s Ook in Mallorca, waar de amandelboom nu weldra gaat bloeien Iwan Smirnoff heeft oprecht medelijden met zijn vroegere landgenoten PHILIPS Kamerhuurders behoeven niet teveel te betalen De Zuiderhemel wemelt van dierfiguren Adenauer beraadslaagt heden met zijn ministers Fut schijnt er uit te zijn. zegt schipper Teun Blok VRIJDAG 28 JANUARI 1955 HET GELD LIGT OP STRAAT (Van onze §-redacteur) Amsterdamse hotel zit een zich wéér tot de portier en die gaat naar Iwan Smirnoff toe, die midden in de hall zit ,te praten. „Meneer er is een oude dame voor U, die U graag even wil spreken. Ik weet niet, wie het is, maar ze zegt, dat U haar tóch niet kent!" „Ik ben er zo", zegt de oud-gezagvoerder van de K.L.M. die Zondag 60 jaar wordt. En tot ons: „Dat is natuurlijk een mevrouwtje, dat infor maties komt vragen over Mallorca, het Spaanse eiland voor de Oostkust van het Iberisch Schiereiland. !Ik krüg honderden brieven per dag, als ik thuis ben. Van oud koopvaardügezag- voerders, van renteniers en van allerlei andere mensen, die er willen komen wo nen. Als ik ze allemaal terug moest schrij ven. zou ik een apart kantoor moeten inrichten Maar als ik toch iets zeg, is I het: „Kom es kijken". Om dat te zeggen tegen de mensen in Nederland is „de Turk" zoals deze, eer tijds populaire vlieger Immer werd ge noemd. in Amsterdam en in Nederland. „Ik heb zo'n zielsmedelijden met de mensen hier. Ze werken zo hard en ze zijn zo karig bedeeld met zonlicht. In Augustus was ik hier ook. Wat de zonne- I schijn betreft, was het toen even floris sant als op dit ogenblik. De dagen waren net zo grijs, als ze nu zijn. En dan moet U weten, dat wij op Mallorca negen zon nemaanden hebben. Dan kun je ervan opaan, dat de zon permanent schijnt over- Zenuwenoorlog rond Formosa 'f Verklaarde uitzicht T"\E „ZENUWENOORLOG" rond de wa- teren van Formosa is thans in volle gang. De tactiek van Peking en Moskou, verwarring te zaaien in het westelijke kamp. levert reeds enig resultaat op, nu Engeland en Frankrijk niet geheel achter de Ver. Staten staan. Immers, heeft niet de Britse minister van buitenlandse za ken, Eden, gezegd, dat geweld geen op- lossing brengt voor het probleem-For- mosa. Van de Aziatische landen noemen wij India, dat zeker overhelt naar de uiterste matiging, zo niet de neiging heeft partij te kiezen voor het standpunt van Peking. Wij weten nu, dat belangrijke Amerikaanse strijdkrachten, waarbij Sa- bres, demonstreren voor het continent van communistisch China, als een waar- schuwing dat ver dere aggressie niet zal worden geduld. Men hoopt er van V.N.-zijde op, het conflict alsnog voor de Veiligheidsraad te kunnen brengen, terwijl de kans groot is, dat Tsjang Kai- sjek moet zwichten voor de aandrang van Washington, de Tatsjen-eilanden te doen evacueren. Het gevaar is dus lang niet denkbeeldig, dat bij deze evacuatie vliegtuigen en oorlogsschepen der Chi nese communisten betrokken zullen ge raken. Het ziet er naar uit, dat het machtige communistische China uit deze „zenuwen oorlog", zo deze niet ontaardt in een daadwerkelijke strijd, voordelen in de wacht zal slepen. De New York Times wijst er op, dat communistisch China één der grootste gebieden der wereld is, met zijn 3.750.000 vierkante mijlen oppervlakte groter dan de Ver. Staten, waarvan het cijfer 2.975.000 bedraagt. De Chinese com munisten bestrijken één vijfde van het Aziatische continent. Men schat de be volking op ongeveer 585 millioen zielen, dat is bijna driemaal de bevolking van de Sowjet-Unie. Deze bevolking