Herv. kleuterschool Asserstr. spoedig in aanbouw Uit Katwijks oude doos Nu smakeloos Oranjehuis in artikel over Frans blad Hele stal stamboekvee moest worden afgemaakt Huwelijkszwendelaar gepakt in Amsterdam Dertiende Bijdorpconcert was gewijd aan Bach NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 Ook voor de tweede ulo-school blijft 1 September streefdatum "P^IT JAAR WORDT voor Leiden een topjaar wat de scholenbouw be- U treft. De hoofdmoot van het bouwprogramma zyn de vier aulascholen van hetzelfde type, die zijn ontworpen door het architectenbureau Land man. Zij zün reeds in aanbouw of men is met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Daarnaast moeten er echter nog meer scholen klaar komen. En binnenkort is de opening van enkele nieuwe scholen te ver wachten. De vier aulascholen zijn de Chr. school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat, uitgaande van de vereniging voor Chr. onderwijs, de Chr. school voor lager onderwijs in het Haagwegkwartier, die eveneens voor deze vereniging wordt gebouwd, de R. K. lagere school aan de Du Rleustraat (Burgemeesterswijk) en de openbare lagere school aan de Boshulzer- kade. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van een gymnastiekzaal bij de Chr. u.l.o.-school aan de Leidse Hout en dan komt er nog een Chr. kleuterschool op de hoek van de Asserstraat en de Van Vol- leohovenkade, uitgaande van de vereni ging voor Chr. onderwijs. Voordelen In de omgeving van de Asserstraat ont staat dus een scholencentrum. Men heeft er reeds de dubbele Geref. school, waar van de nieuwe vleugel over enkele maan den In gebruik wordt genomen, en de Chr. Finse school van de heer Timmer, die uit gaat van de vereniging voor Chr. onder wijs. Nu komen er dus ook nog een kleu terschool en een u.l.o.-school. Voor de u.l.o-school zijn de betonnen palen reeds aangevoerd. Visserijgolfjes Van Hattum enige De Dinsdagmarkt werd door de Maria van Hattum als enige trawler bezocht en dit schip voerde van Woensdag 19 Januari aan 690 kisten schelvis. 85 kabeljauw. 160 kool. 30 wijting cn 25 varia, terwijl er voorts 100 stijve kabeljauwen werden ge lost. De IJM 210 en 221 waren binnen met 4200 kilo tongen, wat varia en 100 stijve kabeljauwen. Een paar loggers brachten 700 kilo tong en 200 kisten schol van de Op komst Er komen vier trawlers met vis: de Thorlna van 20 Januari is vandaag aan de hal met 740 kisten vis en 30 stijve, de Her man had voor vandaag 1300 kisten en 50 stijve van 20 Januari en de Eveline was er van ?0 Januari met 870 kisten en 270 stuks stijve kabeljauwen. De Polderman van 19 Januari voerde 140 stijve kabel jauwen en 450 kisten aan. En verder De oudste schepen zijn nu geworden de Dirkje van 20 Jan.; de Tzonne van 20 Jan.. Antje van 22 Jan. en de SCH 153 en de 27 van 24 Jan. De oudste loggers zijn de KW 159 (21 Jan de IJM 209 van 22 Jan de KW 7, 169. 52. 125, de Shamrock (IJM 129), de IJM 14 en de KW 9. 15, 16, 20 en 45 van 24 Jan. Zestien dagen De eerste reis van de laatste Gouda- aanwinst. de Batavia is goed geweest: de zestien dagen Noordzee werden beloond met f 29.000. Schelvis goedkoper De prijs van de schelvis was deze Dins dag over de hele linie aanzienlijk veel lager mede als gevolg van de stevige rondvisimporten uit Denemarken, in Bel gië. De schol was hetzelfde als Maandag en de grotere tongsoorten waren wat duurder dan de dag tevoren. Regels kabeljauw zijn gisteren voor export naar België gegaan voor f 110 tot f 75. terwijl de kisten f 110 opbrachten en de grote schol naar Engeland ging voor niet meer dan f 16 tot f 18. Zetschol maak te f 35 tot f 36 en de enen haalden op tot f 36. Laptongen voor de export deden f 1.80 tot f 1.90, de kleinmiddel maakte f 2 tot f 2.15 de enen deden f 1.95, terwijl de tong II met f 1.90 ging strijken. Tarbot ts eveneens geëxporteerd en deze haalde f 2.10 tot f 2.40 de kilo. De rest voor het binnenland De binnenlandse handel nam de rest van de aanvoeren voor zijn rekening en betaalde voor de