Iltcuttre £rihsrl)c Üfouriutt MolotofMet H-bom hebben wij een voorsprong Westelijken aggressors en Alle de Russen brave jongens Pinay's droom: kabinet van nationale eenheid Evacuatie van „Tatsjen' verloopt rustig Iets voor u r Treinen stoppen als bomen niet gesloten zijn Wist U f I WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 91. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijl en dfettigsto jaargang No 10268 Directie: F. DIEMER Hoofdredactei CHRISTEL!!K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaattaiUcl) It «Mfrvni «qd bert la fegtjensport" Binnenbanden auto's weldra overbodig EISENHOWER WIJ ZIJN NIET BANG F MOSKOU KWAM DE OPPERSTE SOWJET varmorgen weer bijeen. De zitting werd o.a. bijgewoond coor Kroesjtsjef, Malenkof, Boelganin en Molotof. Onmiddellijk werd begonnen met het debat over buiten landse zaken. Zulks aan de han'd van de uitvoerige uiteenzetting, ge geven door de minister van buitenlandse zaken, Molotof. Alsof er geen vuilfje aan de Russische lucht was, heeft Malenkof gisteravond een speciale voorstelling bijgewoond in het Bolsjoi-theater. De Sowjeturie heeft in feite een nieuwe cicta'.or gekregen, van het type StaHn, namelijk Kroesjtsjef. Malenkof heeft weliswaar het piemieiochap moeien afstaan acm Boelganin, maar het is Kroesjtsjef, die als de man achter ce scher men, aan de touwtjes trekt. Molotof heeft scherpe aanvallen gericht op j de Ver. Staten, die der traditie getrouw, beschuldigd werden van aggres- sie. Hij verklaarde, dat Rusland, wat ce waterstofbom betreft, een grote voorsprong heeft op Amerika. Als de Parijse accoorden inzake de West- duitse herbewapening worden geratificeerd, dan zullen de communisten hun strijdkrach'en onder één gemeenschappelijk opperbevel stellen. President Eisenhower van de Ver. Stalen, heeft er op gewezen, dat Amerika de gevaren onder het oog moet zien, die nog steeds op de loer liggen. Het verlangen naar vrijheid in de satellietstaten van de Sowjet- unie moet worden aangewakkerd. Fianse socialisten geloven er nief in De Franse socialisten hebben gewei gerd deel te nemen aan een door Pinay te vormen kabinet. Deze weigering werd reeds verwacht, doch de formateur had de socialisten aangezocht „teneinde te tonen dat hij een kabinet van nationale eenheid wenst te vormen." De radicaal-socialisten hebben besloten Pinay wel te steunen. Hierdoor krijgt hij waarschijnlijk 76 stemmen bij de 135, waarvan hij reeds zeker is. Hoewel dit aantal nog niet voldoende is, staat hl) nu wel sterker, vooral in zijn onderhan delingen met de M.R.P. De Gaullistische fractie zal Pinay al leen kunnen steunen, wanneer hij de In werkingtreding van de Parijse accoorden wil uitstellen, tot alle mogelijkheden voor „praten" met de Russen zijn uitgeput. Pinay heeft echter duidelijk laten uit komen. dat hij staat op een onmiddellijke bekrachtiging van de verdragen door de Senaat. Hij zal slechts iemand tot minis ter van buitenlandse zaken benoemen, die vóór de verdragen heeft gestemd. Het program van Pinay behelst: 1. Een politiek op zo breed mogelijke ba sis met betrekking tot alle belangrijke arbeidskwesties en buitenlandse aange legenheden. PRINS BERNHARD VOLGENDE WEEK NAAR AMERIKA In Maart wordt een conferentie van Amerikanen en Europeanen belegd als vervolg op dc bijeenkomst, die onder persidium van Prins Bernhard 1D 1954 tr. hotel De Bilderberg te Oosterbeek werd gehouden. De Prins zal in verband hier mede op 13 dezer 's avonds naar de Ver enigde Staten vertrekken om voorberei dende besprekingen te voeren. De Prins, die vergezeld zal zijn door zijn particu lier