Micuuie £c ihsrlK GTouranl Maarschalk Zjoekof is thans minister van defensie Indianendorp werd aluminiumstad Zelfs kans dat Monnet niet als president heengaat Saarlands premier aan een wisse dood ontsnapt Wie is Zjoekof, gepromoveerd tot min. van defensie? Wist U Rood China voert algemene dienstplicht in DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat tl. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste Jaargang No 10287 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreien .Stantnastfcfi ftghchfcom ago fwrt In lt gfjc nspatt* „DE VEROVERAAR VAN BERL11N" BS:Malenkof wordt rice-premier en ,50 beheert electriciteit 7.50. Maarschalk Zjoekof „de Berlijn", wordt ook wel de „Eisenhower 3en~ tran Rusland" genoemd. In, Westelijke kringen is men van oordeel, dat met de als benoeming van Zjoekof de invloed van ie militaire kopstukken in Rusland op cht- elte" OPPERSTE SOWIET heeft de Russische buitenlandse politiek goed- gekeurd. Ook ging men accoord met het decreet, dat de staat van oorlog met Duitsland wordt geëindigd. Voorgesteld wordt, dat parle- k mentsleden der verschillende landen persoonlijk in eikaars parlementen gouden verschijnen, teneinde aldus de internationale spanning te hine minderen. Kroesjtsjef, de secretaris-generaal der Russische Communis- \S Bsche Partij, heeft, na maarschalk Boelganin, een tweede maarschalk 'paar voren gebracht en wel Zjoekof. Deze volgt dus maarschalk Boel- :uils ganin op, die thans premier is. Malenkof wordt vice-premier en krijgt één Dok-P* c""ca vijftig ministeries te beheren, die de Sowjetunie rijk is, namelijk 2.50, dat van de electriciteitsvoorziening. Naast dc opvoering van de zware In dustrie bepleitte Boelganin intensivering van de landbouw, waarin, zoals men weet. Malenkof gefaald heeft. Hij wees op de gevaren van een herleefd Duits mili tarisme, terwijl het gevaar toenam, dat Europa het toneel van een nieuwe oorlog zou worden. De toestand in Azië en het Verre Oosten noemde hij alarmerend. De spanning tussen de volken wordt groter en een atoomoorlog wordt in het geheim voorbereid. Daarom diende de bewape ningswedloop beëindigd te worden. (In de V.N. heeft men de Russen daartoe ge legenheid te over geboden. Red.). Boelganin kreeg 'n stormachtig aoplaus, aldus Reuter, toen hij aan communistisch China de volledige steun der Sowletunie imake Formosa toezegde. Het Chinese volk kan rekenen op de hulp van zijn werkelijke vriend, de Sowjetunie. zo ver klaarde hij. Hij was van oordeel, dat de V.N. de Ver. Staten dient te veroordelen, terwijl onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa moet worden geëist. Eisenhower mag die Zjoekof wel Wat de nieuwe minister van defensie, Zjoekof betreft, deze ging tijdens de oor log zeer vriendschappelijk om met Eisen hower en Montgomery. Er wordt wel beweerd, dat dit een der oorzaken was. waarom Stalin hem zijn functie van op perbevelhebber ontnam en hem degra deerde tot commandant van een onbe langrijk garnizoen. Eisen-hower, aldus een zegsman, mag Zjoekof heel graag. Opzijn persconferentie heeft de Amerikaanse president glimlachend enige herinnerin gen uit de tijd van prettige samenwer- king opgehaald. Tijdens een interview had Zjoekof gezegd, door Eisenhower te zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten Eisenhower verklaarde, dat dit juist was. Hij bracht in herinnering, in 1946 zijn vliegtuig en zelfs zijn zoon als aide-de-camp ter beschikking van de maarschalk gesteld te hebben, zulks in opdracht der Amerikaanse regering. Hij vond deze toespeling van Zjoekof merk waardig en zou niet nalaten, haar met zijn adviseurs