msm Jlietuue £ei!tsd)e GTouront Regering Mèndes-France is vannacht gevallen Quemoy en Matsoe zijn van Rood China MOUSSE NYLONS 5.65 .Stuur ons toch Hollandse meisjes excellentie" Wist U ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10283 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaalvasUtb h qMltcen «an bert in bgljenspctf" Prof. dr F. Schuh 80 jaar ONVERANTWOORDELIJKE ACTIE DER OPPOSITIE Vreemde wereld brand, in Brookline (V.S.). De kleine 8- jarige Harriet Snyder lag ln een diepe slaap, toen haar vader ontdekte, dat de tweede verdieping in brand stond. Hij haalde snel zijn kind uit bed, ging vlug met zijn vrouw, zijn zoontje en Harriet naar de eerste verdieping en belde de brandweer op. Niemand bemerkte, dat terwijl hij tele foneerde. Harriet slaperig weer de trap opging en in haar bed kroop. Gealarmeerd door haar verdwijning rendede vader naar boven en haalde Harriet voor c tweede maal uit de brandende kamer. Van Amerika naar België. Sinds 31 December luiden daar de klokken het stadhuis van Ath niet meer. omdat de gemeente-autoriteiten in een conflict gewikkeld zijn met de vereniging auteursrechten. Elk heel uur speelde het carillon 7 uur 's ochtend tot 10 uur 's avonds het Chant des Wallons. Toen door de vereni ging een vergoeding geëist werd. vonden de plaatselijke autoriteiten het beter, in afwachting van een goedkopere compo sitie het carillon het stilzwijgen op te POKKEN IN SPA; ALLE SCHOLEN GESLOTEN In de Belgische stad Spa ztfn twee ge vallen van pokken geconstateerd. Alle kerken, scholen, bioscopen etc. zijn ge sloten. Bijeenkomsten zijn verboden. De bewoners van de twee huizen waar zich de gevallen hebben voorgedaan, mogen hun woning niet verlaten. Dat geldt ook de families waarvan de kinderen dezelfde school bezochten als de besmette kanderen. Tenslotte zal de gehele bevol king van Spa zich moeten laten inenten of opnieuw laten inenten tegen pokken. De bevolking heeft de raad gekregen, consumptiewater vóór het gebruik te Londen maakt standpunt bekend Maar veroveringspoging van Peking zou de vrede in gevaar brengen ENGELAND HEEFT thans zijn standpunt in de kwestie-Formosa dui delijk bepaald: de, door de Chinese nationalisten bezette eilanden Quemoy en Matsoe, beide van grote strategische betekenis, behoren tot de Chinese volksrepubliek, zo verklaarde minister Eden gisteren in het Lager huis. Hij voegde er echter aan toe, dat een poging van Peking, de eilanden thans in bezit te nemen, de vrede in gevaar zcu brengen. Evenals Churchill stelde Eden zich op het standpunt, dat Formosa en de Pes cadores in 1895 door China aan Japan zijn ifgestaan en dus me aan communistisch China behoren. Naar Reuter in Londen zouden de premiers van het Ge menebest voornemens zijn, het Formosa- conflict langs diplomatieke weg of door tweede „Genève" op te lossen. Dit i de steun genieten van Daarentegen heeft ashington duidelijk doen blijken, iedere stap bulten de Ver. Naties om, af te keuren. Voorts heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjoeld, een bood schap gezonden aan premier Tsjoe En ai zo verneemt Reuter. Naar men verneemt, heeft Hammers- kjoeld er penrsoonlijk bij Tsjoe En-lai op aangedrongen, de uitnodiging aan zijn iani n de bespreking van de Veiligheidsraad rer de Formosaanse kwestie bij te wo rn, toch te aanvaarden. Vooraanstaande Britse, Indische en Ca- Tegenstanders spelen hiermee in de kaart ran Moskou DE REGERING Mendès-France is ten val gebracht. Bij de stemming over de, door hem gestelde, motie van vertrouwen in het regerings beleid werd d'e premier verslagen