secretaris, dr F. A. de Graaff, hoopt op 19 dezer in Nederland terug te zijn. Bondsdag stemt 26 Febr. over „accoorden" Adenauers streven naar een spoedige ratificatie van de Parijse overeenkomsten Is met succes beloond. De machtige agen da-commissie van de Bondsdag zorgde voor een onverwachte overwinning de bondskanselier door de derde lezing van en de definitieve stemming over de Parijse Accoorden op 26 Februari vast te stellen. De tweede lezing van de verdragen zal op 24 en 25 Februari plaats vinden. Een motie van de socialisten om beide lezin gen voorlopig niet op de agenda te plaat sen, werd door de communisten verwor- Beschuldigd van verduisteringen Pers-chef beroepsvoetbal voorlopig vrij De 28-jarige musicus M H. G., die vo rig jaar optrad als perschef van de in op richting zijnde Algemene Beroepsvoetbaf- bond en beschuldigd werd van verduiste ringen in die functie gepleegd, is giste ren, na een voorarrest van zes maanden, voorlopig vrijgelaten. Dat geschiedde op last van de Amster damse rechtbank, die zijn zaak behandel de, doch er niet uit kon komen. Op 22 Maart zet zij de behandeling voort De verdachte moet zich stellen onder toezicht van de R.K. reclasseringsverenl- ging te Amsterdam en hij mag zich, zon der haar toestemming, niet buiten de pro vincie Noordholland begeven. 2. Een politiek van hervormingen en niet van onderdrukking in Noord-Afrika (precies als Mendès-France voorstond —Red.). 3. Het stichten van internationale maat schappijen voor exploitatie der natuur lijke hulpbronnen. 4. Modernisering van het Franse leger. 5. Vereenvoudiging van de belastingen voor de kleine zakenman en winkelier. Touseul, Fabei en Bikker Nu 3 man van Breda op vrije voeten Twee der uit Breda ontvluchte ala Nederlanders veroordeelde oorlogs misdadigers, die in de Bondsrepu bliek op grond van verordeningen uit de Nazi-tijd tot Duitse staatsbur gers zijn verklaard, zijn thans op vrije voeten gesteld. Touseul, die door de rechtbank in Keulen als Duitser werd erkend, is daarna nog enige tijd in hechtenis gebleven, daar onderzocht zou wrfrden of hij In Duitsland ver oordeeld zou kunnen worden. H(j is inmiddels evenwel, enkele dagen ge leden, in alle stilte uit de hechtenis ontslagen. Aangenomen wordt, dat hU in Aken verblijft, waar hU ook voor z(jn arrestatie vertoefde. Na hem is thans ook de in Dusseldorp tot DuitseT bestempelde Faber vrijgelaten. Tenslotte bevindt zich, vdlgens Het Vrije Volk. ook H. Bikker, die even eens onlangs tot Duitser is verklaard, op vrUe voeten. Deze heeft zijn intrek genomen op het oude adres, waar hi) woonde op het ogenblik, waarop h(j werd ge arresteerd in Aken. In Moskou kwamen de leden van de Opperste Sowjet bijeen. Onder grote spanning vernamen zij, hoe Malenkof wegens zijn tekortkomingen en te geringe ervaring in staatszaken, moest aftreden en werd vervangen door maarschalk Boelganin (bovenste foto). Op de onder ste foto ziet men de nieuwe pre mier Boelganin met zijn afge treden voorganger Malenkof. De foto werd genomen onmid dellijk nadat Boelganins benoe ming was bekend gemaakt. Tussen Boelganin en Malenkof zit Kroesjtjsef. Op de eerste rij v.l.n.r., na Boelganin en Kroesjtjsef, Malenkof en Wo- rosjilof, de president van de Sowjetunie. Incident bij Formosa Amerik. vliegtuig neergeschoten New Yorkse radiostations hebben vandaag gemeld, dat bij de ontrui ming van de Tatsjen-eilanden door communistisch luchtafweergeschut, een Amerikaans vliegtuig van het type Skyraider, is neergeschoten. De drie leden van de bemanning van het toestel zouden door een torpedoboot jager zün gered. Volgens nadere