Jiieutue £ditsd)c GTirorant Drie Sowjetmaarschalken van het politieke pad af „Goud"in Australische suiker Einde „staat van oorlog" voor geheel Duitsland Eisenhower gesteund door Amerikaanse Huis A r WOENSDAG 26 IANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en «Jerlgsfe jaargang No 10254 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaUasUc* Js «hellenen ■|B hert In ftQheaspott" FLONKERENDE STERREN VERDUISTEREN Stalinisme herleeft en positie van Kroesjtsjef versterkt "\RIE FLONKERENDE RUSSISCHE „STERREN" zijn plotseling vercuis- \J terd. Van de candidatenlijst voor de komende verkiezingen voor de Jpperste Sowjet zijn namelijk de namen van drie Russische maarschal- cen verdwenen, aldus U.P. Het zijn: Zjoekoi en Vassilefsky, die beiden de functie van plaatsvervangende minister van defensie bekleden, als- naarschalk Boedjenny. Deze candidatenlijst wordt algemeen be- chouwd als een vrij betrouwbare weergave van de huidige machts verhoudingen in het Kremlin. Ofschoon zulks naar het oordeel van Westelijke diplomaten in de Russische hoofdstad nog niet behoeft te >etekenen, dat het genoemde drietal in ongenade is gevallen, wijst een en ander er wel op, dat de nadruk veel minceT op het leger is komen te iggen en dat de oude Stalinistische partijleiders weer volledig op de voorgrond zijn gekomen. Men gewaagt van een duidelijke versterking van Kroetstjef's positie. Gisteren hebben wij reeds vermeld, dat Mikojan al6 Sowjetminister van handel is afgetreden, zodat in korte tijd vier iterren verduisteren, om het „totalitair" te zeggen 1 Op het ogenblik hebben de vertegen woordigers van de regering de wind tegen. In het verleden heeft de commu nistische partij het altijd gewonnen, en •en reden om te veronderstellen, dat dit ook nu niet zal gebeuren. Dat be- :kent voor de Sowjetburger het einde an de maskerade van de „overvloed" Het betekent dat alles op de zware indu- -.trie wordt gezet. Zulk een politiek raadt voorbereiding op de eventualiteit van een oorlog op korte termijn. Op Men zal zich herinneren, dat het reffende artikel in de Prawda lat de ontwikkeling van de zware indu- voornaamste taak is van de Rus- lsche economie. Blijkbaar wil men bre- i met Malenkofs mildere binnenlandse itiek. Mikojan werd algemeen als een Vassilefsky trouw aanhanger van Malenkof be schouwd evenals Saboerof. Men ontkomt in de indruk, dat thans de oude partijbonzen weer aan bod komen. Van naarschalk Zjoekof als Vassilefsky bekend, dat zij In Moskou veroIHven. Het feit, dat hun namen op de candida tenlijst voor de komende verkiezingen ontbreken, kan slechts beduiden dat hun invloed sterk vermlnaerd ls. De 17 namen chenen in alfabetische volgorde met maan de naam van Andrejef. een voormalig lid van het Politburo, die ech- Stalins dood geen deel meer uit maakte van het presidium. Verder kwa- op de lijst de namen voor van: Ma lenkof, Kroetstjef, Molotof en de zes ove- ïge leden van het presidium. Buitengewoon interessant is de beschou wing hierover van William L. Ryan van Ass. Press, die lange tijd in Rusland heeft vertoefd en de gang van zaken daar th3ns nauwlettend volgt en interpreteert. Hij schrijft: „Er kan geen twijfel meer over bestaan, r in Moskou een strijd gaande is i de vertegenwoordigers van de hoge bureaucratie, de Sowjetregering dus. en de ijzeren heerschappij der commu nistische partij- communistische party heeft duide- n krachtig de gedachte verworpen, ir betere tydcn voor de bevolking angebroken en de productie van con- umptiegoederen moet worden opgevoerd. ntwikkeling is onheilspellend. Z\\ doet denken aan de tyd van Stalin en duidt er op, dat de partij meent mis- en zelfs vreest dat binnen een niet 'er verwijderde toekomst oorlog on- nüdelljk is. Auto in Roosendaal viel zes meier Geen gewonden, weinig schade Tengevolge van de gladheid is te Roo sendaal een personenauto, waarin vijf nemers uit Hengelo en omgeving en gezeten, van een spoorwegviaduct ort en tussen enige bomen doorslip pend zes meter lager terecht gekomen op de grasberm naast de