met 319 tegen 273 stemmen, dat is meer dan de benodigde absolute grondwettelijke meerderheid van 314. De regering Mendès-France is daardoor ïplicht! af te treden. Na de stem ming kwam het kabinet in spoedzitting bijeen. Ofschoon hij verslagen werd ten aanzien van zijn beleid in Noord-Afrika, kwam hierbij de gehele Franse buiten- en binnenlandse politiek in het geding. Toen de vergade ring begon, had een elegant publiek de tribunes bezet: diplomaten, echt genoten van ministers en politieke vertegenwoordigers uit Frans Noord- Afrika. listen, 18 radicaal gezinden, 47 voormalige Gaullisten, 105 socialisten, 8 volksrepu blikeinen, 16 onafhankelijke vertegen woordigers van Franse overzeese gebieds delen en een twintigtal gematigd co vatieven. Na de stemming besteeg Men dès-France, geheel in strijd met de par lementaire gewoonten, opnieuw het spreekgestoelte voor het houden van een tweede toespraak, die echter met protest- kreten werd begroet, terwijl interrupties niet van de lucht waren. Tijdens het debat over de Franse rege- ringspolitiek betreffende Noord-Afrika heeft de minister van binnenlandse zaken, Mitterand, de regering krachtig verdedigd. Inzake Algerije vestigde hij er de aan dacht op, dat de regering Mendès ni bloot stond aan felle critiek naar aanlei ding van een wet. die door het Franst parlement met een grote meerderheid ze en-half jaar geleden was goed gekeurd. De regering had wel degelijk de veiligheid van het gebied gedacht, •egeringspolitiek was er op gericht, op progressieve wijze hervormingen in welke reeds door het parlement goedgekeurd. In zijn eigen toe spraak reageerde Mendès-France krachtig >p een uitlating van een volksrepublikein- e afgevaardigde, dat de regering de gc- 'angenissen in Noord-Afrika zou hebben gevuld. Onder vorige Franse regeringen bevonden zich circa 5000 personen in de Noordafrikaanse gevangenissen en thans zijn het er slechts enkele honderden. Hij ir op, hoe juist zijn regeringspoll- uchtdragend was geweest, want in Tunesië waren er tussen medio December eind Januari 1955 geen slachtof- terroristische aanslagen. Nadat hij verklaard had, dat hetgeen hij te zeg gen had, het optreden van een nieuwe regering gemakkelijker zou maken, weer klonken de kreten „Fascisten", en „de zitting is opgeheven". Temidden van al rumoer slaagde de premier er nog in zeggen, dat hij wilde verzoeken de ionale Vergadering a.s. Maandag weer bijeen te laten komen, teneinde de rege- Op de vooi'ste rij bevond Mendès-France. Ook de Tunesische pre mier Taher Ben Ammar was aanwezig. Modieuze avondkleding naast romantische Noordafrikaanse klederdrachten. Vóór de stemming hield Mendès-France nog eer toespraak, waarin hij zeide, dat de afge vaardigden vannacht hadden te beslissen of de naaste toekomst stabiel zal zijn of dat voor Frankrijk een ine een storm van haat zal volgen. Zowel Washington, Londen en Bonn zijn door de val van het Franse kabinet diep ge- Tegen de regering hebben gestemd: 98 communisten. 72 volksrepublikeinen, 21 radicaal-socialisten, 4 radicaal gezinden, 106 gematigd conservatieven (republikeins onafhankelijken en vertegenwoordigers der boeren) alsmede 18 voormalige vol gelingen van generaal De Gaulle. Vóór de regering stemden: 50 radicaal-socia- Eenzaam zat premier Mendès- France gisteravond in de rege- ringsbanken van de Nationale Vergadering ter voorbereiding van zijn laatste toespraak. Maar dat wist hij toen nog niet. aar de ambtswoning van president Coty. Het kabinet Mendès-France is zeven maanden en zestien dagen aan het be wind geweest. Op 18 Juni 1954 had hij zijn ambt aanvaard.