Shot Pieterskerkplein krijgt een klassiek uiterlijk Begin Juni staat de hele stad in het teken van de universiteit Michel Angelo en het gewelf der Sixtijnse Kapel Prof. Muntendam over sociale zekerheid en gezondheidszorg u SCHIET f/f Op Nieuwe school, verlichting en fietsenstalling Shot. raak van smaak! Op Vismarkt bij Koornbrug zal ondergronds toilet komen Wat de Leidse raad Maandag te behandelen krijgt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 Veelbelovend lustiumpiogiamma T7RIJWEL DE GEHELE EERSTE HELFT van de maand Juni dit jaar zal voor Leiden in het feestelijk teken der universiteit staan. Zoals men weet worden de lustrumfeesten niet rond de verjaardag der hogeschool 8 Februari gehouden, doch enkele maanden later, omdat men dan op beter weer kan rekenen. En zo zullen dan de feesten ter ere van het 76ste lustrum der universiteit gehouden worden van 6 tot en met 16 Juni, voor afgegaan door lustrum wedstrijden, verbonden aan de op 3 en 4 Juni te houden Hollandia. dien mogelijk, op een feestterrein en een concert op de sociëteit Minerva. Dit alles uiteraard uitsluitend voor de oud alumni. Nog vers in het geheugen, zowel der alumni en reünisten als der Leidse bur gerij liggen de feesten van het vorige lustrum, toen onder meer het Pieters- kerkplein herschapen was in een elegant centrum van vermaak. Welnu, de staande feesten zullen eveneens van zich doen spreken. Kan men anders van Leid se studenten verwachten? Want, zoals men weet is het sinds het midden der vorige eeuw traditie geworden de lus trumviering der academie op te dragen aan het Leidsch Studenten Corps. Conilict in 1850 De overeenkomst om aan het L S.C. de lustrumviering op te dragen, vond zijn geboorte in een conflict in 1850, een flict overigens dat niets met festiviteiten had uit te staan, tussen enerzijds de Aca demische Senaat en anderzijds het Corps. Vroeger bestond die viering goeddeels uit feesten voor de burgerij en feesten voor leden en reünisten van het Corps. Dodh sinds vooral na de oorlog de Civitasgedachte meer baanbreekt, werd min of meer de gehele studentenmaat- schappij ingeschakeld, al liet de practijk nog wel wat te wensen over. Dit jaar evenwel hoopt men, dat de Civitasge dachte zich wezenlijk zal demonstreren in de lustrumfeesten. De lustrumcommissie, bestaande uit de heren mr A. F. Mohr, praeses, C. L. van Harinxma thoe Slooten, N. L. v d. Lee, J. C. Cleyndert en W. H. C. Boellaard, is "thans reeds druk bezig met de voorbe reidingen. en gisteren werd op de socië teit Minerva een tipje van de sluier op gelicht, die thans nog het grote gebeuren aan het oog van de belangstellenden onttrekt- Drie delen De feesten zijn te verdelen in drie perioden: een wetenschappelijk-universi- tair gedeelte op 6 en 7 Juni, burgerij feesten op 8, 9 en 10 Jund en Civitas- feestelijkheden op 11, 12, 13, 14 en 15 Juni. Uiteraard valt het slot van deze laatste dag niet vóór middernacht, zodat ook de 16de Juni er nog bij hoort. Het wetenschappelijk gedeelte op Maan dag 6 en Dinsdag 7 Juni omvat Qezingen van vooraanstaande persoonlijkheden binnen- en buitenland. De opening hoogstwaarschijnlijk plaats hebben in groot auditorium der universiteit. commiss«e voor het wetenschappelijk ge deelte bestaat uit de president-curator, de secretaris van het curatorium, de rec tor magnificus, prof. dr D. J. Kuenen en vertegenwoordigers van de V.V.SL. en de wetenschappelijke staf. De colleges, die op deze dag gehouden worden, zullen geen herhaling van de diescolleges zijn, doch voor geheel „eigen intern gebruik". Muziek Vele muzikale manifestaties zuilen in de Stadsgehoorzaal plaats hebben. Een hoofdrol speelt hierin de Lyra Acade mica, bestaande uit leden van Sempre Crescendo, Collegium Musicum, Leids Studenten Zangkoor. Muziekclub V.V.S L. en het Kamermuziekgezelsdhap C-dur. De leiding berust bij Krannhals. Solisti sche medewerking van Theo Olof en Klaas Boon. (Op Dinsdag 7 Juni zal de Lyra Academica eveneens voor de bur gerij concerteren). De burgerijfeesten bestaan o.m. uit sportmanifestaties en spelen. Op Vrijdag 10 Juni vindt e^n bal voor de