Enen zUn tot f 2.80 k f 2.50 de kilo gestegen en de tweeën brachten onge veer f 2.40 op. Schelvis liep Iets op De schelvis haalde na de overvloed van Maandag lets op en gold dit keer 131 voor de soorten grof, grootmiddel en kleln middel. De pennen kwamen tot ongeveer f 32 en de braadjes zaten tussen de f 23 en de f 27 de kist. terwijl voor wijting van f 12 tot f 16 betaald is. De zwarte koolvis haalde een f 41 en de schol II. die eveneens het binnenland ln ging, maakte f 30 met f 22 tot f 26 voor een kist drietjes. Voor de ziekenhuizen is de grote gul weggegaan tegen f 30 i f 31 en de middelgul bracht het zelfs tot f 33 met f 19 f 25 voor de torretjes. Haring haalde naar gelang van de kwaliteit van de f 19 tot opvangprijs en de makrelen zijn weer peperduur verkocht voor f 47 tot f 51. Wat er komen kan De oudste trawlers worden nu de Tzonne, de Dirkje en de SCH 153 van 5 Febr. en de Antje van 7 Febr.; de Eli. Klaas Wijker en de Abraham zijn van 8 Febr. en de SCH 117 dateert van 9 Febr.. terwijl de Haarlem en de Flamingo de tiende naar zee gingen. Oudste loggers en kotters worden nu de Wiron IV (3 Febr.), de SCH 76 (4 Febr.), de IJM.46, SCH 35 en 27. KW 45. 52, 24. 15. 16. 17. 7. PI. 162. 73, 7R. 129 (7 Febr.) en de KW 74, 140. 20. 95. 70. 9 (8 Febr.), de IJM 14 (9 Febr.) en de KW 23 en 89 (10 Febr.). Vandaag ter markt Vanmorgen losten de Maria van Hattum van 3 Febr. met 695 kisten vis. waaronder 330 schelvis en piepers en 70 stuks stijve kabeljauwen en de Polderman (3 Febr.) met 635 kisten en 585 stijve kabeljauwen. Dan was de Eveline present met 800 kis ten en 60 stijve van 4 Febr., terwijl de Martha (IJM. 74) 50 kisten varia en 1000 ijs- plus 200 stijve kabeljauwen ln de markt zette. In en uit Binnengekomen: KW 189. 36. Vertrok ken: KW 65. 161. 166. 155. 40. 38. 48. 126. 125, 10, 168. 169, 26. 175. 108. 69. 51. 84. 67. 107, 37, 104. 127. 189. 34. 94. 133. 210. 72. 35. 98. 62. 36. 53. 71. 21. 128. 56. 77. 12, ft. Morgen Voor de Donderdagmarkt kunnen ver wacht worden de Thorina van 5 Febr. met 810 kisten en 120 stijve kabeljauwen en enige loggers en kotters. Lufthansa begint op 1 April De Westdultse Lufthansa zal op 1 April a.s. met vier Convairs geregelde lijndien sten openen op Londen Parijs en Madrid, aldus Reuter. In de zomer komt een lijn op Noord Amerika, volgend Jaar op Zuid- Amerika en het Midden-Oosten. De Luft hansa zal 15 vliegtuigen hebban, waarvan acht Constellations. De heer J C. Schraalt te Wassenaar, directeur van de Graan Elevator Mij te Rotterdam vierde zijn gouden jubileum en werd benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De Haagse auteur mr F. Bordewljk ontving de erepenning van de Schiedamse Gemeenschap vaivwege zijn verdiensten •la Juridisch adviseur van deze stad. De minister-president van Australië de heer Robert Gordon Menzles, ls gis teren voor een driedaags bezoek In ons land aangekomen. V1SSERIJGOLF IN DE SNAARSTRAKKE TROSSEN van Goedkoops bok „Jumbo" heeft de veertig ton van een nieuw kottertje gistermiddag geruime tijd tussen hemel en water gezweefd tussen de strakke hemel boven Spaarndam en het rimpelloze water van het Spaarne, dat enige ogenblikken, later kennis maakte met de kiel van de KW 88, de „Anna Cornelia", een pront scheepje voor De Best en Messemaker in Katwijk. Het was het eerste nleuwbouwertje. dat op deze ietwat ongebruikelijke manier te water werd getild vanaf de kleine werf „De Rietpol waar de IJmuidense firma Kramer en Booy mettertijd een onaanzienlijke uitbreiding aan gaat geven hem