Moderne garnituren verdringen Gothische uitvoeringen thans Nu Blikgroenten Dwaas en wijs te Geneve YBERT KERK en SCHOOL BUISMAN 2 DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 Meubelvakbeuis geopend Schuimrubbermatrassen met zomer en winterkanten (Van onze D-redacteur) Het is een goede gedachte geweest, de vakbeurs voor Meubelen en Woning textiel, welke gisteren te Utrecht werd geopend, nu eens in de Bernhardhai op het Croeselaanterrein onder te brengen. Hoe ruim en overzichtelijk is deze expositie, hoe veel en veel beter komen de stands tot hun recht! Aan de inrichting kan men zien, dat de deelnemers er zelf plezier in hebben, want in menige stand heeft de tentoonstellingsallure het van de nuchtere zakelijkheid gewonnen. Voor de gewone bezoeker zal de beurs de eerste drie dagen niet toegankelijk zijn, maar Zaterdag van half tien tot half zes is het „kijkdag". langzamerhand van keuken en badka mer ook naar de slaap- en woonkamers. Ongetwijfeld is het aanbevelenswaard, deze vakbeurs eens te bezoeken, want hier ziet u nu een» In ruime mate, wat de Nederlandse industrie, maar ook enkele buitenlandse firma's, hebben te bieden. Een grote vooruitgang is. dat bet goe dige maar weinig fraaie „terra of groen" er nu toch echt uitcaat. Ze zijn er nog wel voor de liefhebbers, deze massameubelen. maar verscheidene fa brieken zUn van dit artikel overgegaan op het meer moderne meubeleen be wijs. dat er dus niet meer zoveel vraag naar Is. Ook van het zware imitatJe-Gothische komt men mm of meer terug Het blank-houten meubel met vrolijk-ge kleurde wolbekleding wint steeds meer veld. Trouwens, de bekledingsstoffen on dergaan een ware metamorfose. Wij zagen niet alleen de helderste effen tin ten. van extreem rood en paars tot meer rustige pastelkleuren toe. maar men werkt ook met aardige streepjes en blokvormige donkere motiefjes, het geen de stof wat gezelliger maakt Ook in tapiiten kenmerkt zich de drang tot iets vrolijkers In de kamer. Hier moet het ..terra" het langzamerhand evenzeer afleggen tegen de vrije, soms wat bonte kleuren met kleine, moderne motleven U kunt nu zelf eens zien. hoe verrassend-aantrokkelijk zulk een mo dern tapUt is! KunsistoUen Ook bij de woningtextiel worden steeds meer kunststoffen gebruikt Het bont gekleurde piasticgordUn dringt zich Er zijn Inderdaad gen door schuimrubber en nieuw is een vondst om de singels te vervangen door smalle rubberbanden, netgeen een zeer prettige vering geeft. k plastic-bekledingsstoffen voor eethoek en slaapkamer handhaven zich terdege ter vervanging van leder of zeildoek. Zeer mooie, moderne meube len ziet men ook met plastic bekleed Wat matrassen betreft kunt u te kust 1 te keur gaan, van de traditionele kapokmatras via de matras met binnen- vering tot schuimrubber toe, en boven dien is er de nieuwe schuim-plasuc- matras. welke aan beide zijden te ge bruiken is. Dit is dus weer wat anders dan de schuimrubbermatrassen, welke aan één zijde opklapbaar is. Een noviteit is de schuim-plasticmatras, welkeeen zo- fraaie dessins, mer- en een wlnterkant heeft! Die „win- Een modern huiskamerameublementdat te zien is op de vakbeurs meubelen en woningtextiel te Utrecht. glanzende bedrukte welke een Idee zijde geven. Stoelvertngen worden dikwijls NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK HET BESLUIT der werkgevers uit de vrije landen, om niet langer deel tc nemen aan het werk in de voorbereidingscommissies, heeft de reeds niet geringe moeilijkheden op de Europese Arbeidsconferentie belangrijk vergroot. Immers, in plaats van de werkgevers uit de vrije wereld hebben