kleine kabeljauw een f 100 terwijl de gullen voor inrichtingen en ziekenhuizen kopers vonden tegon f 35 tot f 40 wat de grote betrof en f tot f 35 voor de middelsoorten; de torre tjes maakten een f 25 de kist. Zwarte koolvis zat tussen de f 41 en de f 43. Wijting is met f 19 betaald en voor braad- schelvis moest de handel f 26 tot f 29 neerleggen. De pennen deden f 28 8 f 35 de kist en de klelnmlddelschelvls is voor f 31 tot f 36 verkocht Grootmiddel maakte f 36 tot f 40 per 50 kilo en tenslotte werd de grote schelvis voor f 37 tot f 42 verhandeld. Schol II is weggegaan voor f 24 k f 25, de drietjes zijn verkocht voor f 16 tot f 21. In en alt Binnengekomen: KW 189. 71. Vertrokken: KW 69. 28. 141. 106. 162. 48. 123, 38. 70. 17, 84. 126. 155, 76. 23. 91. 160. 89. 24. 67. 107. 65. 26. 64. 140, 59. 104, 51. 86, 37. 40. 72. 62, 60. 56. 128. 53. 77. 12. 65. 94. 71. 210. 98, 36. 34. 30. 189. 21. Zes kotters voor Chili Er zullen in ons land voor rekening van de Chileense regering zes vlskotters wor den gebouwd. Het is niet onwaarschijn lijk. dat de Scheveningse Sleephelling- maatschapptj met de bouw van deze sche pen zal worden belast. De schepen sullen tussen de vijftig en zestig ton meten. Het terrein op de hoek van de Asser- straat en de Van Vollenhovenkade is. de mening van de heer Landman, "n Ideaal terrein voor een kleuterschool. Al lereerst met betrekking tot de zonnestand er schooltechnisch gezien alle aanlei ding, voor dat terrein een plan te creë- i. Op de foto van de maquette is het hoge gebouw op de achtergrond een ge deelte van de u.l.o.-school. Rechts loopt de Asserstraat, op de voorgrond de Van Vollenhovenkade. De school op de hoek is de geprojecteerde kleuterschool. Links in ziet men het reeds in gebruik zijn de gemeentelijke gymnastieklokaal en ge heel links op de foto nog net een stukje sn de Finse school van de heer Tim- De kleuterschool heeft twee vleugels. >n lange aan de Asserstraat, een korte evenwijdig aan de kade. Zo is daar tus- de beide vleugels een speelterrein ontstaan, afgeschermd tegen de wind. de zon voor honderd procent wordt benut. De speelplaats wordt ook uitgerust et zandbakken. Een ander voordeel Is, dat de lokalen alle uitzien op de nieuwe sportvelden. Geen enkele bebouwing scheidt deze vel- van de kleuterschool en het is pret tig, te weten, dat dit ook in de toekomst gebeurt. Het kind is sterk aan d« gebonden. Het groeit er mede door op heeft licht, lucht en warmte nodig r een goede gezondheid. Ongetwijfeld zullen de kinderen zich in deze omgeving spoedig thuis voelen. Keuken-werkhoekje vijf lokalen zijn verdeeld in drie werk- en twee speellokalen. De hoofdin gang van de school is geprojecteerd aan de Asserstraat. Deze wordt gedekt door luifel boven pilasters. De eerste, ach ter de ingang ontworpen ruimte is stemd voor het hoofd van de school. Voorts vindt men er de garderobe, een bergplaats voor leer- en speelmiddelen en twee was-tolletgroepen. alsmede een af zonderlijke verwarmingsruimte. Elk lokaal krijgt een kinderaanrecht, die op zodanige wijze in het lokaal wordt aangebracht, dat er een keuken-werk hoekje voor de meisjes wordt gevormd. De lokalen zullen een tweezijdige ver lichting hebben, alsmede de zo zeer no dige dwarsventilatie. die alle ongewens- lucht voorkomt. Het dak krijgt een m en stand, waardoor het gereed ligt de zon te ontvangen. Aan de vloeren zijn ook speciale eisen gesteld. De werklokalen hebben een oppervlak- van 56 vierkante meter, de speelloka- n van 85 m2. De speellokalen bevinden zich aan de einden van de vleugels, het dus op de hoek der beide straten, het andere in de korte vleugel. Het overblij vende speelterrein heeft een oppervlakte ongeveer zestienhonderd vierkante meter. Tussen de Finse school en de te bouwen u.l.o.