geschikt te maken voor de bouw trawlers van zo'n vijftig meter vooi binnen- en buitenlandse rekening. Goed koops bok heeft zich niet aan deze vracht hoeven te vertillen, want hij kan tenslotte 140 ton en meer bijzetten als het moet. niettemin werd dit karwei met zekere spanning tegemoet gezien, omdat het altijd afwachten is. hoe schip en tros- zich houden. Het is goed gegaan, heel goed zelfs, zodat" de werfknecht met een ruk lucht In de drietonige fluit kon toe laten en de sleepboot Wouter Goedkoop, die de bok had helpen halen en nog een fikse stoot geluid bij kon produceren ten teken van een geslaagde tewaterlating. Hiermee heeft de combinatie Kramer en Booy-Verhagen haar eerste geheel nieuwe kotter gelanceerd en als de opbouw van de 88 over een maand of twee voltooid zal zijn. is de Katwijkse vloot uitgebreid 'n kleine snelloper. die ook onder de moeilijkste omstandigheden op de Noord zijn dienst zal blijven doen. dank zij 185 pk MWM-diesel en een mooi ge stroomde lijn over zijn 20.90 meter lange Er zijn bij Kramer op het ogenblik on derhandelingen gaande over de bouw van :ge grote trawlers voor binnen- en bui tenlandse rekening, die 8.35 breed worden 4.50 hol. terwijl er gerekend wordt op i machinevermogen van 1000 paarden. De werf zelf wordt daartoe uiteraard aan gepast aan de nieuwe eisen en de gebou- die de stempelpers en de scharen bevatten, zullen eveneens uitgebreid moe ten worden. Com positiekotteis Er volgen op de KW 88 nog diverse dere schepen, want „Kramer en B heeft samen met Verhagen ook nog KATWIJK AAN ZEE Wet en geweten In de achterzaal van de kapel sprak Dor de vereniging tot behartiging van de belangen van Kerk en belijdenis ds P- de Bruin van Fijnaart over ..Wet en ge- n" Het geweten is van God gegeven, als waardemeter U het niet geheel betrouwbaar. Soms spreekt het bij groter kwaad minder dan bij een klein vergrijp. Traditie en opvoeding spelen bovendien mee. Uit het feit, dat ons ge weten altijd onszelf beschuldigt en nooit ander, blijkt, dat we met het gewe ten tegenover God staan. De wet Is een vaster punt. Deze eist ris geheel op. Zij past niet aan. maar klaag', san Hier ligt de overeenkomst ct het geweten. De wet bepaalt de ver houding mens God. In het slot van zijn verhandeling noem de de predikant de genade het genees middel. Ala de genade spreekt, worden wet en geweten tot zwijgen gebracht. Door de genade Gods komen wij tot red ding. Onderwijsbenoeming De heer P. Weiss, onderwijzer aan da De Savornin Lohmanschool, hoofd de heer S. H. van Eijbergen. werd benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Zaandam. 6preekbeurt Morgenavond 8 uur spreekt in het lokaal Stengeltnstraat 1 de heer H. Wilts te Apeldoorn over het onderwerp: „De grote verdrukking". Hoog en laag water Donderdag 17 Februari: hoog water 11.01 en 23.50; laag water 6.10 en 19.04 uur (Advertentie). Donderdag 17 Februari a.a., 'a avonds om 8 uur. spreekt In de Kapel der Ned. Herv. Kerk casco van de nieuwe „Mercator" onder handen, dat 3,22 meter verlengd wordt en ontstaan is uit één van die snlide KFK- kottertjes. waarvan al menige spant tot basis heeft gediend voor puike werk- paardjes op de Noordzee. Bovendien be gint men binnenkort aan twee nieuwe kotters voor een Wienngse combinatie en er wordt voor deze zelfde opdrachtgever nog onderhandeld over een derde schip. Deze serie zal met 250 pk Bolnes-motoren worden uitgerust. Ook dit zijn zogenaamde „compositiekotters". voortgekomen dus uit de spanten van voormalige Duitsers. Als de scheepjes twee spanten