L Aethergolven J jpll „Weten is weten dat men weet nog niets over Samensteller van vele boeken spelen en puzzelen KERK en SCHOOL Toch van belang De Diamantmijnen van Puzzle 2 1 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 Prof. dr F. Schuh tachtig Iedereen kan ze zonder hulpmiddelen op lossen." Hij heeft geheimzinnige stener uit Egyptische koningsgraven doen leven met allerlei vreemde symbolen erop, die, juist gerangschikt, een wiskundige be tekenis bleken te hebben. Hij kleedde dergelijke puzzle s steeds „zo echt moge- (Van onze §-redacteur) Maandag a.s. wordt de Haagse hoogleraar in de wiskunde, prof. dr F. Schuh, tachtig jaar. Hij zal thuis zijn die dag. „Ik hoop, dat er véél men sen komen en waarschijnlijk zullen er velen bij zijn, die ik in geen jaren gezien heb." Prof. Schuh is namelijk een groot minnaar van het leven. De feesten er in zijn voor hem rustpunten in levensvreugde. Zo gaat hij het nieuwe levensjaar in: krachtig, scherp van geest en met een grote inte resse in al hetgeen er rondom hem gebeurt. WIJ hadden prof. Schuh Donderdag willen «preken. Maar de hooggeleerde Jarige was toen op reis. Hij diende na melijk een rechterlijk college in ons land van advies over de vraag, of een bepaald gok-werktuig mogelijkheid op kansbere kening bood, dan wel alleen op „geluk" Geen kans I Prof. Schuh was tot de conclusie ge komen, dat er al heel weinig mogelijk heid tot kansberekening zat in de auto maat, die hij bekeek. Dat standpunt wijki niet af van zijn overtuiging, dat in vrij wel alle kansspelen het opbouwen van een systeem uitgesloten is. „Bijgeloof' noemt htj het zelfs, als hij spreekt ovei het Journal de Monte Carlo, waarin mei- alle cijfers op de roulette gedraald, pleeg' op te tekenen om te suggereren, dat ei een zekere lijn in zit „Het enige «ysteen. is de oervorm van het gokspel." aldus prof. Schuh: „verdubbel Je Inzet. Als je wint ben je zeker één fiche te zullen krijgen." Hij heeft in zijn lange leven mensen ontmoet ln de verschillende plaatsen waar speelbanken gevestigd zijn, die „van de bank leefden." Dat wil zeggen ze wonnen elke dag een paar tientje* „Dat gaat natuurlijk goed, zolang ze hun kapitaal intact kunnen houden," aldus prof. Schuh, „maar ze krijgen dan eet, schamele rente van hun geld. En boven- een vulkaan. Want ei ta dag, waarop al hun roor de zon verdwijnt niets. Een dergelijke manier van leven is het omgekeerde van een brandverzekering «luiten. In het laat ste geval betaal je jaarlijks een bedrag met de kans. dat eens de boel afbrand en je „de winst", ln dat geval de uit kering. naar je toe kunt halen. BIJ het «pel zet Je het huis in en tracht je de premie binnen te krijgen. Verlies je het huis, dan ben Je alles kwijt." Groof puzzelaar We hebben dit onderwerp daarom z< uitvoerig met prof. Schuh besproken, om dat hij, behalve een van onze grootst) lavende wiskunstenaars, ook een var onze puzzelaars is met de rijkste Ideeën Hij schreef verschillende puzzleboeken en hij ontwierp ook spelen. Om met het eerste nog even door te gaan: „het zijn natuurlijk geen kruis- woordpuzzles. Eigenlijk zijn dat niet eens vraagstukken." zei prof. Schuh. „Als Je een goede encyclopaedic hebt en een uitvoerige atlas, kom Je een heel eind, met dat soort puzzle's. Je hebt er dus altijd wat anders