berichten, heeft vice-admiraal Pride, de commandant van de Amerikaanse Zevende vloot, verklaard, dat de bemanning van de Skyraider ten Zuidwesten van Tatsjeneilanden een navigatiefout had gemaakt. De diplomatie gonst rond Formosa De Amerikaanse marine heeft te Wash- lngton verklaard, dat de evacuatie, voor wat de burgers van de Noord-Tatsjen- eilanden betreft, voltooid is. Er bevonden zich circa 15.000 burgers op de Tatsjen eilanden Incidenten van betekenis heb ben zich tot nu toe niet voorgedaan, wel werden drie Amerikaanse vliegtuigen door communistische luchtafweerbatterij- beschoten. maar er vielen geen slacht offers. Ook heeft admiraal Pride, de be velhebber van de Amerikaanse Zevende vloot, meegedeeld, dat de evacuatie be vredigend verloopt. Overigens blijft ra dio-Peking het uitschreeuwen, dat For- Pescadores-eilanden uiteinde lijk zullen worden bevrijd. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molotof. op onmogelijk te accepteren voorwaar den. een tienmogendheden-conferentie het omstreden Formosa heeft voor gesteld. Voorts meldt Reuter, dat het niet voor de hand ligt, dat de Veiligheidsraad opnieuw bijeen zal komen, ter bespre king van het probleem Formosa. Wel hebben afgevaardigden bij de V.N.. de Amerikaanse Britse en Franse gedele geerden bezoeken gebracht aan secreta^ heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Se naat met 11 tegen 2 stemmen het verdrag tussen de Ver Staten en nationalistisch China betreffende de wederzijdse verde diging, goedgekeurd. Morgen zal de Se naat dit verdrag bekrachtigen. Het was voor het eerst sinds 1946, dat oor de Opperste Sowjet een overzicht erd gegeven van de buitenlandse poli tiek. Na de toespraak van Molotof. stelde Poesanof voor, het verslag van Molotof in zijn geheel goed te keuren en hü deed een beroep oo de vergadering zich nog nauwer te scheren rond de Communisti sche Partij en de Russische regering. Uit de rede van Molotof brengen wy het vol gende naar voren: 1. Tegenover het imperialistische kamp staat het „democratische" Rusland, met de communistische Chinese Volksrepu bliek. 2. Rusland stelt Amerika voor, om te concurreren op het gebied van de ont wikkeling der atoomenergie, maar uit sluitend wat betreft de vreedzame toe passing der kernenergie. Wat de water stofbom aangaat. heeft Rusland een voorsprong op Amerika. 3 Weliswaar wil Moskou de internationale ontspanning in de hand werken, maar dan moet Ameri ka daartoe eveneens pogingen onderne men. 4. De volken in kapitalistische en koloniale landen dienen de zaak van de vrede in eigen handen te nemen. Circa 77 procent der Russische militairen is lid van de Communistische Party. De com munistische landen zullen hun verdedi ging waarborgen.' 5. Een vlermogendhe- den-confereritrie zou het mogelijk maken nog dit jaar verkiezingen in geheel Duits land te houden, maar bekrachtiging oer Parjjse accoorden maakt de hereniging van Duitsland onmogelijk. De Duitse kwestie staat in het centrum der internationale politiek. 6. Churchill moest het ontgelden, want Molotof be schuldigde hem er van sedert 1919 ge poogd te hebben, het communistische be wind in de Sowjetunie omver te werpen. Kamerlid Beeunlinik als schaker Het C.H. lid van de Tweede Kamer, mr H. K. J. Beernink. zal vanavond, op uitnodiging van de Bodegraafse Schaakclub, in een der café's aldaar aan vyf en twintig borden simultaan spelen. Hij werd gekwalificeerd als een der eer ste ideologen van het imperialisme. 