er bij krijgen, zullen ze 26.85 meter lang zijp (22.38 tussen de loodlijnen). Het schip, dat gisteren te water ging. de Anna Cornelia, is van de kielplaat af echter een nieuwe kotter, goed voor 500 kisten en ontstaan naar een ontwerp van Kramer en Booy in esamenwerking met 't scheepsbureau Borgart en het Amsterdam tekenbureau „Eureka". De afbouw zal door Kramer en Booy zelf worden ver zorgd. Overleden is de heer L. W. WUdervanck algemeen directeur der Rotterdamsche Bank, in de leeftijd van 60 jaar. Gistermiddag werd de jaarvergadering gehouden van de proeftuin „De Duin- I streek van Holland" in „De Kroon" al hier- In het bijzonder werd verwelkomd dr ir M. Oostenbrink van de plantenziek- tenkundige dienst te Wageningen, als mede nog enkele andere belangrijke per sonen op dit gebied. Uit het jaarverslag bleek, dat door de proeftuin in het afgelopen jaar weer be langrijk werk is verricht. Er wa9 een voordelig saldo van f9701. De balans sloot met een eindcijfer van f34.627. De heer S. van der Peet deed uitvoerig mede deling van de proefplannen voor 1955 en ir Van der Helm deelde mee. dat het be stuur van de proeftuin overweegt een verrolbare kas in de proeftuin Heems kerk te plaatsen, waarvoor een rijkssub sidie wordt verwacht. Dr ir Oostenbrink hield een causerie over ziektenbestrijding bij tuinbouwge- wassen. waarna de heer J. W. Vendel mededelingen deed over oorzaak, proe ven en adviezen betreffende deze aange legenheid. Jaarvergadering van Oranjevereniging Gisteravond werd in De Roskam de jaarvergadering gehouden van de Oranje vereniging. De voorzitter, de heer J. Bergman, opende met een woord van welkom en herinnerde aan de uitstekend geslaagde jubileumfeesten in September- Dank zij de medewerking van de bur gerij, de harmonie en de winkeliers wer den de feesten een succes. Spreker merk te op, dat het bestuur van mening is, dat de financiële basis van de vereniging ver stevigd dient te worden, wil het verant woord zijn een feest te organiseren. Wan neer het weer had tegengewerkt, had de vereniging nu voor een groot tekort ge zeten. Het is daarom nodig het ledental op te voeren, terwijl een verhoging van de contributie ook moet worden over wogen. De secretaris, de heer E. Wensveen. las hierna zijn Jaarverslag. Ook hij gewaagde van een uitstekend sla gen van de in September gehouden fees ten. In het bijzonder bracht hij dank aan de gebr. v- Duyvenbode, die belangeloos hun terrein beschikbaar stelden. De penningmeester, de heer J. van der Horst deelde in zijn financieel jaarover zicht mede, dat bij een inkomstencijfer van f 5478 er een batig saldo van f412 was. 'De voorzitter bracht dank aan de oud-penningmeester, de heer N. J. Win ters voor wat deze in zijn functie had gedaan. De kascommissie voor het jaar 1955 zal bestaan uit de heren A. Durieux, Chr. Moerkerk en KI. van Delft. In het bestuur werden herkozen de heren A. van der Jagt, G. van Delft en Th. van Schie, terwijl als voorzitter opnieuw werd gekozen de heer J. Bergman. Hierna volgde een gedachtenwisseling /er de in 1955 te houden Oranjefeesten. Besloten werd deze wederom begin Sep tember te doen plaats hebben. Na dis cussie werd unaniem besloten tot een geringe contributieverhoging tot mini maal f 1,50, terwijl een commissie werd samengesteld, die zal trachten het aan tal leden te verhogen. Damnieuws De uitslagen van de onderlinge wed strijden om de bordenbezetting luiden als volgt: J. HeemskerkH. Voorzaat 11; J. Schoneveld—J. Houwer 02; A. A. Vooys C. van Klaveren 20; Jac. Freke—F. Spierenburg 