bij nodig. n.l. boeken." Bij de puzzle's van prof. Schuh komt „alleen wat gezond verstand kijken." ieder dus Frederik S. kon lezen, terwijl hij als Egyptische plaats van herkomst dan Egahnevargs opgaf. U moet dat maar omgekeerd lezen, dan ziet U, wéér dat koningsgraf van prof. Schuh was. Ratio Dat één 1 Strijder voor spelling-Kollewijn Prof. dr Gerlach Royen le Utrecht overleden De bekende taalgeleerde prof. dr Ger lach Royen O.F.M. is in de ouderdom van 74 jaar in het St Antoniusziekenhuis te Utrecht overleden. Van 1932 tot 1950 is hij hoogleraar geweest in Utrecht. Hij doceerde met name de vergelijkende en algemene taalwetenschappen. Hij was een zeer actief strijder voor de invoe ring van de vereenvoudigde spelling (Kollewijn). Prof. Royen was lid van de Kon. Academie van Wetenschappen. Van zijn hand verschenen vele publicaties. Tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst in de geologie aan de T.H. te Delft is benoemd ïr G. ten Bruggen dige puzzle's, die van zijn hand ln druk verschenen. Daarnaast heeft prof. Schuh het spel Ratio ontworpen, een variant op het «chaakspel. W ij zouden er dagen mee bezig kunnen zijn, maar prof. Schuh had er, zo scheen het ons, een beetje de aar digheid af, omdat alle zetten die op de ruit, die het veld van het spel vormt met vier pionnen (een zwarte en drie witten) gedaan kunnen worden, hem be kend zijn. Wij hebben een kwartiertje met hem zitten spelen, zonder één schijn van kana te hebben. Dat wist prof. Schuh natuur lijk wel. Want hij „ratio-de" met 35 van je van een massa dingen niets we- zal zeggen: „Ik ook niet." En dit i het weten aangaat, weer een zin ui Schuhs werken: „degenen, die nie betekenis met zekerheid weten en l zijn om dat te kunnen of liever te weien en ook niet goed weten wat dikwijls ailes te weten." betreft: we heboen ons erg gesterkt ge voeld door de volgende uitspraak van te wijsgeer: „Een antwoord, dat for el goed is, kan dikwijls meer onkun- verraden, dan een fout antwoord." Jrot. Schuh is er van overtuigd, dal dien leven i komt natuurlijk geld als sneeuw en dan hebben i lijk" in. Maar hij liet enkele puntjes over. waaruit een goed verstaander kon opmaken, dat het niet allemaal ernst was, wat daar stond. Zo sprak hij in een van de opgaven over de Egyptoloog S. Kirederf, waaruit HET LEEK een wat pietepeuterige kwestie, waarover onlangs tussen C.N.V. en K.A.B. wat stukken gewisseld zijn: een ruzie over het bezet ten van een zetel in de Consultatieve Raad van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Ons blad heeft nochtans aan de discussie meegedaan door een artikel, waarin wjj uiteenzetten, dat de toorn van K.A.B. en van de daarbij aangesloten mijnwerkersbond niet billijk ontstoken was. Uit dit feit mag afgeleid worden, dat het o.i. geen pietluttige kwestie was. Maar te meer kan dat blijken uit het feit, dat de besprekingen over dit punt vrij lang hebben geduurd, dat niet alleen deze organisaties ze voerden, maar dat ook de regering zich er mee bezig hield en dat aan het eind stond een brief van minister Zijlstra, waarin deze de gemaakte af spraken vastlegde. Uit de berichten, die hierover gepubliceerd zijn, is gebleken, dat er in overleg met de regering overeenstemming tussen de beide vakcentralen is bereikt, waardoor een rouleringsplan