spoorbaan. Merk- ardigerwijze liep niemand enig letsel op. De aannemers kwamen een beetje witjes te voorschijn gekropen uit de auto. die op zijn kap was terecht gekomen Toen korte tijd later een kraanwagen de verongelukte auto weer op het wegdek had gebracht, bleek dat alleen het da ingedeukt en de voorruit gebarsten. Spaanse „waarnemer bij de Ver. Nffiies Spanje ls formeel toegelaten als blij vend „waarnemer* bij de Ver. Naties. Een officiële boodschap, waarin Spanje wordt uitgenodigd als waarnemer in de volkerenorganisatie zitting te nemen, ls door secretaris-generaal Dag Hammars- kjöld toegezonden aan de Spaanse am bassadeur José Maria de Areilza. Waarnemers zien deze handeling als een belangrijke stap in de normalise ring van de tot dusverre gespannen betrekkingen tussen da Verenigde Natie< Zjoekof de beloofde stroom van consumptiegoe- De geest van Stalin heeft over de „New Look" getriomfeerd. De Sowjet-commu- nisten kunnen zich niet veranderen. Voor de Russische bevolking betekent dit, dat zij nog vele lange jaren zal moe ten wachten op de goede dingen welke haar beloofd zijn, terwijl de defensie van het lantf tot massale proporties wordt opgebouwd. Voor de wereld bulten Rusland houdt het in: steeds meer spanning volgens het Stalinistische patroon," aldus Ryan. Steeds meer spanning De verwijdering van Mikojan als minis- er van Handel ls een voorbode van de ingen, welke te gebeuren staan. Mikojan behoudt zijn post als vice- premier en als lid van het communistische partij-presidium, maar hij verkeert in ge- r. Hetzelfde geldt voor nog anderen de hiërarchie, o.a. Maxim Saboerof. die verantwoordelijk is voor de planning Premier Malenkof was voorstander van ?n mildere houding tegenover de be volking. Wil hij zich handhaven, dan zal vaarschijnlijk tot een vergelijk moe ten komen met de harde leider van de na-tb Nikita S. Kroetstjef. Misschien is dit al gebeurd en is dit ten koste gegaan van ri, Dame bij autobotsing te Nijmegen gedood Echipaar, dat m haar wagen zat1, zwaar gewond In Nijmegen is op de nieuwe Ubbergs» weg een door mejuffrouw J. Roos uit Amsterdam bestuurde personenauto, ver moedelijk tengevolge van slippen op d«* gladde weg, in botsing gekomen met een van de andere kant naderende Duitse vrachtauto. Mejuffrouw Roos liep zulke zware inwendige kneuzingen op, dat zij kort na het ongeluk overleed. Een bij haar in de auto zittend echt paar, de heer en mevrouw Van Koevor- den uit Amsterdam, werd ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. Vrede op verdacht presenteerblad Beoogt deze Russische stap straks de blokkade van Berlijn te herstellen? MOSKOU heeft bekendgemaakt, dat de staat van oorlog met Duitsland is beëindigd. In een decreet van het presidium van de Opperste Sowjet wordt verklaard, dat met ingang van gisteren e eneinde gekomen is aan alle voor Duitse burgers geldende beperkingen. In het decreet wordt echter ook verklaard, dat de Sowjet-Unie de hand zal houden aan de rechten en verplichtingen, die het door middel van de Vier-mogendheden-« komsten voor geheel Duitsland verworven heeft. Geallieerde autoriteiten ln Berlijn heb ben verklaard, dat de Moekouse verkla ring de dreiging van een nïeuwe blok kade van Berlijn inhoudt. Een Amerikaanse functionaris betoogde a een vluchtige lezing van de niet- officiële berichten over het Russische be sluit, dat voor de onlangs 6ouverein ge- •den Oostduitse republiek een achter deurtje bestaat, om datgene te doen wat de Russen eens zonder succes geprobeerd hebben: het afgrendelen van de West- berlijnse aanvoerwegen. ze autoriteit merkte op, dat da com munistische regering van Oost-Duitsland thans het bevel zou kunnen krijgen West- Berlijn af te grendelen zonder de moge lijkheid van een tussenkomst der geal lieerden. Het decreet ter beëindiging van aat van oorlog geld voor zowel Oost als West-Duitsland. Rusland heeft tot dusver alleen de communistische regering Oost-Duitsland erkend. Tien dagen geleden heeft de Sowjet-Unie echter aan geboden de republiek van Bonn te er kennen als deze weigerde