liieutue £riitsrf)e (jTouranl Actie der rond Roden in wateren eiland Matsoe Actie rondom de 26ste Februari Dit nummer Met generaals uit vissen kun je wel gaan! Meer Hollandse bloemen dan anders in een jaar! Wist U ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat II. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10269 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SluUutttft h«ti»|nn ngo turl b l»j|enspotT TSJANG HEEFT DE TATSjENONTRUIMD Aanvaardt Peking het risico van de bevrijding van Formosa? De Franse crisis Pflimlin timmert aan nieuw kabinet T^E MARINE der Chinese communisten verhoogt haar activiteit in de AJ omgeving van het eiland Matsoe. De Chinese nationalisten vrezen[Coty van Frankrijk meegedeeld, bereid J£^9,.po9to9- AUhr-heb.ben Roden *r? -ri.ss- sxs.srs? vsrsssit vaartuigen en gewapende jonken samengetrokken. Aldus het pers- binet aan de Nationale Vergadering bureau A.F.P. De ontruiming van de Tatsjen-eilanden werd vannacht vol-1 v'oorst€llen- TerwiJl de socialisten, de l°eÏÏaaad/nebwUoaI?0Tn' d°,.°ntruin,in« a<^.er.lijk StSSie"1 veraaagcen, waren gisteren gaan liggen en zo kon vannacht het laatste ben deel te nemen aan een regering- i de ontruimings- landingsschip, met aan boord de garnizoenscommandant, de Tatsjen-1 Pfhmlin, hebben de radicalen zich wel -:i11_»l daartoe bereid verklaard. Bovendien kan I Pflimlin rekenen op de ming van nationalistisch China, wees eigen partij, dus de M.R.P. Eden van de hand. Daarentegen zou hij deel van de Gaullisten. Na zijn bezoek de Ver. Staten hebben aanbevolen, de nationalisten alle eilanden onder de Chi nese kust met inbegrip van Quemoy en de Matsoegroep to doen ontruimen. Vermelden wij nog, dat vóór het eind van Mei alle Russische troepen uit de Chinese haven Port Arthur teruggetrok ken zullen worden. Dit geschiedt over eenkomstig een in October j.l., tussen China en de Sowjetunie gesloten accoord. eilanden verlaten. Het laatste stadium IWÊ operatie beschermd door de Amerikaansi zevende vloot was spectaculair. Nationa listische soldaten bliezen grote hoeveel heden munitie op. Blauwe, groerte, rode en oranje kogels vlogen hoog de lucht Bovendien hadden de nationalisten de loopgraven, mangaten en gebouwen op geblazen of in brand gestoken. De Ame rikanen hebben de order „ten koste alles" incidenten te vermijden, nauwgezet uitgevoerd. De Amerikaans? lucht- en zeestrijdkrachten zullen normale operaties hervatten. Zij blijven evenwel letten op de bewegingen communistische strijdkrachten, vc ver deze beogen een aanval op Formosa Verwacht wordt, dat spoedig begonnen zal worden met de evacuatie van het eiland Nantsjisjan, dat slechts 20 mijl van het Chinese vasteland verwijderd ligt. De nationalisten hopen evenwel nog steeds, dat de Amerikanen het eiland in hun defensieplannen zullen opnemen het dus niet zullen ontruimen. Veiligheidsraad Maandag weer bijeen Maandag komt de Veiligheidsraad bij een, om opnieuw over de kwestie For mosa te spreken. Nu Rood China heeft geweigerd, aan de debatten deel te ne men, lijkt het onwaarschijnlijk, dat er over de zaak gedebatteerd zal worden. Waarschijnlijk zal de zitting, na een kor te bespreking, opnieuw worden verdaagd. De Britse minister Eden, voert zoals men weet, in het geheim met enkele lan den overleg over een oplossing voor de kwestie Formosa. Een voorstel van Mo- lotof om een soort Geneefse conferentie over Formosa te houden, zonder deelne- Politie trekt