tussen deze beide centralen is vastgelegd, dat door de regering is geaccepteerd. De bij C.N.V. en K.A.B. aangesloten mijnwerkersorganisaties hebben zich met deze overeenstem ming accoord verklaard, waarmee het incident gesloten was. TTET BLIJKT UIT ALLES, dat bij dit rouleringsplan voor de bezetting -■- van de door Nederland in vier jaar ingenomen 3Vi werknemerszetel in de Consultatieve Raad (2 zetels voor 2 jaar en 1 zetel en een observa- teurszetel voor 2 jaar) de „rechten" van het N.V.V. volkomen ongerept zijn gelaten. Het zou kunnen een publicatie in „Het Vrije Volk" zou daarop kunnen wijzen dat het N.V.V. niet geheel tevreden is. Dat wenst tenminste één permamente zetel en vindt zich dus tekort gedaan, als het ook eens twee jaar geen zetel bezet. Maar dat is natuurlijk niet accep tabel. Ook de K.A.B. en het C.N.V. zouden wel een permanente zetel wen sen. Doch zij aanvaarden de realiteit, dat dit nu eenmaal onmogelijk is. Intussen zitten er aan deze zaak een paar kanten, waarop de aan dacht even moet vallen. Allereerst: wie moet de candidaten voor de Nederlandse werknemers- zetels voordragen: de vakcentralen, of de beroeps-vak-)organisaties? Bij de eerste benoeming, in 1952, is de eerste weg gekozen. In feite is de voorzitter van de R.K. Mijnwerkersbond toen benoemd op voordracht van het C.N.VNü echter verdedigde dezelfde organisatie, dat zij feitelijk de voordracht moet doen. En het merkwaardige is, dat de tekst van de be trokken overgangsbepaling daarover geen uitsluitsel schijnt te geven, om dat ze voor tweeërlei uitleg vatbaar is, zodat nu een uitspraak uit Luxem burg hierover verwacht moet worden. TT* EN ANDERE ZAAK IS, dat gehandhaafd is. dat het C.N.V. ook in ■*-J Luxemburg vertegenwoordiging houdt en dat, in de perioden, dat het niet zit. de wei-zittende R.K. vertegenwoordiger de C.N.V.-representant zo veel mope'iik zal voorlichten en inschakelen. Dat is voornamelijk hierom van belang en daarom was het geschil ook niet pietluttig orndat. zal de Christelijke vakbeweging er vertegen woordigd zijn, Nederland en dus het C.N.V. de representant zal moeten leveren. t Eén van de bezwaren van de integratie in Europa is toch. dat het aantal P K. in deze combinatie veel sterker is dan dat der Protestanten. En dat de7P laatste practisch alleen in Nederland een eieen, organisatorisch verhand hebben. Daa-om moet luist In Nederland er scherp op toegezien worden, dat de Chr '♦elijice vakbeweging haar representant kan voordragen. Dat de go'-offen overeenkomst inhoudt, dat dit. althans voorshands is veilig ge steld. noteren wij met vreugde. En gev. Da A. Wind, Tjilaijap. met verlof in ons land Deze week is ds A. Wind met zijn ge zin met verlof in Nederland aangekomen, i als missionnair predikant werk- op het Geref. Zendingsterrein van Friesland, met als standplaats Tjilnljap. Ds J. Zweedijk (88) le Hilversum overleden Te Hilversum is Woensdag in de ouderdom van ruim 88 jaar overleden ds J. Zweedijk. em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij heeft de gemeenten van Noordeloos (18941897) en Fijnaart ge diend, waar hem 22 Juli 1919 emeritaat werd verleend. ïej H M Bak- M Abarbanel, U.S A Th J 1 giei weet, noe dieper zijn BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk roepen te Ede