KARSOTE MB Vroeger Indianendorp :e aluminiumstad nu ma chtig< AM STL EVEN levensverzekering AKKERTJES raam zacht van inkomen uit hout Tweede Kamer accoord met wijziging Begrafeniswet Chefarine 4 4ljBSBjSE22HH[L ,De zwarte ruiter" verdacht van moord op postman Operatie Exodus van negers uit Johannesburg 5 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 ENORME INDUSTRIE IN CANADA Iti Kitimat komt een kunstmatige waterral (16 x de Niagara) DE INDIAANSE dorpjes in Canada kenmerken zich meestal door een een voudig en bijna onbekend bestaan. Sommige worden toeristencentra waardoor de bewoners al spoedig handige zakenlieden worden, maar de meeste dorpjes leven door de jaren heen in vergetelheid en haast niemand kent hun namen. Eén van deze plaatsjes waarvan niemand ooit gehoord had, is Kitimat, dat hoog in het Noorden van Canada ligt. Op de meeste kaarten was het niet eens te vinden want zó onbelangrijk was Kitimat met zijn ca. 2500 inwoners. De Indianen sleten hun dagen met wat landbouw en visserij en waren verder volkomen tevreden tot er op een dag enige schepen in de baai verschenen en er drukdoende en gewichtig uitziende mannen aan land stapten, die over het oude stadje een roes loslieten van grote getallen, plan nen en barakken. F.n in deze barakken woonden de man ren van de Aluminium Company of Ca nada. een maatjchaopii. die besloten had om daar in Kitimat de grootste alumi- riumindustrie van Amerika on te richten Wart het was juist Kitimat dat met ziin omeevin? aan a"e factoren voldeed, die voor een dergelijk plan zesteld werden En aangezien aluminium 'n wereldmacht is waar de moderne techniek niet meer buiten kan. besliste knnine Aluminium, dat Kitimat dus een beslissende n'aats in de menselijke samenlevine zou krijgen en een stad van 50 000 inwoners moet wor den. compleet met brede straten, havens en glanzende auto's. En over dit alle* heen de industrie van het Aluminium, waardoor men er maar liefst een derde van de wereldproductie aan aluminium zal leveren. De Indianen van het dorpje wreven verbaasd hun ogen uit en dat was dan ook nog wel het laatste wat ze konden doen. want van toen af aan dicteerde ko ning Aluminium zijn wetten. Er werd niet meer gevist, maar er werden fabrie ken gebouwd en ..hoogovens" voor het aluminium. Het waren grote bouwwer ken maar dat mocht ook wel. want een derde van de wereldproductie is heel wat De werkzaamheden zijn echte- nog n:et klaar Pas omstreeks 1958 za! men de laatste hand aan het project hebben ge legd. waarop Kitimat ziin plaats als grootste oroducent van aluminium zal in nemen. De gehele omgeving wordt door het project totaal anders, want het stich ten van een stad is slechts een onderdeel van het ge-hele plan. De hoogovens van het aluminium vragen natuurlijk een enorme hoeveelheid energie en waar Grieperig Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J haalt men daar in het barre Noorden van Canada nu eensklaps een paar millioen p k. vandaan? Men zocht de omgeving af en vond de berg Dubose geschikt om cr een waterval in te maken, die een kracht centrale in beweging zal brengen Een groots werk voor een grootse toekomst vraagt echter ook grote maatregelen en die nam men dan ook Deze kunstmatige waterval wordt maar eventjes ca 18 x zo hoog als de wereldberoemde Niagara. In het hart van de berg heeft men een ondergrondse krachtcentrale gebouwd, die practisch gereed is De centrale bevat drie enorme turbines, die het water van de kunstmatige Niagara zullen opvangen. Het water voor de waterval zal worden geleverd door de