- Het kiezen van een nieuwe premier zal gemakkelijker zijn dan voorheen. Hij heeft, door een kort geleden aangeno men wijziging in de grondwet, slechts de stemmen van de helft plus één nodig President Coty zal vandaag met de po litieke leiders overleggen over de aan wijzing van een formateur. Dit nummer Z o n'dagsib krd) en daarin vindt u ditmaal het ver haal van Boy Hartman die te Lo westoft postzegels begon te verza melen, wat tot gevolg had, dat zijn vader, nu een postzegelzaak met meer dan 10.000 klanten heejt. In Djakarta wordt door velen „van de straatgegeten. Dit klinkt een beetje griezelig maar de wande lende eethuisjes maken dit heel gewoon. Vroeger ging men ten plattelande naar de kerk. niet al leen om het woord te horen maar het Dit laatste was mogelijk door de „kerkespraak" aan het eind van de dienst. Een evangelisatie-sa menkomst voor studenten bracht in 1S86 de grote ommekeer in het leven van de deze week overleden bekende wereld evangelist John Mott. Voorts biedt ons Zondags blad nog enkele interessante bij dragen. Dat is ook het geval met Blad Zij daarin wordt verteld over Riek de Vos, die met de mond kunstwer ken schept. Margaritha bespreekt het probleem der tweede moeders. Er is een aardige wedstrijd uitge schreven voor het bewerken van linnen. Daaraan zijn mooie prij zen verbonden. Ook over andere onderwerpen zal voor de dames weer veel van hun gading te vin den z\jn. Het cultureel venster heeft als hoofdmoot een bespre king door P. J. Risseeuw van Johan Fabricius' jongste roman tournooi met de dood". Voorts is daar een nieuw werk van Virgil Georghlu onder de loupe genomen, terwijl ook de lezers Le Pelgrimage weer de aandacht vraagt. In de kerknieuws-rubriek op dezelfde pagina wordt een kerkgang in het hoge Noorden besproken. (Advertentie). SindS f769 vj<WAUTE ITS KOFFIE EN THEE-LEJDENV ring voor een maand de begrotingsgelden te kunnen verstrekken. Van de oppositicbanken werd geroe pen „nu moet U ophouden"! Bleek, doch vastberaden, riep Mendès-France terug: niet U, maar ik zal bepalen, tvanncer w(J met deze zaak ophouden". Toen bü voor de microfoon een korte verklaring wilde voorlezen, begonnen communisten, volks- republikeincn en conservatieven verwoed met hun lessenaars te klapperen, maar de meeste radicalen en andere regerings aanhangers applaudisseerden luide. Te midden der algehele verwarring, verliet Mendès-France. gevolgd door zijn minis ters de vergaderzaal. Later begaven hij en zijn ministers zich Speciale aanbieding Natuurlijk bij. ln principe bereid Gelijke beloning voor mannen en vrouwen Maar 't moet geleidelijk gebeuren Het verdrag betreffende gelijke be loning van mannen en vrouwen vooi beid van gelijke waarde, aangenomen door de Internationale arbeidsconferentie in 1951, is thans bekrachtigd door acht landen, n.l. België, Cuba, de Domini caanse republiek, Frankrijk, Mexico, Oostenrijk, de Philippijnen en Joegosla vië. Aldus delen de ministers Beijen en Luns en staatssecretaris Van Rhijn aan de Tweede Kamer mede in hun memorie antwoord bij de nota, die het re geringsstandpunt over deze aangelegen heid weergaf. De regering blijft op het standpunt slaan, dat zij het beginsel van gelijke beloning aanvaardt, maar dat slechts tot geleidelijke invoering kan worden overgegaan op grond van practi- sche overwegingen en dat daarom nog niet tot ratificatie van het ver drag kan worden besloten. In dezelf de memorie staat ook te lezen, dat het percentage gehuwde vrouwen, dat in ons land in het productieproces werkzaam is, in vergelijking tot an dere landen betrekkelijk