breidt zich zeer snel uit. De godsdiensten die daar beleden worden, zijn het Boeddhis me, het Tao-isme, de Islam en het Chris tendom. Het is de dictator Mao Tse Toeng die aan het hoofd staat van deze, naar Russische model „geordende" politiestaat, waarbij democratie louter een schijnver toning is. In de State Council of kabinet fungeert T6joe En-lai als premier. Het grote probleem is, hoe met de Russische technische hulpmiddelen deze enorme landbouwstaat te industrialiseren en haar een gezonde economische basis te geven. De grote massa leeft onder harde om standigheden, die geen enkele vergelij king met de levensstandaard beider in het westelijke kamp toelaat. Ondanks de ervaringen in de Sowjet- Unie moet communistisch China blijkbaar overgaan tot collectief beheer landbouwbedrijven. Wat staal en elec- trische energie betreft, hoopt Peking de hulp van de Sowjet-Unie in 1959 het industriële productiepeil te bereiken van Rusland in 1932Enorm is de propa ganda die via pers, radio en film wordt gevoerd. Voor dit nieuwe China, waarbij de „verrader" Tsjang Kai-sjek en de Ver Staten als gevaarlijke aggressors worden afgeschilderd, maakt men reeds op de scholen reclame. Tot nu toe zijn de ban den tussen Peking en Moskou zeer krach tig, maar hoe zal de verhouding worden als communistisch China zijn positie in Azië gesettled heeft? Wij weten, dat rood China met de Sowjet-Unie een verdrag van wederzijdse bijstand gesloten heeft, en dat Rusland als het grote voorbeeld geldt. De invloed van Peking op landen als India en Birma is ontegenzeggelijk zeer groot. De hevige haat tegen Amerika blijkt uit de eindeloos herhaalde strijd kreet „Formosa moet bevrijd!" Sterke Amerikaanse strijdkrachten zijn thans aanwezig in de wateren rond For mosa. Het feitelijke doel is de verdedi ging van dit, voor de strategie in de Pacific zo belangrijke, eiland, nationalistische Chinees Tsjang Kai-sjek met steun van Amerika nog steeds stand houdt. Men vernam uit de boodschap Eisenhower, dat nu ook andere eilanden ln de defensiegordel worden betrokken, maar dat tegelijkertijd kleinere eilandjes worden prijsgegeven voor de verdediging, en evacuatie zal worden toegepast. Zelfs Indien men door ingrijpen van de Veilig heidsraad tot een regeling van het con flict kan komen, dan betekent zulks slechts een tijdelijke oplossing, king kan het zich niet meer permitteren de zogenaamde „bevrijding" van Formosa los te laten. Het standpunt van China's Russische bondgenoot luidt, dat de aanwezigheid dag. Des nachts valt er soms c maar 's morgens: heerlijk, die zon. De overige drie maanden van het jaar is de zon er. zoals hier in de zomer. Dat is onze wintertijd. Die is nu bijna voorbij. De winter was héél zacht Toen ik weg ging begon de amandelboom te bloeien. Dat is wat te vroeg. Als ik thuiskom, vol gende week. is er volop bloesem". Grote belangstelling T"\E ENORME belangstelling, die er voor zijn eiland bestaat, is voor Smir noff aanleiding geweest te bedenken, dat het geld er eigenlijk op straat ligt. Als hij erin zou slagen, de Nederlanders, die een belangrijk contingent vormen van de seizoenbezoekers van het eiland, in dichte drommen naar Mallorca te brengen, zou daar een boterham van geweld in zitten. Daarom heeft hij. In de overtuiging, dat een man van zestig in het centrum van z'n kunnen staat, het plan ongevat, om in z'n dorp Kala de Oro, Goudbaai, waar alleen bouwwerken in Moorse stijl ge plaatst mogen worden, een hotel te bou wen. Maar hij wil daarnaast ook een klein