reünisten van het L.S.C. plaats. Oud-Grieks Op de zojuist genoemde dagen zal de burgerij toegang hebben tot het Pieters- kerkplein, dat als oud-Grieks marktcen trum zal ingericht zijn. Het carré zal omgeven zijn door colonnades, waarach ter men allerlei vermakelijkheden en oorden van ontspanning kan vinden. Deze aankleding heeft men gekozen, overeen stemmend met het lustrumstuk dat op gevoerd zal wonden: Herakles, uit de Griekse mythologie. In deze drie dagen hoopt men 6000 burgers te kunnen ont vangen- De daarop volgende Zaterdag beginnen de Civitasfecsten met dc intocht der oud alumni, die door de reotor-magnificus en de praeses der oud-alumni in de Pieters kerk officieel zullen worden ontvangen. Op deze dag zijn er voorts recepties, een collation in de Stadsgehoorzaal of, in- Ruiterleest Des Zondags komt de Christen Stu denten Raad bijeen en kunnen de oud alumni tijdens lunches elkaar nader ontmoeten. Verder zijn er hippische feesten in de Leidse Hout en is er 's avonds een gala- uitvoering van de Musical Comedy (voor reünisten) en de eerste opvoering van het lustrumstuk Herakles, dat op voortreffe lijke wijze opnieuw uit het Grieks ver taald is door mr E. Straat en dr Victor van Vriesland. 's Maandags zijn er weer gemeenschap pelijke lunches en een concert van Sem pre Crescendo, een cocktailparty en de gala-uitvoering van Herakles, benevens de gewone uitvoering van de Musical Comedy. Hoogstwaarschijnlijk zal de cocktailparty in Zandvoort gehouden worden. Arm Lisse En dan de laatste dag. Woensdag 15 Juni. Om wat te bekomen van de vorige dag en kracht te vengaren voor het dave rend slot, organiseert men een soort siësta. En om 10 uur vindt men elkaar weer in de Bloemlusühai'Jlen van Lisse, waar het slotbal gehouden zal worden. Een „bal- masqué van licht en kleur", zoals de heer Mohr het poëtisch uitdrukte. Hiertoe zul len de hallen op fantastische wijze wer den omgetoverd in oerwoud en pampa en nog vele andere schone plekjes meer. Die avond, nacht en ochtend zal er vermoedelijk weinig overblijven van de landelijke rust van Lisse Valentijndag 1955 In Leiden en Katwijk opofferingsgezinden De vereniging De Nederlandse Bloe misterij deelt mede. dat op Maandag 14 Februari Valentijndag 82 Neder landers zijn uitverkoren voor het in ont vangst nemen van een bloemenhulde, op grond van de verdiensten, die zij hebben doen blijken met betrekking tot de naas tenliefde, opofferingsgezindheid en goede burgerzin. Uit onze omgeving komen de volgende personen op de lijst voor: Mr dr W. Hugenholtz, Rapenburg 55, Leiden, voor zijn doorzettingsver mogen bij het streven naar het tot stand komen van een dierenwet. Mevrouw J. Hendrikse n-B r a Tesselschadestraat 24, Leiden, me omschrijving: „Hoewel zelf reeds op leeftijd, heeft zij de zorg op zich geno men voor een 86-jarige hulpbehoevende man en zijn eveneens hulpbehoevende dochter." Familie H. van R h ij n, Secr. Varke- visserstraat 55, Katwijk aan Zee Deze familie heeft de zorg op zich geno men van een meisje, dat in Katwijk ii het sanatorium ligt en wier ouders ii Drente wonen. Dezen zijn niet in staat hun kind regelmatig te bezoeken, doch de familie Van Rhijn heeft het me: geadopteerd, bezoekt haar geregeld verwent haar als hun eigen kind. N atuurhistorische vereniging De afdeling Leiden van de Kon. Ned. natuurhistorische vereniging heeft haar Jaarvergadering gehouden. In het afge lopen jaar werden 22 excursies gemaakt. De voorzitter, dr S. J. van Ooststroom, deelde mede, dat men zal trachten het kleine ledental door een werfactie uit te breiden. Penningmeester J. Lennings meldde een klein batig saldo. De heer T. Tieleman werd herkozen als bestuurslid. Rectoi-magnilicus, prol. di N. Bakhuizen van den Blink, hield oratie Eén der hoogtepunten der diesfeesten hac^ hedenmiddag in de Stads gehoorzaal plaats, toen de rector magnificus der universiteit, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, de traditionele rectorale oratie uitsprak. Een oratie, die als onderwerp had: Michel Angelo en het gewelf der Sixtijnse kapel. Nadat de rector uitvoerig enkele onderwerpen, direct