te bespreken. Zo te zien is er bij alle dreiging en toegenomen inter nationale spanning, ook ruimte voor pri vé „rozegeur en maneschijn". Immers, de Westduitse bondskanselier Adenauer heeft voor een andere verrassing gezorgd door een confidentie aan de pers, „dat hij en maarschalk Boelganin nog oude be kenden zijn." Boelganin was namelijk 25 jaar geleden als burgemeester van Mos kou twee dagen te gast bij zijn Keulse collega, Konrad Adenauer. „Een zeer prettig man", aldus 't oordeel van Aden auer. doch hij voegde er aan toedat hij de nieuwe minister-president van de machtige Sowjetunie met deze opmer king niet bij zijn omgeving in discrediet wilde brengen! p het regeringsbeleid toeneemt. Hij Ls de nieuwe minister van defensie. Malen de- ^of Mt glimlachend op het podum te luis teren, terwijl deze nieuwe verrassingen bekend werden. Er heerste een opgewek te stemming onder de leden van de Rus- lische regering. Kroesjtsjef. de secretaris net *an de partij, maakte grapjes Maarschalk ev. Boelganin legde er in een rede de nadruk >ez. op. dat de regering zal blyven streven 3*" r.aar uitbreiding van de zware industrie. 102 teneinde de Russische strijdkrachten te ex, Versterken, maan het verhogen va (levensstandaard zou niet worden "1" waarloosd. De basis van de zware dustrie is sedert de oorlog drie en pi half maal zo groot geworden. Hij achtte vriendschappelijke betrekkingen tussen e" Amerika, Engeland. Frankrijk en Rusland t mogelijk, evenals in oorlogstijd. Het zijin e de Westelijken, die hun politiek baseren op „krachtposities", terwijl de Russen slechts willen onderhandelen om de in- ternationale spanning te verminderen (Deze opmerking was wel zeer duidelijk bedoeld voor de Russische boeren, bur- gers, en buitenlui, die blijkbaar alles slik- - Red.) Eisenhower: waakzaam en sterk blijven Behalve de aangename herinneringen *n aan de nieuwe Russische minister ©- Defensie, Zjoekof, heeft Eisenhower ur zijn wekelijkse persconferentie nog enkele l- andere zaken voor publiciteit prijsge- geven. Hij zeide, dat de jongste wijzigin gen in de Sowjetleiding geen verandering dt rullen brengen in de Amerikaanse poli- e- tiek. Krachtig blijven en tevens naa; us vrede streven, dat is het devies. De ver gt schuivingen in de Russische regeringen brengen niet noodzakelijkerwijs med> er dat Moskou een nog onverzoenlijker poli- m tiek tegenover de Ver. Staten gaat vo 50 Amerika moet echter de ogen wijd open- in houden. Hij verklaarde voorts, dat er geen enkel bewijs was aan te voeren voor de ont- lI. boezeming van Molotof, dat de Sowjet- unie ten aanzien van de waterstofbom "3 een voorsprong had op Amerika. Omtrent 1- Formosa zeide hij. dat het geen zin had zich thans over te geven aan gissingen over een eventueel .staken van 1 P.T.T.-dürecteur viel uit dakgoot en overleed De 52-jarige J. A. Nieuwenhuijsen, directeur van de P-T.T. te Borne is tijdens het repareren van een regenpijp uit de 'dakgoot van zijn woning gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Fusie tussen Amerik. 1 vakbonden I, De twee Amerikaanse vakverbonden, de AFL en de CIO, zijn tot overeenstem ming gekomen over een fusie. Zij zullen zich verenigen tot één grote federatie, i 'De AFL telt 10 millioen en de CÏO 5 millioen leden. Leeuwin biak uit op Het Loo Een jonge leeuwin van het circut Boltini. dat zijn tenten op Het Loo heeft opgeslagen, zag kans tijdens een dresseeroefening te ontsnap pen. Zij heeft menige bewoner op Het Loo de angst van zijn leven bezorgd. Het dier toonde zich weliswaar een „dame", maar een loslopende leeuwin I» nu niet direct een alle daagse en prettige