bungalowdorp stichten. Het hotel zal veertig dubbele kamers moeten krijgen en de bungalows dienen geschikt te zijn voor bewoning door Nederlandse gezin nen met kinderen. Het is een paradijse lijke omgeving waar hli woont en men zal er een ideale vacentle kunnen door brengen in de zomer én in de winter. „Er waait bij ons altijd een bries", zegt hij. „We zlln dus heel wat minder warm dan de Rivléra l^par een vacantie op Ï-NEN HAAG. Zaterdag. kJ Reeds vaker hebben A En dit Is de les: w(j gewaarschuwd tegen slechte verlichting (met een zgn. „gloeiende spptr"). Een inwoon ster van onze stad ia er gisteravond bet slacht offer van geworden. Zij solders, in gangen, trappen huizen. schuren ed. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deie punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien st)n de Philips lampen ulteret zuinig en laag In prt)s. verlichte overloop over een vuilnisemmer. Met een ver stuikte enkel zal zij enige dagen het bed moeten Dit zijn de bloemen van de LAMPEN —ULM JjlhlBll] Méér LICHT voor WEINIG GELD Smirnoff, toen hjj nog vloog. eling Smirnoff's tweede vrouw is Amerikaanse en met haar verzorgt hij de uitgaaf van een nieuw boek met een titel, die hll nog voor zichzelf houdt Als hij niet schrijft, zwemt, wandelt or lui ln de zon ligt. tuiniert hU Vliegende schotels nonsens schotels waargenomen?" Bü dergelijke vraag veert een oud-vlieeer natuurlijk overeind. ZIJn antwoord is be slist en Kortaf: „Nonsens" „Kom, kom, de zeevaarders hebben ons van de zeeslang verteld, waarom zouden de vliegers de vliegende schotels niet ontdekken?" „Maar de zeeslang bestaat!" zegt Smir noff. Ik heb ze zelf gezien. In de Per zische Golf. Je zag ze, twee tot drie meter lang. door het water kronkelen. Net als enorme schildpadden met een diameter van twee meter die zich van de ene kust van de Perzische Golf naar de andere „roeiden". Dat bestaat allemaal Maar vliegende schotels! Koninklijke gift voor suikerzieken De Ned. Ver. van Suikerzieken heeft van H M. de Koningin en Z.K.H. Prim Bernhard een belangrijk bedrag ontvan gen ten behoeve van haar werk. Verloren wiel oorzaak van dodelijk ongeluk Op de nieuwe rijksweg Aansterdam Utrecht is een o age luik gebeurd dat de bestuurder van een vrachtwagen het leven heeft gekost. Uit de richting Am sterdam kwam een vrachtwagen met aanhangwagen gereden. Door onbekende oorzaak is het rechtervoorwiel hiervan gebroken. De bestuurder stapte uit om, zo neemt de politie aan. het wiel te Een tweede auto, uit diezelfde richting, reed tegen het wiel dat op de weg was blijven liggen, aan. De Chauffeur ver loor de macht over zijn stuur en kwam in de berm rechts van de weg terecht Daarbij werd de chauffeur van de eerste vrachtauto gegrepen en vrliwel onmid dellijk gedood Leerzame jurisprudentie Tijdige prijsvaststelling door bevoegde instantie kan hen veel geld besparen OPNIEUW IS GEBLEKEN, dat de verwikkelingen op het terrein van de onderverhuur aan kamerbewoners dikwijls groot zijn. Het is voor kamerbewoners, die niet op de hoogte zijn van de thans geldende bepalingen wellicht nuttig, van het onderstaande kennis te nemen. zer dagen heeft de kantonrechter te Den Haag uitspraak gedaan in een huur- geschil. De zaak zat zo in elkaar: een Scheveningse weduwe had een kamer verhuurd voor f 50 per maand. Twee jaar lang nam de kamerhuurder hiermee ge noegen en pas toen deze verlopen waren, wendde hij zich tot de Huuradviescom- ■nissie om de prijs te laten onderzoeken. De HAC kwam tot de conclusie, dat een huur. niet