de Parijse ver dragen over de Westduitse herbewapening te bekrachtigen. De bekendmaking was de Jongste en wellicht de gewichtigste in de Russische campagne om de bekrachtiging van de Parijse verdragen door West-Duitsland te lorkomen. De Sowjet-Unie was met Duitsland in oorlog sedert de inval van de nazi-troepen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten beëindigden officieel de staat van oorlog Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 0 Juli 1951. Ruim veertig andere landen deden hetzelfde, maar de Sowjet-Unie en de Oosteuropese staten bleven officieel ln een toestand van oor- g met Duitsland. Het nieuws van gisteren ls in Bonn dan ook ingeslagen als een bom! Het Bondskabinet werd inderhaast tegen van daag bijeengeroepen om te beraadslagen over de verrassende Russische zet. Dr Adenauer, die met vacantie in het Zwarte Woud vertoeft, gaf opdracht de volledige tekst van de verklaring per telex naar hem over te brengen. Vrijdag, als de kanselier in Bonn is teruggekeerd, zal het kabinet opnieuw bijeenkomen. 5 Mei uniforme straatversiering Nationaal comilé zend voorbeelden Het nationaal comité Viering bevrij dingsdag 5 Mei 1955 zal, met geldelijke steun van het Prins Bernhardfonds. aan alle Nederlandse gemeentebesturen vier werkbladen over versieringskunst toe- Deze werkbladen, uitgaven van de ver eniging voor handenarbeid in samenwer king met de werkgemeenschap voor ver nieuwing in handenarbeid, worden gete kend en geschreven door mej. Hil Bottema. en bevatten een groot aantal voorbeelden en suggesties voor straat- en gevel versiering- Veel aandacht is besteed aan werkstukken, die door schoolkinde ren. leden der jeugdorganisaties en ook door zieken en invaliden met zeer goed-, koop materiaal kunnen worden uitge voerd. opdat in elke gemeente zo veel mogelijk plaatselijke krachten in de voor bereidingen tot het feest worden hetrok- Prof. Paul Hiixïeniiih naar Nederland) De beroemde Duitse componist en dili gent prof. Paul Hindemith zal 6 en 9 Februari in Hilversum voor NCRV en AVRO enige concerten leiden. Naast wer ken van Bach, Bartok en Strawinsky wordt van de componist zelf „Der Schwa- nendreher" uitgevoerd. Hindemith arri veert op 4 Februari des morgen met de trein uit Zwitserland in Amsterdam en gaat daarna direct naar Hilversum, waar hij in Hotel Gooiland zal logeren. Journalist liep in Amerik. stadje Zwaar „vermomd" als Russisch officier Een journalist, die de ondoeltreffend heid wilde bewijzen van een kort geleden genomen beslissing van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, be treffende een beperkte bewegingsvrijheid voor Russische staatsburgers, die in de Ver. Staten wonen, heeft in het uniform van Russisch officier een hele dag door het 20.000 inwoners tellende stadje Potts- town in Pennsylvania gelopen, i Niemand in dit mijnwerkersstadje, dat in een gebied ligt. dat voor Russische staatsburgers is verboden .heeft ook maar enige aandacht besteed aan de „Russische officier", die een groot aantal foto's maak- te en in een bar wodka bestelde. Slechts één persoon herkende het uniform als j Russisch. Demonstratievluchten boven Tatsjen Uit Taipeh. aldus Reuter, verluidt, dat 300 vliegtuigen der Amerikaanse zevende vloot demonstratievluchten boven het zeegebied ten noorden van de Tatsjen-groep hebben gehouden. De vliegtuigen zouden zijn opgestegen van de vier Amerikaanse vliegdek schepen, die behoren tot de 77ste groep voor speciale opdrachten der Amerikaanse marine. Gemeld wordt, dat Amerikaanse oorlogsschepen in het zeegebied der Tatsjen-eilanden patrouilevaarten uit voeren, ten einde de veiligheid der evacuatieschepen te verzekeren. Alles vergeten en vergeven Macflrthur, kom terug De republikeinse afgevaardigde Gross heeft er bij president Eisenhower sterk op aangedrongen, generaal Douglas Mac- Arthur weer in actieve dienst te roepen in deze tijd van crisis ten volle ge bruik te maken van de vele bekwaam heden waarover deze militair beschikt. Gross publiceerde een brief, die hij aan de president had