ontmoeting. Haar verschijning heeft dan ook in de Koningstraat aldaar een hele consternatie veroorzaakt. Met enige moeite urist de dres seur Althoff de vluchteling in een schuur te lokken, waarmee haar vrijheid een einde nam. Pinay geeft zijn opdracht terug Wie volgt als formateur in Frankrijk? Uit Parijs wordt door Reuter gemeld, dat Antolne Pinay zijn pogingen een nieuw kabinet te vormen heeft opgege ven. Dit bericht volgde op de bekendma king van de Rooms-Katholieke partij, de Republikeinse Volksbeweging iMRP), dat deze party niet aan een, door Pinay te vormen, kabinet zal deelnemen. Pinay heeft zyn opdracht nog niet aan president Coty teruggegeven, dit wordt wel ieder ogenblik verwacht. De taak van de formateur is vrywel hopeloos geworden, nu hij niet kan reke nen op de 85 MRP-stemmen. Intussen houdt men zich in politieke kringen te Parijs druk bezig met de vraag, wie presid'ent Coty als volgende formateur zal aanzoeken. Het besluit van de MRP betekent een nederlaag voor de bekendste leiders, onder wie de voormalige ministers van Buiten landse Zaken, Georges Bidault en Robert Schuman. Het weerspiegelt in het bij zonder de afnemende invloed van Bidault binnen zijn eigen party, waar zyn woord Nu volgens een later telegram beves tigd wordt, dat Pinay zyn opdracht heeft teruggegeven, wordt verwacht, dat pre sident Coty aan de leider van de Volks republikeinen, Pierre Pfllmlin. zal ver zoeken een nieuw kabinet te vormen. Pflimlin is vroeger minister van over zeese rijksdelen geweest. Egyptische gevangenen zonder ketenen De gevangenen in geheel Egypte zullen vandaag ontdaan worden van hun kete nen. Zulks in overeenstemming met een kortelings genomen besluit der regering, tot afschaffing van het ketenen van gc vangenen. Reecs een vierde pokken- geval in België Bij een vijfjarig jongetje te Spa, wiens zuster reeds met pokken in een zieken huis ligt. is eveneens pokken geconsta teerd. In totaal zyn in België nu pokkengevallen, drie te Spa en één in het dorp Rotheux-Rimière bij Luik. Mannen van 't kern-kabinet Wie in Moskou de dienst uitmaken Na de jongste regeringswyziging ziet het Russische kernkabinet premier en vice-premiers er thans als volgt uit: Maarschalk Boelganin (premier); Mo lotof «eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken); Kaganowitaj (eerste vice-premier zonder portefeuille 1; Mikojan (vice-premicr zonder porte feuille); Perwoechin (vice-premier zonder portefeuille); Tetossian vice-premier zonder portefeuille); Kosygin (vice-pre mier zonder portefeuille); Saboerof (vice- preir.ier; Malysjef (vice-premier en mi nister v. mido'elzware machine-industrie); Malenkof vice-pnemier en minister van electriciteitsvoorziening). Het gaat vreemd met steden en schepen. Driehonderd-twee- en-veertig jaar geleden stroom de op dit kruispunt in New York, Greenwich en Deystreet de rivier de Hudson. En op de plaats, hier aangeduid door een kruis, lag toen de Nederlandse vrachtvaarder De Tijger van kapitein Adriaan Block. Op een November ochtend van het jaar 1613 raakte dat schip in brand. Het werd door de bemanning verlaten en op een modderbank gezet. Door die bank groef men in 1916 'n ondergrondse spoor weg. Toen stuitte men op res ten van De Tijger, die gedeelte lijk verwijderd werden. Thans wil men het hele schip, dat elf meter onder het plaveisel ligt, opgraven. Met behulp van In dianen bouwde Block in 1614 een nieuw schip De Onrust, waarmee hij- thuisvoer! Voorlopig blijlt hij nog Vergadering der Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap uitgesteld tot Maart UITSTEL is het woord, dat op het Jean Monnet, die op 10 