hoger dan f 27.35 per -maand, gerechtvaardigd was. De kantonrechter Het firmament in Februari Dé volgende maand heeft er een massa vergadering plaats aan de Zuiderhemel. Een vergadering van sterrenbeelden; het zal er wemelen van dierfiguren. In de eerste plaats zijn er natuurlijk de oude getrouwen Grote Beer, Kleine Beer en Draak, die de komende maand gezel schap hebben van de Vissen, het Ram, het hemelpaard Pegasus en de wel wat onder de horizon gezakte Zwaan. Zelfs de Lynx komt om het hemelhoekje gluren. Daarbij is. zoals immer, Cassiopeia's W present, De Voerman. Perseus, de Driehoek en Andromeda „liften" op de Melkweg rond dat ene. voor hen onbereikbare punt: de Poolster, die (nog) het centrum is van deze kosmische caroussel. Nog? Ja. want strikt genomen staat de Poolster nu niet eens precies in de Noord pool van onze hemel. Pas ln het jaar 2100 zal zij er vrijwel nauwkeurig in staan, dan gaat zij er „doorheen" en verliest daarna steeds meer haar eretitel. Het huis, dat Smirnoff liet bouwen op Mallorca. Zoals men ziet is het, overeenkomstig de in Kapa de Oro geldende voorschriften, in Moorse stijl opgetrokken. hij het hele Jaar. Enige weken geleden nog. Vliegtuig bus Volle bus heen. volle bus terug. Op soortgelijke wijze wil Smirnoff de zomergasten naar Mallorca en de gouden baai met hotel en bungalow brengen. Al leen: hij voert als nieuwigheid het bus vliegtuig in. Wie zou iets anders ver achten van deze ex-vlieger! Voor een geregelde lijndienst is er geen emplooi, maar voor een dergelijk pendelverkeer el. Smirnoff heeft in Nederland met allerlei zakenmensen, hotelhouders, reis- bureaux en natuurlijk de K.L.M. ge sproken en overal vond hij belangstelling jr zijn plannen. .Ais ik de kwestie van het geld zwart wit heb, gaan we meteen bouwen", zegt hij „Met een jaar kan de hele zaak dan overeind staan" Hij is niet van plan om zelf als hotel houder op te treden. Wel denkt hU aan het stichten van een soort N.V., waarvan hij dan het directeurschap zou gaan be kleden. Misschien trekt hij een Neder landse kok aan, hoewel de keuken ge mengd zal zijn: Spaans én Europees. rijstgerechten, waarin kleine stukjes vlees verwerkt zijn. Hij raakt trouwens hele maal niet uitgepraat over zijn eiland, waarop ook de schrijver Anton Zischka woont. Het is er zé goedkoop en het enige, waar hij enigszins last van heeft is: Hij wrijft eens over z'n hoofd. „De ensen zitten naar buiten te kiiken en stellen zich voor. wit ze zouden kun- ;n zien Dan krilgen ze een balonnetie in het vizier, of een ander vliegtuig of nog iets anders en dat ls dan een vliegende ichotel!" De Turk lacht erom. Hij houdt zich „bii vat hijzelf ziet". En dat zijn nu: de tou- 'istische mogelijkheden van Mallorca. Tourisme is er een grote industrie aan vorden: Duitsers komen er en En gelsen! Het eiland is, als heel Spanje, bezig zich te herstellen. Het tekort is orandstof. De treinen worden gestookt amandeldoppen. Smirnoff zelf stookt hout, wat duur is. De electriciteit ia worden uitgelegd als een „openlijke Utaire Interventie" in de Chinese binnen landse aangelegenheid. Het kan wel zijn, dat de inschakeling van Amerikaanse strijdkrachten door Eisenhower slechts bedoeld is als een „psychologische zet" met de strekking door machtsvertoon ont spanning teweeg te brengen, ondersteund door evacuatie van kleine eilandjes, i is het duo Mao Töe Toeng—Tsjoe En-lai •el gevoelig voor een dergelijke psycho logie? In vele Aziatische landen is mer van oordeel, dat door de krachtige taal van Eisenhower, de