Jticuiwc £dteri)c (üourant Coty wijst thans Pflimlin aan als formateur Meisjes doen mannenwerk Auto tijdens sneeuwbui het kanaal in: 3 doden Duitse televisie haalt de huwelijksmoraal omlaag Jeugd van Vught vermaakt zich met atoombommen WistU BUREAUX: Steenitraat 17. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINZ CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken *0 m.ntié>.^ .Staat* astlcft t< (tdkra «qn hert in ieqheaspoti" Man van ervaring uit vele kabinetten Deze M.R.P.-er zal aansturen op nationaal kabinet PRESIDENT COTY van Frankrijk heeft de Volksrepublikein, Pierre Pflimlin, verzocht een nieuwe regering te vormen. Deze heeft in be ginsel de opdracht aanvaard. Hij zal vanavond aan president Coty mee delen, of hij meent een kans van slagen te hebben. Zoals men weet, aan vaardde Pflimlin de opdracht, nadat de conservatief Pinay de opdracht had teruggegeven. Het was de partij van Pflimlin, dus de R.K. partij der Republikeinse Volksbeweging (M.R.P.), die de formatiepoging van Pinay deed mislukken. Evenals de partij der socialisten besloot de M.R.P. haar leden geen zitting te laten nemen in een eventueel kabinet Pinay. De 48-jarige Pflimlin is eerst na de I zal trouw blijven aan de traditionele oorlog in de politiek gegaan. Hij heeft, Franse edelmoedigheid, doch er tezelf- volgens Reuter, tussen 1947 en 1951 in dertijd naar streven, de banden die het acht opeenvolgende Franse regeringen Franse moederland met zijn overzeese de portefeuille van landibouw beheerd Hij staa». bekend als een deskundige op het gebied der Franse economie. Voorts behoorde hij tot de kleine minderheid det Volksrepublikeinen, die enkele n regelen van ex-premier Mendès-France hebben gesteund. Hij stemde vóór overeenkomsten van Parijs, betreffende de Westduitse souvereiniteit en de be wapening. Pflimlin was een der grond leggers van het plan voor een zooge naamde „groene pool", een Europese landbouwge-meensohap, welk plan c gedragen werd aan de Organisatie Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) Pflimlin heeft verklaard, dat hij regering hoopt te vormen, bestaande uil vertegenwoordigers van al'le „ware pubükeinen". De regeling der proble men in Noord-Afrika noemde hij de be langrijkste kwestie van het ogenblik. Men weet. dat Mendès France er ook zó over dacht, maar dat'deze juist ove Noordafrikaanse kwestie gevallen is dien het mij mogelijk is een regering te vormen, aldus de formateur, zal ik mij in de eerste plaats met Frans Noord- Afrika en de Franse overzeese gebieds delen in het algemeen bezighouden. Ik Duitser pleegde aanval op Hoffmann De naam van de pleger van de aanslag op de Saarlandse premier, Johannes Hoff mann, Is nu bekend. Het is de 35-jarige kantoorbediende Matthias Goebel, uit München. Hij is evenwel voortvluchtig, lodat men over zijn motief nog in het onzekere verkeert. TITO TERUG IN JOEGOSLAVIË President Tito is van een reis van twee maanden aan India en Birma in Joego- «lavië teruggekeerd. Hij arriveerde aan boord van 't marlne- opleidlngsvaartuig „Galeb" in de haven van Rijeka, in Noord-Joegoslavië. Na de val van het kabinet Mendès- France, heeft Pinay geen kans gezien als formateur z\jn mannetjes b\j el kaar te krijgen. Na diens mislukte pogingen, heeft president Coty thans Pierre Pflimlin, behorende tot de Republikeinse Volksbeweging met de opdracht belast. De foto toont hem hier, met een zeker „gevoel van te zullen slagen" en het zal deze 48-jarige advocaat uit de Elzas, doorkneed in het vak, want hij had in uele kabi netten zitting, zeker niet ontbreken aan een handig pleidooi.... voor zich zelf en, naar wij hopen, voor het nationaal belang van Frankrijk. gebiedsdelen verbinden, een definitieve Zo is het thans Pflimlin. die moet po gen de onverzoenlijke partijen tot elkaar te brengen, opdat er een nieuw kabinet gevormd zal kunnen worden. Pflimlin. die bekend staat als een handig advocaat, zal het zeker niet aan overredingskracht ontbreken. Bovendien maakt hij op ve len een sympathieke indruk, hij laoht graag! Aangezien het falen van Pinay als formateur te wijten was aan de houding der M.R.P.