gering is. Tot minister Suuiholl in Nieuw-Zeeland Tijdens een gesprek in Wellington (Nw. Zeeland) heeft minister Suurhoff tegen over persvertegenwoordigers verklaard: „De Nederlanders ln Nieuw-Zeeland hebben mij gevraagd om hun een groot aantal meisjes te sturen, maar, afgezien hiervan, voelen zij zich hier zeer geluk kig. Het klimaat lijkt op dat van hur eigen land. In Christchurch kon ik ge dacht hebben ln een Nederlandse stad te zijn. Er zijn niet veel Nederlanders, die met Nieuw-Zeelandse r^lsjc-s trouwen, maai wat ik van de Nieuwi-vZeelanders heb ge hoord, hebben dezé het zelf al moeilijk genoèfc om een vrouw te vinden. Er is hier een tekort van 40.000 meisjes. De Ne derlandse mannen ondervinden dus ge duchte concurrentie. Na een onderhoud met minister Suur hoff, verklaarde de Nieuw-Zeelandse mi nister van emigratie, de heer Hanan. dat Nieuw-Zeeland graag een groter aantal Nederlanders ziet komen, dan het afge lopen Jaar het geval is geweest. In 1954 Aan Van Heutsz-regiment Koningin reikt vaandel uit in Den Haag Oolr Prins Bernhard komt 24 Februari op Malieveld Donderdag 24 Februari 's ochtends om 11 uur. zal H.M. de Koningin op het Ma lieveld te Den Haag een vaandel uitrei ken aan het regiment Van Heutsz Hare Majesteit zal vergezeld zijn van ZKH de Prir.s der Nederlanden. Bij deze plechtigheid zullen deputaties van het voormalige K.N.I.L. en het Ne derlands detachement Verenigde Naties (N.D.V.N.) aanwezig zijn. Het regiment Van Heutsz zet de traditie voort voormalig Koninklijk Nederlands-Indisch Daarnaast behoorden alle militairen, die in de jaren 1950 tot 1954 deel uit maakten van het N.D.V.N. tot het regi ment Van Heutsz. Vandaar dat het door H.M. de Koningin aan de regimentscom mandant. luitenant-kolonel S. Da Costa. te overhandigen vaandel de inschriften zal dragen: ..Krijgsverrichtingen Konink lijk Nederlands-Indisch Leger 1816-1950, en: Korea 1950-1954". Des middags wordt in de Dierentuin te Den Haag een slotbijeenkomst gehouden voor alle vrijwilligers, die deel hebben uitgemaakt van het N D.V.N. in Korea. Aan de deelnemers aan deze bijeenkomst zal vervoer voor rijksrekening van woonplaats naar Den Haag en terug den verleend. De bijeenkomst begint met gezamenlijke maaltijd, gevolgd door korte officiële plechtigheid en wordt besloten met een gevarieerd programma. Kosten zijn hieraap voor de deelnemers niet verbonden. Zij. die in Korea hebben gediend en 1 deze samenkomst wensen deel te nen. dienen zich hiervoor uiterlijk 10 Februari op te geven aan de afdeling Sociale Zaken en Personeelszorg, sectie Welzijnszorg, ministerie van Oorlog. Den Haag) heeft dit aantal 1173 bedragen tegen 5559 in 1952 en 2262 in 1953. Wat Australië betreft, zei minister Suur hoff nog, dat hij van zijn besprekingen met minister Holt verwacht, dat elk jaar 16.000 jonge Nederlanders naar Australië kunnen emigreren. Nu weer 2 gevangenen te Amsterdam ontsnapt Uit het Huis van Bewaring aan de Havenstraat te Amsterdam zijn gis teravond twee daar gedetineerde ca 30-jarlge Haarlemmers ontvlucht. En kele omwonenden zouden te ongeveer 6 uur een paar mannen in burger, met een ladder hebben bezig gezien bij de muur aan de achterzijde der ge vangenis. Dit hebben zij verklaard tegenover enkele der vele recher cheurs die onmiddellijk na het be kend worden der ontsnapping bU het vooravondappel een speurtocht zjjn begonnen. Deze opsporing die vele uren lang is voortgezet, is vruch teloos gebleven. Dominion Pakistan wordt republiek Koningin Elizabeth is niet langer de 60uverein van Pakistan, Dit Gemenebest- land heeft tijdens de