Nechako rivier, die een honderd meter lange dam krijgt. Over 80 km zal de opgewekte stroom naar Ki timat worden gedragen. Holle aluminium masten, zo hoog als een huis van 7 ver diepingen. zullen over ravijnen en bergen kabels naar Kitimat voeren, die in zich zullen dragen een hoeveelheid electrici- teit voldoende voor de behoefte van een stad als Parijs. Door middel van deze energie zal men dar. over drie jaar 85 millioen ton aluminium produceren; om streeks 1960 zal men er een half millioen ton voortbrengen, een hoeveelheid, die practisch gelijk staat met een derde van de wereldproductie. Door het project zal een nieuw, druk scheepvaartverkeer naar het hoge Noor den ontstaan, want de benodigde ertsen moeten in grote hoeveelheden naar Kiti mat worden vervoerd. Mau Mau en het Evangelie Vooraanstaande figuren van de Pro testantse kerken in Kenya hebben bjj gouverneur sir Frederick Crawford ern stige bezwaren geuit tegen een deel der maatregelen, die de regering heeft afge kondigd in de strüd tecen de Mau Mau. In het bijzonder geldt deze critiek de verregaande bevoegdheid van de hulppo litie om tot arrestatie over te gaan Op de loyale bevolking heeft deze maatregel geen prettige indruk gemaakt. De leider van de Schotse kerk in Oost:Afrika. rev. David Steel, is van mening, dat twintig proeent van de personen, die in concen tratiekampen ziin opgesloten, onschuldig zjjn. Hoe kunnen wij de Afrikanen het Evangelie van gerechtigheid, en naasten liefde prediken, als deze mensen, die re gering en Christendom op één lijn stel len, zelf het slachtoffer worden van een onrechtvaardige maatregel van de staat, zo vraagt deze predikant zich af. Miniatuurstad Rommel dam met Pinksteren gereed In Oisterwljk la een persconferenti gehouden, waar een uiteenzetting wer gegeven over de aldaar te stichten mi niatuurstad Rommeldam. Rommeldam is uit particulier initia tief geboren en wordt met particuliere gelden gefinancierd De tekenaar Marten Toonder zeide, dat Rommeldam niet moet worden gezien als een verzameling van huisjes. Het moet een levend geheel worden. Van daar dat er een luchthaven komt. Trei nen zullen binnenlopen en vertrekken. Er zal een sfeer van een levend stadje worden geschapen. Naast het stadje zal het slot Bommel- stein verrijzen, waar de verhalen var Toonders fantasie zullen spelen. Het bosterrein waarop Rommeldam wordt gebouwd is ruim 2 ha groot. Voorlopig worden 300 huisjes gebouwd, met een doorsnee hoogte van ongeveer 60 om Het slot Bommelsteln zal 3 meter hoog worden. Het 'komt op een heuvel te lig gen en wordt omgeven door een gracht. Het geheel wordt des avonds verlicht, terwijl muziek uit de verschillende ge bouwtjes zal klinken Men tracht de miniatuurstad met Pink steren gereed te heboen. Bosschop stelde zich voor Programma bezoek Begroting (3,5 ton) is half pet Ceylonse premier Nederlandse advocaten naar Indonesië? Troepenvervoer met K.P.M. naar Ambon De vertegenwoordiger der republiek Zuid-Molukken in Nederland, dr J. Ni- kijuluw. heeft de Indonesische procureur- generaal verzocht om mede te werken, dat er een visum aan twee Nederlandse ad vocaten zal worden verleend, die bereid zijn de verdediging van de aanhangers der republiek Zuid-Molukken in Indonesië ter hand te nemen. Zij kunnen geen In donesische advocaten vinden, daar deze bang zijn voor wraakneming. Verschillen den hunner hebben dit verklaard. Twee bekende Amsterdamse advocaten zijn be reid naar Indonesië te gaan indien hun practijk er niet onder lijdt. Bovendien zijn er twee Franse advocaten gevonden, die bereid