1—1; J. Slootweg—Ab. van Beelen 20; B. BijsterboschH. Durieux 2—0; C. de Mooy—G. M. C. Bekx uitgest.; C. de WinterD. Visser 20; M. Altena Ant. Verhoog 2—0; C. Pool—H. Durieux uitgesteld. ZOETERWOUDE Bazar voor speeltuin Morgenmiddag om 3 uur wordt in de gymnastiekzaal Meerburg aan de Hoge Rijndijk een bazar geopend ten bate van de speeltuinvereniging „Swieten". De bazar is geopend op 17, 18 en 19 Februari van 7 tot 10 uur en Zaterdag bovendien 2 tot 5 uur. Van de vermakelijkhe- noemen we: verlotingen, schiettent, vrolijke keuken, lichtbak van avontuur. Verder zijn te koop fraaie handwerken, figuurzaagwerk, huishoudelijke artikelen, baby- en kinderkleding en kunstaarde- Ir Ter Brugge op kleine-boerendag C.B.T.B. Bij voortzetting loonronden dreigt in het oude land productie met verlies Op de kleine-boerendag van de Chr. jaar een extra-bijdrage op de rijksbegro- ir G. J. ter Brugge, inspecteur cultuurtechnische dienst, gesproken het kleine-boerenvraagstuk. Het aantal kleine bedrijven neemt volgens deze spr. af. Hij verstaat hieronder bedrijven van 15 ha. Er zijn echter nog mogelijkheden tot grondaanwinning. Sedert het begin van deze eeuw is er in Nederland onge veer 900.000 ha land voor de boeren bijge komen. Voorlichting en onderwijs kunnen verder tot lnsensivering van de bedrijven leiden. Spr. roerde ook het vraagstuk van de inwonende zoons op de boerderijen aan. Gebleken is dat sedert 1948 ongeveer 70 procent van de boerenzoons ln een lager geclassificeerd beroep dan dat vader terecht is gekomen. Ruilverkaveling kan aan dit alles veel verbeteren, maar is toch niet het alles genezende middel. Ir Ter Brugge besprak het verschil in de toestand tussen de nieuwe polders en de achtergebleven gebieden. Bij elke loon- ronde. die voor de achtergelaten moeilijk is te dragen, dreigt het bestaande niveauverschil nog harder ten nadele van het oude land te worden scheefgetrokken. Bij een voortzetting van deze loonronden dreigt er zelfs met verlies te worden ge produceerd. Hij deelde mee, dat de cultuur-tech nische dienst de laatste jaren 500 k 600 km zandwegen verhard heeft. Tenminste 10-000 km zullen echter nog aan de beurt moeten komen. Hiervoor zal men trachten volgend de ling deelde spr. nog mee. dat thans per jaar ongeveer 20.000 ha wordt verkaveld. Men wil dit opvoeren tot 30 a 50.000 ha. De commissie Hofstee is bezig te onder zoeken of Zuiderzeegronden in de toe komst dienstbaar kunnen worden gemaakt aan sanering van zandgronden in het oude In antwoord op vragen vertelde lr Ter Brugge, dat er wordt gewerkt aan een ruilverkavelingsprogramma voor geheel Nederland. Men hoopt dit plan begin vol gende jaar aan de Kamer te kunnen voor leggen. In het tweede deel van de kleine-boe rendag sprak het hoofdbestuurslid van de Ook koffiebranders verlagen de prijs Ook de Unie van Koffiebranders en Theepakkers heeft gisteren besloten tot prijsverlaging van de gebrande koffie, wel met tien tot twintig cent per pakje van 250 gram. Een pakje van f2,08 wordt bij voorbeeld f 1,98, een pakje van f2,48 wordt f2,32, een pakje van f2,75 wordt f2,55. De oorzaak ligt in de daling van d prijs op de wereldmarkt. Frankrijk wil geen peren» België en Luxemburg wel Wegens uitputting van het contingent mogen de veilingen met'ingang var den geen machtigingen tot uitvoer moei verstrekken voor peren naar Frankrijk Bij uitvoer van peren naar België en Luxemburg geldt geen minimumprijs meer. In verband hiermede mogen U.C.B controleurs weer machtiging tot uitvoer van peren ex-koelhuis