conferentie in Lon den officieel bekendgemaakt, dat het een onafhankelijke republiek wordt. Pakistan zal wel het lidmaatschap van het Britse Gemenebest behouden. De conferentie van de Gemenebestlan- den aanvaardde onmiddellijk na deze be kendmaking het lidmaatschap van de nieuwe republiek. Pakistan is het tweede lid van de Britse familie, dat zijn status verandert van dominion ln republiek. India werd in 1949 republiek. De andere Britse dominions (Canada, Australië, Nieuw-Zeeland. Zuid-Afrika Ceylon) beschouwen koningin Eliza beth nog als hun nadese staatslieden zullen in Londen bij eenkomen, om een nieuwe poging te doen een oplossing te vinden voor de kwestie Formosa. Aldus is in diplomatieke kringen „Hollen met de haas."11 Radio-Moskou heeft in zijn uitzending van gisteravond verklaard, dat de Britse politiek ten aanzien van communistisch China een kwestie is van „hollen met haas en jagen met de honden". Engeland had communistisch China kend en diplomatieke betrekkingen a geknoopt, doch steunde inmiddels Ame rika „bij zijn aggress eve daden tegen China". Amerika zou niet gewaagd hebben te handelen zoals het had gehandeld, zar der de steun van Engeland. Soldaat gedood bij aanrijding Jongen uit Den Hoorn in Delft overleden In Woensdrecht is de 21-jarige soldaat H. Pelgrim uit Teuge bij Apeldoorn door een personenauto aangereden en later overleden. Pelgrim stond met enige andere mili tairen bij een bushalte te wachten, toen de personenauto, bestuurd dor de n chaussee A. P. uit Ossendrecht, hen reed. De marechaussee werd verblind door een tegenligger en zag daardoor de militairen, afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht, niet staan. Nabij de Maaslandse groente- en fruit veiling is de 15-jarige wielrijder A. v. O uit Den Hoorn bij Delft aangereden, om dat hij geen voorrang verleende- Met een zware hersenschudding is de jongen in het St Hippolytusziekenhuis te Delft overleden. een botsing tussen een kraanwagen en vrachtauto is een wielrijder, de 30-jarige mijnwerker F. S. uit Herken bosch gegrepen en vrijwel op slag gedood. Een personenauto met drie militaire lifters uit de legerplaats Ermelo is gis teravond na zes uur op de Rijksweg Zwolle-Amersfoort tegen een grote vracht auto gereden die van een uitrit de weg opreed. De bestuurder, de heer K. uit Zeist, en de lifters werden vrij ernstig gewond en opgenomen in het ziekenhuis Salem te Ermelo. Te Scherpenisse is het 7-jarig zoontje van de familie C. T., dat zonder op te let ten de straat overstak, door een truck met aanhangwagen gegrepen en zo zwaar gewond dat het 's avonds is overleden. Aardenburggeen behoefte aan helicoptexdienst De Aardenburgse raad heeft, gezien het slechts zeer geringe belang dat deze ge meente daarbij heeft, unaniem op voorstel bvan burgemeester en wethouders beslo ten geen financiële medewerking te ver lenen in de totstandkoming van een helicopterverbinding tussen Sluiskil in Zeeuwsch-VIaanderen en Rotterdam. TT-races definitief op Zaterdag 16 Juli De TT-races te Aosen zijn dit jaar de finitief vastgesteld op Zaterdag 16 Juli a.s. Mochten weersomstandigheden de races onmogelijk maken, dan worden zij 30 Juli gehouden. „Misdadige verwantschap" Neef van Hitler in Russisch kamp Een neef van Adolf Hitler, Leo Raubal, it een gevangenisstraf van 25 jaar uit n een Siberisch slavenkamp. Dit meldt de Salzburger Nachrichten. Leo is de zoon van Hitiers halfzuster Paula. Hij bevond zich reeds in een cen- vanwaar Russische gevangenen ontslagen werden, toen zijn verwantschap met de Führer aan het licht kwam, zu schrijft het