de universiteit betreffende waarop wij morgen terugkomen had aan geroerd, ging hij over tot het eigenlijke onderwerp van zijn rede, die han delde over het probleem der interpretatie van een der beroemdste werken van een der beroemdste schilders uit oude tijd: de schildering van de Six tijnse kapel door Michel Angelo. Michel Angelo veeleer in betrekking tot Savonarola. Spr. toonde aan, dat hier geen sprake kan zijn van een volstrekte tegen stelling, en handhaafde daarnaast Michel Angelo's geestelijke zelfstandigheid. Aanknopend bij Pératé's opvatting (in 1895 gepubliceerd), dat Michel Angelo een ontraditionele maar zeer diepgaande bijbelinterpretatie lever- zijn gewelfschildering, liet de rector tevens zien hoe een be paald tafereel daaruit de schep ping van Eva in onze tijd een bij zondere betekenis kon verkrijgen als illustratie van een fundamentele op vatting in de bibliocentrische anthro pologic van de Zwitserse theoloog En dan dient men zich allereerst af te vragen welke de denkbeelden van Michel Angelo waren, die zijn leven stempelden. Uit zijn vele uitspraken, die voor het na geslacht bewaard gebleven zijn, valt op te maken, dat hij zijn kunstwerken in de voornaamste plaats maakte met zijn hart, van zijn hand slechts de dienaar was. Vele schrijvers, en geleerden hebben zich bezig gehouden met de relatie tussen An gelo's geestesrichting en zijn werk, waar- zoals gezegd, de beschildering van Sixtijnse kapel één der voornaamste en beroemdste genoemd mag worden. 1 van de nieuwste interpretaties is -an Charles de Tolnay, die zijn vrij wel algemeen aanvaarde kunstweten schappelijke verklaring van de gewelf schildering aanvult met een geestelijk- ijsgerlge commentaar, op de grondslag in het neo-platonisme van Pico della Mirandola, Marsilio Flcino, enz. Tolnay gaat daarbij tevens uit van de juiste waar neming, dat men het gewelf moet be schouwen van de laatste taferelen af naar de eerste (de schepping) toe, zoals ze ook geschilderd zijn en zoals ze daardoor as- censio of ritorno der ziel tot in God bij de beschouwers gaande maken. Tolnay heeft in de negentiende eeuw voorgangers gehad inzake de neo-pla- tonische elementen in Angelo's beeldende kunst en dichtkunst, maar anderen en vooral lateren verwerpen deze opvat ting geheel of gedeeltelijk en brengen Ziekteverzuim is na de oorlog toegenomen werknemers blijven eerder thuis ÏN DE COLLEGEZAAL voor anatomie van het academisch ziekenhuis hield prof. dr H. P. Muntendam, ter gelegenheid van de diesviering, een college over „Sociale zekerheid en gezondheidszorg". De hoogleraar begon met te zeggen, dat de plannen uit de jaren 1940 tot 1945 van het grootste belang zijn geweest voor vorm, inhoud en aard van de zorg voor de sociale zekerheid en gezondheid van het volk. In 1942 kwam in Engeland het rapport van Bevend-ge uit, dat was gebaseerd op de „Social security act" van Nieuw Zee- lend in 1938. De tegenwoordige gedach ten over de zorg voor sociale zekerheid zijn dezelfde als die aan deze wet ten grondslag liggen. Beveridge wilde sociale zekerheid verschaffen door een regeling te treffen voor vergoeding van het in komen in geval van ziekte, ouderdom en geboorte en wilde de volksgezondheid be vorderen om productiviteitsverl-ies te voorkomen. Op de internationale arbeids- conferentie in Philadelphia in 1944 werd een resolutie aangenomen, waarin richt lijnen werden gegeven voor de vormge ving van de gezondheidszorg. Er was tweeërlei uitwerking van de richtlijnen mogelijk, verzekering of staatszorg. Prof. Muntendam -bracht verder het verband tussen sociale zekerheid en ge zondheid ter sprake. Volksgezondheid is ondenkbaar zonder redelijke maatschap pelijke welvaart. Er bestaat een wissel werking tussen beide begrippen. De volksgezondheid en dus de productivi teit wordt bevorderd door ziekte-, oederdoms- en invaliditeitswetgeving. Het mogelijk, dat men, aldus beschermd, zich eenier riek meldt en dat het ver antwoordelijkheidsgevoel vermindert. Het ziekteverzuim, vooral in geval van kort stondige riekte, is na de oorlog toege- Opvallend is het, dat het hier niet