verstrekken deze twee landen. De betrokken expor teurs behoeven zich dus niet meer tc het bedrijfschap te wenden. K. L. M. voert weer het vliegend hotel in Op de lijnen naar het Verre Oosten Op de lijnen naar het Verre Oosten zal de KLM met ingang van 21 Februari z.g. „vliegende hotels" invoeren. Dat zUn vliegtuigen waarin, de eerste klasse, stoelen zijn geplaatst, waarop men de benen kan strekken. Het vliegen van lange trajecten wordt daardoor minder vermoeiend. Het gevolg van deze maatregel zal zijn. dat het aantal plaatsen per vliegtuig ver mindert, maar het comfort voor de pas sagiers toeneemt. Voor de oorlog volgde de KLM reeds dit systeem, doch toen de snelheid va machines toenam, is men er van af ge stapt. In het topseizoen zal men, or stroom van passagiers op te vangen, op het traject AmsterdamBangkok extra dienst inleggen- De touristen-klassediensten blijven ge handhaafd. We laten al het andere nieuws voor wat het is, Formosa en de Roe meense legatie in Bern, en we vluchten eventjes in oud-Katwijk en nemen een verfrissend bad in het Groot Badhotel. Dat een jaar of zes tig boven op de duinen heeft gestaan, even ten Noorden van de Voorstraat. Waar precies? Niemand heeft het ons kunnen zeggen. Ongeveer op de plaats, waar nu de Ds L. Vroegindeweij Herv. Pred. te Gameren1 aan dat weggetje een tol zijn geweest. Aan de Zuidkant van# het hotel bijna er tegen aan geleund stond een heel klein postkantoortje. Over matig groot was de bezetting niet. -Eén man deed het werk. Heel oude Katwijkers hebben hem misschien e. I nog wel gekend. Jakob Plokker was winkel van Simon de Wit is te vin- T I de naam. Jakob bracht dagelijks brie- den, maar dan wat meer zeewaarts.s v Het Badhotel stond daar al om en nabij „zeuventig". Een beetje afge zonderd. De Voorstraat was toen in die buurt nog de enige straat. De heren Tolk en Wolters hebben hier hun gasten begroet, die meestal per koetsje aankwamen. Niet hier aan de voorkant. De koetsjes stopten aan de achterkant van het hotel, nadat ze over een weg waren gekomen, die de hoteleigenaars speciaal voor hun gas ten hadden laten aanleggen Er moet XXVIII Groot Badhotel ven rond. Soms maakte hij voor één brief een aparte tocht. Die brief moest dan van overzee komen, van ver weg wonende familie van de ge adresseerde. Al was het Zondag, Ja kob bracht de brief, waar hij hoorde. Je kon hem ver weg al horen aan komen. Voortdurend kondigde hij de komst van zo'n brief aan: „Een briefeen briefeen brief! Een paar keer heeft de rode haan op het Groot Badhotel gestaan. Maar met brandspuit en handpomp bleek hij steeds te verjagen. Van 1914 tot 1918 hebben heel veel Belgische vluchtelingen in het Badhotel toevluchtsoord gevonden. Op 15 April 1931 besloot de gemeenteraad het hotel af te breken, tegelijk met de villa Anna. Het is wel aardig om nog even te vertellen, dat er 's zo mers voor de gasten van het Groot Badhotel een speciale omnibusdienst op Leiden werd onderhouden. Vijftig cent voor een enkele reis was het tarief. Wie niet kon betalen of de buidel liever dicht hield, ging lopend naar Katwijk Binnen en nam daar het Katwijkse bootje. Opname Beelddocumentatie Gemeente Katwijk. C-B.T.B.. de heer R. Visser, hoofd afd. veehouderij van het landbouwschap, over de spanningen rondom de melkprijs. Hij vroeg begrip voor het melkprijsbeleid van de regering. Spr. betreurt het. dat aan het publiek nooit goed duidelijk ls gemaakt hoe de melkprijó tot stand komt. Met name beseft de consument niet, dat de boeren er niet van profiteren. Het