Burgerij zet de politiemuziek in nieuwe instrumenten kPpmep^PöDCR Huisvrouwengymnastiek nu ook in Leiden Lekker, die eerste roxy! Egyptische kunst in de Grieks- Romeinse tijd ,Vita Nova" boekte in 1954 goede resultaten NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 Dirigent Anderson toont zich geboren musicus HOE MEN OOK OVER DE Leidse politie moge denkenhet zal bij niemand opkomen te zeggendat zij niet van toeten of blazen weet. En wie dat moge hebben betwijfeld, zal tot andere gedachten gekomen zijn op het jubileum concert, dat het Politie-Muziekgezelschap gisteravond ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan in de Stadsgehoorzaal gaf. lnstrumenteerd. Het was een goede voor- Maandagavond al, tijdens de receptie, I had het het jubilerende corps niet ont broken aan belangstelling cn geschenken. Maar de grote klap kwam pas gisteren, tijdens het eerste nummer, dat In het gedrukte programma (48 bladzijden plus omslag!) met een rijtje vraagtekens aangeduid. Voor vele aanwezigen in de met smaak versierde zaal zal daar nog een vraagteken bij gekomen zijn: het doek open ging, bleek de voltallige fanfare zich op het podium te bevinden, maar zonder muziekinstrumenten! Alle raadsels werden op zeer bevre digende wijze opgelost, toen na het wel komstwoord van voorzitter F. J. Teunis- sen de heer Verhey van Wijk het podium beklom. Na een geestig toespraakje vroeg hij de voorzitter, van de grote tafel vóór in de zaal de vlaggen te verwljdere: Dirigent Anderson: uitzondering bij uitstek. bleek zich een volledig instrumentarium op te bevinden, glanzend van aanblik naar wij later konden horen i prachtige eenheid van toon vormend. Het was een groots blijk van dank, door de burgerij aangeboden aan het gezelschap dat steeds belangeloos medewerking leent bij haar feestelijkheden en Inzame lingen. „De trouw der burgerij," aldus di heer Verhey van Wijk, „heeft hier 't geen door de tand der tijden werd gesloopt, in beet're staat hersteld." Er was een aantal instrumenten door afzonderlijke personen en Instellingen aangeboden. Zo een trompet van dr mi W. Hugenholtz, voorzitter van het huldi gingscomité, die zelf door ziekte ver hinderd was de geschenken te overhan digen. De Kamer van Koophandel vooi Rijnland schonk een sopraansaxofoon, de firma Van Berge Henegouwen een hoorn en de N.V.'s Eltax en Sijthoff elk een bugel. Met deze geschenken en de vele andere, die Maandag al overhandigd waren was de voorraad echter nog steeds niet uitgeput. Voorzitter Teu- nissen, die beloofde, dat de Politie muziek al het mogelijke zou doen on met het nieuwe instrumentarium te bereiken wat de gevers er van ver wachten, riep vervolgens dirigent Anderson bij zich en schonk hem na mens zijn collega's uit dank voor zijn belangeloze en betrouwbare leiding een pick-up-installatie in een prach tige kast. Tamboerleider Monteba mocht een camera met toebehoren (tot flitslampjes toe) in ontvangst nemen. De leden J. Vermeer er Plekkringa, beiden meer dan dertig jaar bij de Politiekapel, werden lid van verdienste en kregen eveneens fraaie geschenken. Commissaris R. J. Meijer kreeg nog even het woord. Hij bracht dank aa organisatoren van het feest, en deelde aan voorzitter Teunissen mee, dat er buiten hem om nóg een lid van verdien ste was benoemd: hij, de voorzitter, zelf. Hoe het klonk De nieuwe Instrumenten zingen een toontje lager dan de oude: zij zijn be rekend op de normale concertstemming van 440 Hz, terwijl de thans met groot verlof gezonden Instrumenten volgens moderne begrippen een halve toon te hoog waren gestemd. Dit maakt vooral de grotere instrumenten iets zwaarder bespeelbaar, terwijl een nieuw blaas