P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee; te Hoogeveen (vac. G. Taverne) E. E. de Looze te Hilversum. dankt: voor Ouderkerk aan de (Jssel G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken roepen: te Wolvega O. Jager te Vrouwenpolder. Bedankt: voor Oude en Nieuwe Bildtzijl W. J. van Otterloo te Kralingen. Geref. Kerken art. 31 Beroepbaar: de classis Zeeland heeft praep. geëx. en beroepbaar ver klaard L. Douw. cand. te Zoutelande. Contactcommissie Chr. onderwijs opgericht Doelsamenwerking voor gesprek en studie ianrith, te Voorburg; H Knape te laar; R K J Koumans te Lochem c Bchouwstra te Eindhoven; Doctora Tien geneeskunde: de dames J G te te Den Haag; M G Strykowski te De •n de heren M Gottlieb. U.S.A.; R Leiden: G Mojet. te Den Haag en S toff U.S A Artsexamen 1ste gedec te Den Haag; G W H M v d Kolff te de allergrootste Nederland telt e maal! Hij noemde het spel ratio, omdat „bi] itio iedere zet zijn reden heeft en men het spel dus met rede spelen moet." Dat is een van de zinnen, die men tegenkomt in prof. Schuhs werken en daaronder zijn er, die van een uiterst scherpe kijk op mensen en een verbluf fende helderheid van formulering getui gen. Want als wij verklaren, dat we het spel allerminst door hebben, zegt prof Schuh: „Je hebt mensen, die niet ge- end zijn dat ze iets snappen en dat zijn de lieden, die heel gauw iets snap pen." Het weten nog wel grotere mate in de wiskun de, die steeds verder trekt in de Jungle der kennis. Prof. Schuh heeft juist een boek klaar, dat getiteld zal zijn „Vijftig jaar act» Het bevat alle opgaven, die eer eeuw lang voor dat wiskunde- len zijn opgegeven. Prof. Schuh heeft jarenlang die examens mee afgenomen, hij zag later meer in het opleiden leerlingen. „Er was namelijk zo vertelt hij. ..dat Je voor elke geslaagde leerling 1000.van het rijk kreeg. Als je dan vijf geslaagde candi daten had en dat kwam nog wel een» voor was dat een aardige bijver dienste." De mooiste dag uit zijn leven Wat is de mooiste dag uit het leven van een wiskundige? Prof. Schuh denk» even na, voor hij die vraag beantwoordt. Dan haalt hij uit een bureaulade een oud doosje tevoorschijn. Daaruit put hij een fraaie, zware gouden medaille: de hoofd prijs van de Amsterdamse Hogeschool voor een prijsvraag, die de jonge Schuh won toen hij twintig jaar was. Een geschrift van vijfhonderd bladzij den had hij nodig om het gevraagd» probleem uit de doeken te doen. Het wa» in 1895 en de huldiging geschiedde ln tegenwoordigheid van de familie Schuh tijdens de rectoraatsoverdracht. „Je bent dan nog maar een snot-aap," aldus prof. Schuh, „maar je vindt hel toch mooi." De vrienden omhingen hem met een lauwerkrans en voerden hem in een met vier paarden bespannen rijtuig in triomf door Amsterdam. En zijl) vader had voor een maaltijd en het nodige an dere gezorgd „en daar zijn enkele van m'n vrienden toen dronken van gewor den." Dank zij die medaillVkreeg prof. Schuh van het Universiteitsfonds gelegenheid om in Göttingen te gaan studeren. Hij promoveerde in Amsterdam, wa» leraar in Apeldoorn en Sneek en later professor in Delft en in Groningen De boeken, die hij schreef beslaan een forse plank van een boekenkast en ze houden zich alle bezig met krommen, machtscongruenties, differentiaal- en in tegraalrekening. driehoeksmeting