zijn de verdediging op zich te ne men en men is van'plan op hen een be roep te doen als de Nederlanders verhin derd zijn. Er is haast bij, want te Makas sar is het proces begonnen tegen Albert Manuhutu en te Djokja zullen ministers van de republiek terecht staan, aldus het A.D. Voorts deelt dr Nikijuluw mede, dat het Indonesische troepenvervoer naar de Zuid-Molukken in December jl. het drukst is geweest. Met het voor het Indonesische leger in charter varende KPM-schip Wai- werang zijn volgens De Tel. 3 TNI-batal- jons van Soerabaja naar Makassar over gebracht, vanwaar 12 luchtmachtvlieg tuigen voor het verdere vervoer naar Ambon zorgden. De eerste Indonesische troepen, die in 1954 waren overgebracht, zijn militaire politie geweest, die in Februari met de Van Riebeek van Soerabaja naar Ceram vertrokken. In April vertrokken de Wai- kelo, de Waibalong en de Tasman met 3'ï bataljon artillerie. 2 batterijen, en op 10 Juli de Van Swoll met versterkin gen voor Kaibobo. Kairatoe en Kamal op Ceram, waarna het schip gewonden terug bracht. Eind Juli voeren de Baud, Van Riemsdijk, Van Riebeek en Tasman met duizenden militairen van Java naar Ce ram. en in September de Baud. Van Swoll Bakongen. Van Riemsdijk en Tasman met duizenden manschappen der infanterie en de mobiele brigade naar Ceram. waar zij o.a. werden ingezet bij Taniwei. Tegen Kamper arts 1 jaaT celstraf geëist Voo- de Zwolse rechtbank is tegen de 46-jarige arts P. de B. te Kampen, die een vrouw in behandeling had genomen teneinde zwangerschap te verstoren, anderhalf jaar gevangenisstraf geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Bovendien werd drie jaar ontzegging ge- eist van de bevoegdheid de geneeskunde uit te oefenen. Uitspraak 22 Februari. In de Gang der Beroemdheden van de universiteit te Wenen ls een borst beeld onthuld om de nagedachtenis te eren van Sigmund Freud. de grondlegger van de psycho-analytische school en oud hoogleraar aan deze universiteit. Heffingen van 226.000 ha verdeelt naar gTondsoorien (Vari'een onzer verslaggevers) Leden van de Nederlandse Vereniging van Boseigenaren zijn van mening, dat het, op 3 Mei 1954 in werking getreden Bosschap te duur is en activi teiten naar zich toehaalt, die niet des Bosschaps zijn. Op een vergadering van die vereniging, die medio Januari in Arnhem is gehouden, kwam dat tot uiting in een motie, welke gericht was tegen de, door het Bosschap bij de S.E.R. ingediende begroting, die over een tijdvak van 20 maanden loopt (van 3 Mei 195431 December 1955) en die een totaal bedrag omvat van f 340.350. leden, ir P. de Fremery In een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie zette de voorzitter var het Bosschap. Ir P. de Fremery, uiteen dat dit bedrag verkregen wordt door hef fingen die overigens nog geenszln» definitief zijn. Ten einde het rechtsgevoel te bevredigen, ls voorgesteld, de heffingen te variëren r.aar gelang van de grond soort. Zij zullen dan bedragen: f 0.30, f 0 90 of f 1.75 per ha. Het bosareaal in Nederland bedraagt rond 250.000 ha en men rekent, dat daar van 228.000 ha belastbaar is. De jaarlijkse houtproductie in Nederland is rond 750.000 m3 en de gemiddelde prijs taxeert men op f 45 per m3. Het inkomen hout bedraag rond f34 millioen per Jaar en de begroting van het Bosschap is 12 maanden 0.6 pet van het inkomen uit Taken van het Bosschap Het Bosschap heeft zichzelf een aantal omvangrijke taken gesteld, die een bezol digde voorzitter (vergoeding f 15.000 plus f 8.000 reis- en verblijfkosten) nodig ken. alsmede een secretariaat, anderhalve