geschreven naar aan leiding van diens jongste boodschap aan het Congres. De afgevaardigde schreef onder meer: „Ik dring er op aan, de meningsverschil len, die in het verleden bestonden, te vergeten en generaal MacArthur terug te roepen in actieve dienst. Voorts dring ik er op aan, dat noch hij, noch een andere opperbevelhebber aan handen en voeten gebonden wordt door de kluisters van een politiek verdeeld commando der Ver. Naties, zoals dat in Korea is geschied. (Men zal zich herinneren, dat onder de regering Truman MacArthur van zijn post werd ontheven. Red.) Zware tegenaanvallen op Jikiangsjan Premier van Nieuw-Zeeland geeft moed niet op „Formosa" voor V.N. te brengen TVATIONALISTISCHE BOMMENWERPERS hebben zware aanvallen -1-gedaan op het, dezer dagen door de communisten veroverde, eiland Jikiangsjan. Op 8 Februari zullen drie Amerikaanse zware kruisers, de Baltimore, de Rochester en de Los Angeles, alsmede acht torpedoboot- jagers uit Long Beach in Californië naar het Verre Oosten vertrekken. Deze schepen zullen zich voegen by het 71ste Amerik. eskader in de wateren van Formosa. Het Amerikaanse Huls van Afgevaardig den heeft Eisenhower nu ook machtiging verleend voor 't gebruik van Amerikaan se strijdkrachten voor de verdediging van Formosa, de Pescadores en „verwante, strategische posities" ln dat gebied. Hier door heef» Eisenhower de bevoegdheid strijdkrachten te gebruiken ter verdedi-vergelijken de beoogde ging der nationalistische posities tegen een Chine met de verdeling communistische aanval- De resolutie werd aangenomen met 409 tegen 3 stemmen. Vandaag of morgen zal de Senaat zich er over uitspreken. De voorzitter der „commissie voor bui tenlandse betrekkingen". Richards, legde er de nadruk op. dat in de resolutie geen bepalingen voorkomen over het gebruik van atoombommen of andere kernwapens. Het gebruik hiervan valt onder de reeds bestaande wetten op de strijdkrachten en de aoomenergie. Hij zeide, dat er in de twintig jaar waarin hij zitting heeft in het Huis. geen besluit van een dergelijke im portantie werd genomen, behalve dan de verklaring van de tweede 'wereldoorlog. Hoge Amerikaanse functionarissen wij- „een vreedzaam-naast-elkaar-bestaan" der beide China's. Volgens deze Reuterbron betekent het niet, dat Amerika het stel om Formosa en continentaal China als twee onafhankelijke landen te beschou wen. reeds heeft aangenomen. Bovenge noemde hoge Amerikaanse ambtenaret verdeling vai Bn Duitsland Korea. Nieuw-Zeeland zal binnenkort voorstel len. de kwestie tussen Formosa en com munistisch China voor de Veiligheidsraad (e brengen. De Nieuwzeelandse premier, Sidney Holland, momenteel in de Ver. Staten verblijvende, heeft dit punt tot in deails bespreken met Eisenhower en j Foster Dulles. Een en ander zou kunnen j leiden tot een „staken van het vuren" in de Straat van Formosa. In diplomatieke Krantenlezers kennen de lei ders der wereldpolitiek, zoals een Eisenhower, in hun ver beelding als altijd lachend (keep smiling), alle barrières op hun politieke pad gemakke lijk, sportief uit de weg rui mend, in een glanzende wagen van het ene banke t naar het andere rijdende.De werke lijkheid is vaak zo geheel an ders. Want wat moet er zijn omgegaan in Eisenhower, alvo rens hij aan het Congres ver zocht hem te willen machtigen, Amerikaanse strijdkrachten te zenden naar de bedreigde stra tegische punten in de wateren rond Formosa, wetende, dat by voortduren der communistische aggressie, een wereldoorlog zou kunnen ontstaan. Deze foto's laten zien, welk een strijd zich in hem afspeelt. Wolken trek ken over dit anders zo zonnige gelaat, dat een verbeten trek toont. voor ur kringen te Washington overweegt zelfs de mogelijkheid een vertegenwoordi ger van communistisch China uit te nodi gen om met de Veiligheidsraad van de V.N. over een staken van het vuren te ...oow. wij-gaan onderhandelen. het her!tl!l1 Er zij san herinnerd, dat al eens eerder een afgevaardigde van Rood China zijn stem bij de V.N. liet horen. Zulks ge schiedde toen Rood China zich met