gaat n louter somatische (lichamelijke), maar meer om psycho-somatisohe riek ten. Dat kan men wijten aan de nawer king van de oorlog. Het is een feit, dat in Amerika, waar wordt gewerkt in groe pen, het verzuim minder wordt door groter saamhorigheids- en verantwoorde lijkheidsgevoel. Tenslotte merkte spreker op, dat zorg voor sociale zekerheid zonder wettelijke regeling tegenwoordig niet meer moge lijk is. Door de historisohe groei hier te lande van het ziekenfondswezen zijn cu ratieve en preventieve zorg hier sterk ge scheiden. De preventieve zorg ligt vooral bij de kruisverenigingen. De vraag Is. aldus prof. Muntendam, of tussen de dicht bij elkaar liggende organisaties een ster ker verband niet wenselijk ls. Prof. dr P. J. Galilard dankte prof. Muntendam voor het geven van dit dies college. Karl Barth. Het lijdt volgens spr. echter geen twijfel, dat een houdbare interpretatie van het gewelf zekere neo-platonische gezichtspunten niet ontberen kan. Haitt Het tweede deel van de rectorale oratie as gewijd aan de tegen Tolnay ingaande interpretatie van Frederick Hartt van de Washington University, waarin het neo platonisme weer volkomen verworpen wordt. Daarvoor treedt in de eerste plaats een verklaring, die geheel uitgaat van de practische en scholastische allegorische uitlegmethode of anagogia der Heilige Schrift, zoals deze in de late Middeleeu- uitmondde ln populaire boeken als iblia pauperum en de populaire pre diking van Franciscanen en Dominicanen Hartt heeft daarmee een vernuftige en subtiele commentaar op het geheel en op alle onderdelen van het gewelf tot stand gebracht. Als sluitstuk voegde hij hieraan toe de overweging, dat paus Julius II en de Kerk in het algemeen nimmer aan een kunstenaar ook niet aan Raphaël, die in de Stanze van het Vaticaan in dezelfde tijd werkte de beslissing over de ceptie en de uitwerking der onderwerpen overlieten. Als theologisch meester voor Michel Onderwijszaken in de raad De Leidse gemeenteraad krijgt Maan dag ook weer verscheidene onderwijsza- te behandelen. Zo stellen B. en W de raad voor het crediet, beschikbaar ge> I voor de modernisering en uitbrei ding van de o.l.-school voor u.l.o. aan di Ja, want als kenner van halfzware shag zal u de speciale, innige menging der lichte en zware tabakken direct opvallen. Niemeijer's SHOT is extra geurig, lekker pittig en t£h zo zacht in het roken. Schiet er op af Gecombineerde inrichting voor dames en heren geprojecteerd In de vergadering van 12 Maart 1951 van de Leidse raad is aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een ondergronds urinoir op de Vismarkt, aan de noordwestzijde van de Koornbrug. De be handeling van dit voorstel werd toen aangehouden, omdat de heer Knetsch een voorstel indiende de inrichting uit te breiden met een damestoilet. Nu krijgt de raad een voorstel te behandelen tot het maken van een ge combineerde inrichting. zal het inwendige van het toilet met te gels worden afgewerkt. Toetreding van daglicht wordt mogelijk door glazen bouwstenen ln het dak. Voor het afvoeren van faecaliën ls een vullwaterkelder in het plan opgenomen, met een automati sche pompinstallatie, aangesloten op een beerput. De overloop van deze put mondt uit in de Nieuwe Rijn. Bij uitvoering van het plan zal een bouwput met damwand worden gemaakt. In het plan is een eenvoudige verwar mingsinstallatie opgenomen, die het col lege nog nader zal bezien. De kosten worden geraamd op f 68.000. Wat de exploitatie betreft komt het B. en W. het meest gewenst voor tot ver pachting over te gaan. Te zijner tijd zal een voorstel hiertoe bij de raad worden ingediend. In het prae-advies schrijven B. en W., dat zij hebben overwogen een voorstel te ^oen tot het maken van twee ondergrond- toiletinrichtingen, één voor mannen één voor vrouwen, ter weerszijden van Koornbrug. Nadat verscheidene on dergrondse toiletinrichtingen waren be- ■htigd en besprekingen waren gevoerd ?t bouwers en exploitanten hiervan, is het college tot de conclusie gekomen, dat de voorkeur moet worden gegeven aan gecombineerde toiletinrichting. Com binatie leidt tot