7. Molotof beschuldigde maar .raak. want Amerika hield het vasteland van Noord en Zuld-Amerika in een ijzeren greep 8. Het Oostenrijkse probleem kan nooit onafhankelijk van het Duitse worden be schouwd. Frankrijk en Engeland moeten er mee instemmen, dat Oostenrijk niet toetreedt tot enig militair blok. gericht tegen de staten, welke in de tweede oor log tegen Duitsland hebben gevochten. Oostenrijk moet deelnemen aan vlermo- gendheden-besprekingen, Molotof voor- Als dat eens „het" teleloontje was! Het is een oude mop in Parijs, maar telkens weer, als er een Frans kabinet tuimelt, wordt hij als nieuw verteld, dat ongeveer de helft van de leden der Nationale Vergadering niet weg durft te gaan van de telefoon, omdat de president kan opbellen om hun te vragen, zich met de vorming van nieuw kabinet te tuillen belasten. Dit percentage is in de afgelopen dagen al weer hoger geworden, nadat Pinay tot kabinetsformateur werd be noemd en met de samenstelling var zijn kabinet begon. Want bijna elke afgevaardigde beschouwt zich els didaat voor een ministersfunctie. Cijfers wijzen uit, dat inderdaad heel wat afgevaardigden het zover gebracht hebben. Niet minder dan 135 i. van de tegenwoordige Nationale Ver gadering zijn wel eens lid van kabinet geweest. Rekent men de munisten niet mee, die immers sind 1947 in geen enkel kabinet opgenomen werden, dan is er één op elke vier af gevaardigden, lid van een kabinet ge weest. Bij een zo hoog percentage het inderdaad de 'moeite waard, e paar uur langer bij de telefoon te bib- ven.' Spoedig is het spelletje nu licht afgelopen. Of gaat het over kele dagen helemaal opnieuw begin nen? Wij zullen het maar afwachtenl spelde grote bevrijdingsacties ln Afrika en het Midden-Oosten, die door de im perialistische mogendheden niet zullen kunnen worden onderdrukt. De Arabische landen zijn echter nog steeds afhankelijk van het Westen en het welgevallen der Britse en Amerikaanse olie-imperialisten. 10. Niettegenstaande de pogingen der Sow jetunie oip tot een verbetering der be trekkingen met Turkije te komen, blijft dit land buitenlandse strijdkrachten toe staan op zijn gebied te verblijven. 10. Molotof bracht hulde aan India, de be langrijke zusterstaat, die deelneemt aan de strijd ter versterking van de vrede. Thans bestaat er een onafhankelijke staat van die naam en het is te hopen, dat Ceylon en Pakistan die weg zullen j volgen. De. in April 1955 te Djakarta te I houden, bijeenkomst van Afrikaanse en Aziatische landen, vormt een belangrijk punt op de weg der internationale poli- tiek. 12. Tenslotte: Molotof kwalificeerde het optreden van Amerika (en aanzien van Formosa als j aggressle. Formosa behoort tot commu- I nistlsch China. Amerika bedreigt Peking j met een oorlog, ofschoon de kwestie For- I mosa een binnenlandse aangelegenheid is. Het is onverdragelljk, dat de rechten der Chinese volksrepubliek op vertegen- I woordiging in de Ver. Naties niet worden erkend. Amerika moet onmiddellijk de 1 strijdkrachten uit Formosa terugtrekken 1 en dan zal de vrede worden hersteld. Later werd het woord gevoerd door maarschalk Konjef. Deze verklaarde, dat I de Sowjetunie in geval van aggressie zal j gebruik maken van alle typen moderne wapens. Dc maarschalk zei: „Als militair afge- vaardigde, geloof ik uiting te geven aan dé gevoelens van alle Russische mllital- I ren door te verklaren, dat als de vijand ons vaderland zou aanvallen, hl) zal wor den bestreden door onze gehele macht en met alle typen moderne wapens en en volgens alle regels van de Russische militaire kunst". In Westelijke kringen te Moskou neemt men aan. dat maarschalk Wassilefskl of maarschalk Konjef benoemd zal worden tot minister van defensie, als opvolger maarschalk