het conflict in Korea ging bemoeien. Churchill heert in het Lagerhuis verklaard, dat „praten" met Malenkof thans geen zin heeft. Hy kan zich niet voorstellen, dat een bespreking van de toestand in het Verre Oosten op dit ogenblik gunstige re sultaten zou kunnen afwerpen. Dit als antwoord op vragen van Labourlleden, die een verklaring eisten over het Britse standpunt inzake Formosa. van de nationalistisch Chinese regering op het continent door een gewapende actie heeft afgeschreven. Er is sprake van een omzwaai in de politiek der Ver. Staten ten opzichte van Oost-Azi6. Die zou neer komen op een voorlopig aanvaarden van Gewonde nationalistische sol daten worden in de haven Kee- lung Formosaaan land. ge bracht. Tientallen gewonden zijn reeds van de nationalisti sche Tachen-eilanden geëvacu eerd. Op de achtergrond van deze draadloos overgebrachte foto is de vroegere Amerikaan se torpedojager Hilary Jones te zien. De oorlogsbodem is thans bij de nationalisten in gebruik en draagt de naam Hanyang. Geen licht in moord te Doetinchem Vele verdachten maar geen arrestaties Naar wij vernemen heeft de politie tot dusver inzake de moord te Doetinchem, waar. zoals bekend, vorige week de v gere rentmeester B. en zijn huishoudster mej. R. vermoord werden gevonden, nog geen enkele aanwijzing. Wel worden verschillende personen als daders gedoodverfd en er zijn ook een aantal aanhoudingen verricht, doch alle gearresteerden zijn naderhand weer vrij gelaten. Momenteel bevindt zich niemand B- was niet populair ln Doetinchem- Zijn gedrag in de oorlog heefl hem ge ïsoleerd van de bevolking. Men vraagt zich dan ook af. of de oplossing van de misdaad gezocht moet worden in de rich ting van een politieke wraakneming. Poujade decreteert Fransen halen hun duiten van de bank Kleine winkeliers en handwerkslieden in heel Frankrijk volgen de stem van hun als 'n „komeet" opgekomen leider, Pierre Poujade, en hebben zich gisteren gehaast al hun geld van de spaarbanken, giro rekeningen. enz. te halen. Poujade had Maandag gedreigd, wanneer de regering geen contact hem zou opnemen, hij aan zijn ultimatum voor een hervorming van het Franse be lastingstelsel kracht zou bijzetten, zulks door honderdduizenden aanhangers op t roepen het geld van de bank te halen e ln de toekomst te weigeren belasting betalen. De regering heeft zich echter doof gt houden en Poujade heeft toen de daad bij het woord gevoegd. „Hen Ober, een broodje zeegras I" Zeven Hamburgse bakkerijen zijn bi) wUze van proef begonnen kleine hoeveel heden gedroogd en gemalen zeegras aan roggebrood toe te voegen, dat daardoor volgens deskundigen veel gezonder worden. De eerste zeegrasbrodsn werden verkocht als gebakken koek. Kleine zelfstandigen volgen Poujade niet Alleen in democratische weg ligt heil De Nederlandse Bond van kleine zelf standigen iNBKZ) zal het voorbeeld van de heer Poujade in Frankrijk, om langs de weg van betoging en demon stratie verbetering van levensomstandig heden te krijgen, niet volgen. Het be stuur var. de bond zal strijd voeren tegen de vorm van belastingheffing bij de klei ne zelfstandigen, doch alleen in democra tische- en legale weg. Een japon voor het jonge meisje. De vierkante halsinsnijding en de korte pofmouwtjes verhogen het jeugdige effect. Cijfers omtrent de Franse watersnood Omtrent de watersnood in Frankrijk meldt A F P Op het ogenblik staan nog 314.300 ha. land onder water; 43.221 hui zen zyn ondergelopen: 51.178 mensen moesten worden geëvacueerd en 1 347 fa brieken moesten worden gesloten, waar door thans 48 389 arbeiders tijdelijk werk loos zijn. Deze cijfers zijn op een kabi netsvergadering meegedeeld door Mitte- rand. de minister van binnenlandse za- WEERBERICHT Zuidelijke wind Het K N M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt, hedenmorgen tien uur). Verwachte minimumtemperaturen voor de komende nacht van —2 graden tot 1 graad. ZON EN MAAN Donderdag: zon van 8.31 tot 17.10 uur; Maan van 9.27 tot 21.59 uur. E K. op

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1