-fractie, lag het voor de hand, dat president Coty thans aan een M.R.P - lid opdracht gaf de crisis tot een oplos sing te brengen Pflimlin staat welwil lend tegenover de. door Mendès-Franc» geleide, binnenlandse politiek en dus zou hij gemakkelijker kunnen marchanderen met de linkse en rechtse partijen om tot een werkelijk nationaal kabinet te ko- Men moet echter niet vergeten, dat de socialisten Pinay ook al niet hebben ge steund, zodat Pflimlin handen vol werk zal hebben, hen voor zijn regeringskar retje te spannen. Voor het geval ook hij niet zou slagen, worden als mogelijke opvolgers reeds de radicaal Mayer en de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, Edgar Faure, genoemd. Faure behoort even eens tot de partij der radicalen. De in ternationale situatie eist wel, dat men in Frankrijk op sportieve wijze een beetje haast maakt met een nieuwe regering. Op Vlaggetjesdag H.M. de Koningin 21 Mei naar Scheveningen Het comité „50 jaar Scheveningse Haven" heeft onlangs ktfningin Juliana uitgenodigd tot bijwoning van de Vlaggetjesdag op 21 Mei a.s. Deze dag zal het hotgoepunt vormen van de feestwee-k ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaan van de Scheveningse haven. De koningin heeft het comité medegedeeld dat zij in de gelegenheid hoopt te zjjn op 21 Mei een deel van de festiviteiten mee te maken. Naar alle waarschijnlijkheid zal Hare Majesteit dan ongeveer te 2 uur arri veren. Zij zal slechts enkele uren ter beschikking hebben voor haar verblijf. In verband hiermede zal haar bezoek uitsluitend kunnen betreffen de te organiseren tentoonstelling over de Scheveningse visserij en folklore in 't haringafslaggebouw aan de Vissers- havenweg, alsmede de vlootrevue. Het is niet uitgesloten, dat de Koningin zich op een logger zal inschepen om op de zee een loggerp*rade af te nemen. Of Prins Bernhard en één of meer Prin sessen ook acte de p^f sence zullen geven, is nog niet bekend. Het is niet waar schijnlijk, dat het kopinklijk jacht Piet Hein zal worden ingeschakeld vooi vaarpartijtje. DE COTY'S IN MEI NAAR DENEMARKEN De Franse president en madame Coty zullen op 15, 16 en 17 Mei a.s. een officieel bezoek aan Denemarken brengen. Aldua is op de Franse ambassade ln Kopenhagen bekendgemaakt. Verkeersdrama bij Coevorden Gisteren 1» ln de Lutterhoofdwijk te De Krim (bij Coevorden) een auto te w geraakt, waarin vier personen zaten. Drie van hen, landbouwers uit De Velde bij Gramsbergen, kwamen om het leven. Het waren de 49-jarige F. Ranter en zijn 17- jarige zoon G. Ch. Ranter en de 58-Jarige E. J- Meyerink. De vierde inzittende, de 51-Jarlge heer G. J. Grimmerink, bleek, toen een half uur na het ongeluk de slachtoffers uit de auto waren gehaald, nog in 'even te zijn. Hij i9 in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Hoogeveen gebracht. Het personeel van de aardappelmeelfa briek „Onder Ons" in De Krim toonde zich bij de redding zeer actief, door stond zuurstofapparaten te halen, arts en een slager uit De Krim begaven zich, direct na het ongeluk te water, om de inzittenden van de auto te helpen. De politie zoekt de bestuurder van een niet te grote wagen, die, komende uit de richting Ane, de plaats van het ongeluk