door Sophiatown Nog 32 gezinnen ondergedoken Versterkte patrouilles van de politie trekken door Sophiatown, de neger-voor stad van Johannesburg, met het oog op mogelijke ordeverstoringen uit protest te gen de politiek van de regering om de naturellen naar een nieuw stadje, Mea- dowlands, 15 km buiten deze stad over te 'brengen. Volgens de commissaris van- politie was dit een ..voorzorgsmaatregel", want in fei te verwacht men geen moeilijkheden, hoewel agitators een staking hebben aan gekondigd. Men baseert deze verwachting op het feit, dat de gezinnen die naar Meadow- lands werden overgebracht, vrijwel alle bijzonder tevreden zijn over hun huizen in Meadowlands, die heel wat beter zijn dan de krotten van hout en golfijzer, waar zij te Sophiatown in moesten wo nen. Er zijn nog ongeveer 32 gezinnen, die het bevel van de regering om over te gaan, hebben getrotseerd en bij kennissen en bij familie zijn ondergedoken. brengt u weer ons Zondagsblad en daarin vindt u ditmaal een ar tikel over een geleerde in Half weg, die moet leven van ouder domspensioen. Het is de heer P. G. Meesters, grondwerker maar tevens astronoom. Hij schreef oa. het boek: Speurtochten langs het fir mament. Het verhaal: In 't land van Mig en Meg geeft bijzonder heden over bevolking en folklore van Wieringen. Onze medische medewerker zet uiteen, hoe brand wonden behandeld worden. Aller aardigste is de foto van vier twee lingen die de Chr. Nat. school van Zo etermeer bezoeken. Het kort verhaal: Kees Besttevreden klaart een schip is van de hand van de bekend auteur C. Baardman. Blad Zij begint met een boeiende reportage over de blauwe engelen van Oegst- geest. Er worden bijzonderheden over linnen verteld met het oog op onze linnenprijsvraag en er is een artikel over de man. die melk en vruchten tot iets lekkers wist te maken. Margaritha geeft in haar rubriek weer een belangwekkende beschouwing. Het cultureel venster geeft C. Rijnsdorp een verhande ling over Multatuli in ballingschap en in Drente. A. Vermeer gaat voort met zijn strijd voor schone vormgeving in kunst en techniek en Com. Basoski bespreekt het boek van W. Jos de Gruyter over de Europese schilderkunst na 1859. Twee bisschoppen geven in onze kerknieuwsrubriek hun visie op kerkelijke problemen. president Coty, verklaarde hij tegen over de pers, een „program te zullen Indienen voor de buitenlandse politiek, de Noordafrikaanse gebieden er de economische, alsmede sociale binnen landse problemen. Naar verluidt, I: Pflimlin van plan aan te dringen of snelle en onvoorwaardelijke ratificatie van de PaTijse accoorden door de Franse Senaat. AAN DE ZWIER Vreemde wereld In Mechelen wordt alle huisvuil ge zeefd, om skeletten terug te vinden van prinses Margaretha van York. echtgenote van Karei de Stoute. Bij de herstelwerkzaamheden aan de Oude Minderbroederkerk stootten arbeiders op een loden kist, waarutt zij enkele beenderen wegnamen cn op de vuilnisbelt wierpen, aldus Hi Laatste Nieuws Een inwoner van Ponthierville, in de Belgische Congo, heeft zich. vol gens het blad Le Peuple, tegen een krokodil weten te beschermen, door zfjn arm in de bek van het dier te steken. De man werd op de oever van de rivier de Congo door het grote dier aangevallen. Deze greep hem bij een arm en sleurde hem naar he.' water. Het slachtoffer slaagde er zijn andere arm in de bek van de krokodil te steken en diens huig kapot te scheuren. Het beest liet lo» De man ligt thans