een goedkope bouw, ter wijl het dan tevens mogelijk is de toilet juffrouw uit de damesafdeling, toezicht doen houden op de herenafdeling. Deze inrichting is gedacht op de Vismarkt bij de Koornbrug. Om het stadsbeeld aldaar en het gezicht ip de Koornbrug niet te schaden is de inrichting geheel onder de grond gepro jecteerd en zo dicht mogelijk langs de Nieuwe Rijn, om het verkeer niet te hin deren. De kademuur moet in verband hiermee door een betonwand van het worden vervangen. De ingangen komen binnen het vooruitstekend gedeel- an de Koornbrug. Het straatprofiel ;t aanzicht zullen praetisch geen wij ziging ondergaan, terwijl zo weinig mo gelijk van de voor de markt bestemde limte In beslag wordt genomen. Voor de treden en bordessen wordt hardsteen, voor de wanden van de trap- schoon metselwerk toegepast. Met uitzondering van de wanden van de con troleruimte. de pompruimte en de plafonds Twee kleedgebouwtjes kosten samen 82.000 In een prae-advies stellen B. ën W. de raad voor bij het tennispark en bij de hockeyvelden van het sportveldencomplex Rodenburgerpolder een eenvoudig kleed gebouwtje te plaatsen. De muren van deze gebouwtjes worden een halfsteen dik, met pilasterverzwaring, de vloeren van beton, wanden in douches en w.c.'s afgewerkt betonemaille, dakbedekking van teervrij dakvilt met leibeslag. Ze worden voorzien van water en electrisch licht, zit banken en kapstokken in de kleedkamers. De warmwatervoorziening zal geschieden butaan- of propaangas. De kosten deze twee gebouwtjes worden ge raamd op 82,000. Fijn asfalt op speeltuin Oosterkwartier De terreinverharding van de speeltuin lan de Ambonstraat, ln gebruik bij de speeltuinvereniging Oosterkwartier, be staat uit asfalt van een tamelijk grove structuur, zo schrijven B. en W. aan de raad. De tuin is daardoor minder geschikt als speelterrein. Verbetering kan worden bereikt door het aanbrengen van een dun laagje fijn asfalt. De kosten worden ge raamd op 5.300. Subsidie provinciaal toneeladviseur Het college van B. en W. stelt de raad voor in de kosten van aanstelling van een provinciaal toneeladviseur bij te dragen door toekenning van een subsidie van f8 per plaatselijke amateur-toneelvereniging voor September tot en met December 1954, en van f25 per bij de Natu of het W.K.A. aangesloten vereniging voor 1955. Dit zal een uitgave betekenen van f 120 voor 1954 en f375 voor 1955. De taak van deze functionaris zal zijn het amateur toneel in de provincie te stimuleren, de verenigingen met raad en daad terzijde te staan bij hun werk en leiding te geven aan de verbetering van spelpeil en reper toirekeuze. Angelo's werk stelde Hartt voor de Fran- anse hoveling en hoogwaardigheids bekleder Marco Vigerio, schrijver van Decaohordum christianum (1507). De rector verwierp deze theorie, omdat ij geen enkel steunpunt vindt, noch in het leven noch in het karakter van de grote schilder; omdat de allegorieën zon der gekunstelde uitleg vaak zeer moeilijk het gewelf te ^vinden zijn en overigens or een groot deel gemeengoed waren; omdat bepaalde bewijsplaatsen, door Hartt n Vigerio ontleend, correcties behoeven; tenslotte omdat het eigenlijke probleem, namelijk de vraag naar de geestelijke herkomst van het grootse werk, hierdoor nog veel minder wordt opgelost dan wan- men vasthoudt aan de leer dat Michel Angelo's Christelijk-wijsgerig in- stelletto de eigenlijke meester is én van zijn conceptlos èn van zijn scheppingen. Gemeente gaat gel'd lenen B. en W. stellen de raad voor in te gaan op een aanbieding tot het verstrek ken van twee geldleningen ten bedrage van respectievelijk f 1 en f2 millioen op onderhandse schuldbekentenis per 1 No vember 1955 tegen een koers van 100 pro cent. De rente bedraagt voor beide lenin gen 2Vz procent per jaar. Voorts wenst het college in te gaan op een aanbieding tot het verstrekken van een geldlening ten bedrage van f 1 mil lioen op onderhandse schuldbekentenis per 1 Maart 1955 tegen een koers van 100 procent en rentende 3 5/16 procent. Tweerichtingsverkeer op Boom- en Bloemmarkt Sedert 1 Maart 1935 geldt een gesloten verklaring voor het