blad. Het vonnis van de Rus sische rechter was gebaseerd op de be schuldiging van „misdadige verwant schap." Hitier heeft zich nooit veel gelegc laten liggen aan zijn neef, die eens oi derwijzer in Linz was. Kort voor 19: ging hij met zijn moeder naar Duitsland, hij een betrekking bij de Deutsche Lufthansa kreeg. DAT de Karei Doorman en 6 andere ed. marineschepen in Napels aankwn en voor een bezoek van 5 dagen. DAT in A'dam op 30 April aan het Oos terdok het traditionele vuurwerk wordt gehouden met een taptoe toe. DAT de N.V. Aannemingsmij v.h. Bol- sebroek te Bloemendaal met f 655.000 laagste inschrijfster was voor de aanleg een aardebaan. Noordelijke omleg ging van de rijksweg te Leeuwarden (hoogste inschrijving: f750.000). DAT de oudste particuliere huisvlijt school in ons land, die te Dordt, van van 17—19 Maart aldaar een tentoonstel ling houdt t.g.v. het 75—J. bestaan. DAT het trammetje A'dam—Volendam nog dit jaar. maar in ieder geval 1 Juni "56 zal verdwijnen en wordt overgenomen door de busdienst de NACO. DAT in Geleen onder de rijksweg MaastrichtSittard een voetgangerstun nel zal worden aangelegd en dit Lim burgse dorp vorige week zijn 25.000ste in woner inschreef. DAT de KVP een commissie zal Inste»- len voor de versterking van de geestelijk* weerbaarheid van Brabant, voorzover de politiek daarbij een taak heeft. DAT op 12 en 13 Febr. te A'dam de op richtingsvergadering van het Sociaal Cen trum voor leden van de P.v.d.A. gehou den zal worden. DAT een RAF-auto uit Eindhoven in Genck, België, een aanrijding had en de 6 gewonde militairen naar een ziekenhui» in Eindhoven werden vervoerd. DAT Hendrik Hulsman te Strijen In goede gezondheid zijn 100ste verjaardag vierde. DA. Emmen op haar industrieterrein 3 industrieflats zal bouwen van resp. 1460 1250 en 740 m2. DAT twee gemaskerde mannen in café Momes te Maastricht het carnaval-kanon waarmee het carnaval wordt ingeschoten, gestolen hebben. DAT de vlasoogst in West-Brabant door de aanhoudende regens van de afgelopen zomer meer dan f 1 min schade leed en de ETI te Tilburg hierover rapporteren zal. DAT in Dordrecht tegen de 35-j. ker misreiziger W. V. uit Hengelo 3 mnd. werrl geëist wegens oplichting van een 26-] fabrieksarbeidster, die hij huwelijksvoor stellen deed, terwijl hij getrouwd was. DAT de commissaris van de Koningin in Overijssel voor de buurtschappen Wes- terhaar-Vrlezenveense wijk een dorps huis opende. DAT 80 Britse kinderen, wier vader» in de oorlog In ons land gesneuveld zijn. 16 April naar ons land komen om hei graf van hun vader te bezoeken en eet» vacantia hier door te brengen. Gevaarlijk spel in Frankrijk linge combinatie van tegenstanders. Aan de kop van deze vernietigings- race stonden de communisten, gevolgd door volksrepublikeinen, een aantal partijgenoten van de premier, name lijk de radicaal-socialisten, enige Gaullisten en voorts de gematigd conservatieven, zijnde de republi- keins-onafhankel\jken en vertegen woordigers der boerenpartij. De po ging van de 82-jarige radicale partij leider Herriot. om gezien de wereld situatie, Mendès-France dc steun niet te onthouden, heeft niet gebaat. Trou wens gisteren, toen de partijgenoot van Mendès-France, René Mayer, zich tegen Mendès-France verklaarde, diens beleid in de Noordafrikaanse gebieden met schrille kleuren afschil derende, was de positie van de Franse premier reeds hachelijk. Maar het ging bij vele tegenstanders niet om de po litiek in iVoord-A/rika, om de toe stand in Marokko, Tunis en Algerije. Het ging er om, een figuur van for maat de nederlaag te bezorgen, omdat deze