Evangelische Kerk klaagt De televisie-commissies van de Evange lische en de R.K. kerk in Duitsland heb ben zich er voor uitgesproken, dat ir televisieuitzendingen alles geweerd zal worden, wat de religieuze vrede zou kun nen verstoren. Voorls hebben zij positieve instelling tegenover het u verlangd, waardoor de Juiste verhouding tussen ouders en kinderen tot uiting moet komen en de verantwoordelijkheid tegen over het gezin moet worden versterkt. Men keert zich tegen alle uitzen dingen, die het besef voor de waar digheid van het huwelijk zouden kunnen verminderen. Tot behoud van een zedelijke levensorde wordt verlangd, dat geen verruwende han delingen zullen worden getoond en dat in het algemeen alles vermeden wordt, wat het schaamtegevoel kan Sneeuwstormen en wassende rivieren Lawines sluiten 4500 mensen van de buitenwereld af Tot dusver werden echter geen ernstige gebeurtenissen gemeld Door felle sneeuwstormen zijn in Frankrijk opnieuw lawines ontstaan. In twee ski-centra langs de Frans-Italiaanse grens, zijn 4500 personen van de buiten- wereld afgesloten. De lawines komen voornamelijk voor in Z.O.-Frankrijk, N.W. j Italië en sommige delen van Zwitserland. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds is vermeld, laten wij nog volgen, dat een I nieuwe zware sneeuwstorm Val d'Isere en Alpe d'Huez teisterde, toen wegwerkers en spoormannen zich een weg probeerden te banen door de reusachtige sneeuwmas sa's, welke deze plaatsjes van de buiten- i wereld afsneden. In de Zwitserse en Italiaanse Alpen is de situatie ongeveer hetzelfde. Door een reeks van lawines bij het dorpje Claviere is de weg. die Frankrijk en Italië via de Monginevro-pas verbindt, op Italiaans grondgebied geheel geblokkeerd. In Italië 1» van de ruim 3000 meter hoge Punta Lamet een reusachtige lawine, ter breed te van 80 meter en diep 18 meter, naar be neden gekomen. In het Zwitserse kanton Valais zijn ettelijke bergdorpjes tengevolge van land verschuivingen en lawines van de buiten wereld afgesneden. Wegen en spoorbanen werden geblokkeerd en telefoonverbin dingen verbroken. In het algemeen be staat er geen onmiddellijk gevaar voor de geïsoleerde plaatsen- De levensmidde- lenvoorraden in de hotels zijn ruim vol doende voor de hele. tijdelijke bevolking. Uit vele plaatsen in Europa wordt ▼oorts gemeld, dat het water in de grote «ivieren wassende is. Zo stijgt het water van de Rijn ongeveer zeven en een I cm per uur. Het water in het Meer Genève is sedert Zondag ongeveer 8i gestegen. Alle sluizen zijn geopend. Wat Oostenrijks Tirool betreft, is de grote weg tussen Langen en Stuben versperd door lawines, evenals de verbinding tussen Lechleiten en Steeg in het district Reutte. De pas over de Arlberg, tussen St Anton en St Christoph is gesloten met het oog op het lawinegevaar. In Zuid-Zweden viel eveneens veel sneeuw, waardoor het treinverkeer ernstig wordt belemmerd- Hier en daar zijn electriciteitskabels ge broken. Ook de telefoondiensten onder vinden hinder van de zware sneeuwval. Volgens latere berichten hebben in Zwitserland vliegtuigen levensmiddelen uitgeworpen, voor arbeiders van de krachtcentrales van La Sixencc en Arolla, gelegen in het kanton Wallis. ZU zijn van de buitenwereld afgesneden. Een metaal- gieterQ werd onder een laag modder van ongeveer zes meter bedolven. Bjj Alber- taille glijdt langzaam een hoeveelheid aarde van 1200 vierkante meter, in de richting van de Zwitserse grens. Later meldde Reuter: Tengevolge van een geweldige aardver schuiving zijn het weg- cn spoorverkeer tussen Mar-tigny en de grote Sint Ber nard gestremd, aldus te Genève or.tvan- gen berichten. Tien duizend kubieke me ter