-school moet nog een stukje grond openblijven. Van bestuurszijde ver- VOORSCHOTEN De heer A. J. Turion herdacht Het bestuur van de ambachts-avondte- kenschool is in een bijzondere vergade ring bijeen geweest ter herdenking het overleden bestuurslid, de heer Turion. De voorzitter, drs H. A. Korthals, wees er op dat de heer Turion sedert 1919 lid van het bestuur is geweest. Hij herin nerde aan de grote liefde, die de hee» Turion voor de school heeft gekoesterd, blijkend uit het vele door hem verricht» werk In de functies van secretaris cn penningmeester. Nog steeds was hij d» verbindingsman tussen bestbur en school. De heer Korthals eindigde zijn herden- klngswoord met te verklaren, dat d» avondtekenschool een In toewijding niat te vervangen kracht, en het bestuur sympathieke collega heeft verloren, wiens persoon en arbeid in dankbare herinne ring bewaard zullen blijven. Het oudst» bestuurslid, de heer L. J. Los, die sedert 1919 met de heer Turion heeft samenge werkt, sloot zich bij deze woorden a Ook op de avondtekenschool zelf is de heer Turion herdacht. De directeur, de heer H. N. Edelman, heeft in een spraak tot de leerlingen d» overleden» Burgerlijke stand GEBOREN: Josephine B A. d v G A Zweekhorst en A A Kadé. Bethlehem- straat 21; Robert, z v B Sollle en A Kalkeren. Leldseweg 469; Wilhelmus F A. z v W J Oorschot en M Th Brands, Voor straat 4; Mlchlel, z v G Bertsch en J M Stoltenhoff. Prins Mauritslaan 47. GEHUWD: A F Bregman en L Lahuls; M Derksema en W J Visser. OVERLEDEN: J van Leeuwen. 87 j. echtgenoot van A van Stuljvenberg. ge woond hebbende Leidseweg 521. Bij deze maquette moet men zich voorstellen, aan de zijde van de Nieuwe Vaart te staan. Rechts loopt de Asserstraat, beneden de Van Vollenhoven kade. Het hoge gebouw bij de achterkant is de tweede Her vormde u.l.o.-school. Het lage gebouw met de twee vleugels, op de hoek van de beide straten, is de kleuterschool. Tussen de vleugels, links gemarkeerd door een bomengroep, het af geschermde speelterrein. Het gebouw, dat verticaal op de Van Vollenhovenkade staat, links van de bomen dus, is de gymnastiekzaal van de gemeen, te. Geheel links nog een stukje van de Herv. Finse school. Foto N. van der Horst n wij, dat het niet onmogelijk is, dat de kleuterschool dit als speelweitje gaat gebruiken. Wachtlijst Als de tegenwoordige klassefactor wordt gehandhaafd, zal de nieuwe school onge- 250 kinderen huisvesten. Er zouden in gemeentelijke kringen echter plannen bestaan, verandering in deze factor te brengen. Gaat deze verandering door, dan net op een getal van tweehonderd kleu- irs worden gerekend. Is de nieuwe kleuterschool in gebruik genomen, dan wordt de schtfol aan het Plantsoen gesloten. Dat betekent voor de daar gevestigde Ds De Wolff- school, voor buitengewoon lager on derwijs, dat zjj er vier lokalen bij krijgt. De kleuterschool aan het Plant- «tfen wordt thans bevolkt door gemid deld tweehonderd kinderen. Een deel daarvan zal straks naar verwacht wordt, afvloeien naar de school aan de Mlddelstegrarht. Het is dus niet zo, dat de nieuwe school meteen vol zal z(jn. Wel wordt er rekening mee gehouden, dat er na drie maanden geen kind meer bij kan en dat men dan reeds een wachtlijst moet gaan Het bestuur streeft er nog steeds naar de school op 1 September te openen. Dat geldt trouwens ook voor de u.l.o.-school de school aan de Boshuizerkade. Of dit streven wordt bekroond, is niet te zeg gen. Gezien de zeer dringende behoefte •uimte is het echter te begrijpen, dat het bestuur zo lang mogelijk aan deze streefdatum wil vasthouden. WOUBRUGGE Feestcommissie besprak 't voorlopig programma Maandagavond kwam de Feestcommissie 1928 onder voorzitterschap van de heer »n Wijk en ln aanwezigheid van our- gemeester J. C. van Wageningen in hotel Swama bijeen ter bespreking van de feestelijkheden op 30 April en 5 Mei. Bij de bestuursverkiezing werd de heer T. de Jong als penningmeester gekozen in de plaats van wijlen de heer C. van Kla- i; de heer S. Couperus ln de plaat» de heer J. Kamminga. terwijl de heren G. van Wijk en J. H. Boot, respec- evelljk als eerste en tweede voorzitter gekozen werden. Hierna ontspon zich een langdurige bespreking, hoe de bevolking op gepaste en waardige