daad bij het woord voegende, de kansen op een gewapend conflict groter zijn geworden. Niets wijst nog op, dat nationalistisch China en communistisch China bereid zouden zljfi het vuren te staken. Volgens een schatting van nationalis tisch Chinese zijde hebben de communis ten langs de kust der provincie Tsjekiang tegenover de Tatsjengroep 120.000 samengetrokken, de beschikking hebbende over 2300, in de Sowjet-Unie vervaardig de, vliegtuigen. Vice-admiraal Pride klaarde echter, dat de Amerikaanse Ze vende Vloot paraat is en volkomen staat Formosa te verdedigen. De moei lijkheid is, uit Eisenhowers boodschap te concluderen, waar de grens ligt i wateren rond Formosa, die door de Amerikaanse strijdkrachten moet munisten niet overschreden mag worden. schaars in zijn dorp. Vijf uur per dac. De vacantiegaivger zal van dat alles weinig merken Voor hem is de hoofd zaak, dat hij tot rust komt. Zon, zomer, zee, zorgenvrij en goed eten. Dat zijn de aanbiedingen van Smirnoff en ziin droom- eiland. Wij hadden het gevoel, dat hll al bezig was de prospecti voor zijn vacantieoord te schrijven! Morgen zal Smirnoff ter gelegenheid van zijn 60ste vèrjaardag door zijn vrien den worden gehuldigd. Het zal in de avonduren ongetwijfeld druk worden in de Paardenbeurs te Ouderkerk. Er komt muziek en vuurwerk en vele herinnerin gen zullen worden opgehaald. Als inspi ratie dienen daarbij een model van de Fokker F-18 en van de historisch ge worden Pelikaan, die de tafel zullen sie ren. Het logboek van de Pelikaan ligt ter inzage en Smirnoff zelf zal begiftigd wor den met een „gouden" fez. Om 8 uur morgenavond zal het fan farekorps van de K.L.M. naar de Paar denbeurs marcheren en tot slot van het festijn zal een vuurwerk worden afge stoken, dat om half twaalf begint. Dan zullen tevens 12 sportvliegers de oud- KLM-vlieger huldigen. Aan het diner zullen o.a. aanzitten de heren Aler, Diepen, gen.-maj. Bach, gen.- niaj. Schaper, Kolff (voorz. K.N.V.V.L.), Cuypers (vice-voorz. K.N.V.V.L.), Hon- dong, Moll, Steinbeck, Van Veenendaal, Fr'tjns, en een zestal jongere gezagvoer-^ In het jaar 4100 zal haar functie zijn overgenomen door een ster in het beeld Cepheus („links" onder de Kleine Beer), heel wat jaren later, zal Deneb, de van de Zwaan, zich Poolster mogen noemen en in het Jaar 14.000 Wega, in de Lier. Pas rond 12.000 zal. van de aarde uit, eer de hele hemel om Polaris zwieren. Maar dan zal vrijwel zeker het uit spansel er niet meer precies zo uitzien als wij het aanschouwen, omdat de sterren niet stil staan maar zich ten opzichte van elkaar bewegen. Voorlopig hoeven wij ons de verandering van Poolster, geen zorgen te maken: als wij het Noorden wil len vinden, verbinden wij steeds maar de sterren Merak en Dubhe van de Grote Beer met elkaar, verlengen de lijn met 5 keer zijn eigen lengte en we zien de Pool ster. Daar is (bijna precies) het Noorden. U ziet het: door de massabijeenkomst in „Noord" is „Zuid" vrij verlaten. Het op vallendst is uiteraard het stralende ster renbeeld Orion, in het Zuid-Westen. Ver der nog enkele vermaarde beesten: de Leeuw, de Waterslang en de Stier met boos fonkelend oog Aldebaran. Wat „kleinspul" staat er omheen gegroepeerd. Van het planetenfront niet veel nieuws: morgens zijn de al wekenlang heerlijk- schitterende Venus en de moeilijk vind bare Saturnus te zien, 's avonds boven het Zuid-Westen Mars. Pralende Jupiter is er ook nog steeds. Toch is liet zo: Belichtingsduur belangrijk 259) De ontwikkelingscyrius van planten wordt niet