aarde, stenen en bomen Is naar bene den gekomen, waardoor de electrische bovenleiding van de spoorweg over grote afstand werd vernield. kwetsen. De commissies hebben ge zamenlijk algemene richtlijnen voor de televisie ontworpen, teneinde de zedelijke normen in de uitzendingen te waarborgen. Vreemde ziekte maakt Denen duizelig In een aantal steden en dorpen in Denemarken loopt een groot deel van de bevolking de laatste weken te zwaai en op straat. Vele mensen klagen over duizeligheid en verschijnselen die aan zeeziekte doen denken. De duizeligheid wordt veroorzaakt door een epidemische ziekte, dei even- wichtstoornissen ten gevolge heeft en gepaard gaat met neigingen over te ge ven. Gewoonlijk is de kwaal, die aan een onbekend virus wordt toegeschreven, na twee dagen over. Er is geen kruid tegen gewassen, verklaren Deense geneeskun dige autoriteiten. Otto Suhr vice-voorzitter van Bondsraad De sociaal-democratische burgemees ter van West-BerHjn, dr Otto Suhr, is gekozen tot vice-voorzitter van de West duitse Bondsraad (de Eerste Kamer van het parlement). Een andere sociaal-democraat, dr Wil helm Hoegner, premier van de staat Beieren, werd eenstemmig verkozen tot voorzitter van de commissie van buiten landse zaken passeerde, toen de ongelukkige auto, in een sneeuwbui in het kanaal verdween. Men vermoedt dat hij getuige is geweest van het drama en hij wordt verzocht zich oij de politie in De Krim of bij die van zijn woonplaats te melden. Churchill wil nu met Boelganin praten „Wilt u weer 2 jaar wachten?" vroeg oppositie In Noordbrabant is de winter- oefening Julius Corbulo" in volle gang. Vijftienhonderd man nemen er aan deel. In Helvoirt werd gisteren een imitatie-atoombom tot ont ploffing gebracht. Lt.-gen. Op- somer en andere hoge autoritei ten bleven rustig kijken hoe de paddestoelwolk opsteeg. Kampen voor werkloze negers De Zuidafrikaanse Volksraad heeft een wetsontwerp aangenomen, tot instelling van kampen voor werkloze of ongewenste negers uit de steden- Het wetsontwerp beoogt, de toevloed van negers naar de eteden te stuiten, en beperkt hec aantal huisbedienden, dat bij de werkgevers mag Vragen over growdlverilies in de Biesbosch Manoeuvre Julius Corbulo 't Klinkt vreemd, maar voor winterkleding is het thans te warm In een lenteachtige temperatuur, geheel verschillend van die, waaronder vorig jaar in Overijsel een winteroefening werd gehouden, bevindt de staf van het Eerste Legercorps zich thans te velde bij Vught voor de manoeuvre Julius Corbulo". Zou dit niet verstandiger zUn? Premier Churchill heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat hij pogingen zal doen om, na de bekrachtiging van de Pa- rijse verdragen over de Westduitse her bewapening, persoonlijk contact op te ne en met de Russische premier Boelganin. In antwoord op vragen van socialisti sche zijde, verklaarde de tachtigjarige premier, dat de wijzigingen In het Krem lin geen verandering hebben gebracht ln zijn verlangen naar besprekingen op het allerhoogste niveau met het doel de span ningen tussen Oost en West te vermin- Een luid gelach veroorzaakte het Labourlid W. N. Warbey, toen hij ver klaarde dat Churchill nu al twee Jaar bezig was over vlermogendheden-bespre- kingen en hierdoor de kans om met de thans als premier afgetreden Malenkow gedachten te wisselen, had verspeeld. Warbey vroeg of de premier van plan was ;uw twee Jaar te wachten, zodat het misschien ook te laat zou worden om met Boelganin te spreken. Moraiikendamse vis afslag voor 37.000 benadeelt De directeur van de gemeentelijke vls- afslag te Monnikendam, de heer J. G. is gisteren gearresteerd verdacht van frau- n nadele van de visafslag, ten bedra- tn f 37.000. Niet alleen wordt de staf getraind in het opvangen van de moeilijke situaties, die dé moderne oorlog veroorzaakt, maar bovendien wordt de nieuwe winterkle ding geprobeerd. Van dat laatste komt thans niet veei terecht, omdat het heus nog te warm is, om die uitmonstering te dragen. Gisteren heeft men atoomoefeningen gehouden Het hoofdkwartier van luit.