landbouwschap poogt thans een eenvoudi ger systeem tot vaststelling van de melk prijs ingevoerd te krijgen. Hij bestreed de mening dat de veehouderij door middel van subsidies de hand boven he-t hoofd wordt gehouden. De boeren zelf droegen 200 millioen gulden bij om de melk zo goedkoop geleverd te krijgen, aldus de heer Visser. Spr. liet zich critisch uit over de berichtgeving ln de pers ten aanzien van de melkprijs. Hij meent dat de dag bladen tekort zijn geschoten in hun voor lichtende taak bij het weergeven van de mening van het landbouwschap. In ant woord op een vraag zei hij. dat het land bouwschap het publiek en de pers te laat heeft ingelicht door middel van een com. munlqué. De vergadering werd geleid door de heer C. Hey te Ede. kerk. De heer D. Boon 'hoopt te spreken over: „Belichting van het filmvraag- stuk". VALKENBURG In de Gereformeerde Kerk hielden de mannenvereniging Filippus en de vrou wenvereniging Martha en Maria gister avond haar gecombineerde jaarvergade ring. Het eerste deel van de avond werd vereorgd door de vrouwenvereniging en werd geopend met een declamatorium „Stap voor stap het leven door". Hierin werd gedeclameerd door mevr Barn- hoorn-Kralt en de heren L. Hofman en Th. v. d. MeU, afgewisseld door gemeen tezang, terwijl een vijftal meisjes het kindergebed zong. Uit het Jaarverslag van de secretaresse, mevr. M. Noort, werd openbaar, dat het ledental geste gen was tot 28 De penningmeesteresse meldde een batig saldo van f 60,04. Mej. M. Minderhout hield daarna een inlei ding over Marcus 13 33-37. Na de pauze werd de voorzittershamer overgedragen aan de heer Th. v. d. Melj, voorzitter van de mannenvereniging. Na felicitaties van de afgevaardigden ver meldden de jaarverslagen, dat het leden tal hier 20 bedroeg en het batig slot f 27.80. De nummers mastkllmmen en reciteerwedstrijd hadden de volle belang stelling. Aan het slot nam oud-burgemeester De Wilde, thans woonachtig te Oegstgeest, mede namens zijn vrouw afscheid van de beide verenigingen. Hij gewaagde van vele goede uren en van de zegen, die zij hadden ondervonden. Ds A. Langeler sprak nog een woord namens de Kerke- raad en sloot de vergadering. Gongwedstrijd Ter gelegenheid van het éénjarig be staan van de schaakclub Valkenburg werd een gongwedstrüd gehouden. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: P. Lan geler, 10 punten; 2de prijs: J. v. d. Meij, 9 punten. 3de prijs H. Ouwersloot, 8 punten; 4de prijs M. v. d. Meij, 7 punten. De leiding was ln handen van de voor zitter van de club, de heer L. Noort. Actie nieuw kerkorgel De Gereformeerde vrouwenvereniging Martha en Maria heeft in overleg met de commissie van beheer besloten een actie >uw te zetten ten bate van een nieuw ongel in de Gereformeerde Kerk. Het ligt in de bedoeling aanstaand najaar een bazar te houden. Burgerlijke stand Valkenburg GEBOREN: Jacob, zoon van P. A. J. de Vries en L. A. de Mooü. Ned. Christen-vrouwenbond De eerstvolgende vergadering van de afdeling Valkenburg van de Ned. Chris- ■vrouwenbond zal morgen worden gehouden in de zaal bij de Hervormde OEGSTGEEST K. en G. in „Het recht moet zijn loop hebben" Wanneer een zoon van welgestelde ouders een greep doet in de geldkist van zijn vaders zaak, om zijn brasserijschulden te betalen, dan is dit een triest verhaal. De toneelvereniging Kunst en Genoegen te Oegstgeest bracht gisteravond een dergelijk stuk, waarbij we ons maar niet hebben afgevraagd, hoe vaak dit in de loop der jaren realiteit geweest zal zijn. Het was uit het leven