ton ls uitgetrokken. Het is gevestigd in een pand Laan Copes in Den Haag maar verhuurt daarvan enkele lokalen aan andere or ganen. die aan huur per Jaar f3400 be talen. Het heeft voor rutm f 33.000 mate rieel uitgaven. Het geeft subsidies aan Bosbouwproefstation T.N.O.. Bosbrand en andere instellingen tot een be drag van f 65.000. Tot de Inkomsten van het Bosschap De- horen ook bijdragen van het Rijk, de Spoorwegen, Verzekeringsmaatschappijen W.B. en het Natuurfonds ten be hoeve van de Bosbrandweer tot een be drag van' rutm f 42.000. Er zijn 10.000 ondernemers in de Neder landse bosbouw werkzaam, 3500 vaste- en 7500 losse arbeiders. Met en voor hen regelt het Bosschap de teelt en opslag van bosbouwproducten. streeft het naar ratio nalisatie en normalisatie van ondernemin- n en producten, regelt het alle arbeids- •orwaarden, lonen e.d. van het bosbouw- personeel. En dan zijn er nog een groot aantal administratieve taken. Het Bos schap, dat in opbouw Is, heeft een aantal Commissies van bijstand Ingesteld, die de. hierboven genoemde taken verdeelden Het houdt zich ook bezig met de voorbe reiding van de Boswel. Enkele van de genoemde commissies hebben reeds rapporten uitgebracht: er een over Bosbouwvoorlichting en inder over de invloed van het succes sierecht op bosbezit. Vooral het laatste Is belangrijk, omdat door het betalen van •ssierechten het bosbezit dikwijl» wordt versnipperd. Een particulier bo» •ererft in 100 jaar driemaal. Het Bosschap waakt er tenslotte dat het bosareaal in Nederland niet klei ner wordt, wat, in verband met de hout productie. de recreatie en de betekenis, die het bos heeft voor de landbouw be langrijk is. De consequenties van het verzet in de Vereniging van Boseigenaren tegen de be groting, zullen in die organisatie zelf ge trokken moeten worden. Twee bestuurs- hr mr C. M Nispen tot Sevenaer, zitten in het dagelijks bestuur van het Bosschap. Andere bestuursleden zijn: de heren H Kikkert (Ned. Chr. Landarbeidersbond) ondervoorzitter, ir F. W. Malsch, directeur van he,t Staatsbosbeheer. H. J. de Boer (Alg. Ncd. Agrarische Bedrijfsbond). A. A Pannebakker. R.K. Landarbeidersbond. Secretaris is mr S. J. Halbertsma. De premier van Ceylon Sir John Ko- telawala, die zo men weet, van 12 tol 14 Februari a.s. een bezoek zal brengen aan Nederland, arriveert Zaterdagmor gen te 10.30 uur op Schiphol. Het pro gramma voor die dag vermeldt: 12.00 uui bezoek aan minister Drees. 12.30 uur be zoek aan minister Luns. 13.00 uur infor mele lunch in Hotel des Indes. 15.30 audiëntie bij H. M. de Koningin en ,20.15 uur diner aangeboden door de voorzittor van de raad van ministers en Drees in Hotel de Witte Brug. Voor Zondag 13 Februari vermeldt het programma: 11 uur vertrek naar Delft, 11.30 uur bezoek aan het museum ..Huis Lambert van Meer ten" en wandeling door de stad. (Str John ts ereburger van het eilandje Delft bij Ceyion), 13.00 uur In formele lunch aangeboden door de ge meenteraad van Delft in het museum Prinsenhof. 16.00 uur bezoek aan het Kon. Instituut voor de Tropen te Amster dam. 18.30 uur ontvangst op de Brits ambassade te 's-Gravenhage, 20.30 uur in formeel diner gegeven door minister Luns n hotel Kasteel Oud Wasi Sir John vertrekt Maandag 14 Februari om 11.25 uur van Schiphol naar Duitsland. Toch is het zo! EEN PUNT AAN HET EI Met het al waard ■houd onvoltooid weien, dat eigenlijk in het moederlichaam tot volledige ontwik keling zou moeten komen. De vogel» zouden hiervan bü het vliegen echter overlast ondervinden en deponeren het jonge leven de gelegenheid