- gen. Opsom er werd door een atoombom Weggevaagd, maar een enkele kilometers verder opererende schaduwstaf, kwam irstond in actie. De verbindingen blijken ook bij deze I oefening weer een zwak punt te zijn. Veel meer nog dan thans geschiedt, zal de radio moeten worden Ingeschakeld. Tot groot vermaak van de Vughtse :s het verdere verlies van landbouwgron- I schooljeugd werd gisteren met den in de Biesbosch tegen te gaan en namaak-atoombommen geoefend: reeds verloren gegane landbouwgronden van Nederlands- en een van Brlta make- terug te winnen. I lij. De inheemse, die f 360.kostte ont- Weer een overval te Wijde Wormer Voor tweede maal in 14 dagen overval op twee bejaarden Gisteravond om kwart voor elf is voor de tweede maal in veertien dagen een overval gepleegd op de twee bejaarde bewoners, de broer en zuster H. en G. Heudikhuizen (65 en 69 jaar), van een boerderij aan de Noorderweg te Wijde Wormer. Opnieuw werden de oude men sen bedreigd door een gemaskerde man, die een vuurwapen ln de hand had en „je geld of je leven" riep. De heer Heu dikhuizen, die reeds in bed lag schreeuw de luid om hulp, waarop een 40-jarige boer, die in de boerderij overnachtte, uit bed sprong en zich op de overvaller wierp. Er ontstond een gevecht, waarbij de boer het masker voor het gezicht van de overvaller kon wegtrekken. Deze kon zich echter bevrijden en nam ijlings de vlucht. Onmiddellijk werd de rijkspolitie ge waarschuwd, die met leden van de dis trictsrecherche uit Amsterdam 6poedlg Bezoek aan Zeeland Minister Algera Geen broedende kip storen Minister Algera heeft gisteren, verge zeld door o.a. ir A. G. Maris, directeur- generaal van rijkswaterstaat, een bespre king gehad met Gedeputeerde Staten van Zeeland De minister kon nog geen positieve uit spraak doen over de vraag of er oplossin gen mogelij.k zijn, waarbij de Zeeuwse cultures kunnen blijven behouden. Hij zei, dat men een broedende kip nooit mag DAT de ministers Cals en Van de Kleft de Ned. Kastelenstichting opdracht gaven te rapporteren over de nood van onze kastelen. DAT het Houtvoorlichtingsinstituut op 21 en 22 Febr. in het Kon. Instituut voor de Tropen te A'dam de houtvoorlichtings dagen organiseert. DAT de gemeente Waarde gedeputeer- ;n van Zeeland wees op de slechte toe stand van de Scheldedijk en aandrong op verbetering voor de herverkaveling. DAT bij de hengstenkeuring in Goes in de Kon. Ver Het Ned. Trekpaard de zwartschimmel Victor van Eversdam kampioen 1955 werd. DAT R'damse beroepschauffeurs het rtiecomité R'dam, veiligste Stad van Ne derland, oprichtten om het aantal ver keersongelukken drastisch omlaag te drukken. DAT de Ned. Mij voor Nijverheid Handel een speciale commissie voor woningbouw instelde onder voorzitter schap van oud-minister prof. dr A. H M. Albregts. DAT in een houten werkloods van land bouwwerktuigen van Van Beek en Van de Marei te Hoofddorp brand ontstond, waarbij een bulldozer en een tractor totaal werden vernield. DAT tegen de gebroeders A. L. en L. L. uit Groningen resp- 1 J. en 3 mnd en 1 J werd geëist wegens roofoverval op de 39-j. vis- en groentehandelaar A. v. Santen uit Surhuizum (Fr.). DAT de emigratie-attaché van de Cana dese ambassade in Sléeuwijk aanwezig bij de sluiting van de landbouwop- leiding van adspirant-emigranten ln de