nu de zg. werkgevers uit de totalitaire landen zitting genomen in de com missies, zij het dan als plaatsvervangend lid. Een en ander leidde tot de meest dwaze vertoningen. Zo stelde de Bulgaarse arbeidersvertegenwoordiger in de commissie betreffende de pensioengerechtigde leeftijd voor, deze leeftijd op55 jaar te bepalen. Misschien wordt dat of moet dat nog eens werkelijkheid worden, maar dat het in de Sowjetlanden ooit werkelijkheid zal worden, gelooft niemand. Wij zouden tenminste wel eens willen weten, tot welke leeftijd een Bulgaarse arbeider moet werken, en ook zouden wij willen weten, óf hij dan pensioen krijgt en zo ja, hoeveel! Niettemin haastten alle bolsjewistische regeringsvertegenwoordigers èn alle zg. werkgeversafgevaardigden uit de totalitaire landen zich, hun stem aan het Bulgaarse voorstel te geven. Met uitzondering van de Franse communist hielden de arbeiders en de regeringen uit de vrije landen er gelukkig hun verstand bij, zodat het Bulgaarse voorstel spoedig terecht kwam bij de overige communistische propagandatrucs in de papiermand. Op deze wijze werd ernstig werk echter wel erg moeilijk. Nader be raad over de gang van zaken in de Internationale Arbeidsorganisatie is dan ook nu de Russen en hun vrienden tot de I.A.O. zijn toegelaten bepaald geboden. JNTUSSEN GINGEN de plenaire zittingen van de conferentie normaal door. In deze pleno-zittingen kwam het algemene rapport van de directeur-generaal van de I.A.O., David Morse, aan de orde. De communisten hielden ook hier hun bekende en afgezaagde propa ganda-speeches. Elke oorspronkelijkheid ontbrak er aan. Of men nu in het Nederlandse parlement Gortzak hoort of in Genève een Rus of een Pool. maakt niet het geringste verschil. Daarnaast zijn gelukkig ook belangrijke en interessante redevoerin gen gehouden. Wij denken o.m. aan het woord van de Britse arbeidersaf gevaardigde, die de Russen op voortreffelijke wijze de waarheid heeft gezegd. Namens het Internationaal Christelijke Vakverbond heeft de secre taris-generaal, A. A. J. Vanistendael, gesproken. Deze pleitte er voor, de regeringen der Europese landen een Europese Sociaal-Economische Raad op tripartite-basis zouden vormen. Op deze wijze zouden ook de werkgevers en de arbeiders meer en beter betrokken worden bij de sociaal- economische integratie van Europa. gezorgd. Het Algemeen Christelijk Vakverbond van België heeft na- meliik een petitie georganiseerd ten behoeve van de 5-dagen-week. Niet minder dan 573.290 Belgische werknemers hebben deze petitie getekend. Maar de Belgen zouden geen Belgen zijn, wanneer zij het daarbii zouden hebben gelaten. Zij stapelden de dikke petitielysten met de 573.290 handtekeningen op in een Volkswagen-bestelauto, ze hingen spandoeken aan de zijkanten van de wagen en reden er vervolgens mee van België door Frankrijk naar Genève. Aangekomen bij het grote gebouw van het Internationaal Arbeids bureau, laadden zeven arbeiders en bedienden van het A.C.V. (w.o. een mijnwerker in vol ornaat met blauwe overall, lederen helm, koperen lamp en rode zakdoek!) de pakken uit en boden ze aan de president van de conferentie aan. Dat bracht leven in de conferentie! De president, de Zwitser Rubattel, kon in zijn uiting van dank voor de zware vracht er terecht op wijzen, dat de Internationale Arbeidscon ferentie van Juni 1954 aan de Raad van Beheer van de I.A.O. heeft ver zocht, een algemeen verslag te doen samenstellen over de vermindering van de arbeidsduur en de gevolgen daarvan op de overige arbeidsvoor waarden in de verschillende landen. De zaak heeft dus de aandacht van de