gegrepen, dit drie bedrijven tellende toneelstuk van Bert Peets, dat in een goed bezette zaal van Irene voor het voetlicht werd gebracht. Egon Wedekind eigende zich ƒ30.000 toe. Ernst Bul au. de boekhouder. echter veroordeeld en moest drie jaar in gevangenschap doorbrengen. Na jaar bekende Egon echter, zoals later bleek, aan zijn moeder, dat hij de dief stal gepleegd had. Uit moederliefde zweeg zij en stuurde haar zoon naar een filiaal in Japan van de zaak van haar broer Karl Pretorius Toen Bulau ech ter zijn straf had uitgezeten, ontwik kelde zich een gesprek tussen hem en Egon's oudste broer Herbert, die advo caat was. Deze werd tenslotte overtuigd van Bulau's onschuld en wilde de zaak opnieuw aanhangig maken om Bulau te rehabiliteren, waarvan mevrouw Wede- kind echter niets wilde weten. Herbert, die inmiddels een oogje had gekregen op Tbea, de dochter van Bulau, die deze drie jaar als kind door mevrouw Wede- kind in huis was genomen, wilde door zetten. Uiteindelijk bezweek mevrouw Wedekind en verklaarde haar gedragin gen van twee jaar geleden. Egon werd uit Japan teruggeroepen en na veel overleg, waaraan haar broer Karl dik wijls deelnam, gingen Bulau en mevrouw Wedekind naar de officier van justitie de zaak te klaren, mede ter wille van het geluk van de kinderen. Dat het een moeilijke taak was voor De Bruyn, die de rol van Herbert voor zijn rekening had genomen en tevens de regie had. behoeft geen betoog. Hij heeft zich van deze tweeledige taak echter op uitnemende wijze gekweten Ook me- w JansenPlaizier gaf in haar moei lijke vertolking van mevrouw Wedekind lofwaardig spel ts zien. Na lange tijd van afwezigheid zagen we gisteravond een oude bekende in Gelderblom. Ernst Bulau. Zijn spel was zeer goed, maar het volume van zijn stem nog wel eens te groot. Thea, vertolkt door me vrouw Heasing—Rietdijk, was een zeer verdienstelijk tegenspeelster van Her- bert. Harsta bleek in zijn redersrol van Karl Pretorius precies op zijn plaats. Ook de overige, meer kleine rollen werden over het algemeen vrij goed ge bracht. Tooh waren er wel ongewilde pauzes, waardoor de souffleuze een te hoorbare medewerking moest geven. WARMOND Klein goed in raad De raad van Warmond vergaderde gis teravond. Voorlezing werd gedaan van een brief van de minister van wederop bouw. waarbij een afschrift van het KB., houdende afwijzende beschikking op het beroep van de raad tegen het be- slu:t van G S. om gedeeltelijk goédkeu ring te onthouden aan het bij raadsbe sluit van 11 December 1952 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidings plan in onderdelen. Het betreft hier de afwijzing van het verzoek van C. N. van Winsen om vergunning voor de bouw van 3 woningen op zijn terrein aan de Heren weg. B. en W- legden over een situatieteke ning van het bouwterrein ln „Leevllet" Algemeen was men van oordeel, dat zui nig moet worden omgesprongen met de nog beschikbare grond om straks niet voor het feit te komen, dat voor de inge zetenen geen grond meer beschikbaar is Dit is ook de gedachtengang van B. en W. Besloten werd, met de verkoop van bouwgrond geen haast te maken, in het vertrouwen, dat inwoners nog van ds grond willen profiteren. De parochiale school krijgt een voor schot van f 12 892. de school met de Bijbel van f3531. De Wasbeeklaan wordt ver licht (crediet f 1650). Het percentage van de aan Warmunda verstrekte voorschot ten voor de bouw van 12 woningen aan de Julianastraat werd van 4 op 4V4 ge bracht. Een bedrag van f 1600 werd be- schikbaar gesteld voor het bevolkings-veranderd worden! onderzoek. Als de bouw daar werkelijk- Tenslotte wees spreker de C.N.V.