Boelganin, de nieuwe premier van de Sowjetunie. Schriftelijke vragen over straaljagers Heeft de Britse regering toegegeven, dat de Hawker-Hunter-straaljager onder hevig is aan motorstoringen, wanneer de piloot de boordkar.onnen afvuurt? A'.dus heeft het Tweede Kamerlid Visch schrif telijk aan minister Staf gevraagd. De Britse regering zou dit in het Lagerhuis hebben verklaard. Indien dat zo is. zou de heer Visch gaarne van de minister wil len vernemen, of deze tekortkoming bU ons bekend was voor of na het afsluiten van het contract over de levering van 156 van deze vliegtuigen voor onze lucht macht. Ook wil de heer Visch weten, wat verder denkt te doen. Gestreepte katoen was het ma teriaal voor dit jurkje. Het lijfje heeft een boothals. De stof is hier heel sterk ingehaald. Ook de rok is zwaar gerimpeld. Bij het strakke taillestuk is de streep horizontaal genomen. Na 't ongeluk in Den Dolder Overwegwachters mogen in het vervolg op hun post zelfs niet meer lezen De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten om, evenals vroeger het geval was, het machinistensein te koppèlen aan het sluiten van de overwegen. Een trein zal dus in het vervolg stoppen, als de bomen van een overweg niet gesloten zijn. Bovendien houdt het in, dat het wegverkeer langer voor de overwegen zal moeten wachten. Eerst worden de bomen gesloten en daarna trekt men het signaal veilig. Bij langzame goederentreinen kan de Een ontelbaar aantal schepen, landingsvaartuigen en jeeps is door de Ameri kaanse marine ingeschakeld voor de evacuatie van de Tatsjeneilanden, waar van de bevolking onder dekking van de Zevende Vloot en van de Amerikaanse luchtmacht naar Formosa wordt overgebracht. Het is een en al tragische bedrijvigheid. (Radio-foto) DAT bijna 55.000 personen tot gisteren de bedrijfsautomobieltentoonstelling in de RAI te A'dam bezochten en het totaal aantal bezoekers in 1953 46.500 bedroeg. DAT op de Zutphenseweg te Deventer een 4-jarig jongetje werd aangetroffen, welk kereltje bleek weggelopen te zijn van zijn huis in Zutphen. DAT er op 31 Dec. 1954 8991 vreemde lingen in Limburg werkzaam waren, van wie er 3500 in de mijnen werken en er een 3000 Limburgers 1- Belgische en Duitse mijnen werkzaam zijn. DAT de immigratie-attaché van de Ca nadese ambassade op 16 Febr. aanwezig zal zijn bij de sluitingsbyeenkomst van de cursussen der vormingscentra voor i-generaal Hammarskjoeld. Inmiddels adspirant-emigranten te Kerk-Avezaath. DAT de Commissaris in Noordholland Dinsdagmiddag 15 Febr., om 2 uur, te Bovenkarspel de voorjaarstentoonstel ling van bolgewassen, Westfriese Flora, zal openen. DAT op de middag van de Bevrijdings dag in de Prinsentuin te Leeuwarden het oorlogsmonument van deze stad ont huld zal worden. DAT de Pakistaanse ambassadeur te Groningen bij haar bezoek aan deze stad de middelbare schooljeugd heeft toege sproken. DAT op 20 en 21 Aug. te Ruurlo du folkloristische dagen gehouden zullen worden, waarop 500 medewerkers wor den verwacht. DAT jonge Duitse boeren een bezoek aan Friesland brengen en. in Bolswaro door de burgemeester ontvangen werden. DAT studenten uit Wegeningen Utrecht in Walcheren een onderzoek In stellen naar de gevolgen van de ringsverkaveling voor de boeren. DAT Apeldoorn de 5de Mei met volksfeest wil vieren, o.a. met een gorische optocht, taptoe, openluchtspel en z.g. wagenspelen. DAT de 32-jarige kwekersknecht A G. uit Sappemeer tot 4 mnd. en de arbei ders D. P. (25) uit Muntendam en M. V. (23) uit Noordbroek resp. tot 1 mnd. en 4 weken werden veroordeeld, wegens exploitatie van de geheime zender Buf falo