uitsluitend beïn vloed door warmte, maar in vele ge vallen ook door de belichtingsduur. Tal van planten blijken hun voort- plantingsartiviteit te hebben afgestemd op de lengte van de' dag, waarbij de belirhtingssterkte van minder betekenis is dan de belich tingsduur. zoals ge- rien. tensg het daglicht wordt verkort. Omgekeerd ook lange-dag planten, die kunnen bg) iedere daglengte ot bloei komen. Die zouden we indifferente, of onverschillige plan ten kunnen-noemen Het versehljn«el aanleg van de li.loen. afhankrdük hebben gesteld van een bepaalde be. lichtingsdiiur (of een bepaalde in warme kassen gekwe ,'ormlng op en bleef de vikkeling achterwege. Dit verschijnsel vest *crst de aandacht op 1 schillende planten uitsluitend blo. laid i wordt fotoperiodir gaat hierbij dus i of de knoppen vai niet sullen uitkom knoppen sullen woi belichtingsduur re gr het bouwplan va md. Het tal uren daglicht i den. De zomerdagen tabaksvariëteit in Washington klaarblij kelijk te lang geweest om bloemaanlei mogelijk te maken. De tüdens de win ter in kassen gekweekte planten kon korte dagelijkse belichting! riode echter wél knopt ming n die uitsluitend drapen indien zy ioden hebben door- irtedag planten (Nadruk verboder sloot zich d.m.v. een beschikking bij dit advies aan. De kamerhuurder, die dus over een tijdsverloop van twee jaar f 550 teveel had betaald, kwam vervolgens in het ge weer en vorderde dit hoge bedrag van de weduwe-kamerverhuurster De kanton rechter heeft nu de vordering beperkt tot f 150. daarbij gebruik makend van het in de Huurwet aan de rechterlijke macht toegekende matigingsrecht. Dit matigings- recht houdt volgens art. 28. tweede lid, in, dat de rechter de vordering tot een verminderd bedrag kan toewijzen, indien de billijkheid dit vergt. In zijn uitspraak overwoog de kanton rechter, dat de betaalde huursom welis waar belangrijk de wettelijk-geoorloofde te boven was gegaan, maar dat de huur der zich pas laat tot de adviescommissie had gewend. Door dit laatste gaf hij. aldus de rechter, blijk, dat de bedongen huur som van f 50 per maand voor hem, de onderhuurder, niet ondraaglijk was. De eiser heeft de weduwe-ondervcrhuurster in ernstige financiële moeilijkheden ge bracht door plotseling betaling eisen van een bedrag, dat haar draagkracht te boven gaat. Hij heeft de consequenties te dragen van het niet tijdig nemen van maatregelen, die hem toekomen, om de wettelijke prijs te doen vaststellen. De kantonrechter keurde het in zijn vonnis scherp af, dat de onderhuurder eerst na twee Jaar. (na het eindigen van de huur), zijn financieel zwakke verhuurster aan- POLITIE-OPLEIDING NU EEN IAAR Belangrijke verbetering in 15 Zuidholl. gemeen.en Zoals wij reeds berichtten, heeft de commissaris der Koningin in deze pro vincie een gemeenschappelijke regeling betreffende de opleiding van personeel van gemeentelijke politiecorpsen goedge- Tot nog toe kreeg een deel van het nieuwe personeel een vooropleiding van drie maanden in de politieschool te Was senaar. De verdere opleiding geschiedde door instructeurs in de gemeentelijk* politiecorpsen. De burgemeesters van vijftien gemeen ten met gemeentepolitie in Zuid-Holland hebben nu een gemeenschappelijke rege ling getroffen, die een belangrijke ver betering betekent. Het nieuwe personeel ontvangt thans een volledige opleiding van een jaar in de politieschool. Deze wordt gevestigd in een inmiddels gehuurd gebouw, dat zó wordt ingericht dat de politie-ambtenaren er intern kunnen zijn. De kosten worden over de deelnemende