wijze betrokken kon worden bij de feestelijkheden op Koninginnedag en de 10-jarige herden king van de bevrijding. In grote lijnen werd het volgende pro gramma voorgesteld: 30 April, 's middag» kinderspelen voor de schooljeugd van de drie scholen onder leiding van het on derwijzend personeel op het voetbalveld te Hoogmade (zulks na overleg met de feestcommissie aldaar); 5 Mei: 's morgen» gezamenlijke kerkdienst, 's middags ver sierde, gecostumeerde optocht te Wou- brugge en 's avonds feestavond met mu ziek, toneel en na afloop gezellig samen zijn met mogelijk vuurwerk. De commissie hoopt op 10 Februari an dermaal bijeen te komen met meer ge detailleerde plannen. KATWUK Begrafenis W. Taal Op de algemene begraafplaats te Kat wijk aan den Rijn had gistermiddag on der grote belangstelling de teraardebe stelling plaats van de heer W. Taat. On der de aanwezigen waren behalve burgemeester, mr W. J Woldringh der Hoop. de heer De Booy, directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Redding maatschappij. de voorzitter van de reders- vereniging „Vuurbaak", de heer Meer burg. notaris Verhees, de heren Trousse- lot en Van der Plas. bestuursleden van d< plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M de heer Roosdorp, een der directeuren van de N.V. Sociëteit voor Chemische In dustrie Katwijk, artsen en het volta personeel van de rederij en soheepsma Gebr. Taat. Vele bloemstukken en kran sen dekten de baar- Op verzoek werden aan de groeve geen toespraken gehoudn. Slechts enkele woorden werden gesproken door een zwager van de overledene, de heer C. Varkevisser. Ds mevr. s'Jacob hield ook een korte toespraak en bad het ..Onze Vader". Na de teraardebestelling was er in de Hervormde Kerk gelegenheid, de familie te condoleren. KATWIJK AAN DFN RIJN Damclub K-D.C. Uitslagen van de onderlinge ..edstrij- en van de damclub K.D.C.: J. Heems kerkJ. Houwer 20; H. VoorzaatC. Klaveren 11; J Schone veldA. Beelen 2—0; A. A. Vooijs—Fr. Spie renburg 02; H. KlinkenbergG M. G Bek 20; J. SlootwegD. Visser 20; C. de MooijAnt. Verhoog 1I. „De Minor" Maandagavond acht uur vergadert de aquariumvereniging „De Minor" in De Ro9kem. Schorsenerenvelling Gistermiddag werd de derde speciale schorsenerenveiling gehouden in het vei linggebouw. De prijzen waren goed lo nend. Voor eerste soort werd betaald f 53 tot f 67; tweede soor'. f 30 tot f 47 en derde soort f 10 tot f 24 per 100 kg. KATWUK AAN ZEE Morgenavond acht uur wordt in lokaal S:en«elinstraat gesproken door de heer H Wilts uit Apeldoorn over het on derwerp: „Het geloof in de opstanding" Hoog en laag water Donderdag 3 Februari, hoog water 11.54, laag water 7.17 en 20.02 uur. Schoonmaakdienst voot tankschepen Te Schiedam is opgericht de N.V. „Tankercleanlng". een schoonmaakbedrijf voor tankschepen. Het nieuwe bedrijf gaat beschikken over een terrein aan de Wilhelminahaven-Oostzljde te Schiedam krijgt, voor het uitvoeren van werk zaamheden. drie ligplaatsen aan de wal: tankschepen van 28.000 ton. van 10.000 ton en voor het schoonmaken van kustvaarders en tanklichters. Verder kan gebruik gemaakt worden van twee lig plaatsen voor tankschepen van 28 000 ton in de boelen ln de Wilhelmlnahaven. Het bedrijf denkt op deze wijze een besparing aan tijd en energie te krijgen bovendien een groter veiligheid voor de schoon te maken schepen. Verontrei niging van het rivierwater is uitgesloten In de tweede helft van dit jaar denkt ïen gereed te zijn om te kunen starten Zwijndrechlse veiling had omzet van bijna 8 min De omzet van rie Zwijndrechtse veiling heeft in 1954 bijna 8 millioen belopen. cijfer, dat tot heden nog niet werd bereikt. De binnenlandse handel leverde n deze omzet een belangrijk aandeel, imelijk 54.7 procent. Het aantal aange voerde kisten en pootbakken was 2.336.403 of 204 158 minder dan het voor baande jaar. Dit brengt het verschil in prijs van de tuinbouwproducten in 1954 in 1953 tot uitdrukking. XXV Het Duinpad rond 1900 „Al het heden wordt verledenzou je kunnen