Februari als ogenblik in de E.K.S.G. veel ge- president van de Hoge Autoriteit zou bruikt wordt. Eerst werd de gemeen- aftreden. schappelijke vergadering te Straats- Zou, want het gebeurt niet. Voor burg van 24 Februari ter wille van lopig blijft Monnet, al zijn verzeke- de Duitsers verschoven naar 28 Fe- ringen, dat dit onmogelijk zou zijn, bruari. Nu heeft men er maar 20 of ten spijt. De situatie is dan ook aan- 21 Maart van gemaakt. De oorzaak zienlijk gewijzigd. De kans, dat Mon- is de onmogelijkheid om op het ogen- net in het geheel niet aftreedt is blik een opvolger te benoemen voo; Pakje met springstof onderschept Johannes Hoffmann, de premier van het Saargebied. is het doelwit geweest van een mislukte moordaanslag. Rechercheurs hebben een pakketje In beslag genomen dat aan het huls van de premier was bezorgd. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor had echter arg waan gekregen en voorzichtigheid by het openen aangeraden. De politie hééft het voorzichtig geopend een spoor gevonden, dat naar München leidt. Men speurt naar twee mannen, van wie één kortgeleden een bezoek aan het Saargebied heeft gebracht. Hoffmann wil. zoals men weet. de Saar „Europeaniseren". Hij voelt weinig voor aansluiting bij Duitsland. Ondergrondse treinverbin ding te Rome in gebruik In Rome is de eerste ondergrondse treinverbinding, die een lengte heeft van elf kilometer, in gebruik genomen. In 1914 Russisch gewoon soldaat Zjoekof is in 1896 uit een boerenfamilie in het dorp Strelkofka in Europees Cen traal Rusland, geboren. In de eerste wereldoorlog was hy gewoon soldaat. Van 1919 af is hy lid van de Communistische Party (Bolsjewiki). In 1938 strijdt hy tegen de Japanners, die hy by Chalkin-Gol, op de Mandsjoerijse grens, op de vlucht jaagt. Dit is zyn eerste overwinning, hU ls dan reeds generaai-majoor. Op 20 October 1941, wanneer de Duitsers aan de poorten van Moskou staan, wordt hy belast met de verdediging van de be dreigde stad. Een taak, die hy met succes uitvoert. In 1943 krygt hy de rang van maarschalk. In Februari 1944 wordt Zjoekof be noemd tot plaatsvervanger van generalis simus Stalin, opperbevelhebber van het Sowjet-leger. Op dat ogenblik is ds grote opmars naar de Duitse grens aan de gang. Zjoekof behaalt hierbij de overwinningen van Warschau, aan de Oder en van Kustrin. Op 12 Juni daaropvolgend, tekent hy de Sowjet-Unie de verklaring, w in de nederlaag van Duitsland wordt be kend gemaakt en de instelling van het be- ngsregiem. Op 14 Juni wordt hij be- met de functie van hoofd van het Sowjet militaire bestuur in Duitsland. In, Maart 1946 wordt Zjoekof ontheven an zyn functie van eerste vice-minister an defensie en in dezelfde maand wordt ij uit Berlyn naar de Sowjet-Unie terug geroepen. een periode, waarin betrekkelijk ig van hem wordt gehoord, wordt Zjoekof benoemd tot tweede vice-minister defensie. Sindsdien treedt Zjoekof meer op de voprgrond. Onderzoek ramp Triton kostte Ierland f 150.000 Het onderzoek naar de ramp van he KLM-vliegtuig by de luchthaven Shannon op 5 September, waarbij 28 personen het leven kwamen, heeft de Ierse staat naar schatting 150.000 gulden gekost, al dus heeft de Ierse minister van handel en nyverheid, Norton, gisteren medegedeeld. Tot consul-genraal der bondsrepu bliek Duitsland in Amsterdam ls benoemd dr Eugen Budde Monnet groot, al zal men hierover niets defi nitiefs kunnen zeggen, voordat het nieuwe Franse kabinet bekend is. In ieder geval zijn de speculaties ten aanzien van de namen van andere candidaten geheel op de achtergrond geschoven. Op een persconferentie te Luxemburg deelde de voorzitter