Biesbosch. DAT de fiscale inlichtingen- en opspo- ingsdlenst in 1954 280 gevallen van belas- ingfraude behandelde en in 129 gevallen proces-verbaal opmaakte. DAT het maandblad Oost en West r een speciaal Latijns-Amerika-numr van 80 pagina's uitkwam. DAT op 4 Mei vanuit Bayeux in Frank- j rijk, waar 2 Ned parachutisten begraven zijn een radioreportage zal worden ver zorgd l.v.m. de viering van de Bevrijding i DAT de vroegere leden van de 15e j Cavalry Group van het Amerikaanse leger en van de 52ste Britse divisie, die betrok-1 ken waren 'oij de bevrijding van Roer mond uitgenodigd zijn de 4e en Se Mei daar mee te vieren. DAT Bolsward de verwerving van zijn stadsrechten in 1455, waarbij o m- de be kende pater Brugman betrokken was. deze zomer feestelijk gaat vieren en de raad hiervoor f 20.000 voteerde. DAT de lezingen van de Amerikaanse specialisten voor de detailhandel in ons land reeds door 1500 detaillisten beluisterd werden en nu A'dam aan de beurt is. waarna de 15 Amerikanen naar België. Italië en Frankrijk trekken. ter plaatse was. De man bleek door stal raam naar binnen te zijn geklommen. De boer en de familie Heudikhuizen kon den een vrij gedetailleerd signalement van de dader geven. Een politiehond werd ingeschakeld, doch alle nasporingeo waren tot dusver vergeefs. Iets voor u? plofte op de grond. De paddestoel ver- De tienmaal goedkopere Britse „bom" ontplofte met een harde knal op grote hoogte, zonder dat het echter tot rook ontwikkeling kwam. Vandaag zou de oefening aflopen. In de afgelopen nacht zijn de bevoorra dingsafdelingen nog hard in touw ge weest dank zij een map met papieren, die zU gisteravond van luit.-gen Opso- mer ontvingen. In negen maanden Zes maal brand bij zelfde landbouwer Voor de zesde maal sinds vorig jaar Juli is gisteravond brand uit gebroken bij de landbouwer E. in Zieuwent (gemeente Lictenvoor- de). Nadat bij de vorige vijf bran den de gehele oogst de schuren en het achterhuis afbrandden, werd nu een pas opgebouwde schuur in as gelegd. Het vee werd. op een kalf na. gered. De politie, die moedwillige brandstichting vermoedt, tast om trent de beweegredenen in het Vaticaan tikt Beierse regering op de vingers De apostolische nuntius in de bonsrepu bliek, aartsbisschop dr Aloys Muench. heeft bij de Beieroe regering een bezwaar Ingediend tegen een aan de Landdag voorgelegd wetsontwerp over de opleiding van onderwijzers. Dr Muench heeft mede gedeeld. datnaar opvatting van het Vati caan de in het wetsontwerp voorgesteld* interconfessionele opleiding vkn onder wijzers in strijd is met het Beierse con cordaat De opleiding der onderwijzer» is één van de voornaamste strijdpunten geweest bij de verkiezingen, die onlangs in Bele ren zijn gehouden. De Beierse Christelijke Partij heeft onvoorwaardelijk de eis ge steld. dat de opleiding naar godsdienstige richting gescheiden zou blijven. Door deze eis heeft de Christelijke Partij, die verre weg de grootste in het land is. Alle andere partijen tegen zich Ingenomen en is zij in de oppositie gedrongen. Een der gestes van de antlclericale Beierse coalitie is geweest de Indiening van een wetsontwerp, dat beoogt alle onderwijzers te doen opleiden. Sneeuwbuien Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Overwegend matige wind, eerat zuidwestelijk later veranderlijk. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag lichte dool. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zoo van 8.05 tot 17.49 uur; iaan van 24 00 tot 9.27 uur. Op 14 Februari L.K. Een complet, is altijd een gekleed toilet. De mantel is in dit voor beeld, gevoerd met de japonstof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1