bepeinzen bü het beküken van deze foto. Of: „Heden geëerd, morgen verneerd". Alle huizen, die hier eens aan het Duinhof stonden, mèt de horretjes, mèt de schuttin gen en mèt de schuren, zyn weg. Alleen de huizen op de achtergrond staan er nog. Als verkeersader betekende het Duinpad niets. Aan karre- sporen en voetsporen viel de intensiteit van het Duinpadverkeer af te meten. Maar schone wegen lopen niet ver. Dit is een gezicht in Oostelijke richting op het gedeelte tussen het tweede en het eerste Duinpad. Op één jaar na waren de „gay nineties", de ..vrolüke" negentiger jaren van de vorige eeuw voorby, toen de fotograaf zyn in die tyd nog mysterieuze handelingen op het Duinpad verrichtte. Aan de linkerkant stond de kolenschuur van L. Parlevliet. waarin later Arend van Duyn baas is geworden. Het huis links, waarvoor een kind stond, dat zich by het afknippen van de foto net even heeft bewogen, woonde de weduwe Peeman. Aan de overkant had de heer L. Parlevliet zyn winkel. En bakker Krook woonde er. En al die huisjes bij elkaar vormden de zogenaamde „Leeuwenkuil". Nu is er geen Leeuwenkuil meer en geen Duinpad met zwartgeteerde schuttingen en geen lage ramen met horretjes. Het is voor by allemaal ..Men kent en vindt ziin standplaats zelfs niet meer." Opname Beelddocumentat1 Gemeente Katwijk. Slaat in grofheid de Duitse publicatie met stukken Nog vóór de Nederlandse regering van de Duitse regering antwoord heeft gekre gen op de stappen in Bonn ondernomen in verband met de onsmakelijke publi catie van he-t Duitse blad Moderne Illus- trierte over prins Bernhard is in Neder land het Franse blad Constellation in omloop gebracht met een artikel over vrijwel alle leden van het koninklijk hut» dat in grofheid de Duitse prestaties mei stukken slaat, aldus meldt Het Parool. Constellation is een Frans blad, geheel naar het voorbeeld van het Amerikaanse Readers Digest vervaardigd, en concur rerend tegen de Franse editie van dit Amerikaanse tijdschrift. Het tijdschrift dat onder redactie staat van André La- barthe. heeft in Frankrijk een zeer goede naam. evenals in het buitenland. In het nummer van Februari, dat inmid dels door een van de Nederlandse impor teurs. voor zover het de enkele honderden door hem verspreide exemplaren betreft, ijlings uit de circulatie is genomen, staat als begin een artikel van de hand van de speciale verslaggever Robert Landry, ge dagtekend in Amsterdam en getiteld Was de entstof ondeugdelijk Betuwse boer begint proces tegen de staat Een met t.b.c. bacillen besmette entstof tegen mond- en klauwzeer heeft er toe ge leid. dat een stal stamboekvee van da Elster veehouder R. S. moest worden af gemaakt. Deze Betuwse boer heeft thans de staat der Nederlanden gedagvaard om dat hij niet geheel schadeloos wordt ge steld. zoals hem aanvankelijk was toege zegd. In het voorjaar van 1954, zo memoreert de „Msb", liet de veehouder zijn stal stamboekkoeien inenten tegen mond- er» klauwzeer. De plaatselijke veearts ge bruikte hiervoor een serum uit een door iet sÏ3atsartsenykundig Instituut te Am- terdam afgeleverde en verzegelcje fles. Erüge tijd later bleek bij contróle door de Gezondheidsdienst voor Gelderland, dat alle koeien t.b.-reageerders waren. Bij ilachting kwam aan het licht, dat dc boeg- Z OETERWOUDE „Viermaal Phoenix" Ten bate van de Speeltuinvereniging Swieten, die kortgeleden door de Rijn dijkbewoners ls opgericht, werd gister avond in café ,,'k Leer nog" de film „Viermaal Phoenix" vertoond. Deze film, die een beeld geeft van de sluiting van h»t dijkgat bij Ouwerkerk, werd vertoond op initiatief van de voorzitter der speel tuinvereniging, de heer C. J. v. d. Hoe ven. Het doel van deze avond was vol doende geldmiddelen te verkrijgen voor de inrichting van de speeltuin. Er werd ook medegewerkt door de heer Favler, pianist en de Singing Brothers. Het is de talrijke aanwezigen een gezellige avond geworden en de belangstelling was zo groot, dat het bestuur besloten heeft vanavond nog een voorstelling