-er: heid wordt, zal de Van Beverningkstraat op hun taak, om hun socialistische col- worden doorgetrokken Aan verzakkingen lega's te vertellen hoe het werkelijk is in de Herenweg zal aandacht worden bs- De voorlichting via het Vrije Voik noem- »teed. de hij niet rechtuit. Jammer dat verscheidene bezoekers slecht op de klok hadden gekeken, waar dóór ook ditmaal te laat moest worden begonnen. Christen-vrouwen vierden vierde lustrum De afdeling Oegstgeest van de Ned. Christen-Vrouwenbond heeft haar vier de lustrum gevierd, tijdens een bijeen komst onder leiding van de presidente, mevri EringaAndriesen. „De ligging van onze gemeente maakt het zeer moeilijk een bloeiend vereni gingsleven op te bouwen", aldus de presi dente in haar openingswoord, „maar on ze bond vormt hierbij een gunstig uit zondering". Vooral de laatste jaren getuigen van een gestadige groei Het ledental is tengevolge van het toetreden van 24 nieuwe leden in het afgelopen jaar thans op 214 gebracht. Mevr. Lan- dré, secretaresse, bracht de gebeurtenis sen in het leven van de afdeling gedu rende 1954 in herinnering. Mevr. Braam horst bracht in dichtvorm verslag uit van de financiële toestand. Afgevaardigden van de afdelingen Leiden. Wassenaar en Rijnsburg, wen sten Oegstgeest van harte geluk met het 20-jarig bestaan. Gedurende het verdere gedeelte van de avond werd gemusiceerd en gedeclameerd. Tot slot gaven enkele leden een goede opvoering te zien van het blijspel „De ziekte van mevrouw". Enkele leden toonden zich werkelijk be gaafde actrices. De verkoop van de pak jes voor „In blijde en droeve dagen" bracht ƒ45 op. De vice-presidente, mevr. Van Veen, sloot de zeer géslaagde ver gadering. SASSENHEIM C.N.V.-ers luisterden naar de heer Ruppert Dat het mandement nog steeds in het brandpunt van de belangstelling staat, bewees gisteravond de grote belangstel ling voor de in het Jeugdhuis gehouden vergadering van het C.N.V.. waar de heer M. Ruppert sprak over „Het mande ment en de verbreking". De heer Ruppert begon met op te merken, dat volgens zijn mening eigen- 'i veel en te lang over het mande- gesproken is. Spr wees er op, dat de socialisten het C.N.V. in een bepaal de hoek wilden drukken, maar hij vond dat het niet tot de competentie van een vakvereniging behoort, om te oordelen of het toepassen van sancties door een Kerk geoorloofd is. Volgens de heer Ruppert hebben we meer gemeen met de Rooms-Kathoüeken, namelijk de Apostolische Geloofsbelijdenis, dan met de socialisten. Sprekende over de macht van de R.K. kerk, wilde de heer Rup pert de ogen niet sluiten voor de ver volgingen in Spanje, maar hij wees ook op de situatie in Denemarken, waar de leuze geldt: „Rood of geen brood!" Het mandement beschouwt hij echter niet als een teken van macht, integendeel achtte hij dit geschreven in een grote bezorgdheid over de verdeeldheid in de R.K. kerk Spreker erkende de bevoegd heid van een Kerk. om een woord over het maatschappelijk en politieke leven ie spreken. Hij noemde dit niet specifiek Rooms en memoreerde verschillende uit- ipraken van de Hervormde, Gerefor meerde en Chr. Geref. Synodes. Wat betreft de verbreking van de samenwer king, zei de heer Ruppert. dat dit hele maal geen ramp is. In de practijk merkt ;r niets van. Voor het herstel van gereglementeerde samenwerking voelde spreker niet veel, tenzij er ver schillende belangrijke punten grondig

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4