instrument altijd toch al iets moeilijker reageert dan een veelgebruikt. Zelfs aan de geoefende luisteraar ls dit tijdens de uitvoering niet opgevallen. Zijn aandacht werd trouwens gevraagd voor andere zaken: al was het maar de ma nier, waarop dirigent Dick Anderson zijn taak vervulde. Zoals men weet, is de heer Anderson ruim vier Jaar geleden verhuisd van een plaats tussen de blazers naar de lessenaar van de dirigent. Velen hebben hier een hard hoofd in gehad: in het algemeen is de ervaring met amateur-dirigenten bij muziekgezelschappen niet erg gunstig, al zijn er uitzonderingen. Dick Anderson bleek een uitzondering bij uitstek. Hoewel hij overdag een ge waardeerd politieman is, zag hij kans in de avonduren door studie en directie zijn fanfare met sprongen omhoog te brengen Gezegd moet worden, dat hij uit een fa milie van rasmuzikanten 6tamt: zijn va der was dirigent van beroep. De eerste twee op deze avond uitgevoerde compo sities waren van de hand van zijn over leden oom J. C. Anderson, en zij getuigen van gedegen vakmanschap en muzikali teit. Dat bleek uit het Andante religioso, dat werd gespeeld ter nagedachtenis vai oud-dirigent M. Bolderdijk en van lid van verdienste A. Stoeke, feilloos ge- bereiding voor de volle minuut stilte, die daarna in acht werd genomen. Eenvou dig, maar kristalhelder opgebouwd was de Feestouverture, eindigend in een plechtig „Dankt, dankt nu allen God." Om op Dick Anderson terug te komen: al in zijn jeugd had hij ook muzikant willen worden. Het is anders gelopen. zijn hartewens, een eigen orkest, vervuld is, is hij ook met zijn politie loopbaan volledig verzoend. En de politie profiteert dankbaar van zijn toewijding en vakkennis. Hij heeft oog voor de grote lijnen èn voor het détail, zoals vooral ook duidelijk werd in de drie delen uit de toneelmuziek uit Sigurd Jorsalfar van Edvard Grieg, die in een verantwoord arrangement ten ge hore werden gebracht. Alleen: het is een hachelijke onderneming, in een werk als dit de sopraan-saxofoon een zo voorname rol te laten spelen. Een geroutineerd orkest wijkt in deze toonsoort altijd juist iets af van de normale stemming, terwijl men al over een buitengewoon „door kneed" sopraan-saxofonist moet beschik ken, wil deze met de gewone (getemper de) stemming geen grote moeite hebben. Maar de Kroningsmars aan het slot ver goedde veel. Voor ons was het hoogtepunt de trits Introductie, Elegie en Capriccio van Meindert Boekei. Knap gecompo neerd, met levendige maar voor een normale fanfare nooit te moeilijke harmonieën, rhythmisch en melodisch interessant maar springlevend en nergens gezocht. Aan dergelijke mo derne muziek hebben onze korpsen behoefteDe uitvoering: gedragen door een gesloten, van volledig begrip getuigende opvatting van de dirigent, en verwezenlijkt door een stel men sen, die op dat moment geen politie mannen meer waren, maar voluit muzikanten. Een enkele minder ge lukte passage kon niet verhinderen, dat de toehoorders werden meege sleept. Helaas met uitzondering van een ge deelte dat blijkbaar gekomen was me andere bedoelingen dan te luisteren. Na de pauze Tot het verwezenlijken van die bedoe lingen kregen zij volop gelegenheid, toen na de pauze Henk Bukman zich stelde. Henk Bukman is een bekwaam cabaretier; ook Jan van Oost met accordeon, de exotisch dansende Three Gardenias, de Osteny's met hun „rijwiel balance act" en de bekende Mena Moi ria Minstrels wisten hun publiek vast te houden. Een grote voorraad sketchee van Hena Buckman en Jeanne van Raay deed de rest om de stemming dusdanig op peil te brengen, dat men er pas in de avond genoeg van had, „gezellig bijeen te blijven". The Rythm Boys