I.A.O. En dat het probleem ook in Nederland de volle aandacht heeft, is gebleken uit het verioop van de laatste studieconferentie van het C.N.V. Uiterst tevreden over de ontvangst keerden de zeven ambassadeurs van de Belgische Christelijke vakbeweging de volgende dag weer naar hun land terug, zulks in het vertrouwen, dat tijdens de besprekingen rond de Geneefse groene tafels hun petitie-ljjsten als bewijsmateriaal zullen blij ven dienen. M. RUPPERT. terkant" heeft een dunne kapoklaag. welke dus meer warmte houdt. Nu we het toch over slapen hebben: zUn allerlei heel mooie slaapkamers 1 de keuze hierin is groot. By de traditionele slaapkamers, ci pleet met kast en toilettafel, zagen heel mooie gelakte ameublementen, wit of grUs met aardige gestreepte stoelbekleding Maar evenzeer is ei rekend met kleine behuizing, waarby men m de zitkamer moet slapen: slaap banken en divanbedden in allerlei ten! Voor de zomer Ook aan de zomer is gedacht: ijn tuinensembles en opklapbare lig stoelen, in hout zowel als In buizen- materiaal uitgevoerd en alles met hel gekleurde lopers bekleed. Rotan is er ook. zij bet niet zoveel Verder natuurlijk weer de practische Pastoe-meubelen en een nieuw soort de- monUbel meubel. Om U verder nog enkele nieuwtjes te noemen: wat denkt u van een theemeu bel, dat met enkele handgrepen in een stevige tafel kan worden veranderd, of grappige naambordjes op kinder- ledikantjes? Enfin, u kunt alles zelf gaan zien op deze beurs voor meubelen en woning textiel. en onthoudt u dit wél: Zaterdag is het speciaal uw dag. dan is he; grote publiek van harte welkom. Ned. meubelen voor Duitse vluchtelingen aangeboden Te Solingen zijn gisteren, namens de Nederlandse regering tachtig meubeleen heden aangeboden aan Duitse vluchtelin gen Elke eenheid is geschikt voor het meubileren van een woning voor vier personen. De heer M. A. Relnalda. voor zitter van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp, overhandigde het ge schenk. Het werd geaccepteerd door de Westduitse minister van het vluchtelin- genwezen, prof. Oberlaender. Socialistische critiek op de eigen pers Op het congres, dat de Partij van de Arbeid op 22. 23 en 24 Februari te Leiden gaat houden, komt een groot aantal voor stellen van partij-afdelingen aan de orde Dit biykt uit de thans uitgekomen be- schryvingsbrief. wensen enkele afdelingen, dat er plan zal worden ontworpen om aan te geven, hoe een eind te maken aan de noodtoestand bi; het onderwijs. Over de keuze van de partyvoorzitter stelt een afdeling voor. dat deze verkie zing om de twee jaar zal plaats hebben, arna de voorzitter aftreedt om plaats maken voor een nieuwe candidaat uit andere groeperingen van de partij. Over de contributie zyn er verscheidens voorstellen. Zo wordt bepleit een meer progressieve contributieregeling, lopende 45 cent per week. Van de socia listische partypers wordt meer voorlich ting gevraagd over Staten-Generaal ge meenteraden. Provinciale Staten en Vak beweging. ook waar het betreft optreden van tegenstanders. Op de voorpagina van de krant wil men meer politiek en maat- schappeiyk nieuws zien en minder moord geschiedenissen en rechtbankverslagen. Ook met de .