van het raadgevend comité der gemeenschap, A. Metral. mede. dat het comité geen advies heeft kunnen uibrengen over de vraag of er dan niet gebrek bestaat aan schroot, daar de me ningen zeer uiteen liepen. Nederland en Frankrijk achten de schaarste een feit en menen, dat hierin alleen verandering kan komen als er een contröle wordt inge steld op de schrootbeweglng in de ge meenschap. Anderen zijn van oordeel, dat dit de zaak nog ingewikkelder zou maken. Het Hoge Gezagsorgaan zal thans moeten beslissen. Het probleem der maxi mumprijzen achtte Metral slechts van se cundaire betekenis. De heer F. A. Doh- men. voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Mynwerkersbond. deelde mede. dat het comité ook belangrijk werk ver richt voor de sociale belangen der arbei ders. De vlcevoorzitter der gemeenschap A. Coppe. maakte bekend, dat sinds de markt voor twee jaar gemeenschappelijk werd, er 30 tot 35 procent meer steenkool op de markt verhandeld is. 100 pet. meer staal. 23 pet meer erts en 300 tot 400 pet. meer schroot. Hoffmaui en het bleek een batterij, een heid springstof en een briefje met de woorden „Die Saar ist Deutsch" te be- De inhoud had ernstige verwondingen aan degene, die het had geopend, kunnen berokkenen. De politie is reeds Uverig naar de dader aan het zoeken en reeds heeft men DAT de Ned. Oorlogsgravenstichting 104 stoffelyke resten van in Rees a.d. Rijn omgekomen Nederlanders zal doen over brengen naar Dusseldorf. waar. evenals in Hamburg. Bremen, Lilbeck en Hanno ver een centraal Nederlands kerkhof wordt ingericht. DAT het. Zaterdag bij Brouwershaven gezonken douanevaartuig „Dolfyn" uit Hellevoetsluits, Woensdagmiddag is ge licht door een bergingsvaartuig van het Corps Pontonniers uit Dordrecht. DAT de A.N.V.V. dit Jaar haar congres op 9, 10 en 11 Juni te Middelburg en Vlis- slngen houdt. DAT Dinteloord (West-Branbant) op 29 en 30 Juli zyn 350 Jarig bestaan viert met muziekfeesten en een wielerronde. DAT het Panamese s.s. „Liberator" het welk vorige week Woensdag in moeiiyk- heden kwam door een scheur in de scheepswand, gisteren de Nieuwe Water weg binnenliep en te Schiedam wordt hersteld. DAT de ambassadeur van Venezuela, de heer Manuel Dagnino, vandaag een bezoek bracht aan Philips te Eindhoven. DAT Amsterdam 160 000 wil bydragen aan de expositie E 55 te Rotterdam en 18 millioen uit wenst te trekken voor het aanleggen van de tuinstad Osdorp. DAT in de Waalhaven te Rotterdam schipper F. K. Adomeit uit Duisburg in de slaap door een onbekende met een beitel bewusteloos is geslagen. DAT voor het Amsterdamse Hof tegen de fabrikanten van synthetische- en snel- gistazyn P. A. P; U. en A. J. N. weer geldboeten zijn geëist, wegens het aan prijzen van hun producten als „natuur- azijn". DAT de Braziliaanse tankboot Alagoas in de afgelopen nacht door vier sleepbo ten de Nieuwe Waterweg ls opgesleept wegens machineschade. DAT de raad van Bussum 2.155.000 voteerde voor de bouw van het werkge- deelte van het nieuwe raadhuis, dat prof. Ir. C. Wegener uit Amsterdam ontwierp. DAT in het oude Bussumse raadhuis eerlang het politiebureau wordt gevestigd. DAT in Arnhem het, door de Amster damse architect Hamaker herbouwde hotel Groot Warsborn. is heropend. DAT het gemeentebestuur van Slena- ken (Zd. Limburg) een plan ontwierp voor de bouw van vier hotels en 19 zo merhuisjes. DAT in Slenaken een kleine cementfa briek zal worden gebouwd om de mer gel te exploiteren, zonder dat het natuur schoon wordt aangetast. DAT de A.N.V.V., dank zy het verhoog de rykssubsidie, in 1954 ruim millioen folders kon laten vervaardigen in negen vreemde