in het ziekenhu»» waar zyn gekneusde arm tuordt ver zorgd. Gasverstiklang in Den Haag: 2 doden Kir.rf claaide kraan-lje open loen moeder sliep (Van een onzer verslaggevers) Een afschuwelijke ontdekking heeft gistermiddag de heer Van de Berkmortel, employé bij de Plant soendienst in Den Haag, gedaan. Toen hij omstreeks half vijf thuis kwam, rook hij in zijn woning (Soestdijksekade 1034, tweede ver dieping) een sterke gaslucht. e huiskamer vond hij zijn! vrouw, de 32-jarige mevrouw J. G. van de Berkmortel-van der Hurk levenloos in een stoel naast de haard zitten; zij bleek reeds te zijn over leden. Hun twee-jarig dochtertje, Nor- berta lag roerloos op de grond, ook bij haar bleken de levens geesten geweken te zijn. Het gas- kraantje naast de schoorsteen was nog open. De politie vermoedt nu. dat het kleine meisje bij het spelen dit kraantje heeft I opengedraaid, zonder dat de moeder. die grieperig was en misschien in de stoel zat te slapen, dit heeft bemerkt. De stoffelijke overschotten zijn naar ihet ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. Het echtpaar had nog twee kinderen; j twee speelden buiten en één vertoefde I tijdelijk te Maastricht.' De verslagen- Iheid bij de omwonenden over het ge beurde is begrijpelijkerwijs zeer groot. Het gezin Van der Berkmortel I 29 Januari pas van Helmond in Den Haag Adenauer over de realisten van Moskou Binnenkort zullen in Wenen de wereldkampioenschappen schoonrijden beginnen. Hieraan zullen verschillende Nederlanders deelnemenonder wie het paar Catharina en Jacobus Odink. U ziet hen hier, terwijl ze een proefritjemaken op een ijsbaan in Wenen. Piloot van Sinterklaas vloog te laag Tot -grote vreugde van de duizenden saamgestroomde jongeren en ouderen daalde op Zaterdagmiddag 24 Nov. j.l Sinterklaas per helicoptere in Slotermeer in Amstei dam-West. Bij de toeschouwers stond echter ook „een ambtenaar in func tie", een wachtmeester van de dienst luchtvaart van het corps rijkspolitie op Schiphol, die zelf vliegen kan. Deze con stateerde, dat de wentelwiek toen hij aan vloog voor de landing buiten de bebouw de kom op een hoogte van 100 m (al thans min-der dan de wettelijk toegestane hoogte van 200 m) was geweest. De vlieger moest zich gisteren voor deze overtreding bij de Amsterdamse kan tonrechter verantwoorden, omdat het z.i een principiële vraag betrof had hij het aanbod om de zaak met een boete f 25 a! te doen geen gebruik ge maakt. Hij merkte o.a. in zijn verweer op. dat deze voorschriften gelden voor nor male vliegtuigen en hij met een helicop tere altijd beneden die grens komt. Hij werd veroordeeld tot f 60 boete (els f 100). Mijn ervaring is, dat generaals, i aan de macht komen, de laatsten zijn, e een oorlog willen. Dit verklaarde Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, gisteren op een perscon ferentie. Men had hem gevraagd, of hij bevreesd was voor het feit. dat twee maarschalken Boelganin en Zjoekof nu tot de top van de Sowjet-hierarchie zijn op geklommen. Adenauer meent, dat de nieuwe Sowjet- leiders „realisten" zijn en dat onderhan7 delingen met de Russen nu gemakkelij ker worden. Hij verwacht geen directe dreiging en is van oordeel, dat de jong ste wijziging niet belanrijker is voor het Westen, dan de dood van Stalin. Politici met realiteitsbesef, zijn volgens Adenauer, veel prettiger om op een con ferentie te ontmoeten. Juist omdat zij re alisten zijn, hebben zij oog voor hun eigen