■strips" blijkt men niet erg ingenomen. Gevraagd wordt om een missie, waarop men een beroep kan doen wanneer ingezonden stokken worden ge weigerd. Gewenst wordt verder een partycongres over verkeersvraagstukken. Verkiezingen, zo menen enkele afdelingen, behoren voortaan op een Maandag te worden ge houden. De militaire dienstplicht moe worden bekort. Er kome verplicht kleu teronderwijs en wat de internationale politiek betreft, enkele afdelingen rr dat het congres zich uit moet spreken voor de wenselljkh'eid van meer eenheid onder de socialistische partijen over d« Europese politiek. Enkele afdelingen be pleiten bij de Tweede-kamerfractie de be. vordering van de toelating van Rood China tot de Verenigde Naties. Uitbreiding Zeeuwse Waterstaat Om zwakke plekken te bestuderen In opdracht van Gedeputeerde Staten van Zeeland zal de hoofd-ingenieur-di- recteur van de provinciale waterstaat plan opstellen tot uitbreiding van i dienst. Het is de bedoeling, dat de nieuwe tak van dienst zich speciaal zal bezig houden met de bestudering van de zwak ke plekken in de Zeeuwse zeedyken er aanvullend en coördinerend zal optreden bu het uitwerken der plannen tot ver hoging en verzwaring. De polders en wa terschappen behouden uiteraard hun pri maire taak, nameiyk de zorg voor de zeeweringen. De nieuwe taak van dienst zal in nauw contact met de rijkswater- staat werken, die het oppertoezicht heeft op de oeververdediging. Oudefe inwoner (101) van Friesland overleden Frieslands oudste Inwoner de 101-]arige Heine Geertsma te Wolvega is gisteren 'erleden. Tot voor kort was hij nog steeds goed gezond. Hy heeft het heel zUn leven zonder bril kunnen stellen. Het feest van de padvinders Voortrekkers denken aan invaliden Ter gelegenheid van het 45-jarig be- staan van de Nederlandse Padvinders Vereniging wordt van 30 Juni tot 6 Aug. in Ommen een kamp -voor luchtverken- ners gehouden. Naast het openluchtspel ln het Stadion te Utrecht cn de ..Safori 1955", waa wy reeds melding maakten, staan nog Jamborettes te Rotterdam en Soest op hec programma. De welpen hebben op 11 Juni eer tionale welpenjacht. De Voortrekkers overwegen om kamp te organiseren voor hun invalide kameraden. In Amsterdam is het jaarlijkse tionale muzikantencongres van het Leger des Heils gehouden. Drie predikanten die gaan jubileren Ds A. A. Stipriaan Luisclua. i. pred:kant der N H Kerk, hoopt 9 Fe bruari 80 jaar te worden. Hy werd uit preotkantsgezir. geboren, deed op 27 November 1904 zyn intree in Rijsoord diende vervolgens de gemeenten van Well en Ammerzoden. Zoelen en Vleu ten Daarr.a vestigde hy zich te Zeist. Ds Stipriaan Luiscius was in byna alle ge meenten. welke hij heeft gediend, voor zitter van de afdeling van het Ned. By- belgenootschap. s J Kalshoven. em. predikant de N H. Kerk te Rhenen. hoopt 13 Fe bruari 80 jaar te worden. Hy werd in de Hervormde pastorie te Ede geboren en werd op 29 Januari 1906 door zijn vader te Hoogeloon in het ambt bevestigd. Twee jaar later ging hy naar Kootwyk, van- hy in 1921 naar OverzandeDrie wegen vertrok. Tenslotte stond hy tot zyn emeritaat op 30 December 1943 nog 14 te Hien en Dodewaard. 5 A. J. de Beaufort, em. predi kant van de N.H. Kerk te Gulpen, hoopt 9 Februari 70 jaar te worden. Na een hulppredikerschap te Zwartsluis deed hy op 13 Juni 1915 zyn intree in zyn eerste enige gemeente: Gulpen, waar hem ingar.g van 1 November 1932 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Na byna 15 jaar keerde ds De Beaufort als dienstdoend predikant de Neci. Herv. Kerk terug en deed op 20 Juli 1947 nogmaals zijn intree te Gul pen. Ruim 3 jaar later, op 1 October 1950, werd hy geëmeriteerd. (Advertentie) Als de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet bulten Kruscben Salts. Rheumatlsche pynen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht e energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelykse Kruschen, worden onzuiverheden in bloed op natuurlijke wyze verwyderd en daarmee ook de oorzaak van slopende