krijgt ikkeling et Uitvoerig debat over amendementen Crematie, al blijft het uitzondering, thans wettelijk geregeld (Van een onzer verslaggevers) "VTA EEN DEBAT van vier uren heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wetsontwerp op de lijkbezorging met 68 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen stemden de V.V.D., de C.P.N. en de heer ir Van Dis (s.g.). De laatste uit geheel andere motieven dan de V.V.D. en de C.P.N.omdat hij de crematie geheel verboden wilde hebben, terwijl de liberalen en de com munisten van het standpunt uitgingen, dat de begrafenis gelijk moet wort- den gesteld met de crematie. In het wetsontwerp is dit niet gedaan. De gewijzigde wet gaat er namelijk van uit, dat begrafenis regel is en crematie uitzondering blijft. .De eindstemming over dit wetsontwerp was vooraf gegaan door een uitvoerige discussie over niet minder dan 12 amendemen ten. Over verschillende van deze amendementen werd mondeling gestemd, nadat er soms een vrij vinnig debat had plaats gevonden. Tijdens de debatten spitste zich v de verhouding tus«en de woordvoi van de VVD. prof. Oud en de ministei Binnenlandse Zaken. prof. dr Beel, toe. waarbij de principiële scheidingslijn tus sen de VVD-fractie en de fracties, dte achter de minister stonden steeds duide lijker naar voren kwam. Was het eerste amendement van prof Oud voor de bewindsman ai onaanvaard baar het lidmaatschapsbewijs van een erkende crematievereniging, inplaats van een codici! nog positiever «telde hi.i zich tegenover het tweede amendement van prof. Oud, dat de beperking var ouderlijk beschikkingsrecht over het lijk van een minderjarige wilde laten ver vallen. De bewindsman achtte dit amen dement buiten de grenzen van het com promis gaan, op grond waarvan het wets ontwerp tot stand was gekomen. Wanneei het amendement-Oud zou worden aan genomen zou de minister het wetsont werp terug moeten hemen. „Dat laatste is de grootste dienst, welke de minister mij zou bewijzen." zo repliceerde prof. Oud Het eerste amendement van prof. Oud. dat inhield, dat het lidmaatschap van een crematievereniging, voldoende wa» om het stoffelijk overschot van de betreffende persoon te doen cremeren, werd tenslotte verworpen met 66 tegen 18 stemmen Voor de VVD. de CPN. alsmede de CH- leden Krol, Schmal en Van der Feltz. de PvdA-leden Van der Goes van Nater* Goedhart en het AR-lld prof. Mr Ger- brandy. Het tweede amendement-Oud werd met dezelfde stemverhouding verworpen. Hier stemden voor de VVD. de CPN en de PvdA-leden mevr Ploeg-Ploeg. mevr. Heeroma-Meyling en de heren Goedhart. Van Steen. Vondeling, Nederhorst en Roemers. Het oprichten en Instandhouden van een rematorium gaf ook de nodige aanleiding tot discussie. De heer dr Bruins Slot (a.r.) had een amendement Ingediend. 'aardoor voor da oprichting van een crematorium geen verlof van de Kroon. van de wetgever nodig wa». Professor Oud kon noch de Kroon noch de wetgever accepteren, maar wilde ook de gemeentebesturen de bevoegdheid 'en. „Waarom de provinciale besturen dan niet bijgenoemd?" vroeg de heer Scheps (soc.) zich af. die van oordeel wa». dat het amencement-Bruins Slot ais een mitrailleur op het zo juist opgetrokken wetsgebouw werd gericht, zodat hij in geen geval zijn steun er aan zou g« Minister Beel achtte het staatsrechtelijk onjuist, dat de wetgever de wet zal gaan uitvoeren, hetgeen volgens hem de con sequent* van het amendement-Bruins Slot was. De minister kon dit amende ment dan ook niet aanvaarden en dreigde zelfs het wetsontwerp te zullen terugne men. indien het