ondi leiding van Nico Mussee gaven leiding aan de daar ontplooide activiteiten. Toch was ook toen de herinnering het concert nog niet vervlogen. Dat was mede te danken aan de manier, waarop dat met de onovertroffen Manoeuvre mars van (P. A.) Stenz was besloten Deze mars moge in theorie het bezwaa hebben, dat hij voortdurend „vol werk' gebruikt, in de practijk zijn er weiniL opwekkender marsen te vinden dan dit Nederlandse product waarvoor men dank te met een zo stormachtig applaus, dat nog een toegift moest volgen. A. I. Geen toestelloerenmaar lichte oefeningen mef muziek Gisteren werd in het Volkshuis een bijeenkomst gehouden met een aantal huisvrouwen om ook in Leiden te komen tot een cursus huisvrouwen gymnastiek. Deze gaat uit van de vereniging van leraren in lichamelijke oefening in samenwerking met het Volkshuis. De heer Coers, ambtenaar lichamelijke oefening der gemeente Leiden, gaf de belangstellende dames een uiteenzetting over het doel van de cursus. H(j zei, dat in de oefeningen het wedstrijdelement ontbreekt. De dames behoeven dus niet bang te zijn, dat ze voor levensgevaarlijke toeren worden ge plaatst. De huisvrouw doet in haar da gelijkse werk, zonder dat zij ook maar iets met een eureus te maken heeft, veel aan gymnastiek. Als zij een pan van de plank wil nemen, moet zij de handen hoog strekken. Loopt Pietje de'straat op. dan moet ze aan hardlopen doen. Er zijn vele bewegingen, die de huisvrouw een zijdig doet. De cursus is echter niet alleen opgezet n de huisvrouw al die bewegingen wat gemakkelijker en soepeler te doen ver richten, maar ook om haar in gezelschap andere huisvrouwen enige afwisse- en ontspanning te bezorgen. Ze moet eens even uit de sleur van alledag ko men. Daarom kan zo'n doodgewone gym- nastiekcursus ook geestelijke verrijking betekenen. Twee jaar geleden werd in ons land met de huisvrouwengymnastiek begon nen en het aantal „aanhangers" is reeds zeer groot. De duur van de cursus is tien maanden. Gedurende enkele korte va- canties worden de lesgelden doorbetaald. Als men een les niet kan volgen, wordt het geld eveneens doorbetaald. Indien de Mej. Rademakers 25 jaar bij de Spoorwegen Mej. F. M. J. Rademakers, adjunct-com mies bij de Ned. Spoorwegen op het sta te Leiden, herdacht gisteren het feit, dat zij 25 jaar geleden bij de Ned. Spoorwegen In dienst trad. De jubilares- werd te haren huize, Hoge Morsweg 36. hartelijk gehuldigd. De inspecteur van 't ier der N. S., de heer Ittman, prees haar om haar ijver en plichtsbetrachting. Namens de directie der Spoorwegen bood hij haar een geschenk onder couvert aan. De stationschef te Leiden, de heer A. W. Swier, wees op de prettige samenwerking. Hij schonk haar namens het personeel 'n mooie vulpen en een fraai bloemstuk. Na dat nog de onder-stationschef, de heer Ras, het woord had gevoerd, bood de heer De Joode als voorzitter van de Ned. ver eniging voor spoor- en tramwegpersoneel als voorzitter van de O.N.S. te Lelden haar bonnen voor boekwerken en bloe- aan. Ook de vele collega's van mej. Rademakers bleven niet achter bij het uiten van waardering voor het werk en de ondervonden vriendschap van de ju- bilaresse. Geschenken en bloemstukken vormden tastbare bewijzen van deze dank. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willem J M z v A Chrispijn i J C Devilee; Cornelia P d v P C J Wortman en H J Meijers; Martlnus M, z C Vervoorn en M G Wansinck; Rudolf v C A v Seters en G A van Gerven; Flora H d v J Treur en F Vergunst; Gijs- bertus z v D Heruer en C van Es; Anna C M G d v J F de Badts en G Willems; Yvonne M, d v A C v d Veer en M C van Kesteren; Jacobus JHzv.TJHvd Voort en W J Gijbeis; Johannes W z v J J H v d Voort en W J Gijbeis; Pieter A v J N Oudshoorn en J Klos. Ondertrouwd: B J Hoff en M L Been; C G Jansen en C J L Hülsbeck; G J Brus- en C J J de Romijn; C G van Rooljen H G W Peterzen; G Bergman en J du Mortier; A. de Graaf en D C T van Leeu- W F Devilee en A E Annard; W Schoneveld en M van Duuren; Q J Wes- selman en W G Castelein; J P van Dillen J M E Hemerlk; J P Slegtenhorst en E Siera; W van Duijn en J H M de Winter C J Hoogendijk en A Tebrugge; C J J v Heusden en P E Veeren; L A M v d Meel 1 A G Radius; L P Hemerlk en J Koster Gehuwd: I J Gijzenij en S E Bekooij. Overleden: P Brouwer man, 66 j., P P van Velzen, zn, dg. afwezigheid langer duurt dan 'n maand, wordt ontheffing gegeven over de afge lopen periode. In bijzondere gevallen wende men zich tot de leidster. De leef tijden ven de deelneemsters variëren var 25 tot 60 jaar. Zware prestaties worden niet verwacht toestellen komen er dan ook niet bij te pas. Het gaat slechts om lichte, hygiëni sche gymnastiek, die wordt veraange naamd door een muziekje, „geen duur stuk van een dure componist maar een bekend melodietje, dat voorin de mond ligt zei de heer Coers. De eerste les wordt gehouden op 8 Februari van half 10 tot half 11, in het Volkshuis. Haagwegkwartier wil een vrijheidsboom planten De buurtvereniging Haagwegkwartier hield gisteravond in het clublokaal van de speeltuinvereniging Westerkwartier ledenvergadering, ter verkiezing var nieuwe voorzitter, uitbreiding var het bestuur tot zeven personen, bespre king van de feestavond en van de fees telijkheden bij het tweede lustrum. De vergadering stond onder leiding vai heer J. Labordus, die een ogenblik stil stond bij het overlijden van de voorzit ter. de heer N. Collé, die drie jaar het voorzitterschap met toewijding bekleed heeft. De heer A. Koren werd tot voorzitter gekozen. De overige nieuw benoemde bestuursleden zijn de heren G. den Ouden en J. Schroder en mevr. A. Pauw. Op 12 Mei zal de grote feestavond ge houden worden. Een voorstel tot ver hoging van de contributie tot 15 cent per week werd aangenomen. Op voorstel de heer C. F. Lardee zal het bestuur het college van B. en W. verzoeken te mogen gaan tot plaatsing van vrijheidsboom in de omgeving van de Willem Klooslaan. De bewoners van het Haagwegkwartier hopen dan op 5 Mei te 9 uur bij deze boom de gevallenen te herdenken. Maar minstens even lekker smaakte gisteravond de laatste. Daaraan zie je: de Roxy-mélange is werkelijk evenwichtig. Roxy met zijn heerlijke geur en zachte smaak blijft boeien. Het is de karaktervolle sigaret voor karaktervolle mensen I 3 Roxy Rook Radenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange 'n ROX y Ju (flua# Agenda van Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest, dirigent Karl Elmendorff. solist Henryk Szeryng, viooL Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewerkers- bond, filmavond (3 u.: kindervoorstell.) Donderdag Casino. 7 en 915 uur: Cefa, Zeg luister Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids politie- muziekgezelsohap, jubileumuitvoering (35 jaar), herhaling. Pniël, 8 uur: familie-avond meubilair- comité. Gulden Vlies. 8 uur: Kon. Ned. Midden standsbond. jaarvergadering, J. H. Kloot over Tunesië. Uiterstegracht 1 B, 8 uur: Broederschap van oud-padvinders, K. van Rije uit Was senaar over Oost-Afrika. Kleine Burcht, 8 uur: feestavond Leid: Damvereniging. Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. cn Orevt van Cees de Lange. Pniël. 8 uur: familie-avond meubilair- comité Schouwburg, 8 uur: diesvoorstelling ,Occupe-toi d'Aimélie" van Georges Feydeau. Rehoboth, 8 uur: C. H Jongerengroep, v. d. Vliet over industrialisatie. Kleine Burcht. 