pijn. Magnetiseurs krijgen een diploma Uitreiking op 26 Februari a.s. te Utrecht Zaterdag 26 Februari ax. zal de „Com missie voor Onderzoek naar paranormale begaafdheid aan een tiental Nederlandse magnetiseurs een bewys van begaafdheid uitreiken. Aan deze uitreiking ging een onderzoek vooraf, waaraan 4000, door de betrokken magnetiseurs behandelde patiënten, mee werkten. De plechtigheid geschiedt in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. De Commissie is gevormd door groot aantal particulieren, die de resul taten van de magnetiseurs registreren en toetsen aan de werkelykheid. Zeeschip ramde kleine binnenvaarder Schippeiegezin gered op nippertje In de Rotterdamse haven ls gisteravond laat het binnenvaartuig Westerwald ge kraakt door het Duitse zeeschip Possehl uit Lübeck. Het 170 ton metende scheepje kon niet tydig verhaald worden va wal. waar het zeeschip zou afmeren. De schipper en zyn vrouw en twee kin deren wisten zich op het laatste nippertje, door over te springen op een naastliggend Rynschip, te redden. De Westerwald is gezonken CEES DE LANGE VOOR DE TELEVISIE Cees de Lange gaat voor de VARA- televlsie optreden en wel op 17 Maart op 21 Mei zulks ter inleiding van de ko mende winter wanneer iedere maand Zaterdagavond show zal worden gegeven met tal van andere medewerkers. De Ned. Federatie van universitaire studieverenigingen in de sociale weten schappen houdt van 25-27 Maart ln „De Berenkuil" te Grollo haar 4e jaarcongres. -è JOHN BULL ONTDEKT *T Een EngeUmsn kreeg een busje BUISMAN in handen en „Be«pasrt op Koffie", waarop hij onmiddellijk begreep waarvoor BUIS MAN diende, door hel te vertalen mei "The best part of your Coffee' Zo ia bel ook, geen lekkerder en voordeliger koffie dan met "BUISMAN". Ook bij SESCAFÊ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" Ds A. Gruppen (68) te Biezelinge overleden Ds A Gruppen. predikant van de Chr. Geref. Kerk van Biezelinge, is Zaterdag »n langdurige ziekte in de ouderdom van byna 69 jaar aldaar overleden. Ds Gruppen werd op 23 April 1886 in Zuidwolce iDr) geboren Hy werd in 1919 candidaat en in hetzelfde jaar werd hy te S'-eenwyk in het predikambt be vestigd. In 1923 vertrok hy naar Vlissin- in 1P26 naar Zwaagwesteinde. in 1935 Eindhoven, in 1942 naar Elburg en sinds 20 April 1947 diende hy de kerk van Biezelinge. De begrafenis zal Donderdag op de alg. begraafplaats in Biezelinge ge schieden, na een rouwdienst in de Chr. Geref. Kerk. die om 1 uur begint Meer subsidie nodig voor opleiding kleuteronderwijs Het Federatief Verbond voor Christe- lyk Kleuteronderwijs heeft minister Cals gevraagd, alle inrichtingen tot opleiding van kleuteronderwijzeressen te laten pro fiteren van het subsidie, dat de ministei ter verdeling onder maximaal 25 inrich tingen heeft uitgetrokken. Het Verbond is verheugd over 't voor nemen. subsidie toe te kennen, doch de beperking tot f 224 000 onder hoogstens 25 opleidingen te verdelen, heeft grote be zorgdheid gewekt. Er zyn 111 dergeiyke opleidingen Volgens het adres zouden voor subsidie in aanmerking moeten ko men alle by het rykstoezicht bekende In richtingen en wel naar rato van het tal geslaagde candidaten. By het Verbond zyn aangesloten de Bond van Verenigingen voor Chr. Kleu- teronderwys. de Ver. van Onderwyzeres- sen bij het Chr. Kleuteronderwijs e: Ver. van Opleiders(sters) van Onderwij zeressen aan Chr. Kleuterscholen. Uniecollecte '54, lijst 25 Transport lijst no 24; f 259.528.57; Ezlnge f 269,55; Leens f 137,11; Onstwedde f 204.25: Driesum f 97.50; Oudehorne f 262 50; Ure- terp l 102.10; Nw. Buinen f 202: Gees t 