verkeer met motor rijtuigen op meer dan twee wielen en voor alle wagens op de Boommarkt en de Bloemmarkt in de richting van de Aalmarkt. Door de afbraak van het per ceel op de hoek Kort RapenburgBoom- markt is deze verklaring overbodig ge worden. zo schrijven B. en W. aan de raad, zodat zij adviseren de maatregel in te trekken. Frank Scholienionds voor studiedoeleinden De heer F. Scholten, in leven auteur, gewoond hebbend te Katwijk en in den. overleden op 29 Augustus 1942, heeft de gemeente Leiden onder last van enige legaten benoemd tot zijn enige erfgenaam De erflater heeft hieraan de opdracht verbonden, dat het door hem samenge stelde en geschreven verzamelwerk „Pa lestina" wordt voortgezet, en dat de re venuen van het kapitaal voorts worden besteed voor doeleinden, die verband houden met de geographie en archaeologii van Palestina. Syrië en het schiereiland Sinaï. De burgemeester heeft toentertijd deze erfstelling aanvaard. De gemee is gehouden het kapitaal afzonderlijk beheren en de revenuen ter beschikking te stellen aan de stichting Nederlandsch Archaeologièch - Philologisch Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden. B. W. stellen nu voor hiertoe een fonds vormen, dat de naam Frank Scholten- fonds zou kunnen dragen, en de statuten van de gevormde stichting vast te stellen. Vuilvangroosters en ander materiaal voor gemeente Op 9 November 1953 stelde de Leidse raad gelden beschikbaar voor het vervan gen van de vuilvangroosters in het noor delijk rioolgemaal die uit de hand wor den gereinigd door automatisch reini gende vuilvangrooster. Thans moeten ook e roosters van het zuidelijk rioolgemaal -orden vervangen. Hiervoor en voor be- drijfsmateriaal voor Gemeentewerken vragen B. en W. de raad een crediet van f41.070. Verkoop van een deel van 't Ruime Consciëntieplein De heer Chr. de Groot heeft, ten be hoeve van een voorgenomen uitbreiding i zijn koper- en metaalgieterij, verzocht mogen kopen een oppervlakte van 45 vierkante meter van het bij de Vliet ge legen Ruime Consciëntieplein. B. en W. stellen de raad voor de grond te verkopen voor f 10 per vierkante meter. Wateriol bij Leidse Hek B. en W. stellen de raad voor aan P. Cig- gaar te Oegstgeest te verpachten het recht tot heffing van de watertol in de Haarlemmertrekvaart tegenover de Rijns- burgse Vliet, bij het Leidse Hek. Hier onder is begrepen de huur van een wo ning, staande op het trekpad bij die Vliet, alsmede tuingrond. De pacht zal bedra gen f800 per jaar, uiterlijk tot 1 Mei 1957,, op welke datum de concessie van de watertol afloopt. Plesmanlaan, te verhogen met f 11.200. Hiermee kan de bergplaats voor fietsen met ruimte voor negentig rijwielen wor den uitgebreid, terwijl voorts, ten be hoeve van de brandweer, een toegang tot de speelplaats aan de zijde van de Paul Krugerstraat kan worden gemaakt. Dan adviseren B. en W. medewerking te verlenen aan het bestuur van de in richting van liefdadigheid voor R.K. te Leiden, tot stichting van een school voor lager onderwijs met zes klas6elokalen en een vaklokaal, op een terrein ln het zuid westelijk stadsdeel- De vereniging voor Chr. onderwijs te Leiden vraagt medewerking voor het aanschaffen van de inventaris voor het huishoudkundelokaal van de school voor v.g.l.o. aan het Noordeinde 40. B. en W. adviseren deze medewerking te verlenen; er is f 3600 mee gemoeid. Voor de verbetering van de verlichting in de Gercf. school voor u.l.o. aan do Hooglandse Kerkgracht stellen B. en W. voor f3750 te voteren en voor de ver betering van de electrische Installatie van de Geref. scholen voor l.o. en u.l.o. aan dc Hooglandse Kerkgracht bij elkaar 1400 gulden. T<^t slot gaan B. en W. accoord met het verzoek van het gesticht „De Voorzienigheid", waarin f 3500 wordt ge raagd voor het aanschaffen van meubi- air en leermiddelen voor invoering van het vak handenarbeid in de R.K. school de Krauwelsteeg. H.K.H. Prinses Wilhelmina dertig jaar eredoctor Morgen is het dertig jaar ge leden, dat H.K.H. Prinses Wilhel mina 't eredoctoraat in de rechts geleerdheid van de Leidse univer siteit verwierf. Op Maandag 