talen. DAT in West Friesland twee geheime zenders, werkend onder dé letters R.K.V. en H.V.O., zyn opgespoord. DAT is ingediencLeen wetsontwerp, het welk ln de Coördlnatiewet Sociale Ver zekering de mogeiykheid van cassatie re gelt. DAT B. en W. van NUmegen de raad voorstellen om twee bejaardenhuizen te bouwen (op Doddendaal en Brakkenstein), 'aarvOor 15.000 ca grond moet worden De bovenste foto toont enkele stukken van De Tijger zoals ze in 1916 uit de modder van Man haften omhoog gebracht werden. Het waren slechts een paar bal ken, die een plaats vonden in een aquarium in New York. Zij zijn thans naar 't Maritiem Museum gebrachtwaar men ze verenigt met de resten van het op te gra ven schip, dat U, onder de foto, in tekening en in volle glorie ziet. V.S. geelt fiat aan verdrag met Tsjang Thans heeft de Amerikaanse Senaat, evenals het Huis, het wederzydse defen sieverdrag tussen de Ver. Staten en na tionalistisch China goedgekeurd. Van de toren stemden er 64 vóór en 6 tegen. De verplichtingen van dit defensieverdrag en voor Amerika beperkt tot de ver dediging van Formosa en de Pescadores. De Chinese nationalisten mogen geen mi litaire operaties tegen het continent van communistisch China ondernemen, behal- met goedvinden van de Ver. Staten. Het verdrag mag geen invloed hebben op of verandering brengen in de juridische status of souvereiniteit van Formosa, pike niet officieel zyn vastgesteld. Inmiddels heeft de regering van Rood China de dienstplicht ingevoerd. De strijd krachten worden gereorganiseerd. Vol gens Reuter, telt het leger momenteel 5 millioen vrijwilligers. In totaal zyn nu de Tatsjeneilanden reeds 13.651 bur gers en 375 militairen geëvacueerd. De kosten, noodzakelyk om de geëvacueerde burgers opnieuw te installeren, worden geschat op 20 millioen gulden. Als de laatste nationalistische soldaat de Tatsjen eilanden zal hebben verlaten, zullen Iets voor u? slechts twee mannen en één vrouw, bo ven de zeventig zynde, achterblijven. Na het neerschieten van een vliegtuig der Amerikaanse marine door communis tisch afweergeschut, hebben zich <ot nu toe geen verdere 'incidenten voorgedaan. Echter heeft het communistische persbu reau Nieuw China wederom gewaar schuwd. dat de rode strydkrachten krach tige slagen zullen toebrengen aan Ame rikaanse vliegtuigen, die het Chinese luchtruim binnenvliegen. Geïnsinueerd wordt, dat Amerikaanse vliegtuigen voor de kust van Tsjekiang vissersboten heb ben beschoten. Relletjes in Madrid om Juan Carlos Bij een Jaarlijkse herdenking In Madrid ontstond tumult toen een groep anti- monarchistische falanglsten zich tussen de menigte drong. Zy schreeuwden „wij willen die kerel niet hebben" en doelden daarby kenneiyk op prins Juan Carlos, die voorbestemd ls in de toekomst het koningschap op zich te nemen. De herdenking had plaats op straat en verscheidene hoge functionarissen uit de falangistische partij namen er aan deel. Zij slaagden er in de demonstranten tot bedaren te brengen. HET WEER IN EUROPA Organza is het mooiste materiaal voor deze feestelijke japon. De wijde rok heeft opr\jgsels. Een smalle goudleren ceintuur is de verdere garnering. 1 I S3 WNW W.VW NNW -S'Sj5 WEERBERICHT Enkele buien i Het K N M I te De Bilt ver- wacht tot morgenavond; Wisselende bewolking met enkele regen- of sneeuw buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen noordwest en noord. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgegeven heden morgen 10 uur). ZON ES MAAN Vrijdag: zon van 8.07 tot 17 47 uur; aan van 23 35 tot 9.08 uur: L.K. op 14 Februari

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1