377; Valthermond f 286.50; Genemuiden f 931,20. Den Ham i 1.009,25; Kamperzeedijk f 413.50; Zwartsluis f 193,65; Bennekom l 731,85; Rhe- den f 150,86; Varsseveld t 674; Amsterdam- Noord f 336.10; Haarlem f 1.189.25; Nw. Hel voet f 155.50; Leimulden f 168.35; Rotterdam- Zuid f 1.422,68; Waarder f 181.50; Axe" f 550.70; Werkendam f 221.62; Willemsta. f 192. Totaal van 625 locale comité' f 269.989,09 (v.J. f 247.635,81). BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk e g e 1 a t e n: tot de Evangeliebedie ning: H. D. Hendriks. Bilderdijkstraat 90. Den Haag; J M. Hoekstra, Kasteel Oud- Poelgeest. Oegstgeest, H. K. Jonkman, Gentsestraat 108. Scheveningen: A. J. Mulder, Aarts de Gelderstr. 13. Dordrecht; J P van Santen, Joh. Uittenbogaardstr. 29. Utrecht; A W F Waardenburg. Weerd- sir.gel O Z. 23. Utrecht. iroepbaar: H K Jonkman. Gent sestraat 108. Scheveningen. Benoemd: tot vicaris te Finster- olde L J Huisman te Blok: tot vicaris Bergen (N H. ca) A. v. d. Klauw. cand. te Leiden: tot vicaris te Wolfaartsdyk W. S. Duvekot. cand. te Goes. Geref. Kerken r o e p e n te Nieuw Leusen J. Sinia te Jutrijp Hommerts: te Surhuisterveen N. Korenhof 2e Exloërmond Chr. Geref. Kerken vee tal: te Veenendaal. L. Floor te Opperdoes en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. roepen: te Toronto (Ontario.Ca nada. Free Chr. Ref. Church) Joh. Prins te Groningen; te Belleville (Ont. Cam Chr. Ref. Ch.) P. M. Jonker te Apeldoorn. Bedankt: voor Nieuwpoort D. Slag boom te Middelburg. Geref. Gemeenten Beroepen: te Utrecht, H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Geref. Gem. in Nederland Tweetal: te Dordrecht D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en Chr. v. d. Woestyne te Barneveld. van wie eerst genoemde is beroepen, die v.h. ook reeds pred. te Dordrecht geweest is. Ruwe, gesprongen huid? Conferentie op kasteel Oud-Poelgeest In samenwerking met de Oecumenische Jeugdraad houdt de stichting Oud-Poel geest te Oegstgeest op 26 eri 27 Februari een conferentie onder de titel „Nuchtere feiten van Europa". Prof. mr dr I. A. Diepenhorst spreekt over „Hoe verwer ken wy de oude feiten?", dr W. Verkade over „De Jongste feiten komen op on-j af" en mr A. W. Kist over „Hoe bereiden wij de nieuwe feiten voor?". Men kan zich voor de conferentie op geven op het kasteel Oud-Poelgeest WOENSDAG 9 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7,15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken 7.50 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw 9.00 Gymnas tiek 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12,00 Dansmuziek 12.30 J dedelingcn 12.33 Voor jeugd 16.50 ringsuitzendlng; Nederlar 18.20 rlledjes 19.05 Joods programma 19.25 •ia VPRO: 19.30 Voor de Jeugd VARA; Vara-' 20.00 Niei Gev. progrL schelmenstreken van Scapin", hoorspel 22.10 Promenade-orkest 22 45 Het leven roeit met de riemen di» het heeft'', caus. 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20 Lichte muziek 23.40-24.00 Gram. KALODERMA GELEE BH maakt handen zacht als fluweel Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws S.O.S-berichten 7.10 Gewijde muziek 7.45 'e dag 8.00 actualiteiten 13.00 de Jeugd 17.20 Gram. 17.40 Koers Orgelspel 18.15 Kamermuziek 18.45 „Spec trum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven" 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Kamermuziek 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant 20.20 Kamer orkest 21.10 ,.Het Christendom ln de eerste eeuwen", caus. 21.30 Geestelijke liederen 22 00 Int. Evangelisch commentaar 22.10 Lichte muziek 