9 Fe bruari 1925 werd het 350-jarig be staan van de academie herdacht. Prof. mr A. J. Blok, rector magni ficus, sprak de diesrede uit en de promotie geschiedde ook onder ge zag van deze hoogleraar in de rechtswetenschappen. Alleen maar zielig Een .klein en oud vrouwtje strompelde gistermorgen met moeite naar de bali van de Leidse kantonrechter. Ze bleek 78 jaar oud ie zijn, al wist ze dit zelf niet zo precies. Op de avond van 7 October het was al half twaalf had zij zonder op of om te kijken en erg links rijdende, met haar fiets de Haagweg verlaten om de oprit van de Rijnzichtbrug op te rij den. Het gevolg was een bot sing met een fietser. Dezp werd gewond en kreeg voor f 38 ma teriële schade. Het O.M. vond dit allemaal erg treurig en levensgevaarlijk. Maar omdat het vrouwtje niet wist waar haar man was en bovendien op Drees is aange wezen, was de eis slechts f 10 of 4 dagen hechtenis. De uit spraak lag f 15 of een dag hoger. De Leidse raad komt Maandagmiddag 2 uur bijeen. Op de agenda komen onder meer de volgende punten, voor: Beëdiging en installatie van de nieuw benoemde leden C. Baart en N. Lange- zaal Jr: benoeming van een lid van de commissie voor het onderwijs in de va cature J M, van Stralen; idem in de commissie voor de stedelijke lichtfabrie ken in de vacature H. C. van der Hoe ven; idem in de commissie voor De La kenhal in de vacature J. M. van Stra len. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw H. J. W, Wesse- lo uit haar betrekking van hoofd der openbare kleuterschool Gortestraat. Voorstel inzake het verhogen van voor de modernisering en uitbreiding van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs Plesmanlaan beschik baar gestelde crediet, voor de uitbreiding van dc fietsenbergplaats en het maken van een toegang tot de speelplaats aan de zijde van de Paul Krugerstraat. Prae-advies op het verzoek van het be stuur der Geref. schoolvereniging om me dewerking tot het verbeteren van de elec trische verlichting van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Hoog landse Kerkgracht. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van de Geref. schoolvereniging om medewerking tot het verbeteren van de electrische installatie in zijn scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onder wijs aan de Hooglandse Kerkgracht. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van de vereniging voor Christelijk onderwijs om medewerking voor het aan schaffen van de inventaris voor het huis houdkundelokaal van de school voor voortgezet lager onderwijs aan 't Noord- Prae-advies op het verzoek van het be stuur van het gesticht De Voorzienigheid om vergoeding toe te kennen voor de aanschaffing van meubilair, leer-en hulp middelen voor invoering van het vak handenarbeid in de klassen 2 tot en met 8 van zijn school voor gewoon en voort gezet gewoon lager onderwijs aan de Krauwelsteeg. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van de inrichting van liefdadigheid voor R.K. te Leiden, om medewerking tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs op een terrein in Zuidwestelijk stadsdeel. Voorstel tot het verhogen van het be drag per leerling voor 1955 wegens ho gere vergoeding voor administratiekos ten. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor verbetering van d« terreinverharding van de speeltuin aai de Ambonstraat. in gebruik bij Ooster kwartier. Voorstel inzake beschikbaarstelling gelden voor "bouw en afwerking van twee kleed gebouwtjes op het sportveldencom plex in de Rodenburgerpolder. Voorstel inzake toekenning van- subsidie aan dc Nederlandse Amateur To neelunie als tegemoetkoming in de kos ten van aanstelling van een provinciaal toneeladviseur. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het doen van enkele kapi taalsuitgaven voor Gemeentewerken. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van een onder grondse toiletinrichting op de Vismarkt bij de Koornbrug. Voorstel tot het verkopen van een deel van het Ruime Consciëntieplein. Voorstel inzake verpachting van het recht tot heffing van de watertol in de Haarlemmertrckvaart bij het Leidse Hek. Voorstel tot het aangaan van een geld lening ad f 1.000.000 en een geldlening ad f2 000 000 Voorstel tot het aangaan van een geld lening ad f 1.000 000. Voorstel tot wijziging van de gemeente begrotingen en de begroting van Sociale Zaken voor 1954 en 1955 Voorstel tot intrekking van de rijver boden. geldende voor de Boommarkt en de Bloemmarkt in de richting naar de Aalmarkt Voorstel inzake het afzonderen uit de middelen der gemeente van het aan de gemeente vermaakte vermogen van de heer F Scholten en het oprichten met dit vermogen van een stichting, te noemen Frank Schottenfonds, en tot het vaststel len van de statuten voor deze stichting. Agenda van Leiden Dinsdag Burcht, half 3 en 8 uur: Wala-corsetten- Snouck Hurgronje-huls, 8 uur Jaarver gadering afdeling Chr. Relsvereniglng. H. Nater over: Een reis door Europa, met film en kleurendia's. Doelenkazerne, 8 uur: RAO, operette concert Haagse Operettezangers. Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagoglek, cursus voor jonge ouders. Harmonie, 8 uur: Oud-strijders en Mo- bilisatiekruls, W. C. Lëmalre over tocht van Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provin ciën". Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Oegstgeest, Irene, 8 uur: Hervorm de wjjkavond (I), film „God heeft de Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: hout voorlichtingsavond, lering John H. ter Laak, films en expositie (2 uur: bijeen komst voor leerlingen van nijverheids scholen). Lakenhal, 8 uur: K. en O., cursus „Stromingen en figuren in de Vlaamse Romanliteratuur" door Maurice Roelants. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr, gym nastiekvereniging D.O.S., propaganda-uit- voerlng. Gymnasium 8 uur: volleybalontmoe ting LeidenHaarlem. Groenteveiling, 7 uur: micro-korfbal. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: herdenkingsexpo- jitie Betje Wolff en Aagje Deken (tot 15 Februari) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Ambon, verloren zaak? Men schrijft ons: Er zijn mensen, die, hoewel ze de Ambonnezen geen kwaad hart toedragen zich afzijdig houden van de strijd, die de stichting Door de Eeuwen Trouw nu reeds bijna vijf Jaren voert voor rechtsherstel aan het volk der Zuid-Molukken. Waarom? Omdat ze van mening zijn dat alle pogingen voor rechtsherstel tot mis lukking gedoemd zijn. Voor vechten tegen de bierkaai gevoelen ze niemendal. Het zijn de lieden, die zó nuchter, zó vol zijn van werkelijkheidsbesef, dat ze er voor passen hun energie te verspillen ln een kamp, die slechts tot teleurstelling lelden kan. De zaak der Zuld-Molukken ls voor hen hoe betreurenswaardig overigens een verloren zaak. De wereldgeschiedenis en ook onze eigen landshlstorie ls rijk aan voorbeelden van (ogenschijnlijk) verloren zaken. Rijk eveneens aan voorbeelden van uitredding en zegepraal ln omstandigheden die ho peloos schenen. Wie voor recht en gerechtigheid de strijd voert en de Ambonnezen doen dat nu reeds bijna vijf Jaren vecht nim mer voor een zaak. die men als ver loren mag beschouwen. De aard van een zodanige strijd ver biedt zulks, omdat het niet alleen getui gen zou van gebrek aan moed, doch bovenal van een tekort aan geloof. Want niet de mens ln zijn waan bepaalt de gang der historie van landen en vol ken, maar Hij, die machtig ls te redden uit den nood en ten goede te doen keren wat ten kwade werd bedacht. Indien de Ambonnees in zijn strijd voor vrijheid en recht, zich vastklampt aan het „Mijn schild en de betrouwen, Zijt GU, o God, mijn Heer", dan zal de toekomst hem het bewijs leve- dat zijn vertrouwen niet zal worden beschaamd. Ambon, verloren zaak? Moge, door een steeds groeiende medewerking van Ne derlandse Ambonvrlenden, ln een nabije toekomst, deze vraag door het Neder landse volk ln rijn meerderheid aldus worden beantwoord: „Ongetwijfeld ver loren voor de belagers van het kleine cn dappere volk der Zuld-Molukken, dat door zijn eeuwenlange trouw aan Neder land, onze dank en hulde verdient en zoor wij nóóit, neen nooit genoeg kunnen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3