en ho gere algebra. Het is héél wat voor een man. die zelf zegt, dat hij op school maar matig rekenen kon. Dat kwam, omdat de vraagstukken hem niet interesseerden. Ze waren hem te simpel. Zijn eind-examen- opgaven wiskunde maakte hij tussen acht cn negen '6 morgens op de examendag. Het examen begon namelijk om acht uur en om negen uur ving de school agn. Nu was het de trots van de zeventienjarige Schuh om. op het ogenblik dat hij anders naar school ging. vrij te zijn. Dan ver loor hij niets. Het lukte. Wij geloven niet dat prof. Schuh veel mislukt is in zijn leven van tachtig Jaren. Zijn berekeningen zijn altijd uitgeko men. En dat vinden wij een héél ding! e Goederen. D erdam; N van - mljnlngc ;ek; J J -ijk (Z-Hi Ingenieursex clviel-lngenieur: t Holten. Rotterdam; JAM SUrmans GRONINGEN. 4 Febr. Bevo: arts: C Hilvering en dr D de Wie te Groningen. J Lucas Luyckx, 's hoek. Er heeft zich een contact-i vormd voor het Protestants Christelijk onderwijs waarbij zich hebben aangesloten de Prot. Chr. Onderwijzers Ver., de Ver. voor Chr. Mulo. de organisatie van Chr Scholen voor V.H.M.O.. de leraren bij het Nijverheidsonderwijs, de leraren Prot. Chr. Kweekscholen, het Chr. de Chr. Kleuteronderwijzeressen en net Chr. Land- en Tuinbouwonderwijs. Het bestuur bestaat uit de heren J. W. van Hulst, directeur van de Hervormd» Kweekschool te Amsterdam, voorzitter H C. van Donk. hoofd van een Chr. Mulo- school te Goes, secretaris, en mej. B Mellema. hoofd van een Chr. kleuter school t« 's-Gravenhage. penningmeest» Besloten werd, dat de contact-commissie een gesprekcentrum zal zijn. terwijl de aangesloten organisaties zich nader op een definitieve vorm van samenwerking zullen beraden. De contact-commissie heeft een studiecommissie ingesteld van acht leden n.l. uit iedere organisatie éen. die zich speciaal zal bezignouden met de inhoud van de ministeriële nota's. Met kracht zal er naar worden gestreefd één centraal bureau voor het Prot. Chr. on derwijs op te richten. MELODIE EN WOORD DER arspel 16.30 Spoi ia) 20.15 Amus rzang KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram 9 55 htige hoogmis 11.30 Gram 11.45 Omroep- st 12 15 Gram. 12.20 Apologie 12 40 Voor leugd 12.55 „Hoe wordt de Katholieke IKOR: 17.00 Car ment", caus KRO; i&.4i ret 20.40 Actualiteiten 2 2100 Prijzencarnaval Voor de kind» 21.25 Liefdadigheldsoi 22.00 Nieuws 22.30 Ho. Epiloog 24.00—0 08 Ni. Engeland. BBC Light Proi 00 Nieuws 19.15 Orkest- nezzo 20 45 Kerkdienst Hoorspel 23.30 Recital 23.52 JJ\X.^w Zó boeiend ia nu PANORAMA 14.15 Liet i 15.15 Gram. 16.00 Dan spel 17 30 Gev. progra 18 30 Hc 19.30 Gev. programma 20.00 Nieuws 20.30 •ogramma 21.15 Pianorecital 2130 23.00 Nieuws k 0 15 Gram. 23 30 Gev. Samen; 23.15 Cai 0.50—1.00 Nlei NWDR. 309 m. 12.00 Symphonie-c koor en sol, 1300 Nieuws 13.10 Amusen 15.00 Verzoekprogramma 16.45 Dar iziek 18.15 S 9 00 f> mphonle t 18 50 „Clboulett. eert 19.30 Gr rspel 22.45 Model 13.00 Nieuws 13 20 Hoorspel operette 17.15 Gram 17.45 20.00 Lichte muziek 20.30 ziek 23 45—24.00 Brussel. 324 Lichte muziek ziek 13 00 NI. 14.00 Op. 13.15 Voor de soldaten amuziek 15.30 Gram. 16.00 Voetbal- 16 45 Gram. 17.45 Nieuws 18.05 Zang io 18 30 Godsdienstig halfuur 19.00 19.30 Operettemuziek 21.00 ..Podium" :rzoekprogramma 22.00 Nieuws 22.15 ziek 23 00 Nieuws 23.05—24.00 Gram. ;1. 