indertijd de E.D.G. zou hebben ten val gebracht, terwijl hij het toch juist was, die het klaar speelde, de Parijse 'f Verklaarde uitzicht overeenkomsten inzake de Duitse her bewapening door de Nationale Ver gadering te doen aanvaarden. Maar velen willen de Duitse herbewapening in wezen niet. de Senaat moet nog steeds de Parijse accoorden goedkeu ren, terwijl uit de houding der wijn boeren een grote vijandige gezindheid bleek vanwege de „melk-campagne" van de premier. Zo heeft zich het noodlottige feit voorgedaan, dat af gevaardigden van uiterst rechts en uiterst links en ook eigen partijge noten, zich fepen Mendès-France heb ben gekeerd. Men ontkomt niet aan de indruk dat persoonlijke „provin ciale" politieke belangen hierbij 'n rol hebben gespeeld. Velen voelden tnei- nip voor het ontwerp-kieswet. be ogende evenredige vertegenwoordiging naar districtenstelsel, dat Mendès- France had ingediend. Evenals in Bel gië woedt in Frankrijk nog steeds de „schoolstrijd". Vandaar, dat wij er nog eens de nadruk op leggen, dat het bij de debatten over de Noordafrikaanse po litiek wel degelijk ging om de alge mene politiek der regering. De op positie was steeds sterker geworden en zag eindelijk kans de „man van het jaar" ten val te brengen. Het is voor al René Mayer geweest, die vele radi calen en Gaullisten achter zich kreeg teneinfle Mendès-France te torpede ren. Zo it dus aan de populariteit van het kabinet Mendès-France dc ge nadeslag toegebracht. Wat de critiek op het beleid in Algerije betreft, heeft Mendès-France zich niet kunnen dek ken door de benoeming van de Gaul list Soustelle tot gouverneur-generaal. De gevolgen van dit allesDe toe komst van West-Europa komt nu op een zeer wankele basis te staan, aan gezien de Duitse herbewapening on zekerder wordt. Een kabinetscrisis, juist op het moment, dat Frankrijk met de steun van Engeland weer een rol poogde te spelen in de gespleten internationale politiek der Westelij ken. Een kabinetscrisis op het mo ment. dat Rusland zich weer doet gelden als de gevaarlijke vogelaar, in schyn aansturende op de hereni ging der beide delen van Duitsland. Adenauer en Mendès-France hadden elkaar, in het belanp van een ver enigd Europa gevonden, maar wat zal nu van deze. in taordinp zynde, nieuwe Frans-Duitse entente terecht komen'' Gevaarlijk snel wordt thans in Frankrijk gespeeld! Officiële slemcijiers in France Kamer Volgens latere officiële gegevens ont leend aan Reuter, was de verhouding der stemmen in de Franse Kamer als volgt: De 319 tegenstemmers waren: 98 com munisten en communistisch gezinden, 73 volksrepublikeinen. 20 radicalen. 17 Gaul listen. 77 gematigd conservatieven. 27 dissidentr Gaullisten, 4 links-radicalen en anderen. De 273 voorstemmers waren: 105 socia listen. 52 radicalen, 45 Gaullisten. 33 ge matigd conservatieven, 5 volksrepublikei nen, 5 dissidente Gaullisten. 18 links radicalen en 10 anderen. 22 Afgevaardig den hebben zich van stemmen onthou den. Tien anderen waren afwezig. 57-jarige heer P. Mulder, werkzaam bij de melkfabriek N.V. Lyempf te Dolt- kum. is in de kaasmakerij van de trap ge vallen. In het ziekenhuis te Leeuwarden is hij aan een schedelbasisfractuur over- Fa D. KRET en Zn Iets kouder Het KNMI te De Bilt i Een kort jasje van zachte witte wollen stof. De mouw is aange knipt. Een rechtopstaand kraagje met ronde hoeken en twee steek- zakjes op heuphoogte vormen met de sluiting, welke uit opval lend kleine knoopjes bestaat, de garnering. VERHUIZINCEN Kort- Oalge- water 9 ■JAN VAN DUUREN-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1