8 uur: scheidsrechters- groep. Leo Horn over zijn ervaringen, film Helsinki 1952. Royal. 8 uur: jaarvergadering athletiek- vriendenkring „Holland" Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: herdenkingsexpo sitie Betje Wolff en Aagje Deken (tot 15 Februari) Boerhaavezalen, 912 en 25 uur: toonstelling „Nederland maakt het" (Ned. Fabrikaat), tot en met 4 Februari scholen en verenigingen. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Avifauna 19 Maart weer open Het vogelpark Avifauna te Alphen den Rijn wordt op Zaterdag 19 Maart weer voor het zomerseizoen opengesteld. Benoemingen aan de Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van 01 derwijs is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Leiden de heer F. R. Böthlingk. thans assistent. Met ingang van 1 Febru- is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de theoretische tuurkunde dr N. G. van Kampen, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar. Tijdens het jubileumconcert dat het Leids Politie-Muziek gezelschap gisteravond in de Stadsgehoorzaal gaf, bood de heer J. G. J. Verhey van Wijk een volledige collectie nieuwe instrumenten aan, door de bur gerij bijeengebracht als dank voor de belangeloze medewer king, die het gezelschap steeds verleent bij feestelijkheden en Inzamelingen. Foto N. van der Horst Klok op Alkemadebrug Op de nieuwe Alkemadebrug bij de Mare is gisteren een klok geplaatst, waarop aan de vier kanten de tijd te lezen is. Bij de vroegere ophaalbrug tus sen de Korte en de Nieuwe Mare stond ook een klok. De nieuwe klok was gister avond reeds verlicht Het beroep op de heer P. Sierat In aansluiting aan ons bericht van gis teren, dat de heer P. Sierat, thans vicaris van de Herv. Gemeente Beerta, het be roep van de Zending der Ned. Hervormde Kerk voor de plaats van zendingspredi kant te Manukwari (Nieuw-Guinea) heeft aangenomen, kunnen wij nog melden, dat de heer Sierat tot taak krijgt, te werken in de Hollands sprekende Gemeente. Deze is een onderdeel van de eenwordende Kerk in Nieuw-Guinea. De heer Sierat vertrekt niet vóór April naar zijn nieu we standplaats. Hij studeerde aan de Leidse universi teit en aan de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest. Lange tijd heeft hij deelge nomen aan het-jeugdwerk van „Prediker". Enkele jaren geleden vertrok een broer van de heer Sierat, ds Joh. Sierat Jr. als zendingspredikant naar Hollandia (Nw- Guinea). Ladingmeester benoemd De onderladlngmeester G. van Rooijen te Utrecht is met ingang van 2 Februari benoemd tot ladingmeester aan het goe derenstation Haagweg alhier. lezing in Oudheden Over het onderwerp „de Egyptische kunst in de Grieks-Romeinse tijd" hield dr W. D. van Wijngaarden gisteravond de eerste der aangekondigde voorjaarslezingen in het rijksmuseum van Oudheden. De verovering van Egypte door Alexander de Grote in 332 vóór Chr. heeft dit land geopend voor de Griekse beschaving. De nieuwe hoofdstad Alexandrië werd een centrum van Griekse wetenschap en kunst. Het zag er aanvankelijk naar uit dat deze politieke verovering gepaard zou gaan met een culturele en artistieke ver overing; deze had echter niet plaats, dank zij de verstandige politiek der Ptolemae- Tsche heersers, die uit de wereld monarchie van Alexander de Grota Egypte als hun aandeel hadden gekregen. Deze Ptolemaeën beschouwden zich als opvolgers der oude Pharao's en bevor derden, behalve de Griekse, ook de In heemse kunst. Daarin werden zij krachtig gesteund door de clerus die even waakte voor het handhaven der Egyp tische tradities, ook op het gebied va kunst. Later traden de Romeinse kelzera in de yoetstappen der