484 m. 12.15 Gev muziek 13 00 13.10 Verzoekprogramma 14 30 Gram mphonle-orkest en solist 14.45 Gram 8.00—8 15 Engelse 1< op 464 en 75 m.l; 1' voor beginnelingen MAANDAG 7 FEBRUARI Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 8 00 leuws 8.15 Gram 9 30 Voor de huisvrouw 35 Waterstanden 9.40 Morgen w.jding 10 0C ram. 11 00 Voor de vrouw 11.15 Radio Philh kest 11.45 Voordracht 12.00 Gram 12.30 and- en lulnbouwmededleingen 12 33 ln 't •ionnetje 12.38 Orgelspel 13.00 Nieuws 13 15 edellngen of gram. 13 20 Metropole-orkes i.o5 Koersen 14 00 Onze ttld In licht er anker", caus 14.20 Vlooi klarinet en fago 1.50 Hersengymnastiek 15.10 Amusements uz:ek 15 40 Gram 15.50 Het Spectrum 16 1; ram 17.30 Uit de Jeugdbeweging 17 45 Gram 50 Militair commentaar 18.00 Nieuws 18,i: musementsmuziek 18.45 Voor de Jeugd 19. ram. 19.15 Blaaskwintet 19.45 Regeringsult indlng; Landbouwrubrlek Kruisingen bi ulmvee" door lr D C. Heijboer 20 00 Nieuw. i 05 Radloscoop 22.30 Gram. 22 50 „Goed. oed". caus. 23.00 Nieuws 23.15—24 00 Gram Hilversum U. 298 m. NCRV; 7.00 Nieuw 10 GewtJde muziek 7.30 Gram. 7 45 Een oord voor de dag 8 00 Nieuws 8.15 Spoi 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen Gram. 12 53 Gram. en actualiteiten Nieuws 13.15 Lichte muziek 13 45 Gram. Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 Voor de v 15 15 Gram 15.30 Vocaal ensemble 16.00 Bij beloverdenking 16.30 Hobokwartet Gram. 17 00 Voor de kleuters 17.15 Voc 23.45 Het Evar .c 20.30 Orkestconcert 21 30 Gev. program, i 22.00 Nieuws 22.15 Hoorspel 23 45 Parle- sntair overzicht 24.00—0.08 Nieuws. Sngeland BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Voord' 30 Dansmuzeik 13.15 Org» klndi H. RIDER HAGGARD Koning Salomo Nadat ik dit had voorgelezen was er een ogen blik stilte. ,,Nu", zei kapitein Good, ,,ik ben tweemaal de wereld rond geweest en heb daarbij alle mo gelijke plaatsen aangedaan, maar zulk een ge schiedenis heb ik nooit gehoord." ,,'t Is een wonderlijk verhaal, mijnheer Qua- termain", zei sir Henrv. „en ik mag niet ver onderstellen. dat u ons iets wilt wijsmaken, want dat probeert men nog wel eens met de mensen, die pas in een vreemd land zijn aangekomen." „Indien u dat denkt, mijnheer, en u beschouwt mij ai« iemand, die er genoegen in heeft om nieuwelingen allerlei leugens wijs te maken, dan is het maar beter dat ;k de zaak laat voor het geen zij is en wegga Daarbij stond ik op en stak de papieren weer in mijn zak. Maar sir Henry legde zijn grote hand op mijn schouder en zei: ..Blijf zitten, mijnheer Quater- main. Neem mij niet kwalijk, ik zie zeer goed. dat u ons niet wilt bedriegen, maar de geschie denis klonk zo wonderlijk „Als wij te Durban zijn", ging ik wter op kal me toon voort, „dan zal ik u het originele schrijven en ook de kaart laten zien. Maar ik heb u nog niets verteld over uw broer. Ik kende de man, Jim, die bij hem was. Hij was in Be- chuanaland geboren, een goed jager en voor een kleurling een zeer verstandig man. De och tend, dat Neville vertrok, zag ik Jim bij mijn wagen staan. Hij sneed tabak op de disselboom. „Jim", zei ik, waar gaat de reis heen? Is het om olifanten te doen?" „Neen baas", antwoordde hij, „we zijn nu achter iets, wat heel veel meer waard is dan