te geven. VALKENBURG Jaarvergadering Jachin Het was vol in de Gereformeerde Kerk. toen gisteravond de Gereformeerde jeugd vereniging „Jachin" haar jaarvergaderinn hield en er moet dadelijk aan toegevoegd worden, dat leider en leden op een zeei geslaagde samenkomst kunnen terugzien De heer A. van Delft opende met ge bed. Het welkom werd vertolkt ln d» i van een tableau, dat keurig verzorgd De Bijbelinleiding werd gehouden op de wijze, zoals men dat op de wekelijks» vergaderingen gewoon is. Uit het Jaarver- verslag hoorden we. dat het ledental ruim twintig bedraagt. Vier meisjes en twe» jongens namen op deze avond afscheid en kregen 'n herinneringslepeltje of -speldje. De heer G. Barnhoorn sprak namen» de ouders een woord van hartelijke dank tot de leider, de heer Van Delft, terwijl Ria van Dijk zowel aan de leider als aan zijn vrouw geschenken aanbood. Het programma, dat samenspraken en een tableau vermeldde, werd op uit muntende manier afgewerkt. Apart noe men we hierbij het toneelstuk in drie bedrijven: „En toen Ds Langeler gaf in zijn slotwoord uiting aan de dankbaarheid voor al het goede, dat deze avond in zo ruime mate was aangeboden. klier van de koeien besmet was met de tuberkelbacil. De eigenaar van de koeien was thans bij de wet verplicht al zijn melkvee binnen twintig dagen naar het slachthuis te brengen. De Gezondheidsdienst voor Gelderland deed hem evenwel de toezegging, dat de schade, welke geheel bulten de schuld van de boer was ontstaan, -voor de volle honderd procent zou worden vergoed. De Betuwse boer, die ruim vijftien jaar ge werkt heeft aan het t.b.c.-vrij maken van zijn dieren, ontving echter een aanmer kelijk lager bedrag, dan wanneer hij zijn koeien normaal met een z.g. witte ver klaring" had kunnen verkopen. De boer, die hier het slachtoffer gewor den is van een fout van de wetenschap heeft nu alles in het werk gesteld om de schade geheel vergoed te krijgen. Nu zo wel de Gezondheidsdienst voor Gelder- derland als de overheid niet bereid zijn de gehele schade te vergoeden, heeft hij de Staat der Nederlanden gedagvaard. Voorts heeft het Tweede Kamerlid, de heer Van de Weyden aan minister Mans- holt vragen over deze zaak gesteld. Reines de mère en fille (Koninginnen van moeder op dochter). In dit artikel, dat een aaneenrijging van smakeloosheden betref fende vrijwel alle levende en verscheidene overleden leden van het Huis van Oranje bevat, wordt bovendien een even dwaas als onaanvaardbaar beeld opgehangen van de staatsrechtelijke posities van de Konin gin en van prinses Wilhelmina. Het stuk van deze speciale verslaggever is ook nog voorzien van enormiteiten als de bewering, dat prinses Beatrix in rechte geen troonopvolgster is. omdat haar oudere zuster prinses Irene legitieme op volgster ls. doch omdat prinses Irene door ziekte niet in staat zal zijn, haar moeder op te volgen zal prinses Beatrix in feite de troonopvolgster zijn. Er schijnen tenminste drie tijdschriften- importeurs te zijn. die dit blad in Neder land importeren. In totaal zijn er waar schijnlijk ongeveer duizend exemplaren van dit geschrift uitgezet, waarvan er enige honderden onmlddelijk nadat de im porteur in Rotterdam het artikel had ont dekt uit de circulatie zijn genomen. Deze importeur, die ook het gewraakte exemplaar van de Moderne Illustrlerte had geïmporteerd, verklaarde ons, dat het tijdschrift al op 17 Januari ln verkoop ls gekomen. Eerst enkele dagen geleden had hij het artikel ontdekt. Op onze vraag, of hij geen contróle op de inhoud van de geïmporteerde tijdschriften hield sinds het Incident met de Moderne Illustrlerte. luidd» zijn antwoord, dat Inderdaad than» vrijwel alle tijdschriften die er enigs zins voor ln aanmerking komen, te voren scherp onder de loupe worden genomen. „Maar een blad als Con stellation zou ik tot nu toe nooit tot iets dergelijks in staat hebben geacht. Ik heb het blad onmiddellijk uit d» circulatie genomen en ik heb de uit gevers om opheldering over dit schan delijk geschrijf