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Voor de scholen 13.00 Causerie en gram. 13.30 de boeren 13.55 Weerbericht 14.00 14.10 Ooggetuigeverslagen 14.30 Dansmuziek 15.00 "Voc Hoorspel 17.00 Vespers 17.45 Cause SR HAGGARD De Diamantmijnen van Koning Salomo „Ja. Ja," stemde de kapitein toe, „wij alle drie zijn gewoon geweest om het gevaar in het aangezicht te zien en we zullen niet gemakke lijk terugkeren wanneer wij eenmaal op weg zijn." De volgende dag gingen wij aan land en ik bracht sir Henry en kapitein Good in een ge bouwtje, dat ik mijn huis noem. Er zijn slechts drie kamers in en een keuken en het bestaai hoofdzakelijk uit gegoten ijzer, maar er is een zeer mooie tuin bij. Die wordt verzorgd dooi een oude jager, genaamd Jack, wiens dijbeen op een jacht in Sikukusies zo lelijk werd gebro ken, dat alle lust om verder te jagen hem ver ging. Daar hij een Griqualander is kan men hem uitstekend in de tuin laten werken. Een Zoeloe kan men voor zo iets niet gebruiken, want het is een vreedzaam werk en al wat vreedzaam is staat een Zoeloe niet aan. Daar er in huis geen plaats genoeg was, sliepen Sir Henry en Good in een tent in de tuin onder de citroen- en oranje-bomen- Het was daar een mooi uitzicht op het woud en bet frisse groen en van muskieten had men er maar zelden last. Vóór wij ons reisvaardig maakten voor de tocht naar de Suliman's bergen, begon ik de afgespro ken schikkingen te treffen. Er was enige moei lijkheid, omdat Sir Henry hier een vreemdeling was. Maar met behulp van een notaris, die mij daar 20 voor rekende, wat ik een buitensporige prijs vond. kwam de zaak in orde. Zo kreeg ik ook myn chèque van 500. Daarna kochten wij een wagen met een goed span ossen Het was een flinke wagen van twee- en-twintig voet met ijzeren assen, niet geheel nieuw meer, maar doelmatig en geriefelijk inge richt Ik gaf er 125 voor en vond dat niet te duur. Daarbij kocht ik een span van twintig bes te Zoeloe-ossen. Gewoonlijk bestaat een span uit niet meer dan zestien beesten, maar ik nam er vier meer om ingeval van tegenslag te kunnen dienen. Die Zoeloe-ossen zijn lichter dan de ge wone Afrikaanse beesten, maar ze zijn taai en ik had de zekerheid, dat zij gezouten waren, dat wil zeggen bestand tegen de ziekten, welke onder het vee in het land heersen. Daarna kwam de Het bleek gelukkig, dat Good een soort dokter vraag van proviand en medicynen aan de orde was, althans een rijke ervaring had opgedaar op het gebied der geneeskunde. Twee belangryke zaken bleven er nu nog ovei n.l. die van de bewapening en van de bedien- len. Sir Henry had uit Engeland een grote voorraad geweren en revolvers meegebracht welke ons van goede dienst was en ik zelf was in dit opzicht ook goed vowzien. Dat wij veel aandacht aan deze zaak schonken zal ieder be grijpen, die wel eens dergelijke tochten heef: -neegemaakt. Wat nu het personeel betrof dat zou meegaan besloten wij na veel beraadslaging, dat het aan tal op vijf zou worden bepaald, namelijk eer. drijver, een leider en drie bedienden. De drij ver en de leider vond ik zonder veel moeite, twee Zoeloe's Goza en Tom, maar moeilijker was het om met de bedienden klaar te kome§. Het was noodzakelijk, dat het in alle opzichten betrouwbare en flinke personen waren, want in aangelegenheden als deze kon ons leven van hen afhankelijk zijn. Eindelijk nam ik er twee aan, een Hottentot, genaamd Ventvogel of „windvogel" en een klei ne Zoeloe, genaamd Khiva, wiens grote ver dienste was, dat hij uitstekend Engels sprak. Ventvogel had ik vroeger gekend, hij was een van de beste gidsen, die ik ooit ontmoette. Ech