ivoor." „En wat kan dat dan wel zijn?" vroeg ik, want ik was nieuwsgierig geworden. „Is het goud?" „Neen, baas, iets dat nog veel meer waard is dan goud", en hij grinnikte. Ik deed geen verdere vragen, want ik be schouwde dat als beneden mijn waardigheid. Toen Jim klaar was met het snijden van zijn tabak, begon hij weer. „Baas!" „Wel jon gen, wat is er?" ..Baas, wij gaan diamanten zoeken." „Diamanten, wel dan ben je juist in de verkeerde richting!" „Baas, hebt u wel eens gehoord van de Suliman's bergen?" „Ja." „Maar hebt u dan ook wel eens iets gehoord over de diamanten daar?" „Er is mij wel eens een dwaze geschiedenis daarover verteld. Jim." „Het is geen dwaze geschiedenis, baas! Ik heb er eens van ge hoord van een vrouw, die daar was geweest en in Natal kwam met haar kind Ze is nu dood." „Je meester en jij zullen de gieren te eten geven, als je probeert om de Suliman's bergen te beklimmen", zei ik ,,'t Kan wel gebeuren, baas", antwoordde hij en ging weg, maar een half uur later kwam hij weer bij mij terug en zei: „Baas ik heb niet willen weggaan zonder u gegroet te hebben." „Gaat je baas nu werkelijk naar de Suliman's bergen. Jim, of lieg je mij maar wat voor?" „Neen. hij gaat er heen, hij heeft mij gezegd, dat hij op een of andere wijze zijn fortuin wil trachten te maken." „Nu Jim, dan zal ik je een briefje meegeven voor je baas, maar dat moet je hem niet geven voor je te Inyati bent." „Goed baas!" Ik scheurde een stuk papier uit mijn zakboek je en schreef daarop: „Beklim de Sheba-berg aan de linkerzijde en vervolg dan aan de noord zijde de weg. „Ziezo, Jim, geef dat aan je baas, maar niet dadelijk, want dan gaat hij mij misschien vragen stellen, welke ik niet kan beantwoorden en haast je nu maar, want de wagen is al bijna uit het gezicht." Jim nam het stukje papier en ging heen en dat is alles wat ik van uw broer weet sir Henry, maar ik ben bang dat..." „Mijnheer Quatermain, ik zoek mijn broer, ik ga naar de Suliman's bergen en daarover als het nodig is, tot ik hem gevonden heb, of tot ik weet dat hij dood is. Wilt u met mij meegaan?" Die vraag deed mij ontstellen, want zulk een tocht scheen mij een zekere dood toe. Dadelijk dacht ik aan mijn zoon en dus antwoordde ik: „Neen, sir Henry, dat is niet mogelijk, ik ben te oud voor zulk een avontuur, dat toch alleen maar kan eindigen op dezelfde wijze als met mijn vriend Silvestra Ik heb een zoon. voor wie ik moet zorgen en ik mag mij niet roeke loos aan gevaar blootstellen" Sir Henry en kapitein Good keken zeer te leurgesteld. ..Mijnheer Quatermain", zei de eerste, „ik ben eer. welgesteld man en er is mij aan deze zaak alles gelegen. U kunt zelf de beloning voor uw diensten vaststellen en ze zal worden be taald vóór wij vertrekken. Bovendien wil ik een regeling treffen, dat. wanneer u of ons onver hoopt een ongeluk mocht overkomen, uw zoon behoorlijk zal worden schadeloos gesteld. Uit dit aanbod kunt u zien, hoe noodzakelijk ik uw tegenwoordigheid oordeel. Mochten wij de plaats bereiken en diamanten vinden, dan zullen ze aan u en Good toebehoren; ik heb ze niet nodig. (Wordt vervolgd.) „Jij bent er beroerd aan toeI" Hoe zo?" „Nou, met al dit nieuwe fabrieken, die ze hier in de buurt gebouwd hebben. Je hebt natuurlijk ontzettend veel last van storingen." „Dat is al weer verleden tijd. PTT heeft daar een heel probaat middel op: DraadomroepJe laat gewoon Draadomroep aansluiten op je radio toestel. Resultaat: Hilversum I en II en een keuze uit de beste buitenlandse zonder ién storing!" Die telkens terugkerende hinder lijke bijgeluiden, juist als U naar Uw lievelingsprogramma luistert - PTT sluit ze buiten met zijn eigen beschermde toevoerlijnen*! Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel heeft U geen last meer van trams of fabrieken, stofzuigers, strijkijzers of onweer - U krijgt de échte, onverwrongen studioklank. Word ook abonné en U boort het fijnste het best! 'Als U in het gebied v»n een gemo derniseerd 4-progrimma-net woont. DRAADOMROEP geeft storlngvrije studioklank ling: Rijksdelen Overzee: lr J. B. racao en de haven van Willem- Koorzang 18.20 Sportoverzlcht 18 40 Engelse les 19.00 Nieuws roncert 19.30 Parlementair over- Blaasmuzlek 20.00 Radiokrant muziek 20.45 „Werkers ln Nieuw- >orspel 2150 Gram. 22 00 Strtlk- 13.45 Orkest- .00 Voor d« 17.30 Hoor- •rouw 16.00 MUItal irkest 17.15 Mrs Dale's dagboe ;pel 18.45 Orgelspel 19 00 Orkestconcert 19.4a loorspel 20 00 Nieuws 20.25 Sport 20.30 Ver- 'oekprogra/nma 21 00 Hoorspel 22.00 Gev. pro- •ramma 23 00 Nieuws 23.15 Acteule causerie 13 20 Interviews 23 30 Jazzmuziek 23.50 Lichte nuzlek 0 os Voordracht 0.20 Orgelspel 0.50— luztek 20 25 Symphonisch concert 21.4 23 30^ Lichte muziek 24 00 Nieuws 0.2 trijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Sym rkest 22 50 Gram. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Lichte >40 Voor de landbouwers 12 52 Lichte mu- ek 13 00 Nieuws 13 15 Balletmuziek 14.00 choolradio 15.00 Orkestconcert 16 00 Koer- •n 16.02 Voor de zieken 17.0U Nieuws 17 10 ichte muziek 18 00 Franse les 18.15 Gram. 1.30 Voor de soldaten 19 00 Nieuws 19 40 ram. 20 00 Kamerorkest 2100 Kunstkaiet- d scoop 21 15 .La belle Hélène" opera 22 00 leuws 22 15 Instrumentaal trio 22.55—23 00 Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13 00 Nieuws 1 15 Gev. muziek 14.15 Gram. 15.00 Omroep- rkest en solist 15.30 Gram. 16.05 Lichte mu- ek 17 00 Nieuws 17 15 Gram. 17 30 Zang lano 17 50 Gram 18.30 C 19 30 Nieuws 21.05 Klas 9.15 Gra 22 55 Nieuws BBC European Service. Uitzer ederland: 8.00—8.15 Engelse les Kruiswoordraadsel (doorlopend) No. 30 HORIZONTAAL: 1. Oudt. soldaat 2. bij woord. zwaardwalvis, lyrisch gedicht, 3. landbouw gereedschap, eenmaal, deel van het lichaam, 4. aanslibbing, vroeger, 3 scherpe bocht, dier, bevel. 6. Insgelijks, deel van de vis, voorzetsel. 7. schade, op waarts. 8. rivier in Duitsland, vogel, 9 vaartuig, soort tarwe. VERTICAAL: 1 Pers. voornaamwoord, voegwoord, deel van het hoofd, rivier in Rusland. 2. dringend, gravin van Holland, 3. gebakje, elk. 4. vaarwater, kenteken. 5 maanstand, zenuwachtig, 6. bijdehand» vrouw, koor. deel van de mond. 7. elec- trisch geladen deeltje, naaldboom. weei gegroet. 8 gemeente in Gelderland, ik, troefkaart bij jasspel. 9. veerkracht, rond hout, deel. Oplossing vorige puizle HORIZONTAAL: Dra, pand. aard, of gril, e.a. Ee, sorbet, nu. te. bondig, na. or last, la, Eton, 6age, pel. VERTICAAL: Doge. bol. Reno, as, aal UNO. als, dreg. Pr ooi, te, ader, GLO; abt, ANP, do, eens, fut, atol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2