gevraagd." Van de zijde van de Franse ambassade, waar men van het artikel nog geen kennis had gekregen, deelde men ons mede, dat Constellation inderdaad een gunstige re putatie heeft. De zegsman toonde zich zeer geschokt over de inhoud waarvan wij hem in kennis stelden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft het hoofd van het pers en informatiebureau van onze ambassade te Parijs opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van deze zeer afgekeurde publicatie. Men verwacht dat van Nederlandse zijde zal worden aangedrongen op een publicatie in het volgende nummer, waarin de vele vol strekt onjuiste beweringen in het nummer van deze maand zullen worden herroepen. OEGSTGEEST Catherine Gris Ritsema leidde beide in met een Prelude en Fuga uit Band I van „Das Wohltemperierte Klavier" (resp. in D en in d). Het clavecimbel-spel van mevrouw Gris Ritsema is in menig op zicht bewonderenswaardig- De grote vaardigheid blijkt tot in de finesses, de versieringen namelijk. En die zijn in deze muziek zó belangrijk, dat ze met de uiterste zorg behandeld moeten worden. Een streng doorgevoerd gelijkmatig rhythme, het tot in de snelste tempi transparant blijvende klankbeeld wijzen op beheersing en concentratie, op onaf hankelijkheid en kracht van de vingers. De opvatting is vaak gereserveerd, op het nuchtere af. De Prelude in D-dur verloor door het, naar onze mening, te snelle tempo, duide lijk aan persoonlijkheid en uitdrukking, terwijl in de Fuga het karakteristieke thema in nogal los verband met het con trapunt stond. Een geheel ander beeld toonden de Prelude en Fuga in d-moll. De vertolking hiervan muntte uit door rust en bezonnenheid. Als hoofdmomen ten van de beide programma-afde lingen fungeerden de Engelse Suite in a en het „Italienisches Konzert". De weergave van dit laatste werk werd een feest van welluidendheid, geheel in over eenstemming met het blijde, zonnige ka rakter dat meer dan eens aan Corelli en Handel doet denken. In de Engelse Suite „Bemiddeld heel zoekt kennismaking" De centrale recherche te Amsterdam heeft eind vorige week de juist 40 Jaar geworden J. Z. aangehouden, die er ernstig van wordt verdacht zich op groot scheepse wijze aan huwelijkszwendel te hebben schuldig gemaakt. De man, die oorspronkelijk uit het Zuiden van het land afkomstig is, was het afgelopen half Jaar op twee adressen (pensions) in de hoofdstad woonachtig. Bij zijn aanhou ding werd in de voering van zijn colbert jasje een sleuteltje gevonden van een banksafe. Toen deze werd geopend, kwa men effecten voor een waarde van 90.000 gulden en aan contanten een bedrag van 75 000 gulden tevoorschijn. De recherche heeft twee aangiften van gedupeerde dames waaruit bleek dat zij en voor effecten en voor contanten tot een totaal bedrag van ca. 200 000 gulden waren benadeeld. In effecten In het voorjaar van 1954 werd Z. uit de gevangenis ontslagen, waar hij 2*4 Jaar had doorgebracht terzake van oplichting Enige tijd is hij werkzaam geweest als vertegenwoordiger In radio-artikelen e.d. Toen meende hij het beter ln de effecten branche te kunnen zoeken. Hij plaatste advertenties van het bekende type: Be middelde heer zoekt kennismaking met dito dame. Kwam een kennismaking tot stand, dan deed hij zich voor als com- misslonnair in effecten en zei de effecten of de gelden, die de reflecterende dames bezaten, beter te kunnen beleggen. Hij verkocht de effecten, kocht er soms weer andere voor Uit een gevonden zakboekje kwamen de pamen van een aantal reflec tanten tevoorschijn met data van afspr ken alsmede notities daarachter als: bezit effecten, welgesteld, bezit geld e.d. Ook liet hij bij een notaris een testa ment maken waarbij hij aan de dames bedrag van 400.00 gulden naliet, terwijl hij geen cent bezat. De recherche heeft bij huiszoeking tien tallen brieven van vrouwen uit het gehele land gevonden- Bij zijn arrestatie had de man nog een lijstje met tien na: reflectanten, die hadden geschreven op een kort tevoren geplaatste