ter had hij één gebrek, dat zo eigen is aan zijn ras: de drank. Wanneer er een fles onder zijn bereik was, kon men hem niet vertrouwen. Daar wij echter onze tocht gingen maken door een streek, waar we weinig gelegenheden om te drinken zouden aantreffen, was dit zwak van hem niet zulk een overwegend bezwaar. Nadat we deze twee in dienst genomen had den, keek ik tevergeefs naar een derde uit, die mij geschikt voorkwam en wij besloten het maar zonder hem te doen. Misschien zouden wij on derweg nog wel iemand vinden. De avond voor ons vertrek echter kwam de Zoeloe Khiva mij meedelen, dat er een kaffer vas, die mij wenste te spreken. Wij hadden gegeten, maar zaten nog aan ta- 'eL Een grote, knappe man, zeer licht gekleurd voor een Zoeloe, kwam binnen, stak zijn stok >p, bij wijze van groet, ging in een hoek zitten en wachtte. Het eerste ogenblik nam ik niet de minste notitie van hem, want het is een grote fout om dat te doen. Als men dadelijk met een Zoeloe het gesprek begint, denkt hij, dat hij te doen heeft met Iemand van weinig betekenis. Intussen merkte ik op, dat hij een „Keshle" of man met een ring was, dat wil zeggen: hij droeg op zijn hoofd een zwarte ring, gemaakt van een soort gom en vet. gewerkt door zijn haar. wat by de Zoeloe's het teken is. dat ze een zekere waardigheid hebben verkregen, of een zekere leeftijd hebben bereik: Het kwam mij voor, dat zijn gezicht mij niet onbekend was. (Wordt vervolgd.) .00 Causerie 23.15 Lichte muziek 23.45 arlementair overzicht 24.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.18 Voordracht 12.30 Orkestconcert 13.00 Parlementair over- :icht 13.15 Dansmuziek 13.45 Orkestconcert 4.45 Voor de kinderen 15.00 Voor de vrouw muziek 17.15 stconcert 18.30 9.15 Voor de jeugd 19.45 euws 20.25 Sport 20.30 Gev. Hoorspel 23.00 Nieuws 23.15 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest 16.00 Dans- 17.00 Nieuws 17.45 Amusements- 100 Nieuws 19.15 Orgelspel 20.0( i (Om 12.34 Weer. *- "lieuws 1"-- 18.00 Koersen 16.05 Orkestconcert 17.00 Nieuws 17.10 Orkestconcert 17.45 Gram. 17.50 Boek bespreking 16.00 Zang en piano 18.30 Voor soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Volkszang DO „Das Hollandwelbchen". operette 22.00 suws 22.15 Jazzmuziek 22.45 Gram. 22.55 3.00 Nieuws. ïrussel. 484 m. 12.00 Gev. muziek 13.00 Nieuws 20.00 SymphOnle-orkest en solist 22.00 Nieuws 22.16 Lichte muziek 22.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag; Vraaggesprek met onze luisteraars Kruiswoordraadsel No. 32 Horizontaal: 1 Vereniging, 4 slaapziekte, 7 rivier, 8 bos, 9 verlaagde toon, 10 spoedig, 11 graafdiertje, 12 pers. voornaamwoord, 13 stop, 14 vogel, 16 pers. voornaamwoord, 17 spil, 18 zangnoot, 20 ernstig. 21 oude testament, 22 vreemde mun, 23 drinkschaal, 24 tandeloos zoog dier, 25 byb. hogepriester, 26 kippenpro- duct, 28 vrucht, 29 eenmaal. Verticaal: 1 Ongeveer, 2 bergplaats, 3 Insect, 4 afdeltnr soldaten. 5 drank. 6 spil, 12 bultendykse grond. 15 zangstem, 19 vloeistof. 21 toegankeiyk, 24 Amster dams peil. 27 bestaat. Oplossing vorige puzsle No. 31 Horizontaal: 1 Worp. 5 made, 8 elft, 9 corona, 12 mep, 13 kei, 15 Aa, 17 nek, 19 re, 20 GLO, 22 eer, 24 pennen, 27 aloë, 28 eind, 29 eren. Verticaal: 1 Weren, 2 ren, 3 plak, 4 striem, 6 A.C., 7 dom, 10 opeen, 11 raglan, 14 er, 16 al, 18 kenen, 21 opoe, 23 rei, 25 eer. 26 N.N. 1 WQN0ER0LIE t onhandigs llkdoornrtngsn en ge- 'aarlöke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar e. t ptJn weg ln septisch Likdoornmiddel van L 1.85 bespaart V veel ellende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2