Ptolemaeën. Zo zien wij naast de Hellenistische kunst, die in Egypte tot bloei komt, da zuiver Egyptische stijl voortleven. Toch liet de Griekse kunst zich steeds meer gelden, en men bespeurt bij allerlei wer ken van deze periode elementen, die aan deze niet-inheemse kunst zijn ontleend. Het resultaat daarvan was een gemengde Grieks-Egyptische stijl, een soort syncre- 3 FEBRUARI OPENEN WIJ'ONS'FIÜA'AL TEjLEIDEN NOORDEINDE 21 - TELEFOON 25403 VOOR DE VERKOOP*VAN RIV KOGELLAGERS PIRELLI V-SNAVEN SNAARSCHIJVEN STEFA OLIEKEÈRRINGÉNIEN GEREEDSCHAP KONINKLIJKE IJZERWAREN- EN ^GEREEDSCHAPHANDEL N V^ TEILINGERSTRAAT 80 ->TEL. 82924 (5 LIJNEN) - ROTTERDAM-C. Laatste moeilijke jaar achter de rug De coöperatieve vereniging voor kunst matige inseminatie „Vlta Nova" G.A. Leiden en omstreken hield vanmor gen onder voorzitterschap van de heer J. Rijlaarsdam uit Alphen aan den Rijn de grote zaal van de Burcht een goed bezochte vergadering. De voorzitter wekte ln zijn openingswoord de aanwe zigen op, altijd goed de afwijkingen van de door middel van K.I. gewonnen die- in te noteren. Uit het Jaarverslag van de secretaris de heer J. C. v. d. Geest, bleek onder dat het ledental der vereniging 660 ls gegroeid tot 707. Het aantal dekkingen steeg met ongeveer 700 tot 12.000. De bevruchtingsresultaten waren heel goed. Het aantal gunstige gevolgen van eerste inseminatie bedroeg 65,4 pet., wat 1,4 pet. meer is dan het voorgaande De penningmeester kon mededelen, dat het laatste moeilijke jaar achter de rug Is. Men hoopt te kunnen gaan werken met J 8,50 per Inseminatie. Het inleggeld van 4 per koe en de voorschotheffing van 10 per koe wordt voor 1955 ge handhaafd. Voorts ging men accoord met een extra heffing van 1 voor het be schikbaarstellen van het jaarboek van da provinciale melkcontróledienst. De ver lies- en winstrekening van 1 November 1953 tot 31 October 1954 gaf een verlies aan van 22,34 en had als eindbedrag 123.472.74. De begroting voor het nieuwe Jaar sluit met 118.000. Een der leden informeerde naar de Juis te grootte van het rayon l.v.m. de reiskos ten van de inseminatoren. Het antwoord van de heer N. A. Commandeur luidde: Nu nog heel Nederland binnenkort heel de wereld. Uiteraard zijn de inseminato- aan hun rayon gebonden. Wat daar buiten ligt wordt per trein verzonden. En als het station in een proefstation wordt omgezet, kan het sperma als dlep- vrlesgoed over de gehele wereld worden verzonden. Wat een ander station nu al doet. De heer W. C. v. d. Geest werd her kozen als bestuurslid. De heer C. P. Roest als lid aankonpcommlssie zwarfr- blaar en de heer J. W. Bonda als lid aankoopcommissie zwartbont. De heer S. Verburg werd gekozen tot lid van da raad van toezicht. Nieuw filiaal De firma C. D. Ligtvoet heeft aan het Gangetje een nieuw filiaal geopend, spe ciaal voor radio en televisie. Deze firma heeft thans dus drie zaken: Kraaler- straat 10, Hogewoerd 86 en Gangetje 12. Er was gisteren grote belangstelling. Van bank gevallen De 7-Jarlge scholier A. O. uit de Sple- ghelstraat is gisteren ln de gymnastiek zaal van de Chr. school aan da Hoga Morsweg lelijk komen te vallen. Toe" hij op een bank was geklommen, verloor hij zijn evenwicht. Hij werd naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Gelukkig bestaat er geen direct levcns- tisme op het gebied van de kunst, waar bij elementen uit beide werelden naast elkaar op hetzelfde monument voor komen. De monumenten van bouw- en beeldhouwkunst, reliëf- en schilderkunst tonen ons telkens, hoe de Egyptisch# kunst deze vreemde invloed van buiten heeft weten te verwerken. Opflikkering Deze syncretische kunst kan als een laatste opflikkering