gemeenten omgeslagen. Het algemeen bestuur bestaat uit de burgemeesters van de deelnemende ge meenten. Voorzitter is mr J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen De com missaris van politie te Wassenaar, de heer J. J. Maandag, is tot directeur van de school benoemd. sprak voor het volle pond. Op die grond achtte hij voldoende termen aanwezig, de eis aanzienlijk te matigen en bovendien geen proceskosten ten laste van de onder- verhuurster toe te wijzen. Dit voorval is behartigenswaardig voor alle kamerhuurders. Zij kunnen hieruit leren, dat zij. wanneer zij van mening zijn. dat zij te hoge huren moeten beia len, zich spoedig na het aangaan van de huurverbintenis moeten wenden tot de Huuradviescommissie Indien het advies voor hen gunstig uitvalt, maar de onder verhuurder er zich niet bij wil neerleg gen. kunnen zij ermee naar de kanton rechter gaan. om een beslissende uit spraak te verkrijgen. Saaraccooid „spook" dei Duitse politiek ntieverblijf in Bonn terug gekeerd. Vandaag komt de ministerraad in buitengewone zitting bijeen. Hij gaf volgens de corr. van het A N.P. zijn fiat aan het besluit dér CDU-, de over de bondsrepubliek golvende, anti-bewape- ningscampagnc der socialisten te over stemmen door een soortgelijke actie ten gunste van een spoedige ratificatie der Parlj6e accoorden. Von Brentano, de fractieleider der C D U., heeft zich gekant tegen onmiddel- Geen vissers voor Curagao Sterke verhalen over „gevaarlijke" zee Woensdagochtend ls schipper Teun Blok uit Nederland op Curacao terugge keerd met de Carib. Zijn reis heeft niet opgeleverd, wat hU er van verwacht had. nl. het werven van visserspersoneei. t is moeilijk de mensen te bewegen hun landje te verlaten, aldus Teun Blok. Dat klinkt vreemd, maar dat ls bij ae mislukte ondernemingen van vissers in Brazilië en Argentinië ook gebleken: ae gehechtheid aan eigen land en milieu be- na verloop van tijd vele vissers par te spelen. En den willen ze terug. En dan laat je ze maar terug gaan, want het dan geen werken meer met deze men- n. Het is anders toch wel sterk, zo ver volgde schipper Blok, dat Ik er niet in geslaagd ben om zelfs contracten voor twee Jaar te sluiten met reis heen en te en verdiensten, die gunstig afsteken bü" Nederland. Het lijkt wel of alle fut uit de mensen De sociale voorzieningen die Neder land nu heeft, zijn daar voor een deel oorzaak van. Het gaat allemaal te ge makkelijk. Maar dat ls maar een van de factoren Een andere is het bericht over de inter ventie van de Venezolaanse douane bö hei vissen. De Scheveningers, die na hei beschieten van de Marsbango de pakken er bU hadden neergegooid en naar Na dert and waren teruggekeerd, hebben hun verhalen flink gekruid voorgezet aan een ieder, die ze maar wilde horen. Dat heeft geen goed gedaan aan de reputatie van de omliggende zee. die nu als „gevaar lijk" wordt aangemerkt. Schipper Blok iaat de moed echter niet takken Met zijn broer en de machinist, die op de dag van de terugkeer van zijn schipper In het huwelijk trad, zal het vissen worden voortgezet. Met Portu gezen zijn goede ervaringen opgedaan en waarschijnlijk zullen enkele nieuwe krachten worden opgeleid. Vis ls er genoeg, meent Teun Blok. En afzet ls er ook genoeg, maar er moet nu eenmaal hard voor worden gewerkt en dat kan niet ledereen. Wij proberen het Iedere keer weer. Biedt iemand zich aan, dan kan hfl best een reis meemaken. Blok weet van doorzetten. Nog maar amper thuis op ztJn schip maakte hö ai weer plannen voor zijn volgende