zwakheden. Intussen heeft radio-Moskou opnieuw „vredespropaganda" gemaakt op het the ma, dat de nieuwe leiders krachtig vast houden aan de politiek van i vrede en co-existentie. De uitzending was klaar blijkelijk bedoeld, om de opvatting van het Westen te weerleggen, dat de Sowjet unie een stuggere koers gaat volgen. Vermelden wij nog, dat de vervanging van zes opperrechters door zeven anderen Toestand Aga Khan zeer zorgelijk De Aga Khan, geestelijk leider van de Ismaelietensecte, is ernstig ziek. Ver scheidene artsen vertoeven aan zijn- ziek bed te Cairo De Aga Khan zou hoge koorts hebben. De artsen maken zich ern stig bezorgd over het feit, dat hun- pa tiënt de afgelopen 24 uur twee hartaan vallen heeft gehad. Prins Ali Khan, die morgen naar Syrië >u vertrekken, heeft zijn reis afgelast De jaarlijkse plechtigheid, waarbij de Aga Khan zijn eigen gezicht in platina krijgt aangeboden, is uitgesteld. Iemand, die in nauw contact met de Aga Khan staat, heeft medegedeeld, dat de Aga Khan op een klein- eilandje in de Boven-Nijl rtabij Aswan wenst begraven te worden Hij heeft een stuk grond aan gekocht dat zal dienen als laatste rust plaats voor hem. zijn echtgenote er kele van zijn volgelingen. Deze week voor Maria Pia naar Portugal Nederland heeft deze week meer bloe en naar Portugal gestuurd dan anders een jaar. De zware regens van de laat ste tijd en het huwelijk van prinses Ma- ia Pia van Italië- zijn hiervoor verant- voordelijk. Zware regenbuien hebben schade aan gericht aan de bloementeelt in Lissabon de duizenden vrienden, die bloemen r de prinses voor haar huwelijk met prins Alexander van Joegoslavië hadden willen zenden, moesten ze in het buiten land bestellen. Zelfs de versiering voor de receptie zalen en de kerk moest uit hetbuiten- land komen, en wel hoofdzakelijk uit Ne derland. Spanje en Madeira, dat de prin- s kistjes orchideeën als cadeau stuurde. De, tot dusver aangekomen- bloemen hebben de plaatselijke productie met 1.000 procent overtroffen, zo hebben plaat selijke bloemkwekers meegedeeld. zij toevoegden, dat zU reeds da genlang uitverkocht zijn. Uit alle delen van de wereld kwamen telegrafische bestellingen binnen, plaatselijke vereniging van bloemisten deelde mede, dat zij alleen de allerbe langrijkste bestellingen kon uitvoeren en de overige opdrachten moest weigeren. Lady Eden kon geen kamer meisje vinden Het is Lady Eden niet gelukt door middel van een advertentie een „ouder- kamermeisje te vinden, dat haar verstaat in het huis van één der bestgeklede mannen ter wereld". De enige bulp, die de familie Eden nu nog heeft, is een kok. 't Ongeluk op de Autobahn Straf voor De Baat opgeheven Gerechtshof gaf opdlracht tot nieuw proces Het federale gerechtshof in Karlsruhe heeft de aan de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat opgelegde gevangenisstraf van een jaar opgeheven. De zaak moet thans opnieuw worden behandeld. De Baat werd vorig jaar Maart door de rechtbank van Koblenz tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, daar hij ver antwoordelijk werd geacht voor een de fect aan de remmen van zijn vrachtauto, dat oorzaak werd van een ernstig ongeluk De Baat had op een steile afrit op de autobahn bij Neustadt de contróle over zijn vrachtwagen verloren daar de rem men weigerden. De wagen ramde op de brug over het Wiedbachtal een aantal tegenliggers en zes mensen vonden daar bij de dood. Het federale gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank thans zo danig veranderd, dat de schnldigver- klaring is gewijzigd en de strafmaat Is opgeheven. Het hof heeft de veroor deling van De Baat wegens ii brengen van het verkeer ongeheven. Het gerecht te Koblenz had deze schuldigverklaring uitgesproken, daar De Baat voor het begin der afdaling niet op zijn manometer zou hebben gelet om te zien of zijn remmen noc voldoende druk hadden. Daar dit deel van het vonnis werd opgeheven was het hof van oordeel, dat ook de straf- in de Sowjetunie, (waarvan wij gisteren in een deel onzer edities melding maak ten) niet onmiddellijk verband schijnt te houden met de recente val van Malenkof. Ook heeft men uit de wijzigingen niet de conclusie kunnen trekken, dat er nieuwe „zuiveringsprocessen" voor de deur staan, want voor dergelijke processen worden in de Sowjetunie altijd speciale tribuna len gevormd, die met het Opperste Hof niets te maken hebben. Maar het Opperste gerechtshof dat eer dan zeventig leden en 35 vertegen woordigers van het volk telt, heeft in December 1953 Beria. die als verrader is gefusilleerd, ter dood veroordeeld. Het hof. zoals het tot 7 Februari was samengesteld, werd in 1951 door de Op perste Sowjet gekozen voor een periode van vijf Jaar. Eén nummerplaat op motor vldoende Met ingang van 21Februa rl kunnen motorrijders volstaan met een ken tekenplaat op hun motoren. De ken tekenplaat aan de voorzijde van mo torrijwielen, met of zonder zijspan, behoeft dan niet meer aanwezig te zijn, aldus deelt de ANWB mede. De vooruitstekende kentekenplaat was. naara het oordeel van deze bond, een groot gevaar, omdat zelfs bij lichte aanrijdingen vaak ernstige kwetsuren en beschadigingen door dit rechthoe kig stuk metaal werden veroorzaakt Generaal Barella naar Amerika vertrokken De chef van de Luchtmachtstaf, luit.- generaal A. Baretta, is vanmiddag voor oriëntatiereis van drie weken naar Amerika vertrokken. De generaal ging te Rotterdam aan boord van de Rijndam van de Holland-Amerika-Lijn. Zo kwam het einde van B. uit Zutphen, die gisteren op de overweg in de Dichterseweg te Doetinchem met zijn auto door een diesel-electrische trein werd gegrepen. Ooggetuigen hebben verklaard, dat hij de overweg met matige snelheid naderde, doch niet afremde. 6WS 1769 \KVflirrEIT3K0FFIE EN TREE-LEIDEN-, Iets voor uf Winters weer T\E AFGELOPEN DAGEN hebben noordwestelijke winden koude lucht aangevoerd, die tevens onstabiel was, zodat herhaaldelijk sneeuwbuien voorkwamen, 's Nachts daalde de tem peratuur tot I of 2 graden onder nut. De noordwestelijke wind hield ver band met een krachtig gebied van hoge Lichtdruk dat tussen IJsland en Groenland lag. De koüde lucht drong over geheel Europa door. In Zweden vroor het zelfs in het zuiden plaat selijk meer dan 20 graden. In ons land draaide de wind in de afgelopen nacht naar het zuiden onder invloed van een depressie die over de Noordzee in zui delijke richting bewoog. Het sneeuui- gebied dat de depressie vergezelde, bereikte in de vroege ochtend het noordwesten van het land. Na het pas seren van de depressie zal de wind uit het noordoosten gaan waaien en daardoor zal het koude weer voort duren. De kans bestaat dat gedurende het weekeinde meer vorst zat voorko men, dan de afgelopen dagen. Een vreemde klant Een grote levensmiddelenzaak in Londen heeft een vaste klant, een Amerikaan, die uit Los Angeles per telefoon en telegram levens middelen bestelt, waaronder verse tong en