advertentie. Volgens de politie heeft Z. ln de periode September-Januari tenminste met vijf vrouwen in contact gestaan. Aufo van f 48.000 Uit het onderzoek kwam ook aan het licht, dat hij zich een Mercedes Benz had aangeschaft, d.w.z., de 48.000 gulden kos tende wagen stond nog op de Salon des Automobiles te Brussel maar er was reeds 25.000 gulden op betaald. Z. had een op 12 Januari J1. afgegeven paspoort en de politie vermoedt, dat het zijn bedoeling was geweest, om in het buitenland een goed heenkomen te zoeken met de gelden der dames. Een der twee gedupeerde vrouwen, waarvan een aan gifte werd ontvangen, wilde Z. een keer spreken en belde het nummer, dat hij haar had gegeven van een Amsterdamse bank- Wel kende men de man, die daar een rekening had gehad, doch deze had men opgezegd op grond van de zeer on gunstige informaties. Toen begreep de dame, dat de zaak niet klopte. Zij wendde zich tot de centrale recherche met het gemelde gevolg. HET DERTIENDE BIJDORP-CONCERT was, op één uitzondering na, ge wijd aan Johann Sebastian Bach. Die uitzondering vormde de Sonate in e, voor twee violen, van Bachs oudste zoon Wilhelm Friedemann. In het zeer evenwichtig samengestelde programma waren twee groepen, elk van drie werkente onderscheiden. maakte zich de Bourreè door een geraffi neerd uitgebreide tegenstelling (door register-contrast) in deze rappe dans, duidelijk los van de rest, die vrij egaal werd opgevat. Een Sarabande bijvoor beeld hoorde men graag langzamer, ge voeliger en duidelijker gefraseerd. Afge zien hiervan past ons respect voor het technisch zo bijzonder knappe spel. Froukje Giltay en Joachim Röntgen verleenden viollstische medewerking met de bovengenoemde Sonate van Wilhelm Friedemann en de Sonate in C (met het clavecimbel als basso continuo) van de vader. Het is merkwaardig, hoe deze hoogstbegaafde (maar tegelijk zeer mis kende) zoon, die twee delen van zijns vaders geest ontving, zich in dit werk van de strenge regels van de barok tracht los te maken en hoe hem dit toch niet gelukt, al laat de persoonlijkheid zich dan ook niet onduidelijk gelden. Froukje Giltay streek een fraaie. glan zende toon. de bescheidener klonk dan de wat scherper, meer op de voorgrond tre dende. sterk dynamische van haar part ner. die tevens eon grotere routine ver ried- In de prachtige C-dur Sonate kwam het, ondanks de verschillen, tot een slui tend en welluidend samenspel, waarachter mevrouw Gris Ritsema een vast en tege lijk prikkelend levendig fond weefde. De talrijke aanwezigen toonden zich zeer erkentelijk voor dit waardevolle Joh. van Wolfswinkel Een nieuw systeem Klanten van Albert Hein krijgen obligaties Albert Hein te Zaandam voert een systeem in. dat reeds in Amerika met succes wordt toegepast, doch in Neder land nog onbekend is. De N.V. geeft na melijk klantenobligaties uit van f 50, die vier procent rente geven en bovendien nog in de winst delen. Voor elk procent dividend boven een minimum van vijf procent wordt op de klantenobligaties een half procent uitgekeerd, zodat er bij 9 procent dividend totaal 6 pet rente op de obligaties wordt betaald. Na 20 Jaar mag Albert Hein tot aflossing overgaan. De obligatiehouders echter kunnen altijd hun geld opeisen. De rente vervalt op 1 Juli- Voorts geeft Albert Hein spaarbrie- ven uit van f50. die na 5 Jaar f 62,50, na 10 Jaar f 77,50, na 15 Jaar f 100 waard zijn en na 22 jaar voor f 150 kunnen worden afgelost. Ook deze kan men ten allen tijde verzilveren. Ter verkrijging van de obli gaties en spaarbrleven kan men zegels kopen voor hoogstens 10 procent van het geen men in de winkel heeft gekocht. Voorlopig zal de N.V. voor f 2V4 mil lioen aan obligaties en spaarbrieven uil- Hoofdinspecteur kreeg IV» maand De rechtbank te Maastricht heeft giste ren de 55-jarige hoofdinspecteur van po litie te Kerkrade, B M. A. H wegens poging tot smokkelen veroordeeld tot ééa maand en 15 dagen gevangenisstraf. De eis was 2 maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4