Bill te Muntendam. DAT het plan voor de herverkaveling in Walcheren S weken ter inzage heeft gelegen en van de 10.000 belanghebben den 3600 kwamen nagaan, wat hun was toebedeeld en thans eventuele bezwa- kunnen worden ingediend. wachttijd maximaal zelfs tien minuten bedragen. Bij snelle treinen is de wacht tijd korter. De spoorwegen hebben deze maatregel weer moeten Invoeren, zo de len zij mede, om de treinen en het weg verkeer te beschermen. De practijk heeft bewezen, dat de automobilisten te weinig verkeersdiscipline bezitten, om niet te trachten nog snel onder een zich sluitende verwegboom door te komen. De richtlijnen voor overwegwachters jn zeer verscherpt. ZIJ mogen thans op hun post zelfs niet meer lezen. Schrikwekkende getallen Het aantal aanrijdingen van gesloten overwegbomen was ln 1939 129, 133, ln 1953 115 en in 1954 was het 88. Het aantal aanrijdingen van dalende overwegbomen bedroeg ln 1939 124, ln 1952 229. in 1953 205 en in 1954 172. De aanrijdingen van dalende overweg bomen zijn ln hoofdzaak een gevolg onachtzaamheid van het wegverkeer, dat vele mensen op het laatste ogenblik onder de dalende overwegbomen trachten door te rijden. In 1952, 1953 en 1954 He pen resp. 26, 27 en 20 personen hierdoor ■erwondingen op. De aanrijdingen door de schuld Nederland-se Spoorwegen zijn het gevolg van het niet of niet tijdig sluiten van overwegen of van het te vroegtijdig ope nen van overwegen, nadat een trein is gepasseerd. In 1952. 1953 en 1954 ontston den door deze fouten van overwegwach ters resp. 5, 9 en 2 aanrijdingen met trei nen. waarbij resp. 1, 5 en 0 personen wer den gedood. De overige aanrijdingen met Geleidelijk kouder f^lSTEREN trok een vrij actieve de- pressie over de Noordzee naar De nemarken. Deze storing deed de tvivd in het Waddengebied tijdelijk tot stormachtig aanwakkeren. Bij wegtrekken van de depressie nam wind in de nanacht weer snel af draaide naar noordwest. Bij IJsland 1 s een belangrijk gebied van hoge luchtdruk ontstaan, dat in het zeege bied tussen IJsland cn Noorwegen een krachtige noordelijke luchtstro ming veroorzaakt. Hiermee wordt koude lucht uit de Poolstreken naur het Noordzeegebied gevoerd Deze lucht zal ook tot ons land doordringen, maar wordt door het Noordzeewater verwarmd. De temperatuurdaling ln ons land zal daarom tot enkele gra den beperkt bl(jven. 's Nachts kan bij opklaringen en tceinip tvind lichte vorst voorkomen. De kans op enkele buien blijft aanwezig. treinen zijn ontstaan doordat b.v. auto mobilisten door de gesloten bomen zijn gereden. In 1953 gebeurden 260 ongevallen, door dat een overwegwachter te laat de'spoor bomen sloot. Hierbij waren vijf doden te betreuren. In 1954 bedroeg dit aantal 224, zonder dat er slachtoffers te betreuren waren. In 1955 is inmiddels door een on geval te Den Dolder één slachtoffer te be treuren. Kruisingsvrij hel ideaal Voor het kruisingsvrij maken van over wegen in heel het land is een bedrag van f 120 millioen nodig. Door f8 mlllioen per Jaar voor dit doel beschikbaar te stel len. worden per Jaar vier overwegen kruisingsvrij gemaakt. Aan de andere kant tracht men de 1000 onbewaakte overwegen, die nog niet voor zien zijn van knipperlichten, met een snelheid van tien knipperlichten per jaar met die installaties uit te rusten. HET WEER IN EUROPA Ui i*f S i sï':s - o.l 9 0 6 0.2 WEERBERICHT Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noord Iets kouder. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon van 8 09 tot 17 45; maan van 22.24 tot 8.52 uur. Op 14 Fe bruari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1