van de Egyptisch» kunst beschouwd worden, die zelf geen vitaliteit meer bezat. Zij had niet meer de kracht zich op de duur te handhaven tegenover de zo geheel anders geaarde Griekse kunst. In de ontmoeting van da afstervende oud-Egyptische kunst met da levenskrachtige Griekse kunst ging de eerste ln de eerste eeuwen na Chr. lang zaam maar zeker ten gronde. Op het laatst alleen nog maar verbonden aan da oude nationale godsdienst, verdween zij geheel toen het Christendom zijn zege vierende intocht in Egypte hield. Haar einde kwam, toen Justinianus in de zesde eeuw na Chr. de tempel van Philae, haar laatste bolwerk, voor de heidense Isis cultus sloot. Hoe weinig opwekkend deze syncreti sche kunst ook is, zij verdient echter geenszins de verwaarlozing, die haar meestal ten deel valt, zo besloot dr Van Wijngaarden zijn lezing. Emigratie-avond in Burcht Dat ook in Leiden heel wat emigratle- lustigcn zijn, bleek uit de stampvolle gro te zaal van De Burcht, toen het passage bureau Hesta Crans en Co er gisteravond een emigratie-avond hield. De heer J. Vis- kuil hield een korte Inleiding, waarin hij onder meer sprak over de service van een passagebureau. De eerste film, „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Austra lië", toonde het genoeglijke leven aan boord van dit schip en de bedrijvigheid in de havens langs de route naar dit mooie land. „New-comers" liet b*t leven van enkele emigranten zien. die al vijf jaar ln Canada zijn. Beide films waren beschikbaar gesteld door de stoomvaart maatschappij „Holland". Hoe Leiden spaarde In Januari werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 1.073.989,69 en terugbe taald 766.316,34. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 423 en het aantal afbetaalde boekjes 162. Op 5.628 rekeningen van deel nemers aan de afhaaldienst werd 101.126 bijgeschreven. Er werden 630 busjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 11.841,31. Het tegoed der 34.859 inleggers bedroeg aan het einde van de maand 22.592.699,38. De heer W. F. v. d. Reek jubileerde Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer W. F. van der Reek te Leiden administratie- en assurantiekantoor oprichtte. Tet gelegenheid van dit feit werd een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar de jubilaris een groot aantal bloemstukken en cadeaux in ont vangst mocht nemen. Avonds werd de feestviering ln In tieme kring voortgezet. Recht voor de Zuid- Molukken De Leidse propagandacommissle „Recht oor de Zuld-Molukken" schrijft ons: Het Nederlandse volk weet steeds daar te helpen, waar hulp geboden ls. En hulp is geboden, momenteel zeer dringend zelfs. Het Volk der Zuld-Molukken, een zelfstandige staat, hetgeen meermalen werd bevestigd door de Nederlandse rechter, voert een verbeten strijd voor zijn onafhankelijkheid tegen een over machtige indringer. Dit volk der Zuld- Molukken strijdt reeds Jaren cn blijft stand houden. Ja, zal zelfs de overwinning behalen. ZIJ hebben het recht aan hun zijde. Hier te lande bevinden zich leidende figuren van de republiek der Zuld- Molukken. Deze personen doen zeer veel moeite om het Westen ervan te doordrin gen. dat hier de rechten van de mens met :n worden getreden. Kortom, zij vra gen begrip voor hun rechtvaardige zaak. Voor dit doel ls zeer veel geld nodig. Bin nenkort zullen U nadere berichten berei ken. waar U een bijdrage, hoe klein ook, kunt storten. Mocht U Uw Instemming reeds thans willen betuigen met het doel van deze propaganda-commissle, dan kunt U zich schriftelijk opgeven bij: H. J. Lamers, Hoge Rijndijk 30, Lelden, en J. Trippen- Damlaan 2, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3