korhoenderen. Zijn bestel lingen beliepen in twee weken tijds ongeveer 150 gulden. Maar zijn re keningen voor telefoon-, telegram- en bestelkosten bedroegen onge veer 8850 gulden. Zijn leveranciers, die verbaasd zijn over de bestellin gen, zijn nog meer verwonderd over zijn telegrammen, die eindig- gen met de woorden „Rule Brit- tannia" (heers Brittanniï). zal vasleesteld. Het hof heeft ook be paald. dat opnieuw zal moeten wor den overwogen of de intrekking van De Baats rijbevoegdheid vo jaren zal dienen te worden gehand haafd. DAT de N.V. Kon. Mij. Wegenbouw te Leeuwarden met f 1.143.000 laagste ln- schrijfster was voor de verbetering van wegvak Franeker—Marssum van Rijksweg No. 9 (hoogste inschrijving f 1.297.000). DAT Deventer van 15 Juli tot 15 Aug het 1200-jarig stadsbestaan feestelijk zal vieren. DAT Dinsdag de historische kaaswaag te Edam voor het publiek geopend wordt. DAT de Deense sleepboot Cigyn de Ned. kustvaarder Minorca (199 ton), welk schip onder Ierland aan de grond liep. de Nieuwe Waterweg binnensleepte. DAT de algem. jaarvergadering van de Bond van Notarisklerken op 11 Juni ia Nijmegen gehouden wordt. DAT Arnhem besloot de proefnemingen op kernphysi6ch gebied van de K.E.M.A te subsidiëren met f2500 per jaar. DAT de Nederlander J. B. in Turnhout Vrijdag terecht zal staan vanwege roulet tespel in de olub Entre Nous te Baarle- Nassau. DAT gedeelten van de wegen Reusel— Lage MierdeHilvarenbeek en Someren —Asten—Eijdel van 14 Febr.—19 Fehr voor het verkeer gesloten zijn. DAT vandaag Hr Ms mijnenveger Box tel uit de V.S. in Nieuwediep verwacht wordt en morgenavond Hr Ms fregat Van Speyk na W'z jaar verblijf in de Ned. Antillen ter rede van Texel wordt ver- DAT de gemeente Eindhoven en twee grote industrieën gaan samenwerken ia- zake de gemeenschappelijke bouwpro gramma's van woningen. DAT de P.T.T. aan het verzoek van de K.N.A.C. om na telefonischs weeropgave een opwekking te geven aan de weggebruikers om te zorgen voor goede verlichting bij duisternis, niot kan DAT de schrijver Pasquino (Joh. Luger) vanwege een artikeltje in De Tel., waar- In hij de „schietdiender" in het ootje nam, door de A'damse recherche is ver- DAT in de nieuwe Oranje-kazerne te Schaarsbergen 50 vaandrigs van het 41ste regiment infanterie beëdigd werden. DAT de scheepswerf en mach.fabriek Verschure en Co. N.V. te Amsterdam-N binnenkort in Purmerend 100 woningen voor haar personeel zal bouwen, stemming van Gedeputeerden vai Holland. DAT B. en W. van Velsen achter de IJmuiden6e vissershaven een nieuw slachthuis willen bouwen, waarin met de lopende band gewerkt wordt (kosten f lVi millioen voorzien jaarlijks exploitatie tekort 109.000). DAT bü de Staatsmijnen een onderzoek wordt ingesteld naar aanpassingsproble men bij niet uit de mijnstreek afkomstige personeelsgelden. Een groot gala-toilet. Als mate riaal is het moderne flach print gebruikt. Dit is een chenille pa troon op organza gespoten. Een uitwolkende sleep van fijne voile is aan de rugzijde aangebracht. Het KNMI te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen Noordwest en Noordoost. Vannacht lichte, plaatselijk wellicht matige vorst. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt vanmorgen om ZON EN MAAN Zondag: Zon van 8.03 uur tot 17.50 i Maan van 24.45 uur tot 9.48 uur. Maandag: Zon van 8.01 uur tot 17.52 i Maan van 1.53 uur tot 10.15 uur. Maandag: L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1