amendement-Bruins Slot werd aangenomen. ,.U brengt mij wel ln erleidlng om het amendement-Bruins te steunen." zo verklaarde prof Oud (11b.) „maar lk zal dit toch niet doen." Dr Bruins Slot verklaarde bil de replie ken. dat hij zelfs niet de schijn wilde wekken om Iemand in de verleiding te engen, zodat hij zijn amendement in trok. Bij dit onderdeel van het wetsontwerp de bouw van crematoria vond prof. Oud (lib.) gelegenheid fel van leer te trekken tegen mr Burger, die hem eer gisteren onverdraagzaamheid had ver weten. De liberale spreker had over wegende bezwaren tegen het wetsartikel, waarin wordt bepaald, dat omwonenden bezwaren kunnen maken tegen de oprlch- opvattingen aan de godsdienst ontleend. In zijn rede vergeleek prof. Oud de bouw van kerken met die van crematoria, het geen bij minister Beel een zichtbare on aangename indruk maakte. Dr Bruins Slot (a.r.) wees er terecht op. dat prof Oud geen rekening wilde houden met het feit. dat Nederland een land ls met een Chris telijke cultuur en een Christelijke zede en dat bij het onderhavige wetsontwerp de verdraagzaamheid voor de voorstandera van crematie op volle toeren werkt, ter wijl de prof. Oud er juist op uit ls de onverdraagzaamheid toe te passen door hen. die bezwaren tegen de bouw van een crematorium hebben de gelegenheid t« ontnemen deze bezwaren kenbaar te maken. Een amendement-Oud om ook de gemeenten toe te staan crematoria te bou wen en instand te houden werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor de VVD en de CPN. Een zelfde lot onderging het amendement van prof. Oud om niet alleen de wettelijke positie van het crematorium te Velsen maar ook dat van Dieren te er kennen. Met de VVD en CPN steunden hier enkele leden van de PvdA het amen dement. Een amendcment-Scheps (soc.) behelzende een erkenning van de wette lijke positie van het crematorium te Die ren, nadat hier eerst enkele wettelijke eisen waren gesteld, werd met algemene stemmen aangenomen. De andere amendementen van minder grote betekenis werden óf door de be windsman overgenomen óf aangenomen. De Kamer begon hierna met de behan deling van het wetsontwerp tot grens wijziging van Hellendoorn en Wierden, waarover zeven spreker» het woord voer den. De minister heeft vanmiddag deze sprekers beantwoord. Griepbestrijding mei 4 middelen tegelijk! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN SS «I Confrontatie in Ravenstein Confrontatie met ooggetuigen bracht geen resultaat Naar de rechter-commissaris te 's-Her- genbosch mededeelt, wordt de 30-Jarlge J. J. G. uit Mlerlo-Hout (N.-B.) bijge naamd „De zwarte ruiter", verdacht van de gewapende roofoverval op het post kantoor te Ravenstein, ln de vooravond 15 November van verleden Jaar. Bij deze overval werd de postkantoorhouder, de 50-Jarlge J. H. van Dieten, vader van vijf kinderen, zodanig door een achot uit vuurwapen gewond, dat hij enkele nadien ln het St Annaziekenhuls in Oss aan de gevolgen ls overleden. De overvaller nam een trommel mee uit de brandkast, waarin postzegels en pasmunt De Basoeto's eisen land terug De secretaris van het Afrikaanse natio nale congres in Transvaal, alsmede vier jeugdige naturellen, werden te Johannes burg in hechtenis genomen, na afloop der p fase betreffende de uitvoering van het Zuidafrikaan.se regeringsplan een inheemse wijk van Johannesburg te ont- en. In een deel onzer edities hadden ir gisteren reeds melding van ge maakt. dat de oqtruiming van Sophia- town, de krottenstad van Johannesburg, alleen neger» wonen, aan de gang Zij werden naar Meadowlands