vls- vaart. „Een taainagel van de beste soort", aldus „Beurs- en Nieuwsberichten", het op Curagao verschijnende blad, waaraan we dit verhaal ontlenen lijk onderhandelen met Moskou; eerst moeten de Parijse verdragen zijn gerati ficeerd. Hij waarschuwde voor een poli tiek, die Duitsland zou isoleren. De par lementaire leiders van de Liberalen en de Duitse Partij spraken zich opnieuw voor ratificatie der Parijse accoorden uit. De Christelijke partij, zo vervolgt de corr. zijn beschouwing, heeft nu al haar geschut gericht op de socialist Wehner, die voorzitter der Bondsdagcommissie voor de Duitse eenheid is. Hij had oe Bondsregering er van beticht geen on derhandelingen over de Duitse eenheid te wensen. In het Christelijke kamp zijn nu stemmen opgegaan om Wehner uit zijn belangrijke positie in de Bondsdag ;e verwijderen. Genoemde Wehner heeft de doorslag gegeven toen de betreffend» commissie weigerde haar goedkeuring te verlenen aan het Saaraccoord Het is het Saaraccoord, dat bij de besprekingen ia de ministerraad in het centrum der Oe- langstelling staal. Inmiddels zijn de Parijse verdragen, volgens D.P.A., met uitzondering van ce Saarovereenkomst. met grote meerder heid goedgekeurd door de parlements commissie voor zaken geheel Duitsland betreffende. Maar bij de stemming over het Saaraccoord staakten de stemmen. Twee der elf tegenstemmers behoorden tot de partijen der regeringscoalitie, na melijk een Christen-democraat en een lid van de Vluchtelingen Partij De andere negen waren sociaal-democraten De ju ridische commissie keurde, aldus A P., met 15 tegen 12 stemmen, de overeen komst goed. Vermelden wU in dit ver band nog, dat de Canadese Senaat met algemene stemmen de toelating van een bewapend West-Duitsland tot de N.A.V.O. heeft goedgekeurd. Regering wil Biesbosch toch helpen Bereid via het Rampenfonds 1 millioen le geven Enige tijd geleden hebben wij reeds be richt, dat er toch nog gezocht werd naar •en mogelijkheid, tegemoet te komen ln de schade, geleden in de Biesbosch ten gevolge van de stormvloed van 23 en 24 December Jl. Uit het thans verschenen antwoord van de ministers Drees, Van de Kieft en Algera op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr N. van aen Heuvel (kath. v.) blijkt, ln welke richting men poogt een oplossing te vinden. Hier in valt nl. te lezen, dat de regering over de schade in de Brabantse Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oua* Maasje met de Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant alsmede met het Nationaal Rampenfonds de moge lijkheid besproken heeft, dat de pro vincie Noorbrabant het Initiatief zou ne men om door middel van het Provinciaal Rampenfonds, volgens nader vast te stel len richtlijnen en onder diens verant woordelijkheid, te komen tot tegemoet komingen aan betrokkenen in- de kosten van herstel. Indien dit zou worden ver wezenlijkt zou de regering bereid zijn de Staten-Generaal voor te stellen een be drag van f 1 millioen als bijdrage ln dit fonds te storten. Aangenomen mag worden dat ook de provincie een bedrag daarin zal storten. Inmiddels ls de zaak nog niet in kruiken en kannen: de onderhandelin gen met het Rampenfonds duren nog longen verdronk bij het spelen Te Bergen is het 7-jarig zoontje van de watermolenaar u Hof in de diepe ring- t van Bergermeer geraakt en ver- Het Ned R.K. episcopaat overweegt bij het rituale (de teksten bij de toediening der Sacramenten) meer gebruik te maken ^Hde Nederlandse taal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5