ge bracht Deze ..Operatie Exodus" had plaats onder toezicht van honderden, met geweren bewapende politieagenten. Sa menscholingen van meer dan twaalf per sonen werden verboden verklaard. Wanneer de nederzetting in Meadow lands gereed is. zullen circa 8000 gezinnen daar een onderkomen hebben. Ook wordt gewerkt aan een andere negerstad. Diep- kloof genaamd. In totaal zullen ongeveer 70.000 negers worden overgebracht. Een andere Afrikaanse kwestie is de vol gende: De Basoeto's zijnde de afstamme lingen van lcrfen der Basoeto-stam. die in 1849 tegen de Boeren vochten, eisen terug gave der gebieden, die als gevolg var deze oorlog verloren gingen. Deze eis, ge beid door het ..Afrikaanse Congres var Basoetoland" i« antwoord op aanspra- -»»n van 7.'itd-5f»nka op het Britse pro tectoraat Basoetoland. Genoemde i landen zijn Ingelijfd bij de Oranje Vrij staat en het congres zal nu aan Engeland en de Ver. Naties verzoeken, de terug gave van deze gebieden te bewerkstelli gen. Ter ondersteuning van de eis wordt ge wezen op het teruggeven van gebieden als Tnëst en de Suezkanaal-zone. In de esolutie wordt er de nadruk op gelegd, lat een „ondraaglijke toestand" moet worden herzien. Het Congres verwierp de inlijving van Basoetoland bij Zuid-Afrika eist de verzekering, dat annexatie door de Unie van Zuid-Afrlka (zonder toestemming der Inheemse bewoner# var Basoetoland) niet zal worden toegeutaan. R.K. scholen in Zuid-Afrika contra de regering De Zuidtfrikaanse minuter voor natu- rellenzaken, dr Hendrik Verwoerd, heeft medegedeeld, dat de R.K. Kerk gewei gerd heeft om 881 scholen voor Bantoe» aan de regering over te dragen. Volgen» de wet op het onderwij» voor Bartoei komen missiescholen voor Bantoes, wel- ke niet aan de regering worden overge dragen, niet in aanmerking voor rijks subsidies. Veertig Protestantse kerken. zat. De totale buit bedroeg ongeveer twin tig gulden. De verdachte werd op 6 Januari J.L ln een café te Tilburg gearresteerd. Hij be vindt zich than» in het huis van bewaring 'a Hertogenboich. G. wordt eveneens verdacht van ver scheidene andere misdrijven, die geduren- Een stofzuiger voor de straat In Groot Brittannië i» een reu zen-stofzuiger ontworpen, die spoe dig ook zal kunnen worden geëx porteerd. Zij is bedoeld voor de schoonmaak In grote industriële gebieden, maar kan ook op straat worden gebruikt. De machine veegt het straatvutl met borstels bij elkaar en zuigt het dan naar binnen, op dezelfde wijze ala dit met een stofzuiger gebeurt. Het re sultaat la: schonere wegen zonder» stof dat met het conventionele type sproeiwagen In de lucht wordt op geworpen. de de laatste maanden, voornamelijk 'n Oost-Brabant, werden gepleegd Onder grote belangstelling van de zijd» der bevolking geschiedde gisteren te Ra venstein de reconstructie van de roofover val. De verdachte werd geconfronteerd met allen, die iets van de roofoverval za gen: de kantoorjuffrouw van de PTT. een man. die het autonummer noteerde en een Jongetje, dat de vluchtende bendiet op merkte. Hoewel hij eerst alle medewerking ver leende. weigerde G. daarna verder mee te doen. Hij vertikte het om ook maar hon derd meter te lopen en liet zich overal heenrijden door een politieauto. Aanvankelijk had G. een goed alibi, want verscheidene bewoners van Mlerio en Helmond hadden hem ten tijde van de roofoverv in Ravenstein, dsar gezien. De verdenking tegen de man be»-nt al leen op de aanwijzing van een polltienond, die reuk nam van een, In een luchtdicht t da geldtrommel

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5